Stěhovat se za domem či za prací?

cherralie
27. čer 2014

Ahoj holky,

Uplne to sem nepatri, ale uz nejakou dobu resim docela zasadni dilema. A pisu v jednotnem cisle, protoze manzel je skalopevne rozhodnuty.

Zajimaly by me nazory ostatnich, protoze uz si nekdy pripadam, ze premyslim nad blbostma.

Situace se ma nasledovne: v soucasne dobe bydlime v Praze, mame hodne slusnou praci, ale puvodni domluva s muzem byla takova, ze zde zustaneme jen 3-5 let, dokud si nenasetrime na reko baraku. A pote se "chceme" odstehovat zpet na moravu, kde mame pozemek se starsim domkem a celou rodinu.

Jenze, jak uz to tak byva, ja jsem si tady zvykla a predstava, ze bych mela opustit soucasnou praci a jit zpet, a strachovat se, jestli vubec nejakou praci naleznu, uz mi neprijde tak lakava.

Bohuzel s muzem se o tomhle tematu nemuzu vubec bavit, pro nej neprichazi v uvahu zustat v Praze.

No a co ted? Mam se s tim smirit a nasledovat ho, anebo se snazit ho presvedcit. Byl nekdo v podobne situaci? Litujete ted sveho rozhodnuti?

Moc diky

gepe
27. čer 2014

@cherralie manzel tam ma jistotu prace? Vseobecne nejen v CR se lide stehuji za praci, ne za bydlenim...

pajamo
27. čer 2014

My se stehujeme podle prace, na co barak kdyz tam nebude prace?

hagyhagy
27. čer 2014

@cherralie prvne si tam najdete praci a az potom uvazujte o stehovani..timto das manzelovi silny argument 🙂

cherralie
autor
27. čer 2014

@gepe
@pajamo
@hagyhagy
On tam praci najde, ma uz rozhozene site. Ale dostane tak 1/3 co v praze. I ja asi nejakou praci najdu, ale rozhodne ne tak dobre placenou. ☹. Zivot neni jen o penezich, ale kdyz tady je vsechno najednou snazsi. Zili jsme i par let v Ostrave, takze mam s cim srovnavat.

gepe
27. čer 2014

@cherralie O kompromisu taky nemuze byt rec s nim?

hhanca
27. čer 2014

Jako všechno je i tohle o prioritách... Někdo chce byt a hodně peněz někomu stačí míň peněz, ale za to baráček se zahrádkou. My to naštěstí s manželem máme stejně 🙂 Byli jsme v Praze a teďka bydlíme na Moravě v malé vesnici a jsme spokojeni oba 🙂 Držím palce ať se dobře rozhodnete...

mat_ova
27. čer 2014

My teda věděli, že chceme dům (ale kupovali jsme ho), ale kupovali jsme ho až dle práce. Žili jsme v Ostravě, manžel ale našel dobrou práci v Novém Jičíně, já za půl roku přešla v rámci svého zaměstnavatele taky do NJ, a pak jsme hledali dům mezi NJ a Ostravou (vím, ž eje to relativně kousek proti Praze a Moravě).....takže osobně bych rozhodně řešila napřed práci a poté až případné stěhování (dům můžete třeba i prodat a koupit jiný?)

Co se týče platu, tak i ty náklady na živobytí jsou vyšší, takže 1/3 plat by zase nemusel být zcela zásadní 😉

tkanicka
27. čer 2014

Tak sice mimo Prahu jsou menší platy, ale zase jsou mimo Prahu obvykle menší náklady na živobytí. My šli nakonec taky z Prahy, ale manžel denně dojíždí do Prahy za prací, ale není to zase tak daleko. Já jsem ráda, že tady mám rodinu a možnost hlídání dětí. Navíc mně ani Praha k srdci nepřirostla, takže mi nevadilo, když jsme se nakonec rozhodli pro domek v menším městě.

