Tchýně a problémy s nimi. Že nejsem jediná? Přidej se.

dludli
29. led 2007

Zdravim všechny,
sice se mi kapanek prici, zakladat toto tema v sekci rodina, no ale kde jinde, ze? Je tedy jasne ze se svou tchyni nemam dobre vztahy a tak trochu doufam (ale nikomu to nepreju) ze na tom nejsem tak sama a ze se nekdo najde s kym bych mohla o tomto zivocisnem druhu 🙂 pohovorit.
Dneska me zase nastvala a potrebovala jsem to ze sebe dostat, no takze to zase "odnesl" konik 🙂

Tak co kocky, je tu nekdo kdo take s tchyni nevychazi? Jak to resite? Jelikoz u tchyne s manzelem bydlime, tak to resit musime :-/

zizala79
24. črc 2012

@dashi jj, jako med nebo jed, to si asociuju u některých agresivních žebráků. nejdřív jsou slušný a když jim nedáš prachy (není po jejich), tak tě pošlou do pekla i s příbuzenstvem do sedmého kolena...

@oktarina neakceptování toho, že máme nějaký program, to mě berou mory!

zizala79
24. črc 2012

@oktarina tohle dělá můj taky, že odejde z místnosti pryč, sám ji nedává...

zizala79
24. črc 2012

já už jsem přemýšlela, jak budu synovi vysvětlovat různé věci, co tchýně dělá a říká. ona fakt dělá hrozné věci, např. má psa a někdy mu řekne, že ho hodí z balkónu, ale i hnusným tónem... jako mám právo dítěti říct, když mi pak s něčím takovým přijde, že babička je psychicky nemocná? já jinak nevím, jak mu to vysvětlit. rozhodně nechci, aby dětem ve školce tyhle věci říkal a aby z něja byl agresor

oktarina
24. črc 2012

@zizala79 dítě nepochopí, kdy je to planá výhrůžka a kdy to myslí vážně ☹ Asi si s ní o tom budeš muset otevřeně promluvit a sdělit jí své obavy, třeba se chytně za nos...

zizala79
24. črc 2012

@oktarina nevěřím tomu, ona tak mluví před dalšíma dvě vnoučatama, když jí nepřijde blbý před dětma tohle říkat, určitě to nepochopí, a navíc, fakt jsem se snažila v klidu jí některé věci vysvětlit, nejde to, už jsem i vybuchla, protože na to nemám nervy... já se s ní nestýkám, ale klukovi to samozřejmě nemůžu a ani i z principu nechci zakazovat, ale jako osoba je absolutně nevhodná na babičku

pejtho
24. črc 2012

@oktarina Jo PéZetka 🙂 Tos mě pobavila! 😀
Ono je to tam s těmi dětmi trošku složitější-oni jsou to parchanti i pro rodiče a ti si neustále stěžují, že nevědí co s nimi mají dělat, ale ta výchova je otřesná, takže lepší už to tam nebude...

Jinak já právě také nevím co s tím. Třeba moji rodiče se mě zeptají, jestli přijedeme a když řeknu že máme jiný program, tak se ještě zeptají kam jedeme a ať si to užijeme a pak se třeba ptají, jaké to bylo.
Když to řekneme tchýni, tak ta se jen ptá, proč musíme pořád někde trajdat a utrácet peníze, když můžeme být u nich...no co na to říct, že?
On manžel s nimi má vztah celkem dobrý. Odešel brzy bydlet jinam a moc s nimi nebyl a tím si udržel zdravý rozum a má je samozřejmě rád, jako své rodiče, i když ví o jejich chybách. Jenže je to takový poseroutka. Jeho táta je hrozný despota a jakmile se s ním někdo jednou nepohodne, má to špatné napořád. Toho se manžel hrozně bojí, takže skáče, jak ostatní z rodiny pískají, aby se všem, a hlavně tátovi, zavděčil.
Když je pak nějaký problém, ozývám se jenom já a manžel mlčí. Doma mi dá za pravdu, ale před nimi se prostě bojí cokoliv říct.
Takže s tím je spojené i to, že si nedělám iluze, že jakmile se za mnou zaklapnou dveře, už mi myje zadek celá rodina 🙂

pejtho
24. črc 2012

@zizala79 Tak přesně tohle budu jednou řešit i já. Třeba tchán neřekne dětem jinak než haranti-a to i před nimi. Celkově všichni mluví hrozně sprostě, takže mě jednou čeká vysvětlování, že dědeček s babičkou takhle mluví, ale ona tak mluvit nesmí....

