Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

biolage
22. říj 2012

Mám toho plnou hlavu, tak se musim taky podělit.
Nemám zlou tchýni jen poněkud vlezlou, navíc nemám s manželem žádný svůj život protože jejich prioritou je vnuk od dcery, dcera a kafrání do života nám.
Už od začátku našeho vztahu neslyším nic jiného než : až budete mít dítě tak to bude tak a tak ( prostě neustále vypravuje jak si to naše dítě co se ještě ani neplánovalo veme a bude ve 2 měsících vozit a já si půjdu do práce nebo co si všechno musíme pořídit, když jsme kupovali byt tak taky věděla vše nejlíp a teď 3 měsíce po svatbě už je její vyprávění co jak budeme dělat nepřekousnutelný. Dnes jsem jí to řekla a samozdřejmě se jí to nelíbilo. Nijak jsme se nehádaly, ale i tak se rozbrečela ( což jsem nechtěla, ale pořád si stojím za svým názorem ) já jí taky neřikám co má dělat ....
Myslim si, že je lepší si to vyříkat, než an sebe koukat přes prsty- mám už totiž na její co bude alergii.
A ta alergie se projevuje i tak že mám stavy, že řikám manželovi , že ani žádný dítě nechci. nechci zažívat co mám a nemám a abych jí měla třikrát deně nalezlou v bytě...S tim, že dítě nechci samozdřejmě přehánim, ale jinak je to peklo.
Teď se třetí měsíc snažíme a rači jí to neříkáme, aby byl klid.
Co by jste dělali vy?

elvira
23. říj 2012

@monyliny - s tím vykáním od nevlastní vnučky - proboha, aby se bába nezbláznila ze samé důležitosti. 🙄
Připadá mi to podivné.
Moji tcháni se s budoucím zetěm znali ještě z dob, než si s jejich dcerou začal. Tykali si, kdysi spolu pracovali.
Pak, když už to bylo s dcerou "na vážno", tak zasedli a řekli:" když už jsi v té rodině, bylo by na čase, abys nám vykal..." 😀
V té naší famílii je všechno vzhůru nohama. 😀

elvira
23. říj 2012

@biolage - myslím, že lepší, když jsi jí to řekla v úvodu, než to poslouchat další roka pak bouchnout. To by se tchýně asi divila.
Na druhou stranu - zkus to hodit za hlavu. Ono to děsně vytáčí, to vím sama, ale přece si nenecháš bábou kazit život.
U nás se taky "těšilo" na vnoučata, vykládala o vození, hlídání, nakupování hraček... ateď? Tři roky téměř neví, že má vnouče. Kočár vezla tolikrát, že bych to na prstech rukou spočítala a na hlídání by mi stačila jedna ruka.
A vy s ní bydlíte?

