Syn sestry ubližuje naší dceři, co mám dělat?

skorepka
22. říj 2012

Nenasla jsem tema tohoto druhu. Pokud nekde existuje, prosim pisnete mi link.
Mám problém s moji sestrou. Ona má syna - 26 mesicu a ja dceru 14mesicu. On je na malou vetsinou osklivej. Kdyz jsme u nasich, bere ji hracky se kteryma si prave hraje, at uz je to fakt hracka (jeho, kolektivni nebo jeji) nebo treba se rada toci kolem tyce na pradlo a on ji odstrci a jde se tocit sam (jsou jeste 2 tyce). Jde o to, ze sestra ze zacatku syna napominala, ale uz ji to nebavi a necha ho to delat. Nase mama je nekdy nazoru, pozitivne chvalit - "Ty jsi hodny, ty ji hracku nechas a vezmes si jinou " Coz nezabira. nebo si ho proste nevsimat. Dle mne ale je mozne si detete nevsimat, pokud ma zachvat vzteku. Ale ne v pripade ze ublizuje jinym detem.
Moje sestra se semnou nebavi, protoze si mysli ze jejiho syna nemam rada a ze ho okrikuji. Ano okrikuji, protoze se nemuzu divat na to jak neustale strka do nasi male a je na ni osklivej. A je pravda ze ani ja uz jejich pritomnost nevyhledavam, protoze nemam nervy prcky hlidat a navic pry nemam pravo mu rikat "nedelej to" .Ale kdyz sestra uz rezignovala na neustale okrikovani maleho. Kdyby bylo nekdy nase dite na jine zle, tak proste do zblbla budu opakovat ze se to nedela a dostane i na prdel. Ale to sestra neuznava. Tak co mam prosim delat? Dle nasi mamy a me segry je ma vina ze se semnou nebavi, kdyz maleho okrikuji. Ale dle mne kdybych ho okrikovat nemusela a delala to sestra, neni problem. Navic jsme si s manzelem vsimli, ze co jsme onamili rodine druhe miminko, sestra to nejspis neunesla a chova se jeste hur. Uz me skoro nepozdravi, jen kdyz ja prvni a to jeste na pul. Prosim tedy o rady co mam delat. Dekuji za vse

naomi6
23. říj 2012

@skorepka Ahoj, to je smutný, že nevycházíš se sestrou, ale často to tak bývá. Co se zatím přestat vídat? Neříkám úplně zpřetrhat vztahy, ale navštívit rodiče jindy než tvá sestra, dokud budou děti v tomto věku. Není to ale zase dlouhodobé řešení. Je to těžké radit, sama jsem to nezažila. Ale stála bych si za svým. Synovce bych prostě okřikla, i za cenu, že sestra s tím nesouhlasí. Nemusíte mít přece stejný názor na výchovu, ale je třeba se respektovat. Až bude synovec starší, tak to snad pochopí sám. Ale hlavně by to měla pochopit tvá sestra. Zřejmě na tebe žárlí a dává to najevo takhle.Odnášejí to pak zbytečně děti. Moc držím palce, ať to nějak zvládnete.

dana3262
23. říj 2012

@skorepka bohuzel nemám řadu, jen ti chci napsat, jako matka dvou kluků, ze některé maminky holčiček nekdy nemohou matky kluků pochopit. Je to nebe a dudy. Zrovna jsme to probiraly s kamardkou. Ona ma 2 šikovné, inteligentní vyspělé holčičky. Její holčičky poslouchají kdyz vysvětluje, platí na ne různá pravidla..o tom si já mohu nechat zdát. Synovi táhne na 3, nemluví, řve pořád a kvuli všemu, vzteka se jak blázen, neposlouchá kdyz mu neco říkám, at je to cokoli. At neco udělá nebo treba jen, jestli se nechce napít. Prostě naprostá ignorace..no, nekdy je clovek unavený a nebaví Ho řešit "kazdou Babovky na písku". Čímž to nechci prirovnavat k tvoji situaci, jen chci říct, ze nekdy je to v těchhle věcech s klukama fakt tezky ..

llluckaaa
23. říj 2012

Ahoj, pokračuj v tom, co si myslíš, že je správné. Podle mě je správné chránit svoje dítě. Nemusíš vychovávat cizí, ale když jde do konfliktu s tím tvým, tak bych se do toho na tvém místě vložila. Občas se mi tohle stává s kamarádkami, co uznávají takový volnější styl výchovy (ve smyslu, že se do konfliktů mezi děti nepletou a nechávají je si to vyřešit samotné). Já jim většinou řeknu na rovinu, že já své dítě nenechám otloukat někým větším a starším a ať se nezlobí, že pokud mu něco jejich dítě bude provádět, že ho nenechám 😉
Že se to stalo v tvé rodině je škoda, ale ty jsi prostě máma a máš stát za svým dítětem. Tomu se snad nemůže mamka a ségra divit. Asi by opravdu pomohlo, kdybyste tam nechodili ve stejnou dobu a ty se sestrou a děti si od sebe trochu odpočinuly...

