Těhotná a přítel se finančně nezapojuje

11. říj 2021

Omlouvám se za anonymitu, ale je toto téma pro mě těžké a citlivé.
S přítelem jsem 2,5 roku a nyní jsem těhotná v 1.trimestru. Bydlí v mém bytě, finančně mi ale nijak nepřispívá, protože jsem relativně soběstačná a myslela jsem, že si peníze šetří díky tomu, že neplatí předtím nákladný nájem. Je pravda, že jsem si o peníze neřekla, ale opravdu jsem si naivně myslela, že alespoň vzhledem k jeho věku (45) spoří. Koupila jsem pozemek a vyřídila hypotéku na sebe, kterou jsme domluveni společně splácet, je však nyní potřeba již nějakých investic před čerpáním a z něj vylezlo, že nemá nic našetřeno. Naopak suverénně chtěl peníze po mně a uvědomila jsem si, že to není poprvé a že já je vždy bez váhání vytáhla… ve společnosti vystupuje jako MY a NAŠE a já na to pomalu začínám mít averzi. Obávám se, že jsem se dost spálila a máme každý jiné životní hodnoty. Já jsem velmi pracovitá a jdu si za svými cíli…on tak nějak přežívá, nic nevlastní, za ničím nejde. Mám strach, že s narůstajícím těhotenstvím mi začnou tyto věci vadit ještě více. Co dál? Můžete si takového chlapa vůbec vážit? :(

asinehri
11. říj 2021

@asinehri oprava - hezky všechno platí

eliska_f
11. říj 2021

Ten vztah máte špatně nastavený, to už tady asi čteš vícekrát. Někteří lidi prostě nevidí nic jiného než sebe a přitom nemusí být zlí - sem evidentně patří i tvůj partner. Hold to chce mu říct o náklady už teď a klidně to i nadsadit - rozhodně ne naopak! Potřebuje své růžové brýle shodit někým jiným, dám to nezvládne.
Uvidíš jak to půjde. S tím že musíš si taky říct, co jsi ochotná a můžeš kvůli vztahu objevovat a co ne. Do dvou let dítěte, pokud jsi na rodičovské má otec vyživovací povinnost i na tebe, bylo by fajn mu to sdělit. A znovu jsme u toho- zjistí kolik vůbec vydělává a sepiš všechny náklady co máte. Je potřeba s ním sednout a přímo mu ukázat vše reálně - ne hypoteticky. Tudíž že buď bude víc vydělávat tedy brát víc zakázek už teď (dle toho co píšeš tak prostě nemá moc peněz aktuálně) a nebo se chlapeček uskromní tak, že bude bydlet v krabici od bot.. Nejidealnejsi by bylo, kdyby jsi i rozpocitala,kolik vás pak vyjde dítě, jelikož položky za pleny, výbavu atd.. To jsou hezké částky i když něco bereš u druhé ruky.
Nepíšeš o svych rodičich popřípadě sourozencich. Máš se jinak krom tohoto partnera na koho obrátit? Pokud ano, tím lépe. Sepis ty náklady a uvidíš, co ti na to řekne a pak už se musíš rozhodnout sama, zda ti daný výsledek vyhovuje nebo ne.

katule1990
11. říj 2021

My to taky s financema nemáme vyřešený úplně nejlíp, ale toto je teda hardcore, že se nestydí. Jako je možný, že je úplně zabedněnej a nedochází mu to, zodpovědnost odsouvá, až to bude nejnutnější, ale ani to by ho neomlouvalo, navíc ve 45 letech už by měl být v přemýšlení někde úplně jinde. A hlavně, říct těhotný ženský, co ho živí, že půjde v půlroce dítěte pracovat a dítě bude u tchýně, tak to je teda masakr, to by mě položilo. Nedokážu ani pochopit přemýšlení lidí, kteří si netvoří vůbec žádný rezervy a všechno rozhází. Já bych tomu ale na tvém místě dala šanci, přeci jen čekáte dítě. Vážně bych si s ním promluvila o tom, jak to bude fungovat do budoucna a že se to odteď prostě změní. Předložila bych mu výdaje, které musíš platit a řekla mu např. ať si nastaví měsíční trvalý příkaz na xx tisíc, aby to tyhle náklady z větší části pokrylo s tím, že ty budeš šetřit, abyste měli nějakou rezervu (když on toho není schopnej). Zeptala bych se ho, jak velký nutný výdaje má on. Ty budeš mít na rodičáku najednou 10 tisíc a z toho prostě táhnout domácnost nejde. Taky bych mu řekla, že jestli nezačne fungovat jako chlap a brzy živitel rodiny, tak se postaráš sama, že za těchto podmínek s ním rodinu tvořit nechceš. Já si taky nerada říkám o peníze, manželovi taky úplně nedošlo, že mi rodičák najednou nestačí ani na nákup jídla a oblečení, tak jsem se musela překonat a prostě jsem mu řekla, ať si nastavý trvalý příkaz, což udělal, a tak jsme to vyřešili. Ale u vás je to teda o dost složitější. Držím palce.

