Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

januzza80
24. zář 2012

@tarra27 Jo to jsou,ale my nemely to stesti.Moje tcvhyne se do vseho plete pokud byla u nas na Vanoce a o vnoucata se nezajima,jen o vnoucata svoji dcery to jo.Vnoucata jeji dcery jsou na 1.miste. 😠

tarra27
24. zář 2012

@januzza80 syn od sestry partnera je taky víc neš naše...ale s tím hold nikdo nic neuděláme...zase lepší než aby naváděla naše děti proti mě, k čemuž určitě dojde...časem

zizala79
24. zář 2012

@koffen počkej, bydlet spolu? 😔 já bych ti teda neradila to přecházet, takhle je akorát tak zaděláno, že se po čase budeš cítit hodně, ale hodně málo šťastná 😔

tarra27
24. zář 2012

@zizala79 přesně...a hlavně se to nakupí...a pak se bude manža divit, proč ti to vadí a co ti je....

koffen
24. zář 2012

@katerinanov No tak to u nas bohuzel...ona si mysli, ze kdyz nebude delat tohle ci ono, tak si budou vsichni myslet, ze je spatna...proto mame tyhle problemy...dela mi to schvalne ☹

zizala79
24. zář 2012

@tarra27 ty jsi mudra?

tarra27
24. zář 2012

@zizala79 nevím, co myslíš mudra :D asi jsem natvrdlá spíš :D

katerinanov
24. zář 2012

@koffen Tchýně jsou prostě děsné :D

tarra27
24. zář 2012

@zizala79 ještě mě napadlo, jestli jsem jako doktorka, tak to nejsem 🙂

zizala79
24. zář 2012

@tarra27 jako lékařka 🙂 blbne mi net, tak jsem to napsala se zpozděním 🙂

koffen
24. zář 2012

@tarra27 Hm, tak to se máš..fakt. U nás to takhle moc není....i když taky někdy..ale já tak hrozně nesnášim potom tu atmosféru, kdy ona protáhne hubu a nemluví..to bych si spíš nafackovala já, když vidím, jak je asi příteli..no nemám to ráda a hlavně, když se hádají pak spolu. To zdrhám..

tarra27
24. zář 2012

@zizala79 ne nejsem mudr, ale jsem sestra s Bc...

koffen
24. zář 2012

@zizala79 No tak to si taky myslim, ale co delat? Kdyz nic nerikam, tak je pritel v pohode, jako ze ja taky, nic mi nevadi apod...

tarra27
24. zář 2012

@koffen no jo holka, ale ona na to sází....ty se cítíš blbě, máš pak dojem, že chceš něco jako nadstandart nebo že je to kvůli tobě, že by jsi to asi mohla přece zkousnout.....a na to ona hraje že....

nemysli si, my se kvůli nim tolikrát pohádali....než to dospělo do tohoto stavu a stejně má tendenci občas přehlížet nebo omlouvat jejich chování...

ale podívej, jednou ěm neco vadí, příjemné mi to není, já jsem tady doma a na druhou stranu, svoje rodiče si spacifikuji a taky nedovolím, aby se chovali ka partnerovi špatně nebo aby nám zasahovali do života jakkoliv, nebo prostě tak, aby nám to bylo nepříjemný.....podle ěm jdou i špatné věci říct v pohodě a ono se to uklidní časem, prostě bud to pochopí a nebo mají smůlu, ale zase přehlížet netaktní chování nebo aby mě kdokoliv ukazoval u mě doma, že se tam bude rozcapovat, i proti mé vůli, mát mi nádobí, přerovnávat hrnečky apod....to jako ne....není mi 10let, jednou tady mám rodinu a starám se o ni....a na druhou stranu - jim by se to taky nelíbilo....a pokud si to tchýně nechali v minulosti líbit, je to pouze a jen jejich problém, že s tím nic nedělaly a jestli si myslí, že si to automaticky nechám líbit taky, tak smůla....nechci na ně být zlá, ale čím dřív se to vyřeší tím líp pro všechny....čím dřív jim dáte hranice, tím bude dřív klid....

tarra27
24. zář 2012

@koffen lahvinku vína a partnerovi anrovinu říct, co mi vadí a stát si za tím....s tím, že ej to holt chvíli nepříjemný pro všechny.....a když se pohádá s mamkou, tak mu říct, že ti to je líto, že tě mrzí, že to mamak nechce chápat, ale že si vážíš toho, že to udělal a být s ním napohodu...protože to je pravda - tebe to fakt mrzí, že se nepohodli, ty je nechceš rozhádat, ty nechceš stát mezi synem a matkou....ty chceš jen soukromí a klid

koffen
24. zář 2012

@tarra27 Jj, to máš pravdu, takhle je to nejlepší, ale přes to všechno myslím, že už to není možný. Protože kolikrát si myslel, že mi to dělá radost a to u těch hádek nejsem...zkusím to takhle jak říkáš.

