Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

tarra27
29. dub 2014

@elllenka já ti rozumím, ale třeba díte s antibiotikama bych na hlídání nedala...je nemocný a kdo s ním má být? rodiče...

něco jiného je, když mají celiakii apod...

a i jak píšeš, hlídání nebylo asi na půl hodiny, když jsi žádala tchýni, at ji nakrají vajíčko....nezlob se, ale mohla jsi to udelat sama...30 min a díte má hlad myslíš přesne v určitou dou?? už ten termín - mela mít svačinku, dítě není podle mě na to, že 7,00 vstává, budíček, 7,30 snídaně ,10.00 svačina, ...já nejsem zastánce takové výchovy.....a vidíš, nejsem tchýně a takhle bych to jak ty neudelala....a to nemám nic proti tobě....

romcilena
29. dub 2014

Né, že by se mne to úplně týkalo, ale pobavilo mne to... Tak se dělím 🙂

elllenka
29. dub 2014

@tarra27 : když měla antibiotika tak třeba tchýně ji chtěla, odmítla jsem. tak jednou přijela k nám. když je dítě nemocné tak jí nikam nevozím.
Bylo to hlídání na půlhodiny, ke tchýni dojíždím a rehabilitaci jsem si domluvila v místě jejího bydliště. jezdím autem. Tchýně o moje nachystané jídlo nestojí, vždy to vyhodila a byla dotčená, že dokáže dítě nakrmit. A moje dítě třeba vyžaduje přesný režim, hlavně co se jídla týká. Vstává sama o 6ti, mě příjde zbudit tak pak má mezi snídaní a obědem hlad. a jíst v autě není zrovna ideální.

elllenka
29. dub 2014

@romcilena : :D to je dobrý :D

tarra27
29. dub 2014

@romcilena ale nikdo ji nenutil, aby s ním žila...na to udelala dobrovolně....mohla jít jinam...

holky, ale dobrý...

narovinu, tohle mi nedávno řekla sestřenka, že je naštvaná na tchýni, jak vychovala syna...a já ji narovinu řekla, že muže být naštvaná sama na sebe, ne na tchýni...ji nikdo nenutil.....ona mela možnost výberu...a tohle bych řekla i své snaše já.... 🙂))

holky, ale ted se tady tech tchýní nezastvám, nektterý jsou fakt na hlavu.....a s nima nikdo a nic nehne...

tarra27
29. dub 2014

@elllenka já to neberu nijak proti tobě....já ti veřím, že ta tvoje tchýne je na houby....jen bych se max snažila abych ji díte nemusela dávat hlídat....a hotovo....

a ostatní moje názory znáš .-)

tak pevný nervy...

elllenka
29. dub 2014

@tarra27 : určitě dělám chyby- nejsem dokonalá, ale pak nevím jak to udělat pro spokojenost všech. Vajíčko nakrájet je otázkou pár sekund- já i ona máme doma kráječ na vajíčko. Spíš mě zarazilo že je schopná dát malému dítěti 3vajíčka a že z toho měli hroznou srandu jak se málem udusila.
Však příště jsem si rehabilitaci domluvila kousek od mého bydliště a brala si ji tam sebou, nebo mi ji tu chvilku pohlídala kamarádka.

elllenka
29. dub 2014

@tarra27 : dík, já si za ty roky už zvykla, jen bych byla ráda, kdyby jsme se dokázaly domluvit. Tak o tom občas ještě přemýšlím. Navíc ona pořád malou chce, ale nedávám jí ji. Maximálně ji může vidět v mé přítomnosti. Teď za chvilku budu rodit a ona se už třepe na to jak si dcerku odveze. Když jsem jí před pár dny říkala, že po antibiotikách máme ekzém a doktorka nám kromě mastiček ( které musím mazat podle plánu a máme zakázané určité jídlo, ani se nezeptala co nesmí. Když budu v porodnici tak nemůžu ovlivnit zda ji odveze, ale pak si ji hned zase vezmu. Chci aby jsme si na miminko zvykli všichni.

dík za tvůj pohled na věc 🙂

tarra27
29. dub 2014

@elllenka podívej, já bych třeba ani nediktovala co ma davat na svačinku...at ji dá co chce...

