Batolata na svatebním obřadě a obědě

lucisuska
2. led 2014

Dlouho jsem přemýšlela, jestli je tato otázka spíš vhodná na beremko nebo sem na koníka. Jde o to, že s přítelem plánujeme svatbu a bude na nich několik batolat. Předem musím říct, že nemáme ještě děti, ikdyž je výhledově plánujeme a máme děti rádi. Na druhou stranu, vím a bojím se, že děti dokáži svatební obřad a oběd narušit - pláč, jídlo a pití během obřadu apod. Budeme mít obřad v kostele se mší. Když jsem tohle téma nastínila před maminkama těch dětí, tak všechny řekly něco v tom smyslu, že jsou to přece děti, že každý normální člověk je má rád a pochopí, že začnou plakat apod. A teď konečně moje otázka. 🙂 Jak byste se tvářily, kdyby Vás nevěsta a ženich slušně požádali, abyste na obřad a oběd přišli bez dětí (vyhnuli by se pláči během obřadu apod. a obstarávání dětských židliček na oběd apod.) a děti Vám příbuzný dovezl po obědě na hostinu, kde by mohly být s Vámi až do večera. Urazily byste se a pozvání odmítly? Nebo to vzaly v pohodě a přišli s manželem na obřad a oběd? Podotýkám, batolata, která by byla doma, by měla hlídání (babičku, na kterou jsou zvyklá každý den) a bydlí na vesnici, která je vzdálená 5 km od místa obřadu, takže není problém je dovézt na místo hostiny. Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi. 🙂

llluckaaa
2. led 2014

Ahoj. Asi by záleželo na tom, jak přesně ten požadavek na svatbu bez dětí podáš. Pokud bys to podala jakože poprosíš maminku, jestli by nemohla zařídit, aby dítě při obřadě nebo hostině nerušilo ostatní - buď že bude někde na hlídání nebo když bude rušit ostatní, aby s ním šel někdo ven, tak bych to brala v pohodě. Pokud vzneseš požadavek, že na svatbu nejsou děti zvané a nejsou vítané, tak bych z toho asi moc dobrý pocit neměla 😅
Já teda nikdy žádné problémy s dětmi na svatbě nezažila - přijde mi, že tam děti patří a měly by být součástí podobných oslav.

kaculinek1
2. led 2014

Svatba bude krásná i s dětmi 🙂 když bude některé plakat, maminka ho určitě utiší nebo odejdou do klidu 🙂 Já měla na svatbě vlastního ročního chlapečka a ve víře, že když tam má dohromady 5 babiček, tak se o něj postarají a dají mu před obřadem alespoň něco k jídlu (před obřadem jsme měli sraz na zahradě s rautem, takže stačilo mu dát rholík do ruky)- sama jsem měla práce nad hlavu - no nestalo se a malý měl na obřadu prostě hlad. před obřadem začal plakat, takže k oltáři šel se mnou za ruku a bylo to nakonec nádherné a roztomilé, celý obřad tam stál s námi a hrál si s mými šaty. Po obřadě jsem tam alespoň nakojila a tepřive potom mohlo přijít focení 🙂 Při obědě seděl s námi v čele a tentokrát už se mu babička ale věnovala, takže jsme měli čas s manželem na sebe.
Ale chápu tebe, že chceš krásnou a dokonalou svatbu, je něco jiného mít tam vlastní a cizí.(v kostele bych děti taky posadila dozadu, bude je to prudit a nudit tam vklidu sedět) My tedy měli na svatbě horu dětí, ale měli jsme to venku, takže se to ztratilo. A při hostině už rušení řešit nebudeš, budeš mít starost s tím, abys na fotkách vypadala při krmení polívkou alespoň trochu k světu 🙂
Kdybych šla někomu na svatbu já, šla bych i s dítětem, ale byla bych vzadu někde u únikového východu, abych nerušila.

