Zapsat otce do rodného listu nebo ne? Opustil nás

zakarin
25. led 2011

Když jsme byli spolu,měli jsme nádherný vztah,bylo mezi námi strašně silné pouto,to ani slovy nejde popsat. I proto mi nevadilo,že jsem otěhotněla a ani jsem se tomu moc nebránila,věřila jsem,že je to ten pravý, už i proto,že měl hezký vztah s mým synem a šlo vidět,že děti má rád. Byl rozvedený, z manželství měl dvě děti. Ale stále je upřednostňoval,ale vůbec nebral navědomí,že bude mít ještě jedno semnou a že to dítě je stejně tak jeho dítě jako ty dvě první. Strašně mě to mrzelo a bolelo,když tohle nebral na vědomí a jakoby existovali jen ty dvě a jiné už ani být nemělo. No a před Vánocemi nás opustil bezdůvodně, vrátil se ke své ex (k té,co s ní byl tak neštastný.......... tohle je zase na dlouhé povídání). Moc mě tím ranil a o to víc,že neměl důvod mě opouštět a o to víc,že spolu čekáme dítě. Ted kdykoli se ho zeptám na naše dítě,chci slyšet jak si to představuje dál,snažím se nějak navázat aby se alespoň vyjádřil,ale on nic,vůbec nejeví zájem a myslím,že by byl nejradší,kdybych ho ani do toho nezatahovala,abych ho zbavila v jeho očích toho břemene. Můžu s rozhodnout tak,že ho do rodného listu ani nenapíšu a tím pádem už s ním nebudu mít nic společného a nebo ho tam napsat? Všechno má své pro a proti,takže stejně at se rozhodnu jak se rozhodnu je to padesát na padesát.

dzej
25. led 2011

@zakarin každé dítě má právo na otce, ať si rodiče udělali cokoliv, děti do toho zatahovat nesmí. Jsem z rozvedené rodiny takže o tom něco vím. Třeba si spolu najdou dřív či později nějaký vztah. Určitě ho do rodného listu napiš. I pro případ, že by se s tebou něco stalo. Držím pěsti, třeba se vše urovná 😉

dzejn81
25. led 2011

@zakarin nejspíš bych ho nechala do rodného listu zapsat už jen z praktického hlediska - výživné. vidím,že už jedno dítě máš takže uživit dvě děti bude jistě finančně náročné tak proč by ti neměl přispívat. a co ty víš třeba se časem všechno změní a on se vrátí a nebo malá až vyroste tak ho bude chtít poznat. já bych ho před tou zodpovědností jen tak utéct nenechala. Přeju ti hodně sil 🙂

ria80
25. led 2011

No tak já ti radím,abys ho zapsat nenechala.Je vidět,že on s vámi nechce mít nic s polečného a pak by se ti mohl začít za to mstít,a to nejlépe přes dítě.Vím,že uživit dvě děti bude dost těžké,ale hlady neumřete a i kdybys měla jíst jenom suchý chleba,tak za ty případný problémy s otcem dítěte to nestojí.
Navíc,kdyby si to on časem rozmyslet,nebude problém ho tam zapsat dodatečně.

petrusew
25. led 2011

Já bych ho teda do rodného listu napsat nechala, jednou je to jeho nebo její otec, tak ať se taky stará, když už ne osobně, tak bude platit alimenty!

mamusa1611
25. led 2011

já radím zapsat, 1) z důvodu výživného, se 2.mi dětmi je toho víc,než s jedním, a zase jen tak lehce bych ho toho břemene nezbavovala... 2) každé dítě má právo vědět,kdo je jeho otec, at už se mezi rodiči stalo cokoli, děti by se takto trestat neměly... Radím svůj názor, ovšem jen ty sama musíš vědět,co pro vás bude nejlepší.. Přeju hodně štěstí.. 😉

muriella
25. led 2011

@zakarin jestli se nepletu, tak jsi zakládala nedávno novou diskuzi Těžká životní situace, nebo tak nějak...psala jsi že nemáš skoro žádné peníze a že nevíš jak to bude dál, že na rodinu se obrátit nemůžeš atd.. no a teď píšeš, jestli zapsat otce své dcery do rodného listu? promiň, ale já tomu teda moc nerozumím..přece když nemám peníze, tak se snažím vyzískat co nejvíc pro děti od jejich otce, protože sama jsi si dceru "neupletla" a on je povinný se o ní finančně starat, chceš se o to dobrovolně připravit?? nechápu.. 😅

ria80
25. led 2011

Měla by sis ale uvědomit,že on pak nebude mít jen povinnosti,ale i práva a jestli se ti pak bude líbit,když bude dítě pak tahat do svojí staré/nové rodiny.
To už musíš ty vědět,co by bylo pro tebe lepší.

