Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

shine2015
8. pro 2017

@rebe v tom s Tebou nesouhlasím....po přečtení vícero prispevku, včetně toho ktery adresovala mě na ni mam názor takový jaký jsem napsala....😉 Mej se prima. Ať se Ti daří a problémy které mas se svou tchýni se brzy vyřeší a hlavně té to netrápí

rebe
8. pro 2017

@shine2015 Mně netrápí problémy s mojí tchyní, mě trápí, že se tím trápí muž, kterého miluju, a že to ubližuje dětem. Ale chci říct, na sociálních sítích jsem ironická a upřímná, nic z toho bych si ke svojí tchyni nikdy nedovolila. Tady nemám problém napsat, že je to zlá, sobecká čarodějnice, ale jí říkám Mamko, i když mi to někdy trhá pusu. Nikdy bych z toho, jak někdo komunikuje na sociálních sítích, nesoudila, kdo může za problémy ve vztahu s člověkem, kterého neznám. Připadá mi, že se tady na koníkovi nepříjemně často setkávám s odsuzováním – a nejčastěji od lidí, kteří o sobě říkají, že nikoho neodsuzují. Oceňuju, že se snažíš, aby se tady některé zamyslely a zkusily brát věci trochu jinak. Myslím ale, že i ty máš o čem přemýšlet.

shine2015
8. pro 2017

@rebe každý máme o čem přemýšlet 😉 Mej se hezky.

anelamates
9. pro 2017

@bayt Ono taky hodně záleží tzřeba na tom, jak , jakým tonem, jakými slovy se ptala proč nemáš doktorát? Kolikrát třeba podsouvá člověk jiný význam a ona se mohla prostě fakt jen ptát. I třeba proto, že má starost ve stylu - holka studuje a doktorát ještě nemá - co když nemá dost času, nepotřebuje nějak pomoci? A stačí blbá formulace a je zle.
Pomlouvání za zády - kdo ti ty drby nosí? Když s tím začne, tak mu řekni mne to nezajímá, nevykládej mi to. hele já taky zdrbnu semta chlapa, semtam dceru, syna, zetě i snachu a co. Zdrbnu je, i když spolu vycházíme, ale ženské drbou. jednoduše a prostě - na pomluvy se vyprdni, znovu říkám , na zlobu člověk nemá dost dlouhý život. Pokud se stýkáte jako dva slušní lidé, tak to nech na téhle úrovni, nic dál netlač a je to. Tu nervozu chápu, měla jsem to pokaždé, když jsme jeli k manželovým rodičům ( já jsem říkala, že mi z tchána naskakují pupínky a špatně se mi dýchá). KLdyž jsme tam byli, držela jsem se mu z vlny,. pokud bylo nutné, tak komunikace vždycky slušná, prostá, ale přežila jsem.
S tím vyptáváním se - to je složité. Spousta žen si stěžuje, že je tchyně vlezlá, že se vyptává pořád na to těhotenství, pořád jenom volá jak to snáší, jak je dítě velké, jestli nejsou potíže- a co s tím, jak to mají utnou. Ber to tak, že se prostě neptá. Třeba je jí to hloupé. Třeba má strach se ptát - anebo ji to prostě nenapadne. Prostě ty se raduj ze svého těhotenství a nepřemýšlej o tom, proč dělá tchyně to a to a proč nedělá tohle. nedělá tohle, protože je zkrátka jiný člověk. Tohle si říkej, je jiný člověk, májiný pohled na svět a má na to právo. Nenut jí to. Toleruj to, a pokud ona odmítne tolerovat tvé názory, nehádej se s ní, nemá to cenu, ale klidně si udělej to co chceš. Pokud to okomentuje nějak jako - ale já jsem říkala, odpověz ano já vím, ale my jsme to chtěli s manželem takto. A dost. Nehádat se. Vážně to nemá cenu. Za poslední leta jsem toho zažila tolik, že si říkám, co by se muselo stát, aby mi to stálo za hádání. Kašli na to, a budeš mít jednodušší a lepší život.