lolap
2. led 2014

Na nší svatbě jsme děti příbuzných a kamarádů měli, ale jak psal někdo výše, všichni byli připraveni, že kdyby začalo dítě brečet, tak s ním odejdou ven na chodbu (což se u jednoho prcka stalo). Když jsme byli loni na svatbě švagra, měli jsme s sebou naši malou (tehdy roční), tak jsme taky byli připraveni utéct🙂, ale naštěstí to nebylo potřeba. Na oběd si pak pro ni přijeli babička s dědečkem, stejně z toho nic neměla, byla zvyklá po obědě spát a u bazénu jí bylo líp a my jsme si to taky užili, jen jsem musela odjet jednou kojit. Ale co je podstatné na této svatbě byli i jiné děti, starší (cca 3 a 4 roky) a ty tam při obřadu nechali rodiče klidně běhat okolo nás a další miminko (6 měsíců) tam brečelo, že nebylo skoro slyšet,co oddávající říká☹. Takže ze svatby byla fraška...Vše je o rodičích a o jejich taktu.

evikmi
2. led 2014

ahoj, mě se nikdo neptal, jestli by mi to vadilo, švagrová měla cca půlročního chlapečka. jistě, že mi to nevadilo, ale malej začal řvát uprostřed obřadu a milá švagrová ho prostě nechala ječet až do konce, neodešla, neutišila ho, nic. dá se říct, že nám zničila tak obřad a ještě se cítila uražená, když jsem jí pak řekla, že mohla na chvilku odejít z místnosti :-/ navíc mi ho ani nepůjčila - jak se říká, že na svatebních šatech by mělo být dítě kvůli plodnosti nevěsty 😉

evaviki
2. led 2014

jeden znamy z prace mel loni svadbu a taky prehlasil, ze svadba bez deti (zval i cast kolegu, ktery s nim nejvic pracuji).. no a i ty, co nemeli deti, se na to tvarili divne, slysela jsem par komentaru na jeho adresu a moc pozitivni nebyli..
u nas na svadbe bylo par mesicni mimino, jedna holcicka mela neco pres rok, dalsi dve meli dva a pul roku.. Ani o jednom diteti jsem nevedela, je samozrejme, ze kdyz zacali brecet, tak je rodice vzali ven.. (taky sme meli svadbu v kostele..) Na hostine byli taky supr, nik nebrecel, nik nerval, zadnou specialni zabavu nepotrebovali.. Nevim, nezda se mi to jako problem, mit deti na svadbe.. Ale pokud je tam nechces, tak bych to zdelila dostatocne dopredu,aby ty lidi meli cas to zpracovat, zajistit hlidani.. Ale obavam se, ze se moc s pochopenim nesetkas..

kaculinek1
2. led 2014

@evikmi Pověru sice neznám, ale nechápu, proč sis ho nemohla pochovat...Ale asi jsi to nepotřebovala 😉

ninive211
2. led 2014

@evikmi Ach jo, další netaktní mamina, pro kterou je její dítko středobodem vesmíru...tak kvůli takovým se pak milé maminky nemůžete zlobit, že mají některé nevěsty postoj jako lucisuska a uvažují o tom, jestli "cizí" děti na svatbě chtějí nebo ne ☹

ninive211
2. led 2014

@evaviki Já chápu na svatbě děti z rodiny, je to holt rodina, tam je to samozřejmé, ale aby na svatbu tahali děti i kolegové z práce, to mi přijde přehnané a přespříliš. To se mi prostě nelíbí. Nevím, jak byl vznesen ten požadavek (a jakým způsobem - zda prosté sdělení faktu nebo slušná žádost), zda úplně bez dětí anebo bez dětí jen vůči těm kolegům - pokud druhá možnost, tak to beru a rozhodně bych se kvůli tomu neurážela nebo neměla řeči.

evikmi
2. led 2014

@kaculinek1 protože mi ho nepůjčila, proto jsem nemohla - a potřebovala - od svatby je to už cca 6 a půl let

@ninive211 jak říkáš , měla jsem chut jí nakopat ... ale co nadělám... byli jsme pak ještě na pár svatbách a děti tak byly bud tiché, nebo prostě rodič s ním na chvilku odešel - žádný problém. švagrová to udělala vyloženě naschvál ☹

lucisuska
autor
2. led 2014

Tak ještě jednou....🙂 Neřekla jsem, že batolata na svatbu NESMÍ!!! Můžou přijít na hostinu po obědě. A píšu pouze o batolatech, která si myslím, že nemají z obřadu rozum. Starší dětí - předškolák a pár školáků v mladším školním věku na svatbě samozřejmě budou i na obřadu. Já na tom nevidím nic nepochopitelného a za co by se ty maminky měly urazit.... Svatba nebude bez dětí, bude s takovými dětmi, které z ní budou mít rozum a ty, které z ní rozum mít nebudou se jí můžou zúčastnit po obědě.

