Většinou platím já, přítel zbytečně utratil za prsten

mafabamba
28. únor 2014

Zdravím všechny přítomné 🙂 chtěla bych se s Vámi poradit, jak reagovat v situaci, která nastala u nás doma.
Jsme s přítelem cca 2 roky, za měsíc čekáme naše první dítě. Já jsem rozvedená, z prvního manželství děti nemám, ale taky na něj nemám úplně dobré vzpomínky a do druhého sňatku se mi dvakrát nechce.
Ale teď k tomu problému. Vydělávám (ještě pořád chodím do práce) víc než partner, mám naspořené nějaké peníze a veškeré peníze, které mi zbydou jdou na spořicí účet. On dostane svoji výplatu, ze které se poplatí nejnutnější a co mu zbyde, posílá si na spořicí účet, ale má tam třeba 5 tisíc. Teď na podzim dostal v práci prémie, cca 10 tisíc, které si dal na stranu. Před 14 dny přišel s prstýnkem a žádostí o ruku. K prstýnku je i certifikát o pravosti. Když jsme se o prstýnku bavili, tak by prý bylo na menší dovolenou.
Letos jsem si vzala hypotéku na byt, veškeré zařízení, výbava pro mimino se platí z mých naspořených peněz. Jeho věci kolem toho všeho nestály ani korunu. Ale nechci tady vyvolat dojem, že nic neplatí. Normálně platíme spolu nájem a veškeré výdaje. Jenom tyhle věci, co se pořizují extra ho nic nestály. A do toho on přijde s prstýnkem za cca 10 tis, který ale pro mě nemá vůbec žádný význam. Je mi jedno, jestli ten prstýnek stál 500,- Kč, protože šperky stejně vůbec nenosím (hlavně teď kvůli pracovnímu oboru) a v tomhle ohledu asi ani moc nejsem ženská, protože je mi to opravdu jedno. Prostě mě asi hrozně mrzí, že mě vůbec nezná, že by mi mnohem větší radost udělalo, kdyby mě vzal na tu menší dovolenou nebo koupil něco do domácnosti nebo na mimino. Užírá mě to, přijdu si asi i trochu využitá, že já platím vše a on přijde s prstýnkem. Je to asi kravina, kdyby si koupil nějakou blbost pro sebe, tak by to asi bylo horší. Chtěla bych na situaci znát váš názor. Mám si s ním o tom promluvit nebo to nechat být a nekazit mu radost? Omlouvám se za dlouhý příspěvek 🙂

anatanka
28. únor 2014

@mafabamba Neres!!! On ti za svoje premie jde koupit prstynek s diamantem, protoze to je pro nej v jeho ocich symbol lasky a ty tu brecis 🙂 Chapu, ze ti to prijde jako plytvani, ale ber to jako mile gesto.

mafabamba
autor
28. únor 2014

😀 nebrečím, štve mě to 🙂)) Jasně, víc by mě štvalo, kdyby si koupil třeba novej počítač 🙂 Bývalý manžel byl takový borec, že ač byl půl roku bez práce a já jsem táhla všechno sama, tak si za mými zády z našetřených peněz koupil kolo, které si schovával ve sklepě 🙂 Takže aspoň že tohle bylo trochu jinak 🙂

jancip
28. únor 2014

@mafabamba Pro něho to asi nějaký význam mělo. Já bych o tom nemluvila, mrzelo by ho to a byla by jsi za nevděčnou. Víš, kolik je holek, co prstýnek chce a nedostanou ho?

cabalkova
28. únor 2014

@mafabamba Pani, ja dostat takhle prstynek, tak jsem stastna... brala bych to jako krasne gesto.. i u nas je to tak, ze mam vetsi prijem a vse nad ramec provozu jde z "meho, ale za prstynek bych byla vdecna a mela bch radost, ze jsem mu za takove gesto stala.

