Srovnávání dětí v rodine. Co dělat?

melliska
9. zář 2008

Mám 10 měsíční dceru a shodou náhod moje starší sestra má též o měsíc starší holčičku. Zpočátku jsem byla nadšená jak se tím naše rodiny dají dohromady, děti si budou spolu hrát apod. ale postupně mi nadšení opouští. Naše matka, která střídavě obě rodiny navštěvuje neustále komentuje, co které dítě umí, kdy se to naučilo, vymýšlí pro obě stejné hry a pozoruje, jak které zareaguje. Moje dcerka je pohybově trochu pomalejší, ale myslím v normě a také takové ty různé hry typu paci paci se naučila až kolem 9. měsíce, sestřina holčička už dělá první krůčky a cokoliv ji ukážou hned napodobí na všechno pohotově reaguje apod. Vím, že je každé dítě jiné a naše malá mi přijde naprosto v pohodě, přesto se po každé matčině návštěvě nedokážu ubránit srovnání i já, nehledě na to, že se už bojím každé její návštěvy, jejích poznámek, bojím se i setkání se sestrou a její holčičkou..i toho že dříve či později to naše holčička vycítí. ☹

maja22
9. zář 2008

Melliska, tak toto by sa nepáčilo ani mne 😠 . Myslím si, že by si sa mala o tom s mamou otvorene porozprávať. Vysvetliť jej, že to porovnávanie ti vôbec nie je príjemné a škodí to vášmu vzťahu... Možno si ani neuvedomuje, že ti tým robí zle...

schwarzovka
10. zář 2008

melliska: my sice nemáme nikde v rodině miminko, ale stejně je malej srovnáván a to se mnou....jako jak je možný, že ještě nedělá tam to a támhle to...myslím, že malej (na to, že je kluk) je i docela napřed 😀 , ale já nemůžu za to, že jsem byla jedno dítě z 1000, které v 8 měsících samo chodilo 😠 bohužel některým členům rodiny nedokážu vysvětlit, že jsem se vymykala všem tabulkám vývoje 😠

roasha
10. zář 2008

melliska,to poznam!moja mala je mladsia od bratovej presne o 3mes/a to bola moja este 3t skor narodena/. 🙂
najvacsie rozdiely vidis v prvom roku/co je logicke,lebo pri babatkach su 3m neskutocne vela/.takze toho porovnavania bolo tolkoooooooooo,az mi bolo zle. 😝 bolo to len do tej doby,pokial moja nezacala ako 6mes vyslovovat slova,6mes sediet,11mes chodit,v roku poznala farby/presne ukazala ktora je ktora/........proste hravo bratovu vo vsetkom predbehla.......a zrazu porovnavanie skoncilo. 😀

lienocka235
10. zář 2008

prezili sme si cosi podobne.. so sestrou mame rovnako narodene deti ja 9. marca ona 11. marca.. aj v porodnici sme boli spolu..
chodili sme spolu aj do poradne pre problemovych novorodencov.. moja mala velmi vyskou zltacku ked sa narodila a jej maly tam zacala chodit preto lebomal nejake problemy s anemiou a pod..
mna tam vzdy sprdli ze mala je popredu ze este nema hento a tamto robit.. a ju ze je zasa pozadu..

naucili sme sa neporovnavat hoci to bolo blbe pre obe strany aj pre nu.. aj pre mna.. moja uz na Mikulasa chodila za jeden prst na vianoce uz jazdila s kociarikom pre babiky a jej zacal chodit az v lete nasledujuceho roka.. ale postupne vsetko dobehol....
ulava prisla ked dcera poznala pismena abecedy a este nemala rok a pol.. vedela aj r hrala sa na pocitaci naucne hry a pod.. ale zacala dostavat aj take tie afektivne zachvaty ked ju oslovil niekto mimo uzkeho kruhu rodiny a tak sme isli na pedag. psych. poradnu.. a zistili ze je nadana a dost popredu.. to nas ukludnilo a dost pomohlo.. lebo uz nebol sestrin zaostavajuci ale uplne v norme..
ten rozdial sa coray viac prehlbuje moja uz davnejsie cita rozpravky a perfektne pocita.. najradsej hra zolika a osemsmerovky a pod.. ale oni ako deti si super rozumeju..
mozno aj tvojej sestre je blbe ze ma mama taketo reci a mohla by si sa s nou porozpravat so sestrou a spolu sa ohadit proti akemukolvek porovnavaniu.. deti hoci uplne sa tomu nevyhnes.. ludia maju stale potrebu poronavat..
toto nie su preteky a je skoda ze taketo banality narusaju vas vztah so sestrou..

