Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

monyliny
20. lis 2012

@koncita 😒 Já bych byla zřejmě na mrtvici.nedej bože,kdyby se chovala k mému dítěti ošklivě,dala bych jí hned co proto-zřejmě do čumy 😀 Snesu hodně,ale dětem nesmí nikdo ublížit,na to jsem cimprlína 🙂

elvira
22. lis 2012

Tak se nám, děvčata, blíží vánoce a s nimi ta krásná atmosféra, kterou se určitě naše ctěné tchýně a švagrové pokusí "umocnit" 😀 .
Proto: "děvčata, nedejme se". 😀

vladla
22. lis 2012

@elvira Nedáme se. 😀 😉

zizala79
22. lis 2012

@elvira já tchýni uvidím nejdřív 29.12. 😀 😀 😀 😀 se nedám

vladla
22. lis 2012

@zizala79 Ty se máš.Moji tchánovci čekají,že je pozvu na Štědrý večer.
Před dvěma lety jsem tu měla svoje rodiče,loni jsme tedy byli sami,protože jsem měla pár dní po porodu,ale letos bych je měla pozvat! 😒
No zatím vytrvávám.Stejně mě to nemine! 😠 😝

maladama
22. lis 2012

@vladla no já bych snad radši tchýni o Vánocích, než se tam táhnout na Štěpána.
Ale my slavíme Vánoce ve velkém, přijedou naši a ségra, místo "české klasiky" máme anglické vánoce, tedy krůtu s přílohami, takže jediný rozdíl pro mě by bylo, že bych udělala víc pečených brambor a té krůty by se snědlo o trochu víc 🙂

elvira
22. lis 2012

@vladla - tak to tě lituju... jak už jsem tu psala, tchány jsem pro psychický nátlak z jejich strany měla dvoje nebo troje vánoce...a děkuji, nechci. 😀
Jsem sice za svini, ale to bych byla i tak, akorát mě to nestojí žádné úsilí. 🙂 A jako bonus ze štědrého dne něco mám. 😵
@zizala79 - upřímná závist. 😎 Aby si pobyt neprodloužili do Silvestra. 😀

@maladama - ty máš anglické předky? Nebo jak se to semlelo s těma anglickýma vánocema? Zní to zajímavě.

My chodíváme na Boží hod ke tchánům, někdy to tchýni popadne a pozve nás na oběd, jindy neříká nic, tak se objevíme odpoledne. Je mi vcelku jedno, většinou dojídáme z předešlého dne.
Děvčata - pokrok!!! Ale neříkám hop. Tchýně se mě ptala, co malému na vánoce. Tak jsem zmínila tatru, kterou mu mmch slibují co se narodil. Tchán:"tak koupíme tu tatru". Zkoušela jsem ho před malým opravit:" Ježíšek přinese asi tatru". Tchán tvrdošíjně opakoval svoji verzi a nechápal, o co mi jde... 😀 Nějak už mě to nepřekvapuje. A pak jsem zmínila pyžamko...
Tak jsem zvědavá. Ptali se i na svátek, doporučila jsem jim asi tři věci, nakonec malého obšťastnili ve dvou a půl letech půlmetrovým samopalem... Škoda, že nebyl funkční. 😀
Tak mám obavu, aby místo tatry nevymysleli tank. 😀

maladama
22. lis 2012

@elvira já mám anglického nevlastního otce, ale primárně slavíme vánoce po anglicku kvůli tomu, že jsme se prostě nedokázali shodnout na bramborovém salátu! 🙂 a vlastně ani jeden nemáme rádi kapra. Já kdysi v nějakém Apetitu viděla recept na "díkuvzdáňovou krůtu" (krůta s nádivkou, pečené brambory, různé zeleninové přílohy, slaninové rolky z nádivky) zaujal mě, tak jsem to dělala párkrát mimo Vánoce a pak už z toho nějak vyplynulo, že proč si teda tohle klasické anglo-americké vánoční menu nedat taky.