budouci_maminka
11. říj 2021

jojo vážim, vím, že mám z prdele kliku..
hele já si taky nerada říkám o peníze ale zase vocaď pocaď. já bych tedy ale asi ani nepřistoupila na to placení na půl, mě to prostě vadí, když se chlap nestará.. pro mě už rovnou chlap končil, pokud jsme šli na první/druhý rande a automaticky nezaplatil.. já to brala jako že se odmítá dělit o své zdroje a rozmazlovat a pro mne je to ve vztahu důležité, takže to celkem rychle selektovalo potencionální nápadníky.
na tohle už je ale bohužel pozdě, tady už se čeká rodina. takže co s tím. První věc určitě si v hlavě urovnat co mu chceš sdělit. na tvém místě bych chtěla vědět a) kolik reálně bere a kolik reálně má výdaje. b) jak si rozdělíte platby - protože se společným dítětem už to přestává být moje-tvoje ale naše... c) jak to bude až skončí rodičák. d) že práce na plný úvazek v 6m dítětete nepřichází v úvahu a jaké z toho tedy vyplývá pro oba do budoucna řešení. e) jak si to vše představuje on, co vše on bude zastávat a co bude na jeho bedrech a to včetně domácích povinností okolo prcka nejen financí. f) předpokládané náklady na dítě, za kým půjdou.

budouci_maminka
11. říj 2021

jinak ještě to, že si udělal prázdniny že nebyl materiál.... mno.... sice nebyl materiál ale makalo se o sto6. Materiál byl, jen dražší... jako u nás se stavaři nezastavili. Poslední 2 roky prosíme lidi ze stavebnictví na kolenou aby si na nás našli volno, protože kalendáře mají plné na 9m dopředu.. takže to že si hodil pohodičku nemá s materiálem co dělat.. ale spíš s jeho povahou... tak jako asi se dá s takovym člověkem fungovat, otázka je, jak bude kompatibilní s tvoji povahou a jak moc se dá o něj opřít v případě nouze. protože dokud člověk zažívá jen ty růžové obláčky tak se fungovat dá i s idiotem

hanka_333
11. říj 2021

A jak vysoká bude splátka hypotéky? Když pripoctes stávající náklady na živobytí je to partner schopný alespon z části platit?

autor
11. říj 2021

@budouci_maminka Mas pravdu. Jasne na rande platil, to me ani nenapadlo vytahovat tehdy penezenku, caloval kazdou restauraci nez prisel lockdown, ze jo..ale ted uz je vsechno jinak. Nikam moc nechodime a kdyz uz jdeme, tak casto platim ja, protoze je to vetsinou muj napad jit nekam na jidlo.

autor
11. říj 2021

@hanka_333 Bude to kolem 20. To musi zvladnout, pokud bude pracovat, jak ma a nebude mu jedno, ze proste zakazka neni :/ ale ten celkovy pristup bude hodne tezke zmenit.

