Tchánovci chtějí dceru učit být beze mě. Nelíbí se mi to

ladybugie
9. pro 2010

Ahojky, mám takové dilema. Bydlíme s tchánovci v jednom domě, ale oddělených bytech. Nedávno vyjádřili přání, že by si rádi brali dceru k sobě na delší dobu - 2hod denně. Odůvodnili to tím, že ji naučí být bez mámy. Dcera, když je beze mně, tak pláče. Nechce se mi jim jí dávat, protože za celých devět měsíců, co je malá na světě, tak ani jednou nepřišli nahoru si s ní hrát. Nechci ale vyvolávat zbytečné konflitky, avšak můj názor je takový, že v devíti měsícíh patří dítě k mámě a na nějaký odnaučování je času dost. Jak byste to řešily vy? Dík

klaraemma
9. pro 2010

@lalial to souhlasím. 😉

lalial
9. pro 2010

@neumisa Teď o tom píšu klaraemma, že je potřeba vycházet z povahy dítěte. 😉

neumisa
9. pro 2010

@lalial ono to není jen o povaze - starší byl v kontaktu se širší rodinou každý den a snadno si zvykl. Pak jsme se odstěhovali daleko a rodinné kontakty jsou jen řídké - a do tohoto stavu se narodil mladší. Prostě si neměl kde a kdy zvyknout na jiné lidi a proto teď máme potíže s hlídáním a čekají nás problémy se školkou.

lalial
9. pro 2010

@neumisa Nevím, u nás to o povaze bylo, kluci nesnášeli manipulaci "cizími" lidmi v podstatě od narození.

pett7
9. pro 2010

Já neměla problém nechat malého s kýmkoliv, teď nechce být s nikým 😖

ladybugie
autor
9. pro 2010

@evatk ani nevíš, jak moc ti v tom "urvání" rozumím 🙂

ladybugie
autor
9. pro 2010

@brusinka.pusinka důvěra, to je to slovo. U nás si taky malou půjčovaly na kočárkování, ale skoro nikdy nepřijely domu v domluveném čase. A taky když něco malý dovolím, tak ona jí to zakáže atd. To je jeden z důvodů, proč se na to půjčování necítím.

bury
9. pro 2010

@ladybugie - ty sis vlastně na svojí otázku odpověděla 😉 máš pocit, že dítě patří k tobě a dávat jim ho nechceš, tak tě asi nic nepřesvědčí o opaku 😉 dej na svůj pocit....

máme zhruba stejně starý mimčo a já teda malýho občas k rodičům i tchánovcům dávám. Nějak si to bez nich nedovedu představit 😉 Nedošla bych si ani k doktorovi, ani k holiči atd. Přítel není skoro vůbec doma. Být tebou, tak určitě nedávám hned na dvě hodiny a nevidím smysl dávat každý den, když to nepotřebuješ - že bys třeba chodila do práce/školy atd. Malou pomalu zvykat, že tam chvilku bude. Nikdy nevíš, kdy se ti to může hodit 😉 Moje tchýně třeba musela hlídat, když byl malý nemocný - dostala jsem anginu a musela jsem k doktorce, on měl taky teploty... 😒 to jsem opravdu ocenila. Takže lepší, když bude malá zvyklá tam občas chvilku být 😉 Samozřejmě předpokládám, že na tvojí tchýni je spoleh a že jí důvěřuješ 🙂

vendulal
9. pro 2010

Zdravím, období kolem 8. měsíce asi opravdu není nejlepší doba napůjčování" dítěte- je to přesně období fixace na maminku (resp. osobu, se kterou tráví nejvíc času). Kluk i když byl před tímto věkem v pohodě a rád byl s někým jiným, tak přesně v obd. 8-cca 10 měs. byl neskutečně fixovaný a řval kdykoli zjistil, že je někde sám bez mámy. Možná by nebylo od věci najít babičce a dědovi nějaký "odborný článek" o první fixaci. Hezký den.
V.

