Starosti na mateřské dovolené dříve a dnes 🙂

katty1987
1. lis 2016

Ahoj holky 🙂

zajímá mě Váš názor...

Minulý týden jsem si od své babičky vyslechla dosti nemilé obvinění, které neřekla naplno, ale kulantně, že nejsem plnohodná matka (tedy jsem si přeložila - jsem špatná matka), protože pořád z mé řeči jde poznat, že myslím pořád ještě na sebe (i když mám dítě) ... Obhajovala to tím, že nemám mamku, která by mi to řekla :( což mě dost mrzelo, ale hlavně jsem se naštvala ... až jsem začala zvyšovat hlas :D jsem s malou doma, jsem s ní 24/7, hraju si s ní (bude mít 15 měsíců), nikdo mi pořádně s malou od porodu nepomáhal, vařím jí, oblečení má čisté. Tak v čem je jako problém?

Že se zmíním, že jsem si zašla na nehty, ke kadeřnici, večer ven s kamarádkou, nebo čtu? Teď jsem si dovolila odjet s manželem na 5 dní do zahraničí a to bylo teda něco :D

Argumentem mi bylo, že ony neměly automatky, myčky, vyvařovaly plíny, žehlily, topily, měly navařené ... :( měl bych si prý pořídit druhé dítě abych nevymýšlela blbosti ... :D

Ach jo, přijde mi to trošku jako závist. Možná, že prostě byla taková doba a ženy se jinak realizovat nemohly (koníčky, kariéra, vzdělání), tak se smířily s tímto údělem ... jinak to nedokážu pochopit, proč jsou některé ženy tak zlé :(

jujatko
1. lis 2016

@katty1987 Já bych to nijak nedramatizovala. To je prostě stará škola, kdy ženská se měla starat v prvé řadě o domácnost a o děti. A tak to prostě vnímaly i samy ženy. Dnes je jiná doba. Troufnu si tvrdit, že dnes se dětem věnujeme více, než se jim maminky věnovaly dříve. Moje babi měla 5 dětí - myslím, že v životě jí je nikdo nepohlídal, hospodářství a děti se prostě spíše staraly jeden o druhého.

hedviga2
1. lis 2016

@katty1987 Buď rada, že si matka "dnes" a nie v minulosti. By si sa čudovala, čo všetko zvládali ženy niekedy. Samozrejme to viac menej bolo na úkor výchovy a venovaniu sa ďeťom. Bola taká doba, žilo sa ináč. A babku si vypočuj a hoď to za hlavu. Čas nezastavíš a ani nevrátiš to, ako sa kedysi žilo.

nutricnihodnota
1. lis 2016

@katty1987 Tak jistě, dřív bylo v domácnosti pro ženy mnohem víc práce. Jenže zase bylo méně práce v jiných oblastech. Babička jistě nebouchala 4 směny, ani nebyla šéfovi k dispozici na telefonu 24h, atd... Celkově se prostě žilo jinak a srovnávat to může jen ........
Ano, v dnešní době mají ženy mnohem víc možností, ale taky mnohem více zodpovědnosti!

jaja01k
1. lis 2016

@katty1987 Chápu, že tě to mrzí, ale netrap se tím, rozhodně nejsi špatná matka 🙂 Dneska je to prostě jinak a na tom, že myslíš i na sebe, není nic špatného. Já mám dvě děti (1,5 a 2,5) a přiznávám, jednou za čas to na mě padne a mám toho plný kecky. Pak stačí, že mi někdo na hodinku pohlídá a já si zajdu ke kadeřnici nebo cvičit nebo jen sama na nákup, a hned dobiju energii a jsem víc v pohodě nejen já, ale i děti 🙂
A začala jsem studovat vysokou školu, což tchýně nějak nemůže překousnout, i když vůbec nechápu proč.

monunkaaa
1. lis 2016

To je klasicky rypani babicek,nic vic bych v tom nehledala.. Ja jsem taky spatna,protoze nekolikrat v tydnu nejedu ke svoji babicce na navstevu.. pritom preci nic nedelam,nevyvaruju plinky,mam auto pred barakem..
Ostatni nevidi..
Ale chapu,ze to cloveka zamrzi..

