V rodine nechcú bábätko. Ísť či neísť na potrat?

lienkav
6. lis 2009

Zdravim Vas vsetkych 🙂

.... velmi pekne Vas chcem poprosit o Vas nazor na moj sucasny problem, s ktorym sa borim. Urcite mnoho zien bolo vystavenych podobnemu problemu ako som ja, len kazdy ten problem je pre daneho cloveka velmi subjektivny a kazdy sa ho snazi vyriesit pre seba najlepsie. Som tehotna a som na konci tretieho mesiaca, ked som sa o tom dozvedela, bola som neskutocne stastna aj s mojim partnerom, velmi sme sa na babatko tesili az do toho casu, kym sa nase zivoty nerozisli dost nasilnym a neprijemnym sposobom. Som matkou sestrocnej dcerky, ktoru mam z prveho manzelstva a je to najuzasnejsi cloviecik pod slnkom. Vratila som sa kvoli nej do nasej domovskej krajiny, pretoze moj exmanzel sa nezmieril s jej pobytom v zahranici a partner sucasneho babatko ostal v zahranici. Od mojho navratu preslo niekolko tyzdnov, ktore som prezila vo velmi velkom smutku a zalosti. Nikto z mojej rodiny po mojom navrate ma nepodrzal v tom, aby som si to babatko nechala, neexistuje ani jediny clovek, ktory by sa ma v tejto situacii zastal. Vsetci si myslia, ze to babatko bude nejakym sposobom poznacene, kedze som prezila skutocne tazke psychicke situacie, ze som casto plakala, bola v beznadeji a pod. Najhorsie vsak je, ze uz aj moj partner si to mysli a tiez ma posiela, aby som si to babatko vzala. Nemam momentalne pracu, ani moc financnych prostriedkov, proste nie som v situacii, aby som si to mohla ci uz po materialnej alebo financnej stranke dovolit, avsak ja vo vnutri mam neskutocne odhodlanie sa s tym vysporiadat, ale vyzera to tak, ze moj partner, ak sa rozhodnem pre dietatko, ktore sa aj podla neho moze narodit vdaka tomu, ze mu nedavam az taky pokoj, klud a lasku, aku by som mu mala davat, moze sa narodit dusevne alebo psychicky alebo zdravotne nejakym sposobom poskodene, tak aj moj partner ak sa rozhodnem pre dietatko .... ma opusti. Viete, bez dietatka by som sa skor mohla vratit k nemu, skor si najst pracu a zarobit peniazky na cestu ako s dietatkom a naviac mozno aj postihnutym. Co si o tom myslite ? Dakujem za kazdy prispevok, nad kazdym sa zamyslim. 🙂

zanetak
6. lis 2009

a čo takto porodiť dieťa a dať na adopciu? možno do pôrodu nájdete nejaké riešenie, tak sa neprenáhli, aby si to potom neľutovala a na partnera , ktorý ťa psychicky alebo možno aj fyzicky trestá by som kašlala. Nemal by ťa posielať na potrat. Teraz od januára budeš mať aj vyššiu materskú takže si myslím že finančne by si to mohla zvládnuť, síce bude to chudoba, ale teraz ak nemáš zamestnanie, tak je to horšie si myslím.

roasha
6. lis 2009

nevidim najmensi dovod,preco"hladas"postihnutie?!
tam je otazka,ci to babatko chces,alebo nie?!

sasiki
6. lis 2009

určite sa k nemu nevracaj!!!! nie si prvá ani posledná, ktorá zažívala obrovský stres v tehu, ani neuvažuj o tom, že má byť dieťatko postihnuté, zvlášť keď to nemáš lekársky podložené!!! 😉 Držím palce. 😉

saska.t
6. lis 2009

lienka - tvoj partner je neskutocny ignorant a prve co by som urobila, tak by som ho opustila, kedze on je schopny ta opustit kvoli dietatku (prepac ale je to idiot)
to ze babätko bolo v strese atd. neznamena, ze mu nieco bude, nakoniec testami by to neskor zistili a pri tazkom postihu ti sam Dr. odporuci tehotenstvo ukoncit, ale toto vobec nie je tvoj problem vela mamiciek su v tehu vystavovane roznym stresom a tazkym situaciam a maju krasne , zdrave deticky 😉
To ci ist na prerusenie alebo nie ti poradit nemozem, myslim si ale, ze ty sama vies ako a zaochovat a popasovat sa so situaciou, sama si to naznacila, takze ti drzim palce aby si sa rozhodla spravne a potom cely zivot nelutovala svoje rozhodnutie, zeny su silne stvorenia a dokazu prezit takmer cokolvek a nevzdavat sa 😉 🙂

