Batolata na svatebním obřadě a obědě

lucisuska
2. led 2014

Dlouho jsem přemýšlela, jestli je tato otázka spíš vhodná na beremko nebo sem na koníka. Jde o to, že s přítelem plánujeme svatbu a bude na nich několik batolat. Předem musím říct, že nemáme ještě děti, ikdyž je výhledově plánujeme a máme děti rádi. Na druhou stranu, vím a bojím se, že děti dokáži svatební obřad a oběd narušit - pláč, jídlo a pití během obřadu apod. Budeme mít obřad v kostele se mší. Když jsem tohle téma nastínila před maminkama těch dětí, tak všechny řekly něco v tom smyslu, že jsou to přece děti, že každý normální člověk je má rád a pochopí, že začnou plakat apod. A teď konečně moje otázka. 🙂 Jak byste se tvářily, kdyby Vás nevěsta a ženich slušně požádali, abyste na obřad a oběd přišli bez dětí (vyhnuli by se pláči během obřadu apod. a obstarávání dětských židliček na oběd apod.) a děti Vám příbuzný dovezl po obědě na hostinu, kde by mohly být s Vámi až do večera. Urazily byste se a pozvání odmítly? Nebo to vzaly v pohodě a přišli s manželem na obřad a oběd? Podotýkám, batolata, která by byla doma, by měla hlídání (babičku, na kterou jsou zvyklá každý den) a bydlí na vesnici, která je vzdálená 5 km od místa obřadu, takže není problém je dovézt na místo hostiny. Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi. 🙂

romca05
2. led 2014

@lucisuska Tak pohřeb bych se svatbou rozhodně nesrovnávala. Pode mnou to napsala nádherně @kvakuska. Líp bych to nedokázala formulovat! Souhlasím s tím do puntíku, včetně strýčkova záchvatu kašle 😉 Pro mě bylo prostě důležitý mít na svatbě lidi, kteří jsou mi blízcí, ať už jsou bezdětní, nebo s dětmi, nikdy bych jim nezakázala vzít si děti. Bylo to pro mě důležitější, než mít dokonalý, ničím nenarušený obřad.
@ninive211 Jen poznámka k tomu kostelu mimo svatby - tam jsou děti vítané a to že s sebou mají pitíčko nebo křupky není problém 🙂 Jasně, že tam nepořádají hostinu, ale rozhodně je za to nikdo nevykáže, když se napijí! Dokonce i občas zakříčí, nebo hlasitě promluví! To jen poznámka od pokřtěné věřící, která sice do kostela nechodí pravidelně, ale občas tam zajde 🙂

evaviki
2. led 2014

@leniiis ale zakladatelka necekala, ze dite nepoleze pod stromecek. ale kdyz neni strom uvazany (a i kdyby byl), tak bych ocekavala, ze matka ditete mu nedovoli lezt za strom, kdyz uz tam vleze,tak ho zavola/vytahne a urcite to nebude komentovat v stylu, at vidi, ze si musi poridit nerozbitne ozdoby.. to mi od te maminky prijde hodne neslusne.. kdyz jsem na navsteve, chovam se slusne, to same ucim deti.. nik neceka, ze rocni bude sedet na miste, ale nechat ho, at si lozi kde chce?? kdyz bude chtit vylezt do okna, tak ho taky necha??
mne se zda normalni, ze kdyz nezasahne matka, tak zasahne ona..

leniiis
2. led 2014

@jarkalada no tak si představ jak je asi pravděpodobný, že by mi s tím kladivem šlo k oknu a pak se mužem o něčem bavit 🙂
at si to každej dělá jak chce, na svatbě se tomu dá předejít aby dítě vyvádělo, ale jestliže si domu pozvu batole, tak musím počítat i s tím, že nebude jenom sedět na zadku, že bude chodit a koukat co kde je ..