trixi
10. zář 2008

ahojte, tiez som zazila porovnavanie nasho maleho so sesternicinym, ktory je o 2 mesiace mladsi. Moja mama prisla od nich z navstevy a hned mi zacala rozpravat, ze ten ich maly vsetko papa, sam sa zahra, vsade lezie a ze tomu nasmu nedovolim vsetko papat (riadim sa nepisanymi pravidlami co by malo dieta v tom ktorom veku papat), ze nas nelozi, ale chodi a pod. Tak som velmi dorazne mamu poprosila, ze si nezelam aby nasho Matka porovnavala, ze kazde dieta je ine a ked sa jej nieco nepaci, tak nech ide k sesternici. A bolo. Uz nie je ziadne porovnavanie.

elise
10. zář 2008

aj mojho syna porovnávajú ale každý raz ich odbijem tak že každé dieťatko je individuálne a nebudem sa trápiť kôli tomu že kamarátkyn syn chodil už v 9 mesiacoch a môj až ked mal 13,5 a čo som ho mala pustiť a povedať chod ved už niektorý chodia 😀 😀 😀 😀 alebo nášmu začali ísť prvé zúbky až v 10 mesiaci a niekomu už 6 čo som mu to mala prerezať ja aby mal zúbky? 😀 😀 takto odbíjem všetkých 😀 😉

sassi
10. zář 2008

porovnávať 2 deti je "porovnávenie neporovnatelného"
Teš sa z napredovania vlastnej dcerky, teš sa aj z napredovania neterky a neporovnávaj.
Ja mam 2 deti, majú rovnakých rodičov a rovnakú výchovu a sú ako oheň a voda. Všetko robia inak, v inom veku začali chodiť, inak sa hrajú ....

Ak je tvoja dcerka pohybovo pomalšia, isto vie zasa iné veci lepšie 😉

Tvoja mama aj mala viac detí, tak by to mala pozbnať tiež, ale asi na to pozabudla... Tak jej povedz, že ti to vadí, a že ťa to rozladí, ked takto rozpráva. Možno sa len "vychvaluje" a nemyslí to vobec zle (že vy vyvšovala neterku nad tvoju dcerku) a možno u sestry zasa rozpráva naopak, čo vie tvoja dcerka a nevie sestrina... Staké už sú raz také...

winifred
10. zář 2008

Tak já srovnávání dětí , které jsou stejně staré nemám ráda.Každé dítě je jiné a taky se jinak rozvijí A že edno už umí v jednom roce chodit a druhé ne co je natom.Hlavní je , když je dítě zdravé a správně se vyvyjí. 🙂

eraserhead
10. zář 2008

Můj kolega z práce mi vyprávěl jak ho strašně vytáčí jak on to nazval - syndrom matek z pískoviště, když si chodil s jejich dcerou hrát, nebo na procházky atd. Takové to, jak matky na pískovišti nebo v parku, nebo prostě kdekoliv jinde často nezakrytě "vychvalují" své děti typu - my už tohle, a představ si že už jsme dokázali tohle a bla, bla, bla a co vy, vy ještě ne? No a prej mu to začalo lízt tak na nervy, že se nakonec na tyhle řeči naučil odpovídat předem naučenou a neměnnou odpovědí: "No, my tohle ještě teda ně, ale za to jsme včera dočetli Idiota od Dostojevského! 😀

A prej to docela funguje!

