Zvete babičky na návštěvu, nebo se samy zeptají?

jarunkaxyz1
23. únor 2014

Ahoj holky, chci se poradit, zeptat na názor - pokud Vaše babičky nebydlí ve stejném místě jako Vy, "zvete" je na každou běžnou návštěvu během roku nebo prostě když mají chuť přijet, zeptají se a přijedou? Mám totiž tchýni, která se nezeptá, jestli může přijet, neustále čeká na "pozvánku" a jinak nepřijede. Já tohle moc neznám, naši naopak prostě řeknou - hodí se Vám to - nehodí, přijeli bysme se podívat......ale mně osobně přijde ujetý říkat před každou návštěvou druhé babičce, jestli milostivě nechce přijet......ví, že je vítána kdykoliv, jen to musí dát nějak rozumně vědět, ale tohle mi přijde trhlý....Pak se zeptám manžela, proč třeba nedojedou a on, že nedostala pozvánku......díky moc za názory 😉

prapodivna
23. únor 2014

@jarunkaxyz1 Já bych to brala pozitivně a jestli je to divné, nebo ne bych neřešila vůbec. Prostě to tak tchýně má a jestli to je nebo není normální to stejně nijak neovlivní. Je možné, že třeba měla zkušenost s tím, že ji štvalo, že k ní někdo chodí bez povvání, nebo se vnucuje a tak ona prostě naopak dokud není vyloženě pozvána, tak se nevnucuje. Jakože má jiný práh toho, co je a co není vlezlé.

Buď ráda, že si díky tomu můžeš sama snadno určit jak často se budete vídat 😉 co by za to jiné holky daly.

wendy_
23. únor 2014

@jarunkaxyz1 mam to uplne naopak. S nasima se domluvim jedna radost. Kdyz si zavolame, tak reknou, ze by mohli prijet ten a ten den a jestli se nam to hodi. Tchyne delala i prepadovky, ale to jsem tedy dala najevo, ze tahkle ne. Ted tedy reknou, ze by mozna prijeli, ale fakt zda opravdu prijedou se dovime tak max den predem. Coz me tak stve, protoze si clovek kvuli tomu zablokuje cely vikend a oni pak treba ani neprijedou. Manzel na mne kouka divne, ze mi vadi, ze prijedou neohlaseni nebo se ohlasi jen den predem. Podotykam, ze kdyz prijedou, tak ne na par hodin, ale minimalne na cely den, vetsinou i prespavaji.

Za tchyni, co ceka na pozvani bych byla rada 😉.

t_novotna
24. únor 2014

@jarunkaxyz1 Souhlasím s prapodivna, je přece super moct "regulovat" kdy přijede tchyně 😉

Kamarádka má opačný problém - tchánovci přijedou kdykoli se jim to zachce, ani se dopředu neohlásí, protože oni jednou k vlastnímu synovi, tak co by se hlásili, ani u branky nezazvoní a rovnou do baráku, kámoška kolikrát už v pyžamu nebo doma nepořádek a najednou ve dveřích tchánovci, jo tak to je vždycky radosti! 😀 😀 😀

Bud ráda, ze si o jejich návštěvě můžeš rozhodovat sama...

hehena
24. únor 2014

@jarunkaxyz1 můj tchán si taky potrpí na oficiální zvaní! a chvíli nám trvalo, než jsme si zvykli - i muž si zvykal, neb s otcem nežil asi od 4 let, takže tyhle jeho rituály neznal. i mě to příde trhlý. né teda, že bych chtěla přepadovky, ale my jsme se zmínili, že by mohl/mohli dojet, jestli se mu to hodí a on to nebral tak, že teda má dojet, ale opravdu čekal až na oficiální pozvání... zprávu typu "rádi bychom tě/vás pozvali..." teď už se to nějak ustálilo a domlouváme se už normálně si myslím. zkus to brát, jak píšou holky. třeba právě nechce být vlezlá, ale vyčkává, což není na škodu. holt si asi taky potrpí na oficiality a je to. mě by teda hodně vadilo to, co má @wendy_ že by nám blokovali čas, neb taky plánujeme návštěvy (všichni bydlí daleko) a navíc pak taky rádi navštěvujeme přátele, nebo jezdíme celé dny na výlety a čekat teda na to, jestli se někdo rozhoupe, jestli nás chce vidět, nebo ne, to by mi rvalo žíly... mě i vadí, když mi neustále někdo zasahuje do plánu a že je to často. jelikož všichni bydlí daleko, tak musíme všechny na narozeniny, vánoce zvát a někdy sladit termíny je fakt na budku...

