Střídavá péče - je třeba předávat i doklady dítěte?

eliska_noskova
2. čer 2019
Ahoj / dobrý den,
manžel má dítě z předchozího vztahu ve střídavé péči. Ta celkem funguje. Potíž je v tom, že mu bývalá partnerka odmítá spolu s dítětem předávat i jeho doklady - konkrétně kartičku pojištěnce. Vím, že leckde u lékařů stačí předkládat i kopii, ale řekla bych, že jde spíše o jejich dobrou vůli než povinnost. Má bývalá partnerka mého manžela právo odmítat mu předávat doklady, které patří jejich dítěti?
Předem děkuji za odpovědi.
eliska_noskova
autor
5. čer 2019
@ivular Přesně tak... Oba mají stejná práva a povinnosti. Matka si tedy nemůže stanovovat podmínky dle své vůle a momentální nálady. Konečně se shodneme. Bude-li tedy v tomto pokračovat, budeme to řešit.
Pas už vyřízený máme a matka ať si pro dítě vyřídí "svůj".
ivular
5. čer 2019
@eliska_noskova "Matka si tedy nemůže stanovovat podmínky dle své vůle a momentální nálady." - no to právě může, pokud po ní chcete něco, k čemu ji vysloveně nepovinuje rozsudek. Proto radím zařídit se tak, abyste po ní nic chtít nemuseli.
eliska_noskova
autor
5. čer 2019
@ivular Ještě k té větě: "Matka si nemůže stanovovat podmínky ... " - resp. Ano může, ale otec se stejně tak může bránit (popř. to může začít dělat také, což by ninam nevedlo).
eliska_noskova
autor
5. čer 2019
@ivular Nejlépe sepsat dohodu... 🤔😂 Ať ne-musíme, ale ať je to automaticky. 😉
ivular
5. čer 2019
@eliska_noskova Ano, ani otec nemusí vyhovovat matce nad rámec toho, k čemu jej zavazuje rozsudek. Proto radím předem eliminovat možné třecí plochy (tzn. např. zřídit vlastní doklady a netrvat na předávání).
Co se dohody týká - ta nemá význam, jelikož je nevymahatelná. Jaké máte možnosti se bránit, když ji matka poruší? Vůbec žádné.
eliska_noskova
autor
5. čer 2019
@ivular No, záleží na tom, kde by byla podepsána. Každopádně, kdyby ji porušila (porušovala), už by přeci jen byla jistým podkladem pro to, aby se to řešilo jiným způsobem... (advokát...). 🤔😉
ivular
5. čer 2019
@eliska_noskova Na místě podpisu nezáleží. I kdybyste to nechala podepsat u notáře (o advokátovi ani nemluvím), její vymahatelnost je nulová. Leda byste ten spor dala následně k soudu, přičemž pokud byste měla důkaz, že druhá strana tuto dohodu porušila, mohlo by to na ni vrhat horší světlo. Ale to je opravdu vše.
eliska_noskova
autor
5. čer 2019
@ivular Přesně to mám na mysli. 😂
eliska_noskova
autor
5. čer 2019
@ivular Jen tak mimochodem, Vy "JI" snad znáte? Připadá mi, jako by jste byla její právní zástupkyně. Nikdo jiný krom Vás už do této diskuse nepřispívá, jen Vy... Nevím, přijde mi to poněkud zvláštní... Pokud ji tedy znáte, pozdravujte ji ode mne 😉.
Každopádně... Je Vám jasné, že ne se vším, co jste v této diskusi uvedla, MUSÍM souhlasit, že ano?
A hlavně... Rozhodnutí o tom, jak to (z naší strany) bude řešeno dále, je na rozhodnutí mého manžela. 🤔😉 Mějte se krásně, nashledanou. 🙂
ivular
5. čer 2019
@eliska_noskova Neznám ji osobně, jen typově😉
Jak píšu, toto jsou typické problémy, které se u střídavkářů řeší..
Souhlasit - ono tak úplně nejde o náš (ne)souhlas, ale o možnosti, které nám zákonodárství a judikatura v těchto záležitostech dává..
Rozhodnutí je vždy na každém - to si tu asi nemusíme ani vysvětlovat. Jen je dobré znát předem možnosti řešení a jejich důsledky..
Děkuji za to přání - vy také🙂
eliska_noskova
autor
5. čer 2019
@ivular Přičemž ty důsledky můžou být na obou stranách. 😉
ivular
5. čer 2019
@eliska_noskova To ano. V těchto věcech jsou důsledky vždy minimálně dvoustranné.
eliska_noskova
autor
5. čer 2019
@ivular Proto doufáme, že se nám podaří dojít alespoň k nějakému rozumném kompromisu, protože jinak... V konečném důsledku by na tom byla hůř ona. To nepředvídám, ani tím nevyhrožuji, to prostě vím. A ona jistě také. A tím se vracím k tomu, co jsem už napsala, tedy k té informaci, že už ze svého požadavku (nesmyslných nároků) ustoupila. Jen doufáme, že ji to vydrží pokud možno co nejdéle. Jinak... 🤔😉
eliska_noskova
autor
5. čer 2019
@ivular Můžu se zeptat, v jaké oblasti se pohybujete, kde pracujete, že máte tolik informací?
ivular
5. čer 2019
@eliska_noskova "doufáme, že se nám podaří dojít alespoň k nějakému rozumném kompromisu" - já bych kompromis v tomto případě nedoporučila. Bude to pořád jen o tom, že budete doufat, že jej druhá strana neporuší. Ale to už bych se opakovala.

Pohybuji se právě v té oblasti, kterou tu rozebíráme😉
eliska_noskova
autor
5. čer 2019
@ivular Takže přeci jen právo (ať už v užším či širším smyslu)?
eliska_noskova
autor
5. čer 2019
@ivular Ráda bych se na Vás obrátila ještě s jedním dotazem, ale to už bych nerada takto veřejně.
ivular
5. čer 2019
@eliska_noskova Klidně do SZ.

Sem začni psát odpověď...

Odešli