veruska007
23. říj 2012

Já na piskovištích zasahuji do sporů, kdy starší, větší a silnější dítě ubližuje mému. Drobné spory nechám na dětech, ať si pořeší samy. Ale když desetiletý kluk praští mého tříletého klackem kvůli tomu, že mu můj drobek nechce půjčit naši formičku a cizí maminka se tváří, že tam není, tak cizí dítě okřiknu nebo je-li moc agresivní, chytnu a odnesu, třeba metr od pískoviště. Říkám si, že když druzí rodiče nevědí, kde jsou hranice, tak to musím jejich dětem ukázat sama 😅 . Ale je mi to teda krajně nepříjemné a jsem z toho rozhozená ještě pár dní. Máme kousek od nás nové sídliště, kde byly nesmírně drahé byty a bydlí tam takové ty maminky fifleny... a to je kapitola sama pro sebe 😠 .

llluckaaa
23. říj 2012

@veruska007 To mi připomíná, jak jsem byla se 3 dětmi na píškovišti, přidala se k nám asi 8-letá holka a po mých dětech házela písek. Na výzvy nereagovala, tak jsem se tak rozčílila, že jsem na ní začala řvát, ať toho okamžitě nechá, nebo že k ní pudu a jednu jí fláknu, aby konečně pochopila, co jí říkám a jak se má k jiným dětem na pískovišti chovat 😀 Pak jsem nás začala raději pomalu balit, protože kdyby s tím pískem pokračovala, tak bych za sebe nemohla ručit 😝

blahova_andrea
23. říj 2012

Myslím si, že jsi v právu. Ano, ve své podstatě nemáš právo "cizímu" dítěti říkat co smí a nesmí dělat, to je věc rodičů. Ale naopak máš právo bránit své dítě. Od toho jsi matka. Troška rivality tvé malé prospěje, ale nic se nemá přehánět. Jsem s tebou úplně za jedno. Patřím k těm přísnějším matkách a nerozlišuju v tom dítě své, nevlastní nebo cizí. Zatím mi to každý toleruje, ale jednou také určitě narazím 😀 Každopádně si stůj za svým. Ono se to jednou tvé sestře bohužel vrátí. Mít kluka, kterého od malička nikdo neučí, co je dobré a co špatné nic dobrého nepřinese. Jednou si s ním nebudou vědět rady a na tebe si vzpomenou. Možná by pomohlo, kdyby to sestra zažila a slyšela i z jiné strany. Jestli jste větší rodina, stýkáte se se sestřenkama, máte společné přátele...co se sejít s více lidmi, ať vidí, že to špatné nepřichází od tebe, ale od ní? Když jí víc lidí řekne to, co ty, třeba jí to donutí zamyslet se. Jasně, že nikdo z nás nechce slyšet, jak je naše dítě nevychované, zlé, hloupé atd., ale pokud si to myslí víc lidí, tak na tom asi něco bude. Problém je, že se tě nezastane ani vaše máma. Ta by na ni možná platila, ale když je na její straně... ☹

skorepka
autor
23. říj 2012

@veruska007 jezis, tak to bych na piskovisti jednala uplne stejne 😠 a matky co nechaji vse na detech - at si to vyridi, navic mladsi zakriklejsi z drzym starsim , tak to pak vyjedu i na matku.

@llluckaaa tak to si dovedu predstavit a taky bych radsi vzala roha, protoze by urcite nasledovala hadka s rodicema. ☹

skorepka
autor
23. říj 2012

@naomi6
@dana3262
@llluckaaa
@veruska007
@blahova_andrea
chjo, jsem psala kazde z vas, ale nejak se to neulozilo ☹ takze ted jen dekuji za nazory, jsem rada, ze nejsem divna a sobecka, ale normalni mamina jako vy, co si jen chrani sve "miminko"

llluckaaa
23. říj 2012

@skorepka Nenásledovala. Rodiče tam totiž žádní nebyli 😒 Právě že já vůbec nevěděla, co mám dělat. Až doma mě napadlo, že pokud se mi příště něco podobného stane, budu volat městskou policii, ať to vyřídí za mě 😀

skorepka
autor
23. říj 2012

@llluckaaa taky dobre reseni! 😀 mozna jeste lepsi nez dat tomu harantovi pres drzku. 🙂

