Tchyně chce založit vnoučeti stavební spoření

brokovich
27. črc 2015

Zdravím. Vlastně ani nejde o "rodinný problém", ale nenašla jsem kam jinam by se to hodilo. Jde o to, že se nám narodí první mimčo. Tchýně vymyslela, že mu založí stavební spoření. Muž mi to říkal, ale mně se to nějak nepozdává, protože tchýně sama má dluhy (splácejí hypotéku) a můj muž má ještě dva bratry, kteří také někdy budou mít děti, tak si říkám, že aby byla spravedlivá, tak by šetřila i jim, ale zas tolik peněz si určitě ukrojit nemůže (co když bude mít 6 vnoučat, to už jsou 3 tisíce a z "dělnického" platu a při splácení dluhu.... Já vím, že je to od ní hezké, ale my s mužem oba máme (měla jsem) slušné platy a aby si tchýně utrhovala od úst pětistovku mi přijde za její finanční situace takové divné. Navíc já tedy žádné spoření pro dítě neplánuji, a protože je spoření vázáno na účel (stavba, rekonstrukce), tak k čemu bude 18letému dítěti cca 100 tis. vázaných na koupi domu. Možná, kdyby mu spořila na studia nebo tak něco, to by ještě dávalo smysl. Ale stejně. Prosím, jaký na to máte názor? Díky všem.

berenika39
27. črc 2015

@78marcela no měla jsme na mysli spořící účet na jméno rodičů a aby byl jen pro dítě.....
Jinak problém je třeba i to, že spořící cokoliv je na dítě a to - pokud se to nevychytá, může v horším případě - nikdo nemůže předjímat, jaké dítě v osmnácti bude - prostě dnem 18. narozenin vybere a použije na čert ví co. Proto dejme tomu šetřit, ale bokem, na jméno dospělého.

Jinak zcela upřímně, dnes naspoříme, a za 18 let budou ty peníze mít třeba úplně jinou hodnotu. Te djsou to statisíce na zařízení bytu, ale potom to budou statisíce na ....nic.....takže nemovitost, zlato, cozí měna, nevím, ale my se sspí snažíme zabezpečit syna jinak, než spořením.

blahova_andrea
28. črc 2015

@78marcela to je skvělý nápad...mám taky airbank a vůbec mě nenapadlo ty obálky tam použít takto pro děti. díky za tip. já mám pro děti pár korun od prarodičů doma v obálkách, tak je asi šupnu teda do těch airbank obálek 😀

blahova_andrea
28. črc 2015

@berenika39 což o to, taky bych dětem ráda koupila nemovitost, ale budeme rádi, když jednoho dne budeme mít nějakou naši, natož ještě pořídit dětem, takže to fakt nehrozí. ale ano...je to nejlepší investice a zajištění jaké může být 😉

prcekverunka
28. črc 2015

@blahova_andrea Aha, tak to jsem ráda, že to vím. Asi je to teda nějak změněné ☹ Díky za info...

78marcela
28. črc 2015

@berenika39 ano, presne tak. Jedine na sve vlastni jmeno. Do 18 let urcite cekat nema cenu, urcite z toho prubezne budeme vybirat, jak bude mala potrebovat.
@blahova_andrea jojo, presne tak jsme to udelali. V tom je airbank fakt nejlepsi sporici ucet. Ted tam mame asi sest obalek, nejake nase, na dovcu, auto a pro malou od nas, a pro malou od babicek. Nasi taky setri, poridili kazde vnucce pokladnicku u nich, a jednou za rok se to vybere a soupne na ucet, tak proto ta obalka od babicky.