vladla
23. říj 2012

@monyliny včera balo zase:hola hola a čauky čauky k tomu!!!!!! 🙂

biolage
23. říj 2012

@elvira jj taky mě to přišlo lepší i férovější.
Jo jsou dny, že se řídim tim co řiká manžel: tak jí nech ať si kecá- stejně si to uděláme podle sebe (štěstí je, že stojí plně za mnou a má na to stejný názor, jen řiká, že až se příjde na lámání chleba, že jí to vysvětlí)
a pak jsou dny, kdy to prostě nedávám a bránim si svoje.
Kdyby to u nás nebylo umocněný švagrovou ( má 5,5 syna ) a lezou k nim i 3x denně. do všeho jim kecaj a pak si ho ještě odtáhnou k sobě domů.
Posledně si mi švagrová stěžovala, že jí mladýho odmítaj vracet, ona jako máma řekne, že už jí ho maj přivíst a oni jí řeknou, že ho, ale ještě chtěj a basta.
Tchýně nekecá o ničem jinym než o tom vnukovi, nedávno zamnou vlítla do práce s úplnym záchvatem a řesem (jak já řikám) a vyšilovala, že náš brouček je dneska pprvé na plavání se školkou-snad to tam zvládne chudinka ( přitom tchýně ví oč jde je učitelka v MŠ) no prostě vše moc řeší a hlavně z toho kluka dělaj akorát blbečka, co se bude jen všeho bát.
A tohle vše si představuje, že bude dělat i u nás.
A když jsem vysvětlila, že ne. a že mi to dítě nebudou vocumlávat jak lízátko jako mladýho...ať si daj pusu to jo, ale aby našemu dítěti musela vocumlávat nohy, prdel...nebo s nim chodit na záchod, když je na velký a hladit mu tam nožičky-protože to má rád.to se mi zdá moc. zrovna tak jí to dítě ukážem i půjčíme, ale podle toho jak to bude vyhovovat nám rodičům - ona už má tohle období zasebou a taky by se jí nelíbilo, když by jí někdo dělal tohle-jenže jí to všechno příjde normální a já jsem teda divná a moc si všechno beru.A vlastně jí okrádám o to být babička(ať babička je, ale normální)
No nic díky, že se můžu vykecat.

vladla
23. říj 2012

@biolage Taky si myslím,že jsi udělala dobře a řekla jí to hned.Později by to bylo težší a nechápala by vůbec nic.I když teď se jí to taky nelíbí.Já bych byla taky alergická na někoho,kdo by mi přesně nalajnoval život.Kor tchyně!! 😀
Udělala jsi dobře.Ono jí to snad docvakne.A když ne,tak bych jí to řekla znova,aby pochopila! 😉
U nás tchán preferoval kluky(vnuky než vnučky. 😒
Když jsem čekala tu prostřední,tak hned no jo to bude kluk.Ale ejhle čekala jsem holčičku a na ten jeho výraz do dnes nezapomenu!!!! 😒
Při téhle třetí to už vzal,asi taky stárne a změnil trochu hodnoty!! 😀

monyliny
23. říj 2012

@vladla Jen vlezu na koníka a už se směju 🙂 Tak hola,hola a čauky,čauky 😀 ?DOST DOBRÝ!Náhodou máš dobrou tchýni 😀 Ještě,že mám na rozdíl od vás holky klid 🙂 Mě teď do bytu nikdo neleze-díkybohu 😉

monyliny
23. říj 2012

@elvira Taky dobrý 😀 Buď jsme divný my a nebo jsou oni 😝 Od manžela rodina jsou všichni takový podivný 😅 Jen jeho teta je fajn,ale ta žije mimo čr.

monyliny
23. říj 2012

@biolage ty brďo já jen zírám 🙂 Nic jí o snažení o mimi neříkej,zbláznila by jsi se.Já myslela,že učitelky v MŠ jsou jakž takž normální-asi se podepisuje profese.To se mám na co těšit(jsem taky úča v mš) 😀 To víš je zvyklá lajnovat v práci,tak to zkouší u tebe 😝

vladla
23. říj 2012

@monyliny a to jsem všechny pozvala na sobotní oslavu.Lucince bude ve čtvrtek 13.let. 😉
Ještě musím zavolat našim,aby taky přijeli!Čekám,že máma bude dělat drahoty.Ráda se totiž nechává několikrát přemlouvat!!A na to já nejsem.Řeknu jí jednou a dál nepřemlouvám. 😀

monyliny
23. říj 2012

@vladla tak to už budeš mít doma slečnu 🙂 U nás to funguje jen v úzkém kruhu rodinném,protože má rodina nemá ráda manželovu rodinu 😅 ,kvůli tomu,že tchýně řekla o mě,že jsem špína a špindíra-máma to nezkousla,dotklo se jí to,protože nás přísně vedla k pořádku a tvrdí o tchyni,že je psychicky nestabilní(s tím souhlasím)Je to na hlavu. 😝 jdyž tvá mamka nedorazí,tak aspoň nebudeš mít tolik práce a lítání kolem nich,ale zase blbý pro dceru 😒

zizala79
23. říj 2012

@elvira na hlavu to re-vykání 😀 😀 😀

zizala79
23. říj 2012

@vladla nemůžeš nechat klíč v zámku zevnitř?

