Zapsat ex do rodného listu či ne?

domushka
5. čer 2013

Ahoj děvčata =)
Mám takové dylema =( Potřebuji poradit =( Rozešly jsme se s přítelem po dost komplikované situaci =( Už není ani co vysvětlovat, jenže potíž je v tom, že po pár týdnech se mnou začal normálně komunikovat, už si chce volat a psát normálně a řešit malého co jak bude, ale nastal rozhovor ve kterém sme se malinko chytly a on mi řekl, že zdali ho nenapíši do rodného listu bude vyžadovat testy a bude dělat zle, že tam prostě chce být zapsán, že to dítě není jen mé =( On zájem má, jenže já nechci aby mé dítě trpělo tím, že on teď bydlí buh ví kde daleko, tahat ho sem tam , a řešit stále kdo kdy =( Upřímně vlastně nechci abych mu ho musela dávat =( říkal mi, že bude platit normálně a klidně i více, že to nebude problém, ale o peníze vubec nestojim =( i když by byly dobré =( Nechci se pak s ním o malého hádat =( Hlavně proto, že když sem mu řekla, že bych stála o to vrátit se k němu, že sem měla strach akorát o to malé, když sem od něj odcházela,kvůli tomu že byl nezodpovědný =( Odvětil mi tím, že už v něm není nic co by ke mě cítil, že sem mu ublížila že sem odešla a že už se s tím vyrovnal =( Bolí mě to ,že zahodil pět let společného žití a že mě teď nesnáší a myslí si,že mu to malé jen tak dám =( V hlavě mi pořád běží,, Buď oba nebo nic =( ale říkat mu nic nebudu, byla bych za bl*ku =( Jen potřebuji poradit, zda ho tam psát nebo ne? =( Jestli si může vyžádat ty testy nebo s tím musím souhlasit ? =( Sere mě, že nechápe ,že po doktorech bude tahat to malé a ne mě =( ☹

stavba
5. čer 2013

@domushka Ahoj, já teda nikdy podobnou situaci řešit nemusela (a doufám, že ani nebudu), ale ať se Ti to líbí nebo ne, tak otec dítěte má na něj právo, pokud projevuje zájem, tak byste se měli snažit nějak domluvit. A co se peněz týká, tak ty jsou hlavně pro dítě, ne pro Tebe, takže bych se jich rozhodně nevzdávala, sama poznáš, že výdaje kolem dítěte nejsou zrovna malé. Snažte se v klidu si promluvit a probrat vše. S horkou hlavou se dělají špatná rozhodnutí.

hancazivocich
5. čer 2013

@domushka - asi bych se nad tím zamyslela a zkusila vychladnout.. Taky mám chuť malou ex nedat.. Ale u nás byly k rozchodu důvody... No, domácí násilí.......
Víš, namíchne mě, dělá občas naschvály.. Pak si řeknu, že malá má na ,,tátu" právo, ať na mě byl jak chtěl hnusný.. Nechci, aby to dopadlo tak, že můj otec děti z prvního manželství nevídá, odmítají se s ním vídat.. Poštvané matkou?? Já tvrdím, že mám nej tátu na světě!
Napiš si pro a proti, ale malá je zapsaná - těsně před porodem.. Ty buď ráda, že se k prckovi zná..
teoretické výhody :
1) finanční stránka
2) když jsi nemocná, může být prcek chvilku u něj
3) když si potřebuješ orazit, tak může být u táty...

nevýhody :
1) nutná komunikace mezi expartnery... Prostě přijedeš v tolik a tolik, bude oblečenej, připravený věci (coz u nás je problém, plus mínus hodina, dvě ....
2) třeba - chceš mít malého v tu a tu dobu a on zrovna taky
3) doktoři

