Batolata na svatebním obřadě a obědě

lucisuska
2. led 2014

Dlouho jsem přemýšlela, jestli je tato otázka spíš vhodná na beremko nebo sem na koníka. Jde o to, že s přítelem plánujeme svatbu a bude na nich několik batolat. Předem musím říct, že nemáme ještě děti, ikdyž je výhledově plánujeme a máme děti rádi. Na druhou stranu, vím a bojím se, že děti dokáži svatební obřad a oběd narušit - pláč, jídlo a pití během obřadu apod. Budeme mít obřad v kostele se mší. Když jsem tohle téma nastínila před maminkama těch dětí, tak všechny řekly něco v tom smyslu, že jsou to přece děti, že každý normální člověk je má rád a pochopí, že začnou plakat apod. A teď konečně moje otázka. 🙂 Jak byste se tvářily, kdyby Vás nevěsta a ženich slušně požádali, abyste na obřad a oběd přišli bez dětí (vyhnuli by se pláči během obřadu apod. a obstarávání dětských židliček na oběd apod.) a děti Vám příbuzný dovezl po obědě na hostinu, kde by mohly být s Vámi až do večera. Urazily byste se a pozvání odmítly? Nebo to vzaly v pohodě a přišli s manželem na obřad a oběd? Podotýkám, batolata, která by byla doma, by měla hlídání (babičku, na kterou jsou zvyklá každý den) a bydlí na vesnici, která je vzdálená 5 km od místa obřadu, takže není problém je dovézt na místo hostiny. Moc Vám děkuji za Vaše odpovědi. 🙂

ventilkova
2. led 2014

Ahoj , no ;) tak to vam budu drzet palce, je to docela odvaha ;) obzvlast, jestli prvni reakce byla takova, jak ji popisujete 🙂 za me.... Ja bych s tim rozhodne problem nemela, naopak bych -pokud bych mela tak dostupne hlidani, bydliste blizko, nekojila bych a podobne - nejradeji ze vseho na vasi svatbu sla bez ditete a uzila si ji jako za mlada ;) jsem zvedava, jak to bude s vasi i prateli a drzim palecky, at je vse v pohode!

lucisuska
autor
2. led 2014

Děkuji...🙂 Taky se obávám, že to bude asi mazec. Jde o dvouleté děti, které jsou docela živé. 🙂 A jak říká, bydliště je blízko, hlídat můžou děti babičky, které je například hlídají, když jdou rodiče večer někam posedět apod., takže v tomto by problém být neměl. Hlavně mě zajímá, jak to vidí maminky těch dětí, jestli jim to připadá jako něco strašného, že jejich děti někdo "odmítá" nebo se to dá pochopit. 🙂

bledulka
2. led 2014

pokud bych měla hlídání, tak bych se určitě neurazila a vyhověla bych. Na naší svatbě byla dvě malá děvčátka, já přítomnost dětí neřešila a rodiče měli dost taktu, že když jedna holčička začala natahovat během obřadu, tak se s ní tatínek hned nenápadně vzdálil a počkal na nás venku. Já to zjistila až později, během obřadu jsem to nevnímala.. A na obědě mi už žádné dítě nevadilo vůbec.. A i jako host na svatbě s našimi dětmi jsem to dělala podobně.. Byla se připravena vzdálit (nebylo třeba) a na hostině už to bylo v pohodě 😉

andelka
2. led 2014

Já bych to uvítala. Na svojí svatbě jsme měli 1,5letá dvojčata, svatba byla hodinová v kostele, pamatuju si že po 15min to dítka nedávala a rušila, tak je vzal tatínek ven před kostel poběhat. Hostina a oslava byly v pohodě, byly tam asi do 15h, pak jeli s prarodiči domů.
Já jsem byla na svatbě s ročním prckem, i na obřadu, ale připravená kdyby rušil tak jít ven. Po obědě jsem s ním šla ven, aby se prospal v kočárku a byl s náma klasicky až do 19h. Ale kdybych měla o dítka postarané, ráda bych si užila svatby a oběda v klidu.

anetka1701
2. led 2014

Tak snad mají soudnost, ne? Pokud je poprosíte slušně a nebudete to brát jako příkaz, tak snad proboha zvládnou dorazit bez dětí - nebo dorazí s dětmi, které jsou opravdu hodné. Co si budeme povídat, sedět v kostele hodinu není žádná "slast" ani pro nevěřícího dospělého člověka, natož pro dítě, které z toho nemá vůbec nic!!! Takže třeba já bych automaticky dítě do kostela nebrala, ani kdyby mi to nikdo neříkal (čeká mně takováto svatba v září a ani chvíli jsem nepřemýšlela o tom, že bych děti na obřad vzala).