blau
6. lis 2009

Ahoj Lienkav, sama hovoris, ze mas uz dcerku a je to to najuzasnejsie stvorenie svete. Preco nedoprajes malej aj sebe este jedno take stastie?
Darovat zivot je to najkrajsie co mozes urobit. Sebec akym je tvoj partner, by som uz nevenovala ani minutu.
Rodina: je tazky oriesok. Ale je tolko inych mam v takej istej situacii a zvladaju to. Nevidim dovod preco by si to nezvladla aj ty. Financne predsa babatko nieje az take narocne. Kojis- zadarmo. A ostatok nemusi mat vsetucko nove... Urcite sa najde niekto kto ti rad pomoze 😉
Postihnutie by som ani v najmensom neriesila. Je velmi mala sanca, ked si zdrava a tehotenstvo prebieha v poriadku, aby si porodila postihnute dietatko. Mysli pozitivne a hlavne tes sa z toho, ze mozes darovat zivot a radost. Kolko je tu mamiciek (na fore), ktore sa mesiace a roky snazia spolu s partnerom mat dietatko. Co by oni dali za to, aby mohli darovat zivot?!
Vystri sa z hlboka sa nadychni a verim, ze spravis to spravne rozhodnutie. Ci uz pre seba, pre dcerku, alebo nepodareneho partnera 😉
Vela stastia a ak sa rozhodnes, tak aj zdrave krasne babatko 🙂

susanh
6. lis 2009

lienka, ja by som si to babatko urcite nechala, a ak ta chce partner opustit, nech si ide, nezasluzi si ta.
Partnera, robotu atd mozes mat aj potom, ale to babatko mas teraz. Je vela zien co su smutne a trapia sa, ale to babatko to urcite neovplyvni....

hasleerka
6. lis 2009

tiež si nemyslím že by bábätko mohlo byť postihnuté ... určite by som na potrat nešla, pretože to budeš potom celý život len ľutovať ... a na partnera ktorý by ma posielal na potrat by som sa zvysoka vykašlala ... daj dieťatku šancu na život, ak ho nebudeš chcieť môžeš ho dať predsa na adopciu ako napísala zanetak

bzzmajka
6. lis 2009

tak nechápem prečo ešte zostávaš s takým partnerom, neviem či to je legálne ale my máme záujem o adopciu novorodeniatka, nám sa dlhé roky nedarí mať vlastné bábatko a radi by sme sa stretávali s mamičkou ešte počas tehotenstva...
DAJ MU SANCU NA ZIVOT
Materská je teraz 7 500...tuším...tolko ludí a mamičiek daruje vecičky pre detičky, kočíky pre nenáročné mamičky..
a ešte niečo, teta išla na potrat, nie len psychysky bola na tom dlho zle ale sa jej to vypomstilo, ked chceli mať potratila samovolne, potom sa im síce narodilo ale dcéra nou opovrhuje a druhé narodené sa narodilo s ráštepom podnemia...sama vie, že je to trest, spravodlivosť ecxistuje.

emyly
6. lis 2009

ahoj...nečítala som všetke príspevky....ale prečo si myslíš že by malo byť bábätko postihnuté? len kvôli tomu že si moc plakala a sužovala sa? či sú tu aj iné veci, ako dedičné gény a pod......

