Zapsat otce do rodného listu nebo ne? Opustil nás

zakarin
25. led 2011

Když jsme byli spolu,měli jsme nádherný vztah,bylo mezi námi strašně silné pouto,to ani slovy nejde popsat. I proto mi nevadilo,že jsem otěhotněla a ani jsem se tomu moc nebránila,věřila jsem,že je to ten pravý, už i proto,že měl hezký vztah s mým synem a šlo vidět,že děti má rád. Byl rozvedený, z manželství měl dvě děti. Ale stále je upřednostňoval,ale vůbec nebral navědomí,že bude mít ještě jedno semnou a že to dítě je stejně tak jeho dítě jako ty dvě první. Strašně mě to mrzelo a bolelo,když tohle nebral na vědomí a jakoby existovali jen ty dvě a jiné už ani být nemělo. No a před Vánocemi nás opustil bezdůvodně, vrátil se ke své ex (k té,co s ní byl tak neštastný.......... tohle je zase na dlouhé povídání). Moc mě tím ranil a o to víc,že neměl důvod mě opouštět a o to víc,že spolu čekáme dítě. Ted kdykoli se ho zeptám na naše dítě,chci slyšet jak si to představuje dál,snažím se nějak navázat aby se alespoň vyjádřil,ale on nic,vůbec nejeví zájem a myslím,že by byl nejradší,kdybych ho ani do toho nezatahovala,abych ho zbavila v jeho očích toho břemene. Můžu s rozhodnout tak,že ho do rodného listu ani nenapíšu a tím pádem už s ním nebudu mít nic společného a nebo ho tam napsat? Všechno má své pro a proti,takže stejně at se rozhodnu jak se rozhodnu je to padesát na padesát.

ria80
28. led 2011

@haninka1987 Souhlasím,hezky napsáno.

haninka1987
28. led 2011

@ria80 No jo, vlastní zkušenost. Dík.

aleachim
28. led 2011

@amallie
@zakarin to je sice dobrý nápad, ale pokud bys částku, kterou bys od něj dobrovolně dostávala, nepřiznala při např. žádosti o soc. příspěvek, tak by tě měl pěkně v moci, protože by mohl kdykoliv prásknout, že neoprávněně čerpáš vyšší soc. příspěvek než, na který máš nárok. Tak mysli též na toto.

amallie
28. led 2011

@aleachim to je ale prakticky nedokazatelny, neb ookud by nebyl zapsanej jako otec, tak by zach daval penize jen jako "kamarad" ci jak to rict a na to ani nejsou dukazy, ani to neni prokazatelny

aleachim
28. led 2011

@amallie byl by třeba tak chytrý, aby jí to nedával na ruku, ale posílal na účet. Oni otcové, když se na něčem takovém domluví, nebývají až tak hloupí. Zvlášť když se to postaví budeš platit tak jako tak 😉 .

abecedka
28. led 2011

Zapsat, bude jednou dedit. Vyzivne taky neni k zahozeni, za min 18 let je to hodne penez

beruska24.9.
28. led 2011

Nevím, jestli se teď něco nezměnilo, ale dřív to bylo tak, že pokud nebyl otec uveden v RL, neměla matka dítěte nárok ani na přídavky/dávky ze sociálky.

radka35
28. led 2011

jak psala Val1,mít RL kolonku otec vyplněnou textem otec neuveden je dost kruté.mám to tak a žere mě to celý život.Taky jsem podvědomě hledala spíš tátu než partnera...tedy dřív.za sebe říkám nechat zapsat atˇje jakýkoli.

paegaska
29. led 2011

pokud bys na tom byla finančně jinak, tak bych napsala neuvádět otce do rodného listu dítěte a chápala bych proč.
Já otce uvedla a dost lituji. Ale mám zas pro dítě víc peněz.
Protože jsem četla jak na tom jsi finančně, tak ti radím otce do rodného listu uvést a tvrdě bojovat za finance.
Podívej, souhlasím sice, že sis dítě nepořídila sama, ale zase na druhé straně zodpovědnost za dítě máš na 100% a ne 50% ty a 50% otec. Je to prostě každý 100%. Takže teď zodpovědně se snaž dítě uživit a to chce i zapojit otce - alespoň finančně.

