Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

kalka
10. lis 2016

Moc vám všem děkuju🙂 z každé rady si vezmu něco 🙂 souhlasím s váma všema, ale mám z toho i tak obavy. Tchýně velice často zmiňuje to, a to i jen tak mimochodem, že oni s tátou před námi nemají žádné tajnosti a že nám vždycky řeknou všechno. Někdy mám z toho pocit, že si pořád připravuje půdu ... takový citový vydírání. Ale my se s manželem na "všechno" neptáme a nemáme potřebu se ani se vším svěřovat. Příští víkend jedeme za rodiči, tak vám pak poreferuju, jak to dopadlo 🙂 Myslím, že t bude zajímavý🙂 Ale to s tou výbornou buchtou je dobrý typ!!! 😅

anelamates
10. lis 2016

To jsou pocity, a pocity sou něco jiného. Ty můžeš mít pocit, ale pravda je třeba úplně jinde. Takže nejlíp říct skutečně slušně, že o tom nechcete a nemžete mluvit, že je vám to nepříjemné a okamžitě přejít jinam - pohladit duši pochvalou něčeho, projevit zájem o nějaký ten recept a něco podobného. Nenechat ten problém gradovat.

carmilla
12. lis 2016

@filetra Já tedy rozhodně nefandím maminám, které mají pocit, že babička jejich dítě otráví jedním "kindrvejcem", ale tentokrát mi argumenty anelamates také přijdou úplně mimo...Myslím, že při své inteligenci si je schopná velmi dobře vyhodnotit, že takové to "já bych moc ráda, broučku, ale mamka to zakázala" je ryze manipulativní záležitost, takové to kousnutí - já se budu dělat hezkou a na maminku ukážeme, jaká je zlá a nepřející. Takové chování je podle imho naprosto unfér. Ať už to dělá tchyně ve vztahu ke snaše/zeti, nebo snacha ve vztahu ke tchyni. Je to prostě dětinská, hloupá a zcela zbytečná manipulace. Rodina by měla v ideálním případě fungovat jako tým. Tzn. základní pravidla by měla být nastavena u všech jejích členů stejně, pro dítě jasně a srozumitelně. Malé dítě si neumí vyhodnotit nebo vyčíst mezi řádky, že se vlastně jedná jen o jakési špičkování mezi maminkou a babičkou. Pro dítě je tahle obojakost signálem, že někde mám něco dovoleno a jinde ne. Leč děti jsou na druhou stranu natolik mazané, že toho dokáží mistrně využít. 😉 A to je, zdá se mi, trošičku nevýchovné. 🙂

anelamates
12. lis 2016

To je zvláštní, tohle podsouvání. takže když to říkám i dětem od dcery, naprosto běžně, když přijdou že něco chtějí, a jsou u nás rodiče, takže zodpovědnost za to, co dostanou děti, nesou oni, je to manipulativní a zlé? A já myslela, že odpovědnost nese matka: Přece - já jsem máma a já rozhoduji, ne? A nemyslím si, že mám zapotřebí dělat ze sebe tu hodnou a z mámy špatnou, protože vím, že i kdybych udělala kdovíco, tak máma bude mít přede mnou vždycky přednost a vždycky bude ta nejlepší na světě.
Můj názor je, že vy vidíte manipulaci všude, i tam, kde není.

carmilla
12. lis 2016

@anelamates Ale pisatelka přece reagovala na něco úplně jiného. Na to, že babička útrpně pronáší fráze jako "nene, maminka to zatrhla". Mně to prostě přijde divný, asi bych to osobně takhle neřešila...Já jsem, aby bylo jasno, docela alergická na ty "maminky z povolání", které se začnou realizovat výhradně a jen v dítěti, ale takovým tím urputným, až zvráceným stylem. Začnou lustrovat pseudovědecké studie na internetu, účastní se různých seminářů a workshopů a vzklíčí v nich pocit, že ví všechno nejlépe a jedině jejich cesta je ta pravá. Nedávno jsem na takovou "sektu šílených matek" narazila na Facebooku (jméno skupiny psát nebudu, nehodlám jim dělat PR) a to, co tam ty nebohé ženštiny ventilují, je strašlivé. Porod v porodnici, či obyčejné vyšetření na gyndě = znásilnění, ženy, které nerodí doma, nejsou hodny toho jména, šátkování je nutnost, kojit se musí nejlépe do pěti let, dítě se, pokud možno, nesmí hnout mamce od prsu a taťkové jsou fuj, ničemu nerozumí a smrdí a všichni, kteří vyznávají jiné hodnoty, jsou blbky a neschopné matky - abych to tak shrnula. :D Chápu, že mít třeba takovou snachu je neštěstí. Věř mi, že to, co tady řeší holky ve vztahu ke tchyním je ještě čajíček, který by se dal vyřešit úplně normálně a to tím, že si ani jedna strana nebude dělat naschvály a nebude provokovat. Jenomže my ženský jsme holt od přírody důry a nejde nám to. Proto mám obecně mnohem radši chlapy. :D