lamberta
2. led 2014

@leniiis prece existuje i neco mezi tema dvema extremama - dite ktere nici vybaveni u hostitelu a dite,ktere muze jen sedet na zadku. Prece si muze i hrat. Ale to se mu musi ten rodic venovat a odvest pozornost. My jsme jako deti taky nemohli na navsteve skubat strom a zadny nasledky z toho nemam.

jarkalada
2. led 2014

@leniiis já to právě psala z vlastní zkušenosti, kdy můj cca 1,5letý stál u franc. okna s dřevěným kladivkem na zatloukání a právě jsem ho včas zastavila v rozmachu 😉

leniiis
2. led 2014

@lamberta kdyby se maminka věnovala dítěti bude tu zase diskuze kamarádka byla na návštěvě a nevšímala si mě, nýbrž dítěte. Tak to prostě je, kdo chce psa bíti, hul si vždycky najde.

ninive211
2. led 2014

@leniiis Nezlob se na mě, ale za svoje dítě je zodpovědný rodič! A pokud jsem k někomu zvaná na návštěvu i s dítětem, tak se sakra snažím, aby dítě někde něco neshodilo, nerozbilo nebo si neublížilo. Doma ať mi třeba ničí celý byt, ale návštěva je návštěva a podle toho by se mělo umět chovat a pokud neumí, protože je ještě opravdu hodně malé, tak musí zasáhnout maminka 🙂 Je to všechno o výchově. Já jako rodič bych se hanbou propadla, kdybych nechala svoje dejme tomu dvouleté dítě na návštěvě lozit třeba po stole, stahovat ubrusy, sahat na skleněné baňky (které se mohou rozbít a dítě pořezat) nebo tahat kamarádčinu kočku za ocas (nikdy nevíš, co to zvíře udělá, není-li zvykl na děti...a někdy i když na děti zvyklé je). A větu "vždyť je to ještě dítě" opravdu neberu - i malé dítě by mělo znát hranice, co ještě může a co už je přes čáru, a že ne všechno, co může dělat doma, může dělat na návštěvě u tety 🙂

lenicka07
2. led 2014

@etinka máš naprostou pravdu, že svatba bez dětí je smutná, pro mě to byl jeden z nejdojemnějších okamžiků, když jsem se jako nevěsta s tou drobotinou fotila (no byla jsem ve třetím měsíci, tak asi zafungovaly hormony), ale mě to prostě připadá krásné, když tam ti nastrojení prckové jsou. Při obřadu byli asi docela hodní, fakt jsem to nevnímala, jak jsem byla mimo. 🙂

leniiis
2. led 2014

Já psala, že jedna věc je ta, že ho to ta matka nechá dělat, ale druhá věc je ta, jak tady píše autorka příspěvku a hrozně se nad tím pozastavuje, že dítě něco chce dělat ...
@ninive211

paracka
2. led 2014

@lucisuska ahoj. My meli na svatbe 2 deti. Neter mela tehdy 11 mesicu a syn manzelova kolegy 2 roky. Maly byl jen na obradu a delal trosku bugr,ale jen proto ze ma americkou vychovu. Neter byla zlata na obradu i na obede 🙂

ninive211
2. led 2014

@evaviki Mě už zarazila ta reakce té maminky, která místo aby se zastyděla, že své dítě nehlídá a nechá ho sahat na skleněné věci a tahat za větve stromku, tak to obrátí v žert, dítko div nepochválí a hostitelku div neztrapní za to, že aspoň do budoucna teta bude vědět, že nemá mít na stromečku skleněné baňky.

lamberta
2. led 2014

@leniiis autorka se nepozastavovala nad tím, co dělalo dítě, ale nad reakcí jeho maminky. A ta byla dle mě už hoodně přes čáru 😉

