Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

betynna
20. lis 2015

Tak moje skoro tchýně to dotáhla k dokonalosti, mě nepozvala a pozvala jeho ex ... jako, že ji nemá ráda a nesnáší na to zapomněla :( můj je vzteklý a odmítl tam jít - ona mu totiž řekla, že půjde s ním ... protože já přece nejdu i toto jí tchýně stihla říct ... Jako toto už přehnala a můj zuří. No jsem zvědavá jak toto všechno dopadne 😠

luckap91
20. lis 2015

Co s tou moji tchyní? ...nějak si nevím rady... Bydlíme v domečku, který sousedí s domem, kde žije tchyně se svým nejmladším synem a v horním patře /samostatná "bytová" jednotka/ žije děda - tchynin tchán. Bydlíme tu v baráčku už pátým rokem, staráme se o okolní pozemky /zahrada, les/ spíš větší měrou než právě manželova maminka se synem dohromady. Manžel obstarává dřevo pro nás i jeho mamku, když je něco potřeba zařídit, je k dispozici... Vidíme se pomalu každý den /vidíme, neznamená návštěvy - prostě jsme s malým venku a najednou se k nám přidá tchyňka, což mi občas vadí, protože jsou dny, kdy bych chtěla být s manželem a synem prostě sama, ať už děláme co děláme/, navštěvujeme se jednou do týdne. Tchyňka je fakt zvláštní charakter. Je to cholerik, a nesmí se jí říct nic, co by se ji nelíbilo... umí být jako saň, co znám od manželovi tety, když s ní bydleli pod jednou střechou. Každopádně... bydlíme v tom baráčku, /8x6m + odkroví, kde máme ložnici/ ... z přízemí nemáme ale obyvatelnou jednu místnost /3,5mx3/, protože tchyňka tam jednou do 14ti dnů ostříhá nějaké své známé. Stálou práci má, tohle je prostě jen... jen tak. Donedávna mi to ani nepřišlo, ale malý roste a přála bych si, aby měl svůj pokojíček a všechny hračky neměl v tom našem né zrovna velkým obýváku. Celý den pak jen nedělám, že mu zklízím hračky, abychom mohli projít. No, místnost nám jakž takž přislíbila, tak doufám, že skutek neuteče... nevím, jestli ji mám připomínat, kdy že se s ní na to vrhneme a nebo to nechat být... ale právě... za pár týdnů chce manžel v garaži pod námi slavit narozeniny. Je tam mraky haraburdí, věcí, zbytečností... věcí švagra, který si zařizuje právě barák s garáží, takže nějaký věci si odveze a manžel se těší, že tam bude mít svoji "dílnu" a zároveň i pro nás navíc úložný prostor, když jsme bez sklepu a půdy. Začal v garáži jen tak přízemně uklízet, aby se tam vešlo sezení pro tu oslavu narozenin. Tchyně se hrozně manželovi divila - Jo tak proto tam chceš uklízet? A ze mně vypadlo, že to není jen kvůli tomu, ale taky kvůli tomu, že bychom tam chtěli přes zimu parkovat. A uplně jsem viděla ten její kukuč, jen mi na to řekla: "A proč?" .. tak ji vysvětluju, že máme nově nastříkaný spodek a neradi bychom, aby to bylo hned rezavý. Manžel tedy přidal, že se mu nebude chtít každý ráno škrábat auto, načež mu tchyně odpověděla, že ona to dělala 14let... Stěhovala jsem se s manželem do domečku pro vidinu toho, že to časem na manžela /nebo na nás/ přepíšou ještě spolu s tchánem, ale ten se toho bohužel nedožil a tchyni se do toho vůbec nechce, prý kdoví jak to jednou bude. A já si tu pořád připadám jak v pronájmu. Sice nic neplatíme, ale přijde mi, že stejně k tomu domečku nemůžeme říct ani Ň, protože to patří vlastně jí a pořád mám z toho pocit, že tu velí jako generál, kde můžem parkovat auto, že nám stříhá lidi za zdí obýváku /nehledě, že je vše od nás k nim slyšet před dveře z naší chodby/ ,.. už jednou jsem si tu vylejvala a hodně žen mi psalo, že máme být rádi za to co máme.. a že ji chci utnout její koníček na úkor svého obytného prostoru.... ☹ .. všude čtu, jaký je úspěch v upřímnosti, ale když s ní mluvím, co bychom si tak představovali, je to zle.. před pár týdny jsem ji JEN TAK donesla růži a svíčku se slovy, že je to pro radost... nejsem hysterka, nevyhledávám konflikty... už jen kvůli manželovi držím u některých věcí jazyk za zuby, abychom neměli zbytečný rozbroje... má někdo nějaký recept na můj "problém"?? ...