martiina_k
13. lis 2016

Ono to "zeptáme se mamky, jestli ještě můžeš další bonbonek" nebo "ráda bych ti dala, ale maminka to zakázala" je rozdíl... je rozdíl v intonaci, v jízlivosti tónu a pod. Já když jsem na návštěvě u známých nebo u ségry, kterým by určitě nevadilo, kdybych si situaci vyřešila sama, když děti hlídám, tak se také zeptám, jestli to mamince vadí nebo to můžeme... vím, že ti známí i ségra ve mě mají důvěru a "zkousli" by, i kdybych situaci vyřešila jinak než oni, nicméně pokud jsou ve stejné místnosti, minimálně po nich kouknu, zda souhlasí nebo ne. Pokud bych jízlivě pronesla - ráda bych ti dala, ale MAMINCE se to nelíbí, tak by mi asi děti na hlídání nesvěřovali... totéž je s těmi tchýněmi.

anelamates
13. lis 2016

Abych to uvedla na správnou míru - já říkám pouze zeptej se maminky, je vedle v pokoji. Nic víc. Přijde, že maminka řekla ne, tak zkrátka ne a víc se o tom nemluví. Navíc se třeba ptám, když jsme seděli se snachou a jedli dort, jestli může malá šlehačku, aby se nepo- kadila. A dobrý. prostě bez nějakého podtextu, ptám se stejným tonem jao se zeptám jí, jestli chce kávu nebo čaj. A celkem sohlasím s
@martiina_k - kdyby si lidi nepodsouvali a se řídili zdravým rozumem, bylo by nám všem líp. I když tedy jsou lidé, se kterými není žádná domluva možná.

mariacejch
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
carmilla
14. lis 2016

@martiina_k Přesně tak... ono totiž často nezáleží ani tak na tom, CO se říká, ale JAK se to říká...A myslím, že na různé jízlivosti, ironie a sarkasmy jsme my ženské fakt esa. :D Asi je to dáno evolučně, chlapi mají svaly, my máme čáry. :D Takže mně osobně je jasný, že dam je někdy dost na obou stranách - tchyní i snach. A chlapi pak dost často z takových konfliktů zdrhají a neumějí se přiklonit ani na jednu stranu, dílem proto, že konflikty tohoto typu nesnáší, dílem proto, že jim ani nerozumí a nechápou, o co vlastně go...

lucikvr
14. lis 2016

Ženy máte některá problém se tchýní kdo s ní bydliště v jednom domě že k vám chodí když nejste právě doma.Tedy že vy to poznáte?k nám si už cca14 let nosí do skříně její sezónní oblečení.To že my máme málo místa na naše věci jí nezajímá, se mnou se baví jak s onuci a slušně jedná jen s její dcerou a rodinou.Rikam si co víc se snažím tím je to horší.Mate podobnou zkušenost?

anelamates
15. lis 2016

Si snad zamkni a je hotovo, ne? copak tohle je nějaký problém?

kolibricek36
15. lis 2016

@lucikvr normálně byhc ty její věci dala do pytle a dala bych jí to na chodbu - poté bych zamkla skříně a bylo by - snadná pomoc

makronka222
15. lis 2016

A vy tam mate jako nejaky pokojicek nebo svuj komplet byt? Za 14let jste se nerozhodli jit do vlastniho nebo barak zrekonstruovat a poradne rozdelit? Zacni tim ze si dvere zamknes a pokud klic neni, kup novy zamky za par stovek

nevimnetusim
15. lis 2016

Ahoj holky, donedávna jsem si myslela, že s tchýní vycházím. Vždycky byly věci, co mi lezly krkem, ale říkala jsem to jen manželovi nebo jsem si je nechala pro sebe. Poslední rok už je toho ale na mě dost a tak jsem manželovi začala říkat všechno. Vím, že to vůči němu asi není fér, když to musí poslouchat, ale jsou to jeho rodiče a já si tam doma opravdu nepřipadám.
Manžel se jednou chytil s rodiči a při hádce jim toho spoustu řekl. No po hádce byl bílý jak stěna a tak naštvaného jsem ho ještě neviděla. Každopádně jsem z hádky vyšla jako sobecká mrcha. A to opravdu cituji! Manžel prohlásil, že po této hádce je to na stěhování, ale sotva co vychladnul, je pro něj vše ok. Jak se teď ale na tchýni mám podívat já?!

