Tchánovci chtějí dceru učit být beze mě. Nelíbí se mi to

ladybugie
9. pro 2010

Ahojky, mám takové dilema. Bydlíme s tchánovci v jednom domě, ale oddělených bytech. Nedávno vyjádřili přání, že by si rádi brali dceru k sobě na delší dobu - 2hod denně. Odůvodnili to tím, že ji naučí být bez mámy. Dcera, když je beze mně, tak pláče. Nechce se mi jim jí dávat, protože za celých devět měsíců, co je malá na světě, tak ani jednou nepřišli nahoru si s ní hrát. Nechci ale vyvolávat zbytečné konflitky, avšak můj názor je takový, že v devíti měsícíh patří dítě k mámě a na nějaký odnaučování je času dost. Jak byste to řešily vy? Dík

kaciska
9. pro 2010

Ahoj já bych jím jí klidně půjčila,myslím že 9 měsíců není novorozeně a když se tak nabídli tak proč né,....a určo to oceníš i ty ,aspon budeš mít 2 hodinyk na sebe....no neřikej že by se ti to nelíbilo....a aspon si dcera zvykne na babičku a dědu...🙂
a kdyby byl problém zatukají u vás a je to...horší by to bylo kdyby bydleli dál

deyana
9. pro 2010

Asi bych to zkusila. Až bude starší, bude to mnohem horší dát ji pryč. Chce to vydržet, myslím, že bude plakat pár minut a pak ji babička zabaví.. nebo nejlépe takto - buď tam s ní a pak nenápadně zmiz..

ladybugie
autor
9. pro 2010

já bych brala, kdyby přišli za ní, tady si pěkně pohráli den dva, aby si zvykla a pak to zkusit u nich. Jenže za 9 měsíců za ní ani jednou nepřišli a teď najednou jí chtějí na dvě hodiny. 😒

neumisa
9. pro 2010

bože, co bych za to dala ... neváhej a půjčuj! Dcera se otrká, ty si odpočineš a babička s dědou budou nadšení, zvlášť když ti to nabídli sami. Začni pozvolna, nejprve spolu, pak se postupně vytrácej a bude to v pohodě. To, že si nepřišli hrát k vám, může být dáno tím, že se vám třeba nechtějí montovat do domácnosti ... pokud máte dobré vztahy, tak bych rozhodně začala s odnaučováním - my máme babičky daleko a teď ve dvou letech mám docela velký problém nechat Matese na hlídání - je na mě moc závislý. Chtělo to začít mnohem dřív, ale nebylo komu ho půjčit.

ija1
9. pro 2010

Ja jsem zase opacneho nazoru, dite patri k mame, a kdyby prarodice chteli, chodili by za ni casto...............
sorry, ja jsem v tomhle asi radikalnejsi...........
tyhleto kazdodenni pujcovani nemusim........a ja bych na tohle nikdy nepristoupila..............

ladybugie
autor
9. pro 2010

no vidíte, tady si každý libuje, co by za to dal a já jsem nejradši, když jsme spolu, stavíme kostky, učíme se básničky... ani nějaký odpočívání nepotřebuju 🙂 Anetka je hodná holčička, spinká 3x denně, papá sama všechno, co jí dám. Nemám s ní problém 🙂

blandik
9. pro 2010

@ladybugie - nedala bych a mylsím, že to jako máma svým instinktem cítíš správně...Dítěti si tvoří svůj přístup k světu, důvěru v rodiče i okolní svět...a je pro něj velmi důležité, aby když chce být s mámou s mámou bylo a nedávalo proti jeho vůli někomu jinému...že si nakonec zvykne...ono si asi možná i zvykne po čase, ale naruší se jeho víra v rodiče. Babičky s tím mívají dost problém - kdysi se to právě řešilo tím - jen a't si zvykne...ale dneska se ví, že dítěti se má vyhovět v jeho potřebě být s mámou...takže bych tchánovcům navrhla a't chodí k vám, a'T je malá na ně zvyklá postupně, ale vysvětlila bych jim, že pokud nebude sama k ním chtít jít, tak že ji nedáš...asi bych si našla nějaké info o separační úzkosti...ono v tomto méně je více...ono to nakonec bude i ku prospěchu vztahu mezi tchánovcema a malou, pokud ji dají čas a nechají ji, aby si na ně postupně zvykla - když jen příjdou k vám a nechají ji u tebe a budou si s ní takto povídat...tak je lépe příjme než když si ji plačící odnesou...Nedala bych tedy a to samé jsme řešili s tchýní...taky to nemohla překousnout...

mili84
9. pro 2010

Já myslím že je nejvyšší čas malou zvykat!! Co já bych za to dala, kdyby mi chtěl někdo malého v 9m na 2h pohlídat!! Uvidíš, že budeš mít i díky tomu čas na sebe a na věci, které by jsi jinak neudělala. Ze zařátku ji zvykej pozvolna. Je to dobré i pro ni, že si zvykne být taky s někým jiným než s mamkou 😉

ladybugie
autor
9. pro 2010

@ija1 no právě, já to uvnitř taky tak cítím. Kdyby chtěli, chodili by za ní od začátku...