fyii
11. říj 2021

Ahoj, zacni si svoje penize setrit. Budete si muset promluvit to je jasny, cekate dite, ktere bude neco stat a kazdopadne, ty budes mama a vypada, ze ti uz neni nact..takze uz od zivota cekas chlapa, co se zapoji a postara. Na rovinu mu rekni, hele chci xy penez na najem, sluzby, jidlo. Budu se starat o nase dite, rodicovska bude 10 tisic. Za tu dobu co jsme spolu, jsi mi na nic neprispival, takze ocekavam ze jsi si min 150 -200 tisic dal bokem (i kdyz asi nedal, jak pises). S ditetem budu doma do 2-3 let a pres to nejede vlak. Nikdo mi dite vychovavat nebude, obzvlast ne tva 70 leta matka, nejen kvuli veku. Ze si jede na 4 dovoleny, co by,si nejel, kdyz ty jsi mu je "zaplatila". Ocividne toho moc nepodela, rafan asi nebude. Dneska se ve stavebnictvi plati zlatem, sehnat nekoho na praci, aby,udelal zakazku, jsou na rok dopredu vybukovany (vlastni zkusenost). Ze neni material, je ho mene, ale sehnat se da ( taky,vlastni certstva zkusenost, stalo me to den telefonovani od certa k dablu). Takze bud at zacne makat a vydelavat a tim padem se podilet na chodu domacnosti, nebo ho posli domu mamince. Pokud by jsi mela zustat sama, tak si to vsechno dobre propocitej, on zivot je fakt drahy a stavba se ted prodrazi klidne o 1/3. Stavet muzes i pozdeji a uzivat si mimino, cas s nim utece hrozne rychle. Drz se🍀

budouci_maminka
11. říj 2021

@fyii souhlasim, taky bych se na vlastní pěst do stavby domu nepouštěla, zvlášť s novorozencem.
dělali jsme kompletní rekonstrukci když se dcerka narodila a jako lítat mezi stavebninama a domem, do toho honit koštětem dělníky a někde v autě narychlo kojit byl masakr, a to jsem měla spolehlivého muže v zádech. bez něj těžko.. to za to prostě nestojí

budouci_maminka
11. říj 2021

já asi nechápu tu "logickou linku" můj nápad jít na jídlo tak musim platit

verais
11. říj 2021

Celé to je nějaké divné jestli žil v blahobytu tak někde ty peníze musí mít neříkej, že když měl před tím na drahý podnájem, nešetřil na jídle, hezky se obléká a dopřával si luxusní dovolené a teď jako najednou nemá od doby co je s tebou nic 🤔🙄🥴 ty peníze co za dobu bydlení s tebou "ušetřil" někde být musí jinak si to neumím vysvětlit z čeho pak to vše platil před tím 🤦‍♀️ a i to jak do teď nic neplatil a není mu blbé, že ho prakticky živí partnerka je to takový příživník jiného slova nemám a tak se teda chlap nechová 😔 asi bych si o tom s nim promluvila buď se začne konečně zapojovat a nebo bych mu řekla, že je konec tohle bych nezvládla tolerovat budeš mít co dělat abys pak vše s miminkem stíhala a opravdu zkloubit k tomu práci (jak teď čtu on má takovou představu) bude to o hubu a to abys zas měla někoho kdo Ti bude hlídat a teda za mě miminko patří k mámě 🤔

ele_nka
11. říj 2021

Můj muž je hodnej a skvělej chlap, ale s penězi to taky neumí. Měli jsme kuli tomu finanční problémy. Takže jsem mu na rovinu řekla, že já se strachovat jestli je vše zaplaceno nehodlá a dala mu ultimátum. Domluvili jsme se na částce jakou si měsíčně nechává pro svoji potřebu a zbytek výplaty okamžitě posílá mě a já platím vše. Že začátku musel zkousnout hrdost, ale za náš vztah mu to stálo a teď je vlastně rád, že nemusí nic řešit.

fyii
11. říj 2021

@budouci_maminka jj, chapu. Ja si postavila a zaplatila jeste pred tim nez jsem poznala manzela. A normalne jsem mu rekla, kdyz se pristehoval chci 10 tisic na najem a jidlo. (Popravde, za ten full service to bylo stejne malo), za to by si stezi pronajal garsonku. Kazdopadne casem, kdyz uz jsme meli deti, tak taky v praci resili, ze my jsme v pohode a nemame hypoteku a to me tak vytocil, ze jsem teda byla hnusna a rikam, za a. o takovych vecech netreba nikoho informovat a za b. na tenhle barak jsem vydelala ja takze resis neco co neni k reseni... kazdopadne co mame deti, tak dava podstatne vic, ale i tak nekdy kdyz chci neco fakt navic tak si saham do vlastnich zdroju. Zivot je drahy a na baraku je porad kam investovat..