petrajurinova
28. únor 2014

@mafabamba k žádosti o ruku prstýnek patří, chtěl ti udělat radost a ty z toho děláš peklo, být na místě tvého partnera, asi vezmu stovku zajdu do domácích potřeb koupit pánvičku, plácnu tě s ní po hlavě a zatáhnu za vlasy do ložnice - pokud je ti tahle pravěká metoda žádosti o život ve svazku přijatelnější.

luciebx
28. únor 2014

Podle me ti pritel chtel ukazat ze je na tradice a mysli to s tebou vazne.. to ze ty nejsi na sperky mozna sice vi ale jak jinym zpusobem zadat o ruku?? prstynek tam patri a ze nekoupil nejakej smejd co obleze do roka a chtel aby kazdy videl kdyz spolu nekam jdete a mas prstynek ze jsi JEHO.. tak to promin zda se ti na tomhle neco nelibi.... chtel ti udelat radost.. vim ze beres penize hodne opatrne.. ze radsi neco do domacnosti.. ale obcas mit neco pro sebe... na co kdyz se za par let podivas tak ti vykouzli usmev na tvari je k nezaplaceni... vim ze pises ze predchozi manzelstvi nebylo nic moc a ze do dalsiho se nehrnes.. ale nemuzes kazdyho hazet do jednoho pytle.. jsou volove co se nezmeni a jsou chlapi co jsou idealni pro rodinny zivot.. hlavne mu nic nerikej.. pac bys ho zlomila.. chlap jen tak nejde do zlatnictvi a koupit kus sperku pokud k tomu nema radny duvod.. a jak jde videt.. ty si pro nej duvod az moc 😵 😵 😵 raduj se.. a nemysli na veci ze za 10 litru ste mohli nekam jet.. nebo mit skrin v loznici.. takhle se premyslet neda...

codal
28. únor 2014

@mafabamba Já celkem chápu, že máš zřejmě jiné priority než je prstýnek a že je to pro tebe hodně peněz, které by jsi asi raději využila jinak. Nepříjde mi na tom nic hroznýho, ale asi bych to nechala být. Pokud máš svého partnera ráda a chceš s ním být, tak se nad to povznes, vem to jako velké gesto, které znamená, že s tebou chce strávit zbytek života. To je přece úžasné. Ber to jako symbol, on ti takhle prostě vyjádřil svou lásku a i když to asi není vyznání po kterém jsi prahla, tak to prostě příjmy a dopřej mu to🙂...Hodně štěstí v manželství🙂...

alamo
28. únor 2014

Nelze mu nic vycitat, 99,9% clapu je presvedcenych, ze vsechny zeny touzi po prstenu, a hodne jich opravdu touzi. Proste mu nedoslo, ze na to treba nejsi.
Mne manzel dal za porod tlusty zupan 😀, v cervenci, a jako vubec prvni dar mi dal toustovac, takze ten to zase bral dost prakticky a Tobe by se zavdecil 😀.

me79
28. únor 2014

@mafabamba Tvuj pritel udelal velke chlapske gesto. Prstynkem (at stal kolik stal) Ti chtel vazne jen dokazat, ze te miluje a mysli to vazne. A to ze Te pozadal jeste pred porodem o ruku, tim Ti chtel dat jistotu, ze s Tebou - vami chce zustat naporad. Do svatby se nemusis hnat. muzete zustat nekolik let jen zasnoubeni. Takze to ted vubec neres a jak jiz bylo receno, co by za to jine holky daly, dostat prstynek od muze, ktereho miluji. Z meho predchoziho 9 leteho vztahu jsem si do vztahu noveho nesla take nejake ty negativni zkusenosti a trvalo mi to tak 2 roky, se pres to prenest. Mozna je to i Tvuj pripad, A potrebujes cas videt veci trosku jinak...nevim. U mne to tak bylo. Jinak mam to podobne se sperky jako ty, nepotrpim si na drahe veci, i kdyz jsem prstynek s brilianty dostala po 6 mesicich vztahu a po 3 letech se k nemu pridal i snubni ... Manzel mi ted vybira (dle tradice v jejich rodine) prsten k narozeni miminka s diamantem. Mluvili jsme o tom na rovinu a ja mu rekla, ze to pro me hodne znamena a ze budu moc rada, mit neco, co nam bude pripominat narozeni miminka, ale ze diamanty povazuji za zbytecnost. Zna me moc dobre a pochopil to. Zaverecne rozhodnuti pry ale at necham na nem 🙂 Nevim, zda jsem ti trosku pomohla.......Byt Tebou, nechala bych delat nase milovane chlapy romanticka muzska gesta. Mozna ze za par let je delat jiz nebudou a bude Ti to chybet.