No a když už se peče krůta, tak je na to potřeba hodně lidí (loni jsem měla malou, "jen" sedm kilo, ale taky už jsem měla jedenáctikilovku - ta se jen tak tak vešla do trouby), tak už z toho tak vyplynulo, že se slaví u nás, a nevlastní otec samozřejmě chrochtá blahem, že má "svoje" vánoce 🙂 a na Boží hod se nacpáváme krůtíma sendvičema, já vařím krůtí polívku, chystám maso do mrazáku, a vůbec si užíváme klidu.
Akorát pak na toho Štěpána musíme směr tchýně ☹

maladama
22. lis 2012

@elvira a jinak tank dobrej. Ideálně aby byl funkční, na dálkové ovládání a dala se s ním ostřelovat tchýně 🙂

my od tchýně dostáváme vždycky jen obálky. Jako hezký, ale na druhou stranu už je fakt trapný, že malej od babičky a dědečka nikdy nedostane žádný dárek, že - kdyby dali obálku a aspoň malýho plyšáčka, tak beru, ale dovalili se takhle akorát s obálkou na velkou rodinnou oslavu svátku - mrně blažený nad dárkama, no a od babičky nic. Tak na ty vánoce už jsem řekla, že teda koupím dárek sama, zabalím a přivezu ho tam, ať má co rozbalovat. Kvůli nim to nedělám, ti mi za to nestojí, ale chci, ať si to malej užije.

elvira
22. lis 2012

@maladama - ty bláho a jak dlouho se takové jedenáctikilová krůta peče? 😕
Je to zajímavé, nikdy jsem takovou krůtu s nádivkou atd. nejedla.
Nakonec na naše poměry bychom ji jedli do konce roku. 😀
Ony ty obálky nejsou špatné - pro nás, staré páky. Než bych dostala prádlo alá bombarďáky, jako kdysi, případně nějaké hnusné svíčky apod., raději dostanu peníze, přidám si a koupím něco, co potřebuju nebo se mi líbí.
Ale u dětí to nechápu. Ony se do určitého věku - většinou pubertálního - nad obálkou s penězi netetelí blahem.
Ono není takový problém zeptat se rodičů, co by děti chtěly nebo potřebovaly. Chápu, že se jim těžko odhaduje vhodný dárek.

zizala79
22. lis 2012

@elvira hahahha, dobrá výhrůžka, aby si neprodloužili pobyt 😀 ale to je tak, že my jedeme pryč a pak se vrátíme a pak bude nějaká zdvořilostní u tchýně. dneska mi teda MM řekl, že nám darují se švagrovýma kolo pro kluka, jako dají nám peníze a my koupíme to, které chceme. tak budu muset být vděčná 😅
jinak dobře jsi to napsala, člověk je za svini tak jako tak, aspoň nemusí běhat jak trotl kolem někoho, kdo to neocení
tchán perlí 🙄 Ježíšek přinese a on to nechápe? vždyť to dítě není blbý!!!
no zeptat se rdičů, co by děti chtěli/potřebovali, nebo co by rodiče pro děti chtěli, přece každý má nějakou svoji "vizi", co pro ty děti chce, jako my to kolo 😅 ale na to musí být asi rodina osvícená, docela koukám, že tady k tomu nějak došlo 😕

maladama
23. lis 2012

@elvira krůta se peče 20 minut na každého půl kila váhy (počítáno s nádivkou). Takže jedenáctikilovka jde do trouby v deset ráno. My se maso ani nepokoušíme dojíst, já to vykostím, zamrazím a pak vytahuju do března balíčky do rizota, do tortil, do rychlé omáčky... s kuřetem to vlastně dělám stejně, až na to, že to jsou výrazně menší balíčky než z krůty 🙂

jinak taky já obálky ocením (i když, s láskou vybrané malé překvapení, i kdyby za desetinu ceny, je vždycky nejlepší), ale u malých dětí je to... no zamrzí to, zvlášť když vím, že pro děti švagrové tchýně ty dárky kupuje, to jen my jsme jí u prdele. Já vím, že bych to mohla ovlivnit, kdybych jí podlézala, volala, jezdila tam... ale už mě nebaví se snažit. V tom roce, co se narodil Pavel, mi neposlali ani jednu blbou SMSku - dokonce ani k narozeninám, a to jsem měla kulatiny. Ani jednou "jak se máš" nebo "gratulujem k narození dítěte". Jen seřvat manžela, že jim málo hlásí, jak se malej má, to uměli. Tak jsem se jednu dobu snažila, posílala info o váze a výšce a tak, no ale když mi nepřišla nikdy žádná odpověď, tak mě to přestalo bavit.