cherie24
11. říj 2021

@ele_nka takhle to má i moje mamka. Otčím jí přeposílá výplatu, nechá si "kapesné" a se zbytkem hospodaří mamka - jídlo, hypotéka, energie, vybavení do školy apd. Popravdě, já možná až se rozhodnem, že už máme plný počet dětí a vrátím se opět do práce, tak to možná budu dělat stejně. Když mám peníze, tak je utratím, kdežto partner je spořivý a myslí na rezervy. Takže si taky říkám, že by možná měl kasu držet on a třeba by to krotilo moje chutě k nakupování ... 🙂

orisek56
11. říj 2021

Nečetla jsem všechny komentáře, takže zmíním jen něco......
Jste sólu chvilku.
1) zivis jako ženská lempla, který místo toho, aby jako správný, chlap zabezpečil rodinu a bral to jako svoji výsadu se necha živit a nepřijde mu to ani blbě
2) hrajete si na moje a tvoje a přitom spolu čekáte dítě.... No tam tahle politika moc fungovat nebude
3) ty nevíš kolik má příjem? Ani orientačně? A ne to že je OSVČ není argument. Můj muž je taky OSVČ a nejen že vím o všech příjmech a mám všude přístup, ale mám i od něho plnou důvěru a platím dodavatelské závazky a hlídám splatnosti faktur a hospodarims rozpoctem, asi jsme na dnešní dobu teda my mesuge.
4) řekl, že půjdes půl roku po porodu do práce? Hehe.... To je asi tak celá odpověď k tomuto.
5) jste spolu chvíli a už máte takové problémy, které jste měli mít vyjasnene na začátku....
6) jak víš že nemá nic.... Když o sobě vlastně nevíte důležité věci, tak jak můžeš vědět, že nemá nějaký skrytý účet, kde má statisíce a ty ho jen úspěšně levné dotujes?
7) děláš si to sama. Já bych takovýho vola prohodila dveřma.... Kor u nás, když musíme oba fungovat na 300 procent, jak ve svých úlohách, tak ještě si navzájem pomáhat, a zaskakujeme navzájem tam kde je potřeba, když nemáme zastání ani v rodinách. To bych to s takovým, vyhrála teda.
A ne znova opakuji, OSVČ není diagnóza, je to jen o lidech a o tom nebýt vychcanek, sobec. Nemusí mít majetky ve svých 45 letech, není pro to horší člověk, to je jen současný myšlenkový standard, důležitější je, jestli ten člověk má i v tomto věku chuť něco dělat a rozvíjet.

koordinatorka_odboje
11. říj 2021

Zvenku pán, a v rici vši. Se říká u nás.

merope
11. říj 2021

Ale tak on šel k tobě a tím ušetřil - a má na hezké oblečení a večeře a kdo ví co ještě.

nikjean
12. říj 2021

Nečetla jsem diskuzi, ale naivní představa - očekávat, že chlap splní tvé představy. Ne nadarmo se říká muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. V první řadě bys mu měla narovinu říct, co po něm chceš, dohodnout se na chodu domácnosti (finance atd.). Opravdu není možné si něco myslet a očekávat, že chlap to udělá dle tvých představ. Pokud nepomůže diskuze, je to vyčůránek, který z tebe tahá peníze, neztrácej sním čas.

autor
12. říj 2021

@nikjean Holky, dekuji vsem za nazor, potrebovala jsem jeste vice otevrit ocit a trochu “proplesknout”. ☺️ Tento problem jsem zacala vnimat az letos v lete, kdy to zacalo prechazet vsechny meze a mou dustojnost. Toto tema jsem uz nekolikrat otevrela a nestacim se divit nad nekterymi reakcemi (viz bude hlidat tchybe apod). Stale verim, ze se to muze jeste nejak zlepsit, ale povim vam, toto resit v prvnim trimestru je fakt dost na hovno. Vubec ten pristup, proc bych se ja snazil, kdyz ty to zvladas. No, asi ceka chlapecka trochu dril. Ale ten opravdu muzu nastavit az ted, kdyz ruzove bryle totalne opadly… 😞