letadlo13
27. čer 2014

@cherralie Ahoj, celkem chápu. Manžel může svoji práci dělat v ČR pouze v Praze nebo Brně (zahraničí na určitý čas by bylo taky ve hře, ale to je na dlouhou trať). Pocházíme oba ze Slezska. Rádi bychom se tam vrátili oba, ale co dodat. Je tam rodina, velký dům...Tak jsme bydleli rok v mini nájmu a to bylo peklo. Proto jsme si "na prozatím" koupili maličký domeček asi 30 minut od města. V městě prostě nebudu. Ještě děláme rekonstrukci, pořizovací náklady byly malé a opravy děláme průběžně. Nevím, kdy se vrátíme zpátky, tak abychom tu nakonec nebyli 10 let jako "bezdomovci". Je to takový kompromis. Na víkend jezdíme domů za rodinou.

jamia
27. čer 2014

V Praze jsou sice vyšší platy, ale zároveň i náklady na živobytí. Máte nějaký objektivní důvod, proč se na Moravu hnát hned?

zamilovanadonej
27. čer 2014

@cherralie Ahoj, já bych teda v Praze dítě vychovávat nechtěla ani posmyku, je to tam hnus- mám čerstvý zážitek z víkendu v Praze (s roční dcerou). Jen metro je s kočárkem obtížné, všude feťáci, injekce na zemi...Neříkám že všude, ale centrum ano. Já osoně třčba preferuji před prací přírodu a čistčí prostředí. Nenapsalas kde konkrétně byste bydleli, Morava je široký pojem 😉

cherralie
autor
27. čer 2014

Ja bych v centru taky nerada zustala, prave kvuli vyse zminenym pripominkam. Ale idealne si postavit domecek nekde v dojezdove vzdalenosti od prahy, abychom mohli byt v prirode.

Na morave asi 1h od Ostravy, nechci uplne specifikovat kde, je to mensi mestecko (20tis. obyvatel).

Asi necham tu situaci "vyhnit" a treba se ze 3 let stane 30, protoze beze me se asi nerozhoupe. Coz bohuzel ale hude znamenat, ze budeme bydlet v podnajmu v byte?!

tulikiss
27. čer 2014

@cherralie ono taky zalezi na tom jestli si dovedes predstavit vychovavat deti v Praze..ja jsem z maleho mestecka kousek od Brna, ale uz 5 let jsme v Brne i kdyz jsem sem moc nechtela, tak jsme si tak rychle zvykla, ze jsem rikala ze uz zpatky nikdy nepujdu...
no a co se narodila mala a vetsi uz je rad na hristi tak jsme prisla na to ze Brno vubec neni tak fajn, sice obchody blizko, vsude dojedu MHD, ale neni tu tak bezpecno..a pokud vsechno dobre dopadne, nechci to zakriknout, tak se v zari stehujem zpatky mimo Brno. I kdyz pak bude vetsi problem sehnat praci, ale deti jsou proste pro mne na prvnim miste.

cherralie
autor
27. čer 2014

@letadlo13 Tohle by pro me byla idealni varianta.

cherralie
autor
27. čer 2014

@tulikiss Deti zatim nemame, takze predstavit si to dokazu jen tezko. Na druhou stranu si rikam, ze deti budou mit vetsi moznost vyberu vzdelani, sportu apod.

amallie
27. čer 2014

@cherralie my jsme rodilí Pražáci, máme v Praze byt, za Prahou dům, je to 15km a přesto jsme zatím raději v bytě. Já tu pro děti naopak vidím mnohem větší možnosti, než na vesnici, záleží, jaký typ aktivit preferujete. Kdo nejraději sedí na louce, sám a vdechuje vůni trávy, tak asi Praha pro něj není. Kdo zase raději ruch, šrumec, spoustu lidí, divadla, nákupní možnosti, cvičení atp, tak je pro něj město. S dětmi je to pak podobné, většinou tíhnou k tomu, v čem vyrůstají, k čemu je vedou rodiče.

Ohledně peněz, v Praze jsou nepoměrně vyšší náklady na bydlení, dopravu a vše (možná může být levnější jídlo, ale zas nemáš nic ze zahdrádky, ani kedlubnu, ani králíka, vše musíš koupit). Takže rozdíl vyloženě v platu bych neposuzovala, spíš možnost uplatnění, to jednak vůbec možnost pracovat a i kde, v jakým prostředí atd…… Takže záleží, v jakých jste oborech. Pokud sedíš na přepážce český spořitelny a manžel je ve obchodník ve výrobním podniku, tak si takovou srovnatelnou práci možná najdeš i na Moravě v malém městě. Pokud ovšem děláš někde, co je jen v Praze a manžel dělá kariéru co já vím, v KPMG atp, pak těžko takový atraktivní místo najdeš mimo velkoměsto.