bayt
9. pro 2017

@anelamates díky, stejně co by člověk měl dělat jiného než se smířit s tím, co změnit nejde - ale ty nepříjemné pocity se tím jako mávnutím kouzelného proutku nesmažou

to s tím doktorátem přinesl manžel, s tím, že to bylo podáno tak, jaktože všichni ostatní už to mají a já ne :D jen podotýkám, že jsem skoro pět let v pracovním procesu a doktorát dělám čistě navíc v podstatě ze svého zájmu 🙂

shine2015
9. pro 2017

@bayt ono to chce podle mě čas...., já jsem dřív byvala taky na nervy - bylo mě blbě apod ale časem to je min a min.... v tom mi sedí názor @anelamates ... fakt čas leti a pokud to kde snažím se s nikým nehadat a neřešit je.... každý má praví na názor a snažím se i nebrat si to osobně ať si tchyně říká co chce....de facto záleží na mě a na mem muži jak se rozhodneme.... a otravovat si život ??? Doma přemýšlet jak kdo co řekl udělal a neudělal pomohl a nepomohl a co mi dal za dárek nebo nedal.... nebo i dětem..... zbytečný....
Ze si děláš doktorát je skvělý a jsi dobra ze při tehotenstvi práci atd a ať si paní máma říká co chce 😉

shine2015
9. pro 2017

A to mi teď můj táta udělal takovou podpasovku ..... ze mě to vzalo víc než tchyně kdysi...., ale co, je to táta... nebylo poprvé co mě zklamal ale teda teď co udělal.... to bylo top..... a musím se s tím smířit taky....holt nedá se nic dělat....o důvod víc proč se spoléhat jen na sebe.

shine2015
9. pro 2017

Nebo spis nesverovat se

pajula123
9. pro 2017

Já už tchýni nemám. Do této diskuze nahlizim ve snaze pochopit,jak fungují jiné rodiny. Tchýni totiž nemám,ale ani ostatní vztahy nemusí být vždy idylka.
Teď nepíšu konkrétně k žádné z vas-popisuju pouze mou zkušenost. Manželovi v pravidelných či nepravidelných intervalech vadí různí členové mé rodiny-segra,mamka,brácha. Neteř vyloženě nesnáší. Výjimkou je jen taťka. Z mého pohledu nejde o nic až tak zásadního,prostě se chovají jinak,než očekává. Přesto to velmi nepekne komentuje. Neteř k nám může na návštěvu jen když manžel není doma,přitom celý zbytek rodiny je daleko a jen ona a ještě jedna má kolegyně případně pohlidaji syna,když třeba musím k doktorovi. Mám ji moc ráda.mame spolu pěkný vztah už co byla miminko. Ségru už na návštěvu radši nezvu,vždy se raději na něco vymluvim,když jsme u našich nebo dvakrát do roka naši u nás,furt čekám,kdy co přijde. Je to šíleně vyčerpávající,moc mě to bolí a jsem z toho fakt smutná. Už teď se modlím za to,aby k nám jednou naše budoucí snacha byla shovívavější než můj manžel k me mamce,sourozencům,...
To,co tu některé píšete,je fakt mazec. Ale ne úplně ve všech případech chce člověk stát za manželem,když by to znamenalo odstřihnout se od své původní rodiny,s kterou mám fakt dobré vztahy,v životě by nás nenechali ve štychu,na rozdíl od manželových sourozenců,což už se v minulosti ukázalo.
Kéž by všude byly jen dobré vztahy...