evik19
12. říj 2021

Já bych to s ním ještě úplně nevzdávala... Taky jsem svého manžela kdysi pár let živila se vším všudy (tam byl ale objektivní zdravotní důvod) a taky si na to velice rád zvykl. Spolu s tím, že u nich doma jsou všichni docela finančně negramotní a třeba jeho rodiče nikdy neměli společné finance, ho prostě vůbec nenapadlo, že je něco špatně. Já jsem byla jako ty a dokud jsem se zdravotně nesesypala já a následně nešla na mateřskou, tak mi taky bylo blbý mu říkat byť jen o příspěvek na domácnost. Uběhlo dalších 10 let manželství já jsem na druhé rodičovské, máme hypotéku na dům, který je psaný jen na mě (měla jsem pozemek), manžel už se chová zodpovědně, začal pořádně makat, konečně vydělává víc než jsem měla já, platí hypotéku, všechno na baráku zařizuje on, auta koupil on, tanku je on, všechny velký náklady teď prostě táhne on (i když já mám už zase stálý příjem, byť jsem pořád na rodicaku). Jestli máte pěkný vztah a společně mimo se těšíte, tak ho neposilej hned k vodě, děj mu šanci, ať se chytí za nos. Za rok může být všechno jinak, jde hlavně o to, aby převzal zodpovědnost, aby získal pravidelný pracovní návyky. To dáte, když budete oba chtít. A rovnou mu řekni, že s dítětem bude na mateřské ty a tečka. Není objektivní důvod, aby se o vás nepostaral.

katka22688
12. říj 2021

To mi připomnelo mého bývalého... Jedným slovom príživnik, sorry ale lepší to nebude... Jdi od neho nebudeš mít jedno dítě ale dve, a je blbosť aby si sa ty starala o chlapa... Buď to všetko půjde na půl i papirovo i finančne nebo nazdar hlavne si sním promluv, kam dáva peníze co zarobí?

merope
12. říj 2021

@verais Ale ono to tu docela jasně v diskuzi zaznělo.

"Bydlel v drahem pronajmu"
"Zaroven se dobre obleka a nikdy nesetril treba na jidle nebo dovolenych."
"Mel napriklad dva mesice prazdnin a byl na 4 dovolenych…"

Aneb prostě vydělával dost peněz a hned je všechny utrácel za vše, co se mu kde líbilo - vydělal dost na to, aby si to mohl dovolit.

"Bavili jsme se na toto tema, ale ne detailne. Spocitala jsem kolik bude hypoteka napul a kolik budu potrebovat na sebe a dite a on mi vse prikyvnul…momentalne z nej ale vylezlo, ze nema zadne uspory jako zadni vratka,"

Pak mu spočítala, kolik bude potřeba peněz na dítě - nebyly to nějaké přemrštěné částky, tak bez problémů kývl na to, že nemá problém, si na ně vydělat. A když dojdou peníze, tak vezme o zakázku víc. K čemu úspory? Když je víc peněz na účtu, tak se jede na dovolenou, ne?

"On ma nepravidelnou mzdu a od te doby, co bydli u me mi prijde, ze dost polevil s branim zakazek."

No a nebo pokud je víc peněz na účtu, tak se nemusí pracovat, brát zakázky a podobně. Může si taky trošku odpočinout. Když peníze nejsou, tak se naopak musí trošku makat.

"Oklamal me svym vystupovanim a inteligenci."

Nějak tě neoklamal, naopak byl celou dobu značně konzistentní - je schopný vydělat tolik peněz, kolik potřebuje i pro nákladný život. Dokud se nestane průšvih. Rozbila se pračka? Tak vezme zakázku a je. Jenom teď trošku zlenivěl, protože prostě na tu pračku najednou máš ty rezervy, tak on nemusí řešit to, že teda hned nejbližší víkend vezme práci a v neděli kupuje pračku. Protože ono na ni je, tak co by se snažil?

Myslím, že je potřeba mu prostě zopakovat ty výpočty a oznámit, že když u tebe bydlí, bude platit nájem. A pokud chce doma taky jíst, bude přispívat na jídlo. Každý měsíc prostě nějakou pevnou částku, co půjde převodem z jeho na tvůj účet. Odsouhlasil to, tak to prostě pošle a hotovo.

A teda možná se skončí u toho, že se mu doma fakt líbí - v tom případě je taky docela možné, že může jít na mateřskou on, jakmile nebudeš kojit (to uvidíš, jak dopadne, nikdy nevíš), tak to klidně jde. Třeba se ještě rád vrátí ke svým zakázkám. Ve stavebnictví je teď tolik práce, že není důvod, aby zůstával doma. Anebo na mateřské začni dělat s ním - dělej mu manažera a finančního ředitele 🙂.