abcd987
21. lis 2015

@luckap91 :kdyby na toto existovala rada, která opravdu funguje, tak by to byl zázrak. Nedávno jsem tady taky psala příspěvek. Dalo by se říct, že je to u nás nastejno, akorát se nejedná o tchýni, ale babičku. Bydlíme v přístavbě hned vedle (celý dům se vším je na napsaný na mě), ale ten generál je ona. Být venku sami s dětmi? Nevím co to je. Vždycky je tam i ona. Když chceme jít domů, vymýšlí všechno jen aby kluci nechtěli jít - houpačka, hry,... Pokud jsme doma, vyklepává na okno ať jdeme ven. Nepřestane dokud neotevřu. Pořád je chce hlídat, ale já už na to fakt nemám. Hlídání stylem - oni venku, já doma (třeba si v klidu vytřít, uvařit a tak), ale abych pořád běhala k oknu na její zavolání a dívala se co zrovna dělají, protože ona nedokáže být sama. To fakt ne. Neustále si vymýšlí co všechno je venku potřeba udělat (máme tady 100letý bordel v podobě sběru 😖 ) a ten se pořád jenom přebírá a přebírá, sem tam se něco odveze, ale když měl manžel doma velké auto a navrhl, aby se to naložilo, že to odveze - najednou byla nemocná a bez ní se na to nesmí sáhnout. Takže pokud chceme něco my - nejde to. Když chce ona musí to jít za každou cenu. Manžel pracuje teď před zimou každý den do večera i o víkendech, takže skoro není doma a ona si usmyslela, že zrovna teď se to bude dělat a on je neschopný, protože si nevezme volno a "neskáče" jak ona píská. Ach jo, vím jak bezmocně se cítíte - nejraději bych se odstěhovala a měla klid - ale prostě to nejde. Manžel už na to nemá nervy a začíná jí nenávidět. A já se mu už vůbec nedivím. Navíc ona je dokonalá herečka. Kdo by se nad ní neslitoval, když začne hrát záchvat? A nějaká domluva a v klidu si promluvit, že to by jsme chtěli tak a tak, to ne, protože když to není podle ní a ona tomu není přítomná je to špatně. Musí mít přehled i tom, když někam jedeme. Vždycky "stepuje" na dvoře a čeká, kdy se vrátíme, aby se zeptala, kde jsme byli. Nikdy nezapomene na větu: "Přijďte k nám na návštěvu, už jsme vás dlouho neviděli" - my se vidíme každý den několikrát venku a to mi fakt stačí! Vy si děláte místo v garáži - my jsme si taky vyklidili kousek místa ve stodole, aby jsme tam měli úložný prostor, ale nějakým záhadným způsobem se tam objevily staré skříně (ani nevím, kde k nim přišli - doma je rozhodně neměli), staré nefunkční sekačky, židle a spousta jiných "žďorbů". Tak snad nedopadnete stejně. My parkujeme autem na dvoře, vadí jí, když tam auto stojí, tak jsem ho párkrát odstavila přes noc na cestě před bránou - to bylo taky špatně. V 11 večer přiletěla klepat na okno co to má znamenat, jestli ještě někam pojedeme, ať si auto dáme na dvůr, že nám ho tam někdo nabourá nebo ukrade - tak strašně starostlivá! Tak i tak je špatně. Koukám, že čekáte miminko, tak vám přeju aspoň trochu klidu.