vladla
23. říj 2012

@zizala79 to by bylo asi horší než lepší! 😒

zizala79
23. říj 2012

@vladla já bych jí ale nedejchala, aby mi lezla do bytu 😔 a chápu, že ty asi z nějakého důvodu to musíš snášet, ale je to absolutní nerespektování vás jako rodiny a nevychovanost prvního řádu 🙄 ovšem je blbé, že v takovýchto případech po dobrém nepomůže a člověk ze sebe sama musí udělat fúrii, aby jim docvaklo, že nejsou vítání, nebo alespoň ne tímto způsobem....

vladla
23. říj 2012

@zizala79 nerespektovali nás jako rodinu,když jsme bydleli u nich.To bylo fakt šílený.Jak jsem tu už psala...vše společné...výlety atd.To na mě bylo až kam.
Teď už tři roky bydlíme ve svém doměčku,tak jsem za to vděčná a jednou za týden to vydržím!!! 😀
Jak to máš ty s tchánovcema?

bublina155
23. říj 2012

no holky jak vas tak ctu tak se mi vybavuje moje babicka 😀 ona je uplne silena tchyne, nesnasela moji mamu, ted nesnasi moji tetu. Na mamu si zvykla, bydlime daleko, ale chudinka teta bydli s nima, sice maji vlastni patro ale stejne jim keca do zivota, podkopava vychovu deti. Mne taky manipulovala kdyz jsem byla mala, taky jsem nesnasela jak mne furt muckala kdyz jsem tam prisla 😀 fuuuuj, od urciteho veku tam nesnasim chodit a vidime se tak dvakrat rocne. Za to chudak teta, stve proti ni deti a podobne. Ne aby byla rada ze si strejda vzal fajn zenskou ktera zvlada domacnost, 3 decka i praci, je vzdelana a mila, pricem strejda je tak trochu blbej no...
a cim bude starsi tim to bude asi horsi, ona je takova jednodussi, nevzdelana, nerozhledena,vesnicka baba no...ja se tam stydela vzit na navstevu manzela
a taky se bojim co vyroste z mych bratranku co tam ziji, mama se snazi je vychovat a baba vsechno podkopava

zizala79
23. říj 2012

@vladla moje tchýně je magor 😅 tedy takto paušalizovaně shrnuji, ale trochu rozepíšu, zní to banálně, ale asi všechny tady víme, jak to z dlouhodobého hlediska otravuje život. o těch výletech jsem to četla, jen jsem si to hned neuvědomila, no psycho 🤐