diddi
6. lis 2009

asi chces len jeho a nie to babatko...nehnevaj sa,ale obaja ste sebecki,pozerate len na seba a svoje potreby,nehovorite my

katrin21
6. lis 2009

lienka:

prepac, neuraz sa .. ale ako ta moze napadnut, ze dietatko bude postihnute len preto, ze ty sa trapis???? boze ludia, ako sa moze niekto nieco take vobec opytat? vies, kolko by potom malo byt na svete postihnutych detí?co vsetko tehu zeny prezivaju a maju normalne deti....
chapem ta v tom, ze si smutna a chapem, ake to moze byt.... mala som vztah s cudzincom, sice som s nim nebola tehotna, ale tiez som riesila dilemu, ci byt s nim a odtrhnut moju dceru od jej otca na SK, alebo co....
a tiez ta chapem, ze uvazujes nad interupciou, lebo nevies, ako sama vychoavt dve deti.. financie a takl... sama som kvoli tomu interupciu podstupila, ale uz by som to neurobila.. ale uvazovat nad niecim takym, ze co ked bude dieta postihnute, lebo ty si totalne na dne, je uplne hlupost! ak je toto tvoj jediny problem a strach, tak si babatko jednoznacne nechaj! okrem toho na konci tretieho mesiaca by osm to uz nedokazala.... 😝 je ot uz cloviecik...

prepac ako som tvrda, ale niekedy je to lepsie, ako pisat omáčky.... pride mi to tak, ze vlastne nevies, co chces...

titkovamiriam
6. lis 2009

neporovnavaj co hovoria ostatny ale ako to ty citis.ja si nemyslim zeby malo byt postihnute...nevidim dovod.ak ho chces tak to zvladnes ak nie tak bud idz na potrat a vysporiadaj sa s pocitom ze si si dieta zabila ☹ alebo ho daj na adopciu.taketo rozhodnutie je len na tebe . a ak uz dieta mas myslim ze by dcerka bola surodencovi rada.Neviem ako si sa ,,zrazu,,mohla s niekym rozist kto je otcom no to je na inu temu...ked ste sa na dieta tesili ste v tom dvaja,neviem co by rodicom mohlo zabranit dieta vychovavat-jedine tak smrt..no aj v tom pripade mas narok na niake peniaze a pomoc...
ja byt na tvojom mieste si dieta neham,mam tri a tiez to nebolo ruzove no nikdy som nemala takuto dilemu a to niesom ani veriaca ze by mi potrat zakazalo presvedcenie,ale by som sa s tym asi nevysporiadala...keby som dnes nemala milana a hovorila si,,moje dieta mi malo teraz 18r...-ani pomysliet

markiza
6. lis 2009

koli takemu partnerovi akeho opisujes by som ani minutu nevahala a dietatko porodila, nezasluzi si teba ani vase babo.

petruna
6. lis 2009

moje segra mela po psychicky strance dost hnusny tehotenstvi....jeji ex ji po kazde hadce nutil jit na potrat, chodil do bordelu, porad jenom brecela atd...a neter je naprosto normalni...(5 let)

to jsou jen vymluvy...
Pokud by sis potrat jednou vycitala, tak na nej nechod....nikomu jinemu do toho nic neni (ani rodine, ani otci ditete)

Pokud je pro tebe dulezitejsi, aby jsi byla s chlapem, pracovala a vyhovela rodine, delej jak myslis. Je to jen tvoje vec.

matullienka
6. lis 2009

a v kazdom prípade ak ta aj partner kvôli tomu opusti ze sa rozhodnes pre dietatko bude ti musiet nan platit raz je jeho a hotovo. a bude musiet platit ci sa mu to bude pacit alebo nebude tak skus mysliet aj na to 😉 verím ze sa rozhodnes spravne

weja
6. lis 2009

píšeš, že s tvojím partnerom ste sa veľmi tešili, keď si zistila, že čakáš bábätko, tak nechápem, čo sa teraz zrazu zmenilo, keď ťa posiela na potrat a dokonca ti dáva také podmienky, že ťa opustí, ak sa rozhodneš pre dieťa.... 😕 🤐 to prípadné "postihnutie" mi pripadá len ako dobrá zámienka... 😖 a či by si dokázala zostať s partnerom, ktorý ťa takýmto nátlakom donúti vzdať sa dieťaťa, čo by si neskôr mohla ľutovať, to je už druhá vec a čisto tvoja súkromná... každopádne si nemyslím, že je najmenší dôvod na interupciu...