babanci
1. lis 2016

Já jsem taky babča a tak mě hned napadlo, jak píšeš, že jsi s malou 24 hodin denně 7 dnů v týdnu a zajdeš si na nehty, ke kadeřnici, ke kamarádce....to je samozřejmě zcela v pořádku, ale pak to znamená, že nejsi s malou 24/7, že? No, my, babizny, jsme holt někdy rýpavé... 😀 😀 Dělám si legraci. 😀 Někdy je to přímo vhodné někam vypadnout, to by se člověk pominul. Nic si z toho nedělej, určitě jsi vzornou maminkou.

jujatko
1. lis 2016

@babanci Taky mne to napadlo 🙂 🙂 Protoze dcerky babicky a prababicky byly s temi detmi opravdu 24 hodin denne, 7 dni v tydnu. Ale to proto, ze to byla prave ta jina doba a nebyly ty moznosti. Mne by zajimalo, zda by dneska dobrovolne praly na valse a vyvrovaly pleny, kdyz by si mohly koupit automatku atd. Pro moji babicku je treba kazda zena, ktera mu trochu vyrazneji nalakovane nehty, kur... Jak je ten stary vtip - Kdy smi zena vyndat ruce ze drezu? Kdyz privezkou uhli .... Takhle to drive proste fungovalo a dle meho je treba babicky respektovat - ony to ve zlem nemysli - teda vetsina z nich urcite. Vemte si, co vse se zmenilo za tech 60 let. my mozna budeme uplne stejne 🙂

babanci
1. lis 2016

@jujatko Jé, tos mi připomněla, já mám hodně dlouhé nehty celá léta, už když jsem měla děti malé a vždycky mi nějaká babča říkala, no, to s tím určitě nic neděláte.... 😀 Přitom já měla tři děti a lítala jsem kolem nich jako šílená. Ještě ke všemu mám tu pitomou vlastnost, že jsem extrémně pořádná.

lv
1. lis 2016

Dříve: -praní, vyvaření plen, vaření, pole, dost dřiny, ALE zase se dralo peří, peklo na svatby, společně, ženské pokecaly, ruční práce jako šití, vyšivání, pletení alá terapie, kdy si hlava odpočala..no, co říkala prababi, ze se máme, ze se můžeme dětem věnovat, šlo se na pole, děcko se položilo na mez, případně ho hlídali starší..dnes terapeuticky chodíme na jogu 🙂
Mě spíš někdy napadá, že dětem nenecháváme prostor, čas, být zodpovědní, učit se to - organizujeme téměř veškerý čas, hřiště, herny, kroužky..

babanci
1. lis 2016

@lv Jo, to kolem sebe vidím, že některé matky organizují svým dětem každou vteřinu času a nenechají jim prostor pro nicnedělání. Nedávno jsem se ptala svojí dcery, jestli by už neměla dát malou na japonštinu. 😀 😀 😀 Je jí půl roku. 😀

lv
1. lis 2016

@babanci já to nedělám, jde mi to proti srsti... ale hodně to kolem sebe vidím. Já raději obyčejnou nápodobu, vaření spolu apod.

babanci
1. lis 2016

@lv Moje matka mě vždy za to kritizovala, že si se svými dcerami pořád zpívám a hraju a že je k ničemu nevedu. A dávala mi za příklad dceru svojí kolegyně, která naopak měla děti v deseti různých kroužcích. No, nevím, moje holky jsou už dávno dospělé a přijdou mi ok. 😀

terezapetrova
1. lis 2016

@katty1987 kazda doba ma sve, kazda generace maminek to mela ma v necem tezsi v necem snazsi. Osobne si myslim, ze drive to bylo tezsi diky nepapirovym plenam, nebyly vyzivy a vůbec toho moc nebylo ale na druhou stranu myslim si, ze to bylo jednodussi v tom, ze se dle me tolik neresily tabulky... to si zase umi představit maloktera babicka 🙂 a pochybuju, ze když například.. sel třeba nejakemu diteti hure pohyb hned chodila matka na rehabilitace 🙂