jinajana
28. únor 2014

@mafabamba Já myslím, že prošustrovat prachy se dají i za větší kraviny, takže se netrap, užij si ten pocit, že tě miluje 😉

scheetje
28. únor 2014

Dovolenych jeste bude....Prstynek je jen jeden;)

deenyska
28. únor 2014

@mafabamba Možná se budu mýlit, ale trošičku to na mě působí tak, že jsi zklamaná prvním vztahem a špatnými vlastnostmi svého bývalého jsi natolik poznamenaná, že možná až zbytečně moc přemýšlíš nad gesty svého současného partnera a srovnáváš je s neblahou zkušeností s ex, třeba ze strachu, aby ses zase nespálila. Z popisu vnímám tvého muže jako zodpovědného člověka, málokdo takhle svědomitě spoří, přestože třeba nejde o velké částky. To je panečku kumšt vyjít s malou výplatou a ještě mít zbytek na spoření, ať jde o stovku nebo tisícovku. Co se týče koupě toho prstenu, samozřejmě jsou lacinější šperky, nicméně tenhle prstýnek zřejmě financoval z peněz navíc, pokud šlo tedy o ty odměny, takže neohrozil vaší existenci. Navíc se svěřil s tím, že nešlo o levnou záležitost, takže před tebou nic netají, což je taky velké plus. Využít jinak by se taky samosebou daly, ale to se dá říct u všeho, co byste za ty penízky pořídili. A hlavně, investoval do tebe, ne do nějaké zábavy pro sebe samotného, z prstýnku mít on sám užitek nebude, což by se o společné dovolené říct nedalo 🙂. Skoč mu kolem krku a nepusť ho 😉

selverin
28. únor 2014

myslel to dobře, tak to raději nech být.... i když na šperky nejsi, tak tohle byl symbol jeho lásky a tohle by ho asi ranilo... co se zbytku týče, chápu to tak, že si věci kupujete na sebe každý sám, ale o miminku to bych si s ním asi promluvila, protože je vaše společné, tak by i on mohl přispět nebo něco pořídit pro své dítě 🙂

lucieandrlova
28. únor 2014

Souhlasím s ostatními, že tím chtěl jen říct, že Tě miluje a co pro něho znamenáš... Tak si to užívej a pár krát si prsten vem, ať má radost... Určitě bych to s ním neřešila, jen se naštve, že jsi nevděčná... Chtěl prostě udělat hezké gesto a k tomu se šperky hodí. Určitě Tě zná, ale řekl si, že jindy bys byla ráda za něco praktického, ale teď se hodí prsten...
A pokud jsi praktická, tak to ber ekonomicky: dovolená jednou skončí, ale v prstenu máš uložené peníze na horší časy... 😉

marecek4
28. únor 2014

asi bych si v klidu s ním sedla a promluvila si o tom-celkově jak o penězích tak i o Tvých pocitech,na druhou stranu-i on to asi tak cítil,že budete mít za chvilku prcka a ještě tě nepožádal o ruku,že nejste rodina a v tomto případě asi chlapi neřeší,jestli nosíš,nebo nenosíš šperky a prostě jednají