kejt29
21. lis 2015

Holky koukam, ze teda asi nemam tak hroznou tchyni jak jsem myslela. Nebydli s nami a nikdy bydlet nebude. S tim jsme nastesti s manzelem za jedno. U nas je problem ten, ze je na synovi dost zavisla a tak nejak ho bere jako syna a manzela v jednom. A to se manzel jeste stara o jeji matku, svou babicku. Je to s ni hodne tezke, uz je senilni a obcas miva "sve" nalady. Ted tam sel treba umyvat okna. V sezone jezdi makat tchyni na chate pac ona tam sama nebude, tak si vzdycky vymysli, co noveho je treba udelat a on tam pak vikend co vikend jezdi. Ted cekame konecne dite, tak jsem mu rekla, ze s chatou konci a bude z nas uplne normalni rodina. U me je teda problem v tom, ze bych ty vase situace nezvladla a vyletela. Pokud by byl bordel na mem pozemku letel by bez jejiho souhlasu pryc. Mozna bych ji dala mesic na kompletni uklizeni kdyz bych mela dobrou naladu 😃. No v kazdem pripade vim, ze nemuzu bydlet s tchyni, babickou nebo kymkoliv jinym, nez manzel a deti. Ja chapu, ze to jsou starsi lide a citi se osamele, ale ja tu nejsem od toho, abych cely zivot pretrpivala. Chci byt taky normalne stastna.

betynna
23. lis 2015

Ahoj holky, tak se Vám jdu svěřit, jak to všechno dopadlo. Takže nakonec moji rodiče přemluvili mojeho ať tam jede popřát taťkovi, že ten si to nezaslouží a navíc s náma sice tajně, ale mluví a snaží se nás kontaktovat. Tak můj vzal svoji 16-letou dceru jako štít a jel tam. Upozorňuju, že Katka má 16 a tcháni ji naposledy viděly před rokem ,když jsem se tam stavily na kafe a před tím asi 5 let nic ...já jen jací jsou to vzorní babička a dědeček :( no nic a jak můj vešel, tak babička stará moje zlatá hned ve dveřích ... Marto a kde máš Betynku, jaktože tady není ? Já jsem se na ni tak těšila ...ona je tak hodná, ona jediná za mnou jezdí, píše mi dopisy a posílá fotky dětí, ona není jak vy 🙂 Babička je trošku hluchá a hooodně upřímná, takže tchýně zezelenala vzteky a zuřila. Ale na mojeho hned začala , ale můj ztracený synáček, můj Martínek , můj synáček můj ztracený ... no hnus fialový a komedie na Oskara ... že s náma rok nemluví, píše nám sprosté dopi)sy, dělá nám i jinde peklo to jaksi v ten moment zapomněla. No a další perlička, švagrovo totálně tupá přítelkyně, která ovšem tchánovců, podlézá jak může, jelikož co kdyby se dědilo a její přítel je přece nejstarší tak budou mít nejvíc ... začala mojeho pomlouvat jaký je kurevník, že má zase novou milenku a , že je úchyl, že takovou mladou ... můj na ni hleděl, protože to slyšel a chtěl jí něco říct a švára jí hned říká, ale to je jeho dcera ???? a jak jsem psal, jelikož na Katku kašlou tak ji nikdo skoro ani nezná, tak ztichla a už se s nima nebavila. Tchýně se velice snažila konverzovat a , že kde má můj kluky ? Můj jí říká, jsou doma s Bety, je jim tam líp, ona je hlídá a kluci chtěli být s ní tuším šly někam ven / děti nejsou moje /... tchýně opět zelená, jednak mě nesnáší a taky se spojila s ex a ta mě nenávidí do morku kostí a tak sice nic neřekla, vařilo to v ní slušně. No můj si sedl se svojí sestro u a její rodinou a, když se to začalo řešit a začal vykládat i naši verzi jako to je, ona chtěla zachránit situaci a říká mu, že ale pozvánka platila přece pro oba ...že Bety mají všichni rádi v tom můj už vyletěl a slušně jí řekl, že at jsou všichni do pr.....e, že jsou všichni falešní, že mě nepozvali a ex, která není jeho manželka ani s ní několik let nežije jeho máti velice zvala, že ať dojde s mojím a klukama, jako rodina a toto už není normální a, že s tak falešnou rodinou fakt končí - sbalil Katku a jeli domů. Když mi to Katy vykládala, tak jsem nechápala. No a, když odjížděli tak babička ještě dodala, že mě a mojeho a děti zve v Sobotu na oběd a musíme přijít oba. No a jelikož má babička 88 let, ale je v super formě, ale má taky nejvíc majetku a mojeho sourozenci se už na něj třepou, tak si dovedete představit jaká já jsem svině a lezu babičce do zadku... že mám babičku ráda, jako jediná stojí při nás a nebaví se s ní nikdo, protože za ní jezdíme my ??? to nikomu asi nedošlo. Tož tak a snad bude už klid 🙂

