Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

mmlenka
23. črc 2012

@mitote Jako beran uplne tvoje zabejceni chapu 😀 Ja uz tam kvuli tomu ani pomalu nechci jezdit, protoze musim rikat "ne" od prichodu az po odchod. Ona se totiz neomezuje jen na veci pro prcka, ale pokazde mi nabizi i veci bezne denni spotreby jako pecivo nebo zelenina - jako bych si to neumela koupit sama.

mitote
23. črc 2012

@mmlenka no ja jsem teda stir 😀 tak veci bezne denne spotreby me nevadi, ty proste nekdo sni 😅 ale nebudu nestastne zirat na postylku a premyslet nad tim, jak krasnou jsem mela vybranou jinou...

katerinanov
24. črc 2012

Mi tak necelý měsíc zpátky volala tchýně abych jí malého přivezla ukázat v kočárku. Ok, byla jsem u nich před barákem asi 5 minut, déle ji malý nezajímal. No akorát že smrděla jakoby přišla z 5. cenové skupiny a tchán taky. A že prý se chtějí k nám stavit. Tak jsem si stěžovala manželovi, že mi vadí aby takhle chodili k malému. On jim teda (už docela necitlivě - říkal jim to totiž asi 100 x už kdysi) vysvětlil, že svému okolí smrdí, smrdí mi, smrdí jemu ale aby smrděli miminku je už opravdu moc, aby s tím něco udělali. No stačilo by nekouřit doma ale na to jsou asi moc líní. No a že jestli za malým chtějí přijít, tak voňaví 😀 Načež tchýně prohlásila že ještě neumírají, že jim nic neuteče. A nestavili se. Oni sice neumírají ale malý roste jako z vody a babička a děda jsou pro něho cizí lidé.

oktarina
24. črc 2012

@zizala79 a prosímtě, dávala si ho čistit do čistírny? Mě zas včera zviklala kamarádka, že ovčí rouno je fakt vhodné i pro alergiky, že je to dobrá věc, tak nevím, že bych ty postranní švy rozpárala a nechala na tom malou ležet jako na podložce, že to krásně hřeje 🙂 Určitě ho nedám do autosedačky a ani do kočárku, to už jsem vybavená takovými, co mají ty prostřihy na pásy (autosedačka) a do hlubokého kočárku máme půjčený emitex 3v1 🙂

@mitote taky bych neměla problém, kdyby zavolala, že stojí v obchodě a něco se jí líbí, jaou barvu/velikost má vzít. Ještě bych jí poděkovala 🙂 (ale vím, že toto nehrozí ☹ jsem jí jednou nabízela, aby přijela k nám od města, že tu spolu objedeme obchůdky s věcma pro mimča, prý je to k nám daleko... u nich na dědině mají akorát tak konzum a poštu 😉 Souhlasím s tím striktním přístupem, i když u nás už se to začíná měnit, na striktní věty reaguju "fakt" a "opravdu to tak budu dělat?" a asi už jí došlo, že by sem tam mohla vložit do věty "mohla bys to dělat tak a tak nebo já jsem to tak dělala a vyhovovalo mi to 🙂

oktarina
24. črc 2012

@mmlenka nebo aspoň do kastrůlk u jednu porci jídla, co navařila.... Taky mám pocit, že tolikát "ne, děkuji" jako u ní na návštěvě neřeknu za celý měsíc 🙂

oktarina
24. črc 2012

@katerinanov je to smutné, ale je to jejichh volba, odmítají-li respektovat vaše stanovisko jako rodičů, potažmo zákonných zástupců vašeho dítěte, je to jejich problém. Snad na to přijdou dřív, než se budou vnuci na ulici ptát kdo je ta paní s tím pánem...

