Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

tedyn
2. bře 2014

nevycházím s oběma rodiči mého manžela, nejhorší je že se kvuli tomu začínáme docela dost hádat...a, už mě to začíná všechno štvát..

caboonek
4. bře 2014

Uf uf uf, holky, kdybych nekojila, tak bych si potřebovala dát velkýho panáka!!! Dnes u nás byla tchýně......... HRŮZA!!! Mám při její návštěvě 220 pulsů, sevřený žaludek a odpočítávám a očima posunuji ručičky na hodinách ať už vypadne. Neumíme spolu komunikovat, buď je napjaté ticho nebo ona poučuje mě a já mlčím nebo jí chci něco říct já a ona mi to hned vyvrátí = pověry, předsudky, věci zastaralé 100let...chodí za malým, třese ho v náručí, při zaplakání prý malý trpí hlady apod. Neumí návštěvu ukončit, zůstane i přes koupání a večerní kojení v jiném pokoji...s manželem se hádám, mu ona nevadí, dělá prostředníka. Jsem zoufalá. Dnes mi poručil ať dám malého do náručí mamě, přitom ho měla v náručí celé odpoledne než dojel domů. Pak ji šel vyprovodit a vrátil se až za hodinu, teď máme tichou domácnost a bavíme se jen o nutnostech. Moc mi vadí, že návštěvy tchýně nemůžu ovlivnit, řídí si je sama. Když jsem to několikrát chtěla změnit, manžel řekl, že ona by se urazila a to on nechce.

pepibubu
5. bře 2014

@caboonek Jak, poručil? Co ti má poroučet? To bych si nenechala líbit....

marukm
5. bře 2014

@caboonek Souhlasím s pepibubu. On ti má co poroučet? Ani náhodou! Že nechce aby se urazila? Bože snad jste rodina, ne? Jste na prvním místě. A vy si určujete, jak to bude s ostatními členy. Tohle bych teda netrpěla ani náhodou...

caboonek
5. bře 2014

@pepibubu
@marukm
Holky je to boj, my se hádáme jen kvůli ní, jinak máme spokojené manželství. Je jí 72 a je to ježibaba. Manželovi denně volá, vyžaduje mms s malým a píše srdceryvné sms kdy se může přijít potěšit za vnoučkem. Je to její 5. Vnouče, k ostatním nechodí, všichni s ní přetrhali styky.

pepibubu
5. bře 2014

@caboonek a vy k tomu taky nemáte daleko, co... k tomu přerušení styků...

prapodivna
5. bře 2014

@caboonek Doporučila bych ti nějaké kurzy asertivity. Nebo aspoň nějaký nácvik od člověka(známý, kamrádka), co umí jednat s lidmi. Najdi si na netu vše o asertivitě, a začni to používat. Tchýni prostě řekni, a říkej to slušně a v klidu(doma si to pro jistotu několikrát zkoušej před zrcadlem), že bys ocenila, kdyby k vám nechodila tak často a na tak dlouho a že nejlepší bude, že když bude jezdit až tehdy, kdy ji o to sama požádáš, že potřebuješ vlastní klid a manželi bych řekla to samé.

Trvej na tom, ale podle toho co píšeš, tak ti tohle dělá problém, stát si na svém, takže potřebuješ nutně učit se, jak dosáhnout svého, ale při tom nikoho nemanipulovat, to taky není dobré. Hlavně mysli na to, že ty jsi matka svého dítěte a manželka tvého muže, tvé slovo má stejně velkou váhu jako má slovo tvého muže. A má větší váhu než slovo tvé tchýně, protože to vy jste manželé Pokud by můj muž tolik toužil po společnosti své matky, nadšená bych nebyla, ale v tom případě bych řekla, že tu tchýně bude jen tehdy, když je doma i tvůj manžel, že to bohatě stačí.

lucyanek
5. bře 2014

@caboonek Tak to se nedivím, že s ní nikdo nechce komunikovat. Taková psycho baba 😠 Poslat ju někam... nechci být sprostá... hodně daleko!!!! Nejhorší je, že taková čaramura pak dělá zle i ve vztahu 🙄

caboonek
5. bře 2014

@pepibubu Kéž by se styky přerušily, ale to nechci manželovi udělat. On s ní problém nemá.
@prapodivna možná to teď tak vypadá, ale normálně jsem generál. Problém je v tom, že já po smrti mého táty s mojí mamkou moc nekomunikuji a trápí mě to, chybí mi. A právě proto bych nechtěla, aby se i manžel trápil.. Tchán je super, je s ní 25 let rozvedený a manžel má naštěstí jeho povahu. Jen mě nechápe, připadá mu, že to zveličuji... A manipuluje jenom tchýně