oktarina
24. črc 2012

@pejtho no tak na takový komentář bych taky zůstala jsen tupě zírat s otevřenou pusou, jako co to je nazývat trávení vašeho volného času trajdáním někde a určovat/navrhovat? vám, abyste raději trávili každou volnou chvilku s nimi? Možná mě tak napadlo, kdybys jim navrhla, aby pro změnu oni pro jednou trajdali s váma, že něco nového uvidíte a oni si užijí vnoučátek... Akorát jak to tak píšeš, tak ty jsi v rodině za špatnou a tvůj za pěknou, protože on je pořád ten poslušný chlapeček ☹ to je blbé. Bylo by ideální, kdyby alespoň stál za tebou když je konflikt.

zizala79
24. črc 2012

@pejtho a máš představu, jak to budešš dělat?

nebo kdokoli tady, co už to řeší, nám se to povážlivě blíží, dítě začne víc vnímat a vůbec! to je moje noční můra

katerinanov
24. črc 2012

@zizala79 No já jak jsem psala, že tchánovci mluví sprostě a mluvili tak i když byl manžel malý to opravdu řešit nehodlám. Pokud nebudou respektovat, že před dětmi se mluví slušně a tak stejně s těmi jejich hygienickými návyky, nebudou se s malým stýkat. Stejně se nestýkají už teď takže spíš mluvím o situaci, kdy by nastal nějaký zlom. Já nehodlám ve školce vysvětlovat, že jsme sice slušná rodina ale tyhle sprosté slova slyšel od babičky, která to používá v normální mluvě. Prostě pro mě jsou hranice, které nelze překročit a slušné chování před dětmi mi přijde jako naprostá samozřejmost. Ono ve finále nakonec budu já ta špatná, která upírá prarodičům styk s vnoučetem, ale jelikož se o malého zajímají tak sporadicky, nevidím důvod mezi nima pěstovat nějaký umělý vztah.

pejtho
24. črc 2012

@zizala79
@katerinanov
No zřejmě řeknu dětem, že babička s dědou mluví ošklivě a smrdí jim z pusinky, ale už jsou velcí a nemají svoje rodiče, kteří by jim řekli, že se takhle nemluví.
A že děti by jim měli jít příkladem a mluvit slušně. No a když bude děda s babi takhle mluvit, tak prostě říct, že to je fuj a neříká se to. No a doufat, že to děti pochopí, protože těžko budu vychovávat skoro 60ti letého chlapa, že jo!
Samozřejmě jim nezakážu se s nimi stýkat, ale pokud sami nepochopí, že před našimi dětmi takhle mluvit nemají, protože my tak doma nemluvíme, tak jim to samozřejmě řeknu a opět budu doufat, že to pochopí a budou se alespoň trošku hlídat.
A když ne-no rodinu si člověk nevybírá, takže pořád dokola opakovat dětem, že to je fuj.

@oktarina Společné výlety a dovolené jsme nabízeli několikrát. Dokonce jsme je letos chtěli vzít k moři, s tím, že jim část zaplatíme. Ale odmítli to, protože čekají, že je na dovolenou pozve jejich dcera-mají k ní a k jejím dětem samozřejmě blíž. Jenže tu to ani za mák nenapadne a naopak si rodičům ještě řekne o příspěvek na jejich dovolenou...
Naposledy s náma jeli asi před 4mi lety na Macochu a od té doby, když jim nabídneme výlet, tak se kroutí, že mají moc práce na zahradě apod. Takže každý rok nabídneme dovolenou, jsme odmítnuti a dál už se nesnažíme.
Ale co s tím-no nic 🙂 Zvyknout si! Ať chci nebo ne, tak je to rodina.
S manželem už jsme se párkrát chytli, když mi doma říkal, že se rodiče chovali hloupě a já namítnu, že se mohl ozvat...tak je hned oheň na střeše. Jenže na druhou stranu vím, že by pak mohlo být vážně v rodině zle, tak takhle za ten klid hold obětuji to, že jsem za špatnou...