zizala79
24. črc 2012

@oktarina do autosedačky bych ho nedávala ani já, kvůli těm prostřihům. v kočárku jsem ho měla, ve sporťáku, ale někdy to bylo o ústa (při slézání z chodníku), páč to nebylo jak zachytit, jen tou zábranou vodorovnou, ale dobrý, nikdy mi nespadl. v těch mrazech to bylo naprosto neocenitelný! jinak bych s ním nemohla skočit ani do obchodu
jako ovčí rouno je fakt dobré, já jsem to nijak nečistila a myslím, že ani máma nee. prostě jsem si to vzala, jak mi to dala, nijak to nesmrdělo a nebylo to nikde špinavé. jako vyčistit by si to možná zasloužilo, ale nevím, jestli to tomu kožichu neublíží, ale odborník nejsem. i dneska se prodávají a stojí to myslím tak tisíc korun a právě si to mamky kupují na pokládání miminka

zizala79
24. črc 2012

@katerinanov nic jim neuteče 🤐 to je masakr...

zizala79
24. črc 2012

@oktarina @mmlenka maminky vám to nenabízí? mně teda doma pořád 😔 no, ale co už, tam sem si je "vychovala", ale tchýně se omezuje na občasné poslání něčeho k jídlu po manželovi. jednou dokonce nějakou skleničku pro dítě, ale tu jsem mu teda nedala. skleniček měl všehovšudy možná 10 a jen těch, co jsem chtěla já!

katerinanov
24. črc 2012

@oktarina Já bohužel myslím, že na to nepřijdou. Oni jsou takoví velmi jednoduší a pohodlní lidé, mluví sprostě a prý tak mluvili už před manželem když byl malý, kouří doma při zavřeném okně, nikam nechodí, i do obchodu jednou měsíčně na velký nákup jim manžel musí zajet, oni s ním ani nejedou aby mu pomohli, prostě si to nechají přivézt pod nos. Jenom sedí doma, kouří, jí a spí. No a někdy mi ještě volá a dává strašně dobré rady 😀 Manžel už jednoho syna má, sice se s ním už nestýká ale oni to ani nevědí. Nikdy se nezeptali co Patrik, jak se má. Prostě je to nezajímá. A on se jich bál - byli to cizí lidé. A že jim nic neuteče... no vidím to na mojí mamce, malý má skoro 3 měsíce a už ji poznává, směje se na ni. Tchýně když se na malého vrhla do autosedačky a začala na něj šišlat, malý zkřivil tvářičky a začal plakat. Ale abych řekla pravdu tak vlastně jsem i ráda za to, že se nezajímá jelikož je taková jaká je. Kdyby mi domů každý den chodilo takové čuně a sápalo se mi po malém tak by mě asi odvezli 😀

oktarina
24. črc 2012

@zizala79 já zas nevěřím ničemu, co leželo 40 let ve skříni 🙂 měla to vyložené novinama, které se do toho chtře otiskly, tak si říkám, že by tomu čištění prospělo 🙂

@zizala79 moje máma říkala, že si můžu projít věci, co mi schovala po mě a po mojí sestře, akorát min týden byla u nás a já jí ukazovala úvolky z bazárků, tak říkala, že žádné procházení nebude, že se normálně stydí, když vidí, jak krásné ty věci z bazárků jsou a že to nemá smysl schovávat a raději si máme koupit nové nebo bazárkové. Za 14 dní jsme domluvené a uděláme spolu nájezd na bazárek 🙂 jediné, co mi říkala, že mi přiopraví jsou látkové plínky, jsou to takové ty poctivé, tkané, pevné, má jich 40 nových, nikdy nevybalených, tak říkala, že to přeprere, vyžehlí a budu mít pro mimi 🙂 TO já ráda, to je totiž opravdu ještě čistá bavlna 🙂 Jídlo mi moje máme nenabízí, max se zeptá, jestli chci něco ze zahrádky nebo vajíčka nebo nějaké zavařeniny (okurky, marmelády, kompoty). Nevím, možná je to o otevřenější komunikaci než s tchýněmi?