caboonek
5. bře 2014

@lucyanek však ono to tak dopadne, že se přestanu ovládat a budu sprostá. A pokud se to vyhrotí tak dojde i na přetrhání styků.... Horší je, že je od nás pár zastávek tramvají

prapodivna
5. bře 2014

@caboonek Tak to je dobře, ale jestli tě to tak stresuje, tak je asi potřeba manželovi vysvětlit, že to nezveličuješ a že ti to opravdu vadí, kdyby to tak nebylo, tak bys to přece neříkala. 🙂 Tak mu zkus navrhnout třeba tu variantu s tím, ať je u vás tchýně jen v manželově přítomnosti, pokud on o její přítomnost stojí a tebe spíš rozčiluje, tak je to příhodný kompromis, nebudeš v centru její pozornosti, manžel si užije mámy a ty svého klidu. Nevidím jediný důvod, proč by to tak nemělo být, taky bych po svém manželi nevyžadovala, aby trávil čas s mou mámou beze mě a to mají vztah dobrý.

caboonek
5. bře 2014

@prapodivna zkusím to, s tím plně souhlasím. Jen mám obavu, že to možná vydrží jednu návštěvu a pak to opět zajede do starých kolejí. Ale moc děkuji za podporu, aspoň si nepřipadám ta nejhorší

pepibubu
5. bře 2014

@caboonek tak to příště zopakuješ.... a příště zase... a zase... ona to jednou pochopí

caboonek
5. bře 2014

@pepibubu 🙂 díky, ale myslím, že ona ne.....ale nic jiného mi nezbyde

prapodivna
5. bře 2014

@caboonek Pokud by mě pak stejně tchýně nerespektovala a chodila by si, kdy se jí zamane, tak bych prostě neotvírala, vypla zvonek, pokud má klíče, nechat svoje v zámku a pokud máte tak debilní zámek jak my, že je tam zevnitř klička, tudíž tam nejde nechat klíče, tak obléct dítě a vyrazit ven a tchýni nechat daleko za sebou. Pokud už je někdo takový, že neumí respektovat moje přání, tak si zasluhuje tvrdé zacházení.

Ale doufám, že to do toho stádia nikdy nedojde. Budu ti držet pěsti. Prostě si stůj za svým, máš pořád ještě v záloze nějaké možnosti jak to pak následně řešit.

Ještě mě teď napadla jedna taková docela zákeřná věc 😀 Ale to je pro silné povahy. Je spousta způsobů, jak tchýně pomáhají s dětmi. Buď tak, že přijdou pohlídají dítě a maminka si udělá co potřebuje, nebo naopak, maminka si vezme dítě, jde na procházku a tchýně udělá nějaké práce.

Ta druhá možnost je samozřejmě trochu divná, ale pokud bych měla takovou tchýni, co mi pořád leze domů a nějak mě prudí, tak bych jí prostě řekla: "no to je dobře, konečně jste tady! Už jsem vás vyhlížela, kde jste, já už jsem tady z toho celá na prášky, potřebuju vypnout, vy mě v tom určitě nenecháte! Potřebovala bych tu vyžehlit tu kupu prádla a dát pověsit novou pračku, a kdybyste byla úplně zlatá, tak mi můžete ještě vysát a vytřít! Oběd máte v ledničce, stačí si ho jen ohřát. Já si zatím půjdu provětrat hlavu na procházku s dítětem. tak ještě jednou moc děkuju!"

A zmizet. Ideálně být nachystaná na okamžitý odchod, na celý den. A pokud by to chtěla udělat opačně, že ona vezme dítě ven a ty budeš uklízet tak říct: " ne, já už to opravdu nezvládám, musím jít ven a na chvíli vypnout, však vy to tu zvládnete, vy jste tak šikovná, umíte si to všechno zorganizovat, jestli já okamžitě nepůjdu někam na vzduch a neužiju si to s tím naším děckem i jednou bez povinností, tak jsem zralá na Bohnice" Prostě jakoby jiná alternativa nebyla, jakoby ten úklid byla maličkost a jakože je to samozřejmost.

No a pak druhý den tchýni pokud možno hned ráno zavolat, jak vám to hrozně moc pomohlo a jak jste jí vděčná a jestli by tak mohla přijít i dneska/zítra/podle toho jak často chodí) že je doma zase hrůza a že by vám to strašně pomohlo a že už se nemůžete dočkat, jak vypadnete ven. A být nachystaná na alternativy, pokud by třeba řekla, že pozítří klidně a že dneska přijde jen tak na návštěvu, tak bych řekla, že už něco mám(jdeme na plavání/přijde mi kamarádka apod.) a že s ní teda budu počítat v ten den, co jsem si jí sama řekla.