aponchie
10. zář 2008

srovnavani je na prd..taky to slysim na piskovisti pomerne casto a jeste casteji u lekare v cekarne a takoveto radoby chichtani jak to ci ono me neskutecne vytaci 😝 uplne zasnu kdyz nekdo srovnava v rodine a navic deti treba o rok od sebe!!!

pensadorcallisto
10. zář 2008

Aj mna porovnavanie deti totalne vytaca... Exsvokra tiez takto porovnavala moju dceru s chlapcom od susedy... A on uz vie to a to a Sofijka este nevie... No a co??? Snad sa nezastrelim, nie?
No, napokon ho dcera predbehla..Chlapcek este ani v 5. rokoch nevedel povedal r... To, ci sa nauci chodit o mesiac skor alebo neskor, to je banalita.... Ale aj tak ma to vtedy dost hnevalo.. 😎

lukin
17. zář 2008

Jak jsem ještě chodila do školy, tak mě vytáčela moje mamka. Srovnávala mě a mou nejlepší kámošku. Přišla jsem ze školy a následovalo toto: Co jsi dostala z matematiky? Já říkám za tři a ona a co Monika? Říkám za jedna. A pak následovalo toto: No vidíš, to se taky nemůžeš učit tak jako Monika? Ona je vždycky lepší než ty a bla bla bla. Toto se dělo prakticky každý den ☹ 😠

verulka
17. zář 2008

my mame o mesiac starsiu sesternicu( brahcovu dcerku) ale nikto nastastie neporovnava- ak s tym niekto zacne, tak hned vychrlim 5 prikladov ako boli odlisne moje deti, tak preco by mali byt 2 ine deti porovnanvane...takze staci razne zatrhnut taketo blbosti 😉 vsak ani tvoja mama nie je tak isto vo vsetkom sikovna ako jej rovesnicky 😀

vivien742
18. zář 2008

deti sa nikdy nemajú porovnávať navzájom, to by sme sa aj my tu mohli na tomto fóre porovnávať...no schválne, kedy ste ktorá začali robiť ťap-ťap-ťapušky...je to blbosť. A ľuďom, ktorí vaše deti porovnávajú treba povedať, že odteraz začíname porovnávať my ich a to s ostatnými ľuďmi...zrejme by sa im to nepáčilo. Boli by v mínuse minimálne v študovaní najnovších trendoch vo výchove 😀

marselina
19. zář 2008

srovnávat děti je naprostá kravina,já osobně bych se musela utrápit tím když vidím jak které dítko mluví a náš 3letý syn toho moc nenamluví,chodí do školky tak se tam snad jazyk mezi dětmi rozváže.každé dítě je jiné,naše brzo chodilo a a bylo brzo bez plen,ale zase jsme určotě v mnoha věcech pozadu oproti těm jiným.

jankatr
19. zář 2008

Tak o tom taky něco vím - Daník je taky z dětí co mají na všechno čáááás - chodit se naučil až v 15 měsících v 9 teprve lezl a sám seděl asi tak v 11. Do dneška bojujeme s mluvením protože taky začal pozdě, stejně jako s nočníkem... - a samozřejmě - slyšíme to pořád - od tchýně ... támhle ten už dělal tohle a tamto... a podobně - a navíc od švagrové která je učitelka a ještě před třemi měsíci navíc byla bez dětí (teď už snad dá pokoj 😝 ) To bylo věčně - podle tabulek už by měl dělat tohleto a neměli byste s ním někam jít... a bla bla bla...

Nesnáším to - každý dítko je prostě jiný - některý má čas a některý to bere hopem - a proč to pořád srovnávat... Až přijde jeho doba tak to přijde samo.

marselina
19. zář 2008

jankatr:mluvení neřeš,do 4let mají čas,mě taky prababi pořád posílá k nějakým obdorníkům,byly jsme u psycholožky i u pediatričky a obě mi říkali že do 4let mají čas pak už se s tím musí začít něco dělat.ve školce mají paní učitelku která je logopedka,tak se i kubíkovi věnuje a mluví spolu,ona ví jak na něj,ale když trénujeme my doma tak to nejde,předvádí se a tak.
podle nějakých tabulek se člověk vůbec řídit nemůže.