radka.m.
9. pro 2010

hele,pokud prcek nebude vyloženě brečet,tak bych tam s ním byla zezačátku a prodlužovala intervaly a pokud mu to nebude dělat problém,tak bych jim prcka beze všeho půjčovala a kor,když je to v jednom domě,jestli jsem dobře četla,bože,podle některých reakcí by jsem si poimalu myslela,že by šlo dítě na popravu 😕 pokud to nedělá dítěti problémy,tak proč by jako mělo být neustále s matlou,vždyt babička a děda mají svým způsobem taky tak trochu na vnoučata nárok,ono taky záleží,jakým způsobem dítě učíš,poikud chceš,tak tobě ani dítěti nebude dělat problém,aby si ho babi s dědou na dvě hodky vzali,ale pokud ty sama chtít nebudeš,tak budeš své dítě podle toho formovat

evatk
9. pro 2010

@ladybugie tak to je potom třeba i stanovit pravidla, co malá může, nemůže, musí, nemusí..., pokud ti to vadí
moje tchýně se v tomto fakt snaží, co se týká jídla, režimu, že v její přítomnosti nekouří, i když jsou silní kuřáci, apod.
jinak i dělá věci, které my nee, moc ji nosí a ťuťu ňuňu i při vztekání atd., ale to ať už si dělá jak chce, když ji hlídá ona, v naší přítomnosti je ale omezovat musí, manžel ji usměrňuje 😀 😀

verbalinka
9. pro 2010

Mne teda 2hod denne prijde strasne moc. To si nemuzes naplanovat zadny vylet s malou... Ja jsem malyho davala na hlidani od 10 mes. - zacala jsem studovat a jednou tydne jsem musela na cely den do skoly. Hlidala moje mama a odpo dorazil manzel a Willika prevzal. Jenze oproti tobe malej moji mamu vidal dost casto a byl na ni zvykly. V tvem pripade bych byla pro pomale zvykani a casem treba 2x tydne na 3 hodinky 🙂

foogy
9. pro 2010

@ladybugie Mluvím z vlastní zkušenosti - pokud se necítíš dítě půjčovat (slovo půjčovat se mi taky nelíbí!!!!), tak to nedělej!!! Ty 2 hodiny budeš jako na trní, stejně nic neuděláš, budeš v nervu a ty 2 hodiny si vůbec neužiješ!
Já jsem takhle Olíka půjčila tchánům 2x a pokaždý to pro mě byly muka, takže jsem skončila.
I když spustu lidí mi říká: Buď ráda, to je parádní. Tak já prostě nejsem. Ke všemu je O. hrozně hodnej, všechno s ním f poho udělám, takže nemám potřebu hlídání.
Řekla jsem, že může přijet k nám, hlídat u nás a já půjdu cvičit, na nehty, ke kadeřnici. Ale jako abych jim dítě odvezla do 4km vedlejšího města a byla sama doma - to byly fakt muka. Div jsem si nekousala nehty. Takže ne.

smardik
9. pro 2010

podle mě to záleží na dítěti a rodině komu dát,půjčit nebo ne. třeba tchýní bych nedala na hlídání ani 2letého syna,nevěřím ji, on ji skoro nezná. tchýně se o něj nezajímá,nepřijde za ním-bydlí 5minut od nás a nějak zájem nemá i když my tam přijedem, ona prohlásila že si ho bude brát až bude starší-tak ty 3roky a myslí si že já ji ho dám a on tam bude chtít být-to asi těžko když je pro něj cizí člověk, nevěřím ji a naštěstí je manžel za jedno že ne. mým rodičům nemám problém vím že je o ně postaráno,kluci maji u babičky a dědy své hračky i nějaké oblečení,jsou tam 2postýlky, jídelní židlička, když tam jsou dodržují jejich režim a to na co jsou zvyklí. Mladší bude mít 11Měsíců a byl tam zatím na půl dne,starší už dávno na celý víkend a nemyslím si že by jim to nějak ubližovalo. ale jsou tam v pohodě a nepláčí kdyby jo hned je přivezou domů.
ale v tomhle případě co píše @ladybugie bych nedala,když se 9měsíců nezajímali a nepřišli i když mohli nedala bych,nebylo by o čem diskutovat. já své kluky dát můžu protože babičku vidí každý týden,někdy i 2x týdně a to od nás bydlí 30km, vím že řeknu platí a respektují to