A pak uvidíte, buď to pochopí, nebo nepochopí. Samozřejmě bych tohle udělala až tehdy, pokud bych nepochodila s tou slušnou žádostí o snížení návštěv. Tím byste jí pak vyslala jasný signál, že s sebou prostě taky nenecháte smýkat jak s hadrem. A pokud by na vás pak byla zlá, nějak vám to vyčítala, tak to absolutně ignorovat, mluvit s ní, jako by na vás byla milá a opakovat " no já jsem vám tak vděčná, můžu s váma zase počítat v pondělí, co třeba ráno v devět?"

pepibubu
5. bře 2014

@prapodivna hele ty vůbec nejsi prapodivná, ty jsi bááááječně mazaná a zákeřná a vůbec boží! Já ti snad udělám regulérní Fan Club 😀

prapodivna
5. bře 2014

@pepibubu Manžel říká, že já jsem strašně pomstychtivá mrcha 😀 Ale naštěstí to vždycky říká v dobrém

caboonek
5. bře 2014

@prapodivna to s tím úkliden by neklaplo, sama má doma bordel ( všechno potřebuje ). S tím zvonkem už mě to taky napadlo, jenže se obávám toho, aby si od manžela nevyškemrala klíče. No, dnes se chystám na rozhovor s manželem, jenže to ukáže další návštěva, jestli to má smysl

prapodivna
5. bře 2014

@caboonek jo, ono nejde ani tak o to, že by měla vážně uklidit, ale prostě jí znechutit to navštěvování, rozuměj, takhle má ona pohodu, přijde si, užívá si vnouče, do tebe rýpe, pak se ještě culí, když ti do toho začne kecat manžel, prostě pro ni jsi jako zábava na den, s tím je třeba něco udělat. Zprotivit jí to 🙂 Určitě na něco přijdeš!

Budu ti držet palce, ať to s manželem dobře proberete a aby tě pochopil. Nezapomen mu říct všechno to, co jsi psala sem, že mu nechceš kazit vztah s mámou, že jsi ráda že ji má, ale že na tebe jsou její náštěvy příliš náročné a navrhnout nějakou alternativu, která se ti zamlouvá. Nenechat se nikam vmanévrovat. Nejsi bavič tvojí tchýně 😉

caboonek
5. bře 2014

@prapodivna zkusím pro to udělat maximum, pak dám vědět. Díky

caboonek
5. bře 2014

Tak jsem to na manžela vysypala a máme kompromis. Návštěvy tchýně budou pouze v jeho přítomnosti / to mi vyhovuje, on bude objektivní a ona si před ním na mě nebude dovolovat apod./ Hlavně, aby to klaplo při další návštěvě. Jsem ráda, že jsme si o tom promluvili. Ale pořád nemůžu setřepat ten včerejšek....

prapodivna
5. bře 2014

@caboonek Tak to mám ohromnou radost!!! 🙂

Na včerejšek zkus moc nemyslet, zbytečně si tím kazíš přítomnost. Udělej si hezký večer a oslav své vítězství!

petraka89
6. bře 2014

Ahoj holky, tady ta stránka je fakt síla! 😲 dřív jsem se smála, když něco takovýho bylo ve filmu, ale když to čtu tady, tak mě mrazí....My čekáme s přítelem našeho prvního společného potomka (přítel už má jednu dospělou dceru z prvního manželství - je o 15 let starší, je jí 19 ale chovaj se k ní jak když jí je pět 😠 ) a když tchýně volá, tak jí nezajímá nic jinýho, než proč jí ještě nepřišli časopisy co jí pravidelně posílám, jak funguje vysavač co nám dala k Vánocům, co koberec co nám dala....a hlavně jestli už přítel mluvil s dceruškou a jestli ona něco nepotřebuje, co by jí zase mohl koupit, že jo....ale to že já jsem pomalu v pátém měsíci jí vůbec nezajímá. Ani jednou se nezeptala co u doktora, nebo co budeme mít, nebo kdy mám termín..no prostě obyčejný věci. Vůbec se nechová jako budoucí trojnásobná babička...každých 14 dní volá kdy přijedeme (bydlí 250km daleko) a když už jsme tam na dýl jak tři dny, tak nás pomalu vyhazuje, že už chce mít klid... 😠 🙄 to prostě člověk nechápe.

jjiittyy
8. bře 2014

@prapodivna Ty bláho, tak jsem se už dlouho nezasmála 😀 . Já tchýni už bohužel nemám ☹ ,ale kdyby to šlo, chtěla bych nějakou ježibabu vidět, kdyby jí to její snacha čekla, jak by se tvářila. A vůbec sice to sem nepatří, ale co tak nějaký fígl na chlapa, aby třeba víc doma pomáhal? Máš dobré nápady, nebyla by nějaká rada....?? 😀

prapodivna
8. bře 2014

@jjiittyy No, v tomhle asi nebudu nejlepší, protože jsem zjistila, že když si úklid udělám sama, tak že s tím mám míň nervů, než když to chci po manželovi. Ale je fakt, že on často vaří, kuchyň si po sobě uklidí, a když třeba potřebuju vytřít chodbu tak když mu řeknu, tak to udělá. Takže to moc nehrotím. U úklidu je to trochu těžší než s tchýní, protože je tam jeden podstatný rozdíl. Pokud tchýně otravuje nás, máme možnost jí to utnout, nevídat se s ní, protože to ona potřebuje něco(naši účast) od nás, zatímco pokud chceme aby přítel víc uklízel, tak jsem v pozici, kdy něco potřebujeme my.