ajlliinka
26. lis 2015

Hezký den, musím uznat, že mi tady mluvíte z duše... s tchýní válčím už víc jak rok a to jsme s manželem spolu teprve asi 2 a půl roku, z toho manželé pár měsíců. Začalo to už před svatbou, kdy mému muži tchýně řekla (samozřejmě se jedná o manželovu matku), že můj otec ji na jedné jejich návštěvě u nás (bydlíme společně s mými rodiči) "sexuálně" obtěžoval, protože jí v podnapilém stavu šáhnul na nohu. Neříkám, že si to může dovolit i když byl na mol, ale bohužel se stalo. Bohužel tchýně to nechala několik měsíců a nikomu nic neřekla. Začla to řešit až asi 3 měsíce po té, když jsme s manželem stanovili a zamluvili datum svatby, tak to vytáhla s tím, že už k nám v životě nepojede. Na svatbě, která se mimochodem konala na konec u nás na zahradě, sice přišla, ale fakt po celou dobu bylo vidět, jak jí to je nepříjemný, že tady musí být. Tvářila se celý den jako by jí ulítlo včelstvo. No nic méně se od té doby párkrát viděla s mou mámou, normálně si povídali, moje mamka ji mimochodem několikrát nabídla, ať přijedou, že se za mého tátu omlouvá, a že je ráda uvidí. Což samozřejmě tchýně odmítla. No a teď čekáme malé, jsme cca v 10.tt a ona se vytasila s tím, že bychom se měli odstěhovat atd. aby za náma mohla někdy přijet. To že mě to štve jsem bohužel řekla i své švagrové a ta jí samozřejmě všechno řekla, že si o tchýni myslím, že je umíněná atd. a tchýně samozřejmě hned volala synovi, který naštěstí stál při mě, a po tom co mě začla kritizovat do telefonu, jí telefon položil. Fakt nevím co si o ní už mám myslet. Strašně jsem se v ní zklamala a mrzí mě, že mě považuje jenom za nosnici, která má pod srdcem její vnouče.

krucis
28. lis 2015

Ahoj lidi, musim si nekde postezovat. Predem se omlouvam ze bez interpunkce,ale mam na mobilu blbou aplikaci. Mame pred stehovanim a tak bydlime stridave u nasich a u tchyne u ktere bydli i jeji dcera a vnucka. My jsme 4 - pritel ja a nasi prckove 1 a 4 roky. No a nasim problemem jsou krome vztahu ja a tchyne (podle ktere jsem pomalu tyranka a detem se nevenuju,nehraju si s nima a podobne - coz neni vubec pravda a ani nema dle ceho soudit protoze jinak bydlime daleko a vidame se max 1x za mesic) take vsi. Aferka s temito zviratky zacala uz v lete kdy si je od tchyne dovezla dom. Hned jsme jim volali at si prohlidnou hlavu,ze mala ma vsi. A oni ze od nich ne,ze je nemaji. Tak jsme se jich asi po tydnu zbavili a utratili nemalou castku pac nic poradne nezabiralo. Asi za mesic prijeli na vikend a zjistila jsem, ze jsou zavsiveny. Mela jsem samo hroznou radost,ale hold jsem to prekousla. Ted jsme u nich a svete div se - maj je tu bud znovu nebo spis porad s tim jejich pristupem. Pred 3-mi tydny jsme malymu pri nakupech nasli ves. Tak jsme si hned ja s malou vycesali vlasy a nastesti nic. Tak jim to rikame aby se taky prohlidly,ale zrejmne se to minulo ucinkem. Sice mi rekly ze nic nenasly jenze vcera jsem zjistila, ze je moje mala ma a zase od jeji vnucky protoze ta ma celou zavsivenou hlavu. Cekala jsem ze zacnou plasit jako ja a honem se vycesavat,uklizet a kupovat prostredky proti nim, ale zjistila jsem,ze jsem asi hysterka pac tady to nikoho nezajima. Vsichni delaj jako ze nic...Nejlepsi je ze jsem to dotahla i k mamce, ta ted deratizuje a az bude mit hotovo pujdem bydlet k nim. Tady se veskera protiopatreni miji ucinkem a ja jim to tady uklizet nebudu kdyz je to nijak netankuje. Jsem nasr...ana a tesim se az odtud vypadnu. Jejich mala to roznasi vesele dal, jezdi dal autobusem kazde rano do skoly, navstevuje kamaradky a ze by ji nekdo vycesaval to svinstvo z hlavy jsem si zatim nevsimla.