čo sa týka zlej finančnej situácie - bude to možno ťažké, ale nie nemožné... Niekedy sa situácia vyrieši sama od seba, možno teraz netušíš, ako by si to zvládla sama s dvoma deťmi, ale osud niekedy dokáže prekvapiť... 😉

katrin21
6. lis 2009

suhlasim v tomto s didi... ze chces uprednostnit vas / teba a nie babo... babo je pre teba prekazka... nie radost

markiza
6. lis 2009

a kde je napisane, ze partner, ktory ta tlaci do takeho rozhodnutia bude pri tebe stat aj potom...

jabber
6. lis 2009

...bez dietatka by som sa skor mohla vratit k nemu... 😕 a ty bys jako o něj měla po tom všem ještě zájem? 😕 😅 to teda nechápu.

Jinak souhlasím s katrin - že bude postihnuté kvůli tvému trápení je nesmysl a jít na potrat koncem třetího měsíce už mi připadá jako celkem šílený 🙄

mywiel
6. lis 2009

Moj nazor je dieta si nechat, ono za nic nemoze a najprv ho chciet a potom odhodit, lebo uz ho nechceme?! 😖 lebo to uz nevyhovuje, situacia sa zmenila? Zivot sa stale meni a nevies co sa moze stat, deti su ten najvacsi dar a stat ti trochu pomoze, ved aj zena v stalom a dobrom manzelstve nikdy nemoze vediet ci sa jej manzelovi pocas zivota nieco neprihodi, nejaka nehoda, alebo smrt a tiez ostane sama, takze tam by som dovody nehladala, ide o to ze to dieta uz zrejme nechces, ak matka tuzi po dietati skutocne, tak mu lasku vie dat a tuzi po nom sama ci bez chlapa. Si silna len si na to zabudla, postarat sa o dve deti nie je nic hrozné a to dietatko zase tolko toho nepotrebuje len tvoju lasku, takze najprv si ho chcela a teraz uz nechces, ja by som ho tiez dala na adopciu, alebo do opatrovatelstva neviem ako to prebieha, ale mozes sa informovat, daj tomu cloviecikovi sancu na zivot ked uz si ta vybral za matku. 😠

krasulka
6. lis 2009

Joooj lienka vies co by behalo postihnutych deti po svete keby to zaviselo od matkinho psychickeho stavu? 🙂 🙂 Si uz v tretom mesiaci, predpokladam ze gynekologovi chodievas, a babetko vyzera zdrave a zivotaschopne, po 15 tyzdni sa robia na svk testy na vrodene vady plodu, stavim sa ze tie ti dopadnu na jednotku. Z tvojho prispevku citit ze babetko chces. Uz jednu dcerku mas a sama vies co pre teba znamena dietatko. KAsli na vsetkym, si urcite silna zena..a partner ktory by ta opustil len preto ze ma nejaku fatamorganu postihnuteho plodu, tak toho by som nasmerovala prvemu psychiatrovi a nariadila by som mu nech sa odomna drzi co najdalej 😠 Dieta ti ostane, bude ta milovat cely zivot.--bude ti nosit radost a lasku..A co nespolahlivy partner? 🙂 🙂 co ti da on?Uz teraz si sa presvedcila ze to nieje chlap ktory by ti bol oporou ale naopak taha ta hlboko dole.. A co by bolo keby prisiel skutocny problem? Ako by sa asi zachoval? pomohol by ti?

jabber
6. lis 2009

petruna 😲 ježiš, to je teda strašný 🤐

mywiel
6. lis 2009

Neviem ako je to s priznanim otcovstva ale on ma tiez zodpovednost za to dieta a nemoze ta posielat na potrat lebo sa chce vyhnut financnym zalezitostiam, na to su zakony, pozri do témy o zakonoch mozno ti tam poradia, on tiez sa velmi lahko chce zbavit svojej zodpovednosti, toto je neucta k zivotu, chcem a uz nechcem a argumentov si najdes 100 000 preco ti to nevyhovuje ked to dieta naozaj nechces. 😠

filipal
6. lis 2009

ahoj lienka,
ja som tiez syna vynosila vo velkych stresoch a je to velmi inteligentny a zdravy chlapec.
ale ja som uz od pocatia mala neuveritelnu potrebu ho chranit pred celym svetom. tiez som mala partnera, ktory ma nepodrzal a bola som na vsetko sama. chapem, ze sa bojis buducnosti ( sama s 2 detmi), ale ver mi vyrovnat sa s potratom je velmi velmi tazke! tiez si myslim, ze tvoj partner za vela nestoji a asi ta boli priznat si to. mozno sa ti to teraz zda neuveritelne, ale kludne mozes najst raz cloveka, ktory vas bude mat rad a pomoze ti. aj mne sa to stalo. 🙂