anelamates
15. lis 2016

Problém je, že když o svých potížích nemluvíš a necháváš si je pro sebe, tak se to hromadí - a když to po letech vytáhneš, tak jsou všichni paf, co ti vadí, když to nevadilo doted.
takže na tvém místě bych nejprve manželovi v klidu vysvětlila, co mi vadí ( nenadávat na tchánovce, ale prostě vadí mi to a to), pak probrat jaké jsou možnosti řešení, a pak se domluvit, jak dál. Tedy zda to říci rodičům, co skousnout a co už je přes čáru. A na základě téhle domluvy jednat. Zejména vy dva musíte být zajedno i v řešení. Pak pozvat rodiče a probrat to. Pokud přistoupí na vaše návrhy, bude to dobře. Pokud ne, musíte hledat jiné řešení, v nejhorším třeba odchod od nich.

nevimnetusim
15. lis 2016

Já na ně nenadávám, vždy manželovi řeknu co a proč mi to vadí. Většinou se jedná o víkendové budíčky před sedmou ranní, smrad z cigaret apod.
Neptala jsem se, jak řešit situaci, když mi něco vadí, ale jak se mám podívat na tchýni, která mě nazvala sobeckou mrchou i přestože se ji snažím ve většině věcí vyhovět a se vším ji pomoci... Nikdy jsme žádný konflikt neměly.

anelamates
15. lis 2016

Jak se na ni chceš podívat? Normálně očima, ne? jestliže tady neuvedeš, kdo a proč tě nazval sobeckou mrchou, težko něco radit. nebo chceš slyšet radu typu - ledově koukni a odejdi? Koukni pohrdavě? To je přece hloupost. Bud je tam někde chyba, tak je potřeba to napravit, anebo nevím, co budeš zde z těch rad mít.

lucikvr
15. lis 2016

@makronka222 máme komplet celý byt jsme u tchanovcu v pronájmu.Manzel se matky bojí, jak si psala s tím zámkem.Ja už jsem to tak chtěla udělat dávno.Takze asi tak,a myslím že od syna by to vzala líp než ode mě.Bohuzel jsem zjistila že ona se slušně domluvit nechce

shine2015
15. lis 2016

Holky pokud u nich bydlite tak se seberte a odstehujte...kolikrat to vztahum prospeje. Prijedte jednou za cas na navstevu a jinak mate soukromi i klid...

mokro
15. lis 2016

radíte se odstěhovat ale kam? na hypotéku všechny rodiny nemají ☹

shine2015
15. lis 2016

@mokro do pronajmu...heled ja to vidim jednoduse. Pokud by moje dite i s partnerem ci partnerkou chteli bydlet u nas/u me tak nastolime pravidla...a pokud podle nich ani jedna strana nebude spokojena nebo je nebude dodrzovat,muzou jit bydlet jinam. Uprimne tchyne nema pravo nosit veci nahoru do skrine (nevim ktere holce to tady dela,omlouvam se,nebudu to procitat zpet) ale na druhou stranu ona tam je stale doma...a vic doma nez ten kdo se pristehuje....dost dobre si neumim predstavit ze si domu nekdo z mych deti nekoho dovede,my s muzem splatime hypoteku atd a ten kdo se pristehuje mi bude balit veci do pytle....ano ja bych nesla k nim nahoru...ale holky nezlobte se na me,kolikrat na jedne strane chcete at vam da pokoj nemusite se s ni...a vidite na ni spousty chyb,ale na strane druhe tam bydlite. Tak bud by jste mely primourit oko ze i diky ni mate de facto snadnejsi bydleni a nebo se odstehujte...
Ja se nestavim na stranu tchyne nebo snach....jen mi prijde ze spousta lidi vyuzije vyhodne bydleni ale pak vyryvaji....nekdy to nejde,ale pokud to je peklo tak je lepsi postavit se s muzem na vlastni nohy,najit si bydleni a k babi jezdit jen na navstevu...nebudou trenice jako kdyz spolu dve generace ziji....kazdy vi ze to dobrotu nedela...a je vzdy lepsi bydlet kdyz uz se musi u rodicu zeny.