Ale třeba na bráchu, co s náma bydlí mám fígl- když si po sobě neuklidí nádobí, tak mu to hezky odnesu na pracovní stůl do jeho pokoje. Udělala jsem to asi 3x a od té doby si to vždycky hned uklidí.

Ale možná zkusit směnný obchod-já ti uvařím tvé oblíbené jídlo když ty tu uděláš tohle a tamto. Prostě udělat z toho, co je od tebe samozřejmost, platidlo.

maxpex
23. bře 2014

Moje tchýně strašně otočila po svatbě. Před svatbou byla super, nemohla jsem si stěžovat, kolikrát jsem s ní zůstala sama klábosit do půlnoci u vínka..to jsem ještě nevěděla, jak otočí. Po svatbě obrat o 180stupňů. Volá několikrát do týdne- to od sebe bydlíme asi 2km - prostě v jednom městě a chce, abychom jezdili každý víkend na celodenní návštěvy. A když nepřijedeme, začne citově vydírat...že už tu třeba dlouho nebude (je jí 55!) nebo když se máme sejít u prarodičů, tak že ti už tu také nemusí dlouho být.
Já už to docela neustávám, protože nevím, co si s ní mám každý víkend povídat...práci rozebírat nechci a nic nového přes týden se neděje. Děti nemáme, takže pokud tam jedu, mám už dopředu zkaženou náladu. Manžela to taky už obtěžuje, ale když jí něco naznačí nebo řekne, začne psát srdceryvné sms, že je jejich jediný syn a že ho milují...
Máte s tím také někdo zkušenost?

maxpex
23. bře 2014

A navíc...je strašně chamtivá. Sama by neustále něco chtěla..k narozeninám soupravu dřevěného zahradního nábytku apod. a když měl manžel svátek nebo narozeniny, umí mu akorát upéct dort. Mně ani nepopřeje.
Pokud jsme někde v nákupním centru a něco jim náhodou kupujeme, vždy si nechá vrátit do koruny.
Holky, jak si ji oddálit od těla? Je to na mě moc. Návštěva 1x za měsíc by mi úplně stačila. Jak často vídáte tchýni vy?

bunny123
23. bře 2014

@maxpex Zrovna včera jsem říkala stejnou věc, jak se tchýně po svatbě změnila 😀 Vyšla pořádně najevo její povaha, charakter a forma jednání. Už jsem tady pár eskapád o ní řešila a bohužel si jen potvrdila, že to řešení nemá a že v jiných rodinách je to i mnohem horší. Manžela taky citově vydírá a já se děsím budoucnosti, až bude mít jako prostředek i vnouče... ☹

maxpex
23. bře 2014

@bunny123 Tak to jsme na tom stejně. Zatím se mi alespoň podařilo to, že k nám nechodí na návštěvy, max. o Vánocích - a to je schopná se rozsedět hoodně dlouho a vůbec jí to není hloupé. Je mi jasné, že až jednou budeme mít dítě, bude se neustále dožadovat přítomnosti, protože to pro ni bude její první a jediné- manžel je jedináček. Už teď pořád říká, jak chce, abychom měli mimino a že se na něj strašně těší. Čekala, že se o něj budeme snažit hned po svatbě a nechápe to. Mám teď na ní šílenou averzi a nějak už mi nejde se na návštěvách přetvářet. Tento víkend se mi poprvé podařilo tam nejet - a ona každý den volala a vymýšlela dedukce, co se nám stalo, že jsme nepřijeli....

sorini2
23. bře 2014

@dludli no jak to tady čtu tak to bude asi ve většině rodin podobné, Já přestala mluvit s tchýni na začátku roku 2010 a to jen kvůli jejímu chování, a opět jsem sní na oko začala mluvit jak jsem dojela z porodnice domů, a to bylo 1.8 2011 a pokud bych do dneška neměla děti tak do dneška s ní nemluvím. Nechtěla jsem dětem zakazovat styk s babičkou, nebo lépe řečeno jí styk s dětmi. Jsme docela z malého města, z jednoho konce na druhý ho projdu za 20 minut a tak jsem na ní docela často narážela, jsem ji obešla obloukem a ani dobrý jsem neřekla.