apacheee
AMBASADORKA
28. únor 2014

Chápu, že tě trápí peníze, když máš na sebe hypotéku a bude miminko, ale tak trochu mi přijde že máš místo srdce kalkulačku🙂 Nemyslím to zle, ale většina žen by v tvé situaci byla šťastná za tak krásné gesto a ty se ani slovem nezmíníš o tom, že by ti to udělalo radost nebo tě to dojalo. Podle mého je od něj krásné (i když nerozumné), že ti za všechny prémie pořídil dárek. Pro něj to má určitě velký význam. Já třeba taky na prsteny vůbec nebyla, ale ten snubní nosím s pýchou a hrdě🙂 Myslím, že bys mu nic říkat neměla, bylo by mu to líto. Jen ho třeba upozornit, že je to od něj opravdu krásné a romantické, ale jeden takový dárek stačí, a příště se radši nad velkými částkami poradíte, kde se budou hodit zrovna nejvíce🙂

sariss
28. únor 2014

Ahoj, ja si taky myslim ze by to nepochopil kdyby jsi mu rekla jak to citis. On ti chtel udelat radost a presne jak sama rikas pruser by byl kdyby tys na mimco vse koupila ze svych a on by si koupil neco pro sebe. Tohle je projev lasky i kdyz ty zrovna po takovem nebazis. Tak bud rada ze mas diamant a koukej si ho nandat aspon kdyz jdete spolu ven!! Nechci rozdavat rady ale myslim si ze zenska obcas musi opravdu byt v te roli " krehke zenske" kterou ten chlap chrani nebo pro ni udela neco co by ona neudelala. Ty by sis nikdy ten prsten nekoupila, ted ho mas a ver mi ten se nezkazi. Spis ho do budoucna smeruj k tomu ze bys rada aby prispel vic na domacnost atd. Ted bych ho ale nechala...za chvili mate miminko nebudes moct nakou dobu pracovat tak asi potahne domacnost on tak se to treba vyresi samo? A jeste neco- moc ty chlapy nesrovnavej. To ze prvni manzel byl nakej neznamena ze tenhle tvuj chlap nemuze byt super manzel i kdyz chapu ze po jednom manzelstvi a rozvodu uz se do toho znovu tak nehrnes.
A propos mam nekolik kamaradek co by za prsten s diamantem daly nevim co. A ja sama jsem rada ze muj manzel na me nesetril a ten jeden "poradny" prsten mam...

konidana
28. únor 2014

Já tě chápu. Taky šperky moc nenosím, když jsem ještě neměla děti, tak občas jo, ale teď už prstýnek na ruku nedám. Prostě mi překáží. Ale já to mám obráceně než ty. Snubní prstýnky jsem si prosadila já, prostě jsem chtěla mít památku a na svatbu zlatý prstýnky. I když naše hlavní snubní prstýnky byly upletený z trávy zelený (podle tý písničky). Ten můj mi předem řekl, že ho nosit nebude(vadil by mu při práci, a když bdí tak furt něco pracuje) a já s tím byla smířená.. Já ten prstýnek nosila něco přes rok, než jsem šla do porodnice. No a od té doby je někde v krabičce. Trochu mne mrzí, že jsem také "zbytečně utrácela", ale zas aspoň ten rok mi snad dělal radost, a je to hmatatelná památka na naši svatbu. Zvoneček z vetešnictví , který mi dal jako úplně první dárek, pro mne má úplně stejnou hodnotu. Taky jsem šetřílek, pravý opak své druhé polovičky. Ale všechno co utrácí, utrácí pro nás všechny, pro rodinu, abychom žili život a ne jen přežívali třebas uprostřed přepychu. Dřív utrácel jen pro mne, tak mám aspoň na co vzpomínat. A mám na to památku (krásný zásnubní prstýnek a k svatbě ještě k němu náušnice). Teď už mi nic ze šperků nekoupí, protože ví, že to nenosím, to mi radši koupí nový kolo 😀
Chápu tě, ale je to dárek od něj, a je jen pro tebe. Chtěl Ti udělat radost. Někdo prostě nikdy nepochopí jiné, opačné pohledy na věc. Také jsem nepřistoupila na svatbu pouze s prstýnky z trávy. Nemá cenu se tím trápit. Prachy nejsou všechno.
Sakra to je dlouhý a sakra chaotický příspěvek. Nějak mně to vzalo 🙂