ale řeknu ti, že třeba já bych ji nedavala malou, pokud bych nebyla přesvedčená, že malá bude v klidu...a to ne podle sebe a svých kriterii, ale podle malé...když si představím, jak by mě jako u babičky u ní bylo...jsem v bezpečí? a jen bych se zamyslela nad tím, aby ji nevalila klíny do hlavy, jako že ted už nebude na ní čas, že máme nové miminko apod...takové kecy kdyby měla, tak by tam dcera nešla...

a proč nepohlídá manžel? proč si nevezme očr nebo volno?

my to s manželem taky zvládli sami, nemoci, porodnici....vždyt ji tam dávat nemusíš.....

jinak nemáš zač...já mám nekdy dojem,. že nekteré si stežují na tchýně a vyčítají jim uplně vše...nekdy až zbytečně...to je celé...

ale zase ne všechny, nekteré jsou fakt megery... .-)

joo
29. dub 2014

@tarra27 : manzel, s nim je to tezky. Domluvim mu ocr, ale jeho matka si vezme dovolenou a odveze si ji. Je to slozite, chce mit klid. Ale my se pak hadame. Prestala jsem resit to co nemuzu ovlivnit, jen nad tim nekdy uvazuji. V rodine jsem tou nejhorsi uz co se mi dcerka narodila. Tchyne chtela mesicni miminko mit u sebe beze me.vadilo ji ze kojim. Ted ma svagrova rocni dite a tchyne je spokojena. Netusim co male bude vykladat. Me stacily reci jak se u babicky neji, plati jeji pravidla a ze je maminka zla a babicka je hodna. Snazila jsem se mluvit a domluvit se. Vysledkem bylo ze ona nic nerekne, vse odkyva a udela opak. Jsem to pak vzdala a manzelovi jsem rekla at si to s ni vyrika sam. Ale on to neresi, jen kdyz to tchyne prezene tak ji neco rekne. Kazdopadne po ni nic nechci, jen nechci dcerku pripravit o prarodice. Tak tam jednou za mesic na chvilku jedeme, kdyz nejsme nemocni.

joo
29. dub 2014

@tarra27 omlouvam se za zmenu jmena, pisu ted z mobilu.elenku mam ulozenou v pc a v mobilu mam toto jmeno, abych se nemusela porad prihlasovat

carisima
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
tarra27
29. dub 2014

@joo chápu...problem je ten, jak se k tomu staví manžel...já bych se snažila zapracovat na něm....

a řeknu ti, že jaké připravování o prarodiče...pokud se neumí chovat a vyklada, že je maminka zlá a podobhný nesmysly, byla y ráda, že se tam ukážeme jednou za půl roku...

cutie_01
29. dub 2014

@tarra27 Jako s tím seznamem, jak psaly holky mi to na jednu stranu zas tak mimo nepřijde. Možná to je blbé přirovnání, ale tchyně, když jeli někam na dovolenou a měli jsme se (teda spíš muž) postarat o jejich papouška, tak byl přesný seznam toho, co a kolik má jíst a nešlo by, aby mu člověk dal něco jiného. A pakliže tchyně vyžaduje dodržení takového seznamu u svého miláčka - zvířátka, tak čekám, že by respektovala i můj "seznam" (ale aby tam byl i možnost pro vlastní "kreativitu") co se mého miláčka týče 🙂

joo
29. dub 2014

omlouvam se na seznamu vidim clanek o tom ze iveta bartosova umrela. Blbej mobil mi to nezobrazi. Je to jen kec nebo fakt?

tarra27
29. dub 2014

@carisima odstehovat se....nebo ti hrábne...a dát jasné mantinely, slušně jasně vystižně....ale jako první za tebou musí stát manžel...to si s ním vyřid....protože v momente, kdy se te nezastane, jsi v háji a ztraíš veškerou pozici, kterou máš a bude hůř...dovolí si víc a víc když uvidí, že manžel není s tebou za jedno

tarra27
29. dub 2014

@cutie_01 já to mám prostě jinak .)

joo
29. dub 2014

ted nadpis rozsirili -skocila pod vlak.
Otresny, nekteri maji tak velka trapeni a ja se tu zabivam tchyni. Tchyne je vlastne chudak, jsem pro ni cizi. Treba se to casem samo urovna.

joo
29. dub 2014

@tarra27 mam ted seznam sama pro sebe co male dat nesmim.a treba redkvicky mam psane cervene.zacinaji rust domaci a kdyz to doktorka zakazala tak to dodrzuji.