wendy_
24. únor 2014

@hehena no prave rodinu mam 170km daleko a manzel 700 km, takze navstevy planujeme, protoze, kdyz uz jedeme, tak alespon na vikend. Proto nechapu tchanovce, cestu maji 700 km a dopredu nedokazi rict, jestli prijedou nebo ne.

hehena
24. únor 2014

@wendy_ nooo... tak to ani já ne 🙂)) to čekají, jestli je zrovna nebude bolet hlava, nebo? 🙂) zajímavý... 😅

wendy_
24. únor 2014

@hehena pry jsou na to zvykli. Manzel se divi, ze mi to vadi. Ale uz vi, ze mi to vadi a snazi se to u nich zmenit. Jenze tam je problem, ze tchyne je ucitelka a i jako ucitelka se chova doma. Proste si mohou rikat, co chteji, stejne je vzdy po jejim a manzel zatim nenasel tolik odvahy, aby se uplne postavil proti svoji mame. Proste to zkusi a kdyz neuspeje, tak to neresi. Vzdy mi rekne, ze to nema cenu. Jsem i za tech 700 km rada.

petrajurinova
24. únor 2014

@jarunkaxyz1 tohle je o zvycích v rodině a povaze člověka. Manžel je taky z rodiny, kde se bez pozvání z druhé strany na návštěvy nechodí a to ani mezi dětmi a rodiči, takže i když tchyně bydlí přes zimu nějakých 100 metrů od nás, tak bez toho aby jí manžel alespoň 2 dny předem nezavolal a nepozval ji vyloženě s určením hodiny kdy má přijít, tak prostě nepřijde. Když volá, tak se zeptá jak se má vnuk, že už ho dlouho neviděla a ať na ní cinkne až bude venku - ale v žádném případě se sama neohlásí, že by se na něj přišla podívat (zajímá se jenom o kluka, vnučka jí absolutně nezajímá). Stejně tak je to s ostatními návštěvami v jejich rodině - pokud nás prababičky vyloženě nepozvou na návštěvu, tak tam nejedeme a komunikujeme jenom telefonicky nebo skypem. V mé části rodiny je to přesně opačně - když někoho chceme vidět, prostě zavoláme "Máš čas? Přijedeme se za tebou podívat" sbalíme flašku vína a bonboniéru a jedem. Za těch 10 let jsem si na tenhle dvojí metr zvykla a už mi na tom nepřipadá nic divného.

majdalajda
24. únor 2014

Hele, ber to tak, jak to je a moc o tom nepřemýšlej, protože potom můžou vznikat zbytečný konflikty, který určo nechcete ani jeden. Prostě někdo je takovej a někdo makovej. S někým se dá domluvit, s někým ne. Mluvím z vlastní zkušenosti. Prarodiče z obou stran ví, že se můžou kdykoli přijet podívat, není problém, stačí jen cinknout předem, abychom byli doma. S mými rodiči to tak funguje. S rodiči manžela to tak nefunguje. Taky se musí zvát, a dojedou jedině na pozvání (bydlí asi tak 5 min. cesty autem od nás). I když babička naříká, jak už dlouho neviděla vnoučata, přijede jedině až ji pozveme, i když ví, že může přijet kdy bude chtít, nikdy to neudělala, Vždycky čekají. Ze začátku jsem to taky řešila. Každej jsme holt jinej, zkoušela jsem to změnit, říkala jsem ji, že můžou s dědou kdykoli kdy budou chtít, nemusí čekat na pozvání, všechno ví, ale stejně to nedělá a čeká na to, až ji pozvu. Už je to 5. rok a furt to tak funguje, nic se nezměnilo. Takže jsem to dávno přestala řešit. Tchýně má ještě maminku a ta je ještě o level dál. Nejenže ji musíme k nám zvát, ale nepřijede dokud ji nepozvu já, jako paní domu, nejlépe osobně (bydlí kousíček), a když už u nás je, musím ji nabídnout jídlo, co je na stole, jinak je schopná si za celou návštěvu nevzít ani kousíček a sedět o hladu, prostě čeká, až vezmu talířek s jídlem, nabídnu ji ať si vezme. Pak teprve začne jíst. No, začátky s ní byly krušné, ale prostě to tak má a my už s tím nic nenaděláme .....

blahova_andrea
24. únor 2014

moji rodiče bydlí pod námi, takže se stavují podle domluvy a času. přítelovi rodiče u nás byli jednou jedinkrát a to jsme je museli zvát a ukecávat na různé příležitosti dva roky. takže jsme na tom ještě hůř jak vy 😅 ty pozveš a oni přijedou. my zveme, ale stejně nikdo nepřijede. jezdíme prostě pravidelně my k nim. mě to teda až tak nevadí. vypadnu z domu a nemusím naklízet kvůli přísné návštěvě 😀

anatanka
24. únor 2014

Taky bych to zas tak neresila. Aspon je slusna 🙂 Je na to tak asi zvykla a nejspis tady plati to, ze se chova tak, jak chce, aby se ostatni chovali k ni.

