Batolata na svatebním obřadě a obědě

lucisuska
2. led 2014

Dlouho jsem přemýšlela, jestli je tato otázka spíš vhodná na beremko nebo sem na koníka. Jde o to, že s přítelem plánujeme svatbu a bude na nich několik batolat. Předem musím říct, že nemáme ještě děti, ikdyž je výhledově plánujeme a máme děti rádi. Na druhou stranu, vím a bojím se, že děti dokáži svatební obřad a oběd narušit - pláč, jídlo a pití během obřadu apod. Budeme mít obřad v kostele se mší. Když jsem tohle téma nastínila před maminkama těch dětí, tak všechny řekly něco v tom smyslu, že jsou to přece děti, že každý normální člověk je má rád a pochopí, že začnou plakat apod. A teď konečně moje otázka. 🙂 Jak byste se tvářily, kdyby Vás nevěsta a ženich slušně požádali, abyste na obřad a oběd přišli bez dětí (vyhnuli by se pláči během obřadu apod. a obstarávání dětských židliček na oběd apod.) a děti Vám příbuzný dovezl po obědě na hostinu, kde by mohly být s Vámi až do večera. Urazily byste se a pozvání odmítly? Nebo to vzaly v pohodě a přišli s manželem na obřad a oběd? Podotýkám, batolata, která by byla doma, by měla hlídání (babičku, na kterou jsou zvyklá každý den) a bydlí na vesnici, která je vzdálená 5 km od místa obřadu, takže není problém je dovézt na místo hostiny. Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi. 🙂

lamberta
2. led 2014

@lucisuska Ono hlavne zalezi na rodicich, jestli maji soudnost a dokazou si svoje decka zkrotit, nebo jestli to berou stylem "vzdyt je to jeste dite, a i kdyby se stavelo na hlavu, tak je to roztomily". Ja mam bohuzel v okoli tu druhou variantu, tak svatba bude taky bez deti.

lucisuska
autor
2. led 2014

@ninive211 Souhlasím...🙂 přitom sama tato maminka se vdávala před necelými třemi lety a žádné takové speciální požadavky nikomu neplnila...🙂

ninive211
2. led 2014

@kytkakvete Naprostý souhlas. Je to nevěsty den a ostatní by se měli přizpůsobit jí, ne ona jim. Amen.

evaviki
2. led 2014

@ninive211 to ano, souhlas..
ale tomu se prece da zamezit.. vsem s detmi napsat slusne a pozadat o to, aby v kostele nic detem k jidlu nedavali, aby v pripade place odesli ven.. a klidne argumentovat tim, ze je to pozadavek oddavajiciho.. a pak poprosit nekoho, kto na to dohlidne..

lucisuska
autor
2. led 2014

@lamberta Trošku se obávám, že ty diskutované maminky jsou totéž. Třeba teď o víkendu to batole u nás pořád tahalo za vánoční stromeček, já jsem trnula hrůzou, protože je to docela vysoká jedlička a kdyby na to dítě spadla, tak je asi průšvih a maminka řekla: Ale prosím Tě, však ho nechej, vždyť jen přehazuje ty ozdobné lamely. 🙂 Na malé se usmála a říká: Aspoň se teta naučí, že s dětma musí mít nerozbitné baňky a ne skleněné, že?" 🙂

kvakuska
2. led 2014

@lucisuska už jsem se tě ptala ve svém minulém příspěvku: vy budete mít kostel rezervovaný jen pro vás? protože pokud ne, tak do kostela, a obzvlášť na mši, může přijít kdokoli, i cizí rodina s cizími dětmi ... s tím počítáš?

evaviki
2. led 2014

tyyy joo.. kdyz to tady ctu,tak mam asi v okoli opravdu rozumne lidi..