ija1
29. dub 2014

@joo ja jsem v podobne situaci, taky za chvilku rodim, ale domluvila jsem se s muzem, ze hned v porodnici, nebo druhy den pediatr napise osetrovak a tecka.......proste tchyne vi, ze bude osetrovak, a bez meho souhlasu si malou nikdo odvazet nebude,.........ani moji rodice......a to se na to moje mama trepala a to, ze nebude mit malou, si uz stokrat okomentovala.......... na porod mam domluvenou nejlepsi kamaradku, ktera ted nepracuje, tak mi dceru pohlida, pripadne deda........
ale bohuzel u moji mamky je problem v te manipulaci, jak uz jsem psala, hodne dceru si snazi ziskat do prizne vsemi zpusoby......... a taky ji uz vykladala, ze na ni maminka nebude mit cas, a tak ona bude s babickou a podobne, pritom vedela, ze si to nepreju, ze chci starsi dceru u sebe........... takze proto je lepsi, kdyz je doma se mnou........

elvira
29. dub 2014

@tarra27 - nechápu proč mě zmiňuješ v souvislosti se seznamem pro tchýni... jak píšu - malého si vzala pouze když chtěla - tj. asi 5x, já jsem jí nic neříkala, nepsala, neúkolovala, prostě si dělali, jedli a trávili čas, který byli spolu, jak chtěli...
Takže nevím, co si o tvémpříspěvku myslet - to bylo spíš pro někoho jiného, ne?

Mj. mě třeba dost vadilo, když chtěli 4 měsíčnímu synovi dát na lžičce med. Jasně jsme řekli :"ne" - prostě byl malý, sladké jsme mu vůbec nedávali, já jsem alergik, takže med bych si u tak malého děcka nelajsnula...
A co myslíš? Až jsme nedávali "pozor", tak mu ho nacpali do pusy a bavili se, jak mlaská...
Toto konkrétně mi vadí... Protože kdyby dostal alergickou reakci, tak za krávu budu já, protože budu s ním lítat po doktorech a vysvětlovat, proč tak malé dítě cpu medem...
Takže asi tak. 😉

ija1
29. dub 2014

@elvira jo to hrani na chudinku mame taky..........ale ja to neresim a chlap se vyjadril, ze ji to proste vyhovuje, proto se to nesnazi zmenit.......
s tim medem bych taky zurila, tohle se proste nedela,......... podle me na otazkach vyzivy by mela byt shoda a prarodice by to meli respektovat, pokud jsou zdravotni duvody tim spis, a cpat do miminek nevhodne veci je proste ubohost.......... co si tim dokazujou?......
u nas bohuzel po oriskach alergicke reakce jsou..........a pokud desetkrat dokola opakuju nesmi orechy a den predtim ji to reknu, a dalsi den dostane buchtu s orechy naprosto vedome, tak ten clovek patri poslat do patricnych mezi............a to uz neni nevinne rozmazlovani, tohle jsou proste naschvaly.......

sedmiteckas
29. dub 2014

Holky ještěže tady to téma máme, a občas se můžeme vypsat. Asi by se měly věci vyříkávat přímo, s těmi, kterých se to týká, ale někdy to uleví takto. Zkusím ve zkratce- s přítelem bydlíme v horním patře, dole bydlí jeho máti, v těchto dnech zemřela přítelova babička, která bydlela také dole, a občas dojíždí přítelova, troufám si říct, potrefená, skoro 40-ti letá, bezdětná, svobodná sestra. Teď nemá práci, takže je tu nakvartýrovaná často. Je to typ, který to tady kolikrát celé komanduje, je schopna seřvat mého přítele jako nějakého 10-ti letého kluka, prostě nevidí hranice. Ještě jí nedošlo, že její brácha už je skoro 30-ti letý chlap, který se teď osamostatnil a čeká rodinu (v červenci čekáme malé). Nejradši bych jí jednu vrazila a řekla, ať se vzpamatuje. Kolikrát holky nevím, jakou tady mám "hrát" roli. Šla jsem tady bydlet dobrovolně, bylo mi jasné, do čeho jdu, že budu v jednom domě nejen s tchyní, nedávno ještě i babičkou, a jeho sestrou, ale to se nevylučuje s tím, že tady člověk bude fungovat jako samostatná jednotka. Tchyně není nejhorší, není to ten brutálně vlezlý typ, ale přecejnom, nejradši by byla, kdyby se vařilo společně atd. Teď se bojím, až bude malá na světě, abych nedopadla jako holka na mateřské, která má tchyni věčně za prdelí a jenom se podřizuje. Čeká třeba, že si bude chtít vařit společně, když je teď dole sama bez babičky. Myslíte, že je blbé, když jí řeknu, že přes týden bych si chtěla pro sebe a přítele vařit sama a přistoupila bych třeba jen na víkendy? Tchyni je 63 let, zdravotně je na tom blbě, pořád nějaké problémy, vč.toho, že je občas tak depresivně laděná, ale schopná uvařit si, nebo si dojít pro oběd, to je. Nechci dělat peklo, ale je něco špatného na tom, že bych prostě chtěla hospodařit sama, neohlížet se, co ne/uvařím, jestli si vůbec uvařím atd.? Příteli by to společné vaření vůbec nevadilo, přijde mu to normální, je zvyklý, že prostě bydlel se třema ženskýma a dělal jim syna, otce, bratra a já nevím koho.