darinka84
3. pro 2015

tady je článek o neodbytné tchýni, třeba někomu pomůže..a prošla jsem i diskuzi k článku a je tam pár docela užitečných poznámek
http://www.prozeny.cz/magazin/sex-a-vztahy/jak-...

kejt29
3. pro 2015

@darinka84 zajimave a u nas by to tak i dopadlo, ale myslim si, ze by to nemela resit snacha, ale syn. Uz tim, ze to od syna matka lepe vezme. Snacha bude vzdy ta zla, co ji vzala syna...

blanka94
3. pro 2015

Ahoj holky, chci se svěřit... Přítelovo mama uz plasi ze ji budem dite pujcovat atd a ze když ne ze si nebude hrat na babicku jen když my budem potrebovat pohlidat, aby se ji pak to dite balo atd... a on je na me hnusnej, protože ja jeho mamu znam asi tri mesice, moc se nemusíme a ja ani nevim jaka budu mama, natoz jestli je mimčo zdravi (jsem ve třetím měsíci a před screeningem) a jestli vůbec budu nekomu dite pujcovat. moje mama me taky nikomu nepujcovala, ani vlastní mame, tak na me byl dneska hnusnej, přijde mi že drží víc s ní, než aby stál při mě, nevím jak mu vysvětlit, že to dítě mám 9 měsíců u sebe, mám k němu vztah už od začátku a nebudu schopná ho na víkend dát pryč a nevidět ho, nevědět co dělá... nevadí mi, když by si přijela a půjčila si kočárek na procházku, ale takhle ne. a hlavně to řeší brzy a stresujou mě... nevím co jim už říct...

shenara
3. pro 2015

@blanka94 tak uvidis. Kdyz bude mrnave stejne ho nebudes pujcovat vic nez na tu prochazku kocarem a potom uvidis. Treba to nebude tak hrozne. a naopak myslim, ze pro dite je fajn pokud ma babicky a dedecky (nebo jine lidi z okoli) na ktere je zvykle. Taky se Ti to muze hodit 😉

kejt29
3. pro 2015

@blanka94 stejne jestli budes kojit nemuzes ji ho dat na den natoz na vikend. Dve hodinky na prochazku a pak zase vratit. Jak to bude dal bych si zatim hlavu nelamala, je moc brzo. Ale na druhou stranu i kdyz se ti to nelibi je pro dite zdrave pomalu ho pak zkouset dat hlidat i na dyl. Synovec ma malou holcicku a ta u babicky spala poprve v asi 9 mesicich aby nebyla tolik upnuta na mattku. Hodne to pomohlo a treba ted v roce spala i u nas a naprosto bez problemu. Nejaky zdravy vztah bych predem nesabotovala, ale vseho s mirou.

evaamy
3. pro 2015

@blanka94 obrnit se, nedat se a byt asertivní hned od začátku..

madlis
3. pro 2015

@blanka94 sama víš, ze jsou to řeči moc dopředu, tak jim to s úsměvem odkyvej a mysli si svoje 🙂 po porodu vsichni přijdou na to, ze skutecnost je jiná nez plány 😉

weri1
3. pro 2015

ahoj
tak já jsem jiného názoru než maminky přede mnou
syn nebyl nikdy na noc u babiček a doteď není-nejde to, poprvé šel spát ke kamarádce ve 4,5 letech a v pohodě to zvládl
Já kojila 2,5 let, takže stejně nehrozilo, že by někde spal jinde než doma

