Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

dashak
2. únor 2007

🙂 Musím končit, už mám manžu za zády. Eče by mě mohl načapat 😲 🤐

mimi109
2. únor 2007

no to aj ja davam pozor ci mi tu nekuka ked pisem o svokre,to on v zivote nepochopi
moja mama jeho svokra je totiz jedinecny egzemplar,najlepsia svokra na svete 🙂 🙂

dludli
autor
3. únor 2007

moje mamka taky, kez bych mela ja taky takovou (tedy ale ne ze bych to chtela vymenit, jako ze martinovu matku mit za svou)

taky mame nahore v patre stolety nabytek, veci....kdyby meli aspon historickou hodnotu,ja mam rada stare veci a mam vztah k vecem,a take si plno veci nechavam na pamatku, ale tohle jsou nekonecne kopice bordelu, rozbite, u pulky veci tchyne ani nevi od kud jsou. Tak ty by sli hned, kdybych si to mohla dovolit.

No ale jednoho dne to bude litat 🙂

dludli
autor
3. únor 2007

jo a sem taky pisu jen kdyz tu manza neni 🙂

jess
3. únor 2007

To můj chlap je smířený s tím ,že jeho maku nemusím a chápe to-asi ji zná taky dobře 😀

dludli
autor
3. únor 2007

no martin to sice taky vi co si o ni myslim, sam je na tom mnohdy s pocity vuci ni jako ja, ale nac vecne kalit vodu

lasenka
3. únor 2007

ahojte babenky 🙂
ked raz budem svokra (tchýne), dufam ze konik bude existovat, aby som si mohla o sebe po veceroch citavat 😀 😀 😀

musko
3. únor 2007

lasenka, úplne skvelé 😀 😀 😀

mimi109
3. únor 2007

no ked nahodou frflem na svokru tak moj muz vyleti na mna ako taky cert 😖
na mamicku neda dopustit 😠 mamicka len luskne prstami a on uz leti kde ho ona posle a to ma strasne hneva 😠 😠

lucisa
3. únor 2007

teda, holky, jeden den se nedostanu na koníka a hned mě tu čeká takové pěkné počteníčko 😀

to je snad nemoc, ta tchyně ne? akorát, že některou ta nemoc jen lízne a některá dostane chronický průběh se zhoršujícím se stavem. 😒

vzpomněla jsem si na takovou maličkost, jak tu některá z vás vzpomněla, že pokud se bude něčí mamka chovat jako babička, tak ji to máte připomenout...

mám 80letou babičku, skvělá ženská, dost si v životě potrpěla, ale rozený optimista. můj taťka v ní vidí svou druhou mámu (o svou přišel, když mu bylo 18), moc si jí váží a vždycky říkal, že on si na tchýni stěžovat nemůže.
ale přece jen, 80 už je nějaký věk a babi začíná mít své šílené logiky, se kterých občas rosteme.
včera jsme byli na velkém nákupu, protože nás dneska čekala oslava právě jejich 80 a narozenin mého otce. mamka nevěděla, co jí koupit na narozeniny, tak se dohodly, že až udělají nákup na oslavu, tak se projdou po textilu a babi si vybere nějakou halenku, o které mluvila, že by ji chtěla.
celou dobu v napráskaném hypermarketu chodila za námi jako ocásek (já, mamka i babi jsme měly každá svůj vozík, abychom právě nemusely chodit jako delegace). Já chtěla jen mamce pomoct nakoupit na oslavu a že se pak odpojím a půjdu si pro svůj nákup. Babi za námi a když už jsme kupovali salámy, že jen je koupíme a můžou jít vybírat dárek, tak se babi zdejchla, že už jde napřed a počká ji v textilu.
Jenže po cestě kolem pokladen asi zapomněla, kam chtěla původně dojít, tak prostě prošla pokladnou, zaplatila a vyšla před obchoďák. Jenže zapomněla, kde přesně parkujeme, tak plantala před obchode. Kdyby ale aspoň po chodníku, nebo na hlavním korzu v obchodě.
To ne, ona si to začala s plným vozíkem štrádovat po parkovišti mezi autama, auta z ní nervozní, protože zmateně uhýbala. My ji zatím asi půl hodiny už hledali po obchodě. Nakonec jsme to vzdali, šli k autu, že zatím vyložíme nákup a já pak s manželem běžela znovu ji hledat. Zrovna, když už jsem ji chtěli nechat vyvolat rozhlasem, tak se objevila kousek od našeho auta.
Mamka úplně hotová, začala vyšilovat, kde byla, že ji tak dlouho hledáme a ona v klidu: že prý už má dávno nakoupené a nám to trvá, tak na nás čekala venku 😖

lucisa
3. únor 2007

jo a ještě ji říkám, babi, my ti chtěli koupit ten dárek a ona, jé já zapomněla koupit dárek taťkovi a kvůli tomu jsem s váma jela, tak já se tam ještě vrátím. tak jsme ji rychle odchytli, ať mu dá radši peníze, že si něco koupí sám, protože při představě další hodiny v obchodě s babi, nás polévalo horko. 🙂 😀

ale co, taky budeme jednou staré a mladé z nás budou na prášky.