@lucisuska tak to ja bych na dotycnou maminku nespolehala a diteti bych zavelila sama, at okamzite vyleze.. klidne bych ho i vytahla 😀 Nevim, jestli je to tvoje kamaradka, ale toto je chovani totalni kravy (uz jenom proto, ze hrozi,ze ten stromek opravdu muze spadnout a dite i zabit)

evaviki
2. led 2014

@kvakuska svatby byvaji obvykle v sobotu, tak cizi rodinu bych na msi moc necekala 🙂

lucisuska
autor
2. led 2014

@kvakuska Nebudeme, ale předpokládám, že když cizí rodina s dětmi dorazí do kostela (myslím lidi, kteří neznají mě ani budoucího manžela), tak se nezdrží celou hodinu. Ty si myslíš, že ano? 🙂

lucisuska
autor
2. led 2014

@evaviki Není to moje kamarádka, je to manželka nejlepšího kamaráda mého přítele...🙂 Takže předpokládám, že se do budoucna asi budeme při různých příležitostech potkávat a taky mi to přišlo hloupý...No a pak na mě vyrukovala, jestli plánuju ten stoleček a pastelky na malování...🙂

tajemna30
2. led 2014

Já si myslím, že ani tak nejde o děti, jako o jejich rodiče, a jejich soudnost. My na svatbě v kostele měli děti, jedna holčička seděla celou dobu v klidu, usmívala se, a byla naprosto zlatá. 🙂 Potom tam byla maminka s dvojčátky - a ty skoro celou dobu vyrušovali, což při svatbě jsem tolik nevnímala, člověk se soustředí na svatbu, ale na videu, to v některých chvílích kazí celý záznam. 😝 Svatebčané se na ně furt dívali, a naznačovali že má jít s nimi ven, a ji to napadlo až chvíli před koncem. Já osobně jsem pro děti na svatbě, a není to o věku, ale o soudnosti a "sobeckosti" některých rodičů. Mám 2,5 letou holčičku, a když už ji to na svatbě v září nebavilo, šla jsem s ní ven. To si myslím že by mělo být automatické, a ne že tam rodiče nechají své děti dělat pomale co chtejí. Je to o tom to probrat s rodičemi těch dětí - já osobně bych na svatbu bez dcerky nešla - ale jen můj názor. Ale určitě nepředpokládám že nám bude nevěsta zajištovat nějaký "servis" pro malou ... to by mě ani nenapadlo. Já jsem rodič, já se musím postarat.

kvakuska
2. led 2014

@lucisuska a proč by nezůstali? třeba právě proto, aby děti viděly svatbu v kostele 🙂

evaviki
2. led 2014

@lucisuska jsi mela rovnou rict, ze ne.. 😀 a mela by si klid.. pozadavky od tejto maminy bych teda na tvem miste neresila vubec..
Ja mam sve dite rada, chodim s nim vsude mozne (mame omezene hlidani), ale na navsteve se musi chovat slusne, jsou veci,ktere se nedelaji a hotovo. i kdyz se stalo, ze navsteva dovolila, tak ja jsem to zakazala (priklad skakani na gauci, doma nemuze, nebude ani na navsteve.. ale i kdyby to bylo naopak, ze doma muze, tak na navsteve to stejne nedovolim..)

petrajurinova
2. led 2014

@lucisuska diskuzi jsem nečetla, jen odpovídám na úvodní příspěvek - dotaz. Pokud bych dostala od blízké rodiny pozvání na svatbu s tím, že mám přijít bez dětí a ty si tam posléze později nechat přivést, tak bych se určitě neurazila, ale taky bych určitě takové pozvání odmítla. Připadalo by mi to stejné, jako by mě někdo na takovou událost zval a zdůraznil, že mám přijít bez manžela. Pokud by se jednalo o vzdálenější rodinu nebo známé, pravděpodobně bych pozvání na obřad bez dětí přijala, ale hned po obřadu bych jela za nimi.
Jinak co se týká přítomnosti malých dětí na obřadu, nevidím v tom problém, většina soudných matek s dítkem zůstává v blízkosti východu a pokud se dítěti v kostele nelíbí, nebo se začne nudit a rušit, tak odchází před kostel. Jídlo a pití s vyjímkou kojenecké lahve pro opravdu malé dítě (tak do 1 roka) do kostela samozřejmě nepatří a každý, kdo přijme pozvání na obřad do kostela, by tohle měl vědět a respektovat.