jija
2. led 2014

Myslim si, ze pritomnost deti na svatbe je vhodne skutecne zvazit na zaklade soudnosti jejich rodicu a podle toho co jsm tady cetla tak matky uplne nejsoudnejsi nejsou alespon podle toho co
@lucisuska psala, takove bych na svatbe fakt nechtela
My byli letos s maly do jeho roka na 3 svatbach, ale vzdy pri obradu s nim jeden z nas byl mimo aby nerusil a opacne aby obrad nerusil jeho kdyz chtel treba spat a musim ricz, ze kdybychom meli moznost hlidani tak ho neberu
Pak tady nekdo zminoval, ze chodi s ditetem do kostela a v pohode, ale to jsou deti zvykle, ne aby to byl jejich prvni zazitek, u nas v kostele navic rodice s detmi nesedi v prvni rade s krupkami ale vzadu pod zvonici a odejdou, ale kdyz jaksi maminka tuto variantu rovnou zavrhuje tak si myslim ze je nevychovana kvocna
A ja si myslim, ze ma cenu srovnavat svatbu a pohreb v kostele, je to skutecne vyznamna udalost, ktera by se nemela rusit akdyz mi umrela babicka mel maly pul roku, ani nas nenapadlo ho tam brat, manzel s nim zustal doma, bylo by to vylozene i trapeni pro maleho
Ted cekane druha a az budou krtiny nebude mit ani 1,5 tak nevim jak to zvladnem, protoze s nim urcute nepujdu ven ja ani manzel takze adi bude muset jit teta kdyz bude radit

lamberta
2. led 2014

Ke mě kamarádka s dítětem chodí a to že se věnuje i jemu jí rozhodně nevyčítám, prostě je to samozřejmost

aneta15
2. led 2014

My byli na svatbě, když byli dceři 3 a synovi rok a bylo to hrozný, vůbec jsem si to neužila lítala jsem jen kolem dětí, krmila je, chodila čůrat, děti obřad nebavil, bylo jim blbě v autě. Nechtěla jsem je brát sebou a chtěla je nechat u mých rodičů a dcerku vzít na chvíli odpoledne aby si zatančila, moje tchýně dostala záchvat, že jsem hrozná matka ( nemohla by se před příbuznýma předvádět), svatba byla manželovi sestřenice takže děti tam vůbec nemuseli být, takže mě kdyby v té době nevěsta poprosila at je nechám doma tak to uvítám s radostí 🙂 Co má dvouleté dítě ze svatby...vůbec nic podle mě

veruunek
2. led 2014

Já měla na naší svatbě děti ( myslím pod pět let) dvě. Jedno povinně si vynutila svědkyně, že malá (roka dva měsíce) mi půjde za družičku, ač neuměla chodit. Vynutila si, abych malé zaplatila šaty, jí líčení i účes a nakonec malá přípravy u kadeřníka prořvala nebo dělala bordel, starat jsem se musela já, při oblékání doma to samé, zabavila se až párkem, takže svinčík, zlobila, hrůza. Nakonec ani funkci družičky nijak nesplnila a po obědě (na kterém tedy byla hodná) jela s babičkou domů. Zbytek dětiček byl hodný, takže v pohodě. Ale tak to byl jen můj půlroční bratranec. A týden před naší svatbou jsem byla na svatbě kamarádky, měla tam svého ročního synka, ten byl hotový andílek, a několik dětí svých kamarádek (byly zvané jen na obřad, ale děcka musely mít nutně s sebou). Ty děti kamarádek kopaly do lidí, vřískaly, brečely, běhaly všude, shazovali věci i židle, styděla jsem se normálně za ty jejich matky, které dělaly, že to nevidí, neslyší. Chudák nevěsta mi pak plakala po obřadě na rameni, jak jí to mrzelo. Takže tolik moje zkušenosti. Děti tedy na svatbu ano, ale na obřad s rozmyslem. Zakladatelka nikoho nediskriminuje, děcka mají možnost přijít až na to pro ně zábavnější, tak proč ne

lenicka07
2. led 2014

@veruunek Tak takovou svědkyni bych si fakt nevybrala, vybrala bych si jen člověka kterému stoprocentně důvěřuju a ta důvěra spočívá i v tom, že mě takový člověk nebude vydírat podobnými podmínkami. Takže u vás je to spíš problém s chováním dospělých, kteří by měli mít rozum na rozdíl od dětí, které ho ještě nemají. Ano pokud někdo má takové lidi v příbuzenstvu pak chápu, že si dává jako podmínku že na obřadu děti nechce, když je rodiče evidentně nezvládají a tento problém vůbec neřeší. Ale o tom zakladatelka nepsala, že jde o zlobivé děti, které nikdo nezvládá.