terezapetrova
1. lis 2016

a netrap se nakonec matkou jsi Ty, dite je Tve a evidentne se v roli matky snazis o to nej

tahejhula
1. lis 2016

To chce klid, za dvacet tricet let budou takhle drbat nas a nase zastarale nazory. 😁 Kolobeh zenstvi. 😀

babanci
1. lis 2016

@terezapetrova No, to se opravdu vůbec neřešilo a bylo to podle mého názoru lepší. Já, když nyní sleduji, jak se napřed nelíbily paní doktorce ušní boltce mojí vnučky, jsou údajně moc přirostlé, pak se jí zazdálo, že se víc otáčí na pravou stranu, tak vyhrožovala vojtovkou... a přitom máme tak šikovnou, zdravou holčičku... chtěla jsem jí kopnout někam.

mataata
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
izz76
1. lis 2016

@katty1987 Určitě to máme dnes na mateřské jednoduší,nemusíme prát,věšet žehlit pleny,nakoupit si můžeme v jednom obchodě třeba na týden dopředu,... Například moje babička na vesnici krom dvou dětí musela obstarat zahradu,kozu,slepice,kachny,zatopit v kamnech, navařit,vyprat,nathat dřevo z lesa,nasekat atd. Samozřejmě to dělali společně s dědou,děda chodil do práce,babička byla v domácnosti asi 8let. Moje maminka už to měla lehčí,žily jsme ve městě v bytě,pleny už se praly automatické pračce,jen to žehlení zůstalo, kvůli potravinám se muselo oběhnout pár krámů,vystát několik front,ale zase mateřská byla krátká... Jsem ráda,že teď to máme jednodušší 😉

solinka1974
1. lis 2016

@babanci No vidis. A ja kdyz davala pred 15ti lety mou nejstarsi do skolky, byla jedina, kdo umel lidovy pisnicky, rikadla a koledy. A myslim, ze az budu do skolky davat za 5 let nejmladsiho, bude taky asi jedinej 🙂

bohumilakupkova
2. lis 2016

Kdyby za ní technické vymoženosti byly a mohla si je dovolit, určitě by jich taky využívala. To snad i teď pere na valše a roztápí pod kamny, aby mohla uvařit? Snad taky nemá televizi?! Dřív byly babičky teda pracovitější - o vnoučata se postaraly, celý dům vysmejčily, o dobytek se postaraly, peří draly, všude chodily pěšky... 😉 😀

terezapetrova
2. lis 2016

@babanci presne takze když někdo napise, ze dřív byly jen klady viz i nejake příspěvky nize grr. No nic ale mozna ja jsem spesl pripad, starsi dite mam s diagnozou a tak to je holt zase jiné, ono máloco je srovnatelne 😔

nutricnihodnota
2. lis 2016

@bohumilakupkova Trefa do černýho 😀 😉

kika_21
2. lis 2016

@bohumilakupkova Ježíš, já část roku peru v ruce, když chci uvařit zatápím, nemám televizi a cítím se díky tomu všemu dobře.Zkoušela jsi někdy prát u jedné vany se třemi dětmi? Lepší než cokoliv jiného. Tak nevím, zda nelézt kanálama-naše babča má 12 vnoučat-drát s nimi, jak se budou chechtat, šla by práce vniveč.Teď babičky častio strčíme do důchoďáku, než stihnou dobytek obstarat-teda naše moc dobytek nemusí, ale reje a pleje.Dobrovolně tedy.

zuzineckah
2. lis 2016

@katty1987 ja jsem presvedčená,ze zeny v minulosti své děti sidily mnohem víc a zdaleka se jim nevenovaly tolik,kolik my dnes 🙂 ne žeby nechtely,ale PRÁVE PROTO,že neměly ty automatky,sušičky, myčky a pod. Domácnost jim sežrala daleko víc času než nám 😉

andelka
2. lis 2016

Mnohdy nechápu tu úměru: kdo se víc nadře je lepší matka. Bohužel to dost svádí. Já jsem záviděla mamkám kterým děti normálně spaly, a jiné mamky zase mně, že mi pomáhá přes den babička (teda nevím jestli záviděly nebo co to bylo, ale reakce byly takové. .) Ale já jsem fakt záviděla, chtěla jsem to mít taky, ale rozhodně mě nenapadlo nějak snižovat hodnotu ženy jako matky, když to má snazší (dítě dobře spí, jí, má paní na úklid, hlídá celá rodina..)