marika80
21. zář 2008

Mne zas dohovarali, ze preco nedam malu do choditka (som proti), aby zacala uz chodit. Lebo sesternicino dievcatko chodilo uz v 10 mesiacoch a nasa mala 'az' v 14. Tak som ich len odbila : mala ked bude chciet chodit, tak zacne a bude cely zivot, tak kde sa ma ponahlat? A to, ze nasa mala bola z plienok von v 20 mesiacoch a sesternicina az ked mala 3 a pol, nevedeli pochopit.
Kazde dieta je ine a netreba sa dat strhnut do toho kolotoca porovnavania.

luucia
22. zář 2008

Tak o tomhle taky bohužel něco vím. Tchýně má vzdálený příbuzný a ty maj o 4 měsíce starší holčičku než je naše Anetka. A to furt jenom slyším - Vendulka tohle, Vendulka támhleto. Vendulka už ví, kde má pupík. Vendulka už běhá jak ďas. Vendulka váží jenom 8kg,.... A vždycky se "nenápadně" zeptá kolik váží Anetka, jestli už Anetka náhodou nechodí, neví, kde je pupík,.... 😠 😠 😠 A pořád jí nedokážu vysvětlit, že rozdíl 4 měsíců je v tomhle věku hodně a ty rozdíly jsou veliký. A s tou váhou... Vendulka se narodila a měla 2kg a Anetka měl 4kg...takže u nich ten rozdíl ve váze prostě bude 😠 Ze začátku mě to fakt vytáčelo, ale ted jak začne o Vendulce, tak neposlouchám nebo to prostě nekomentuju 😠

julia225
22. zář 2008

melisska, tak u nas to mame tiez az nato, ze moja baba je ta sikovnejsia...ale neznasam porovnavanie typu aha a ona ako krasne poslucha a neplace a ty...
to je najhorsie co moze rodic alebo stary rodic urobit!!!
je to nespravodlive, skus to ty na nu.... mami a pani ... uz ma umyte okna a ty este nic, a ona ma uz napecene a ty nic... vybabri s nou!!! 😠 😉

helcah
22. zář 2008

Tak jestli takhle někdo bude porovnávat moje dítě tak ho s mou povahou pravděpodobně pošlu do pr.ele. I když vlastní mámu asi teda ne, že? Každý dítě je přece individuální a ještě z toho chudák bude mít v budoucnu trauma že sestřenice je ve všem lepší. Melliska asi Tě to mrzí, ale zkus jí říct že Vám oboum ubližuje. Co na to sestra? Mluvila jsi o tom i s ní? Smutný je že jak vidím, tak s tím má vlastní zkušenost skoro každá maminka.

noangel
22. zář 2008

peknej vyraz syndrom matky z piskoviste 😀

ja takovym rikam ze malej je desne sikovnej ze se uz sam vyslika 😉 (jak se strka nohama a porad s nima o sebe sudla tak mu slizaj ponozky 🙂)

kaluha
22. zář 2008

baby tak u nás existuje porovnávanie tiež,ale ja som na strane šikovnejšieho dietata.proste mame v rodine chlapčeka a o mesiac staršieho ako moj a sú na rovnakej úrovni.takže moj začal všetko skor,pretáčat sa,smiat a najnovšie máme zuby.Chcem tým povedat že každé dieta má svoje tempo tak ako sa nedá nič urýchlit nedá sa ani spomalovat/predsa to dieta nezviažeme aby náhodou niekoho v niečom nepredbehlo/ samozrejme ked sa s niekým rozprávam tak sa pochválime čo vieme, ale zlý pocit mám ked porovnáva pred nami /mamami/ niekto iný tak ako je to nepríjemne tej ktorej sa dietatko vyvíja normálne je to nepríjemné aj mamičke ktorá má dieta šikovnejšie?tak by som to asi nenazvala proste ktorej sa vyvíja rýchlejšie.
ale nebojte sa prejde čas a nikoho nebude zaujmat kedy začalo chodit,a robit paci paci.no napriek tomu v tejto chvíli je to totálne trápne.
čo sú tie deti v nejakej sútaži????
Tiež si myslím že treba nejak vybabrat s ludmi ktorí zbytočne robia takéto rozbroje medzi mamičkami.možno im trkne že je to nepríjemné byt stále porovnávaný.
napríklad moja babka robila takéto rozdieli mám tri sesternice a ked prišla suseda na klebety tak jej vyprávala aké sú len šikovné,dobre sa učia...ja som bola tiež jednotkárka ale o mne hovorila že kolko zjem,a skrátka voloviny s ktorýmy ma v tej chvíli strápnovala jednoducho ma nemohla pochválit asi by ju namieste vystrelo keby to urobila,no poviem vám dodnes si pametám všetky neprávosti a stále ich aj robí rozdiel je len v tom že som dospela a už ma to absolutne nezranuje.

