Spory s rodinou kvůli jídlu dítěte. Jak to řešíte?

zuzik24
29. led 2010

Ahoj, zakládám toto téma kvůli tomu, že s mojí mámou a babičkou řeším téměř pořád jídlo pro malou. Dneska jsem se zase pěkně vytočila, ale abych to tak shrnula a nastínila, co se u nás děje.

Verunce je devět měsíců, od šestého měsíce dávám příkrmy. Kojila jsem ji plně do pátého měsíce a poté tak dvakrát denně, jinak byl Sunar. I nyní se ji snažím kojit, leč prso stále více bojkotuje ☹ Problém je v tom, že již od nějakého čtvrtého měsíce stále slyším, že má málo jídla (prospívá, roste, neřve hlady - zkrátka spokojené miminko) a ať jí zkusím dávat krupicovou kašičku. To byl první spor a pak už to jde jen v rychlém sledu. Pacholíka jsem ji měla dávat už od pátého měsíce, neuškodila by jí ani čokoláda, PIVO!!!, svíčková, marmeláda, med, máslo, smetana místo mlíčka atd.... Vždy jim vysvětluji, že je ještě malá, ale dostanu odpověď, že já už v půl roce baštila pacholíka, o měsíc později už jsem dostávala omáčky všeho druhu s knedlíkem! Jenže nevím, kde je chyba (jestli nerozumí česky nebo co), ale prostě oni moji odpověď NE vůbec neberou. Vždycky se kvůli tomu pohádáme, tak si říkám, že si dají pokoj a ono prd. Naopak to ještě stupňujou, vždy se na Verunku otočí s takovým soucitným pohledem a řeknou něco ve smyslu, že je chudinka, že ji máma šidí a podobné hlášky, kdy mi rupnou nervy a začne hádka 😠 Tuhle máma přišla s tím, že o měsíc starší holčičce už dávají svíčkovou s knedlíkem, tak jsem jí opáčila, že tohle jíst Veru ještě nebude. Tak utichla a za chvíli z ní vylezlo (mimoděk), že Dianka má narvané tváře, že je taková tlusťoučká. Tak jsem se jí zeptala, z čeho to asi má, že??? No a začala nová hádka.

Dneska to ale vyvrcholilo. Potřebovala jsem vytřít podlahu, tak jsem dala malou babi a dědovi na hlídání (bydlíme v domku s mými prarodiči). A když tam přijdu, tak malá měla od něčeho pusu (za chvíli měla jíst). Ptala jsem se, od čeho to má a dostala jsem odpověď, že jí dali omáčku z roštěnek!!! 😠 Vím, co tam babička dává, že solí rozhodně nešetří, cibulí také ne a ještě tam cpe tunu sádla a grilovacího koření kvůli barvě!!!! 😠 Tak jsem jim v klidu řekla, že si nepřeju, aby jí tohle cpali, že to pro takhle malý organismus není vůbec vhodné. No a opět jsem dostala sáhodlouho přednášku, že se to dneska moc řeší, že dřív se jedlo všechno atd. atd. Už jí nacpali tajně puding z větrníku, kus čokolády z croissantu a nevím, co všechno. Proč nikdo nerespektuje moje přání??? Vždyť těhle věcí si v dospělosti může dopřávat tuny, tak proč to do ní nacpat v jednom roce života???

Máte taky někdo takovéhle problémy? Jak to řešíte? U nás totiž domluva totálně nepomáhá, koukají na mě jak na úzkostnou a hysterickou matku. 😠 😝 Prý jsem zblblá z netu...

editah222
29. led 2010

Zuzi - podobný promlém tu má minimálně každá druhá 😀
Moje tchýně dávala dětem už ve 2 měsicich oslazenou krupičnou kaši a od 6 měsíců jedly normální jídla. Takže já jsem za idiota, že malou jen kojim a nic ji nedávám. Když jen trochu zaplače tak tchýně hned - plače hladem, dej ji sunar nebo přesnidávku.
Už to ingoruju. Prostě ji jen zopakuju, že musí počkat do 6 měsíců a i pak budu dávat to co chci já!!!