berynka
25. led 2011

@zakarin, souhlasím s tím, co píšou holky 😉 . Jednak každé dítě má právo na rodiče a pokud řešíš peníže, tak nezapsáním otce, bys o ně svoje dítě připravila 😝 . Proč jako? 😅

dzej
25. led 2011

@ria80 určitě máš taky pravdu....mohl by pak chtít mimčo i do své péče. I když.... Ale já spíš přemýšlím nad tím, že kdyby se stalo něco mámě, tak je tu pořád ten otec.... ☹

morturi
26. led 2011

To, že ho tam nezapíšeš, stejně neznamená, že se v něm něco nepohne časem a nebude to vyžadovat on sám. Tu jistotu mít nikdy nebudeš. Pokud to není vyloženě asociál, který by dítě nějakým způsobem ohrožoval, do RL bych ho zapsala, výživné na dítě požadovala stanovit soudně a dítěti bych (pokud by o něj zájem nejevil) stejně o jeho otci vyprávěla. Aby vědělo .... děti mají vědět, odkud pocházejí, ať už jsou jejich rodiče takoví nebo makoví, je to důležité pro jejich vnitřní integritu. Ono si to už v sobě nějak srovná a vztah k otci nastaví později.
Je to těžké, někdy se holt člověk s tím výběrem tatínka sekne, znám z vlastní zkušenosti.

reruna
26. led 2011

Radit v téhe situaci se asi moc nedá. Přidám pouze zkušenost jedné známé, které se stalo v podstatě to samé, co zakladatelce této diskuze, nakonec otce do rodného listu zapsala a te´d toho lituje, není to žádný asociál, ale výživné neplatí, neb je to podnikatel, který nevykazuje žádné zisky, ba naopak vykazuje ztrátu, a když se s ním známá začala soudit, začal jeho právník požadovat střídavou péči, přitom se otec o dítě nikdy nezajímal, ani na narozeniny a dítě ho 3 roky nevidělo.... Rozhodnutí je stejně na každém, my nikdo nedokážeme poradit, protože neznáme toho dotyčného a nikdo neví, jak se věci budou vyvíjet...

reruna
26. led 2011

nebo jednu věc byh možná poradila, obrátit se na právníka, a´t se dotyčná seznámí se všemi právy i povinnostmi, které by ten otec měl a jaké situace by eventuálně mohly nastat....

sichatka
26. led 2011

@zakarin - přidám svůj příběh. Můj otec matku opustil, stejně jako otec tvého dítěte. Máma se s ním 1,5 roku soudila, aby ho mohla zapsat do rodného listu, museli mi udělat testy DNA. Začal platit výživne, bral si mě maximálně jednou za 2 měsíce na víkend, ale máma si ode mne alepsoň odpočinula. Pak založil novou rodinu, o mě přestal jevit zájem.
Až když mu jeho nová partnerka zemřela (boží mlýny melou pomalu, ale jistě, jak říkávala moje babička), začal se o mě zase zajímat. A teď, když mám děti je celý vyměněný, pořád by ke mě jezdil, hrál si s holkama a přispívá mi na ně tolik, kolik na mě nikdy nedával. Takže si myslím, že tvoje dítě mi mělo mít zapsáno otce v rodném listu. Minimálně výživné a když si mimčo vezme na víkend, ty si alespoň trochu odpočineš a jeho ex ho zase nenechá se starat tak moc, neboj.

zakarin
autor
26. led 2011

Díky za Vaše názory. Nechci dítě trestat,to vž ádném případě,ale to on trestá jeho už jen proto,že odešel. Navíc jsou tady všude zmíňky ohledně výživného. I když se vrátil ke své ex,stále uředně jsou od sebe,takže už jakože platí na dvě své děti alimenty,takže kolik můžu získat? Více jak 1000,- kč to dělat nebude. A já se takhle nerozhodla,nakonce já jsem ta nejhorší už jen proto,že jsem si to nechala mi bylo řečeno. Nechci připravit dítě o otce a myslím,že tím že ho do rodného listu nenapíšu neznamená,že jsem ho o otce připravila on ho opustil sám, bylo to jej jeho rozhodnutí. Rozhodně jednu věc nechci a to aby tahal dítě k nim,protože vím co je ona zač a představa že by mělo být zrovna s ní mě ničí. A neříkám taky že ho nezapíšu,jen mě zajímají názory druhých.