janule0123
12. říj 2021

Neprocetla jsem úplně vše .. ale dle dojmu tam plnis funkci muže co se týká financí … pokud se na nej nedá spolehnout.. jak nastoupis na rodicak tak se z toho zblaznis bez rezerv … mě teď rodicak padne na provozní náklady malé .. nepočítám do toho větší investice do malé😀na to mě to už nevychází … nemyslím si ze se jeho přístup změní razantně … měli jsme nastaveno s manželem před nástupem na RD stejně, jen naopak … s tím ze Ja si ty peníze dávala bokem… a teď se hodili na změnu bydlení … zazila jsem takového partnera co mas ty a v příští volbě to pro mě bylo kritérium 😀protože pokud si poridis bejbo, ať mas sebelepší post… pujdes se vším dolu … a s bejbem už jste rodina a mělo by to být všechno tak nějak společný, protože nejsi schopna dorovnat příjmy co predtim, protože s detma to proste nejde ..čas a síly investujes jinam … zkus ho tedy zapojit do financí už teď … tímhle tempem do konce mateřské on nic neusetri a pak budes mít problém …

sylvka
12. říj 2021

My bydlíme s chlapem přes rok. Chudák se teda dál na matku s dvěma dětma. Na nájmu hned jsme se podělili na půl. + 3000 na jídlo. Tzn že pro něj asi 9000 z jeho 25 tis.kdyz jsem se ho po asi půl roce ptala,co našetřil ,řekl mi,že nic,málem mě ranilo. Bylo už na cestě třetí ,plánované dítko. Musela jsem teda přistoupit k tomu,že jsem mu rozepsala,co a jak bude odevzdávat.xy nájem,xy na karolinku ❤️ ,xy spoření,xy jídlo ... A prostě odevzdává. Musím říct,že jsem čekala,že bude mít řeči...ale vůbec,on totiž předtím v podstatě s nikým nežil,takže neví co a jak .... Oběma nám to vyhovuje,bylo jen potřeba se domluvit.

autor
12. říj 2021

@katka22688 No napůl papírově mu dům určitě nepřepíšu, když je pozemek můj, riziko hypotéky taky a dům budeme zařizovat z prodeje mého bytu.. Výše hypotéky je jako jeho nájem, který platil předtím, takže nevidím důvod, proč by mu to mělo vadit. Klidně s ním sepíšu nějakou smlouvu o tom, kolik do toho vložil, ale už nejsem naivní, abych někomu slepě rozdávala. Navíc po tom, jak se momentálně k celé situaci staví :(

journals
12. říj 2021

To je docela smutne prozreni. 12 tis.najem neni drahota, to je spis jeste dobra normalka. No, nezavidim Ti to. Mit dite s nekym koho neznam se moc nevyplaci. A tady to rozhodne nezni dobre.

cherie24
12. říj 2021

@journals tak 2,5 roku zas není až tak krátká doba. A ono to, že je někdo s někým XXX let ještě neznamená, že pak při dětech nebude divit. Známá byla s chlapem 5 let, pak se vzali, plánovali rodinu, otěhotněla na najednou zjistila, že má dluhy a už to byl najednou jejich společný problém a dítě na cestě. Do té doby se mu to dařilo tajit a napučoval si na úplné kraviny. A když už je člověk starší, tak si asi těžko může dovolit si třeba 6 let partnera prověřovat...

cherie24
12. říj 2021

Když dělá na OSVČ on fakt nemá žádné úspory? Partner dělá taky sám na sebe, ale má služební účet, kde má prostě dost peněz z čehož platí materiál. Nikdy by ty peníze neutratil. Říká, že je to pro něho základ, protože jak může vzít zakázku, když nemá ani na materiál. Vzhledem k tomu, že se taky pohybuje na stavbách, větších i bytů a domů, tak tyhle věci taky řeší a materiál je a byl, teď i v covid době. Akorát fakt hodně podražili. A to kolikrát i o více než 100%. Stejně tak počítá s tím, že nemůže jít na doraz, když dělá na zakázky a nemůže vědět, že mu někdo nebude chtít zaplatit nebo že se zakázka protáhne a nemá tedy měsíční pravidelný příjem. Zvládá vůbec tvůj partner takhle uvažovat jako OSVČ? Protože jestli ne, tak bych ho fakt hnala do práce, jestli nechceš řešit, že všechno utratil a teď nebudete mít 3 měsíce na jídlo než mu někdo zaplatí ...

orisek56
12. říj 2021

@cherie24 přesně tak. Tohle je správné uvažování remeslnika. Pro nás jen taky priorita mit na zaplacení závazků, bez toho snad ani nejde fungovat, vždyť to ten člověk padne do dluhu.