lamberta
2. led 2014

@lucisuska ano, to je presne chovani, ktere mam na mysli. Ja bych v tomto pripade trvala na tom, aby dite zustalo doma. Je to Tvuj svatebni den a myslim, ze jejich chovani te bude stvat cely den. Ja bohuzel vim, ze u me by to rodice tech deti nerozdychali, tak nezvu ani je

lenicka07
2. led 2014

Ahojky, moje odpověď se ti asi líbit nebude, ale mě to přijde trochu netaktní. Svatbu jsem měla před dvěma a půl roky, malých dětí tam bylo několik (včetně dvojčat rok a půl) a nikdy by mě nenapadlo rodičům říct, ať děti neberou. Na druhou stranu je pravda, že bych požadavek, abych já nebrala děti na něčí svatbu, respektovala. Pokud jsou děti na svatbě přítomné, považuju za samozřejmé, že je rodiče usměrní aby nerušily, a v případě, že se jim to nedaří, tak se vzdálí mimo. Jednu svatbu jsem před pár měsíci s dětmi absolvovala (4 měsíční a rok a půl staré dítě), moc jsem z toho neměla, příště bych asi hlídání zvažovala (bohužel tu možnost jsem tehdy neměla).

lucisuska
autor
2. led 2014

@kvakuska Nevím, ale myslím, že moc takových rodin není...ale jak myslíš...🙂 Přece záleží na tom, jak staré ty děti jsou a určitě nemusí ukazovat svatbu batolatům, která z toho nemají rozum..🙂 Pokud to budou děti ve školním věku, tak ať jim tu svatbu klidně ukážou. Tak staré děti přece nebudou pobíhat po kostele a jíst křupky v první lavici 🙂

ninive211
2. led 2014

@tajemna30 Souhlasím s tím rušením na videu - já mám jednu tetu, která je trošičku řekněme rozumově jednodušší, moc nemluví, ale zato se ráda směje, ale tak, že z ničeho nic vybuchne takovým hodně hlasitým, až nepříjemným koňským smíchem. A na záznamu ze svatby, když se dělaly takové ty zvyky před restaurací, samozřejmě sranda, že, tak každou chvilku je tam nějaký takovýto výbuch. Vyloženě mi to zkazilo dojem z toho videa, byť napůl amatérského, natáčeného mým strýcem. Profík by to možná dokázal z toho videa nějak odstranit, nevím...
Mimochodem, i přesně z tohoto důvodu jsem též zvažovala, zda ji na svatbu zvát, nakonec jsem ji samozřejmě pozvala (je to tátova sestra). Celou svatbu seděla na své židli, s nikým se moc nebavila (když už, tak dostatečně hlasitě, aby ji opravdu všichni slyšeli) a akorát v jednu chvilku vyrazila na parket a vlnila se tam takovými kreacemi, že to bylo docela úsměvné. Tchán pak po svatbě na ni měl narážky.

etinka
2. led 2014

Je to o soudnosti rodičů, o ničem jiném.Osobně znám dvouleté děti,které jsou schopné sedět i hodinu,nevyrušují a jsou zlaté a naopak pětileté,které by ten kostel zbořilo.Dcera zpívala jednu dobu ve sboru a mně strašně vadilo,když tam pravidelně maminka jedné holčičky,která také zpívala,nosila jejího brášku coby miminko na koncerty v autosedačce.Pokaždé tam minimálně jednou spustil na plné kolo a nebyl k utišení a nikdy s ním ven neodešla 😕 a to podotýkám,źe tam byl i tatínek.Asi to chtěli vidět oba,ale zkazili pokaždé alespoň jednu skladbu,neb klučina překřičel celý sbor 😒 .Tak toto fakt neuznávám,pokud nemá maminka na tu hodinku ani jednu kamarádku,kam by malého mohla dát,měli se vystřídat....no některým lidem soudnost opravdu chybí ☹

Ale zase svatba bez dětí je smutná ,to ať mi nikdo neříká,źe ne.....Tato,o které jsem zmiňovala,byla 😒 . A nejhorší na tom bylo,že na tu svatbu si své dva syny nemohla vzít ani sestra nevěsty,kluci jsou zlatí,patří mezi hodné děti,byli tak krásní,bohužel jen na obřadu a pak je hladové odvážel příbuzným pryč☹,tak toto považuji za vyloženě trapné,vždyť tu hostinu platí babička s dědou těch dětí a oni tam nesmí pak být.