@katerinanov to máš teda fakt "super". By mě brali všichni čerti, aby mi někdo "foukal" cigaretový smrad na dítě do sedačky. Asi bych ji doma uvítala čistým ručníkem a slovy, že děkuji za návštěvu, ale sprcha je tady tudy a pak se může věnovat malému. Ale aby si zase k vám nezvykli pak oba chodit se umýt ☹

katerinanov
24. črc 2012

No a když měl manžel 12 tak jim ho prý chtěla vzít sociálka. Manžel si to pamatuje tak, že kvůli tomu, že doma byl strašný bordel a špína. Tchýně tvrdí, že protože ta sociální pracovnice byla strašná k...a. Manžel říká, že si pamatuje jak mu matka brečela, že jim ho chtějí vzít. O tom, že si vylívala srdíčko svému dítěti, které z toho nemělo rozum si taky myslím svoje...

katerinanov
24. črc 2012

@oktarina No udělala to jednou, stane se to ještě a už jí něco řeknu i já. A čistý ručník bych jí nedala do ruky, ona by se totiž nejspíš jenom opláchla a tu špínu utřela do toho ručníku. No ještěže nakonec nepřišli 😀 Zrovna máme odstávku teplé vody a jak jsem se před chvílí otužovala, tak jsem přemýšlela, jak se asi myjí oni a jestli se vůbec myjí.

dashi
24. črc 2012

@mmlenka 🙂 🙂 opravdu se musím smát, mám to s tchýní uplně na chlup stejně.....3x ne! nestačí 😠
nic proti hloupým lidem, ale opradu je nejhorší srážka z blbcem, aspoň mě to teda vytáčí do vrtule
jinák já si s tchýní užila rok pod jednou střechou, přítel mezi náma jako mezi mlýnskými koly....tudíž psycho od tchýně a od přítele protože mamince nedokázal říct dost (a ona na něj uplá, pač je jedináček)

mmlenka
24. črc 2012

@dashi My puvodne take s manzelem planovali, ze bychom bydleli s nimi v radovem domku (meli bychom vlastni podlazi), ale nastesti to dopadlo tak, ze si stavime vlastni domecek. To kazdodenni setkavani by asi spatne.

mmlenka
24. črc 2012

@zizala79 Mamce muzu preci jenom rict vic na rovinu, co si myslim. Takze vi, ze mi to nabizeni vadi a uz je hodne opatrna. Jako ted taky koupila nejake prekvapeni, ale jen drobnosti, u vetsich veci to se mnou konzultuje.

pejtho
24. črc 2012

Ahoj holky, ani jsem nevěděla, že tady taková diskuze je 🙂 To bych se přidala už dávno, protože si s tchýni a tchánem také docela užívám. Někdy až nevím, který z těch dvou mi leze na nervy víc 🙂
Korunku všemu svému jednání nasadili minulý týden. Dcerka měla 1. narozeniny a tuto sobotu byla oslava. Zvala jsem svoje rodiče a i manželovi, abychom rozkrojili dort, popřáli, dali dárky-menší rodinná oslava. No a tchýně mi rovnou oznámila, že nepřijedou, protože má být konečně hezké počasí a musí pracovat na zahrádce...No tak jako dobrý-1.narozeniny a ona radši bude na zahradě. A ještě začala, abychom přijeli k nim druhý den a vzali jim dort, že tedy popřejí až v neděli. Na to jsem jí oznámila, že oslava je v sobotu a hotovo.
Nakonec jí manžel ještě před víkendem volal a přemlouval, aby přijeli, že k nim v neděli už nepojedeme a s malou by to vůbec neoslavili. Tak se tedy nechala UKECAT, že s tchánem přijedou. Dostali jasný pokyn, že mají přijet ve 14hod, protože to se malá budí a já jsem chtěla, aby tady už po probuzení všichni byli a měla výzdobu, dort a rodinu i jako překvapení.
Samozřejmě ve 14hod se malá vzbudila a tchánovci nikde. Ani telefon nezvedali. Čekali jsme asi půl hodiny, pak jsem malou už vzala z ložnice ven a začala pomalu rozbalovat dárky-s dortem jsme stále čekali.
Přijeli před 15hod s tím, že jim přijela návštěva a oni prostě dřív nemohli. S tím jak přijeli pozdě byl pak takový zmatek, protože začali malé cpát dárky, honem chtěl zapálit dort a ani nás nenechali, abychom se třeba u dortu v klidu sami jako rodina vyfotili ☹.
Krom toho, tchán se začal mezi dveřmi rozčilovat, že byla hrozná cesta-mají to asi 15min a malá se ho tak lekla, že plakala a celý den už k němu nechtěla.
Celé to pak završila tchýně, když říkala, že to s tou návštěvou bylo takové blbé (já myslela, že uzná, že se té návštěvě měli omluvit) a ona, že to bylo blbé, že museli k nám a jim museli říct, že na ně nemají čas. Ale že návštěva jim říkala, že v žádném případě, že jim to měli říct dřív a oni by vůbec nejezdili...Takže cizí návštěva nakonec měla víc rozumu než tchýně s tchánem a nebýt toho, tak bychom se asi nedočkali vůbec....