Jasně, když je obřad venku, je to něco jiného - měla jsem dceru na venkovní svatbě v lomu, pobíhala a kříčela, ale držela jsem jí dál od lidí a nikomu to nevadilo... Ale kdyby to dělala v kostele, tak bych jí musela odvést ven a byla bych i smutná, že jsem u takového okamžiku přátel nebyla...

jarkalada
2. led 2014

@lucisuska my tam měli naše dvouletá dvojčata, pak ročního a tříapůlletou, pak už školkový věk.
Jak bych se tvářila já, být někam pozvaná, ale bez dětí. Myslím, že bych to pochopila a kór pokud maj ti rodiče příp. možnost hlídání babiček, tak si myslím, že by spíš návrh jít na svatbu bez dětí, mohli ocenit 😎
Ale být tebou, nic pro děti, pokud je tam nechceš, bych nezařizovala. Jako že tam nebude žádnej spešl program pro děti, jídelních židliček ti v restauraci taky nezajistí deset, že jo.. Ten rodič za tím dvouleťákem bude pořád běhat, okřikovat, aby na to a to nesehal, pak je vhodný je na chvíli "vyvenčit" ven, pak můžou být ospalí, nebo naopak protivní, že budou nevyspalí... musí mít prostě pořád nějaký dozor /soudě teda podle našich.. 😀 /
U nás tohle bylo v pohodě, věděli jsme, do čeho jdem a bylo mi to fuk. Užili jsme si to tak i tak. Měli jsme jen rodinu a zbytek se odpoledne odehrál u nás a večer šup abysme byli doma na koupání. 😎
Nebo pokud jsou rozumní, ať dorazí s dětma i na obřad, ale v případě kňourání nebo pláče by měli být schopný jít s nima ven, aby nerušili

lucisuska
autor
2. led 2014

Moc děkuji za pochopení...🙂

dora13
2. led 2014

Ja osobne bych se neurazila, obzvlast u takove prilezitosti jako je svatba -- je to den nevesty a zenicha a jejich prani se maji respektovat. Pocitala bych ale s tim, ze spousta lidi to tak ale brat nemusi a muze se urazit.
Za sebe ale musim rict, ze my na svatbe par deti meli a vubec netusim, jak se chovali nebo tak -- byla jsem v takovem rausi, ze jsem, minimalne na obradu, nic jineho nez sebe, zenicha a oddavajici nevnimala, co se odehravalo za mymi zady fakt netusim 🙂

lucisuska
autor
2. led 2014

@jarkalada Ona si právě jedna ta maminka představovala, že budu dětem na té svatbě zařizovat něco jako hrací koutek (malý stoleček s židličkama, papíry a pastelky apod.), ale ruku na srdce...Myslíte, že by dvouleté děti byly schopné samy sedět u stolečku a kreslit si a jejich rodiče si užívat svatbu??? Já si myslím, že ne. Proto jsem stolečky pro děti a židličky předem zavrhla...🙂

petrasipkova1
2. led 2014

no, záleží na povaze těch rodičů, asi. Vím třeba, že kamarádka by mi bez dětí na svatbu nešla, protože prostě jsou pořád s dětmi, nejsou pro ně překážka, neberou je jako omezování se, a děti jsou hezky od mala vychovávané, takže to nejsou nějaký čertíci, ale mluví s nima hezky a klidně a podle toho se taky děti chovají. Vím, že kdybych ji poprosila, ať přijde bez nich, že by ji to mrzelo a neužila by si to, tak bych jí to neudělala. Potom máme jednu známou, ta na děti furt akorát ječí, tak se děti chovají také podle toho a ty bych na svatbě nechtěla, záleží prostě na vztazích mezi pozvanými. Děti mi nevadili na svatbě, ani mě nenapadlo je vyřazovat z dění a zvát jen půlrodiny, je to divné, samozřejmě že všichni jsou natolik soudní, že pokud by dítko začlo pobrekávat, zvlášť batolata, tak se holt půjdou s nima někam projít, ale s tím už přece každý rodič počítá.

jarkalada
2. led 2014

@lucisuska např. my přes týden nemáme hlídání. Takže kdyby svatba kamarádky byla v týdnu a přímo mi řekla, že si tam nepřeje děti, nejspíš bych přijít nemohla. Kdyby děti "byly povolené" vzali bysme je, ale s vědomím, že se o ně po celou dobu musíme se vším postarat my. Takto jsme absolvovali už asi tři svatby a bylo to v pohodě

vetyver
2. led 2014

@lucisuska rozhodně to řekněte takhle otevřeně, vůbec bych se toho nebála - já taky dopředu hlásila, že pokud na obřadu budou děti plakat či rušit, bude vhodné jít s nimi stranou, aby obřad nerušili (a to tam byla i moje tehdy 8m neteř, prostě by šel švagr bokem, ségra svědčila)...

my teď už mimi máme, a pokud bychom měli jít na svatbu, tak samozřejmě pouze se spícím dítětem, v případě pláče, vískání atd. bychom s ní jeden z nás odešli, ano, možná by mě to mrzelo, ale kvůli mě samé, že neuvidím obřad, ale prostě život s dítětem je v jistých ohledech omezující a rodiče by na to měli být zvyklí a respektovat hlavně přání snoubenců...