Určitě bych nešla z Prahy způsobem, že dáte oba výpověď, sbalíte se a budete sedět v domku a hledat práci, to by mohlo bejt na palici. Pokud ale budete mít oba, nebo minimálně manžel (záleží, jak moc ti na tvým uplatnění záleží, některé ženy jsou klidně doma a rády) nalezenou práci, tak proč to nezkusit. Ostatně, pokud jste v podnájmu, můžete se vrátit vždycky, pokud budete pracovat a mít na peníze.

Další možnost je koupit si dům u Prahy, je spousta míst s čistým vzduchem a do města za prací dojíždět. Jediná nevýhoda je cena takových domů, to se nedá s Moravou srovnat. Tak záleží, jestli na to máte finance. S pražským platem by to nemuselo být nemožné.

1kacaba1
27. čer 2014

@cherralie Já bych zůstala taky tam, kde je dobrá práce. A co baráček na Moravě prodat a koupit domek u Prahy? Mohlo by to být taky na venkově a do práce byste to měli kousek. Od rodiny je vždycky lepší bydlet dál a jezdit tam na návštěvy, pak se na sebe všichni víc těší...🙂

hagyhagy
28. čer 2014

@cherralie mě osobně je to fuk, já do práce nechodím takže já bych se klidně stěhovala i za domem..tak potom nevím co chceš slyšet 😉

kammka
28. čer 2014

@cherralie záleží na tom, jestli byste byli schopni na celou rekonstrukci opravdu našetřit, nebo si budete na to brát úvěr.. pak bych se opravdu trochu stresovala, jestli najdu nebo nenajdu slušnou práci.. pokud byste byli bez velkých dluhů, kdy b splátky byly srovnatelné s nájmem bytu v Praze, tak je to bez diskuze, my jsme na vsi, splátky okolo 10tis měsíčně, oba nakonec jezdíme do Phy za prací 40km, protože platy tady v okolí jsou naprosto směšné, ačkoli jsme učitel a zdravotní sestra a vždy jsem si myslela, že ti mají plat tak nějak všude stejný, u nás by to byl rodzíl dohromady přes 10tis. a to si nemůžeme dovolit, tak dojížídme jak blbci.. Taky tu nemáme rodinu, možnost pomoci s dětma a pracema okolo baráku minimální..
Ale vy byste se vraceli domů, rodina blízko, bez dluhů... Já bych ven šla.. NĚJAKOU práci najdete.. asi nebude tak placená jako v Praze, ale vlastní dům, zahrada a rodina to vám přinese zas jiné životní radosti. Nehledě na to, že prodat v dnešní době barák není sranda.

evaviki
28. čer 2014

@zamilovanadonej prosim te, kde si byla? 😀 ja ziju v sirsim centru, je tady hezky,klid, zadny fetaci.. Metro jsem s kocarkem pouzila par krat, chodila jsem bud pesky nebo tramvaji (nebo autem). Rict to na zaklade jednoho vikendu je vtipne..

lu777
28. čer 2014

@zamilovanadonej tak my bydlíme v centru a máme u domu samou zeleň a klídek 🙂 🙂
navíc děti chodí do waldorfské školky, takže venku jsou velmi často, nemají žádné počítače, hodně věcí tvoří a dělají rukama.... MHD jezdíme do alelujá, kromě pár výjimek vždy bez potíží, celých 6 let...

hlavně jako když jsem byla v jiných větších městech mimo ČR, tak vám můžu říct, že tady veřejná doprava i čistota a nabídka věcí pro děti je velmi slušná 😉 což mi potvrdilo i hodně cizinců (manžel je Američan, máme hodně známých z ciziny s malými dětmi a vesměs si to velmi pochvalují)

ale fakt záleží na co člověk náhodou narazí... já třeba byla v šoku z některých částí v Brně, když jsem přijela poprvé tak jsem šla o pár ulic od centra a byla jsem upřímně zděšená.... naštěstí jsem napodruhé objevila další hezké části 🙂 ale tak je to všude, v New Yorku, Moskvě, Londýně, Amsterdamu, no všude mám obdobný zážitek....