No, to zas byla jedna z mnoha epizodek 🙂 Zatím poslední a už mě ani nebaví čekat na nějakou další....

jancip
24. črc 2012

Já si tedy nemůžu vůbec stěžovat, ale třeba si k vám někdy snaží najít cestu a zavděčit se. Třeba to s tím posíláním jídla. Nám tchýně vařila celé šestinedělí a byla to neskutečná pomoc.

dashi
24. črc 2012

@mmlenka no já vypadla z baráku v 18 letech, bydlela jsem sama, pak s přítelem a s nynějším partnerem chceme založit rodinu a mít vlastní bydlení....takže bych řekla že v 34 letech mám zkušeností dost na to aby mě někdo kádroval žabo-myšíma válkama
u nás jiná možnost ze začátku nebyla, já říkala přítelovi, že s jeho máti vydržím max 1/2 roku, vydržela jsem přes rok, jenže rekonstrukce se protáhla, takže to dopadlo, že jsme šli bydlet radši do podnájmu než bejt psychicky labilní.....
no jen jsem zvědavá, až barák doděláme co bude následovat pač máme tchýni hned v další uličce....

Radím všem Já osobně bych nebydlela s vlasními rodiči natož s tchánovcema 😉

zizala79
24. črc 2012

@katerinanov tak jako asi jakákoli k.. se nebude zajímat o NORMÁLNÍ rodinu, to je fakt síla 😔
@jancip já si taky často myslím, že se tchýně (oběcně ta moje) snaží i pomoct nebo být i sympatické, teda až na výjimky smraďošek, že? no ale když se snažíš slušně upozornit na něco a to nefunguje a ona se ti urazí a pak o tobě říká různý věci... ono to po čase fakt přestane bavit. já už se ani o nic nesnažím

zizala79
24. črc 2012

@dashi my bydleli u tchýně pár měsíců, psycho největší. pak jsme šli pryč a do nedocházkové vzdálenosti! a pak byl k pronájmu byt nad ní a ona, ať se tam přistěhujeme. tůdle nůdle!!!

dashi
24. črc 2012

@zizala79 nejhorší je to, že je x let vdova, svýho syna viděla tak 5x do roka, jenže kvůli bydlení jsme se přestěhovali do stjený vesnice, pač přítel zdědil barák...jo ze začátku jsem si taky myslela, že jí "zmáknu" jenže hloupej člověk prostě nechápe..........a to je ten problém, stále si vede svojí a když se na ní zvýší trochu hlas tak se otočí na vrtuli a urazí jako malý dítě 😲 to jsem koukala s otevřenou pusou.......ona je přesně typ je jako med, ale jinak jed
taky už to došlo do fáze, že jsem ráda, že jí nevidím.....s ní rok mi ubral asi tak 5 let života