bohumilakupkova
2. lis 2016

@kika_21 Nekomentovala jsem to tak proto, abych se někoho dotkla. Osobně je mi jedno jak kdo pere, vaří a vůbec jaký způsob života vede. Ani si nemyslím, že babičky, které se často koukají na televizi a nechtějí se pořád starat o vnoučata, jsou automaticky špatné. Naopak to beru tak, že mají odslouženo a na odpočinek mají rozhodně právo. Jen by mě zajímalo, zda se KONKRÉTNĚ babička paní zakladatelky jakýchkoli technických vymožeností nadobro vzdala, aby šla příkladem jak má správná žena vypadat, když už ji osočuje, že je neplnohodnotnou matkou jen proto, že využívá techniku k usnadnění práce a občas si zajde ke kadeřnici. Komentář byl myšlen ironicky. Jako by někdo řekl jí, že je neplnohodnotná babička, protože všechno nedělá jako za starých časů a že myslí na blbosti, protože místo toho luští křížovky a kouká na televizi...Zkrátka mi jen připadá nesmyslné, aby někdo někoho kvůli tomu shazoval.

kika_21
2. lis 2016

@bohumilakupkova Tak to je samozřejmě pravda. Ono je lépe na rady nedat a dát spíše na svůj rozum-často radí i dvě babičky a každá něco úplně jiného.

drakenn
2. lis 2016

Necetla jsem celou diskuzi, ale jak dlouho byla babi na materske? Nema pocit osizeni? Ze svym detem nemohla dat 24\7? Tak si to hoji na tobe?! Ze by ti proste opravdu zavidela?

drakenn
2. lis 2016

Jeste navazu. Muj manzel je starsi nez ja o 10 let a jeho matka sla bouchat v jeho 3 mesicich a on byl plne do roku a cca 5 mesicu u sve babicky. Jeho matka ho videla cca co 3 tydny. Moje mamka (rocnik 1953) byla od 6 tydnu v celotydennich jeslich a pak v celotydenni skolce.. Matku videla sporadicky do prvni tridy.. To zas byla v druzine do 17 hodin.. Moje babi mi primo rekls, ze mi zavidi mou materskou.. V dobrem ovsem. Tchyne ovsem tvrdi, ze je nej dat dite hned do jesli... At si harant nezvyka na nejake ty city ci co.. Drsne.. Ale tak to nektere zeny starsich rocniku maji. Nic jineho totiz neznaji

anelamates
6. lis 2016

@katty1987 No a nebylo to spíš z jej strany reakce na nějakou tvoji stížnost? Víš já se dost snažím tyhle věci neříkat, ale když se tu pak dočtu třeba větu, malé je rok a my jsme s manželem oba úplně sedření z ní, a nikdo nám nepomůže - tak mne taky napadne propánajána, a co jsme měli říkat my? bez těch vymožeností. Abys to nechápala špatně, moje děti to mají taky, veškeré ty vymoženosti, chodí do práce, starají se o děti a pomáháme jak můžeme, takže to není závist. jenom si někdy říkám, že se možná příliš soustředíte na to být těch 24 hodin denně k dispozici děcku a to taky není úplně to nej, pokud se nejedná o kojence samozřejmě. A pak jsou tu ty stesky na téma jsem úplně grogy. A to víš, když třeba naše maminky, tedy moje maminka, jo, měla těch dětí pět, a ze začátku měla třeba valchu na praní, pak obyč pračku, a k tomu chodila do práce do fabriky, tak by jí tyhle stesky přišly k smíchu.
Asi to není úplně jasné vysvětlení, ale nemyslím si, že to byla z babiččiny strany nějaká zloba nebo závist.