elen222
31. pro 2015

@blanka94 nech je ať si říkají co chtějí a vše si udělej sama podle sebe. Já to mám horší, na mě je tchýně, tchán a ještě pratchýně 😉 , všichni absolutně "z jiného těsta" než jsem já a manžel je vždy na jejich straně. Oni si taky malovali, jak to bude.....nechala jsem je u toho. Naštěstí obě mé děti byly a druhé ještě je stále kojené, takže taky nehrozilo, a naštěstí neusnou nikde jinde než doma. Své děti miluju a nejsem z těch, kteří si potřebují od dětí na delší dobu odpočinout. Prostě s nimi ráda trávím volný čas a vymýšlím výlety, procházky, aktivity a baví nás to. Můj manžel si prosadil, že u tchánů budeme trávit každou sobotu odpoledne. Takže ať je hezky nebo ne, prostě každý týden celé odpoledne u nich doma, na procházky se nechodí, pratchyně už nemůže. Radši jsem tam s dětmi, protože nechci být doma bez nich sama. A teď o vánocích jsme tam byli celý den od rána do večera. Oni by chtěli dnes na Silvestra aby tam manžel děti přivezl, ale já jsem se postavila proti. Mám dovolenou, protože školka není (manžel řekl, že je pro něj zbytečné na dnešek si dovolenou brát) a najednou, že tcháni by chtěli děti. Jsem ostře proti tomu, aby mi "někdo" diktoval kdy chce děti. Navíc pro ně to je na pobavení, oni moc nepřemýšlí, co ty děti potřebujou, nedokážou se do nich vcítit, ale to by bylo na román, co mi už všechno provedli - jen namátkou když měl syn měsíc a půl tak tchán si metr od něj zapálil cigaretu a hulil mu přímo do obličeje, nebo houpal malýho syna na houpačce v 15°C i přes můj zákaz jen v tričku a ten byl pak 14 dní nemocný, o tom, že dvouleté dítě krmí klobásama už ani nemluvím.....atd. atd. Ona totiž tchyně nijak svoje děti neprožívala a dávala je stále někomu na hlídání a myslí si, že teď to tak budu dělat já, ale to v žádném případě. A ještě by si představovali, že když si "písknou", že jim děti "půjčím" a hlavně podle toho jak se to bude hodit jim, ne mně. Ale já své děti "nepůjčuju", jsou to živé bytosti, ne věci, se kterými si někdo pohraje, když má zrovna chuť a čas.....omlouvám se za výlevy, ale dost to ve mně vře....tak pardon

0508
1. led 2016

@elen222 My to máme doma úplně to samé. Moje tchýně si asi taky představovala, jak ji budu po porodu strašně potřebovat, protože nebudu určitě nic stíhat, ale ono to všechno jde 🙂 Na návštěvy k nám chodili vždycky na půl odpoledne a to jsem tedy zatrhla, protože si myslím, že hodka a půl stačí - nám teda bohatě. Musím říct, že jsem k nim chodila ze začátku vždy jen, když jsem šla s kočárkem na procházku - max 1x za týden, což se jim nelíbilo. Potom jsem si začala zvát tchýni k nám 1x týdně tak na 1,5 hodiny a funguje to. Občas musíme i k nim. K našim jezdím 1x za měsíc na víkend, bydlí daleko a to tchýni asi i vadí, ale co, už to neřeším a mám klid. Teď bude malé rok, jedeme pořád v tom samém, ale děsím se toho, až ji budu muset dát tchýni na noc nebo delší hlídání tam u nich, ona je teď mamánek - rostou jí zuby + separační úzkost, ale nevadí mi to, spíše si to užívám, že mě potřebuje, za pár let to bude spíš naopak. S manželem už to neřeším - jen přímo s ní, ona totiž všechny tyhle nespokojenosti řešila přes něj, on mi nic neříkal a pak jsme se akorát hádali. Navíc jsem typ člověka, co je hodně upřímný, tak jsem taková čerňoučká ovečka 🙂

0508
1. led 2016

A abych to ještě upřesnila - po porodu jsem k tchýni získala šílenou averzi, takže i proto ta nižší frekvence návštěv...a bojuju s tím doteďka .