zuza01
24. črc 2012

@oktarina Já jsem se jí pokusila vysvětlit, že je důležitý, aby boty pro děti byly kvalitní. Tak mi vysvětlila na oplátku, že na tu chvíli co je bude nosit se snad nic nestane. Teď je uražená. Ale vnukla jsi mi myšlenku, mám tady dětskou knížku s ovocem a zeleninou, třeba by se to z toho mohla naučit 😀

zizala79
24. črc 2012

@pejtho já jsem skeptická, mluvení nebude nic platné (jako s tchýní), ale snad bude nějak fungovat mluvit s dítětem... ale je to smutný...

oktarina
25. črc 2012

@pejtho máš můj obdiv, že se přes neustálé odmítání snažíš nabízet společné výlety, dokonce dovolené. No upřímně, nevím, jak bych zvládla strávit třeba 14 dní s našima matkama a vrátit se při plném psychickém zdraví, ale asi jim to nabídnu, až pojedem poprve s malou kmoři, ať jedou s náma. Tchýňka je sice po operaci páteře a kyčle a dle svých slov se už necítí pomalu ani na to jet do lázní,a le snad ji letecky přemluvím, má už svoje roky (69) a jednou bych chtěla aby si dovču s malouo užila, bůhví, kolik času spolu ještě budou moci strávit... a moje máti se zase bojí letět a busem se jí k moři jet nechce, že to trvá i 23 h (třeba řecko) tak si říkám, že budeme frajeři a jednou je tam vezmem 😉 ale jestli mi to odmítnou, budu smutná, to jo. Protože to rozhodně nedělám kvůli sobě.
Máš to pěkně vymyšlené s tím, že oni už nemají své rodiče, kteří by jim vysvětlili, že taková slova jsou fuj.

@zuza01 to je největší blbost pod sluncem, že za tu chvíli se dětem noha nezkazí, když právě v dětském věku se formuje!!! To spíš dobře vyformovaná noha v dospělosti snese žabky apod, protože klenbu už má vytvořenou... má dobré názory, tovja tchýně 😉

pejtho
25. črc 2012

@oktarina Hi hi-možná jim to neustále nabízím, právě proto, že vím že odmítnou 🙂
Ono je to s nimi na dovču taky těžké. Nikdy nikde nebyli, takže nejsou zvyklí vůbec cestovat. Tchán si sice předloni koupil nové auto, ale jezdí s ním max. do práce 5km a nejdál byl v Praze za příbuznými (100km) a to jsme mu museli půjčovat GPSku a na cestu se chystal dva dny.
Takže oni by se třeba rádi podívali do Chorvatska, ale s dcerou jet nemůžou-nevešli by se. K nám by se zatím vešli, ale vzhledem k tomu, že od listopadu budeme 4, tak už je to taky problém. A vlastním autem by se tchán právě bál, což chápu, když za celý život nikde nebyl a není zvyklý, tak v jeho věku se někam vypravit už chce odvahu.
Autobusem to zase nedá tchýně kvůli čůrání a zádům. Na to se také nedá nic říct, protože já se ještě na škole něco nacestovala autobusem a už bych to taky asi nedala 🙂
No a letecky se sice bojí, ale je to jediná možnost, jak se na dovolenou dostat, takže už se nechává zvyklat. Jenže sama nám řekla, že by chtěla jet se svou dcerou a jejíma dětma, protože by chtěla vidět, jak budou nadšení z moře apod. Takže i když jsme letos dovolenou nabídli, odmítla to a čekala, jestli nabídne dcera...a prd.
Také mě to mrzelo, že s náma nechtěli jet-né, že bych stála o jejich přítomnost, ale když vím, že na pozvání k moři čekají, tak pak zamrzí, že dávají přednost jiným vnoučatům. Ale zase už si na takový stav zvykáme.