denduska
6. lis 2009

lienka, moj muz by ti povedal - co si pipi? 😅 postihnute kvoli tomu ze si plakala a mala zle obdobie, urcite nebude, ak mas pochybnosti, je predsa uz kopa vysetreni, NT a vsetky mozne ultrazvuky, takze sa to da zistit pomerne skoro... ak si este vnutorne nervozna a napata, papaj magnezium.

prepac, ale ze ti partner povie ze podla neho sa kvoli stresu narodi postihnute babo, je asi sam na hlavu...neviem kde take studoval, ale ver mi, ze je to blbost... zo stresu sa da predcasne porodit, to uz som pocula, ale bola to taka situacia ze tehotna mamina videla ako jej syna zrazilo auto... a to je trosku ine... 😒

mywiel
6. lis 2009

Ja si myslim ze platit bude musie tak ci tak, to je velmi jednoduché spravit dieta a potom poslat zenu na potrat aby neplatil, na to su ale zakony!!! 😠 😨

binki
6. lis 2009

souhlasím s markiza, když tě partner nepodrží teď, nečekala bych to od něj ani v budoucnosti. a tobě nějaký lékař řekl, že bude postižené? nebudu ti říkat, co máš dělat s děťátkem, to je asi hodně subjektivní, ale spíš bych se zamyslela nad tím, kdo v tvém okolí ti pomáhá a kdo tě jen zatěžuje a takových vztahů bych se vzdala, protože jak se říká, lepší hrozný konec, než hrůza bez konce

emyly
6. lis 2009

no ja poviem len tolko....ked som ešte nevedela že som tehu (bolo to asi v 8.týždni) som prežila velký šok....ruky a nohy sa mi triasli, nevládala som ani stáť..... plakala som potom asi 4 mesiace skoro nonstop, miesto priberania som veľmi chudla... tiež som sa bála, napadalo ma vtedy všeličo...bála som sa že bude malé postihnuté, ked nie telesne, tak duševne...môj lekár ma ubezpečoval že určite psychické napätie, ani menšie šoky či plač malému uškodiť nemôžu, že to príroda zariadila tak že aj ked to má žena ťažké, malé je chránené....mal pravdu, narodil sa krásny zdravý chlapec, ktorý okrem refluxu (dnes už skoro ani neviem čo to je, nebyť spomienok) mu nie je nič, je veľmi šikovný a zdravý.. Potom sa tu ozaj natíska otázka či je bábätko chcené...
A ako píšeš, že mu nedávaš lásku, ver že ked sa narodí, narodí sa aj láska k nemu, a tá sa bude len zväčšovať, to ti potvrdia aj viaceré maminky tu na fóre 😉

matullienka
6. lis 2009

lienka: bolo by uplne ine keby ti lekar povedal ze ma vyvojovu vadu tak ako to povedal mne a ze je nezlucitelna zo zivotom a musela som ist v 16tt na ukoncenie a ver nevyrovnala som sa s tym doteraz a to je uz skoro pol roka takze nejake postihnutie by som neriesila a uz vobec nie ked je to vyplod fantazie cloveka ktory o tom nema ani potuchy

emily3
6. lis 2009

lienka uz tu baby vsetko pisali...tvoj partner je nezodpovedny, boji sa prijat dieta, nie je zrely na octcovstvo...kvoli tomu by som nezabijala dieta, ktore uz rastie pod tvojim srdcom. teraz sa ti to zda tazke, ale do porodu je este daleko a moze sa kopec veci zmeni...a to ze si teraz prezila smutne obdobia, a plakali si mozu mat za asledok aj tehu hormony...a keby si babatko nezvladala stale ho mozes dat do pestunskej starostlivosti alebo na adopciu, ale nezabijaj ho...budes to mat potom este horsie...
prajem ti vela sil prekonat toto obdobie , aby si stretla tych spravnych ludi a aby si sa tesila na babatko. 😉