peta1510
22. zář 2008

Tak toto porovnavanie uplne neznasam a zacinam byt na to alergicka.Milujem,ked aj lekari zacnu komentovat vahu mojho syna.Ma nejakych 12kg a takmer rok,ale to,ze sa narodil pomaly ako 4-kilovy si nevsimnu.A minule ma jedna dojala,ked sa ma spytala,co papava?Mala som sto chuti jej povedat,ze hranolky s tatarkou.Mozem ja za to,ze mu chuti.A to mu ani nezahustujem ovocie piskotkami,nic.
A tiez nie je pohybovy genius,ale za to na nom vidno,ze bude vela a skoro rozpravat.A keby aj nie,kym nie je "pozadu" ma to,co vedia ine deti netrapi.Vzdypoviem,ze vsetko ma svoj cas.On napr.len teraz ako tak stvornozkuje,biedne,ale snazi sa.Ked ho vodime za rucicky,chodi,ale vobec to nesilim,lebo chcem,aby kvoli chrbticke zacal najprv po styroch.Nie je sa kamponahlat,tak sa,Melliska,nestresuj.Aby sa nakoniec nestalo to,ze neskor,ude sikovnejsia ta tvoja!

krista
7. bře 2009

ivkka • 1d, 20tt • Dnes v 15:20
Ahojte,rada by som vedela či sa aj vy stretávate v rodine s niečim podobným alebo si to iba ja viac pripúšťam ale strašne ma to vytáča.Pred dvomi rokmi som bola v rovnakom čase z rozdielom troch mesiacov tehotná so švagrinou a vtedy to začalo svokrovci začali porovnávať ktorá má väčšie bruško,ktorá viac priberá atď, keď sa narodili deti tak ktoré je šikovnejšie,priebojnejšie atď.Teraz som znovu tehu s druhou švagrinou s rozdielom dvoch mesiacov a znovu to pokračuje odznova.Asi sa s toho fakt zbláznim,dokedy sa tým budú zaoberať? 🙄

sakura77 • 1d, snž • Dnes v 15:25
navzdycky 😀 to sa proste vzdy niekto najde...

a este nelozi?
a to este nechodi?

a vy este mate plienky??? 😕

a ako to ze este nerozprava?

to ma este cumlik?

a tak dalej a tak dalej a tak dalej....

lyongirl • 2d • Dnes v 15:31
veru, to bude vždy...

a keď nie je zrovna na muške nikto tehotný, alebo s dieťaťom v rovnakom veku, tak babky porovnávajú naše tehotenstvá so svojími a deti v našom veku s ich deťmi v tom veku...

martinka79 • 2d • Dnes v 15:33
Ivka stále i když budou dospělí tak je budou srovnávat. ana tebe házet to špatná a to dobré bude od nich. 😀

ivkka • 1d, 20tt • Dnes v 15:33
Presne tak.Navždy?Tak dufam že to aspoň v budúcnosti obmedzia.