Ona i švagrová mi jednou otevřeně řekla, že jí vadí naše děti (naše a ještě od druhého bráchy), protože kradou pozornost těm jejím.

oktarina
25. črc 2012

@pejtho kradou pozornost? Tak jako máš na ruce pět prstů můžeš mít jeden radši a druhý méně? Bez kteréhokoli budeš mít omezenou funkci ruky, jak může takovou blbost vypustit z pusy? Babička má mít jako ráda jen její děti? Švagrovka je trošku rozmazlená medůza sobecká, ne? Vidím, že i ty ke společné dovolené přistupuješ rozumově - dělám to pro děti, ať si užijou, o to víc ten dobrý úmysl, když je odmítnut, zamrzí. ale je to jejich volba, že s vámi nechtějií jet, s tím bohužel nic neuděláš. Já budu doufat, že mi to jednou projde a pojedou obě babičky 🙂 ale to abychom si půjčili nějaké obr auto, protože s malým dítětem si do letadla zase netroufnu já (myslím tak do tří let) a abysme se všichni vlezli 😉 no uvidíme, nebudu předbíhat.

pejtho
25. črc 2012

@oktarina No ona je švagrová celý tchán a společně vládnou celé rodině. Tchýně je prdlá si myslím z nich a dělá vše proto, aby se zavděčila jim dvoum a doufá, že my ostatní se s tím srovnáme. Na jednu stranu je mi jí líto, na tu druhou si říkám, proč bychom si od nich měli nechat poroučit ještě my.
Já jsem plánovala i jednu dovolenou, že by třeba vyrazily jen babičky bez chlapů. Jenže tchýně bez tchána jet nechce a on by jí možná ani nepustil, takže z toho sešlo.
Jinak létání s prckem se bát nemusíš-my byli letos s 10měsíční a bylo to naprosto bez problému a všichni jsme si to užili.
Naopak horší byli možná ty děti starší, protože už chtěli nějak zabavit a nudili se. Zatímco malou jsem i ještě kojila, pak jsem si jí posadila, ukazovala knížky. To 3leté dítě už bude chtít běhat a nevydrží dlouho sedět. Ale my bychom s dětmi rádi každý rok, když vyjdou finance, tak uvidíme, jestli se to bude zhoršovat, nebo zlepšovat 🙂

oktarina
25. črc 2012

@pejtho a můžu se zeptat kam ste letěli? Jde mi jak o čas letu, tak i destinaci, můj chlap trpí paranoiou, že všude na světě jsou bacily a nemoce a naši malou tomu přeci nebudeme vystavovat 🙂 a že létání dětem škodí, protože nemají dovyvinutou eustachovu trubici a v kabině je přetlak a kdesi cosi prostě 😀
Nám to rozhodně každý rok nevyjde, máme hypo na byt a půjčku na auto 😉 ale nechci jezdit na dovče až to všechno splatím, to bych tky do důchodu už nikam jet nemusea, žeano?

jancip
25. črc 2012

@oktarina No, ona to není ani tak paranoia. Já sama mám nalétáno celkem dost. Ale dítě do 3 let bych do letadla opravdu nebrala. Jednak kvůli tlakům a jednak kvůli tomu, že ještě nemá úplně dovyvinutou imunitu, takže země s odlišnou mikroflórou můžou udělat pořádnou paseku. Ještě snad tak se zavřenými oči evropské země, ale do jiných bych tak malé děti nevozila a nedoporučují to ani rozumní lékaři.

oktarina
25. črc 2012

@jancip díky za názor, já právě nevím, čemu už věřit, 100 lidí 100 názorů 🙂 Já bych přemýšlela tak nad CHorvatksem i s tím, že je tam hodně podobná strava jako máme my, tak by z toho malá nemusela mít žádné potíže i s tím, že je tam dobrá dostupnost lékařů, v obchodech mají takřka stejné věci jako u nás a je to tam celkově pro mě jak nějaká odloučená část česka 🙂 je mi tam příjemně, jak říkáš - evropská destinace pro mne = civilizace 🙂

jancip
25. črc 2012

@oktarina Já mám nacestováno opravdu dost (Indie, Blízký východ, severní Afrika...), cestování miluji, ale teď si prostě musím dát pauzu. Ono se 10x nic nestane a z toho to pak jednou nevyjde. A člověk si to pak bude vyčítat. Něco jiného je mít zodpovědnost sama za sebe a něco jiného za to malé mrně. Evropa má podobné klima, je zde relatině dobře dotupné zdravotnictví..takže když už, tak bych volila některou bližší zemi.