jika10
29. dub 2014

Ahoj holky, jdu si kVám pro radu, protože nevím co mám dělat. Máme 15 měsíční holčičku, tchýně viděla malou druhý den v porodnici asi na 5 min a přirovnala jí ke štěněti. Po druhé jí viděla, když byly malé 4 měsíce. Od té doby se neozvala, ani o vánocích nenapsala aspoň SMS a na první narozeniny malé jako by nebyla. Teď měl manžel svátek a volal mu manžel tchýně, aby mu popřál a zároveň mu řekl, že máme přijít s malou na návštěvu, že je z toho jeho máma špatná, že malou nevidí. No a tak mu manžel řekl, že se mohli přijít kdykoliv podívat a dostal odpověď, že je nikdo nepozval. Nevím jestli čekala na pozvánku poštou, ale přijde mi to na hlavu, na první dvě návštěvy jí taky nikdo nezval a přišla. Navíc vím, že si o mě tchýně myslí, že jsem líná hamižná hysterka, která sedí doma s nohama na stole, k malé mám chůvu, protože se o ní neumím postarat, mám služky a můj manžel nedělá nic jiného něž že se chudák honí, aby mohl všechny služky a chůvy poplatit (musím podotknout, že mám do domácnosti uklízečku, která přijde 2x do měsíce na velký úklid, a tu jsme měli již v době, kdy jsme ještě malou neměli, protože jsem měla časově náročnou práci a navíc teď při rodičáku ještě taky pracuji). Manžel je samozřejmě na mojí straně, protože ví, že to není pravda, dokonce mě chápe i s tím, že se mi na žádnou návštěvu nechce. Ale potřebuji radu jak z toho. Opravdu se mi na návštěvu nechce tam, kde o nás nikdo nestojí (evidentně je to pouze přetvářka, že je tchýně z toho nevídání malé špatná, když si nevzpomene ani na vánoce ani na její narozeniny), navíc i potom co si o mě myslí a vím, že cokoliv udělám tak bude špatně. Když tam nepůjdu budu za hysterku atd, a když tam půjdu, tak mě stejně pak v rodině pomluví, jak jsem byla nafoukaná, blbá atd... Co byste dělali Vy???

ija1
29. dub 2014

@jika10 asi slusne by bylo tam jit, na hodku, dve a zase se vyparit.......... stejne pokud te drbe, bude drbat dal a hrat si na ublizenou.......to ony umi moc dobre...........

@sedmiteckas - drzim pesti, at to vykomunikujete.....priznam se, ze bych to fakt nedala, mit doma mimi a do toho tchyni za zady...........pokud je rozumna, pochopi, ze si chces varit sama ve sve domacnosti..........

efkaprochajda
29. dub 2014

ijuš drž se, taky mě tohle čeká a myslím, že je to asi všude téměř stejný :(.

tarra27
30. dub 2014

@jika10 holka já bych Ti doporučila zvořilostní návštěvu vzhledem k věku dcery na hodku max dvě a domu. Tím ukážeš vstřícnost vůči manželovi - jsou to přeci jeho rodiče a kdyby se s nimi nedej Bože něco stalo, on sám si díky Tobě nebude muset nic vyčítat a v duchu i Tobě poděkuje, možná i nahlas za to, že jsi šla nebo za to jaká jsi, že přestože se nechovali nejlíp, ty jsi udelala krok ke smíru...a ne rozbroje a naschvály a taktéž uvidí, že ty jsi lepší než tchýně...a hlavně jiná!!