cimlik
29. led 2010

Ahoj zuzko, nejsme náhodou sestry? 😀 Úplně tě chápu, já jsem si u prvního dítěte prožívala to samé. Protože jsem výbušnější povahy, často rozhovory o jídle pro malého skončily hádkou. No ale nedala jsem se a dítě krmila podle svého. Ve 3 letech syn začal jezdit na prázdniny k babičkám, babičky ho naučili na čokoládky a bonbonky, synovi to zachutnalo no a pěkně se nám zakulatil... Teď mám druhého synka a musím říct, že babičky už zjistily, že já si stejně budu krmit dítě, čím uznám za vhodné a je poslouchat nebudu, takže už neradí. Já mám ale "výhodu" v tom, že se s babičkami vídáme párkrát do měsíce. Naštěstí se mi nikdy nestalo, že by dítěti daly něco k jídlu "tajně". Přeji ti hodně trpělivosti a nedej se 😉 . Je to tvoje holčička.

mauska
29. led 2010

No pěkně, seš zblbá z netu? a doktoři si taky vymýšlí, že? 😀
Jako nemusí s tebou souhlasit a měli by tě respektovat, to v každém případě! Jednou je to tvoje dítě a ty jsi za ní zodpovědná. Já bych už asi byla tvrdší a vyhrožovala jim, že pokud zjistíš že jí cpou něco proti tvojí vůli a bez tvého souhlasu, tak jim malou přestaneš půjčovat. ale věřím, že to není jednoduché, přeci jen je to její rodina 😖
Nezáviděníhodná situace ☹

aponchie
29. led 2010

urcite se nenech ,ale nenech se vytacet..zkus gramofonovou decku tzn neustale klidne opakuj to same dokola az to pochopi a uvidis ,ze ano 😀 jj kdyz se to mohlo driv proc by se nemohlo dnes sak ty studie debilni sou k nicemu a je to..to slysim tady dnes a denne a od mladejch maminek 😀 tak v klidu rikej ne nebude to jist ne nedavej ji to ne nedam ji to a porad dokola ,ale halvne v klidu a kdyby pres tvuj zakaz davali decku neustale nejake cipoviny tak tam dite nedavej ,jasne,ze nebudes silet kvuli kousku rohlicku ,ale omacku z rostenek a svickovou 😀

rimmel
29. led 2010

tak to je extrem, ja by som to riesila urcite radikalne inak ta nikdy nebudu brat vazne..

povedala by som ze ak neprestane, neprestanu, s recami o zradle, uz viac k nim chodit nebudete!

germik
29. led 2010

zuzik24, ja tie reči počúvam vždy ked prídeme k našim na pár dní a musím povedat že chvalabohu 😎 bývame až 400 km od seba. Tiež nechápali prečo nechcem od 4tého mesiaca prikrmovat, prečo som nechcela dávat krupicu, prečo nie klasické piškoty,prečo nie zmrzlinu.....a stále je tam nejaké prečo 😖
Proste a jednoducho TY SI MATKA a TY si možeš rozhodnut čo tvoje dieta bude a čo nebude papat. Proste si stoj za svojim a nedaj sa 😝 Držím palce, viem že niekedy je to fakt na nervy

sicinka
29. led 2010

Ahoj, moje rodina je naštěstí v pohodě máma prohlásila že oni se taky kdysi řídili tím co jim říkali doktoři a to se holt mění a klid. Tchýni vydímě nastěstí jednou za 2 měsíce a minule jsme jí Dádu nechali cca 15 min a šli na procházku a stihla nám ho nakrmit čokoládovým crossaintem a piškoty. V té době necelých 6 měsícl a zavedenou akorát mrkev. Naštěstí vynadal jim sám manžel a když u sdělila že nám to tedy příště neřekne co mu dá, tak ji sdělil že mi jí zase nedáme Dádu a konec. Stejně to jednou přííjde a já se děsím těch sporů. Ono mu to pro jednou asi nic neudělalo (osypal se za uchem, ale ryhcle to zmizelo), ale vídím jak je nespolehlivá. Takže držím palce - podle toho co jsi psala bydlíte společně a tím to bude těžší. Třeba můj táta když hlídá, tak má taky tendenci malého krmit (je hrozně žravej), tak jsem mu vždy připravím krabičku s hruškou,křupkama a jemu to vyhovuje může krmit a není špatněj. Takže pokud je s nima nějaká dohoda tak bych k dítěti přidávala vhodné jídlo. Pokud není tak jak jsem psala výše sama nevím jak řešit.