moje tchýně dělá psychický nátlak na MM, na začátku jsem u nich bydlela, asi rok, ale ne dennodenně, postupně jsem si stěhovala věci a pak jsme se rozhodli, že půjdeme pryč, i když MM platí na ten byt hypo (teď už tu zase bydlíme, ale sami, super zamotané), ona mi ke konci, když už jsme se měli stěhovat, že už si to mohla schovat na koledu říkala věci jako: tahle ta nemá ani mít klíče od tohoto bytu (podotýkám, že ona pořád klíče má a ani jí nenapadne samotnou od sebe je odevzdat), neustále mi nadávala, že jsem nevychovaná, že VŠ to nezachrání (jako nechci se vyvyšovat, že jsem měla možnost studovat, ale aby mi tohle říkala - protože jiný argument nemá - to je prostě totálně mimo), že jsem studená mi říká, že nejsem pro rodinu, že jsem líná (od konce šestinedělí pracuju, abychom měli co jíst, takže na domácí práce už fakt někdy nezbývá energie....). nesouhlasí s ničím, co chceme dělat, všechno chtěla linkovat, kupovat nám kočárek a postýlku a radit co a jak a kde, do toho jsme si nenechali, ale mě štve, že ji to vůbec napadne, nebo jinak: ona nám může říct, co chce, ale musí akceptovat, pokud my na to máme jiný názor a to ona neumí, jak malej fracek ze školky se chová, když není po jejím, humus, bába jedna. teď se s ní vůbec nevídám, viděla jsem ji před měsíce na narozeninách MM, které jsme pořádali u nás doma. byl pro ni a cestou sem se ho ptala, proč ten oběd děláme??? 😔 a pak byl oběd a před dezertem byli všichni (aj švagři tu byli s dětma) v pokojíčku a pak že bude dort. ona dojde do kuchyně (byl MM) a: tak dáš mi ten zákusek nebo ne? pak úůjdu domů. no půjdu klidně bez zákusku. ona musela honem na tv jít koukat. 😔 je mi z toho smutno (na Silvestra před dvěma lety jsme šli na večeři ke švagrům - její dcera) a ona čuměla na tv, zatímco my ostatní jsme večeřeli a pak přišla a myslela si, jak se s ní hned všichni budeme bavit, a MM jí řekl, proč jako tam byla, když stejně pro ni byla důležitější TV a ať se nediví, že pak všichni hned neskáčou do stropu, že ona milostivě přijde za námi (koukala se v pokojíčku) a ona: samozřejmě, že to bylo důležitější se dívat na ten seriál, prostě totálně vymaštěnej mozek! jsem zlá, tak se omlouvám, pokud někdo tento tón nemusí, ale já o ní moc hezky mluvit neumím a ani se nesnažím 😔
jinak jak jsme se odstěhovali do podnájmu, tak MM dál platil hypo a ještě jsme platili náš nájem, prostě psycho, totálně jsme se vyšťavili z prachů, moje máma nám dala spoustu peněz na zařízení toho nového bytu, vymalovat, pak si ona našla jinej byt, protože nebyla schopná pochopit, že může zůstat v tom manželově, ale musí přispívat, to pro ni prostě bylo absolutně mimo chápání, radši se utratili další prachy za stěhování její a naše a výmalbu (čož jsem ráda) toho jeho bytu, abychom se nastěhovali do čistýho. nevím, zda je to pochopitelný. a teď jsem kousek výš psala, že prudí s kočkama. já je mám i ráda, ale v "mém" bytě je nechci, fakt mi to začalo po narození dítěte vadit, že by všude byla špína

vladla
23. říj 2012

@bublina155 mám pocit,že si takový lidi na druhých léčí nějaké sve komplexy.
Nebo spíž a tomu bych věřila víc,si myslí,že nikdo lepší než jsou ony prostě není.Myslí si,že ony umí vše nejlíp,že ony všemu rozumí....a když se jím někdo vzepře je zle.A nemusí to být ani tchýně,ale z vlastní zkušenosti...manželova bývalka.No děs!!!Co to je za neuvěřitelnou KR***!!!
Zlá,lže(to by jste nevěřily co si dokáže vymyslet ),taková dokonalá matka se vším všudy!! 😀

vladla
23. říj 2012

@zizala79 Zatím mi první věta stačí!! 😀 😀 😀
Zbytek dočtu později,musím letět na poštu a do školy pro malou....