brisalek
23. říj 2012

pokud jde o pískoviště, neokřikávala bych cizí dítě, ale řekla bych to rovnou mamince ať si to vyřídí, jestli nechce udělám to sama🙂. Pokud jde o rodinu, tak mám trochu podobnou zkušenost, ale v menší míře. Sestra má dva kluky 12 a 4 roky, ten malý umí vše od toho staršího a také se s ním pere, takže vše s opravdovou silou. Občas také mojí dceru zlobil, ale ne bouchal...spíše bral hračky atd. Sestra ho sice občas okřkla, ale na druhou stranu mi říkala, že se aspoň malá otrká....Snažila jsem se , abych dceři vysvětlila, že se musí naučit bránit...ať se na něj buď vykašle a jde pryč , když jí zlobí nebo ať si nedá nic vzít. (mamaka se sestrou ji i učili, že mu nějakou lupnout, což mi vadilo nejvíc, protože nechci , aby se učila někoho být...) Sestře jsem řekla, že nechci, aby jí takovým stylem otrkávali🙂 a obojí pomohlo. Asi bych si o tom zkusila ještě někdy v klidu popovídat. Že bys byla ráda, abyste se vídali, že chápeš , že je kluk a že je to těžké ....(opravdu to vidím také, že kluci a holky jsou někdy velký rozdíl) , že se budeš dceři vysvětlit to a to a že nechceš aby jí ubližoval...hračky bych alespoň chvilku řešila tím, že jim budete dávat to samé v případě , že to jde...oba jsou ještě malí...musí se to naučit dělit se (kor pokud jsou oba zatím jedináčci).

jajinka80
23. říj 2012

Ono to časem přejde a určitě bych syna sestry sem tam okřikla, ale nedělala bych to furt. Bohužel je ještě hloupej. Já mám doma dva kluky a mezi nima tohle probíhá furt a to je ten starší starší než tvůj synovec a má už víc rozumu. Ten můj menší se naučil díky tomu ječet a chránit si částečně své teritorium. Určitě bych to s tím ochranitelstvím nepřeháněla, pokud jí fyzicky neubližuje. Tam to nesmí dělat 100%! Ona se musí naučit chránit si své taky a kontakt s bratrancem může být v tomto pro ni velkou zkušeností.. Můj starší syn prošel obdobím, kdy odevzdaně půjčoval vše, kdy nepůjčoval s ječením nic, kdy bral druhým bez ptaní a kdy je schopen se už domluvit. Já už z toho okřikování a vysvětlování jsem taky unavená🙂 Ono je to samozřejmě jiné v tom, že tvému dítěti ubližuje cizí, ale jednou se tvoje dcera taky bude tlouct se svým mladším sourozencem a myslím si, že tam budeš už benevolentnější🙂 Ideální by bylo, kdyby šlo sestře říct, Hele dneska je okřikuj ty, minule jsem to byla já🙂

skorepka
autor
26. říj 2012

@jajinka80 prave ze do ni obcas drasticky strci nebo bouchne, kdyz si mysli ze nekoukame, ale ja ji sleduju ockem furt. ☹

peggy722
30. říj 2012

@dana3262
No já mám holčičku podobnýho ražení. Takže pochopení mám a je to hrozně únavný za ní pořád běhat a něco řešit. Ostatní děti si většinou spořádaně hrajou a naše Ela jim krade hračky, sama nic půjčit nechce a na každýho strašně ječí. Částečně je to asi povahou, je taková průbojnější než ostatní děti a částečně ségrou, která se s ní zrovna nemaže, takže se chová pak k ostatním dětem taky tak. někdy už jsem z toho zralá na blázinec. První holka byla úplně jiná, hodná, klidná a tohle je hrozný dráče.

xsenova
30. říj 2012

@skorepka daj tomu cas. Netreba to zbytocne davat do extremu "koli hluposti" sa hadat s mamou alebo sestrou. Prilezitostna kratka navsteva tu a tam a kde ked uvidis ze opat maly dava zabrat tvojej dcere - tak odides lebo "uz musis ist" 🙂 Ono sa to spravi casom - uvidis 🙂 deti trochu povyrastu, maly dostane rozum, mala zisti ako dat niekomu kyblikom po hlave 😀 netrap sa zbytocne. A mozno skus so sestrou dohodnut stretnutie niekde kde je viac deti / viac hraciek / viac priestoru. Tak sa seba nabudu zavisle a ty sa mozes odreagovat, porozpravat so sestrou - udrzat pekny vztah v rodine 🙂