momin
29. led 2010

zuzik 24 zdravim te,ja sice to jidlo pro maleho uz tak moc neresim... myslim ze po roce bude uz temer na normalni strave ale tohle sme meli ze zacatku taky!
Jednou me tak vytocili kdyz ho moje mamka nacpala bananem. pritom sem ji nekolikrat rikala ze se po nem krouti a nemuze se vykadit! A ona ze my sme ho jedli od 4 mesicu a ze si na to proste musi zvyknout! Pomoooooooooooooc!!! 😠 😠 😠 😠

Mam pocit ze my sme jedli snad vsechno od 4 mesicu.... 😒
Je pravda ze ziju ale no a? Je to snad moje dite tak by me meli respektovat v tom co chci a co nechci.... 😠

beruska2x
29. led 2010

myslim ze skoro neexistuje rodina kde by vice ci mene tohle nebylo.. ja osobne jsem to utla hned od zacatku a to razne, malej ma atopicky exem a alergii na vejce takze je dost dulezite aby urcita pravidla dodrzovali...

jinak tam sam proste nebude.. no a musim rict ze mamka uz to hlida a vi sama co jo a co ne...

s prapra generaci je to malinko jeste tezsi ale musi to respektovat 1 - 2 vysvetlit proc a pak uz razne.. jinak to nejde, za chvili te nebudou respektovat vubec ☹

sicinka
29. led 2010

Jinak já si myslím, že si to jen nepomatují. Máma někde dohledala knížku z doby kdy jsem byla malá a příkrmy se zaváděli taky postupně. Sice trochu jiné pořadí, rychleji a většina dříve, ale začínali taky mrkvičkou 🙂 Já se taky řídím svým rozumem a jelikož není v rodiě jediný alergik, tak to nepřeháním. Ale ten crossaint byl i na mě moc.

kirkee
29. led 2010

Ja hlavne nechapu, co to je za lidi, u nas v rodine by se nenasel nikdo, kdo by nerespektoval nase prani ohledne stravy ditete a neco mu daval...
Asi te vubec neberou vazne, nebo jim to nerikas dost durazne, proste jak pisi holky, chce to rict jasne "diteti se bude davat jen to co dovolim ja a neexistuje, aby mu nekdo daval neco jineho. Kdo to nebude respektovat, dite k nemu nedam, nebo maximalne pod dozorem."
Ale taky to tak chce dodrzovat a nepovolit, nebo to vysumi do prazdna a bude to porad stejne, ne-li horsi...
Kdyz nepovolis, oni si za chvili zvyknou a je po problemu....

kocicinka
29. led 2010

Ahoj Zuzi, teda, to je strašný 😠
Prosím Tě, vyřiď prarodičům, že jedna holka ( já 😀 ) má sedmiměsíční dítě, který je stále plně kojený a je spokojený, usměvavý a ješte nemělo jedinou nemoc včetně rýmy. Jo a má 8,5 kilo, což je až až na jeho věk.
Moje máti se taky hodně snaží mi"radit", ale bydlí daleko, takže to naštěstí probíhá jen po telefonu ale vždycky si to obhájím tak nakonec uzná, že já jsem máma a ona mi nemá do výchovy co mluvit. Dát mu něco mimo moje vědomí by si teda nedovolila.Řekni prarodičům, že sice naše generace jedla od 4. měsíce všechno možný, ale taky za to platíme tím, že jsme obézní, máme vysoký tlak, cholesterol, cukrovku a vůbec trpme čím dál tím víc nemocema, které dříve postihovaly generaci od 50- ti výš. Vždyť dneska je každé 4. dítě s nadváhou, v 15 není vyjímka vysoký cholesterol atd.
Vím, že je to asi tvrdé, ale já bych se být Tebou s nima přestala stýkat, nebo jim Verunku prostě nedávala. Já taky tahám Jonáška všude sebou, i když uklízím, mám ho v šátku a tak. Ještě mi ho nikdy nikdo nehlídal. Dokonce jsem s ním dělala dvě zkoušky, na které jsem jela 160 km od domova, i na přednášky se mnou chodí. Já myslím, že pokud oni nechápu a nerespektují Tvoje přání, není jiné cesty. Třeba jim to bude za čas líto a tak ustoupí. Přece jí nenecháš kazit zdraví, má ho jen jedno a když jsou tak zabednění, je to jejich problém.