shine2015
10. pro 2017

@pajula123 je to někdy mazec.... u nás můj taťka drží strašne s mým manželem, ale fakt až mi to přijde na hlavu - asi jak mam jen segru a on vlastně své holky a nikdy neměl syna, úplně se vzhlidl v manželovi - je schopen ho podpořit i proti mě což se teď i stalo. Ale od začátku to tak neměli měli nejprve odmerenejsi vztah pak normální a pak fajn, byla jsem rada ze vycházíme hezky a teď n poslední dva roky možná rok fakt hodne dobrý....a minuly měsíc mě dostat - táta...normálně neuvěřitelný podpořil ho v rozhodnutí proti mě....to ne teda dost šokovalo.
S manželovi u rodinou to je naopak - Mamka drží se svoji dcerou a před veškeré komedie mě jako snachu nenávidí - ale ony nemají rady nikoho kdo se privdal nebo prizenil.... každopádně tam jsou vztahy dost složité....plné pretvarek, manipulaci.... a přiznám se, ze taky nevyhledávám situace s nimi a návštěv máme par.... ony dělají strašne sviňárny za zády... což vidí k manžel. Ale proste není to snadné...
Kaźdopadne neumím si představit aby mi můj muž zakazoval návštěvy doma - myslím si, ze pokud mas takhle fajn rodinu, tak buď zarli nebo nevím proč....a co říká tvoje rodina na nej??? Jak se k němu chovají?
Podle mě to musí vycitit ze je moc nemusí....

podaji
10. pro 2017

Takze znova...dekuji nevim komu za moji neuzasnejsi tchyni. Kdykoliv pohlida, do niceho me nekeca. Da se s ni o vsem mluvit. Neni namyslena. To ze ma radsi meho manzela je snad jasne je to jeji dite. Ale az se nastehujem do spolecneho domu kazdy mame byt svuj bude to fajn. Zahradu nam prenechala k uzivani atd atd. Nejdriv jsem si to nedokazala predstavit ale clovek nemusi s nikym travit cas kdyz nechce. Je to jen o komunikaci a toleranci. U nas to funguje aspon co se tchyne tyka🙂 horsi je to se svagrem z manzelovi strany. Tomu asi hrablo. Nemluvi s nami. Nestyka se s nami. Nevime proc a ani po tom nepatrame. Nic nam nedela. Jen je blby ze svagrova po tech xx letech to tak trochu chytla. Z me strany naprosta spokojenost i manzel si libuje. Slavime vsechny narozeniny se sestrami. Schazime se na ruznych akcich a je to fajn. S mymi rodici se vidime parkrat do roka opet na oslavach bydli daleko ale hodne si volame a pak vecne jsou nekde v luftu🙂 takze za me. Rodina tak nejak funguje jak ma a jsem za to moc rada🙂

marion2017
10. pro 2017

@shine2015 tak to tedy vu Bechyně nechápu, proc bys mela mlčet a z kousnout tohle od tchyně jen z titulu toho, že je starší, tchyně, matka tvého otce. Budeš to roky dusit v sobe a proc? A myslíš, že tohle je dobrý příklad pro deti jak těšit takové situace a jak komunikovat? Nechápu. ..

anelamates
10. pro 2017

@shine2015 Přesně jsi to napsala, ale přesně tak. Tak to je - záleží jen a jen na nás a nemá cenu se trápit jak to a to myslel někdo jiný. Vážně nemá. Jen to člověku bere radost ze života. A ty nervy to taky přejde, čím víc se to člověk naučí házet za hlavu, tím na to kouká klidněji a nakonec se dopracuje zhruba toho, že si řekne - no že se vám chce takhle rýt.

marion2017
10. pro 2017

@anelamates no, přežit se to da, ja tchyni více méně ignoruji, pokud zase nedela něco, co je mimo či ubližuje dětem. Ale tady jde spíše o vic-třeba o to, že by bylo super, kdyby rodina vycházela a deti meli babičku, ke kterému by rádi jeli a ona jim něco předala. A to nemají a k babičce vyložene jezdit nechteji (s někým jinými problém neni).