a co se návštěv týká, pokud tebe za vše pomlouvá, sama dobře vím, jaké to je, i jak to mrzí, když tě nikdy nepřijme do rodiny....ale v tm případě bud ráda, že vás moc nekontaktuje, protože aby tam u tebe byla pečená vařená pořád a ty jsi ji musela říkat, že nemáte čas apod..a lezla by ti do soukromí pořád a vynášela pak po vesnici a nejen tam, jak to doma máte...

neřeš to....až bude dcera větší, třeba se bude víc snažit alespon k ní....

a ty bud ráda za to jak to je, může být fakt daleko hůř, protože jestliže tě nemá ráda a pomlouvá, kdyby na tebe byla sladká a pořád se k vám kvartýrovala, že přijede a byla pořád s váma....a t nemluvím, kdyby jste spolu musely bydlet....

a třeba se to nekdy v budoucnu srovná, až bude nemocná a vy ji s manželem pomůžete nebo se o ni budete starat....třeba pak tebe ocení a uvidí jinak....
tak se drž. Možná jsem nenapsala co jsi chtela slyšet, ale mám dost podobnou ne li horší zkušenost....a vím, že to není snadné, ale je to jediná cesta, jak být v klidu....Ty sama hlavně musíš mít pocit, že se chováš slušně za každou cenu...nenechej se od ní stáhnout k nefer jednání nebo aby jsi delala naschvály apod...Já bych si hlídala soukromí, aby manžel se extra nesveřoval atd....ale občas návštěvu udelala a nejlíp u ní, jelikož tam se zbalíte a můžete jet kdykoliv domu....

marukm
30. dub 2014

@jika10 Jako v zrcadle. U nás je to téměř to samý. Akorát že manžel komunikuje jen s tchyní, protože tchán mě pomlouvá, kudy chodí, vlastně mě uráží i do očí (a manžela taky). Když mě potká, tak dělá, že mě nevidí, ani nepozdraví. Důvody, proč tomu tak je, to by bylo nadlouho.

Nicméně tychně manželovi (kterej se s nima sám z vlastní vůle nechce stýkat) vždycky jednou za měsíc zavolá a ptá se ho, kdy jí pošle fotky z ultrazvuku, a že se vlastně nediví, že jsem mu určitě zakázala, aby jí je poslal, a jestli to vnouče vůbec někdy uviděj atd., atd. Vůbec netuším, co budeme dělat, až se malý narodí.

Nicméně. Taky doufám, že to nepotrvá věčně. A i když tchánovi nikdy neodpustím a pravidelně se s ním vídět a hrát si na šťastnou rodinku - ani náhodou, beru, že jsou to manželovy rodiče. Navíc je jedináček. Takže čas od času asi nějakou návštěvu budu muset přetrpět (manžel by tam sám nešel..nechce..a já ho chápu, držím s ním, takže bych ho v tom nenechala)...

tarra27
30. dub 2014

@marukm až se narodí, nastav hranice, pravidla....slušne, ale nastav...máš příležitost a velkou, protože mimi musí mítt klid, kontroly, očkování, zoubky, bříško....
jinak děláš dobře, že nezakazuješ....občasná návštěva jednou za měsíc nebo dva, podle situace a nejlíp u nich...na odpoledne...

a vykašli se na ně, že tě nemusí....máš kámošky na pokec, i když to od nich mrzí snad jim to nekdy dojde .-)

jika10
30. dub 2014

@tarra27
@marukm Holky děkuju, bude prostě zdvořilostní návštěva. Mě teda od tchýně připadá taky dost nefér to, že manželův bratr má pejsky a na ty se jezdí dívat a když je potřeba tak hlídat každý týden a na vlastní a první vnouče kašle. No ona se už kdysi vyjadřovala o tom, že děti nemusí. Byla zubařka a za komoušů byla někde na vesnici, kde jí podle jejích slov chodili smradi uřvaný ze školy na preventivní prohlídky. Takže ono to asi něco o vztahu k dětem vypovídá. A podle vyprávění manžela byl stejně většinu času u babičky s dědou