popelasa
28. únor 2014

Z hlediska praktického je ten prsten, to nejlepší co ti mohl dát. Věci na mimino nebo do domácnosti jsou spotřební zboží, které ztrácí na hodnotě prakticky v tom okamžiku, kdy si je koupíš, pokud bys je chtěla prodat tak vždy už jenom se ztrátou. Peníze na účtu díky inflaci ztrácí hodnotu prakticky neustále. Diamanty jsou v tomhle opravdu věčné, světová obchodní federace si to hlídá a do oběhu jich vypouští pouze omezené množství právě, aby neztrácely na hodnotě. Takže to můžeš brát tak, že tě vlastně zabezpečil do budoucna, prsten bude vždy jen tvůj majetek, v případě rozchodu nebo rozvodu se o něj nebudeš muset dělit. Kdyby přišla válka nebo státní krach ten prstýnek si můžeš vzít sebou kamkoliv a prodáš ho za slušnou cenu. Tohle jsou prostě chlapské atavistické pudy, navíc je to tradice z dob, kdy manželství byl opravdu pojem a zasnoubení se bralo opravdu vážně. Pokud se tenkrát z nějakého důvodu zasnoubení rušilo, prodejem prstenu si dívka finančně vykompenzovala určitou ztrátu renomé. Podle mě on to takhle asi nepromýšlel, ale instinktivně ti chtěl dát najevo, že na něj se můžeš spolehnout, a že váš vztah bere opravdu vážně.

prapodivna
28. únor 2014

Ten prsten je určitý symbol, to že ti nekoupil ledajaký stříbrný prstýnek do tisícovky je od něj minimálně znak, že na tobě nehodlá šetřit. Navíc je to něco, co má hodnotu, to není jako pračka, která třebas za stejnou cenu po letech má hodnotu nulovou, tomuhle ta hodnota zůstane při dobrém zacházení velmi vysoká.

Mně kdyby manžel koupil obyčejný prstýnek nehroutila bych se, ale trochu zklamaná bych byla. Nejen proto, že to nemá takovou hodnotu, ale i proto, že stříbro je strašně měkký kov a stejný typ prstenu ze stříbra oproti tomu zlatému vydrží hrozně málo. Deformuje se, ošoupává se, ztrácí lesk, je náchylnější k poškození- i v tom je vlastně určitá symbolika, koupil ti hodnotnou věc, co něco vydrží, jako vztah 🙂

Svůj zásnubní prsten beru jako jeden ze symbolů lásky mého manžela ke mně a jednou ho třeba daruji naší dceři na památku. Je to šperk, který snad zůstane v rodině a bude se k němu vztahovat ten okamžik, kdy jsme se rozhodli zůstat spolu a založit rodinu.

Neber ho jako jen tak něco, co mohlo být využito jinak. tohle se srovnávat s něčím užitečným nehodí.

zelva
28. únor 2014

Já tedy myslím, že chtěl hlavně udělat radost. Tak dalece jako ženské chlapi nemyslí 🙂 Také jsem tenkrát dostala zásnubní prsten řádově za tisíce a nezkoumala jsem kolik stál, prostě jsem z něj měla radost a on měl radost, že já mám radost 😀 Je to jednoduché 😉