odula
10. pro 2017

@anelamates vcelku souhlasím,ale nekdy to je takovej masakr,ze by to za hlavu hodil leda nejakej stoickej mistr kung fu nebo tak něco. Když máš co docineni s pasivne agresivni manipulativni obludou tak jediny co lze nekdy delat je zdrhnout. Hájit se a útočit tedy určitě nemá smysl protože tenhle typ lidí že sebe báječně umí dělat oběti a z druhého psychopata. A pokud nemáš kam zdrhnout,tak to je pak peklicko. 😖 ale to jsou doufám ojedinělý extremy.

shine2015
10. pro 2017

@marion2017 tam jde o to ze ona se stejne nezmění - odkyve ti kde co, nebo začne brecet... ale za týden to udělá znova.... někdy mě ji je líto a pak udělá nějakou svinarnu zase.... ale fakt za ty roky to je neuvěřitelný.... a před dětmi řeknu já i manžel ze to není spravne ale s ni to ani nehne... proto už komunikuji s dcerou - řeknu nedavej si sladkosti bude ti špatne pamatuješ jak to bylo posledně.... a holt v šesti letech už chápe ze se proste ovládne a poslechne mě nebo se pozvraci....
A když třeba deti od manželovi sestry byly zle na naše a tchyně vykladala jen je nechte ony se porovnaji tak manžel řekl ze ani omylem ze nenechá tlouct svoje deti a nebo i před ni i před sestrou a jejím manželem řekne ze se to nedělá a nechce aby se takhle chovaly naše deti ze je to špatne....a to řeknu i já ať si říkají co chtějí... jako nenechas to úplně plynout s klidem... ale už se nerozciluji kdo se udělá řekne neřekne atd... proste mi to přijde jako zbytecne plýtvání času k energie....návštěvu preziju a zavřeme dveře a neřeším co si kdo mysli atp.... a samozřejmě návštěvy jsme omezili a ani je nijak nevyhledavame..... já bych i mamku vzala k nám na týden jen tak ale proč bych to dělala - dobrovolně si nechala ničit rodinu?? Proč? Ja už mam i chvilky ze ji rozumím a je mi ji líto...ale když se chová jak se chová.... tak holt bohužel.

shine2015
10. pro 2017

A ona když k ví co té vytaci děla to o to víc....proste chvíli je jak milius a strašne fajn pomalu nejlepší kamaradka a druhy den se nestačis divit...strašne pretvarky.... děla to se vsema v rodině... s jednou příbuznou se Víta ze ji dává pusu na pusu presladka a jen zaklapnou dveře to co vypustí z pusy je na blíti... manžel minule vzal auto a jen dobrovolně se mnou a dětmi na nákup a řekl ze má pocit ze je to snad zlý sen nebo co ze je to neuvěřitelný.... ze je fakt na hlavu nemocná a potřebuje psychiatra

shine2015
10. pro 2017

Ze musel odjet ze mu bylo úplně blbe

marion2017
10. pro 2017

@eldrag tak očekávala jste její hlídání v době nemoci nebo ne?

eldrag
10. pro 2017

@marion2017 Neočekávala, jen jsem ji ze srandy nabídla, at přijde pohlídat syna než s dcerou skočim na nákup sama :D bylo mi jasné že to neudělá.

kolibricek36
11. pro 2017

@eldrag tak nevim co resis- pripada mi to tve chovani nemistne

shine2015
11. pro 2017

@kolibricek36 mě taky přijde.... navíc pokud takhle zkouší/testuje a provokuje, podle mě jak jsem psala už dříve je to taky snacha k pohledání 😉 Ony se pak některé holky diví, ale i když si člověk čte jak reagují tady na diskuzi když má někdo jiný proste rozdílný názor, tak už to o ledascem svědci....