renatalen
23. lis 2012

Zlatá moje tchýně... I když bydlíme v jedný vesnici, do ničeho nám nekecá. Děti má ráda, kdykoliv ji poprosíme, pohlídá. Dokonce mi řekla, že jí mám říkat jménem. To jsem fakt nedala. Jsou to prostě babi a děda.

elvira
24. lis 2012

@renatalen - tak to upřímně gratuluju. Měla jsem původně taky takovou vizi - že budeme rodina, pomáhat si, mít se rádi, držet spolu.
Jenže když je snaha jen z jedné strany a já jsem byla prvoplánově špatná za cokoliv, tak jsem se na to vykašlala - teda doteď to nemám zpracované, štve mě to a mrzí, ale kvůli bábě si to nehodím...
Skoro ti závidím. Je to moc fajn, když to tak funguje. 🙂

trinity1973
24. lis 2012

Holky poradte prosim...jsem uz duševně chycená...mam 4m mimčo,tchyně neustále každý den piše sms,že chce malou vidět,at hned napíšu a ona dojede. Po porodu její návštěva byla 1x do týdne,ted už nátlak každý den,pořád jsem se na něco vymlouvala,ted už to nesnesu. Nekdy počká na mojeho u práce a jedou spolu. Muj se mě moc nezastane,argumentuje to tím: "tak to pochop,je to babička",ale já už se hroutím.
Ona má tu nasi malou jako hracku,porad ji chce prebalovat,krmit,bez ohledu na to,ze treba dite jedlo pred 10min. Proste,uz se hroutim a nevim jak dál. uz jsem ji rekla,ze tento tyden se nam nehodi a ona na to,to je mi jedno,ja ji chci videt...poradte prosím...help 😠 😉

kachen
25. lis 2012

A ja volam tchyni, prijd a bez s malou ven 😀 A ona furt nema cas. Muzu te jen uklidnit, ze kdyz byly male taky ty 3,4, 5 mesicu a vic, tak chtela chodit a vozit a hlidat. Od te doby, co devce chodi, tak tchyne nechodi 😀

anetka1701
25. lis 2012

@trinity1973 bez zastání muže tu moc rad není :o( Pokud jí teda nepředvedeš luxusní histerickou scénu, kterou budeš v případě potřeby párkrát opakova - ale tam zase hrozí, že se tchýně urazí a zájem ztratí úplně... Hele já myslim že to přejde... 4m už je docela velký dítě, za chvíli poleze, bude řádit a blbnout a už to nebude sladká panenka na hraní, tak jí to nebude tolik brát :oD Jinak co jí nandat dítě do kočárku, pořádně zkontrolovat, co má s sebou a poslat je na prochajdu - a užít si nerušený dvě-tři hodinky klidu :oD

trinity1973
25. lis 2012

@anetka1701 No,to je právě to,ten kočárek není dobrej nápad. Když byla u nás a si mohla nenápadně otestovat,jak sí to jde,tak té paní nemůžu prostě věřit. Když malou krmila,tak jí říkám,at nepolyká vzduch a lahev nakloní víc. Prej,že jí nebudu radit,jak má krmit,že vychovala 2 děti. To není nejen to,prostě jí nemohu věřit a spolehnout se,že malá bude ok. Když jsem jí to řekla slušně,že k nám nebude tak často chodit,jako do obchodu,tak mi začala něco jako vyhrožovat. Ona není schopna to třeba řešit,myslím,že její mozek to nepobere. Je i trošku labilní. Já jsem nikdy nebyla na ni zlá,ale toto už je extrem,co se děje a mam svoji rodinu a nemyslím,ze by mi tchyne mohla diktovat,kdy prijde,kdy mam byt doma apod...

anetka1701
25. lis 2012

@trinity1973 hmmm.... tak to ti asi neporadím nic jinýho než nátlak z tvojí strany - chce přijít nepozvaná, zabal malou a jdi na pár hodin na kafčo ke kamarádce, procházku nebo nákup... Chce si malou vzít do náruče - předběhni jí a běž s ní dělat něco jinýho... Na druhou stranu to chce i jakési "podvolení" z tvojí strany - hlavně kvůli mužovi. Tedy např. v pondělí ráno jí zavolat, ať dorazí ve čtvrtek - a dát si sakra záležet na tom, aby tě jindy doma nezastihla, i za cenu že by ses měla zapírat :oD Chce to bejt trošku drsnější, stát si za svym a svoje území=svojí rodinu si tvrdě bránit... Ono to nakonec vždycky nějak dopadne...