kija
28. čer 2014

@cherralie Zkus rozhodit sítě na práci na Moravě, jestli bys tam něco našla, co a za kolik. Jinak se to asi těžko rozhoduje. Osobně bych se vrátila na Moravu, ať už dřív nebo později, děti v Praze bych vychovávat nechtěla, ale to je zas tak, že většinou chce každý pro svoje děti to podobné dětsví jako měl on sám.

@1kacaba1 Tak já si naopak myslím, že je lepší bydlet blíž rodině, neříkám sousedit s nima, ale blízko, rodiče pak vnoučátko můžou pohlídat, jsou si bližší. Vidím to u nás, teta se odstěhovala 160 km daleko od celé rodiny, sem jezdí jen na návštěvy občas a není to prostě ono a je to škoda.

lu777
28. čer 2014

@cherralie záleží dost kam byste šli, není mimo velké město jako mimo velké město 😉
a taky jaký máte typ práce apod.....

jinak život s dítětem a bez je taky dost rozdíl.... pokud se neshodnete, tak bych se nejdřív pokusila podívat se zda najdete slušnější práci na Moravě, abyste věděli vůbec co poměřujete 😉

a nechat to vyhnít bych v tomhle případě úplně nezatracovala vzhledem k tomu, že vás nic netlačí a nemáte děti apod... já vyrostla na malé vesničce, pak bydlela na okraji Prahy, pak úplně v centru Prahy, pak za Prahou a teď jsme kousíček od centra... a tady jsem zatím spokojená nejvíc, ale jde fakt o to co vám vyhovuje...

já třeba moc jednu dobu chtěla z Prahy a tak jsme muže umluvila prakticky.... ale celé se to zkomplikovalo, v pracovní dny byly ráno šílené zácpy když jsme dojížděli pak do Prahy za prací, byli jsme z toho hrozně unavení a sežralo nám to kus večera, jediného času kdy se v týdnu vidíme (a tam v okolí moc práce nebyla).... navíc les krásný ale nevšimli jsme si, že tam je obora a často se tam střílí, takže to dost odpadlo... na druhé straně řeky nádhera, ale k mostu několik km, takže když jeden z nás měl auto, tak druhý mohl být doma a mít volno a byl nahraný dost (bus jezdil, ale samozřejmě víkend večer to už je jiná story a taky kolikrát měl zpoždění apod.).... někteří lidi moc milí ale pak pár lidí tak vlezlých, že to jsem nezažila a to jsem dost společenská a lidi mám ráda, ale to se nedalo........a co nás dorazilo byli psi, každý tam měl hlídače a vedle nás zrovna dva šílení, neustále štěkali, to se hnul list ve 3 ráno a byli jsme vzhůru... takže jsme byli nevyspalí, skoro se neviděli a z přírody toho moc neměli (to jsme mohli jet někam na prodloužený víkend sem tam a vyšlo by to asi tak nastejno).....no prostě romantické představy a realita dost narazili, cokoli tam zařídit bylo na půl dne... docela jsme se tomu pak zpětně smáli 🙂

takže momentálně jsem ráda, že máme místo, které nám jak dojezdem do obou prací tak do školky a školy vyhovuje, jen musíme přežít velmi frekventovanou křižovatku, ta je děsná, jinak jsme velmi spokojení jak s úrovní vzdělávání tak s prací, kulturou, doktory atd....
jako umím si představit bydlet někde mimo, ale už bych si to víc očíhla - aby tam fakt byla práce, obchod, školka, škola, kultura a tak.... protože za mě pokud vesnice a klídek a příroda, tak určitě jo, ale pak teda pořádná vesnice.... ono některé vesnice jsou fakt vybydlené, není tam práce a místo zeleně tam je halda betonu a ani to ovzduší není pokaždé tam super (např. když se topí uhlím a je to v údolí, případ mých rodičů).....
prostě těžko radit...