ankam • 1d • Dnes v 15:35
aj ja rozmyslam nad tym ze som asi este nestretla cloveka co by neporovnaval.........ale ja to tiez nemam rada 😒

martinka79 • 2d • Dnes v 15:36
jedině se obrnit. 😀

ankam • 1d • Dnes v 15:37
ano a potom mas nepriatelov 😀

martinka79 • 2d • Dnes v 15:41
a toje ta hancí síla nepřátelé nás jen posilují a víme, že díky nim se nám žije dobře,.protože smích nám prodlužuje život a my se jim už jen můžeme smát. 😀

verulka • 4d • Dnes v 18:59
ivvka, ja mam o mesiac starsiu neterku ako je moj krpec...svarina furt porovnava, ale inak nikto 😉 resp nikto predo mnou...jednoducho som to zatrhla 😉 ono pri 1.pokusoch som zadrela nejaku nemiestnu odmoved a nejako to vsetkym doslo...Takze sme sa zhodli ze neterka je drobna a Ron je anarchista...ostatne neriesim 😀

alon111 • 3d • Dnes v 19:07
tak ja to mam zo sestrou.jej deti su sikovnejsie,vyspelejsie,lepsie jedia,menej su chore,proste je nechutna.ked svojim nieco kupim jej deti to uz davno maju.prave teraz mi syn ktory uz bude mat tri roky konecne zacal chodit na nocnik tak som ju stretla tak jej syn ktory mal dva v decembri prave den pred mojim tiez prestal nosit plienky. 😀 niekedy mam dojem ze keby moj syn dostal demenciu tak jej syn ju uz mal davno. 😀 ved jej deti su predsa lepsie ako moje

andrealiskova
19. říj 2009

jj to znám. Ale já mám 3 sourozence a všichni máme mimina kolem 3-4 měsíců, takže je to celkem sranda, když máme říká jednomu, že ten druhý umí už tohle ....

piskotik
19. říj 2009

Ahojte, je mam dcérku ktorá začala ešte len teraz chodiť a to má už 17.mesiacov, tiež sme sa napočúvali od všeliakých tetušiek po ulici a náš už bežká a vaša ešte nie a čo ju nosíš ,ešte sa jej nechce samej bežkať a podobne, ale pritom malinká vie zase už hovoriť kopu slov a niektorí jej starší kamoši ani ceknúť.Myslím, že každé dieťatko je jedinečné niektoré je popredu mentálne iné fyzicky, hlavne že sú zdravučké a robia nám radosť a kašlať na reči 😀 😀 😀

bereninka
19. říj 2009

Tak tohle nesnáším!!! Znám to taky.
Můj táta moc srovnává našeho malého s vnučkou svého kamaráda. Je mi to nepšíjemné a často mne mrzelo, že ona umí to či ono a my ještě ne. ☹
meliska: mámě to řekni, že ti to vadí, je to netaktní.

Co na t ségra?

atrami
19. říj 2009

Ja ak by som mala porovnávať svoje deti, tak ma klepne a o deťoch ani nehovorím. Najstarší bol až moc dopredu.
Jednoducho každý je osobnosť.

betka1
19. říj 2009

v prvom rade si z toho, ze niekto porovnava ich deti, nesmu nic robit rodicia. Potom to nebude trapit ani deti samotne, ked podrastu. Vacsinou rodicov trapi porovnavanie, ked je ich dieta v nieco pozadu, ale pritom sa sami radi pochvalia inym rodicom, co uz ich dieta vie a neuvedomuju si, ze to moze byt pre rodicov tych "pomalsich" deti neprijemne.

Ked som si citala niektore prispevky k tejto teme, tak sa to len hemzi vyrokmi typu "porovnavanie nemam rada, ale moje dieta je uzasne v tom, ci onom" 😕

Ja som si uz davno povedala, ze si skusim davat pozor na usta a a moju dcerku pred inymi rodicmi velmi nebudem vychvalovat, lebo podla kazdeho rodica je prave to jeho dieta to najuzasnejsie. A ak bude nahodou v niecom pozadu, tak si poviem, ze nie sme na pretekoch a aj keby malo byt menej sikovne, omnoho podstatnejsie je, ci ho vychovam slusne, ci bude mat dobre srdce a ci je stastne.