Ja sama mam tchyni ze to je na roman...co ona je schopna delat,tomu by nikdo neveril...bydlime sami - diky Bohu....takze chapu kdyz se na ne zlobite. I chapu ze je toho nekdy nad hlavu ze i male veci dokola a dokola jsou na hlavu....ale na strane druhe tchyne nektere to maji taky tezke...

carmilla
15. lis 2016

@lucikvr No to víš, tohle je vždycky ošemetný... oni si tam vždycky budou připadat jako "páni domácí", když je to jejich barák, asi je to do určité míry přirozené, s tím se smiř...a bohužel někteří nemají v sobě tu vnitřní stopku - "teď tu bydlí mladí, tak jim tam nemůžeme lézt, kdy se nám zachce". Rozumíš - oni jsou tam doma a jsou tam doma mnohem déle než ty...Tady je těžká pomoc. Nicméně nějaká základní pravidla slušnosti by platil měla...Ono to zní banálně, ale už sis zkusila s tchyní sednout a slušně, leč na rovinku jí říct, co ti leze krkem? Pokud bude reakce tchyně nepřiměřená a hysterická, je to zlý znamení, že tady to nepůjde...Ovšem zase moje tchyně je toho druhu, že vlastně všechno odkýve, případně se tváří jízlivě nebo nereaguje vůbec a pak si stejně jede to svoje. :D Naštěstí nebydlíme v jedné domácnosti, takže je to ok. A musím říct, že našim vzájemným vztahům to jedině prospělo. 😉

shine2015
15. lis 2016

Holly nekdy je fakt dobre to videt i z druhe strany....mate dite/deti....cely zivot zijete v dome ktery jste dostali/koupili/postavili?? A pak prijde vase dite s partnerkou a zacnou Vam rikat co tam smite a nesmite.....treba po triceti letech ziti....a navic porad rikaji ze si tam nemuzou delat co chteji a jeste se jim nelibi to a to a to....popripade vyfasujete vnoucata na hlidani s priruckou co se muze a nesmi co jim davat nesmite...pritom na tom vyrostly jeji deti...a jeste k vam smi jen kdyz se to hodi....
Ja nevim.....

odula
15. lis 2016

@shine2015 z čehož tim spíš vyplývá ze pokud možno každej ve svym.

shine2015
15. lis 2016

@odula jj. Vztahum to muze jedine prospet

elissblond
16. lis 2016

Take to tak meme a nestale se hadame.

jsem_dama
16. lis 2016

Ahoj holky, taky se vynadávám =)
Tcháni vědí o mém těhotenství už asi 2 měsíce.
Od té doby nic, ani sms, ani telefonát- navštívili nás až minulý týden.
Dotazy a otázky jestli je mimčo v pořádku absoulutně žádné, jen byl strach jestli v čaji co jsem uvařila není aspartam nebo nějaké umělé sladidlo( sypaný bylinkový), jestli jsme četli knihu od Strunecké že tam je o aspartamu hodně informací. Pak zmíňka že ten šampon co dostala tchýně loni k vánocům( poměrně drahý, bio, bez silikonů, parfemace) je strašně fajn, že ho má už málo( takže asi že by ho chtěla zase). Podotýkám že manžel od nich loni nedostal ani pytlíkovej čaj. Letos budou asi hodně překvapení, protože dárky na jejich stranu putovat nebudou, pokud budou pindy řeknu že za ty peníze za jejich dárek jsem koupila pro mimi plíny =)
Jediná věc která je ohledně mimi zajímala bylo jestli náhodou moc často nechodím na UTZ, že je to škodlivé... takže asi tak....

lucikvr
16. lis 2016

@carmilla to chápu že tchyně se tu cítí víc doma než já.ten pocit ji neberu ale proto se ještě nemusí chovat egoisticky a arogantně.Manzel mě nenašel někde na ulici, bohužel s ní sednout a popovídat si nejde.Zkousela jsem to nejednou, bez výsledku.Uvazuju že půjdu opravdu někam do pronájmu a budu tam v klidu i kdyby manžel jít se mnou nechtěl.a barák ať si zasadí do zlata a může si zabrat všechny skříně

karlajasmine
16. lis 2016

@jsem_dama Co by nekteri za takovou tchyni dali... byla tu stiznost, ze nejake tehotne tchyne volala kazdy den a ptala se, co mimi a jak se dotycna citi atd... Ja jsem treba v tehotenstvi bytostne nesnasela, kdyz se me nekdo ptal jak se citim nebo ze me delal neco ''extra'', protoze jsem byla tehotna... tak zrovna tady si myslim, ze bych ocenila tchyni jako je tvoje :D Moc nechapu, kde je problem.. urcite se na mimi tesi, ale ve 2.mesici jeste moc neni co resit.

carmilla
16. lis 2016

@lucikvr Asi tě nepotěším, ale jestli je to tak, pak je skutečně jediným řešením odchod do vlastního...