eldrag
11. pro 2017

@kolibricek36 proč nemístné? normálně jsem se ji zeptala, za by byla tak laskava a pohlidala syna na 20 minut nez si nakoupim... nechápu co je na tom nemístné? požádat o pomoc? pomoc která mi byla odmítnuta - ne nenakoupim , protože chci jít na vánoční trhy, ne vnuka nepohlidam aby sis mohla nakoupit, protoze nechci byt nemocna, ale vy si hned dneska přijdte pro cokoladovou figurku :D Ona proste taková je, není zlá jen je zvláštní... a rozhodně s ní nejednám zle nebo neslušně. A ano, občas se to snažim brát ze srandy i pri jednání s ní, není to žádná zaprděná dáma, umí si dělat i legraci. Jen jak píši často , není použitelná :D A jako snachu mě má ráda :D (proč by taky ne, staram se, pomaham, nakupuju, deti ji pravidelne ukazuji :D ... ona si nemá na co stěžovat)

eldrag
11. pro 2017

@shine2015 Ono mít rozdílný názor není špatně, jen je to dost zkreslené, když tchyni neznáte :D chápu že mé výkřiky vyzní pro některé dost hrubě , ale jeto pouhé konstatování a ulevení si na portálu a diskusi určené k ulevení si v takových situacích :D to jen některé z vás máte pocit světové křivdy vůči třetímu cizímu člověku.

marion2017
11. pro 2017

@eldrag tak tedy nevím, kdo je tu mimo...Já problémy s tchyni mam skutečné.. .

marion2017
11. pro 2017

@eldrag tak to bylo či nebylo ze srandy? A Čemu bychomlouvám se tu smáli? ...Mam to nějaké pomotane. ..

bayt
11. pro 2017

@eldrag Přečetla jsem si ze zájmu tvoje příspěvky a myslím si, že to co popisuješ je fakt nenormální, ale totálně. Ta paní je podle mě duševně nemocná nebo má minimálně velký problém. Třeba to snězení nadílky vlastnímu vnukovi je teda husté. Není třeba dementní nebo tak? Ona je zdravá?

Já bych na tvém místě k ní přistupovala jako k nemocné, možná se ti tím i uleví. Pomoc z tvé strany chápu - polívka, nákup. Ale vůbec bych neočekávala hlídání, pomoc s nákupy atd. Mně přijde, že už si na ní i docela vysazená a že se to trochu promítá v tom, jak spolu mluvíte - třeba jestli je děda v pohodě, tak proč by nevyzvedl kluka výjimečně dřív ze školky. A kdyby nebyl, tak bych se spíš vymluvila ve smyslu "už máme něco domluveného přímo ve školce" (třeba společnou schůzku). Prostě bych jim neřekla "zvykejte si vy..." nebo tak něco.

anelamates
11. pro 2017

@bayt Proč by měla být duševně nemocná? To jsem asi taky - koupila jsem vnoučatům lentilky, a než dojely děti na návštěvu, sežrala jsem je. Honila mne mlsná a nic jiného v domě. To je duševní choroba?

bayt
11. pro 2017

@anelamates Promiň, ale jestli si taky slíbila vnoučatům nadílku, ony pak přišly a tys jim ukázala pouze prázdné papírky, tak normální nejsi asi taky.

eldrag
11. pro 2017

@bayt řekněmě ze duševně nemocná není, ale je opravdu zvláštní. Nemocná je určitým způsobem - a to beru. Má invalidní důchod, tady jde spíše o její chování, dlouho mi trvalo pochopit ji. že to nemyslí zle, prostě nedomýšlí a hodně si nepamatuje, Občas vybuchnu, ale to už je poněkolikáté řešeno jedno a to samé. :D Konflikty jako takové nemáme. Jak jsem psala, chodím si sem ulevit ... v době kdy jsem s manželem ještě chodila, tak on dostal na stul večeri, me se nezaptala ani jestli nechci sklenici s vodou... a nikdy ji nepřišlo trapne, mi nenabidnout kafe nebo tak. Ani mym rodičům. prostě takové ty základy slušného chování neumí. Smířená s tím jsem, ale to neznamená že mě to nenaštve/nenakopne. Na její duševní příčetnost se mě ptala už pí. učitelka ve školce. Takže ten dojem opravdu dělá.