evqa
31. led 2011

Pokud můžu poradit, tak rozhodně ZAPSAT. Sama teď tuhle situaci řeším. Otec nejeví zájem, vymlouvá se a nechce o dítěti ani slyšet. Je pravda, že se taky trochu bojím, aby se za pár let nevzpamatoval,ale myslím si, že ti lidi u soudu jsou taky normální a když uvidí, že se otec několik let nestaral a dítě má u matky vše co potřebuje, není důvod, aby jí ho vzaly. Nevím, ale kdyby se každá neprovdaná ženská měla chlapů bát, tak vám chlapy budou povídat sladké řečičky, užijou si a jakmile příjde zodpovědnost, tak se na vás vykašlou a starej se nebo ti udělám problémy. Pokud máš dost rozumu, necháš ho tam napsat a navíc ho obereš o co to půjde. Uvědom si, že to nejsou peníze pro tebe, ale pro to malý, a tomu asi těžko vysvětlíš, že nemáš na sunar, jelikož ho živíš sama. Přeju ti hodně štěstí. 🙂

yamdena
31. led 2011

ahoj zakarin, Tvoje situace není jednoduchá.

Zajímalo by mě ale jak to, že lze do matriky zapsat jméno otce bez jeho vědomí? K zápisu je přece v takovém případě potřeba souhlasného prohlášení rodičů o určení otcovství, či ne?

yamdena
31. led 2011

BTW, pokud chceš otce uvést, není také potřeba mít souhlasné prohlášení rodičů o jménu dítěte? A pokud byste se nedohodli do jednoho měsíce od jeho narození, tak se tam ani žádné jméno nezapíše a uvědomí se o tom soud..

Snad bych volila zatím cestu domluvy s otcem, zjistit, jestli nezměnil názor apod...peníze jsou jedna věc, ale pak bude mít otec právo na to se s dítětem vídat, mluvit do výchovy, brát si ho k sobě domů do své původní rodiny.. to bych já osobně nechtěla..

jula81
5. únor 2011

Nedá mi to - dluhy se nedědí ani dobrovolně, ani nedobrovolně 😉 Dědicové, kteří neodmítnou dědictví, za dluhy zůstavitele odpovídají nejvýše do hodnoty dědictví, tzn. ani při přijetím dědictví nevznikne povinnost platit nějaké dluhy po zůstaviteli, při nejhorším z dědictví nic nezbyde.

K tomu uvést/neuvést otce.....otec může kdykoli podat žalobu na určení otcovství, potom prostě zapsán bude, bez ohledu na vůli matky 😉, a bude se moci domáhat i svých rodičovských práv, nikdy ho nejde úplně vyšachovat.

kefin
6. únor 2011

ahoj, přesně tak, jak píše Jula81, otec si může vyžádat zapsání do rodného listu dítěte kdykoliv, třeba i za 5 let, až se mu hne v palici ☹ zakže ty akorát přijdeš o pár let alimentů a on si pak přijde, vyžádá si kontakt s dítětem a soud mu to přiklepne. Testy DNA lehce určí otcovství 😉
já bych radila se s otcem dítěte dopředu dohodnout a trvat na alimentech!

kaaatinka
10. únor 2011

ahoj, já nedávno řešila to samé..., v jiné situaci ale pointa zůstává, otce jsem nezapsala...zatím.
1. první 3 měsíce je brán jeho příjem ve společně posuzované domácnosti (i když spolu nejste!!!!!)
2. nemá prokazatelný příjem takže hromada papírování a problému a kde nic tu nic
3. kdykoliv se dá dopsat do RL
4. i kdyby to s ním nevyšlo mohu tam jednou napsat někoho s kým to vyjde
5. nemusím se ho se vším dovolovat. Např. změna jména (třeba se jednou vdám),navíc se otec uvádí ve veškerých přihláškách jako MŠ a ZŠ...

Takže já radím zatím ho nepsat,je to i lepší finančně pokud on má další vyživovací povinennosti nebo je typ který by ti stejně nic neplatil a ty jen lítala po soudech. Ten litr na aloších za to fakt nestojí

85aneta
4. čer 2012

Ahojky.Mám devítiměsíčního syna.Momentálně žiju se svým přítelem u jeho rodič§,v baráčku.Moje těhotenství bylo hrozné,můj partner je o tři roky mladší než Já(mě je 26) když jsem mu oznámila,že jsem těhotná,jeho reakce nebyla špatná,ale ani dobrá.Já jsem mu od samého začátku řekla,že si dětátko nechám,ikdyby Nás opustil.Jeho rodina to taky nevzala moc dobře a Já si připadala jako "parazit" navíc jsem v té době přišla o práci a týden na to,než jsem se šla přihlásit na PÚ.tak jsem zjistila že jsem těhotná.Tudíž jsem nepobírala žádné peníze a musel mě živit on...celé těhotenství mi vyčítal že jsm mu skazila život,že jsem to udělala schválně..no hrozný,hrozně jsem se bála že potrátím,a jemu to bylo jedno.Dnes je to rok,co tu ještě bydlím a rozhodla jsem se odejít...jenže kam?je podnikatel,do dneška ho nemůžu dostat na Matriku,abych ho zapsala do rod.listu.Bojím se že až odejdu,nebude mi dávat žádné peníze.Už s nim nechci být,nechová se ke mě hezky,nadává mi a takhle se prostě nedá žít.