ale asi bych začla jak tu padlo tím, že bych se podívala po práci... to prostě je podstatné - jestli tam je něco zajímavého, trochu slušně placeného... člověk tam tráví dost času a taky bohužel na penězích dost věcí závisí a až budete mít děti tak se budou hodit....

lu777
28. čer 2014

jinak muž mi říkal, že v Americe je to hodně tak, že lidi bydlí ve městech, pak založí rodinu a kupují domy na předměstí... a pak je dětem třeba 15 a zahrada a hřiště je už neberou a kolikrát se pak ty páry stěhují zpátky....
jo, tak to bych pochopila, pro děti je výběh super, já přírodu miluju 🙂 ale taky hodně kultury a když si představím jak se budu někam dopravovat v 70, tak v tomhle je město praktičtější... pokud nemá člověk rodinu poblíž...
je to individuální 🙂

zamilovanadonej
28. čer 2014

@evaviki Není t vtipné, je to pohled zvenčí. Nenapadlo tě, že právě tím že tam jsi, ti to už nepřijde? Žila jsi někdy na venkově? Já říkám svůj dojem a pocit, nikomu to nenutím. 😉

somalicats
28. čer 2014

@zamilovanadonej Na základě jednoho víkendu hodnotit, to fakt není pohled zvenčí. Já žila 30 let na vesnici na horách, teď jsem 4 roky v Praze. Bydlíme na okraji (z bytu koukáme do pole, kousek odtud je les), do centra to máme cca 25 minut vlakem a busem. Praha není zas tak tragická, taky jsem si kdysi říkala, že do Prahy nikdy. I ta MHD se dá, i s kočárkem, je to složitější, to jo, ale jde to. Zase když to srovnám - dojíždění do práce tu sice je, ale ta MHD jezdí prakticky pořád, je to mnohem pohodlnější než dojíždění na vsi. Možností pro děti je tu víc a vyloženě nebezpečno tady není v porovnání přímo s centrem.

zamilovanadonej
28. čer 2014

@somalicats Za mě tragická je 😉 Okraj Prahy a sídliště jsou určitě odlišné, ale mě se tam prostě nelíbí, no. Prahou mě nikdo nedojme.

somalicats
28. čer 2014

@zamilovanadonej Ale o tom to je. Někomu se tam líbí, někomu nikoli. Ale říct, že Praha je hrozná, aniž bys ji aspoň trochu znala, to je totéž, jako říct, že Ti nechutná svíčková, protože jsi ji jednou ochutnala v hospodě čtvrtý cenový připálenou a nedobrou. Jo, jsou tady místa fakt hrozný, ale jsou tu i místa hezký. A to říkám jako rodilej vesničan z hor. Tam, odkud pocházím, se budu vždycky ráda vracet, ale v tuhle chvíli je pro mě důležitý to, že musím uživit svoje dvě děti a zajistit je, a to se mi snáz dělá tady. A když už tady, tak není problém si vybrat k žití takovou lokalitu, kde je to pěkné.

me79
28. čer 2014

@cherralie Ja te uklidnim. Ja nechala praci, ktera me naplnovala, kamarady velky byt v CR a odstěhovala se dnes uz za manželem do zahraničí. Museli jsme si zařídit bydlení, ja se naučit novy jazyk, najít si novou praci a kamarády ! Nelituji ničeho, i když bych lhala, ze se mi nekdy nestyska 🙂

evaviki
28. čer 2014

@zamilovanadonej jezdim obvykle kazdy vikend na vesnici. Krasna zahrada, hned vedle obora.. Ale skolky daleko, jedine autem, doprava autobusem je priserna. Zadne krouzky pro deti, zadna aktivita, kterou by mohli delat. Jedine fotbal. Takze kdo nehraje fotbal, tak se obvykle jenom flaka.. Ale taky nereknu, ze je to priserne a hnusne.. Je to proste jine, nekomu to vyhouje a nekomu ne.. (krouzky jsou ve 16 km vzdalenem meste, dokonce ve dvou.. ale na to, aby jsem pracovala a stihala i vozit dite, to fakt nejde..)