lucisuska
autor
2. led 2014

@evikmi taky mám "super" švagrovou, takže mám obavy, že naši prosbu, aby tam malý přišel později, nevyslechne. A jelikož není vůbec zvyklý na chození do kostela, tak se obávám, že ve chvíli, kdy spustí varhany, spustí i on..☹

evaviki
2. led 2014

@ninive211 no asi byl pozadavek vznesen blbe.. chapu, jak to myslis, deti pratel na svadbu asi opravdu nepatri, my taky pujdeme na svadbu bez ditete, i kdyz nevesta nic takovyho nerekla.. ale zase se mi nelibi odsuzovani maminek, ktere s ditetem na tu svadbu chteji.. V tomto je asi videt trosku i to, ze zatim vlastni dite nemas.. opravdu se meni spousta nazoru, i kdyz ted mas pocit, ze ne.. 🙂

evaviki
2. led 2014

@lucisuska nebylo by reseni udelat i do kostela zasedaci poradek?? nebo pozadat nekoho, ze by usadil lidi v kostele a tak dohlidnul na to, aby s detmi sedeli dal a meli moznost kdykoliv odejit?? ten clovek by taky mohl pri placi ditete vstat a jit upozornit rodice, at s ditetem jde ven..

antoinet
2. led 2014

@lucisuska pokud to budeš prezentovat takhle, očekávej problém. Ty děti nemají kde samy čekat, až se vezmete a najíte a mnozí rodiče by je rádi pohlídali, aby nerušili.

etinka
2. led 2014

No tohle je prekérní situace a záleží,jak se podá.Zažila jsem něco podobného loni,kdy se vdávala manželovi neteř.V únoru jsme byli pozváni na svatbu a tak se logicky moje 11letá slečna(o dítěti se fakt už hovořit nedá) strašně těšila,jak půjde,neboť nikdy předtím na žádné svatbě nebyla.Z kapesného jsme společně objednali krásné šaty,já jsem v té době žádné neměla.Musím podotknout,že když nás neteř zvala,ještě jsem omlouvala syna,že ho nechám doma babičce,že tyhle akce nemá rád a nezvládl by je(je autista a já soudná matka a kde vím,źe by se necítil,neberu ho).Jaké bylo naše překvapeni ,když jsme se na konci března sešli znovu a bylo nám oznámeno,že druhá strana nechce děti,že by jich bylo 19 a kdo by je hlídal a že by to stálo moc peněz a že můžou pŕijít jen na obřad (což tedy zrovna nechápu,tam ty malé leckdy ruší) a pak že si je máme před obědem odvézt domů atd..,. 😲 😕

No byla jsem z toho paf,nejsem urážlivá,ale z principu,že ta dcera se tak těšila a nakonec nikam nemůže a já bych měla jít,jsem to odůvodnila švagrové slušně a písemně a nikam jsem nešla 😒 ,šel jen manžel sám.....Švagrová se asi urazila,od té doby na měl nemluví,přitom to bych měla být já 🙂,tohle bylo od nich neslušné a to krajně.Kdyby omezili věk dětí třeba na 9 a víc,to jsou už školáci a ti nebudou nikomu vadit a nebo kdyby to bývali řekli hned v tom únoru,že zvou jen nás dva,holky,na svatbu bych šla,ale toto..... ☹

Takže pečlivě zvažte,jakou svatbu chcete,protože na této nebylo ani jedno dítě a svatebčané se neznali,tak na sebe pořád jen koukali....podle manžela 😉

lucisuska
autor
2. led 2014

@evaviki Já jsem asi vážně natvrdlá, ale opravdu rodiče neuvažují tak, že jim DOJDE, že děti, ačkoliv, jsou to mazlíčci, miláčci, nejdokonalejší bytosti na světě apod., tak mohou tu svatbu narušit a když mají možnost vzít si je tam odpoledne, tak ji nevyužijí?