skuba
29. led 2010

Tento problém jsem měla se svou tchýní a její matkou. Jak dlouho budeš kojit? A neměla bys jí dát už kaši, vždyť jí to nemůže stačit....a proč jí ten čaj neosladíš a proč jí nedáváš cukroví atd, atd.....Pořád si melu svou, občas se vytočím a dost důrazně je upozorním, že pokud se nebudou respektovat jistá pravidla, tak to prostě s hlídáním nepůjde....
..a ted to chodí tak, že když si ji berou na hlídání, tak jí s sebou nachystám svačinu, případně i večeři nebo se zeptám, co mají pro ni za jídlo......a musím říct, že už jsou vycvičení a trochu se mě bojí 😉

rioko
29. led 2010

to je asi všude stejný, tchýně chtěl dávat Vojtovi v půl roce ananasový kompot - nechápu teda čím si myslela že by to kousal nehledě na to, že to je pěkný hnus pro mimča, ale naštěstí jsem byla poblíž a nedala mu to, taky pořád říká co už dřív děti jedly, no ať si říká co chce, já jsem máma
spíš mě překvapila švagrová, která mu cpala oříškový rohlíček v 8 měsících 😠 to mě naštvalo snad ještě víc, naštěstí řekla, že mu to nechutnalo tak toho nechala 😀

soanpe
29. led 2010

je tak to já mám pekelný štěstí 😎
rodiče a tchánovce už vycepovala ségra a švagrová 😀

zuzik24
autor
29. led 2010

Holky, moc děkuju za názory a hlavně zkušenosti! Já už fakt z nich nemůžu, dneska to byla poslední kapka. V neděli máme oslavu narozenin babičky a tam do ní zase určo budou chtít něco hustit, takže jim to tam řeknu všechno pěkně od plic. Myslela jsem, že s tímhle problém nebude a ono je to fakt příšernýýý 😝 Oba dva jsme hodně při těle a já si myslím, že je to tak trošku způsobené i tím, co do nás v dětství hustily (za velkou část si můžeme sami svou rozežraností 😝 ). Nechci, abych si později vyčítala, že kdyby Veru jedla, tak jak má, že by nebyla tlustá. Třeba nebude, co já vím. Ale rozhodně jí to nechci způsobit já!!! 😠

kocicinka
29. led 2010

Všude stejný to naštěstí není.
Zuzi měla bys to jejich zasahování nějak utnout co nejdřív, nebo se to bude zhoršovat, s tím, jak malá poroste....

dolda
29. led 2010

Připadne mi, že v každé rodině nebo v blízkém okolí se musí najít exot, který zaručeně ví co by Vaše dítě mělo jíst, proč pořád někomu musíme vysvětlovat, že to a to prostě našim dětem dávat nechcem, že ten čaj prostě nesladíme, že to jídlo je dobré i bez soli a ještě se na nás dívají, jako by jsme těm dětem snad nechtěli dopřát a ty kecy za nás atd..... 😠

Mamka říkala, že se taky nesolilo a nepřislazovalo do jednoho roku a to už je 27 let. a ty kecy, že dítě má ochutnat všechno, doprdele, však na to má celý život, tak proč mu zbytečně ničit žaludek 😠 . A ty řeči že dítě má jíst v jednom roce všechno, však jí, akorát nesolím, nekořením atd. a na co budu do tak malého človíčka rvát svíčkovou 😠

U nás nějvětší perlička, byli jsme na návštěvě u známých a ta známá přinesla dceři (měla myslím 6 měsíců) na prstě čokoládovou pomazánku a dala jí to do pusy, sem vylítla, ale už bylo pozdě a hrozná prdel z toho, jak jí to chutná.

Zuzi: rozhodně si jdi tvrdě za svým a třeba ji tam nedávej vůbec na hlídání, když Tě nechtějí respektovat. Do mě už v šesti týdnech valili rozmixovaný meruňky a furt dudel do medu, v jednom roku jsem měla 13 kg, pak jsem byla vždycky hubená, ale před pěti lety jsem začala přibírat a nejde to zhubnout a myslím, že je to tím co do mě rvali. A zuby děs a hrůza, z toho medu ☹

shaula
29. led 2010

Ahojky, nečetla jsem všechny příspěvky, tak se omlouvám, jestli se budu opakovat.
Zuzik, nemáš to vůbec lehké, já to až v takovéhle podobě neznám, protože prarodiče už nemáme, ale musela jsem si dupnout před svou starší sestrou, která taky asi v 9 nebo 10 měsících chtěla kluky nacpávat perníčky plněnými marmeládou a politými čokoládou 🙄
Prostě zkus jim bez emocí (ale když to nepůjde, tak i s emocemi 😅 ), říct, že TY JSI MATKA A TY ROZHODNEŠ, CO BUDE MALÁ JÍST. Když to nezabere, tak některým holkám pomohlo říct "paní doktorka nám to zakázala" - ono možná tvůj názor nejsou ochotni akceptovat, protože tě stále vidí jako své dítě, ale když takový "zákaz" vydá taková autorita, jako je paní doktorka, tak to může zabrat.
Každopádně ti přeju hodně štěstí a pevné nervy.