zizala79
23. říj 2012

jak tu někdo psal, že je to nemoc povolání učitelek z MŠ 🙂 moje babi byla taky v MŠ a asi je to pravda, ona se k nám pořád chová jak k malým. a jak píše @bublina155 moje babi je dost podobná, ale já jsem se vůči ní i mojí mámě (která taky mívala tendence mi organizovat život) vymezila a dala jsem jim jasně najevo, že takto nee, babi to zkouší často i teď, ale vídáme se málo, takže se to dá "snášet", ale myslím často na svou tetu (manželku strýce), která se stala černou ovcí rodiny a prý kvůli nějakému trapnému konfliktu s kapesníkem, že babi poučovala, jak má nechat bratrance smrkat a ona jí na to něco odpověděla a babi prý: taky sem nemusíte jezdit... a celý se to poto... a moje teta mi byla odjalživa prezentována jako kr... a teď se z ní asi aj stala (jakože třeba nesnáší strejdu a prakticky spolu nekomunikujou, přestože sdílí domácnost), ale nemůžu říct, vůbec se s ní nestýkám, ale dokážu si to představit, že jí asi pěkně štvalo, když každý víkend jezdila k mojí babi a nemohla vlastně nic, našla si tam aspoň, že se starala o skalku, čímž zase byla trnem v oku mojí mámě, protože tam byla spousta práce vždycky na zahradě, ale ta teta tam byla jakoby ten vetřelec, tak se nedivím, že se snažila aspoň uklidit na sklalku 😖

elvira
23. říj 2012

@zizala79 - tak paní tchýně je tak trochu přírodní úkaz. 😠
Už to říkám asi po sté, ale díky bohu, když s takovou tchýní nemusíte bydlet. Sem tam si vyposlechnout snůšku keců, zavřít dveře, pomyslet si něco o kravách a mít klid...

monyliny
23. říj 2012

Holky pozor!Já jsem taky učitelka a není každá magor 😀 zizalo úplně tě chápu ☹ Já jsem stejně zlá ohledně tchyně,ale otázka zda dostatečně 🙂 taky mi jdou s pusy někdy ostrá slova,ale co jinýho nám zbývá.Vyškrtnout ze života ji nemůžeš,zabít taky ne 😀 Zbývají jen ty slova,vždyť by jsme z toho zblbly 😖 Lituji tvoji tetu,mě taky hrozilo bydlení s tchyní,naštěstí,když jsem řekla manželovi,že tam nejdu,že se jeho matky bojím,respektoval to,ale měl to těžký,protože zrovna ten rok dokončil v patře svůj byt,který dělal 7 let a dodnes ho splácíme,ale šel za mnou do města 😎 Já když vás tady "poslouchám" ,si říkám,že to mám relativně ještě v klidu.Nejhorší je to lezení do bytu 😠 To bych nezvládla.

zizala79
23. říj 2012

@monyliny jj, to jsi byla ty 🙂 ale nemyslela jsem to samozřejmě zle na tebe, jen že na jednu stranu vidím, že moje babi je stejná nebo hodně podobná, ale je to babi a mám/spíš měla jsem k ní hodně blízkej vztah, protože jsme tam jezdili hodně často a trávila jsem tam prázdniny ještě i na vysoké 😅 tak prostě chápu MM, že je mu to s matkou líto, já mu to říkám (a teď už ani nemusím), že ji prostě vídat nechci, protože je mi nepříjemný jí poslouchat, říct nic nemůžu, páč hned je to špatně, atd., atd... nejhorší chvilky byly, když jsme se rozhodli přestěhovat sem zpátky a ona si začala hledat byt, že se uvolnil jeden tady v domě, tam jsme otáleli s "potvrzením" toho, aby si byt hledala tak dlouho, dokud ho nepronajali 🤐 to by bylo strašný!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@elvira máš svatou pravdu, mám fakt ještě štěstí, že s ní nebydlíme, to by k rozvodu nebylo daleko 😔