ia.
9. pro 2010

tak my máme obě babičky a dědečky do 20km, ale vždy respektovali, jak to chceme my. Do roku dítěte jsem neměla potřebu hlídání, resp. babičky jezdily "vozit", tzn. nabalila jsem kulíška do kočárku a bábinky vyjely na dvě hodinky ven a já si v klidu uklidila a tak, nebo skočila na nákup. V 11 měsících spal poprvé u tchýně, pže jsme jeli na 400km vzdálenou svatbu, kde jsem dělala svědkyni. Nevím kdo byl z toho více vystresovaný, jestli já nebo tcháni, ale všichni jsme to přežili 😅 pravidelněji začal u prarodičů syn spát od cca 1,5 roku, a teď od 2 let jsme zavedli, že 1x za týden odvezu syna na celý den ke tchánům a odpoledne si ho vyzvednu. Oni jsou nadšení, já taky, a malý je miluje. K mým rodičům jezdíme taky často, bohužel ještě pracují, ale když to jde, berou si ho taky. Myslím že prarodiče mají právo na vnoučata, pokud o ně stojí a já jim ho nechci upírat, taky jsem milovala své babičky a dědečky. Samozřejmě v rámci mezí, ale zase mám jistotu, že pokud by se mi něco stalo, tak je o syna postaráno a nevznikne mu žádné trauma.
A taky si ženy uvědomme, že i my budeme jednou tchýně, a taky si budeme chtít užívat hezké chvíle se svými vnoučaty.....

radka.m.
9. pro 2010

ia-souhlasím s tebou,ono je to hooodně o tom respektu,kompromisu-některé příspěvky na mě budí dojem-já jsem matka,dítě je moje a vše tím pádem bude tak,jak řeknu já!a to se mně osobně strašně příčí,a jak jsi krásně napsala,měli bychom si uvědomit,že jednou budeme taky babičkama a budeme chtít si také užívat svých vnoučat,své krve jen třeba ve dvou,samozřejmě,v prvé řadě platí to,co řeknou rodiče,pak teprve prarodiče,ale umění je naslouchat i druhým a pokud by to nedělalo problém tomu dítěti,tak pak matka zbytečně vyvolá jenom konflikty 😝

pett7
9. pro 2010

s některými tchýněmi je celkem problém vyjít a vzájemně se respektovat...

mmmk
9. pro 2010

@ladybugie Ty kraso, jak nauci byt bez mamy? Jakoze ti ji casem odeberou uplne? Mam o neco mladsiho syna a na neco takoveho bych rozhodne nepristoupila. Nemam problem s nim veci postihat a cekala jsem na nej dost dlouho na to, aby ho nekdo odnaucoval byt se mnou 😉 Copak si to v te male hlavicce dokaze oduvodnit, proc je ted s tema lidma a proc tam mama neni? Az to bude chapat, pak jo. Tchanovcum neduveruju, verim jen svym rodicum a segre. Naprosto do slova a do pismene souhlasim s @evatk 😉

smardik
10. pro 2010

@radka.m. souhlasím s tebou i s @ia. a opravdu nemám problém dát kluky na hlídání svým rodičům nebo třeba kamarádce ale s tchýní problém mám když vím že si s nimi hrát nebude, že si vezme malého na klín a v klidu si u toho zapálí cigaretu, že za celý ven ho nevezme ven a jen bude sedět před Tv a kluci si budou moct dělat co chtějí-to znamená hrát si na zemi kde je vytřeno tak max. jednou za 3týdny a kde věčně pes, to samé sedačka celá chlupatá

brusinka.pusinka
10. pro 2010

@ladybugie ano to chápu jsem ráda že jsi pochopila co jsem ti chtěla napsat. Pokud důvěru nemáš a dělaj něco co ty prostě nechceš tak se zařid dle svého srdce a rozumu. Opravdu každej nemá štěstí na babičky (Tchýně to slovo se my nelíbí proto píšem babička 😉.Jde doopravdu o důvěru mezi všemy zůčastněnými.a o nejlepší pocit zázemí pro dítě.Každá to máme jinak a Myslím že každá děláme tak aby dítě bylo jen co nejspokojenější 😉U mě není problém Babi ví co může a co ne respektuje to a dodržuje pravidla.a to platí i pro zbytek rodiny. 😉

romana29
10. pro 2010

Daneček byl poprvé přes den sám u mých rodičů kolem půl roku (už jsem nekojila), v 8 měsících na celý víkend. Kolem roku si někdy poplakal - spával tam třeba jednou měsíčně.
I rodiče přítele ho často hlídali a výsledek je takový, že Dan (ač maminkáč, né že né 😀 ), je ochotný spat u kohokoliv kdykoliv. Ale než usne, tak se pořád ptá na maminku 🙂
U Gábinky to míním praktikovat taky tak 😀 .
Čím dřív se naučí dítě být se společnosti druhých lidí, tím líp 🙂
Je sice super, že část matek (já třeba taky) nemá problém s dětma stíhat i řadu jiných věcí, ale pro dítě je dobré si začít zvykat i na druhé.