veronika0979
14. led 2013

@beruska24.9.
Kdy dřív? Za posledních 12let nikdy nic takového nebylo.
To tak - jedna paní povídala.

Trošinku taky záleží na vyjádření (OSPOD), které vydá stanovisko, zda neuvedení otce je důvodné či nikoli (vyjádření pak rozhoduje o dávkách,ale neznám nikoho,kdo by je kvůli neuvedení otce nebral).
Stačí se optat,zda zmíněný úřad matce zaručí,že otec bude mít pouze povinnosti – nikoliv žádná práva.
Pokud má povinosti - má i práva,takže mé rozhodnutí by bylo jasné a otce bych do RL nezapsala.
Pokud nemá zájem - tak těžko bude chtít být v RL,tudíž bych se nějakého vynucovaného zapsání nebála.
Pokud tam v budoucnu někoho napíšeš,tak bio otec má smolíka.

Že budeš dostávat výživné,tak na to bych nesázela - pokud by si zažádal o střídavou péči,soud určit výživné může (ale také nemusí)..
Má kam dítě vzít,dokáže se o něj postarat,tudíž nevidím jediný důvod,proč by mu soud neměl vyhovět.

Pokud by přece jen platil,tak vzhledem k tomu že má již třetí dítko,tak to žádná závratná částka nebude.
Hlavně bych myslela na to,zda mi tato částka stojí za to,aby mi kecal do toho,zda dát dítěti do zubu bílou či amalgámovou plombu,zda očkovat proti rakovině děl.čípku či TBC..
Jestli tatíček v případě operace dovolí transfuzi,zda mu dovolí vyšetření mag.renozancí aj. docela závažné věci.

Pokud ti peníze bude chtít dát,tak ti je dá i bez soudu.
Pokud ne,tak ho nedonutí žádnej soud – jukni na diskuse,jak těžké je výživné vymoct.
No a pokud by jsi přece jen něco vymohla,tak stejnak nemáš jistotu,že nebude třeba amnestován 😉 a můžeš začít od znova ….

beruska24.9.
14. led 2013

@veronika0979 - áá, diskuze stará dva roky.....jsem to musela přečíst, abych zjistila, o co vůbec jde.
To bylo info od pracovnice ze sociálky před cca 4-5 lety.

veronika0979
14. led 2013

@beruska24.9.

beruska24.9. Nevím, jestli se teď něco nezměnilo, ale dřív to bylo tak, že pokud nebyl otec uveden v RL, neměla matka dítěte nárok ani na přídavky/dávky ze sociálky.

Diskuse je sice staršího data,ale i tak je tvá informace nepravdivá ( soc.pracovnice ti pěkně kecala 😉 ).
Nebylo to tak před třemi roky - ani před dvanácti.
Dokonce to tak není ani dnes.
Moc se mi nechce věřit,že by tohle někdy nějaká soc.pracovnice řekla,protože je to totální blbost,i když v našem státě je možné všechno 😀
Hodně mi to připomíná tvrzení,že nevyzvednutí sKarty je důvodem pro odebrání /zastavení/ soc.dávek (mateřské). 😕

beruska24.9.
14. led 2013

@veronika0979 To o té s-kartě a zastavení dávek jsem také slyšela, ale už nevím kde.

jj, tamto bylo opravdu info od kompetentní pracovníce sociálky, přímo na úřadu. No, a pak věř úřednicím a úřadům. 🙄