veronika182
28. črc 2015

@berenika39 však jo,však to píšu. Ale jde to použít i na studium. Pokud by to nechali až do 18,tak si pak s tím může dělat co chce. Asi si mě špatně pochopila. Pracuji v bance,tak to moc dobře znám ta omezení. I ten soud už jsem několikrát řešila . 😉

bunny123
28. črc 2015

Tchyne zamyslela neco podobneho, ale ja jsem byla proti. S manzelem jsme chteli ucet zalozit a prislo mi nepochopitelne, proc by ho mela spravovat babicka. Je fakt, ze se mi to z jeji strany zdala i touha manipulace, ale to neni vas pripad. Nakonec souhlasila, ze bude jen posilat 500,- po dobu peti let. My mesicne davame 1200,-, aby jsme dosahli na rocni benefit.

ilonne
28. črc 2015

@78marcela Na sporici ano, na běžné ne.

ilonne
28. črc 2015

@78marcela Navíc v dnešní době bych peníze na spořícím účtu a to už jakémkoliv ležet nenechala. Úrok mizerný a za pár letvz toho nemáš nic. Hledala bych jiné způsoby investice. Např. Investiční zlato, nebo my máme peníte pro děti uložené v exkluzivním alkoholu.

78marcela
28. črc 2015

@ilonne ja se v dalsich investicich,at uz zlato, alkohol, nebo podilove fondy, nevyznam. A vzhledem k tomu, ze u nas to jiste zadne dlouhodobe investice nebudou, tak se v tom ani nehodlam vzdelavat😉
Jakmile tam par tisic naskoci, tak se urcite najde neco, v cem se utopi, at uz to bude treba zarizeni jejiho pokojicku, nebo prvni slusne kolo, nebo lyzarsky vycvik, cokoliv, co bude potrebovat a bude nad ramec beznych vydaju.
Takze pro nas je sporici ucet nejlepsi variantou, i kdyz je tam urok jen 1,1%.

ilonne
28. črc 2015

@78marcela Naprosto chápu 🙂

78marcela
28. črc 2015

@ilonne navic, mozna to ted bude znit docela blbe, v dnesni dobe, kdy se maminky predhaneji v tom, kolik chteji diteti nasetrit..ja se na to koukam trochu jinak. My jsme od rodicu nic nedostali,jen v 18 letech asi 12 tisic pojistky a pak asi 20 tisic, kdyz jsme zarizovali prvni byt. Zpetne to hodnotim jako nejlepsi mozne reseni, protoze nas to naucilo se o sebe poradne postarat. A u nasi dcery to vidim podobne. Urcite nebudu krkavci matka, ale zase nechci aby si zvykla stat s natazenou rukou, co ji kdo da. Takze nejakou vypomoc do zacatku ano, ale statisice rozhodne ne. Ty procestujeme my s chlapem😉 😉

kokoska21
28. črc 2015

Já jsem také od rodičů nedostala žádné speciální spoření nebo peníze, ani v 18, ani jindy... na druhou stranu se mě rodiče snažili podporovat při studiu i jiných věcech a jsem za to vděčná.

anakolut
28. črc 2015

@78marcela
Je to tak, jak píšeš. Platí to i pro dětské účty, že od vyšší částky musí vývěr schválit opatrovnický soud a hlavně dětské účty stejně většinou and 30 000 Kč mají nulové úročení. Taky jsem kvůli tomu zakládala ten spořák u Airbank a malá tam má svou obálku. Navíc je i více úročený než původní dětský účet,

ninive211
28. črc 2015

Já od našich "dostala" částečně naspořené stavební spoření na moje jméno, tehdy se to ještě vyplatilo, úrok 3=, založeno myslím v r. 2003 (to už jsem byla plnoletá), ale platili mi tam naši, jakmile jsem dostudovala VŠ a začala si vydělávat, tak jsem si na to začala spořit sama a asi za necelé tři roky jsem si naspořila do cílové částky 300 tis., kterou jsme si hned vybrala (=převedla na jiný spořící účet), i když se mě poradkyně tehdy snažily všemožně přesvědčit jak budu mít výhodné, když budu spořit ještě přinejmenším dalších šest let...prdlajz, dalším 6 let peníze, ke kterým se nedostanu, mně bylo v době ukončení 27, vidina založení rodiny, hledání bydlení, zařízení, možná hypotéka a já budu svoje jediné úspory dál držet na pseudoúčtu, kde se tehdy už nějak měnily podmínky, co se týče využití?
Jinak naší dceři zatím nějak nespoříme, jak se tu psalo, na dětském spořícím účtu to nemá smysl a nějaké ty fondy plánujeme založit asi až po mém návratu do pracovního procesu, což je výhledově, když se zadaří druhé mimčo, tak možná za pět let.