Už jsem to tu psala - měla jsem něco hoooodně podobnýho... Muž jedináček, matka tvrdou rukou vládla celé rodině a když se narodila malá, tak nějak čekala, že bude taky pod její taktovkou a ona bude vládnout i tam :oD No, nevyšlo jí to teda ani trošku :oD Tam byla výhoda velká vzdálenost a hlavně to, že jsem na ní byla napruzená už delší dobu, takže jsem si začela "očůrávat území" už dnem porodu :oD Ale třecí plochy byli - neskutečný!!! Scény (na obou stranách), řev, ignorace, nepučování dítěte... U ní probíhala naprostá klasika - rvát mi až násilím dítě z ruky hned po příjezdu k nim, nerespektování osobního prostoru - když jsem kojila, přebalovala, tak se rvala ke mně co nejblíž, až mi to bylo nepříjemný, furt chtěla něco dělat po svém, vnucovat mi svůj názor... Zažilo si to hodně z nás :o) Já byla tvrdá, občas až vyloženě hnusná - ale jak jde o mojí rodinu, jsem agresivní... Pak to "vygradovalo" tím, že mně tam tři měsíce nikdo neviděl a když jsem přijela, sedla jsem si s malou pod strom - na místo, kam ona se nemohla za žádnou cenu vejít - a tam jsem trávila celou návštěvu :oD Postupně jít o nějak došlo - že jediná cesta k jejím veškerejm vnoučatům vede pouze a jedině přezemně (muž jedináček a to, že se rozvádět nebudeme a jinou, tvárnější, nevěstu si hledat nebude je jasný i tchýni) a pokud chce mít otevřenou cestu k vnoučatům, musí respektovat mně, jakožto mateřskou autoritu, moje názory a způsob péče o dítě. Světe div se - mladý jsou skoro dva roky a už asi půl roku si jí tchýně s mym požehnáním!! 1-2 krát do tejdne bere, občas na celej den, občas na pár hodin - jak je potřeba. A spokojeni jsme všici :oD Jenom občas musim tchýni trošku "praštit přes prysty" když mám pocit, že to přehání :oD :oD

Ono to půjde... Jenom chce bejt fakt drsná, aby ty tchýně pochopili, že TY jsi matka... Představ si, jak by se chovala lvice nebo tygřice, kdyby se jí někdo snažil brát mláďata :oD Já se chovala přesně tak a stejně jako ve zvířecí říši, i v tý lidský to fungovalo...

trinity1973
25. lis 2012

@anetka1701 Děkuji ti moc za rady. Abych pravdu řekla,tak u nás je situace naprosto totožná,jak popisuješ a byla stejná jako u Vás. Uplně mi to bereš z úst a nenapsala bych to lépe.Ta situace je,jak sama víš, neúnosná ,ale bohužel,jinak to asi nepůjde. Já ji nechci upírat návštěvy,ale nehodlam mít zde otevřeno,jako v supermarketu,jen proto,aby si babička pohrála. Nejhorší je,že ten můj by se nerad do něčeho montoval,tak jí ani nedokáže slušnou formou říct,jak to je. Situace se dost vyhrocuje každým dnem a na dnešní sms,kdy má dojet,jsem jí napsala,ze máme tyden naslapany k prasknutí a že dojedeme v sobotu,tak mi odpověděla.že prijede zitra...Tak to začnu nekompromisně řešit dle tvého manuálu,za který děkuji... 😉

monyliny
25. lis 2012

@elvira Já jsem si to taky takto vysnila.Vždy jsem chtěla kolem sebe velkou rodinu,že si budeme pomáhat a fungovat,tak jak by mělo,ale nešlo to.Někdy si v hlavě srovnávám nepořádek z chování druhých a ještě mi stále nejde se dát do pucu a do rovnováhy.Asi ji nikdy nepochopím.je mi jí líto,život neměla jednoduchý 😒 ,matku měla tchýně taky na kulo hulo-asi se to na ní podepsalo 😒

monyliny
25. lis 2012

@kachen Mě nikdo děti nehlídal,nevozil-ani když jsem měla horečky ☹ Taky bych chtěla zažít výpomoc 😉