musko
3. únor 2007

Lucisa, úplne živo som si to predstavila a chechtala sa ako bláznivá a moj drahý na mna kuká, akoby mi uleteli včely 😀 😀 😉 No, aspoň máte na čo spomínať.
Ja nikdy nezabudnem historku, čo mi rozprávala moja šéfka o susedkinej tetuške - asi cez 80 rokov. Babi žila v Prahe viedla živý spoločenský život. A tak raz - keď tam boli na návšteve, babi vraj si ide kúpiť troje šaty - jedny na výlety do cukrárne s "dievčatami", jedny k doktorovi no a jedny čierne - vraj keby náhodou niekto z rodiny umrel!!!! 😀 Tomu sa hovorí pozitívne myslenie 😉

dashak
3. únor 2007

Lucisa, už jsem si říkala, jestli ses někde neztratila 🙂 Ale vidím, že si měla zajímavější starosti 😀

pipi1211
3. únor 2007

jaaaaaj, svokra zalahla do postele a je konecne pokoj!!!!!!!! vcera aj dnes bola cely den stale doma a robila poriadky,VSADE... no hroza este zajtrajsok vydrzat a konecne v pondelok ide do prace 🙂 bo uz by ma z nej porazilo...

lucisa
3. únor 2007

nene, neztratila, jen jsem včera byla po tom lítání v obchodě a chystání oslavy úplně out a manža si tady dopisoval s nějakýma nadšencama na netu a kecali o autech... 😠 chápete to, o takových blbostech a zabírá mi písíčko? 😀

musko: dobrá tetička, jojo, sranda musí být. ale moje babi je fakt expert. bydlí patro pod námi (my bydlíme ve 2.p) a nedávno si ke mě přišla pro kilo hladké mouky, že peče a došla jí. tak jsem ji dala rovnou i polohrubou a ona jak odcházela, tak holky za ní vyběhly na chodbu a pořád: čau čau, babi a ona se po nich furt otáčela a čau čau holky. no a když to udělal asi po třetí, tak ji kilovka té hladké přepadla přes zábradlí a v tom malém asi 15 cm prostoru mezi schody spadla až do přízemí. a představte si, že se sice rozflákla, ale jen tlakem se rozletěl ten zalepený vrch.
stejně se ale asi půlka vysypala, fakt lahůdka, ta hladká se strašně maže a blbě zametá, a babi sebrala z vrchu to, co se nedotýkalo země, protože to je škoda, celou mouku vyhodit a mi řekla, když jsem to začala uklízet, ať mě ani nenapadne zbytek vyhodit, že ji to mám nechat na lopatce a ona do dá slepicím do žrádla 😀 😀 😀
ta starší generace nemůže nechat ani hrstku mouky nazmar, ale aspoň se člověk zasměje.

dashak
3. únor 2007

Jo jo, dobrá hospodyňka i pro pírko přes plot (zábradlí?) skočí 😀

Musko, taky jsem se pobavila u historky o tetičce 😀 Ale nejvíc se mi líbila ta část, že s "dievčatmi" do cukrárne, to jsem se fakt od srdce zasmála 😉

lucisa
3. únor 2007

holky, a to se bavíme o tchýních, co takhle ještě přidat něco o tchánech?

můj je sice už bohužel 1,5 roku po smrti, ale též to byl dobrý expert.

milovník všeho, co má kola nebo aspoň motor. všechno po prvním použití vždycky musel rozebrat a prozkoumat, protože se mu tam něco "jaksi nezdá".
švagr mu sehnal starší malý traktůrek, aby mohl vozit klestí a seno z louky a on to tak dokonale rozebral, že už tomu nebylo pomoci. stejně tak všechny motorové pily, různé sekačky, no manža s bráchou šíleli. a to je švagr elektrikář, tak mu ke všemu podal odborný výklad, před ním vše rozebral a ukázal, že funguje a správně a bezpečně a ještě mu vždy připomenul, aby se v tom nevrtal. ale děda měl stejně svou hlavu 😀

lucisa
3. únor 2007

a ještě jeden tchán, ale ne můj, ale moje zkušenost.