pattie
26. led 2011

Zapsat bych ho rozhodně nechala, kvůli výživnému, nebo, kdyby se Ti nedejbože něco stalo....

zakarin
autor
26. led 2011

@muriella Ano tuto diskusy jsem zakládala,ale to je nejspíš jeden z jeho důvodu aby se zbavil co největší finanční zodpovědnosti. A navíc jak už jsem se zmínila,platí na své dve děti alimenty i když se k nim vrátil,ale úředně s ní nežije,takže soud bude shlížet i na tohle. Vím,že jsem si to neudělala sama a na dítě jsou vždy dva,ale on mi tvrdí něco jiného. Podle něho jsem si ho sama udělala.

zakarin
autor
26. led 2011

@pattie Představa že by tohle dítě vychovával on s jeho exmanželkou, vím jaké jsou dvě jeho první děti. Kdyby se mi něco stalo postrala by se o něj moje sestra

aleachim
26. led 2011

@zakarin a nemohla by ti sestra pomoci v tvé nelehké finanční situaci?

zakarin
autor
26. led 2011

moje sestra je stejný smolař jako já,takže je v podobné situaci jako já,jen ona má přítele,takže ten jí pomáhá. No ale dnes jsem se bavila s majitelem bytu a jeho kolegou v práci a ti říkali,že hodně maminek kolem přišly najednou o 4000,- a nemají z čeho platit nájem,prostě tohle stát po..... a nejsem tedy jediná koho to potkalo,takže náš skvělý stát docílí akorát toho,že mladá generace vymře.

ria80
26. led 2011

@zakarin No tak z toho,co jsi napsala,bys ho tam opravdu psát neměla.Těch pár stovek,co by měl platit,tě nevytrhne a za ty problémy to nestojí.Navíc i kdyby se ti něco stalo,tak nechceš,aby se o dítě staral on.A navíc by měl i tak právo tam to dítě tahat do svojí rodiny.
A jak píšeš,neznamená to,že dítě chceš o otce připravit,kdyby se něco změnilo,dá se do RL dopsat i dodatečně,takže jednoznečně nepsat.

val1
28. led 2011

Ahoj, radím určitě zapsat do RL.
Jednak, má povinnost se postarat o dítě, když si ho udělal a za druhé nevíš, co se může stát.
Osobně bych nechtěla mít v RL v kolonce Otec- neznámý.....
Moje kamarádka to tam má a dodnes je z toho špatná, říká, že by chtěla mít tuto kolonku vyplněnou, i kdyby to byl největší násilník nebo alkoholik v kraji, ale mít tam jméno a ne prázno. Trpí tím celý život, místo partnera si hledá celý život otce.....
Nějak tomu nerozumím, určitě pokud nemáš oporu v rodině, nech to tam zapsat, ať dostaneš víc peněz.
Přeji hodně štěstí a dej v nějaké diskuzi vědět, jak jsi na tom. Je mi líto, že to dopadlo špatně, vlastně u Tebe už podruhé....ale důležité je, ať máš děti zdravé.

blandik
28. led 2011

- když ho tam zapíšeš a on do půl roka to nebude rozporovat, tak se už otcovství nezbaví - tedy nemůže se toho později zříct, např. ani testy DNA (ne že by to byl váš případ...)...takže z dlouhodobého hlediska je pro tebe výhodnější tam otce napsat, on pokud to nebude rozporovat ,bude povinen vám přispívat a co se týče kontaktu budoucího - tak předpokládám, že jestli nejeví zájem, tak ani kdyby se později domáhal nějak soudně určení času, kdy může své dítě vídat...tak nebude mít u soudu velkou šanci...Je to velmi smutná situace. Přeji hodně síly...

ria80
28. led 2011

@blandik Snad by to tak bylo,ale znám víc případů,,ne osobně,že otec se nechtěl k otcovství znát,tvrdil,že dítě nemůže být jeho,hodně dlouho se táhly soudy,protože on odmítal se tam nechat napsat,a pak,když už to jinak nešlo,tak ze msty začal žádat střídavou péči,i když do té doby třeba i několik let neměl o dítě zájem.

blandik
28. led 2011

@ria80 - to je síla...přeci jsou nějaké důsledky svého chování....A je fakt, že mít v RL - otec neznámý musí být pro to dítě hodně těžké...ale zase prvotní je, aby se ti dva domluvili...já bych to asi na chlapa přímo vybalila - čekám s tebou dítě, u porodu musím vyplnit kolonku otec...co ty na to? ale je to skutečně i otázka peněz...