betynna
4. led 2016

Hezký NOVY ROK a pevné nervy všem :D naše tchýně bodovala opět, jako dětem dala k vánocům .... jablka, pomeranče, banány a 50,- Kč ... a to jen dvěma, na třetí vnučku, zapomněla - 😠 co na toto říct, peněz mají, že nemusí nic dělat dalších 30 let ... ale jako toto je už moc :(

dana0310
17. led 2016

Ahoj - a teď tedy nevím, jak vás všechny oslovit - pro mně jste prostě holčičky, a tak vás budu oslovovat maminky, tím na tom budeme tak nějak stejně 🙂
Takže - já jsem taky matka a co se dá dělat - taky tchyně.
Moje vlastní zkušenost je taková, že jsem se v dobré víře snažila pomáhat svým mladým, jak fyzicky, psychicky, tak i finančně. A musím říct, že teprve zhruba po roce jsem si uvědomila, jak moc je to špatně. Měla jsem dobré úmysly, ale současně jsem silně svou přítomností narušovala vazby mezi mladým párem a později rodiči a svého zetě jsou svou finanční podporou stavěla do pozice, že není schopen zajistit svou rodinu. Uvědomila jsem si to, promluvila si s mladými a stáhla se. Znamenalo to sice také snížení kontaktu s vnoučkem, ale myslím, že to své ovoce přineslo, mezi mladými je větší klid a harmonie.
Teď je na řadě můj syn, který má sice teprve známost, ale plně rozumím chování jiných tchyní. Protože ať se vám to líbí nebo ne, my ženy jsme skutečně odolnější a proto i naše dcery se lépe poperou se životem než naši synové. Samozřejmě až na výjimky, které bezesporu existují - nechci se nikoho dotknout 🙂 Nicméně u synů je to opravdu trochu jiné, ti jsou již v dětství poněkud křehčí, vyžadují větší péči a vůbec náš stojí více starostí - a tak to tak nějak přetrvává do dospělosti.
A ještě jeden postřeh - na dcery obvykle žárlí otec, má tedy problém přijmout jejich partnera, zatímco u synů je to matka (čili v tomto případě právě tchyně).
Žádná universální rada jak s tím naložit neexistuje - v podstatě je to na synovi, aby se rozhodl, jestli je mu milejší klid ve vlastní rodině a výchova svých dětí nebo zda se dál bude držet kotvy své původní rodiny a nechá se nadále rozmazlovat a nebo i cepovat od své maminky. Někdo tady musí dozrát - a ten někdo je bohužel váš manžel. 😒
Jediné, co tady můžete udělat je to, že prostě naplánuje dny tak, aby zde byl prostor pro vaši mladou rodinu - a současně se postupně snížil kontakt s tchyní - chce to prostě naučit se taktizovat. Zákazy, výčitky, scény a spol. tady nemají místo - to prostě nefunguje, a nedej bože, aby jste si dovolily něco poznamenat na adresu tchyně! Začít hezky polehoučku, pokud se den vydaří, vychválit do nebes, hned naplánovat opáčko nebo podobnou akci a tak postupně přidávat, pokud máte syna - naplánovat 'chlapský´den - bez žen (a tedy taky bez tchyně) - takové klučičí vzrůšo.
No - řeknu to bez obalu a na rovinu - musíte se svým manželem jednat opatrně jako s malým dítětem.
A pokud vám snad tchyně leze až do baráku a snaží se vám organizovat život a snižovat vás v očích vašeho manžela, pak to máte ještě těžší - ale dá se to řešit. Chce to se zamyslet, jak by se dala tchyně zaměstnat - každý máme nějakou slabinu. Může to být koníček, záliba, nebo také zvyk. Pak zkuste najít jak by se to dalo využít. Je dobrá v uklízení, pečení, pletení, na zahrádce, v praní, ráda si povídá? Ať to sepíše - co a jak, až to bude mít - vychvalte jak se to perfektní a dělejte, že vás to vážně zaujalo - nechte pár pátků 'uležet' a dejte do oběhu hlášku jaká je to škoda, že tahle moudra si nechává pro sebe a navrhněte, aby poslala pár námětů třeba do Vlasty, do Receptáře atd. - navíc pokud to skutečně otisknou, ještě dostane zaplaceno a bude slavná 😀 . Nebo navrhněte, případně sama nebo společně zorganizujte spolek dam se stejným zaměřením, kde si v klidu popovídají - ale hlavně když budou zaměstnány nebudou strašit u vás. Pokud je vaše tchyně introvert - tak asi spolek nebude, ale to sepisování může v pohodě fungovat. A ještě jeden námět - genealogie - čili téma zrodu rodu rodiny, to by ji také na velmi dlouho mělo zaměstnat - a navíc se to třeba i může jednou hodit.