Domlouvání - že dítě jeden z partnerů málo, nebo moc oblíká, hračky, nebo ty mu dovolíš to, on ne a naopak... Věci, na který si musíš zvyknout...
My máme oficiálně po soudě.. Já mám malou ve své péči, styk s otcem po vzájemné dohodě.. Tzn, pokud on ji chce na víkend a já nemám nic proti, nebo jsem v práci, tak mu ji dám.. Pokud bych s ní měla v plánu nějakou akci, nebo oslavu, zkusím se domluvit..
Řekla jsem jednou ne - nechtěla jsem ji nechat spát na akce pro terénní auta a bylo z toho zle...............
Ale ..na tvým místě...nestřihala bych ho od malého...
Nejde jen o uraženou pýchu? Vím, jak má člověk kolikrát vztek a sto chutí...... Ale malá ho má ráda, zatím k němu chce...

tulikiss
5. čer 2013

@domushka promin ale z toho co pises mi spis prijde, ze ti ani tak nejde o dite jako spis o to se pomstit. Pises, ze si ho opustila a ted se divis, ze na tebe neceka a neskemra, aby sis vratila. Nejvetsi ubohost je mstit se otci pres dite, a sorry ale to ty chces udelat(viz. bud oba nebo nic)
Otce bych urcite zapsala a snazila se s nim dohodnout, vzdy je lepsi kdyz se budete moci dohodnout kdy ho bude mit on a kdy ty, nez kdyz to nakaze soud a pak se to musi dodrzovat i kdyz to treba zrovna nevyhovuje. Navic to ze chce platit bych brala jako plus, ono se to nezda ale dite neni vazne zadna sranda, nevis jestli budes kojit a pleny taky neco stoji, ted si to mozna ani nedovedes predstavit, ale on ten rodicovsky prispevek vazne neni na vyziti.
Jinak k tve otazce, ano nepotrebuje tvuj souhlas k tomu, aby dal zalobu na urceni otcovstvi.

blahova_andrea
5. čer 2013

@hancazivocich vím, že to myslíš dobře, ale ty výhody jsou hooodně teoretické. finance může slibovat, ale nakonec neposílat a zase z toho budou jen hádky a soudy. a co se odpočinku nebo nemoci týká...to mě skoro pobavilo. já mám rodinu docela blízko, přítel s námi dokonce "bydlí" a jsem na vše sama. bez malého nemůžu skoro nikdy nikam jít, když jsem nemocná, tak mi taky nikdo nepomůže ani nepohlídá. matka si prostě jaksi nemůže dovolit být nemocná a nefungovat. je mi líto, ale ve většině případů to tak je.

teeerez
5. čer 2013

@domushka je to tezke, ale zkus jak pise hancazivocich vypnout emoce a podivat se na to z te nejrealistictejsi stranky. 1. - otec ma na to pravo. 2 - dokud bude uplne prcek, tak ma stejne smulu a pozdeji budes treba rada kdyz tata prijde vzit maleho na chvili na vylet a ty si budes moct doma udelat co budes potrebovat. 3 - penize. Co je tady maminek ktere museji obratit kazdou korunu trikrat. Neni to lehke najednou zivit dalsi krk. Ted rika, ze ti klidne bude platit i vic, ale treba ho to za par let prejde - kdyz bude v rodnem liste, muzes si to vynutit.

bajana
5. čer 2013

jednoznacne zapisat....inak sa to bude tahat sudne (a geneticke testy nie su otazkou "tahania" dietata po doktoroch) a bude to pre vsetky strany zbytocne narocne....
dieta nie je hracka, nesmie byt prostriedok na vydieranie otca....kazde dieta ma pravo na oboch rodicov a pokial nie je predpoklad, ze mu bude otec ublizovat alebo inak skodit, nie je dovod, aby si im upierala pravo na stretavanie sa.....pretoze ak si myslis, ze to dietatu bude skodit, tak je to presny opak....dietatu bude skodit, ze mu otca odopries a nedoprajes...kym to bude len miminko a ty ho budes kojit, budes musiet byt s nimi, ale ked bude vacsie a bude moct prezit bez teba, nie je dovod, aby sa s otcom nestretavalo...
nechcem tu nejako poucat, ale podla toho co pises (aj podla veku) si hodne nezrela a naivna - "nechce mna, nebude mat ani dieta"....bude treba, aby si trosku dospela a nezaradila sa do zastupu hysteriek, ktore si na detoch riesia svoje vlastne komplexy a mindraky....