oktarina
24. črc 2012

@jancip vařit v šestindělí je něco jiného než v neděli cpát kastrůlek s jednou porcí jídla poté, co si vyslechne, že já mám zaplacené obědy v práci a muž je na služebce... tvůj příklad je pomoc, vítaná, možná i dopředu požádaná nebo nabídnutá tehdy, když ti to vyjde vstříc. Můj je zbytečné vnucování něčeho, o co nikdo nepožádal, o co nikdo nestojí a vozit nazpět kastrůlek 40 km mi taky nepřijde fajn. Navíc to nic neřeší, protože když něco vařím, nedělám jednu porcia druhý z nás by jako jedl chleba?

oktarina
24. črc 2012

@pejtho tak a teď jdu valit oči na tvůj příspěvek. To jako má tchýně ten žaludek, aby vám otevřeně řekla, že návštěvě řekla, že ji mrzí, že s nimi nemůže strávit odpolende, protože MUSÍ k vám? a ještě is přijede pozdě? Je vidět, komu dává přednost... A to, aby vám určovali, kdy vy jako rodina a navíc i kde budete slavit první narozeniny své dcery, to mě nadzvedlo ze židle kompletně!

U nás ještě ze strany mojí matky i mojí tychýně funguje taková ta samozřejmost, že něco prostě musím/musíme, takové neoddiskutovatelné "přes to vlak nejede" to bude tak a tak. Jako a proč? Z jakého popudu? Jsem čí sluha nebo otrok abych musela na slovo poslechnout? Si ještě neuvědomily, že tuto nadvládu nad náma přestaly mít, když jsme se odstěhovali, toto třeba víc hrotí moje matka, takovou tu samozřejmost, že tohle prostě udělám a tehdy, protože jí to tak vyhovuje. Třeba mi v pátek odpoledne napíše sms, že bysme mohli v sobotu přijet, že potřebuje spravit počítač a při té příležitosti, že bysme mohli přijet na oběd. Že už je to urgentní, že už s tím mají týden potíže a čekali na víkend, že to už bude můj zpět ze služebky. Vůbec ji netankuje, že máme taky nějaký svůj soukromý život, plány, domluvené akce... Na takové věci nereaguju, pokud něco chce po mojem, já nebudu dělat prostředníka. Zajímavé je, že mu napřímo nenapíše něco takového 🙂

zuza01
24. črc 2012

@oktarina Tak to mi připomíná situaci u nás, vzhledem k tomu, že já prý neumím pořádně vařit, posílá nám sem tam tchýně jednu porci jídla. Pro synáčka, aby se měl líp.
Já vím, že spousta z vás je na tom mnohem hůř, ale já už jsem na nervy a točí mě maličkosti. Třeba se mě ptá už rok, jaké plíny nám může koupit. Koupila je jednou, a malé - já jí předtím ukázala, kde je to napsané a nic. Pak kupuje přesnídávky, aspoň jednu týdně, i když jsem ji několikrát prosila, ať nám je nekupuje, protože jich mám plnou spíž a malá je nechce, ať jí koupí zeleninové... pokud není banán zelenina, tak už nevím... stejně nosí ovocné.
To, že malé nechci dát botičky na suchý zip od vietnamců je proto, že má nové s certifikátem a teprv se učí chodit. Nemluví se mnou, protože jsem jí je vrátila. Tak přeci nebudu jen pro klid mezi námi deformovat malé nohu... Fakt je mi do breku, ale do výchovy nám zasahovat nebude a já to vydržím, i když vím, že mě pomlouvá, kudy chodí.