ladybugie
autor
9. pro 2010

@mili84 já přes den udělám všechno, co potřebuji, uvařím, nakoupím, uklidím, vyperu. Není problém. Skutečně nepotřebuji, aby si malou někdo někam bral. Vlastně ani nevím, co bych s tím časem dělala 😀

neumisa
9. pro 2010

@ladybugie víš, třeba moje babička (dokud žila) v našem bytě byla snad dvakrát - prostě měla pocit, že tam nepatří. Přišla jen na důrazné pozvání a tiše seděla u stolu, vypla kafe a za půl hodiny chtěla domů. Ale na zahradě řádila s Kubou jako černá ruka. Prostě jí bylo blbé si hrát s pravnukem bytě, kde to neznala. Třeba to tchánovci cítí stejně ... Já bych je za to neodsuzovala.

ija1
9. pro 2010

@ladybugie - presne tak, ja sice obcas jednou za 14 dni jdu vecer ven do divadla, a to hlida jen moje mama, proste nejak nemam dobrej pocit, kdybych malou nechala s tchyni......... proste nevim, nedokazu to v sobe nejak........., ale ty jsi mama a vis co je pro tve dite nejlepsi............
taky jsem nejradsi kdyz si s malou hrajeme, mazlime se, povidame............ a k tchanovcum jezdime jednou za dva tydny a to proste musi stacit..............
takze te naprosto chapu a pokud se na to necitis.........rozhodne nepodlehej zadnemu tlaku, ty jsi mamina a vis to nejlip.......... nikdo te nemuze od male oddelovat.......

blandik
9. pro 2010

Opravdu bych ti doporučila si na netu zadat do googlu - separační úzkost u dětí...a jak je důležité, aby nebyla narušena jejich důvěra v rodiče, že se nemá jít proti jejich vůli...jsou malí a bezbranní....není to o zvyku, ale o důvěře....Cítila jsem to podobně - bylo mi s malým dobře...postupem času je fajn, dkyž je v okolí někdo, kdo může pohlídat....ale důvěra dítěte se buduje pomalu, pomalu (určitě na měsíce) a i tak se občas objeví doba, že dítě začne být znova více závislé na mamince, tatínkovi - respektovala bych to...

pett7
9. pro 2010

tak já bych ho určitě nedala... každodenní půjčování fakt ne 😝

blandik
9. pro 2010

jinak u nás tchýně chtěla malého na noc v sedmi měsících a pořád ho chtěla pro sebe...nedokázala se pomalu začlenit do chodu naší domácnosti - bydli od nás kousíček, ale přijít na ho'dku si pohrát s malým - to nejde...namísto toho si třeba po půlroční odmlce řekne, že by malého vzali sami do zoo...a pak se díví, že nedáme a jedem taky...někteří lidi to mají více nastavené na děti a nekteří více na sebe...

ija1
9. pro 2010

@blandik - na noc??????? uffff............. moje by ji taky chtela, ale ja stanovila pravidla, a pres ty proste nejede vlak.........
jinak bych ji tu mela denodenne a na to fakt nemam..............

brusinka.pusinka
9. pro 2010

Já bych dala nejdřív bych to udělala jen na chvíly na pul hodinky a prodlužovala, nikdyčlověk neví co se stane a jakou pomoc bude potřebovat. Moje malá Karamelka je semnou doma ale když si pro ni přijede teta nebo její babička nebráním ji od mala si ji braly a nemám problém ji ji svěřit.Vím že respektuji moji výchovu a nedělaj nic za zády, je to vše o důvěře.Malá jak řeknem jdeš k babičce tak bere batůžek a balí hračky, má to tam ráda, a když pro ni přijedem tak nás stíská jako by nás rok neviděla a to tam je jen pár hodin. Jelikož pracuji a musím občas jet do práce a nechci ji tam brát sebou mám moc ráda že je na své příbuzné malá zvyklá, a nemyslím si že bych byla špatná matka a nebo že bych nemilovala svou dceru či syna , dala bych za ně život 😉 a babi také 😉 Opravdu záleží na přístupu tvých příbuzných a na vaši důvěře v sebe , malou si babička brala na procházky už jako miminko a jezdila s ní venku a já mohla udělat to co jsem potřebovala takže důvěru máme vybudovanou 😉

blandik
9. pro 2010

@ija1 - to víš, že jsem nedala...jen mě to totálně zaskočilo, jak uvažuje...ve třech týdnech nás zvala na nějakou obrovskou oslavu, pak neustále chtěla, abychom ho přivezli k nim, že ho bude hlídat...ani jednou jsme to nevyužili...takže mi osobně dost vadí - požadavky na svěření aniž by před tím proběhlo přivyknutí u nás doma...taky nemůžu tchýni pořádně "pochopit" a hodně věcí vidíme prostě jinak...

ija1
9. pro 2010

@blandik - ja ji praveze taky moc nechapu............. takze jeji pomoc na hlidani moc nevyuzivam, nevim, necitila bych se dobre ............ uz takhle kdyz hlida moje mamina, tak po dvou hodkach uz jsem na nervy............., a jeste kdyby hlidal nekdo komu nejak extra neverim, to bych asi moc nedala.............. takze chapu............... proste tchyne.............