oktarina
25. črc 2012

@jancip tak to si dobrá, moje nejvzdálenější destinace je Norsko a Sev. Afrika 🙂 ČR je tak hezky uprostřed 😉 myslíš, že to Chorvatsko je taky už "moc"? Sem si říkala, s tím zdravotnictvím, že aj kdyby tchýňka potřebovala něco, tak tam by neměl být problém...

jancip
25. črc 2012

@oktarina Itálie, Chorvtatsko apod. je v pohodě....jen se doporučuje jet aspoň na 14 dnů, protože mrně se pomaleji aklimatizuje.

pejtho
25. črc 2012

@oktarina
@jancip
My jsme byli začátkem června v Řecku na Rhodosu. Doba letu cca 2hodinky. Při startu a přistání jsem malou kojila, nebo jsem jí dala napít z flašky, takže polykáním krásně vyrovnala. tlak.
Co se týče aklimatizace, tak s tím nebyl problém-ale ono je Řecko naprosto normální civilizovaný stát a hodinka časový posun je prd. Musím říct, že mimo Evropské státy bych se s takhle malým dítětem také nevydala.
Letěli jsme do hotelu all inclusive, takže jsem se nemusela starat o jídlo pro nás a malé jsem vezla skleničky, které jsem na pokoji ohřála. Stejně tak jsem vezla cestovní varnou konvici a večer udělala normálně kaši, když přes den chtěla, nakojila jsem. Měla sebou hračky, mámu s tátou a ještě babi s dědou a byla naprosto spokojená 🙂 V noci spinkala lépe než doma a tím, že jsme letěli začátkem června jsme se vyhnuli nějakým šíleným vedrům. V sezóně by mě k moři nikdo nedostal! Natož s dítětem 🙂
Každopádně každé dítko cestování a přesuny snáší jinak. My jsme s malou od malička jezdili po ČR, takže jsme si zvykli na ten režim najíst a přebalit kde to jde a u moře to pak byla naprostá paráda! Malé už jsem pak ani nedávala skleničky co jsem vezla, ale vybírala jsem jí jídlo, co jsme jedli my a plno čerstvého ovoce, takže s výživou také není problém.
Doktor nám pobyt u moře dokonce doporučil, protože malá se předtím asi 3 měsíce nemohla vyhrabat z rýmy, kašle a pořád dokola prskala. Co jsme se vrátili od moře, je klid 🙂
Jinak se zdravotnictvím-tchýně nám právě říkala, že v Řecku je zdravotnictví šílené, že tam nemáme jezdit-no ruku na srdce-žijí tam normální lidi jako my, co mají také děti, cestovní pojištění jsme měli a kdybych měla dovolenou vybírat podle toho, jak mi kde ošetří průjem nebo zlomenou ruku-nepodívala bych se nikam. Je prostě potřeba být na všechno připravená a nejezdit s dětmi mimo civilizaci.
Nejela bych s miminkem do 6ti měsíců. Ale příští rok se chystáme jet znovu-asi opět Řecko. Starší dceři budou skoro 2 roky a mladší bude asi 7 měsíců. Samozřejmě zase platí to, že se nemá nic lámat přes koleno a když by druhá dcerka např. nespala, byla více plačtivá a neměla ráda cestování, tak nikam nepojedeme. Ale jinak se držím hesla, že kdo nezkusí, tak pak nemůže říkat, že cestovat s dětmi nejde 🙂
Také jsme kupovali zájezd last minute, týden před odjezdem, takže jsem věděla, že je malá zdravá, ušetřili jsme peníze a neměla jsem stres půl roku dopředu.
Za mě cestovat s dětmi ANO-ale samozřejmě to chce vhodně vybírat, být na vše připraven a nepřeceňovat síly svoje ani dítka!