Mno - trochu jsem se rozepsala. To víte - tchyně má času dost 😉

drahuska1977
19. led 2016

@dludli taky mam to same neboj

shenara
19. led 2016

@szrajtofla jooooo to tak byva když se jedno decko postavi na vlastní nohy a druhé ne....to je pak chudacek...Manzel ma taky brachu chudaka

mokro
19. led 2016

ahoj je mi 70 let ,taky jsem mněla tchyni a mněla jsem ji ráda ,své názory mně nevnucovala ,jen řekla a já se zamyslela zda nemá pravdu a podle toho se zařídila a tím že jsem ji vyslechla jsme spolu vycházely tykyly jsme si ,já mněla klíče od jejího bytu a ona zase od našeho. ted jsem sama tchyně,zeták mi říké jíto,nekecám jim do toho,máme hezký vztah, mají pětiletého dominika a lindu a lauru dvojčátka osum měsícu ,chodím hlídat ,dcerka chodí dvakrát týdně do práce,peníze jsou potřeba ,mají hypotéku a řeknu vám je to makačka, ted jsou všichni tři nemocní ,tak mám co dělat 🙂

saxana22
18. únor 2016

Ahoj🙂 Jsem tu nova. Procitani vašich příspěvků mě uklidňuje, kdyz vím, ze problémy s tchýní neřeším sama🙂 Děkuji🙂)

betynna
18. únor 2016

@saxana22 -to bohužel ne 😀

saxana22
18. únor 2016

Bohužel pro vás, ale bohudík pro me. Ten můj se mi totiž dost často snaží namluvit, že to prehanim a ze všude jinde jsou vztahy normální a v pohodě a jen ja vyvadim:-/ Ach jo. Spíš straní tchýni, než aby stal při nás.

betynna
19. únor 2016

Tak to já mám štěstí, můj stojí při mě .. ale my stále nevíme proč s náma tchýně nemluví a dělá nám ze života peklo :(

ranniptace
19. únor 2016

@dludli Jejda bydlet s tchyní není dobry napad zažila jsem to jednou a dopadlo to tak že jsem se s dcerou musela odstěhovat bez přítele ten dodnes bydlí s maminkou.

saxana22
19. únor 2016

Kez by s námi ta ma nemluvila. Naposled sdělila tomu mému, že je největší zklamaní jejího života. Podotýkám, ze je jediný syn. A to jen proto, ze nevzal na povel malyho i s kočárkem do vsi kde bydlí, aby se tam s nim mohla promenadovat před okny sousedek. K nám nepřijede. Je hrozne zbrkla a ma šílené nápady, ze mam vazne strach ji malého nechat i na chvíli chovat. Kdyz mu byly dva měsíce, tak mi ho vyskubla a utekla s nim vedle do místnosti a kdyz jsem tam za ni přišla, tak v pantoflich s mým miminkem v náruči skakala na trampolíně!!! Ted naposled uz u ni byl jen ten můj, tak zase privazala provaz na krabici a tahala ho po zemi a pak ho v ni nechala půl hodiny sedět a ještě mi poslala fotku i kdyz věděla, ze s tím nesouhlasím! Malý ještě ani neleze, natož aby sedel:-/ Je proste šílená! Při jediné procházce málem dvakrát skončila s kočárem pod autem, protože vůbec nedává pozor. Uz fakt nemůžu. Mam strach ji ho dat jen pochovat, natož nechat déle na hlidani. Třeba mi ho krmila medem.( začínáme s prikrmy) Kdyz něco před tím mým řeknu, tak jsem precitlivela a prehanim a mam si dojit k psychologovi, protože mam neúměrný strach o malého. Ja se ale fakt bojím. Ona pak o mne špatně mluví a děla mezi námi zle. Ted chce kvůli klidu od nás partner odejít, protože prý nemá nikde klid. Ani v práci ani u starých a ani doma☹((()

radapokec
20. únor 2016

@saxana22 desna zenska, booze vubec se ti nedivim