teeerez
5. čer 2013

@blahova_andrea no vidis - kdyz sama rikas finance muze slibovat - kdyz bude v rodnem liste a posilat nebude, tak proste pujde k soudu. Mozna to nevyuzijes, ale co kdyz to budes potrebovat? je dobre mit tu moznost

llluckaaa
5. čer 2013

To mi přijde smutné ☹ Je to otec, má na dítě právo a dítě má právo na něj. Takže nechápu, proč ho nechceš zapsat do RL. Jemu se vůbec nedivím, že by to pak řešil soudně.
Nepíšeš, proč jsi od něj odešla - jen že byl nezodpovědný. Nevím, co si pod tím mám představit, ale mně celkem zodpovědný připadá - minimálně v tom, že chce převzít odpovědnost za svoje závazky k dítěti, dávat na něj peníze a vystupovat jako jeho otec. Ale třeba v tom bylo ještě něco jiného, o čem jsi tu nepsala 😒
Jinak z toho mám podobný dojem jako @tulikiss - vypadá to, jako by ses mu chtěla pomstít za to, že tě nechce zpátky 😅

blahova_andrea
5. čer 2013

@teeerez nejde o mě, já nejsem zakladatelka 😉 máš pravdu. k soudu ho dát můžeš. ale ty peníze stejně nikdy vidět nemusíš. já tím nechtěla říct, že nemá cenu ho zapisovat. jen jsem napsala druhou stranu "pozitiv", které napsala jiná maminka 😉 prostě vše je relativní a teoretické. vždy záleží jak se k tomu všichni zúčastnění pak v reálu postaví, jaké mají možnosti...spoléhat se na policii a soudy je až krajní řešení a obvykle nejisté a velmi zdlouhavé. nikdo se tu ničeho moc nedomůže ☹

petrusew
5. čer 2013

Pokud bude chtít být zapsán v RL dítěte tak mu v tom nemůžeš vůbec nijak bránit. Pokud ho tam nenecháš zapsat sama, může si toto právo vyžádat soudně. To znamená soudní určení odcovství. Ty jsi psala, že byl nezodpovědný, proto jsi odešla, ale v tomto případě mám pocit, že zodpovědostni má dostatek. Chce převzít závazky za dítě, které s tebou čeká. Je to jeho otec a jako takovému mu nemůžeš bránit se s ním stýkat, to by sis měla uvědomit. Pokud se nedomluvíte, a on má snahu se domluvit, tak tohle všechno bude na jeho popud řešit on. Nesnáším, když se dva rozejdou, a jeden z nich do toho začne tahat dítě a tomu druhému ubližovat ještě víc. Uvědom si, že pokud je otec dítěte, má na něj stejné právo jako ty! Ty píšeš že bude po doktorech tahat to malé a ne tebe, bože, děvče, prober se! Pokud k tomu dojde a soud nařídí testy DNA tak ji za to hlavně zodpovědná ty! A to proto, že nejsi ochotná připustit si, že se chováš sobecky a jako rozmazlené dítě!

speedygon
5. čer 2013

Co vím, tak když není otec v RL, může sice požadovat testy otcovství, ale pokud matka odmítne, on s tím nic nenadělá...tak mi to říkal přítel...ona je ta situace těžká...nemůžeme soudit, když neznáme okolnosti rozchodu a celkovou situaci. Že teď slibuje, že bude platit, je hezké, ale realita může(ale nemusí) být jiná....Měli byste se sejít a v klidu si to vše probrat, popř. uzavřít písemnou dohodu ohledně peněz, styku, atd a nechat to potvrdit. Aby v případě potíží bylo proti němu něco použitelného...Ale vše je opravdu jen na vás dvou....