monyliny
25. lis 2012

@anetka1701 jsi dobrá 🙂 Já si tygří chování dokážu jen představit a když dojde na věc,jsem jak opařená a nezmůžu nic.Vždy jsem byla za hodnou holčičku a tak nějak se z té vidiny ostatních nemůžu vysunout 😠 Ale už mi dochází trpělivost a to nejen u tchýně-asi dojde na scény brzy,brzičko 😎

monyliny
25. lis 2012

@trinity1973 To je přesný.Na můj svátek jsem chytla angínu-tchýně,že přijedou.Volám jim ať nejezdí,že mi není do zpěvu,ať přijedou za dva ,za tři dny 😉 Jo houby.Počkali na manžela v práci a stejně si prosadila svou.A pak dělal jako by nic a já zírala jako sůva z nudlí 😠 Za 15 min.,že už musí,že nestíhají a že je ráda,že se mohla zastavit......? 😕 😅 Tak nevím.je to krůta........ 😠 A manžel?ten je taky nerad ve víru sporů,tak že raději skloní hlavu a nechá mamču řádit 😢

ivular
25. lis 2012

@trinity1973 Hodně z toho co popisuješ mi připomíná moji tchýni - malého taktéž brala jako hračku, pořád dokola přebalovat, krmit, houpat, trénovat se švagrovou jak se nosí miminka 😠 Jeníček navíc trpěl kolikama a plakal mnohem víc po těch jejích psích kusech, protože (jak mi pak pediatrička vysvětlila), takhle malé děti nemají vyvinutou nervovou soustavu dost na to, aby pobíraly tolik podnětů. Teď už budou Jeníkovi dva roky, takže mu ty její kaskadérské kousky spíš už vyhovují, ale mně to už jen kvůli tomu principu vadí.
Navíc má tchýně pocit, že nade mnou musí neustále držet dozor, jestli o malého i MM pečuju dle jejích představ 😠 A aby toho nebylo málo, tak se k tomu dohledu přidala v poslední době i její (bezdětná) dcera - no síla 😠 Žádala jsem x-krát partnera, aby jim vysvětlil, že mám právo na soukromí, ale ony u jsou pro něj nedotknutelné, takže já mám smůlu ☹

trinity1973
25. lis 2012

@ivular bože,to je absolutně stejný scénář,ale ubránit se dvěma,to už bych byla na chocholouška... 😠 stači mi ta jedna ježibaba.To máš taky k zbláznění. Můj partner je to samé,maminka za nic skoro nemůže a já vidím věci moooc černě. Myslíš,že má prarodič nějaký právní nárok na vnoučata? Tim myslím,jestli upravuje to nějak zákon. Mysím,že kdybych jim děcko nedávala,tak jestli mají právo se návštěv domáhat ? Ptám se pro případ,kdybych už nevydržela(nemám do toho daleko) a babu poslala k čertu,tak jestli mi nemůže nějak tímto směrem zatopit? 😀
i když na to mentálně moc nemá,páč je jednoduchá,ale zeptat se musím,no ne? 😀D
Holka,to nemáme jednoduché,že ? Musíme ty čarodějnice přelstít...

trinity1973
25. lis 2012

@monyliny já si někdy říkám,že ti muzsky jsou proste vsichni tak nejak mamánci,to je hruza. ocekavam od partnera,ze nas podrzi a ne,ze nás potopí. ten muj taky mamince neodporuje....to je nekdy na přesdržku.... 😠

kajalka
25. lis 2012

@trinity1973 Ano, mají nárok, můžou o styk zažádat soudně.
Nakonec si říkám, že díky bohu za mojí tchýni, pro kterou jsem poslední hovínko na světě. S nezájmem se člověk asi vyrovnává líp, než s přehnaným zájmem.

anetka1701
25. lis 2012

@monyliny @trinity1973 holky budu vám držet palce, ať to dobře dopadne a ať to zvládnete <3 já fakt zabojovala, vymanila jsem se z toho vlivu, nastavila pevný mantinely, přes který nemůže a fakticky to funguje!!! Je to úplně úžasný, fakt si na vzth nemůžu stěžovat, krásně to funguje a myslím, že i ta tchýně je ve finále spokojená...

trinity1973
25. lis 2012

@anetka1701 bože,jak závidím. ale doufám,že to taky nějak ke spokojenosti všech vyřešíme. jen ji nechci holt nechavat malou,ona je fakt jeblá... 😀