tarra27
24. zář 2012

@koffen on musí pochopit, že ti to radost nedělá....kldině udělej nějaký jiný vstřícný krok, bud na ni milá když se uvidíte, kup ji dárek....aby viděl, že opravdu nejde o hádky, ale o to mít soukromí a klid...

tarra27
24. zář 2012

@koffen mimochodem, já enchápu, proč si chlapi myslí, že nám to dělá radost....fakt. a hlavně na začátku to všem přijde jako zbytečnost, malichernost a blbost, že jsou důležitější věcoi na světě....ano jsou, tak právě proto - to řešte....když je to taková maličkost 😉

ivular
24. zář 2012

@tarra27 Jenže ono je to těžký v tom směru, že třeba mně tchánovci v hodně směrech už mnohokrát pomohli, o to víc je mi trapné jim říct, že mi není milé, když k nám chodí jako do své druhé domácnosti (a občas si k nám vezmou i vlastní návštěvu). Víš, prostě není to černobílé, proto to beru spíš jako nutné zlo.
Holky a jak to máte třeba na Vánoce? Tchánovci trvají na tom, že 24.12. prostě musíme být s malým u nich (mají ho moc rádi, což mě moc těší), ale já se u nich necítím moc dobře. Přála bych si, abychom na Štědrý den byli spolu jen my tři - ale opět mám strach, že budu za černou ovci. Jiná situaci by byla, kdyby zůstala babi nebo děda sami - to bych je samozřejmě přizvala, ale Štědrý den u nich tráví i jejich dcera, takže tenhle problém nemají.

tarra27
24. zář 2012

@ivular já to mám tak, že po tchýni nic nechci, vše včetně hlídání si zařizujeme sami....oni ale bydlí daleko...a hlavně my si fakt yvstačíme sami, i co se týká když musím k lékaři apod....a co se týká vánoc, to jsme zavedla už když jsme spolu začali bydlet - 24. jsme doma - u nás doma a 25. jedeme k našim, když jsme museli být jeden nebo druhý v práci, jeli jsme 26., tam jsme na obed, do odpoledne a navečer jedeme ke tchýni a jsme tam 2-3dny....

a domluvíme se i se segrou mojí a partnerovou, abychom se tam potkali....

koffen
24. zář 2012

@ivular My to máme na Vánoce tak, že 24.12. pozveme na odpoledne a večeři tchýni..no je sama..ale taky by mi bylo příjemnější být jen my, sami doma. Ona ke všemu 10x po pozvání řekne, že nechce otravoat a pod. takže tím většinou rozhodne o průběhu svátku neb se pak doma neustále dohadujeme, že když knám nechce, tak jí víckrát zvát nebudu...No a 25.12 jedeme k našim, oni bydlí 20km od nás, tam jsme přes noc a 26. jsme spolu doma...pak různě..no a Silvestr býváme u našich neb tam je vždycky spousta lidí...myslím že je to fifty fifty 🙂

kitinka76
24. zář 2012

@ivular trvej si na svém!! Vánoce jsou o klidu a pohodě!!! 😉 já to loni hodně řešila, protože tchýně i moje mamka jsou vdovy, ale nakonec sám manžel řekl, že z vánočních svátků nebudeme dělat maraton a k jeho mámě pojedeme až 26.12 (bydlí daleko a tu ji nemáme kde ubytovat) mohla by být u manželova bratra, ale pan podnikatel na ni nemá nikdy čas ☹

evaviki
25. zář 2012

@ivular tak u nas som spolocne Vianoce odmietla okamzite.. 23.12. ma maly narodky, takze to pridu na oslavu.. 24.12. dopoledne sa u nich zastavime na kafe.. Vecer sme sami doma a dalsi den sme odchadzali k mojim rodicom do Blavy..
minuly rok sme nesli k mojim rodicom, nezvladali sme to casovo, takze prisli tchan s tchyni k nam 25.12.

elvira
26. zář 2012

@ivular - ohledně vánoc... těšila jsem se jak malá na naše první společné vánoce. Tenkrát jsme byli jenom my dva a bydleli jsme v nájmu. Tchýně začala se štědrým dnem. Slušně jsem jí vysvětlila, že chceme být sami a užít si první štědrý den. Ať přijdou druhý den, nebo na Štěpána. Zkrátím to - slzy, vydírání, až dva roky po sobě jsme je měli nasáčkované na štědrý den u nás. Já z celého dne ho... - úklid, chystání večeře - chtěli jsme do kostela, tam jsme se potkali s tchány a oni vpadli pak k nám. Já jsem lítala kolem sporáku a tchýně vedla chytré hovory a seděla na prdeli.
Třetí rok jsem to udělala chytřeji. S manželem se domluvit nedalo, umějí ho hezky vydírat.
Řekla jsem:" když můžou být tady vaši, tak pozveme moji mamku a bráchu /byli by na štědrý den spolu sami/."
Tchýně už klasicky spustila na téma štědrý den, s úsměvem jsem jí řekla, ať přijdou, že tam bude i má rodina.
Měli jste vidět, jak vycouvali.
Co se týká tebe - což takhle říct tchánům, ať přijdou oni, že bys chtěla slavit doma /tuším, že nepřijdou../?
Z vlastní zkušenosti vím, že jakmile se něco nechá dlouho být, stane se z toho zvyk a pak se to ruší mnohem, mnohem hůř...