marketuska
28. črc 2015

@brokovich tchýni bych neodmítala, je to od ní moc hezké a navíc asi neslíbila, že bude platit následujících 20let. Naše děti taky mají spoření, platíme tam my (jo a jdou z toho hradit i studia - tak možná se podívejte kde a co založíte) a když dostanou peníze od babiček, tak jim to tam posíláme a jednou jim účty předáme a věřím, že se jim to na studia nebo na bydlení bude hodit. Moje mamka třeba dětem platí "pojištění", které jsme vybrali a které si může dovolit.

marketuska
28. črc 2015

@berenika39 spoření na jméno dítěte má i své výhody, pokud ho chce někdo zrušit/vybrat, musí to být oba rodiče - musí se dohodnout. Kolikrát už tu byl případ, kdy jeden z manželů vybral spoření dětem a nikdy to tam nevrátil. Pokud před 18tými narozeninami vidím, že dítě je "lajdák", tak spoření rodiče zruší, vyberou, převedou 😉

amelienne
28. črc 2015

Ano, třeba u nás v rodině se to konkrétně stalo. Otec vybral peníze a dceři nezůstalo nic. Nebo něco podobného s šekovou knížkou, kterou nám založila prateta... Teta se k nim dostala a vybrala je všechny všem sestřenicím a bratrancům. Inu, rodinu si člověk nevybere... 🙂 Přátele naštěstí ano. :D Dětem bych založila určitě něco jako podúčet svého účtu nebo něco, nad čím budu mít dohled já a manžel a co lze vybrat v případě větších výdajů pro dítě.

marketuska
28. črc 2015

@amelienne podúčet u účtu jednoho rodičů právě neřeší tu ochranu financí pro dítě ☹ Už jsem slyšela i o matkách, které "zblbly", vybraly i peníze dětí a utratily to za milence zajíčka ☹

berenika39
28. črc 2015

u každého účtu jde přeci nastavit, za jakých podmínek s ním lze manipulovat.

78marcela
28. črc 2015

@marketuska prave pro ty pripady, kdy jeden z rodicu spoření vybral, tak dotycne deti pak zalovali sporitelnu za to, ze neopravnene dala penize tomu rodici a to dite soud vyhralo. Prave kvuli temto procesům banky zavedly toto opatreni, ze penize proste patri tomu diteti a rodice musi pred soudem obhajovat, ze to pouziji pouze pro prospech ditete.
U nas sousedi taky videli, ze jejich syn je lajdak, sporeni nechali dobehnout s tim, ze mu to ale nedaji, ale bohuzel banka penize poslala na synovo jmeno, ten je vybral, aniz by rodicum neco rekl, a za 14 dnu vsech 240 tisic utratil. Jeho rodice cekali, kdy jim to dojde a kdyz pak volali, ze furt nic nejde a toto se dozvedeli, byli na infarkt. A neudelaji nic. Tohoto se dozit nechci.

78marcela
28. črc 2015

@marketuska otazka je, kdo tem detem ty peníze nasporil. Pokud to byla matka a pak je vybrala a utratila za milence, potom to porad byly jeji peníze.. I kdyz je to blby,ale ma na to furt pravo. Je to mozna otazka svedomi, ale z pravniho hlediska si muze se svymi penezi delat co chce, muze je utratit na dite, nebo za milence, je to jen a jen jeji rozhodnuti.