lucisuska
autor
2. led 2014

@antoinet psala jsem to na začátku. Děti, o kterých si tady celou dobu píšeme, mají v místě bydliště babičky, na které jsou zvyklé, několikrát do týdne je navštěvují a přespávají u nich běžně v případě, že rodiče si večer vyrazí někam za zábavou. Navíc, obě děti, o které jde, bydlí asi 5 km od místa hostiny, proto není problém, aby je někdo odpoledne za rodiči zavezl a mohli po obědě na svatbě být. Tohle bude problém???

ninive211
2. led 2014

@evaviki Podle mě to je prostě jen o taktu a slušnosti...a na tom by porod případného dítěte snad nic změnit neměl. Pokud ano, tak je něco špatně. Tady se bavíme o tom, že jsou prostě některé maminky, které snad berou za normální, že dítě bude v kostele křoupat křupky, pobíhat, případně si "povídat", že kolem jejich dětí bude nevěsta skákat a zařizovat a to je něco, z čeho má zakladatelka diskuze odůvodněné obavy a proto zřejmě založila tuto diskuzi.
Rozhodně tady obecně nikde neodsuzuji maminky, ani v jednom příspěvku! Ne ty slušné a s určitým sociálním IQ. Ano, odsuzuji ty maminky, které nechají dítě na svatbě řvát, brečet či si "jen" povídat a nezakročí proti tomu a naruší tímto celý obřad a pak se ještě cítí dotčené, když se vůči tomu nevěsta ohradí.

A opravdu nemám ráda takové to škatulkování "nemáš vlastní dítě, tak tomu nerozumíš, třeba změníš názor". V některých věcech člověk nemusí mít dítě, aby měl na ně rozumný názor!

lucisuska
autor
2. led 2014

@etinka Tak to je opravdu hodně blbé. Starší děti na svatbu půjdou, i na obřad. Myslím tím předškoláka a děti mladšího školního věku. Dokonce jedna holčička mi půjde za drůžičku. Mě jde jen o ty dva prcky, kteří budou mít opravdu čerstvě dva roky a myslím, že nevydrží na obřadě a fakt mám celkem obavy, jak by zvládli ten cca hodinový oběd. Nerada bych, aby tam stahovali ubrusy, křičeli apod. Bude tam více lidí a ne všichni jsou na takové malošky zvyklí. Proto bych ráda ty rodiče požádala, slušně, aby je dovezli až po obědě jejich prarodiče, kteří je mohou hlídat.

evikmi
2. led 2014

@lucisuska my měli obřad jen na úřadě, tak byl krátký, v kostele je to na dýl.... já jako matka bych se určitě neurazila za takovou prosbu - možná bych spíš byla "ráda", že se můžu bavit bez ohledu na prcka a možná by zůstal s hlídáním až do konce 😀 nevidím důvod se urazit nad takovou prosbou ..... myslím, že tvá obava je oprávněná ☹

antoinet
2. led 2014

@lucisuska mám 2 měsíce po svatbě, 100 hostů, tedy 100 názorů🙂 jen tě chci připravit na to, že tobě se bude něco zdát logické a ostatním ne. Půjde o děti, zasedací pořádek, cukroví, focení atd. Vše jsem se snažila řešit v klidu, ale nakonec jsem asi 3x musela zavelet, je to ale krajní možnost.

lucisuska
autor
2. led 2014

@ninive211 Moc děkuji, mluvíš mi přímo z duše...🙂 Když jsem tu diskuzi zakládala, přesně jsem čekala na okamžik, kdy zazní: "Nemáš dítě, takže tomu nemůžeš rozumět...🙂"

lucisuska
autor
2. led 2014

@evikmi Moc děkuji za pochopení, tak snad se setkám s podobnou odezvou i u těch maminek...🙂 Stolečky s pastelkama na hostině a křupky v první lavici v kostele fakt tolerovat nehodlám 🙂

lucisuska
autor
2. led 2014

@antoinet Důležité je, jestli tvé "zavelení" ostatní respektovali nebo ne..🙂

antoinet
2. led 2014

@lucisuska museli🙂 umím být neústupná a ženich mě podpořil.