monyliny
23. říj 2012

@zizala79 to je v pohodě 😀 třeba jednou budu taky taková jedu úča 🙂 S tou babi to mám obráceně.Manželovo babička je matka tchýně.Jedna druhou nemůžou ani cíjtit a obě jsou úplně stejný.Manžel k babi taky jezdil na prázdniny,dokonce jeden čas u ní dlouho žil,protože matka byla na prd,ale teď kouká jako puk,co babi s tchyní dokážou.Když jsme spolu začínali,začaly proti mě obě dvě zbrojit,chtěli pro něj někoho jiného-víc ovladatelného(já se nenechám) kydali na mě,hlavně babi,hodně ošklivých věcí.Byli to telefonáty-den co den a dopisy,které psala babi vnukovi-koho si to našel.....a atd.je toho hodně a ani se mi to nechce oživovat.Dost jsem to obrečela ☹ pak najednou obrat-nechápu doposud.Chová se ke mě hezky,hodně nám pomáhá a o děti jeví zájem a nedělá mezi nimi rozdíly-aspoň to tak vypadá,do hlavy jí nevidím.Vlastně se ani nedivím,že je tchyně taková.........když vezmu v potaz,jak byla vychovávána a jak vyrůstala-nevím,život je někdy komplikovaný 😒

tarra27
23. říj 2012

@monyliny zase vám tady do toho zasahuji, ale nedá mi to...ono kolirkát ty tchýně a báby jdou an to od lesa, když to nejde po zlém, začnou po dobrém...tím ti nechci brát iluze, moc bych ti přála,abych se pletla....ale moje tchýně ta dělá jakoby mě měla ráda i švagrová, ale opak je pravdou, nesnáší mě....a to je pak horší, aby si partner/manžel uvědomil, že to jen hrajou....

určitě bych byla opatrná...snažila se, ale žádný velký svěřování nebo velká radost, že už tě přijaly....na to pozor

monyliny
23. říj 2012

@tarra27 klidně zasahuj 🙂 Taky to tak cítím a myslím,že za tím vším se skrývá zlo 😝 Je to hnus,kde se to v nich bere?Jestli žárlivost,že už nemají toho svého kluka pod dohledem.Nevím.Manžel doufá,že to jednou bude dobrý,ale nevěřím tomu.U takových lidí,i kdyby se člověk přetrhl,nebude jim to stačit ☹ co ty?Švagrová se bojí,že příjde o své dobré bydlo?

elvira
23. říj 2012

@tarra27 - taky kus pravdy. Ona je to celkově taková hra. Kolikrát jsem nemohla bábu ani vidět, měla jsem sto chutí ji otitulovat všelijak, chytit za lígr a vyhodit. Ale přemohla jsem se, uvařila kafe a kafrala o nesmrtelnosti brouka.
Ono to platí i u nás, snach - když kafráme na matinku, není to manželům příjemné, neradi leccos řeší, osobně nemám v reálu ráda omílání furt dokola /virtuálně mě to ovšem ohromně baví 😀 /atd.
Ono i ten chlap lepší uvidí, že matinka šlape vedle, když se k ní chováte v rámci možností dobře. Tím nechci říct, že si musíme nechat všechno líbit, že? 😵

tarra27
23. říj 2012

@monyliny
@elvira holky, souhlasím....s oběma...

já jsem taky zkousla, že mě viděla tchýně na konci srpna před porodem...a chovala se dost nevhodně a partner to viděl...necjhtěla jsme, aby už jezdila, ale pak jsem si řekla, no což, já budu ta špatná?? to ne....budu se snažit....a to bylo....

oni ti chlapi to vidí, jen mají problém to někdy říci nahlas a přiznat si, že takové matinky i sestry jsou....

a že doufají, že to bude dobré....to je taky pravda....jen si myslím, že to málokdy pak už dobré bude...

vladla
23. říj 2012

Když jsme tedy bydleli o manželovo rodičů,byly chvilky,kdy jsme se s manželem dost hádali.Už kvůli jeho dceři co má z prvního manželství,nebo kvůli penězům(brali jsme si hypotéku),nebo přestavbě domu a celkově kvůli tomu,že se mi nelíbilo společné bydlení u tchánovců....
A manžel to samožřejmě věděl.Věděl,že jsem tam nešťastná,ale vůbec to nechápal.Ptal se a co ti jako pořád vadí,můžeš být ráda,že máš kde bydlet.....
a přitom jsem měla svůj byt,který jsem pronajímala,protože já blbka kývla na to,že to u jeho rodičů zkusíme bydlet!!! 😒