teeerez
5. čer 2013

@blahova_andrea jejda promin, chtela jsem to adresovat samozrejme zakladatelce 🙂 neda se spolehnout vicemene na nic, ale celkove si myslim, ze je lepsi kdyz dite ma jistotu dalsiho cloveka ktery je s nim spriznen a muze (nebo muze byt donucen) pomoci pokud je to v nejake situaci potreba

blahova_andrea
5. čer 2013

@teeerez jako vesměs souhlasím, ale ne vždy je to pravda. jsou občas případy maminek a dětí, kterým mnohem více prospěje, když s biologickým otcem nejsou nijak ve styku. jsou to extrémy, ale i takové jsou. to si ale nemyslím o tomto případu. tady si myslím, jak psala maminka výš, že je slečna nezralá a chce se tatínkovi mstít (i když nevíme jestli třeba právem), ale přes dítě se to prostě nedělá. odnese to nejvíc to dítě a časem se to jako bumerang obvykle vrátí i té mamině.

brisalek
5. čer 2013

musím se přidat....záleží na tom, jak se otec k dítěti chová. Jestliže se bude chtít opravdu aspoň trochu starat a mít s dítětem nějaký vztah...fajn...je to pro dítě lepší. Ale spostu tatínků měsíc chce, pak se 2 roky neukáže, pak zase 3 měsíce jezdí a pak si zase 2 roky nevzpomene ani na narozeniny ani Vánoce...V tomhle případě si myslím, že to je jen dítěti líto a způsobuje mu to "problémy"(proč o něj táta nestojí...). Pak je lepší když tatínka "nemá" a oba (i s maminkou) mají šanci žít hezký rodinný život s někým, kdo o to stojí. Mám pocit, že v dnešní době pořád všichni opakují, že se žena otci přes dítě mstí, ale kde je nějaká obecná odpovědnost otce (daná názorem společnosti) - odejde od těhotné, odejde od malých dětí ....hned si nabalí jinou ženu(většinou proto, aby se o něj někdo další staral) a dítě nechá na starost jí...za dva roky jiné, odsuzuje ho za to někdo??? přemyšlí někdo o tom, jestli to je opravdu pro dítě to správné......prostě otcové mají dnes jen samé právo a všichni se zaklínají "zájmen dítěte", ale kde je nějaká morální odpovědnost????

petrusew
5. čer 2013

@speedygon pokud to dá k soudu a půjde to soudní cestou, soud nařídí testy DNA a budou pozitivní, tak soud nařídí zapsání otce do RL dítěte.

evitaa
5. čer 2013

Pokud nebude otec zapsaný do RL, nemusí platit alimenty. A jak chceš dítě živit z mateřské? Nebo máš tak lukrativní zaměstnání, které je možno dělat i z domova? V tvém věku asi těžko. Máš vůbec "odpacováno", abys měla nárok na rodičák? Máte kde bydlet? Připadá mi, že spoléháš na své rodiče, že se postarají, jinak si neumím vysvětlit. A táhnout celou domácnost jako samoživitelka z mateřské, na kterou možná ani nemáš nárok, není žádná sranda. Nejsem si jistá, ale jeden čas platilo, že pokud dítě nemá zapsaného otce v RL, není nárok na žádné sociální dávky. Možná to ale změnili?

speedygon
5. čer 2013

@evitaa musí mít soudně stanovenou výši výživného, a to lze samo jen při uvedení otce v RL....pokud tomu tak není, potom na dávky nárok nemá.....stále to tedy platí

evitaa
5. čer 2013

@speedygon Se asi budou pást 😉

speedygon
5. čer 2013

@evitaa No, po finanční stránce je to fakt náročné...svoje možnosti tazatelka nezmiňuje....

elephant
5. čer 2013

@domushka Ťažko sa to z tvojho príspevku loví, ale ak som pochopila správne, odišla si od neho, potom si sa chcela vrátiť, on odmietol, a tak sa mu teraz chceš pomstiť tým, že mu nebudeš dieťa "dávať".