v době, kdy jsem ještě byla svobodná a bez dětí, tak se mé nejlepší kamarádce narodila dcerka a já k ní často jezdila i na víkendy, protože její manžel voják v té době pobýval dlouhodobě v zahraničí na misích a ona byla doma celá skleslá.
jednou jsem za ní přijela i s její mamkou na návštěvu a ona, že musíme jet pomoct tchánovcům zasadit brambory. já, protože vím, že to jsou takoví kulaci se hned s podezřením ptala, kolik toho je a ona, že děda říkal, že prý jen 5 řádků. tak to vychází, že jeden já, jeden ona, jeden děda, jeden babi a jeden její mamka. ta to hned odmítla (asi předchozí zkušenost) s tím, že doma pohlídá malou.
tak jsme k nim zajeli, tchán nadšený, že jsem přijela taky, hodil nás na traktůrek a frčeli jsme.
což o to, řádků fakt bylo pět, ale šli do kopce přes horizont, a já nikde neviděla konec.
rychle jsme se do toho pustili, ať to máme za sebou, protože se blížilo poledne a horko jak cyp.....
nejdřív mě kámošin tchán drbal, že je dávám moc blízko, že tolik kobzol nemá, ať dělám větší rozestupy, pak mě zdrbal, že čemu si beru na kobzole tak dlouhé nehty, že mu je propíchám a ony nevyrostou 😀 , tak jsem mu řekla, že kvůli bramborám si je stříhat nebudu a ať mi do toho furt nekecá, jinak mu s tím seknu.

ale nejhorší bylo, když jsem zjistila, že kopeček nemá konce a s ním i konec řádku. nakonec jsem zjistila, že jeden ten řádek měla asi tak půl kilometru. myslela jsem, že na tom kopci umřu.

kdykoliv jsem jela ke kámošce, předem jsem se informovala, jestli zas tchánovci nepotřebujou pomoc, že bych když tak návštěvu odložila. ale tchán mě prý má moc rád a furt o mě mluví, to fakt potěší.... 😀 😝 😀

dashak
3. únor 2007

Tak tchána mám zlatého, takže nemůžu nic komického napsat. Taky mě sice jednou vytočil, ale já se do něho obula a bylo vidět, že ho to pak mrzelo.

Akorát co mi na něm hodně vadí, je jeho chování ke své tchýni, čili k manželově babičce. Bydlí s nima na tom jejich statku - respektive oni bydlí na jejím. Ale když jsme posledně přijeli z oslavy od švagrové, tak si tak sedíme v kuchyni, Ivanka v sedačce a bába vedle ní. A tchán přišel a vyprsknul - babko, co kdybyste se šla převlíknout a neotravovala furt tady. Tak to mě úplně hanba polila. Nebo jak na ni nadává, že je to protivná babizna a ona je ve vedlejší místnosti a samozřejmě to slyší. Je ji 81, ale je strašně čiperná a dokonce ani u ní nepozoruju takovou tu zmatenost.

A tchýně, čili její dcera to v klidu poslouchá, respektive má pozici "přizdisrala" a klidně si dál dělá svoji práci a dělá jakoby nic neslyšela, nebo v horším případě taky plácne nějakou blbou poznámku.
A to ji Jiříka (můj manžel) vychovávala právě bába, protože ona měla strašně naspěch do práce. Jiřík byl třetí syn, s těmi dvěmi byla na mateřské celou dobu. Tak možná proto furt rýpe do mě, abych šla do práce.
No ale já se do toho raději nepletu, protože těm jejich vztahům tam vůbec nerozumím a nevidím do toho, navíc mám svojich starostí dost.

dashak
3. únor 2007

Lucisa 😀 😀 😀 , nejlepší je, když ti podá někdo pravdivou informaci, ale záměrně neúplnou. Já bych u brambor zdechla asi po deseti metrech. Moje mamka ta sadí asi tak 7 řádků, ale tak 5m, takže to je v poho. Přesto jsem za celý svůj život kobzole nesadila. Letos naštěstí kobzole nebudou, protože brácha vykopal na podzim ďuru na bazén a nedávno ho byli v mountfieldu koupit a vytočil si 100% slevu na bazén a 14% na montáž. Tak štěstí, že to nebylo naopak 😀

martinnaa
4. únor 2007

Tak a uz je to tady...Ma tchyne zacala ucit Terezku prvni slovo-rekni BÁBA no jak sjem to slysela tak jsem sla do kolen.Chapete to?JA ne Mysli ze by mela umet prvni rict máma ne?Sak taky jsem ji rekla svoje.A na druhy den Tchyne:"Terezko musis rict mama nebo kdybys rekla baba tak my se s mamkou pobijem"Tak jsem na ni nahodila vrazdivy pohled.A to jeste nenio vsecko...porad se vyptava kdy bude spinkat kdy ma papat uz se prekulila videlas to?Ja jsem na ni uz tak alergicka ze hruza 😠