etinka
2. led 2014

A ještě jednu maličkost.V dnešní době a při dnešních cenách bych uplně pochopila,kdyby nás manželova neteř nezvala vubec( naopak jsem se divili,že zvou i nás),než když nás a ostatní pozvou,pak si to spočítají a po dalším měsíci se začnou vymlouvat,že nemáme brát dceru,že bude dětí moc a kdesi cosi.Buď na svatbu mám a dělám ji velkém a nebo ne a pak se držím u země 🙂

lamberta
2. led 2014

@etinka Ale treba sestra te nevesty ma stejnou naturu jako maminka z koncertu o kterem jsi psala. Nevesta prece svoji sestru zna nejlip, tak vi co ma ocekavat. My si treba hostinu i celou svatbu budem platit sami a i kdybychom neplatili, stale maji rozhodovaci pravo zenich s nevestou. A vubec si nemyslim, ze svatby bez malych deti jsou smutne.

etinka
2. led 2014

lamberta,je to věc názoru.Je jasné,že průběhu svatby si určují ženich a nevěsta a někdy je těžké najít ten správný kompromis,i třeba co se týká některých příbuzných a těch diskutováných dětí 😉 .Tak ať se vám svatba vydaří.....

petrusew
2. led 2014

Byly jsme v září na svatbě švagrové (manželovy sestry) Vysloveně tam naši malou chtěla, vybrala si místo hostiny tak, aby tam bylo vyžití pro děti, bylo jich tam několik ne jen naše malá Anetka. Je ale fakt, že obřadu se malá skoro celého neúčastnila. Téměř od začátku byla s manželem venku. Svatba byla krásná, ale dlouhá a to 45min bez mše, Navíc se v kostele všechno strašně rozléhá. Chvilku po zahájení malá šla ven s manželem, bylo tam ještě jedno dítko, ale na ní bylo vidět, že je o poznání klidnější než Anetka (ta je jako by měla v plence ježka, chvilku neposedí) Já jako matka bych nedopoustila, kdyby vyrušovala při něčem tak emotivním a kouzelným, jako je svatební obřad. Na naší svatbě bylo mimino a ani jsem o ní nevěděla a to jsem byla naštvaná, že se ani nezeptali, a oznámili že tam bude s nimi...no na druhou stranu bych alespoň ocenila, kdyby se zeptali a zvlášť, když mají hlídání, že...AAnetka byla jinak úžasná, hostina proběhla v poklidu a v poklidu proběhl i zbytek dne, navíc se jí všichni věnovali a i když nemusela, švagrová ji miluje, o tom žádná🙂 je to její sluníčko a láska, jak o ní říká, polévku snědla s námi a na druhé jídlo šla za švagrovou a švagrem do čela stolu, ta si ji vzala na klín a krmila ji, přišlo jí to naprosto přirozené a upřímně, bylo to kouzelné🙂 chtěla jsem jí v tom zabránít, ale ona si ji sama zavolala🙂
Za mě, rodiče dětí by měli být zodpovědní a uvědomit si to, ovšem obávám se, že si někteří myslí, že jejich dítě je středobodem vesmíru a nesjou ochodntí zpoustu věcí pochopit. Osobně bych jim při pozvání řekla, že obřad bude se mší, dlouhý a náročný i pro dospělého a že je na zvážení, jestli je tam budou brát, ale chtěla bych, aby byla v klidu - hlavně obřad a oběd. V tom případě je jen na nich, aby je udržely v klidu a zabavily tak, aby nevyrušovaly. Každý rozumný člověk to musí pochopit.