natalie77
26. zář 2012

@ivular Radím, ať si to uděláte, jak chcete.....a trvejte na svém. Když jsme se vzali, tak jsme řešili to samé, chtěla jsem mít hezké Vánoce a ne tour de Vánoce...kdy člověk jezdí po návštěvách a dělá, co nechce a nic si neužije......
Řekla jsem, že budeme na Štědrý den sami (slzy, výčitky, hrocení situace.....pak do toho zatáhla i manžela), takže já vypadala, jako špatná, měla jsem zkažené Vánoce, probrečela jsem je...s manželem jsme se pohádali, nemluvil se mnou celé svátky....i když to nebylo příjemné (manžel chtěl být také se mnou jen doma, ale bylo mu rodičů líto....jenže já mám také rodiče, kteří jsou rozumní a do života se nám nepletou a na Vánoce si třeba jen zavoláme, i když bydlí kousek od nás....ale vzpomínají na mládí, kdy se také dohadovali, kde a s kým budou...
Další rok, bylo trošku dusno, když se blížily Vánoce...ale trvala jsem na tom, že budeme sami, že jsme rodina...a už to tak je 7 let a ťukám, zvu je další den na oběd nebo jedeme my k nim. Myslím, že jak si to člověk nastaví ze začátku, tak to má...po pár letech se už změny dělají těžko. Držím moc pěsti, bude to těžké, ale rodiny jste Vy....a člověk si má hezké chvíle užívat s kým sám chce..... Hodně sil.

tarra27
26. zář 2012

@natalie77 jsi super, že sji to ustála....někdy to chce fakt pevné nervy a někdy to opravdu pokazí jedny svátky, ale hold za cenu, že ty ostatní budou v klidu a dle spokojenosti....

souhlasím s tebou, jak si to člověk nastaví, tak to má pak pořád....těžko se vysvětluje, proč to je ted jinak....

a navíc mezi náma, tak k rodičům jít o den dva pozdeji, vždyt je to jedno....a že někteří vydírají....no holt, prostě to zkoušejí, ale chce to ustát za každou cenu....

natalie77
26. zář 2012

@tarra27 Přesně, já jsem si ty svátky pak neužila, věděla jsem, že jsou smutní, ale to my jednou budeme také, až naše děti budou velké..... a nemyslím si, že bych je vydírala....nechám je dýchat a žít a budu ráda, když mě pozvou na návštěvu nebo přijmou pozvání k nám....ale prostě jednou se musí člověk osamostatnit a mít svou domácnost, svojí rodinu.
Já pak byla nadšená, když se syn narodil, měli jsme krásné Vánoce, bez stresu, v klidu a v pohodě...
NO a že neumím rybí polévku, jako tchýně? Nevadí, já si udělám hrachovou a rybí si dá manžel druhý den....prostě si to uděláme, jak chceme.....druhý den jdeme na oběd, nebo přijdou k nám na oběd a pak frčíme na hory a máme se krásně....ale je to opravdu o tom, že vždycky jsem dělala věci, co se ode mne očekávaly...ale ve výsledku jsem byla naštvaná, frustrovaná a nespokojená...pak jsem si řekla, že to nemám zapotřebí....a ozvu se, když mi něco vadí, občas je trošku dusno, ale já mám dobrý pocit, že se nedám a žije s mi mnohem lépe...no ale mám obrovskou výhodu, že manžel stojí při mne....to je velké plus. Holky držím vám pěsti...

tarra27
26. zář 2012

@natalie77 naproasto souhlasím...partner taky stojí při mě...sice to chvíli trvalo, ale jsem za to ráda, že to pochopil....

když člověk neudělá věěci jak chce, tak si to neužije, navíc přesně jak píšeš, rybí polévku nedelám - děláme čočku... 🙂

ivular
26. zář 2012

@tarra27 @koffen @kitinka76 @evaviki @elvira @natalie77
Holky děkuju Vám za reakce! Návštěvy před nebo po štědrém dni mně určitě nevadí (tour de Vánoce jsou trefny 😀 ), ale ten štědrý večer bych si určitě přála užít jen ve třech - jako opravdová rodina 😉
Problém je trochu v tom, že pro partnera tohle není moc pochopitelné - bere to jako bych dělala zbytečné dusno v rodině. A mně je trapné na tom nějak přehnaně trvat. Navalilo se na nás poslední dobou totiž tolik trápení a nehezkých diagnóz, že tohle asi opravdu nechám plavat a podvolím se 😖

tarra27
27. zář 2012

@ivular holka, že je to zybtečné dusno si myslí každý chlap 😉 🙂 a vždy....udělej, jak sama myslíš....já osobně jsme ráda, že to mám za sebou a vyřešené k mé spokojenosti....