4a
4. únor 2007

martinaa,
smutná informace. Ono máma je pro dítě složitější vyslovit než bába, protože máma je obouretné slovo. A to je na výslovnost složitější. Jestli tě bába irituje, už Terezku jiná slova, třeba táta. 😵

martinnaa
4. únor 2007

4a:Mysli zes to nepochopila 😒

cipuska
4. únor 2007

Ahojte baby, no my len baby cakame, ale uz teraz mam hrozu z moje svokry. Manzel je amik, ale momentalne zijeme v SR. No a moja svokra uz rozprava o tom, ako pride v lete ked sa male narodi. To, ze chce prist a vidiet prve vnuca pochopim. Ale ona chce prist este pred porodom a ostat po porode, a samozrejme, musim ostat s nami v byte. Tiez je pravda, ze keby sa jednalo o moju mamu, tak ani by som nerozmyslala nad tym, ze bude pri mne (alebo u nas) pred porodom a po. Ale problem je v tom, ze svokra je amicka, nevie po slovensky, je narocna co sa tyka venovania pozornost prave jej. Cize prave ked budeme mat prve babatko, na ktore sa velmi tesime, budem mat pri sebe svokru, a ja nebudem vediet nie len co so sebou a s malym, ale este aj s nou. Ved nie jedna z mladych mamiciek tu aj inde pisali, ze je to sok priviest si male konecne domov, ta maminka musi sama prist na to co a ako, zvyknut si, a na to treba cas a hlaven klud a pohodu. Ale ked tam budem mat svokru, co mi bude do vsetkeho frflat,a este aby som ju vodila po muzeach??? Chudak, aj manzel si nezela aby prisla hned tak skoro, ale boji sa jej to povedat, lebo ona je vraj velmi "citliva", ze treba vraj na nu pomaly. No tak mojej mame ani netreba vysvetlovat, ze mi pri zadku nebude sediet 24/7 ked si privediem male domov, len ak by som naozaj potrebovala pomoc. A mrzi ma, ze moja svokra nepochopi automaticky, ze mlady clovek s novym prirastkom si na novy zivot potrebuje zvyknut, prisposobit sa, a nie sa este venovat svokre!!! (mimochdom, svokor je straasne super, on by sa nikdy nevtirkol, ale ani on na nu nestiha 😝 ). Nuz neviem, snad to neprehanam...??? 😕 Namiesto toho aby nam "oznamila" kedy pride, by sa mohla opytat, kedy by nam to vyhovovalo, ci nie?

dashak
4. únor 2007

Martinnaa já jsem to asi pochopila 😠 Tchyně nejen že učí říkat baba (i když to není nic neobvyklého) tak hlavně rype do tebe. Krajně mi to připomíná moji mamku, která to dělá spíš ze srandy, protože ví, že mě to rozčílí. Ona taky na Ivanku dělá samé baba, ale pak ji učí i mama, tata a když si spolu hrajou a pak třeba přijdou za mnou do kuchyně, tak mamka vždycky Ivance důležitě vysvětluje, že jsem mama a co zrovna dělám, takže není to jen o vštěpování slova baba do hlavy. A s tím papáním to je to samé, já k tchýni tolik nejezdím, takže si to vyslechnu od svoji mamy. A co mě úplně nejvíc prudí, když ona i brácha ryjou, že já malé nic nedopřeju ☹ - žádné laskominky jako piškotky, pribináčky, a že ji nedám ochutnat každou kravinu, kterou jím i já. A ani ti nebudu vykládat, jak mě vytáčeli s posazováním. Nestačilo jim říct 50x že to nemají dělat. Just to dělali a tvrdili, že ona si "chce" sednout, takže ji musím pomoct, že je na to dost velká. Jenomže dítě si musí sednout samo, dokud to neudělá, tak žádné posazování. Máme to zakázané jak od rehab. sestry tak od neuroložky. Ale to jim nevysvětlíš, takže v tomhle mě zas víc vytáčí vlastní mamka než tchýně. Ta to pochopila hned. Moje mamka jakokdyby mě furt provokovala. Jakoby ji nestačilo, co jsem musela všechno s Ivankou vytrpět a z jakého koblížku jsem ji vypiplala.