mysicka_lb
2. bře 2014

Ahojky, já bych si s ním promluvila ne o prstýnku, ale o vašem budoucím přístupu k financování. Pokud se máte brát a čekáte spolu dítě, je to naprosto logická věc, bez ohledu na to, že koupil nějaký prsten a jakou cenu ten prsten měl. Takže bych nevyčítala stylem "všechno platím já a ty pak koupíš takovou zbytečnost," ale navlékla bych to, že si chci v klidu promluvit o tom, jak budeme v našem společném životě řešit financování společných záležitostí (což je třeba dítě). Že ten systém, kdy vše na dítě platíš Ty, není dále udržitelný, jednak je to vaše společné dítě a jednak pak budeš na mateřské a rodičovské a peněz bude méně. Ten systém "moje peníze," "tvoje peníze" už asi udržitelný nebude a bude potřeba ho přehodnotit.
Co se týče prstýnku, naprosto Ti rozumím. Taky nejsem ten typ, co by se vyžíval v jakýchkoli špercích, tím méně těch drahých. Nicméně to bych asi zatím nechala být, evidentně Ti chtěl udělat radost a jen to neodhadl. Možná jen naznačit, že příště si radši zajedeme na tu menší dovolenou, nebo nenápadně sdělit, že teď budeme peníze potřebovat spíš jinde.

willow4
2. bře 2014

Muži jsou holt z Marsu... Můj muž mi také dělá radost tím, co bych "měla mít ráda" (dle nějakých jeho teorií) a bohužel ne tím, co bych si přála já... Holt je třeba hodnotit úmysl... a i když mi občas tečou nervy a skřípou zuby tak to musím ocenit 🙂

ninive211
2. bře 2014

Nechat být!!! Kdyby ti ten prsten koupil "jen tak", tak bych se možná zlobila, ALE...žádal tě o ruku a k tomu prostě prstýnek patří! Jasně že teď se třeba ještě necítíš na další manželství, pořád jsi ovlivněná špatnou zkušeností...ale zkus se trochu zamyslet nad tím, jestli si tím strachem ze závazků zbytečně nekazíš současný vztah. Navíc, čekáte dítě a to je podle mě daleko větší závazek než samotné manželství! Takže pokud ses rozhodla, že si s tímhle mužem přeješ dítě (pokud to tedy nebyla "nemilá nehoda"), tak jsi zřejmě usoudila, že i když není milionář, je to dobrý chlap a bude dobrý táta. A on to zřejmě cítí podobně. Vem to tak, většinou je to naopak a do svatby se nehrnou muži a pokud už se rozhodnou a přijdou se žádostí, je to opravdu vážné a znamená to, že s tebou a s mimčem počítá do budoucna, napořád, že chce, abyste byli opravdová rodina. Já bych to brala jako velké a milé gesto. Nebo ty bys byla radši, kdyby přišel s tímhle: "Hele, příští pátek mám odpoledne volno, tak co kdybysme skočili na úřad a vzali se...jo a mimochodem, koupil jsem ti do domácnosti pánvičku"...? To bych já tu pánvičku vzala a otřískala mu ji o hlavu.

1kacaba1
1. črc 2014

@mafabamba Já jsem asi divná, ale celkem Tě chápu. Taky bych měla obavu, jestli je za tím skutečná láska, nebo vypočítavost, a jestli si Tě tím prstýnkem nechtěl jenom pojistit. Určitě Tvůj názor na další svatbu zná...

alcar
1. črc 2014

Ja jsem taky asi divna, ale uz z uvodniho dotazu je patrne, ze v teto "rodine" neco nefunguje... "Moje" a "jeho" penize moc na spokojenou rodinu nevypada... Jak to chteji delat v budoucnu? Nejhorsi je, jak se zacne prepocitavat - tohle platim vsechno ja a on plati jenom to... ja vydelavam vice apod. Kdyz uz byt rodina, tak sup penize do spolecne obalky, spolecny ucet a neresit, co kdo a kolik plati. Z prstynku bych mela radost, bez ohledu na to, kolik stal.

hanule04
9. črc 2014

Bud ráda za prstýnek, já platím vše kromě nájmu, jsem na MD a on pořád brečí že nemá peníze(má normálně vyplatu) a ted dostal pár tisíc ze spoření a chce si koupit kolo(a to kolo má). ☹