Je smutné, že sa dieťa ešte nenarodilo, a už z neho robíš rukojemníka. Tvoj partner je rovankým dielom rodič, ako ty, má na dieťa presne taký istý nárok ako ty, ani jeden z vás (dokonca ani ty) dieťa nevlastníte, aby ste mohli dieťa pripraviť o druhého rodiča len tak z rozmaru.

Veľmi apelujem na to, aby si sa zamyslela nad tým, či ti ide o dobro dieťaťa alebo o vlastné ego, keď nechceš zapísať otca do RL. Pretože dieťa rozhodne ocení to, že má dvoch rodičov, i keď spolu nežijú.

domushka
autor
6. čer 2013

@stavba
@elephant
@speedygon
@evitaa
@brisalek
@teeerez
@speedygon
@petrusew
@hancazivocich Já vás chápu jak to myslíte, to není Msta, to vůbec, ale on byl celou dobu nezodpovědný, nedokázal se postarat ani sám o sebe, ani o nás dva, má dluhy, proto sem odešla, nezajímá ho co se děje s malým v těhotenství,jen prostě chce bejt zapsanej, ono to není tak jak to vypadá a to že mu ho nechci dát, tak je z toho duvodu že jeho máma je strašná a on děti nikdy nechtěl, nemá s tím vůbec zkušenosti a bydlí s kamarádama, nehodlám dítě dávat do jeho smetánky mezi vyhulence =(

domushka
autor
6. čer 2013

Hlavně doufám v to že se najde jinej mužskej, kterej bude stát za to a nechci pak řešit to že chce mít také právo na to malé a pak mi ex nedá svolení, kde mám tu jistotu že mu ten chtíč o malého vydrží =( Hlavně má v plánu odjet do ciziny, časem a nehodlám ho tu pak nahánět =( A to že bude platit mu moc nevěřim, do teď na malého nic nekoupil, nic nedal ani jeho máma, tak co já bych se pak obtěžovala, myslím že si akorát hrajou na to jak sou skvělý,v tom co tu písu není žádná zloba ale mateřský pud a nechci aby to malé trpělo, jestli chce platit tak at platí, at mu udělá spoření, i mu malého ukážu a až bude větší tak není problém ale on se nesnaží tak proč bych se měla snažit já =(

elephant
6. čer 2013

@domushka Ach jaj. ☹ Nie si naňho zbytočne prísna? Chápem, choval sa nezodpovedne, seká dlžoby kade chodí.... Ale, argument, že "nemá s deťmi skúsenosti" neobstojí, to nemáš ani ty, keďže predpokladám rodíš prvýkrát. To nemá nikto predtým, než sa mu narodí dieťa. (Jediná výnimka by snáď bola, keby sa niekto od narodenia staral o svojho súrodenca, ale to sa často nedeje.)
Po druhé - že ti doteraz na malého nič nekúpil... Veď si ešte len v 26tt! Myslíš, že ostatní chlapi od začiatku tehotenstva partnerky vzdychajú dojatím a hladia bruško a kupujú miniatúrne vecičky? To tak možno v romantických filmoch. My ženy zo života 😀 vieme, že keď chlap prejaví skutočný (nepredstieraný) záujem o potomka tak pol roka po narodení, tak je to stále v norme. 😉 Detské oblečenie môj manžel v živote nekúpil, len tak pre ilustráciu... Darček pre malého (španielsku deku) od tchýně som dostala až po narodení, to sa skôr nikde nedáva. A to bolo od tchýně (okrem ešte jednej bundičky) všetko (dohromady pre 4 deti). A predsa to nesvedčí o tom, že by nebola dobrá babička alebo jej na vnúčatách nezáležalo...
A po tretie - o čo presne ide otcovi? O formalitu - papier? Alebo o to, aby mal kontakt so synom? Mám z toho všetkého dojem, že sa v tom plácate. Ujasnite si, čo vlastne otec chce. Kontaktu s dieťaťom by si mu ale brániť nemala, či už bude v rodnom liste zapísaný alebo nie...