leniiis
2. led 2014

No mě kdyby někdo řekl, at dojdu na svatbu bez dítěte, tak si asi myslím svoje. Já to chápu, že ne každej ty děti tam chce, ale prostě když už zveš někoho a má děti, ty k němu patří, tak je podle mě docela blbý mu říct, že by vám dělali tam problémy atd. Já odobně bych šla na svatbu taky bez nich,požádala bych třeba mamču o hlídání, ale to je třeba jen o mé dobré vuli. Chápu, že někoho by urazilo, kdyby byl pozván bez dětí...
@petrusew a já si zase myslím, že někdy chtějí být nevěsty tím středoobdem vesmíru a tím jen kazí ostatním náladu. Nemyslím ted ohledně těch dětí, ale uplně jiných věcí 🙂 poručí lidem,co si mají oblíct, nejlíp ještě barvu atd. a ještě se diví, že maminka tak nechce jít...no bodejt, moje by taky nebyla nadšená kdybych jí řekla, pujdeš v ružovým at mi ladíš s výzdobou ..😀

petrusew
2. led 2014

@leniiis já byla příjemně překvapená, i když jsem si občas říkala, že je to moc🙂 Švagrová si to s naší malou užívala. První co bylo, když vylezla z kostela, kde je Anetka🙂 Moc mě to dojalo a uvědomila jsem si, že ji má fakt moc ráda.
K tématu, ona svatba je pro spoustu nevěst velmi stresující, nějak si ji představují, dlouho ji plánují, já bych nevěstu pochopila, ovšem jen s obřadem oběd je otázkou..ostatně, když se vdávala mámina kamarádka, byly jsme jako děti pozvaní až na odpoledne a vůbec se to nikoho nedotklo.

veruska007
2. led 2014

@lucisuska Já byla na svatbě s malými dětmi několikrát, jak na potvoru se několik přátel bralo těsně po porodu našeho druhého děťátka. Na svatbě jsem tak byla s dětmi ve věku od 5 dnů (slíbila jsem sestře zpěv na svatebním obřadu a prcek moc pospíchal na svět 😀 ) až do cca 2,5 let. Obřad v kostele je podle mého s dětmi v pohodě (sami chodíme se třemi prcky do kostela každou neděli, předškolních dětí je u nás v kostele cca 35). Rodič s dítětem si prostě sedne na kraj lavice nebo dozadu, můžou procházet pod kůrem... a pokud bude mrňous hlučnější než farář, tak s ním holt rodič vyběhne ven. Nevidím v tom komplikaci. Na některých svatbách jsem zažila koutek pro děti, což bylo super. Rodiče se tam střídali v hlídání, děti si společně hrály (třeba i jen na přinesených dekách), rodiče byli požádáni, ať vezmou více hraček a děti si s nimi společně hrály.

Osobně by mě nejvíce vyhovovala varianta: děti vyloženě nezakazovat, ale nabídnout rodičům možnost užít si část dne bez dětí, se zajištěným hlídáním. Ať to využije, kdo uzná za vhodné. Třeba budou rodiče rádi, že se budou moct v klidu najíst, aniž by jim děti lezly do talíře 😀

leniiis
2. led 2014

@lucisuska a co jako čekáš? Ted teda reaguju na to, že ti dítě chodilo ke stromku. Jo jedna věc je ta, že mu to maminka neměla odsouhlasit a říct ti at ho necháš, ale tvuj přístup to teda hledím. Nemužeš čekat, že roční dítě bude sedět matce u nohy a v poklidu si hrát, děti nejsou cvičený opice, aby seděli tam, kde jim nakážeš..zvláštne takhle malí bobci, co objevují všechno a všechno je zajímá jako. Pro příště si nezvu nikoho, kdo má děti, abys to doma měla naklizený a nebo si pořid vodítko at dítko mužeš uvázat matce k noze a máš klid na plkání.

lamberta
2. led 2014

@leniiis clovek od navstevy ocekava, ze se host bude chovat slusne a ohlida, aby jejich dite nenicilo zarizeni hostitelu. Asi tak. A to jsou presne ty vymluvy, kvuli kterym nejspis zakl. ty deti na svatbe nechce. Misto toho, aby rodic svoje dite nejak usmernil nebo zabavil se pouze rekne, vzdyt je to v poradku, je to preci dite!

leniiis
2. led 2014

@lamberta dospělej host se slušně chovat muže, al esorry dítě nebude sedět na zadku tak jak ty si přeješ..a rozhlížet se jakej to máš krásnej obývák!!

jarkalada
2. led 2014

@leniiis pokud ti půjde s kladívkem k oknu a rozmáchne se, tak ho taky necháš, protože je to pro něj přirozený? 😀 ale to už jste trochu mimo téma, jen mi to nedalo