pejtho
25. črc 2012

Jinak jsme také uvažovali o Chorvatsku, ale vím, že by se naše malá 10 hodin v autě utrápila, takže jsme volili leteckou dopravu a udělali jsme určitě dobře! 😉

pumuckl
25. črc 2012

Ahojte, chtěla bych se vás zeptat na váš názor. Jsem v 35tt+6, první dítě se narodilo v 35tt+5, takže jakoby "včera". Neměla jsem žádný příznaky, že by se to mohlo stát, prostě mi najednou praskla voda a jeli jsme. Manžel mi včera oznámil, že jeho "drahá" matka (žijící se svou nesnesitelnou matkou) chce jet na dva dny (už teď čt-pa) s kamarádkama pryč přes noc s chce po manželovi, aby šel na noc k ní, když ona tam nebude, aby tam její matka (jeho babka) nebyla sama, protože se tam (v RD) bojí a "nechce ji pustit". Jsem divná, když mi vadí, že by mě v 9.měsící manžel nechal samotnou doma a šel "hlídat" babku? Bydlí od nás jen cca 1,5km ve stejné městské části, takže "za rohem", ale ... Já jsem mu řekla, že mi to vadí a samozřejmě ta špatná jsem já. Nemyslím si, že se něco stane, že porodím zase dřív, ale jde mi o princip. Prostě mi připadne sprostý, že ji vůbec napadne to po něm chtít. 😠 Manžel je uraženej, že jsem mu neřekla: jasně miláčku běž, babiččin strach je samozřejmě důležitější než já. 😠 Podotýkám, že tchýně není jedináček a mohla by tam přespat její sestra.

pejtho
25. črc 2012

@pumuckl Na jednu stranu chápu, že jak pro tchýni, tak pro babičku je důležité, aby tam nebyla sama, pokud se tam bojí. Manželovu babičku bychom také nemohli nechat doma samotnou. Na druhou stranu, pokud je jiná možnost, kdo by tu dobu mohl strávit s ní, tak bych se manžela normálně zeptala, jestli není možné, aby přijela sestra - tedy jeho teta, jestli chápu. Hlavně bych zdůraznila, že se cítíte lépe a klidněji, když je v těch posledních týdnech s vámi a máte strach, aby se něco nestalo.
Není to jen na tchýni, ale i na domluvě mezi vámi.
Já jsem tedy dceru rodila v termínu, ale manžel ve 35tt odjel na dovolenou na týden do Chorvatska a ještě týden před porodem jsem ho vezla asi 15km na jednu akci a čekala jsem pak doma na telefonu do 3 do rána, až zavolá,abych pro něj přijela 🙂 Ale bylo mi fajn, nabídla jsem se a chtěla jsem, aby si manžel ještě trochu povyrazil, než ho budu opravdu potřebovat 🙂
Pokud babička bydlí 1,5 km od vás, tak bych se zas tolik nebála a zkuste si s manželem promluvit mírněji. Oni chlapi snáší hůř, když za vším vidíme jejich matky 🙂 To si pak můžeme zuřit sami pro sebe 🙂

pumuckl
25. črc 2012

@pejtho Já chápu, že se tam babka sama bojí a za jiných okolností bych nebyla proti, ale rozčiluje mě ten přístup, že je vůbec napadne, že by mě měl manžel nechat doma a jít hlídat babku. Navíc to řekne takto na poslední chvíli. Já nejsem ten typ, co potřebuje manžela za zadkem. Přes den bývá víc "nedostupnej" než by byl teď v noci a jestli spí ve stejné posteli nebo 2km od ní nevidím jako velkej rozdíl a kdyby chtěl jít někam s kamarádama, tak z toho nebudu dělat detektivku, ale toto mě prostě rozžhavilo do běla, že je vůbec napadne to po něm chtít. Navíc tchýně mě nesnáší. Od začátku je to u nás jak u Homolků, "kdo je víc manželka nebo matka?!" Manžel je jedinnáček, matka s otcem se rozvedli, ona si žádnýho chlapa nenašla a tak prostě v manželovi vypěstovala, že "nikoho nemá a tak by měl on ...". Manželova slova: "Ona se mu totiž obětovala, nikoho si nenašla kvůli němu, aby se mu mohla věnovat" a "ten zlej ošklivej cizí pán" ..... Prostě prototyp jedináčka mamánka. 😠

zizala79
25. črc 2012

@pumuckl nejsi divná, zvlášť vzhledem k tomu, že první miminko se narodilo dřív. rozhodně je lepší, když bude manžel doma. může se dít opravdu cokoli. a doufám, že nebude nic, ale tohle bych mu taky neodpustila..

pumuckl
25. črc 2012

@zizala79 díky. Rozčiluje mě, že manželovi vůbec nedochází, že i on by měl být proti a ne to postavit na tom, že já jsem ta "špatná" 😠