evikmi
2. led 2014

@lucisuska upřímně ani nevím co by tam to dítě mělo dělat, nepamatuje si to, nic z toho nemá, tak at je prostě hezky doma s hlídáním, však bude maminka na telefonu, kdyby bylo potřeba 🙂 a mimochodem křupky bych netolerovala ani v poslední lavici 😀 taky bych velela - no možná já spíš křičela 😀

@ninive211 není možné, že je tu někdo tak rozumný a chápe, že i ženská, která nemá dítko ještě, může mít názor 🙂 děkuji 🙂 při takových diskuzích jsem většinou poslána do zadele, že tomu nerozumím, když nemám dítě, nemohu mít názor :-/

lucisuska
autor
2. led 2014

@evikmi Moc ráda se přidám...taky nemám zatím děti, ikdyž bych je v blízké době moc ráda uvítala...🙂 Nemyslím si, že by byl někdo "méněcenný" jen proto, že nemá děti...🙂

evaviki
2. led 2014

@lucisuska zalezi na rodicich, zalezi,jestli je to tvoje rodina,nebo jen pratele.. pozadavek na obrad ne a na hostinu ano - nevim, nesetkala jsem se s tim, spis rodice uvazovali opacne, na obrad ano a na hostinu pak bez deti..

@ninive211 v tom pripade se asi pohybuju ve spolecnosti jenom inteligentnich lidi, protoze jsem v okoli nezazila, ze by nekdo setrvaval s brecicim ditetem na obrade.. 😀 ano, taky nechapu maminy, ktere neodejsou s ditetem, ktere breci.. ale jak jsem psala, o toto sa da slusne pozadat a pak by mel byt nekdo, kto na to pro jistotu dohlidne.. a nevesta bude moct byt v klidu.. co se tyce toho stolecku na hrani a pod., to predpokladam, ze patrilo na hostinu,v kostele se nic takoveho ani neda delat 😀
ja te neskatulkovala, ani jsem nerekla, ze o tom nic nevis, lebo nemas deti.. ja jsem napsala, ze to z toho trosicku vyzniva a ze je mozne, ze zmenis nazor.. (samozrejme ne nazor, ze kdyz dite rve,tak tam budes porad sedet.. to je opravdu o slusnosti.. Myslela jsem to tak, ze ti nebude pripadat divne jit na svadbu s ditetem..

a obema - je to diskuze,lidi tady pisou nazory.. prave proto to dala @lucisuska sem, aby slysela nazor maminek, ne?? tak mi prijde zvlastni ocekavat same prizvukovani, ze deti na svadbu nepatri.. kdyz se nelibi, tak nech to zkusi na beremku, tam je vetsina nevest bez deti, tak treba budou mit stejny nazor..

kytkakvete
2. led 2014

@lucisuska Neměla bych s tím problém, na to bych se zeptala nevěsty sama kord když je svatba v kostele. A pokud bych děti na svatbu brala, stály bychom vzadu kvůli případnému úprku s dětmi ven. Tohle je nevěsty den, nevím proč by měla brát ohledy na něčí děti.

ninive211
2. led 2014

@evaviki Však přijít na svatbu s dítětem mi nepřijde divné ani teď - pokud ho umím "zpacifikovat" 🙂 Celá ta diskuze se motá kolem toho, že maminky příslušných dětí (z popisu zřejmě docela živých) vznášejí své požadavky vůči nevěstě, aby zajistila to a tamto, místo aby se cítily poctěny tím, že vůbec byli na svatbu pozvání. A jednoduše oznámit nevěstě, že dítě bude se mnou sedět v první řadě a dám mu k tomu křoupat křupky, protože to jediné ho udrží zticha - to se přece nedělá!
Ta věc s hracím stolečkem samozřejmě byla myšlena na dobu hostiny - zase jde o jeden z požadavků maminky dítěte. Toto by podle mě mělo být na osobním rozhodnutí nevěsty a ne že si hosté budou diktovat, co na svatbě bude nebo nebude. To je vrchol neslušnosti.