shaula
29. led 2010

Jo a když ségra viděla, že klukům dávám bílé jogurty, tak prohlásila "fuj, vy chudáčci, co vám to maminka dává za hnusy" 😠 Tak jsem jí od plic vysvětlila, že si nepřeju, aby dětem znechucovala jídlo, které jim dávám. Naštěstí zabralo 🙂 I když jsem si pak jednou vyslechla (to když vyplivli broskev z kompotu) - to máš z toho, že jim dáváš takové tekuté blafy, ani ti pak nesní žádné kousky... No v té době už dávno baštili všechno na kousky, to ovšem má sister neví, protože se u nás ukáže jednou za uherský rok... Navíc ona děti nemá, takže zrovna takovéto rady od "amatéra" mě teda fakt vytáčí...

romana29
29. led 2010

zuziku jsem sice zastánce toho, že dítě by mělo ochutnat všechno, nebýt vybíravé, ale v 9. měsících to jako opravdu nééé.

Musí to pro tebe být hodně těžké, zvlášť, když budeš chtít třeba malou pohlídat a přitom se budeš děsit, co jí
tam dají :( Nepomohlo by, kdyby se přimluvil důrazně i tvůj manžel?

Je sice fakt, že nás tak krmili a nic nám nebylo (?), ale taky bych se hodně vztekala, kdyby mi tohle někdo dělal.
Moji rodiče to tak nedělali, ale tcháni, zejména tchán ano...ale můj mu jasně řekl, že tohle Daneček jíst nebude, až bude větší a šmitec, tak pak jenom vždycky říkal, počkej Danečku, až budeš větší, to si pak dáš to a to 🙂, bohužel se toho už nedožil, ale to je věc druhá. Teď už jí všechno, ale i tak se tchýně radši vždycky zeptá, jestli to Daneček může jíst.

mauska
29. led 2010

Ta věta že nic nám nebylo a přežili jsme, jako ano, ale ono na oko nic vidět být nemusí. Ale zatěžuje to mrňatům zbytečně bříško 😒

akras
29. led 2010

Hrůza, fakt, ☹ A to nemáme být jeden z nejtlustších národů v Evropě...je vidět, co do nás rodiče a prarodiče do rodičů cpali ☹ - to jim můžeš říct...o obezitě dětí nemluvě ☹
Je teda hrozný, že nerespektují své vlastní děti v tom, co je pro vnouče dobré...
My teda s tímhle moc problém naštěstní nemáme - mamka dala jednou trochu mandarinky nebo nějaké ovoce, když jsem já ještě nedávala, ale rozhodně ne nic sladkého, natož omáčku z roštěněk...prababička se ptala, jestli jsme jí aspoň na Vánoce nedali trochu čokolády. 😉 ...ale musím pochválit rodinu, že fakt respektuje, to, co jí dáváme my a ještě se přeptají, jak to mají uvařit (v koj. vodě nebo v normální)...díky Bohu!
Pevné nervy

akras
29. led 2010

Možná by měl opravdu zasáhnout mužskej, třeba by to víc platilo....nevím, těžká situace.

aponchie
29. led 2010

kdyby jeste ty babicky to clovek nejak pochopi pac ta doby takova byla a chtelo se to po nich,al emlade holky nekdy tady na diskuzi me vytaci do bela.. 😖

andykov
29. led 2010

zuzik, vždyť víš, že mám to samý... Nikomu ji na hlídání nedávám, jen svý mamce, která a to pevně doufám, si nedovolí jí dát něco jiného než co ji přichystám.. Taťka ten ji nekrmí a ke tchýni se ji snažím nedávat, bohužel tam nechci kvůli tomuhle ani chodit. Nepotřebuju poslouchat, že kvůli tomuhle Kristýnka nejí kousky, že kdybych ji od půl roka dávala všechno, tak nemám žádný problém. A že to říkaj doktoří? Ty prej staááášně moc dnes přeháněj a vše řešej 😀 Posledně mi dokonce tchýně řekla, že jsem poslední dobou nějaká na ní držkatá, bodejť by ne, když ji chce přede mnou nacpat piškotovým dortem 😲 Jako to by se snad ozvala i ta největší puťka při smyslevh..