Samozřejmě že člověku, který kouří a po bytě nebo domě se mu honí psi a kočky a chlupy a exkrementy jsou všude možně, bych dítě nedala.
Ale mí rodiče jsou taky silní kuřáci a jak nekouřili nikdy před náma-svýma dětma, tak nekouří ani před malým

radka.m.
10. pro 2010

jinak samozřejmě suhlasím s holkama,pokud by někdo nehodlal tolerovat mé zásady,tak bych mu dítě nenechala hlídat,třeba jak píše romana-kouření,zvířata atd.ale myslím,že zakladatelka nic takového nepsala,jen psala,že ona něco zakáže a tchýně dovolí,což si nějak nedovedu představit při 9měsíčním dítěti,co by to jako mělo být,spíše mi přijde,že je hodně vázaná na dítě a hledá všemožné důvody proto nepůjčit dítě babi a dědovi 😒

sturnus_vulgaris
10. pro 2010

Dvě hodiny pro mě není delší doba. 😀
Mám asi jiný názor než většina zúčastněných na diskuzi, ale já jsem takhle poprvé na pár hodin dala dceru mojí mamce už ve třech měsících (šli jsme do kina), potom asi v půl roce na celé dopoledne i tchýni (šli jsme lyžovat). Absolutně si nemyslím, že by tím jakkoli trpěla. Dokonce obě babičky úplně miluje. Když jsou s námi, tak nás úplně ignoruje a je to samé "babí, babí"... Tchyně, která bydlí docela daleko od nás, nedávno navrhovala, že si ji vezme na celý týden, resp. aspon víkend. To mi třeba připadá už moc a do týdne bych rozhodne nešla. O tom víkendu uvažuju, že bychom to někdy mohli zkusit, ale zatím ještě nebyla příležitost.
Dnes jsem ráda, že je na obě babičky zvyklá, dokonce už u mojí mamky i několikrát byla přes noc. Poprvé to bylo v jejich cca 14 mesicich, kdy jsem musela nečekaně do nemocnice kvůli druhému těhotenství. I když mi z toho nebylo dobre, tak jsem aspon vedela, ze je na ni zvykla a ze to nejak zvladnou. Urcite by to byl mnohem vetsi stres pro obe strany, kdyby slo o prvni odlouceni. Od te doby tam pak byla jeste dvakrat (jednou si ji mamka chtela pres noc nechat sama, podruhe jsme sli do divadla a vratili jsme se, az kdyz spala). Zadne slzy, nic... Jen mavani, kdyz jsme odchazeli, a zamilovane vykriky "babí, babí".

meandra
10. pro 2010

@ladybugie Záleží na tom, jaká je tchyně povaha. Já například nejsem schopná někam jít bez pozvání, v podstatě se vnucovat. Zvali jste ji, přijď k nám podívat se na malou atd ? Odmítla ? Jestli ano,pak není co řešit. Ale třeba by jenom chtěla být s vnučkou víc v kontaktu a nechce se vám motat doma. Což chápu. Rozhodně bych jí nebránila, za určitých podmínek. Můžete si o tom normálně popovídat. Že malá na ni není zvyklá, bude brečet, tak ať chodí každý den třeba na hodinku k vám a pak po pár týdnech můžete zkusit i návštěvu u nich. Ale každý den na dvě hodiny je asi moc. Můžete udělat kompromis, třeba 1x,2x týdně. Záleží na tom, jaké máte vztahy, vše se dá přece domluvit.

meandra
10. pro 2010

Ale pokud babička není nějaký asociál, tak bych se pobytu dcerky u ní určitě nebála. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit.
Moje kamarádka jednou musela narychlo do nemocnice, její manžel do práce a tak jsem hlídala dvouletého chlapečka, naprosto psychicky závislého na mámě a nepřála bych to nikomu. Téměř probrečený pobyt u nás, přesto že jsem měla tehdy stejně starého syna a normálně jsme se s kamarádkou všichni často viděli, takže nás dobře znal. Celou dobu jsme se ho snažili zabavit, vše marné. Nebrečel jen když vysílením usnul. Opravdu není dobré děti fixovat jen a jen na sebe.