llluckaaa
2. led 2014

Holky, plačící batolata při obřadu mi přijdou ještě jako pohodička, svatba se může zvrtnout i jinými způsoby - mně jí třeba trochu pokazil někdo úplně jiný (a ten na svatbu musel být pozvaný) a kámošce ji zase docela znepříjemnila svědkyně 😒

zuza01
2. led 2014

Byly jsem na svatbě když byl malé měsíc, hlídala moje mamka a doma bylo všechno nachystané, na obřad bych malé mimčo nebrala. Na svatbu jsme ji vzali až ve dvou letech, ale věděli jsme, že vydrží být potichu, kdyby ne, nevzala bych ji tam. Takže pokud jsou divočejší, tak by sami rodiče měli mít rozum.

suzanna123
2. led 2014

@leniiis no neblbni - když jsem byla jako malá někde na návštěvě, tak jsem určitě neseděla tiše a způsobně na místě, na druhou stranu jsem určitě měla nějakou zábavu (kreslení, hru...). Ovšem rozhodně jsem neměla povoleno pobíhat a lézt, kde se mi zamanulo a dělat bugr, jak to mají některé děti dnes ve zvyku. A pokud by mi přišla taková návštěva domů, tak to bude naposledy, co jsem je pozvala

suzanna123
2. led 2014

@romca05
@kvakuska předpokládám, že když strýček dostane záchvat kašle, tak se snaží co nejrychleji zmizet a ne že tam záchvatu stráví obřad...

romca05
2. led 2014

@suzanna123 Já zase předpokládám, že když dítě začne brečet, tak s ním někdo odejde. V tom komentáři šlo spíš o to narušení obřadu, že ho může narušit kdokoli, nejen děti! Takže ideální, dokonalý by byl asi jen bez hostů 🙂 Všechno je o lidech, rodič vezme dítě ven a strýček s kašlem taky zmizí anebo taky rodiče nechají dítě řvát a strýček si vesele kašle dál.... 😉

suzanna123
2. led 2014

@lucisuska když jsme ještě neměli malou, byli jsme na svatbě, kde se posadila do první řady paní s dítětem, které neustále rušilo. Tenkrát jsem to nebyla schopná pochopit a docela mi to lezlo na nervy (a to jsem nebyla nevěsta 🙂). Když byl Julince asi půlrok, byli jsme na další svatbě, kde jsem rovnou Michalovi oznámila, že s ní budu stát u dveří a jakmile by se začala projevovat, tak s ní půjdu pryč (což jsem taky po cca. 2 minutách udělala). Na své svatbě bych neměla s dětmi problém za předpokladu, že by se rodiče zachovali taky tak (možná bych pro jistotu zaúkolovala ceremoniářku, aby před obřadem poprosila rodiče dětí, u nichž se dá předpokládat, že by rušily, aby zaujali místo u východu). Pokud by se mi na svatbu hrnul někdo s takovýmhle přístupem k "výchově", tak bych tam ty děti taky nechtěla a snad bych ani neřešila, jestli se dotyčná urazí (spíš bych doufala, že jo a nepřijde ani ona 🙂). Co se týče zábavy pro děti, určitě bych něco takového ocenila, kdybych s Julinkou šla na svatbu, ale rozhodně bych to neočekávala a byla připravená na to, že budu muset Julinku nějak zabavit, aby nerušila. Fakt nesnáším, když se někde děti chovají jako spratci, obtěžují okolí a rodiče se pohoršují, když pro to okolí nemá pochopení.

mina_
2. led 2014

Tak když to vezmu podle naší svatby, tak mi jako menší zlo přijde miminko nebo batole, než nevychovanej dospělák, který si myslí bůh ví co..... Vdávala jsem se a našemu synovi byl rok a vše bylo v pohodě.