lenkabu
29. led 2010

Když tě nejsou schopný poslechnout měsíce a dokonce jít y věci cpou tak už jen radikálně NE,nic nevysvětlovat,prostě jsi matka,řekla jsi ne a ať si pořídí teda ještě dítě když chtějí někoho cpát. A nepůjčovat. Když uvidí že to myslíš vážně,snad se zklidní. Já bych s nima už vůbec nediskutovala.

zuzik24
autor
29. led 2010

holky, věřte mi, že jsem to zkoušela i s tou dr. 😖 A dostala jsem odpověď, ať se jí příště na nic neptám, že je asi nějaká přecitlivělá!!!! 😠 😠 😠 Prostě to s nima zase proberu (asi tak po padesáté 😝 ) a řeknu jim, že pokud to nechtějí akceptovat, že prostě Verunku uvidí jen v mém doprovodu. Protože už fakt nevím. Jako chtít dát půlročnímu dítěti na rty ochutnat pivo mi přijde dost hustý. I když u nás rodina žije z toho, jak jsem se jako roční dítko rozběhla ke sklenici s tímto mokem. A světe div se, dali mi napít, abych o něco nepřišla 😠 Příteli to přijde blbý zasáhnout, když je to moje rodina ☹ Ale pokud nezabere ani tohle, tak mu asi nic jiného nezbude ☹
Aponchie, já jsem tuhle koukala na fotky známé a ta rvala sedmiměsíčnímu miminku bramborák ☹ Nebo dost často vidím rodiče s dětmi ( těm nemůže být víc jak dva roky) v KFCčku nebo McDonaldu. To mám sto chutí jim jít říct něco od plic 😠
Andy, jj, výmluva s dr. nám taky nepomohla ☹ Matky totiž vědí všechno!!!! 😠

sisi.v
29. led 2010

u nás měla podobné tendence jen tchýně (já jí mám ráda, aby to nevyznělo jinak 😉, jako cukřík do lahvičky s mlíkem, medík do čaje, páreček k večeři - když už jsem z toho šilhala, tak jí manžel po straně řekl, že poradit může, ale rozhodnutí je na mě...ona to pak občas řekla jen tak mimochodem " a co trochu cukříku, já ho dětem dávala..." a když jsem se nechytila, už to neopakovala.
moje mamka respektuje téměř všechno, co malá měla nebo neměla jíst, ale táta (děda) se bojí, aby malá nestrádala (když jí my, děsný rodiče, nedopřejeme třeba šunku...) a občas jí dá lízátko nebo sušenku, když tam je v neděli. tak to neřeším - domů to nekupuju a jednou za čas jí to nezabije. to ale až teď, když je větší, do roku a půl věku asi ani nevěděl, že mimina jedí 😉. jo, u mamky pomohlo ji nenápadně zásobovat časopisy o dětech a výživě 🙂.
btw osobně bych na svíčkové omáčce (nemyslím sníst 5 knedlíků a půl kila masa) zas nic tak hroznýho neviděla...jsou daleko horší jídla

kutcher
31. led 2010

Hele to znam moc dobre a jidlo maleho si dost hlidam, ale znas to nejlepsi domluva je v kompromisu, sili do me desne dlouho a ja to vymyslela takhle: rekla jsem ano, dostane svickovou, ale jinak, az ji bude tchyne delat, at si da bokem trosku zeleninky, 1 bob. list, 2 kul. pepre a 2 kul. noveho koreni, at si da zeleninku do hrnce, zakape tukem nejlip oliv. olejem, a dej tam lzicku hrozn. cukru, chvilku michej aby se to zahralo, ale nesmazilo, zalej malinko treba koj. vodou, podus, rozmixuj a pridej zakysanou smetanu, ta je zdravejsi nez obyc. podavej s testovinama treba rosicke bezvajecne delaji takove pidi kolecka nebo kyticky nebo jsou i bezlepkove, jestli myslis, ze by to nezpolkla, tak rozmixuj, verim, ze to babicky treba takto s radosti pripravi a tobe nebudou trnout vlasy hruzou, delala jsem si i vzdycky po trech kusech bezlepkovy rohliky, taky rychla priprava a bez soli a takovejch receptu mam fakt hafo 😉