dashi
24. črc 2012

já s mojí tchyní teď tak nějak nemluvím, o jedné porci v kastrůlkách bych mohla psát seriál, atd.... včera jsem udělala gesto s tím, že jsem jí po přítelovi poslala domácí vajíčka....tak se ptám jaká byla reakce, prý co jí to posílám, že jich má dost at si je klidně prodám......tak jsem si myslela jo příště je prodám, nebo lepší varianta dám je její sousedce, kterou nemá ráda a hotovo

oktarina
24. črc 2012

@zuza01 tak u nás je to: "protože je na takové roštěny zvyklý" 🙂 a kdybych jako vařila hrozně, tak by se mnou těch 12 let určitě žil a fur by uměl jen čaj, že? 🙂 A zkusilas jí normálně vystříhnout z těch plín tu přední stranu s názvem a velikostí? Kdyby i přesto koupila špatné, tak už je to snad schválně... ☹ O botičkách poradím: švihni s vietnamkama příště do popelnice a pak jí při příští příležitosti řekni, jak jsi to malé jednou dala a jak v tom pajdala a urval se třeba ten suchý zip, že je to škoda vyhazovat peníze 🙂 že raději kvalitní a naveď třeba na tvoji značku 🙂 třeba se bude dat nechat si vysvětlit, že ty toto nechceš...

pejtho
24. črc 2012

@oktarina No, jako já už tohle beru s úsměvem, protože takový oni prostě jsou. Všichni, aby jezdili za nimi, aby oni nikam nemuseli...to je pořád dokola.
Zvykli si, že za nimi starší dcera jezdí každou neděli na oběd. Takže chtějí svých dvou synech, abychom jezdili také v neděli na oběd a sešli se celá rodina. A to jsou pro mě katastrofální neděle.
Samozřejmě tam každou neděli nejezdíme, protože to bych se jednak zbláznila a také si chceme zařídit někdy svůj program-no jak píšeš-absolutně je nezajímá, že nechceš jeden z volných víkendů (manžel má volno 1xza 14dní) trávit po návštěvách u příbuzných, ale chceme si jako rodina udělat třeba výlet.
Ale když už se nedělnímu obědu nevyhneme, tak se domů vracíme večer a já totálně zdebtaná. Švagrová má dvě děti, kteří jsou....no...fgjpaodfuaofjdi...nemám slov, fakt! 🙂 A všechno se točí kolem nich, takže i přesto, že je nutné, abychom přijeli, nakonec si nás nikdo nevšímá.
Nehledě na to, že tchýně je příšerná kuchařka a my se s manželem vždycky bojíme, co zase bude navařeno a jakou použijeme výmluvu, aby nám to nenabalila domů 🙂

Ale přes to přes všechno-já jsem celkem splachovací člověk a i když se v těch zásadních věcech ozývám, tak si pořád dokola opakuji, že mi to za to nestojí. Že chci především klid v rodině a aby naše děti měli obě babičky stejně rády a spolknu to.

oktarina
24. črc 2012

@pejtho ještě jsem nedočetla, ale nemyslíš Ty náhodou, žemá švagrovka doma PéZetka? Před rodiči pěkná zlatíčka, před ostatními par*chan*ty zas*ra*né? 🙂

oktarina
24. črc 2012

@pejtho tak nějak nevím, co na to říci, sama v tom tápu, když jsem se pokoušela vysvětlit, že jeden volný víkend, kdy můžeme být spolu sami a dělat, co nás baví, tak mi tchýně řekla, že já svého muže vidím pořád a ona chce jen tu jednu neděli za týden 🙂
Krom toho, že je to úsměvné, tak to vypadá,jako bych ho násilím odma držela azakazovala mu navštěvovat matku. Situace je však taková, že když už ho donutím tam jet, vymyslí si něco, aby s ní nemusel být v jedné místnosti, např. sedďte, musím jít umýt auto (den předem byl na myčce) a nebo cokoli jiného, třeba že se jde podívat, jak jí rostou okurky na zahradě... a já s ní sedím v kuchyni a složitě vymýšlím, na co by mi mohla odpovědět déle než jedním slovem...

Stejně bych se vsadila, že když tam nejste, tak tě se švagrovou (její dcerou) pomlouvá 🙂