suzanna123
2. led 2014

@romca05 jo, to mi taky přijde samozřejmé, ale pozvané paní evidentně ne 🙂 Proto jsem nebrala to srovnání se strýčkem. Jako nevěsta bych taky nestála o to, aby mi přímo za zády seděl capart, co se nudí a ukazuje na lidi a komentuje a jeho mamince to přijde děsně roztomilé... 😒

laurital
2. led 2014

Hosté by měli respektovat přání novomanželů a pokud se jim to nelíbí, mají možnost pozvání odmítnout.Je to především jejich den a mají právo strávit ho tak, jak si přejí.
Navíc si myslím, že obřad v kostele spojený se mší nebude pro malé děti žádný zážitek, budou se nudit a ani z pohledu matky bych je tam nebrala.

aneta15
2. led 2014

Já zažila, na svatbě, že si manželé dali novomanželský polibek a tříletý capart prohlásil dost hlasitě no konečně tak už jdem, ne? Oddávající to neustál a dostal takový záchvat smíchu, že to prostě nedal a nakonec se smála celá obřadka, já jsem se taky docela smála ale nevěstě to moc vtipný nepřišlo

alamo
2. led 2014

Svagrova mela svatbu o 120 lidech a striktne bez deti a musim rict, ze to bylo svym zpusobem depresivni. A to nejsem clovek, ktery by spolecnost cizich deti zrovna vyhledaval.
Ja bych na to teda nemela koule, vznest takovyto pozadavek. Osobne bych se neurazila, ale myslim, ze spousta lidi sice bez ditete prijde, ale uvnitr to nezkousne, no. Ale je pravda, ze nekterym lidem nedojde, ze kdyz dite rusi pri obradu, tak maji jit na chvili ven. Zazila jsem svatbu, kde deti kricely a plakaly behem cele mse a nikdo neslysel ani slovo 😖 . Jsem Ti asi moc neporadila 😅 .

lck79
2. led 2014

@lucisuska Nepodřizujte svou svatbu přáním a očekávání druhých, je to váš den. My jsme sice na svatbu zvali všechny i s dětma, ale bylo to hlavně proto, že na ní byl i náš tehdy dvouletý syn 😀 Ale celkově naše svatba byla taková volnější, obřad venku a tak. Ale musím říct, že až na jeden pár, co neměl hlídání, nám všichni odpověděli zhruba totéž: Pokud si vysloveně nepřejete, abychom přišli i s dětmi, půjdeme raději bez nich. Upřímně, i já, pokud bych si měla vybrat, jestli budu na něčí svatbě lítat za svýma dětma, hlídat, aby nerušily, něco nerozbily, nebo si něco neudělaly, nebo je nechám hrát si u babičky a užiju si s manželem fajn den pěkně v pohodě s přáteli, volím všema deseti druhou možnost 😉

chroustinka
2. led 2014

zajimave téma, trosku usmevne (nemysleno nijak zle), ale chápu zakladatelku asi to resi skoro kazda nevesta. on se ten nahled na deti opravdu zmeni po zkušenostech s dětmi vlastnimi. Svatba byva skoro vždy takovym prvním podnetem nekdy důvodem poridit si deti ne? V kazde reci oddávajícího - urcite i farare (nejsem verici tak nevim ale predpokladam to) - je téma venovane budoucnosti, zalozeni rodiny detem, prijde mi zvlastni zakazovat pratelum aby se této udalosti ucastnili se svými dětmi. Sama jsem na svatbe deti mela několik uz ani sama nevim, sice byla venku a ne v kostele, nicmene jsem byla ucastna i svatby v kostele se msi a tez tam bylo deti nespocetne a zadny problém nenastal, občasnému zazvatlani nektereho ditka jsme se všichni vcetne nevesty a ženicha jen pousmali. Spise bych si s "problémovými" rodici, u kterých se da ocekavat to ze nehodlaji ditka nejak usměrňovat, domluvila.