PS Až budeš mít chvilku, tak mi napiš do IP o tvém průběhu preeklampsie, jo? Který týden si rodila, jaké komplikace atd. však víš 😉

4a
4. únor 2007

martinaa,
ale pochopila 🙂 . Není oblíbenkyní a její kecy a skutky tě štvou, což chápu z tvých příspěvků, takže tě to že učí říkat bába tě irituje. To ale asi každou mámu i když má s tchýní i s vlastní mámou dobré vztahy. I mě, když babi učí říkat bába. Jen jsem chtěla říct, že máma je bohužel pro děti vyslovit těžký. Jednodušší je bába. Prostě to tak je a proto jsme trénovali jiná slova, aby bába nebylo to první.

4a
4. únor 2007

dashak,
mám s mámou stejnej problém. Tchyně v pohodě, ale s mámou je to poněkud problematické. Poslední výstup byl ohledně doslazování čaje. Vysvětlovala jsem horem dolem, že je to zbytečný, když v čaji má trošku hroznové šťávy, že jsou na to zvyklí a co nepoznají, to nechtějí. Nakonec se urazila a odešla. O stravování a výživě jsem ji předčítala z odborné literatury, ale stejně si mlela svý a svý moudra z bulváru a pod. Furt si zkouší propašovat to svoje. Když má nakrmit kluky obyčejným jogurtem, kterým je krmila už 20x, je výrazně zelený a 500 ml tak stejně vezme dva úplně jiný, který nejsou pro ně....

dashak
4. únor 2007

4a to je prostě stará škola. Však já furt poslouchám, že to moc žeru, a že kdysi jsme my jako děcka jedli všechno a nic se nám nestalo. To jo, já se teď kolikrát kroutím na záchodě a není to tak dávno co jsem problila pros... celou noc. A ona mi vždycky tvrdí, že to mám z chipsů 😝
Čaj už snad pochopila, že se nesladí, ale nedejbože když ji dám těch granulek méně, tak to ji "šidím". O močení dudlíku do broskvového kompotu ani nemluvím. Prý to musí být hnusné cucat pořád jen tu gumu, tak ať to má slaďoučké.

lucisa
4. únor 2007

pěkněěěěě 😀
já s mamkou sice vycházíme ok, ale taky ji občas musím usměrňovat ohledně výchovy a stravování.
se slazením to máme jako 4a, já holkám čaj nesladím prakticky vůbec, jen v době nemoci přidávám trošku medu. krabičkové džusíky většinou dostávají od cizích, já je koupím jen výjimečně, tak 2 x do roka a ještě z jedné 0,3 l krabičky udělám tak 1,5 vodou naředěného nápoje. holky to chápou a samy si džusík neotevřou, až doma, kde jim ho naředím.
ale úplně mě vytáčí, když jim mamka i babička dávají jen tak kostky cukru. 😠 😠 to šílím. můžu dokola opakovat, že nechci, aby si už teď kazily zuby (sladkého je v běžných potravinách i tak dost), když je to v životě stejně nemine, ale proč je trápit u zubařky už teď? když tam jdeme, tak nejsou problémy, protože jim zatím kromě prevent. prohlídek nemusela nic dělat, ale jak začne jednou vrtat, už je tam nedostanu.
sladké jim samozžejmě taky koupím, dostávají je na narozeniny, na svátky, různé návštěvy a tak. ale snažím se to nepřehánět. je mi jasné, že úplně zakázat to nedokážu, tak se snažím to rozumně korigovat. 😠

já dneska provokovala švagrovku, když jsem na její 5 měsíční dvojčata žvatlala, ať řeknou teta 😀 😀 jasné, že to bere, není cimprlína a ví, že si dělám srandu, stejně se mi kluci smáli a asi si říkali, že je ta ženská pěkně jetá 😎

4a
4. únor 2007

moje švagrová se snaží naučit teta Věra a taky nic. Já zkoušela vole, a neuspěla jsem 😀 To jsem totiž učila i její děti, tak aby moje nebyli pozadu 😀 ale oni jsou chytrý a jen se smějou.
Z mojí mámy má srandu i můj manža a ještě teď mě provokuje. Kluci když se narodili, tak přes léto mě máma furt tvrdila, že jim mám dávat ještě pít čaj. I mi kvůli tomu volala a ať se určitě zeptám doktorů atd. No, samozřejmě že jsem jim čaj nedávala, mlíko jim stačilo a i mi to potvrdili všichni doktoři i odborná literatura, ale máma si furt mlela svý. Kluci měli do 9ti měsíců jen moje mlíko nic víc a byla z toho prostě hotová 🙄