Já už se nedivím ničemu, tady je možné všechno 😠

majinka456
25. led 2013

@85aneta Ahoj všichni,řeším podobnou nelehkou situaci 😖 Otec mého dítěte je na mě,taky pěkně hnusnej,vyhrožuje mi,že když ho nezapíšu do RL,tak že od něj neuvidim ani korunu,ale já nevim co pro ti mě v budoucnu chystá,chová se někdy,jak prase,on prostě ví,že já bych to sama neutáhla,rodiče mi neopimůžou a já musim zůstat u něj a mála v tom případě,taky:(,tak jsi čtu ty vaši komentáře a nevim,jestli ho tam zapsat 😒 Nepřemýšlila,bych o tom,kdyby mi věčně nevyhrožoval s tím,že jsi zažádá o malou,protože on má svůj byt a taky rodinu,která ho poštvává proti mě a nejradši by byli,kdyby jsme spolu nebyli,takže se s nima nestýkám 😖 Já tady mám jen mamču,která mi nemůže pomoc,takže se bojím budoucna,znám ty naše soudy a já co pak?O malou nechci nikdy přijít,ale to by jste je museli znát oni jsou schopný jsi vymyslet obludnosti:( 😨 Připadám jsi zahnaná do koutu a ten náš stát chce donutit maminky,aby je,tam zapsali i když k tomu májí,takový vážný důvody,co já vim,jak se k ní bude chovat?Mě kolikrát napadl a to už jsem s ním byla těhotná,rád jsi přihne a pak se nezná:(Děkuji všem za příspěvky.ahoj,Mája 🙂

iret
25. led 2013

ahoj,nečetla jsem odpovědi,ale jestli stojíš o názor,tak já bych otce neuvedla- zvlášť v případě,že bych věděla, že mám o koho se alespoň trochu opřít- třeba rodinu.....
A proč jsem proti-v práci se střetávám se situacema,kdy se lidi o děti přetahují,kdy otcové dělají matkám trucy-když už musí platit.......většina otců stejně platí opožděně,nebo neplatí a soudí se, dávají matkám stejně v podstatě almužny-protože to vždy udělají tak,že nemají příjmy........
-ale hlavně, proč já bych to neudělala-já bych otci nikdy pak dítě nechtěla dát na víkend,na prázdniny!!!!!!!!!!! A že to pak dělají na truc-aby té matce ublížili...... Vím,že do nějaké doby by to soud nedovolil a připustil by styk pouze přes den -třeba na procházku a možná i pod dozorem matky.......Ale starší dítě pak už k otci musí-na víkend, i na dýl....
Znám osobně kámošku, co její bývalý manžel jí tím vysloveně týrá. Kluka si přebírá před panelákem, tam vysype na zem věci, vezme jen to,co uzná za vhodné a odjede-neřekne jí nikdy kam.......Takže třeba týden nevěděla nic o 4letém synovi. V 5 s ním třeba někam letěl do ciziny-zjisitla to až od kluka z vyprávění-ten jí ani nedovedl říct konkrétně kde byli..... Se školní docházkou k němu musí soudně na měsíc prázdnin. Opět mu vezme třeba jen dvě věci a pak měsíc neví kde kluk je, co dělá, prostě nikdy se jí neozvou-kluka pak zase bez slov předá a hotovo...
Tohle si prostě představit neumím.
Ano, uznávám,že dítě má právo na rodiče, ale rodičem je otec už teď a je to jeho volba ,že o dítě nestojí!!!!!!!! Manžel má otce taky jen v RL a nikdy si vztah nevypěstovali,nikdy na něj nic nepřispěl a nikdy se už od roka neviděli.......takže tam je napsaný cizí pán,který o syna nestál-k čemu je takový otec???????
Nikdy bych třeba teď nebrala dceři otce a spíš bych se snažila o to,by ho dál měla ráda...když už je v jejím životě..Ale ve tvém případě bych se spíš bála všech komplikacích, jen kvůli penězům......Prostě věřím,že bych to i bez jeho peněz dokázala vyřešit a měla bych pak v životě klid........já, i to dítě.....

iret
25. led 2013

@majinka456 maminka ti nemůže pomoc vůbec? nemá kde bydlet,že bys mohla na chvíli k ní ..... ☹

kitinka76
25. led 2013

@veronika0979 máš špatné informace. Mám dvě kamarádky, které z nějakého důvodu neuvedly otce do RL. Jednomu dítěti je 19 a druhému 12. Obě dostávaly přídavky na děti i sociální příplatek (dorovnání do životního minima) 😉

kitinka76
25. led 2013

@majinka456 promiň, ale od takového chlapa bych utíkala co by mi nohy stačily!! Radši bych bydlela v ayzláku než s někým kdo mě napadá!! Do RL bych ho asi nepsala, moje děcka mají otce v RL a alimenty mi to stejně nezaručí. píš uvažuju o tom, že požádám soud o zrušení otcovství, protože ty dluhy co na ně jednou čekají v dědickém řízení by splácely ještě jejicch vnoučata 😠

marselina
1. dub 2013

já byla v podobné situaci a otce jsem teda do rodného listu zapsat nechala. 🙂