sturnus_vulgaris
10. pro 2010

Jeste dodavam, ze ja neznam situaci, kdy by mamka nebo tchyne delaly neco, co bych nedokazala skousnout (koureni, nekontrolovany kontakt se zviraty, zanedbana hygiena a pece. atp.). To potom chapu, ze se nekdo zdraha dite babicce sverit.
Na druhou stranu, jak moje mamka, tak tchyne, obcas delaji neco, z ceho se mi ponekud jezi chlupy na tele. Napr. moje mamka T. naucila na cukr 🙂, coz spociva v tom, ze ji "pospini" lzicku v cukru a da ji ji olizat, atp., tchyne zase na med. Driv jsem se rozcilovala, vysvetlovala..., nicmene uz jsem ve fazi, kdy tyhlety veci neresim. Je mi jasne, ze kdyz T. nekdo hlida, tak to nebude stoprocentne podle meho a ze nektere veci jsou v podstate voloviny, ktere nestoji za hadky.
Jinak do puntiku souhlas s Meandrou. Taky jsem mela kdysi tu cest hlidat dite zavisle na matce. Nif mof.

radka.m.
10. pro 2010

u nás děti taky obě babičky milují,dokonce jsme už dávno přišli na to,že jsou u babiček daleko klidnější a hodnější,než doma,kolikrát se mi doma vztekali,nechtěli si třeba uklidit hračky a tak a babička mi po celým víkendu řekla,že tohle teda u dětí nezažila a strašně si je vychvalovala,ale jak jsem to zjistila kolem sebe,je to takové nepsané pravidlo všude kolem nás-doma děti prostě zkoušejí,kam až můžou zajít,ale u babi a dědy jsou naprosto v klidu 😉

iluss
10. pro 2010

@ladybugie Jde asi o to, jaký máš vztah ke tchánovcům a jaký oni mají vztah ke tvému dítěti. Například mým rodičům bych svou dcerku půjčila klidně i na celý den (i v těch devíti měsících) a nebyl by to problém. Oni jsou z ní úplně nadšení a strašně ji zbožňují a když k nim přijedeme, tak se jí neustále plně věnují, dokázali by ji přebalit, vykoupat, nakrmi a hrát si s ní a zabavit ji. Když k nim přijedeme, tak své dceři už jsem takřka ukradená a vidí se jen v babičce a dědečkovi 😅
Na druhou stranu když přijedeme ke tchýni, tak ta vůbec o malou nejeví zájem, nehraje si s ní, nepřebalí, nenakrmí, takže tam bych jí nenechala bez svého dozoru ani deset minut, protože vím, že by u ní malá plakala a nebyla by tam spokojená.
Takže je to asi u každého individuální, jak se kdo chová ke tvému dítěti a jak byl schopný se postarat.

iluss
10. pro 2010

a nehledě na to, že tchýně v bytě kouří, i když tam jsou děti a ví, že jsem vyloženě proti a že mi to vadí! Když tam jsme a ona kouří, tak jí pošlu k otevřenýmu oknu a jdeme s malou do jiné místnosti. Jenže na stoprocent vím, že kdybych tam nebyla, tak by si klidně před malou zapálila ve stejné místnosti! 😠

bufina
10. pro 2010

@ladybugie Jejda, tak tohle vůbec nemám ráda, když někdo mluví do výchovy dítěte a chce něco měnit. A navíc aby ji začali zvykat být od tebe.... Nedej se... 9 měsíců je ten věk kdy dítě začíná být hodně fixovaný na mámu, ale ne jako že by to byl mamánek, ale je to prostě takový období kterým si projde každý dítě.... Když s ní chcou být, tak ať teda přijdou k vám, jak píšou holky, ale brát ji pryč, to bych nedovolila, pokud bych neměla jistotu že to malá zvládne v pohodě a bude s nima spokojená. A že jí zakazují něco, co ty dovolíš, nebo naopak... Ty jsi máma, měly byste si stanovit jasný pravidla a pokud je nebudou dodržovat, tak bohužel a opravdu může zůstat ještě na hodně dlouho jen u těch jejich návštěv. Sama mám dvě děti, tak vždycky udám aspoň jedno, to starší, ať si chvílu odpočinu, ale nikdy bych to neudělala za cenu že to dítě bude vystresovaný....