ria80
28. led 2011

@blandik Nevím,jaké to je,nemít v RL otce,ale myslím,že bych to jako dítě přežila.když bych v tom vyrostla a nic jinýho nepoznala.... Rozhodně lepší než následky několikaletýho boje o dítě,tyhle následky musí být pro člověka do života mnohem horší.
No zakladatelka si to musí sama rozmyslet,jestli stojí o penízeod něj,ale zároven o riziko,že on bude mít i práva.A jak velké nebezpečí jí a dítěti z jeho strany hrozí.Ona ho zná nejlíp.Přeju jí,at se rozhodne tak,aby jí pak dítě nemuselo jednou nic vyčítat.

amallie
28. led 2011

@zakarin ja radim rozhodne zapsat, dite nemuze za to, co jste si udelali a to, ze ted plati male vyzivne neznamena, ze tomu tak bude vzdy, treba casem bude vydelavat vic, prestane zivit sve dve deti..... Kazda ticka dobra 😉

Ono to stejne neude jednoduchy, musi se zapisem souhlasit, nebo stejne budou tahanice, preju hodne sily!

Ale jak tu pisou holky, nikdy nevis, co se muze stat, tve dite bude mit napr. narok na dedictvi po nem atakdale, mysli na budoucnost, plus, treba si k sobe cestu najdou, kdo vi

haninka1987
28. led 2011

V RL se nepíše "otec neznámý" jsou tam jednoduše tři lomítka. Kdykoli se rozhodneš otce dopsat, na matrice to udělají na počkání. @zakarin Nepředpokládám, že chceš do smrti smrťoucí zůstat sama, takže pokud bys měla někdy v budoucnu partnera, který by se malé chtěl stát otcem, není problém tam doplnit jeho. Na matrice je jim jedno, že není biologický, ani se na to neptají. Vystaví nový RL a hotovo. Stejně tak, kdyby si to náhodou Tvůj ex rozmyslel a Ty ho tam chtěla dopsat, stačí zajít na matriku.
A zeptám se takhle: Když potkáš někoho nového, který se bude o malou starat a měla by v RL napsaného ex, tak nebylo by Tobě a v budoucnu i dceři líto, že kvůli pár stovkám nemůže mít v RL u otce jméno toho, kdo se o i opravdu staral a má tam jméno někoho, koho ani pořádně nezná? 😉

amallie
28. led 2011

@zakarin jeste me napada, moje kamaradka tohke vyresila tak, ze otce nezapsala, ale domluvila se s nim, ze ji dava vyzivne a synovi samozrejme otce nazatajila, takze kdyz on by v budoucnu mel zajem, vi, kdo to je

Samozrejme se bude cukat dobrovolne neco platit, ale vzdycky mu muzes vysvetlit, ze platit bude tak jak tak, pokud dobrovolne, tak az treba budes chodit do prace a penize potrebovat nebudes, tak bude mit pokoj, ted bych ale prachy chtela

zakarin
autor
28. led 2011

Já už fakt nevím zvažuji stále dokola pro a proti,ten poslední návrhod amallie je dobrý,jenže dobrovolně bych od něj asi nic nedostala protože je zadlužený až po uši a taky má pravdu haninka 1987. Rozhodně malé nebudu nikdy nic zatajovat,at se rozhodnu jakkoli. Ráda bych se s ním o tom třeba i pobavila,ale vůbec nereaguje na mé slova co se malé týče,už fakt nevím co si o tom mám myslet ☹ .Asi to ted na chvíli přestanu řešit,dva měsíce to nechám vychladnout a pak to budu možná vidět jinak,ted k němu stále chovám city,takže bych se rozhodla dle toho,ale je neodpustitelné to co udělal a že své dítě odstrčil

zakarin
autor
28. led 2011

@amallie No a kdybych měla myslet na budoucnost co se jeho dědičnosti týče,tak bych ho nepsala z toho důvodu,že bych malou ochránila před jeho dluhy on nic jiného stejně nemá

amallie
28. led 2011

@zakarin tak pokud by mel jen dluhy, tak by je rozhodne dcera platit nemusela, dluhy se dobrovolne nededi, kazdy ma pravo odmitnout dedictvi 😉

Uvazuj do budoucna, ted nic nema, ale co za tricet let, az umre? Nebo za padesat, to je jedno.....

Samozrejme u toho musim napsat, ze by pripadne i on mel narok na dedictvi po dceri, kdyby se nedejboze...... Ale to jde osetrit zaveti, opacne ne

Ja bohuzek uvazuju spis jako pravnik, tudiz na to koukam z tohohle pohledu......