cervenakarkulka
24. únor 2014

určitě lepší než tchýně vtěrka, která chodí bez pozvání a je všudezdejší 🙂)))

caboonek
24. únor 2014

Já bych dala cokoliv si korigovat navstevy sama,natoz tchyni!!! U nas je to presne naopak, achjo

elvira
24. únor 2014

Je to na zvyklostech rodiny... někdo je zvyklý mít denodenně "den otevřených dveří" - kdo jde kolem, ten se staví, někdo je zvyklý na pozvání /třeba nechce rušit/, jiný /dle mého nejlepší typ/ pokud chce přijít na návštěvu, dá dopředu vědět, zeptá se, jestli se to hodí...
My jsme se nikdy nezvali, není to u nás v rodině zvykem, jezdíme si přát na narozeniny a svátky /teď máme s tchány výluku/, to dáme dopředu vědět a totéž očekávám od ostatních.
I když jede někdo ze známých kolem, tak třeba půl hodky dopředu zavolá, že se staví, pak je to OK. 😉

mat_ova
24. únor 2014

My to máme půl na půl. S mymi rodiči se tak nějak domlouváme po telefonu, jestli přijedou nebo přijedem my a kdy, co máme v plánu Phodně řeším společně rekosntrukci a rodiče nám pomáhají).
S manželovou rodinou je to těžko. Oni nás "oficiálně" nepozvou, takže spíš voláme my, že bychom přijeli. A když je pozveme k nám, nevíme, jestli dorazí. Při minulé návštěvě jsme v jendu hodinu nevěděli, jestli teda dorazí, a to měli přijet ve dvě. A při jiné mají přijet ve dvě (po obědě) a dorazili v jedenáct a pak nám koukali do talíře, protože my měli navařeno předem pro dva. Oni prostě vyrazí podle nálady, počasí, jestli se jim chce nebo ne...
Oslavy jsou pro mne ještě horší, protože se ve čtvrtek rozhodnou, že by mohla být v neděli oslava...což je u nás problém, protože my plánujeme na dva i tři víkendy dopředu, vzhledem k návštěvám, kamarádům, rekosntrukci a horám.

radulka57
24. únor 2014

@jarunkaxyz1 nedostala pozvánku 😀 😀 😀 promin ale musím se smát! U nás se teda pokaždý zeptá nejdřív on zda může přijít, na tom přeci nic není, zeptat se a ne čekat jak dítě doma na pozvánku na narozeninovou párty, bože je to ujetý. Asi bych jednou udělala ze srandy kartičku "pozvánka na návštěvu" 😀 třeba by ji to pak samotné přišlo divný a už by se ptávala sama 😀

pisisvori
24. únor 2014

je to trochu zvláštní,ale taky bych řekla, že lepší varianta než , aby chodila kdy se jí chce bez ohlášení...takže bych klidně 1x za měsíc - dva (prostě jak chcete) zavolala, jestli ten a ten víkend nechce přijet, že budete rádi🙂.

adelka21
24. únor 2014

Tak i tak, zavoláme my, i zavolá babička 😉

salot
25. únor 2014

Řekla bych, že je to lepší, než aby se zvala sama. Nevadí mi babičky k návštěvě zvát, stejně jako jiné.

popelasa
26. únor 2014

Byla bych šťastná kdyby přijeli aspoň na to pozvání, ale tchánovci mají heslo, že mladý jezdí za starýma. Takže když do telefonu pláčí, že dlouho neviděli děti, znamená to, že mám sbalit tříletý a půlroční dítě a vyrazit. Už jsem se jim snažila vysvětlit, že aspoň na narozeniny by mohli přijet, přeci jen je mnohem jednodušší skočit ve dvou do auta a za dvě hoďky jsou tu, ale nejde to. Takže jezdíme my, s čúrajíma a kojícíma pauzama, narvaný až po střechu. Jezdíme na celý víkend no a pak tchán není celý víkend doma, ale co bysme neudělali pro prarodiče a vnoučátka, že.

jika10
26. únor 2014

No musím říct, že když tchýně čeká na pozvání, tak je to pořád lepší varianta, než když se tchyně (babička) o vnouče nezajímá. I když teď mě hlodá červíček, jestli taky už rok nečeká na pozvánku k návštěvě 😀 😀 😀