superkousky
6. čer 2013

@speedygon
O dávky hmotné nouze lze žádat i bez otce v RL a platí to tak minimálně 13let 😉 .
Dřív se z dávky hmotné nouze dítěte odečítala částka přiměřená výživnému (cca, 100,-Kč -500,-Kč),ovšem platilo to jak kde a hodně záleželo na pracovnici,která žádost vyřizovala.
Nyní se neodečítá nic.

@domushka
Pokud matka neurčí otce svého dítěte, přebírá plnou samostatnou odpovědnost za péči o své dítě.
To ovšem nevylučuje určení otcovství, pokud o to požádá muž, který se domnívá, že je biologickým otcem dítěte.
Otce můžeš napsat do RL kdykoliv,ale pokud tam již bude,už NIKDY ho již nevymažeš.
Bohužel máš tu smůlu,že otec dítka chce v RL být.
Já bych život bez otce v RL přežila 😀 (on tam být nechtěl a na zapsání trvala mamča /BOHUŽEL velká chyba / 😖 )

brisalek
7. čer 2013

@elephant promiň ale z toho co psaa zakaldatelka...je uražená ješitnost spíš u tatínka. Maminka byla těhotná, má právo být trochu náladová, vztahovačná.....ublížíl jí a pak jí se svým dítětem nevezme zpět???? Nevidíš to trochu moc jednostraně To co píšeš o tátínkách je také dost zkreslené, ano jsou tací, ale je i hodně takových , kteří opravdu ženu nosí na rukou a dělají co na očích vidí, když zjistí , ýe je těhotná. Dnes už je spíše vyjímka, že tatínci nekoupou skoro od porodnice atd.atd. S oblečením máš asi pravdu.

Doporučila bych
@domushka navrhnout mu rozhovor a zkusit se domluvit, říct mu narovinu, že se bojíš, že stejně jako o tebe najednou nestojí, tak přestane stát zase i o mimi, když se mu to bude hodit. Ať ti řekne svůj názor a pocit. Vím, že je to těžké vydržet bez emocí, ale zkus. Také od sestry vím, že někdy je té ženě i dítěti mnohem lépe, když se tatínek do života neplete (v těhotenství ji opustil, v porodnici, když viděl syna sliboval hory doly, trvalo to asi týden, pak zase mu ani nepřivezl dárek k Vánocům, pak se neozval, pak zase 3 měsíce jezdil....atd. a sestra se trápila bulela, protože ho měla ráda....nakonecmu jasně řekla, buď se malému budeš věnovat nebo Tě k němu nepustím....a on prostě zvolil tu druhou variantu, pak si zase po 3 letech vzpomněl..... Podotýkám "normální" inteligentní slušný, svobodný....jen trochu lehkomyslník a dívkař...na syna platí, koupil kolo, když sestra řekla...., ale o vztah se synem nestojí....má pak plakat i to dítě??? celé dětství?????) sestra se vdala, jiný muž je pro synovce otec a jsou spokojená rodina.

khailey
24. led 2014

ubehlo vic casu, nechces napsat jak to dopadlo? predpokladam, ze maly je nyni uz na svete... 🙂 preji hodne stestí....

barulina
24. led 2014

toec ma pravo na dite a vzdy je na ospelycch jak se dohodnoou. on ten soud muze i naridit tetsy dna a ty budes muset svolit. a pri peci, pak uz lze ruzne postupovat za jakyc podminek to bude. alespon se ukazou vase povahy a ziv. postoje, ne jen ex ale i tve.

paegaska
26. led 2014

@domushka jak to dopadlo ? stará se tatínek ? 🙂

i. 😎

domushka
autor
28. led 2014

nene sere na nás, mám nového přítele a je skvělý, miluje nás oba =)