skorepka
autor
30. říj 2012

@xsenova covece byli jsme v detske herne.. hral si, ale jakmile si neco vzala mala, nebo sla do bazenku s balonkama.. byl tam a vyhanel ji. No ted sme se si pisly a neco jsem ji napsala.. ne teda kvuli malemu, ale kvuli jeji reakci na moje druhe tehu. Aby si vzpomnela jak jsem reagovala ja, kdyz mi rekla ze cekaji maleho. Jejiho chlapa jsem nemusela, znala jsem ho o 4roky dyl nez ona a dle mne to s nim nebude a taky nema jednoduche. Ale tehotenstvi jsem prijala s nadsenim, narozdil od ni. No asi si neco uvedomila a aspon uz spolu trochu komunikujeme. Takze verim, ze se vse vyjasni. Musi, vzdyt mame jen sebe 🙂

xsenova
30. říj 2012

@skorepka teeeda chuda mala 😀 tak on ju este nahana medzi inymi detmi 😀 😀 tak to asi ozaj len na 5 min na cafe 😀 nemate to teda vobec lahke 😀 Neskusali ste sa hrali vsetci spolocne? Nejaka hra pre teba, sestru a deti aby maly videl ze to ide aj pekne?? Mozno ziarli 😕 na malu 🙂 No teda to este asi bude potreba psychologickeho pristupu 😅 na zlepsenie vztahu 😅 *blahozelam k druhemu tehotenstvu 😵 krasna sprava 😵

skorepka
autor
25. čer 2013

@xsenova dekuji ke gratulaci, nejak jsem tvou zpravu prehlidla. Narodil se nam chlapecek a verim ze bude slusne vychovanej jako jeho sestricka (aspon se to zatim dari, pokud si nehraje s bratrancem, pak doma zkousi jeho lotroviny, ktere ji ihned zatrhavame) nechapu ze manzelovo kolegove synove 2 a 4 roky si s ni hrajou hezky, nic ji nevytrhavaji z ruky ani neublizuji. Dle mne je to vse ve vychove. A verim ze nase deti se takto zle chovat nebudou, hold se musime stykat casteji s hodnymi detmi.
@dana3262

brusinka30
8. črc 2013

TAky bych malé nenechala ubližovat. Měly jsme něco podobného s dcerou od bráchy. Náš je v srpnu, jejich v prosinci, ale oprsklá jkako by byla o rok starší. Přijeli jsme k našim a malému vzali motorku. Přišel brácha s rodinkou a jejich malá okamžitě letěla pro motorku s tím, že měla nataženou ruku k facce. Filip samo okamžitě slezl z motorky a šel od ní pryč. Chvilku jezdila, přestalo jí to bavit, tak si šla hrát. Filip si chtěl opět motrorku vzít, ale kdepak. Okamžitě zase letěla s rukou nataženou, tak jsem si jí stoupla do cesty a natáhla ji taky. Zarazila se, zastavila a začala vařvávat. Bráchovi jsem řekla, ať si ji hlídají, že tohle teda dělat nebude a příště motorku sebou. Pak bylo podobných výstupů víc a mamka mi říkala, jak mlátí malého od její kamarádky a prý z toho mají srandu. Jen co vezmu co hraček mu rozbila:((. Pak už jsem jim ale řekal, že pokud se to ještě bude opakovat, tak mi to prostě zaplatí. Nekupuji šunty a ty hračky něco stojí a že by ten jejich poklad zasloužil zmazat!! A najednou to šlo ji hlídat. Nevidím jediný důvod, proč by jakékoliv dítě mělo mlátit a takhle terorizovat moje dítko nebo dítě jiných rodičů. A řešila bych to tak i teď. Asi to bude opravdu o výchově a o tom, kde má dítě nastavené hranice a co smí a nesmí. Určitě nejsme zastáncem mlácení dětí, ale občas se plácnout opravdu musí. Když vidím rodinky, kde se řeší domluvou.....škoda slov. Dítko rodičům přerůstá přes hlavu, protože z řečí zadeček neštípne🙂).

evcounek
8. črc 2013

hmm to je smutné, že tvoje sestra je taková, ale zkusila jsi malé třeba říci když do ní synove strčí tak mu to oplať. Třeba by si sestra uvědomila, že když někdo začne ubližovat jejímu dítěti tak se jí to líbit nebude.
My jsme byly takhle v Mateřském centru a byl tam chlapeček no asi o půl roku starší než ten náš (ten náš je fakt trdýlko co si nechá všechno líbit a jde radši za maminkou) když začal chlapec strkat do toho našeho tak jsem se rozhlídla kde je mamina (žádná nereagovala) a tak jsem mu řekla, že se to nedělá, když přišel podruhé a zase do něj strčil až upadnul tak jsem hlasitě řekla LUky na co čekáš tak mu to vrať. Měla jsi vidět jak maminka vystartovala, že někdo jde po jejím miláčkovi. Pak sice Luky chtěl strčit do malé holčičky (kdo děti sleduje tak poznají co mají v úmyslu) a hned jsem zasáhla, že se to nedělá, že je malá a že strkat může jen do těch dětí co mu začnou ubližovat.