moudivlacek
9. pro 2010

ahoj Ilco 😀 koukam,ze to mame s tchynema to same...

no v 9 mesicich bych asi dite na delsi dobu nedavala. Zkus ji rict,ze je u vas zvana (pokud teda je 😀 a vztahy to dovoli) a opravdu bych zacala v prostredi,kde to mala zna. A az bych si byla jista,ze to pujde,zkusila bych treba pulhodku u babi atd. Pokud neni na prarodice zvykla, tak nevim nevim, 9 mesicni dite je proste jeste male

lalial
9. pro 2010

Denně na dvě hodiny??? Devítiměsíční? Ani omylem... Bože na nebi, děláme si děti proto, aby s nimi byl někdo jiný nebo si jich chceme užít hlavně my? Jsou hlavně naší starostí, odpovědností, my jsme je přivedli na svět. Kojenec má být s matkou, není to putovní pohár.

editah222
9. pro 2010

Moje tchýně hlídá naši holčičku od jejiho půl roku, ale až do cca 10m s ní chodila jen na procházky (na 2-3 hodiny denně 1-2 v týdnu) a malá spala. Od těch 10m si ji bere na dopoledne nebo i celý den tak 1x za 2 týdny, když potřebuju tak častěji (chodim občas do práce a ted hodně po doktorech). Malá je tam štastná, tchýně je učitelka MŠ v důchodu a tchán je taky doma, takže se ji maximálně věnují.
Navic mám ke tchýni důveru, vím, že ji úmyslně neohrozí. Rozhodně si nemyslím, že by naše malá nějak strádala tím, že není jen s maminkou.
Když potřebuju pohlídat rána (odběry krve atd.) tak tchýně přikluše v 7 k nám a v pohodě ji hlidá i u nás. Ale samozřejmě, že doma se cití líp a jistěji.

ija1
9. pro 2010

@moudivlacek - Leni, tchyne nejlip co nejdal co? 🙂
ja bych teda fakt dite nedala na vic nez dve-tri hodky 1X za tyden.............

@lalial - naprostej souhlas, jednou jsme mamy, a pokud nemusime chodit pracovat z financnich duvodu, tak jsme tu pro ty deti my, mamy, a tchyne muzou jen prijit a pohrat, ale zadny velky pujcovani........a kazdy den? jako ani omylem...

moudivlacek
9. pro 2010

prave ono je tchyne a tchyne,pokud jsou vztahy Ok a je si clovek jisty,ze diteti neublizi,tak proc obcas a na kratkou dobu ne,ale urcite tam,kde je mimco doma 😉 my bohuzel nemame hlidani ani z jedne strany,obcas zneuziju segru 😵

Ili,no hele v nekterych pripadech je jakakoli vzdalenost malo 😀 😀 😀

ija1
9. pro 2010

@moudivlacek - prave proto jsem zavedla pravidla.............

jako ja vim ze by ji nic neudelala...........ale proste necitim se na to ji nechat mimco a odejit za zabavou, to radsi nikam nepujdu, nez chtit neco po tchyni..............

moudivlacek
9. pro 2010

no nevim,jestli by si moje tchyne nechala diktovat pravidla 😀 a co treba?

lenka.pce
9. pro 2010

Ahoj, staršímu synovi budou v březnu tři roky. Na delší (odpolední, dopolední a pak i celodenní hlídání) jsme ho začali prarodičům dávat přesně s druhými narozeninami. Docela jsme se toho báli, protože před tím delší dobu s níkým nebyl, neměli jsme s přítelem tu potřebu. Ale jedenáct dní před jeho druhými narozeninami jsem musela do porodnice a světe div se pobyt u babičky si náramně užíval. Od té doby ho dáváme tak jednou za měsíc na celý den, teď o víkendu u nich bude podruhé spát. Takže pokud se na to necítíš, nenech se do ničeho tlačit, protože nějaké otrkávání podle mě není třeba, dítko k určité samostatnosti dospěje časem samo.

ija1
9. pro 2010

@moudivlacek - no moji nic jineho nezbylo............ ja si do veci nejak kecat nenecham ..........
my jsme se dohodli ze navstevy u prarodicu po 14 dnech.........a ze sem nikdo nesmi bez zavolani........ nejaky prepadovky hura akce neberu............. a svete div se, funguje to.........

moudivlacek
9. pro 2010

jo,tak vidis,to my tam chodime cca 1x za 2 mesice a taky to funguje i bez pravidel 😀 tak ono je asi rozdil,pokud nekdo s nekym bydli,je v jednom meste a nebo bydli kazdy x km od sebe v jinych mestech,tam pak je ta frekvence navstev asi jina

moudivlacek
9. pro 2010

@lenka.pce ja si myslim taky,ze cca ty dva roky jsou idealni na delsi hlidani. Planuju,ze by malej v lete byl na vikend na chate s nasima,ale jak to dopadne,tezko rict,musime to vyzkouset 🙂