držím palce

anetka1701
2. led 2014

@lucisuska no jasně, stoleček s pastelkama a ještě k tomu pěkně i chůvu na hlídání, ne? :oD

lucisuska
autor
2. led 2014

@anetka1701 To mě právě taky rozesmálo...😀 Některé ty požadavky jsou slušně řečeno přemrštěné

anetka1701
2. led 2014

@lucisuska hele fakt se tím nenech stresovat... Podle mně to nemá cenu. Poprosíš je aby děti nebrali a nazdar. Oni budou mít ostudu, když je s ječícím dítětem farář vykáže ven :oD Nejduležitější je, aby sis svatbu užila ty - a věř tomu, že při obřadu ti bude úplně šumák, co se děje za tvými zády :oD

jarkalada
2. led 2014

já tedy spíš naší svatbu měla tendenci brát jako dětskou párty, a děti jsem tam přímo chtěla, ale to už je o tom, jak to má kdo nastavený 😀
reagovala jsem na otázku, jak bych se tvářila, kdybych byla pozvaná bez dětí 🙂)

doko
2. led 2014

ahoj já Ti odpovím upřímně- mně by to teda vadilo. my na naší svatbě batolata měli, na ostatních svatbách v rodině taky (vždycky 5-7) a nikdy s nimi nebyl žádný problém 😉 v kostele prostě byli s rodiči vzadu, aby když tak mohli jít ven. já bych se cítila, jako kdyby Tě měli moje děti obtěžovat a to by se mě asi dotklo. 🙂 ale samozřejmě je to každého věc, jen Ti píši můj postoj. a proč neuděláte třeba obřad beze mše? ať to netrvá tak dlouho? nebo jste tak silně věřící?

lucisuska
autor
2. led 2014

@doko Já Tě chápu jako maminku...🙂 Čekala jsem alespoň jeden takový komentář...🙂 Já Ti budu argumentovat...Svatba se mší je asi o 15 minut delší než bez ní a nevidím důvod, proč bych měla dělat svatbu beze mše jen kvůli tomu, aby to nebylo pro batolata a jejich rodiče dlouhé. Jak jsem napsala, mohou si je přivést po obědě.

ninive211
2. led 2014

@lucisuska Docela mě děsí, jak některé matky berou svoje děti za středobod vesmíru a očekávají, že kolem nich budou ostatní skákat. Pokud bych věděla, že jsme zvaní na svatbu i s dítětem a nebyla jsem si jistá, že to vydrží v klidu, tak buď bych si na obřad zajistila hlídání anebo bych si stoupla někam dozadu, připravená kdykoliv odejít, když by dítě natahovalo. Na svatbě jsou tou hlavní osobou ženich s nevěstou a mně osobně by bylo trapné si vůči nim klást požadavky a zkazit jim dojem ze svatby pláčem dítěte. A očekávat, že nevěsta bude speciálně pro cizí děti zajišťovat stoleček s hračkama, to už je trochu moc.
Já osobně jsem zvažovala hodně, zda děti vůbec na svatbě chci (máme v rodině 2 malé děti a v manželově rodině dvojčata), sestra mě v podstatě vyhubovala, že vůbec uvažuju je nezvat, že holky jsou hodné, tak nakonec pod nátlakem jsem je pozvala všechny i s dětma. My jsme tedy měli asi jen 13 minutový civilní obřad, takže děti to zvládly s přehledem a třeba manželova sestřenice, matka dvojčat-kluků, vzala děcka jen na obřad, připravená s nima kdykoliv odejít, kdyby začali dělat virvál a sama od sebe se rozhodla, že na hostinu je brát nebude vůbec, že jsou to čertova šídla a ještě by tam někde něco rozbili a polili a udělali ostudu, že je nechá na hlídání tchyni. Že si taky tu svatbu chce užít a ne jen skákat kolem dvojčat Byla jsem jí za to moc vděčná, že byla tak vnímavá 🙂 Takových maminek víc!

antoinet
2. led 2014

@doko souhlas. Jsem zvyklá na děti na svatbách, na naší jich bylo 16, z toho 3 miminka a žádný problém. Když už někdo dítě na svatbu bere, tak s vědomím, že se musí postarat, rodiče se např. vystřídali s kočárkem před kostelem. Žádné zákazy nebyly potřeba, děti nám dělaly radost, taky patří do rodiny a já jsem se nemusela bát, jestli někoho neurazím.

ninive211
2. led 2014

@doko No zrovna v případě, když bych já byla s malým dítětem na obřadu a nedokázala ho udržet v klidu, tak bych prostě odešla, bylo by mi trapné pokazit příjemný zážitek ze svatby ječícím dítětem. A ano, pokud by nějaká maminka malého dítěte byla tak neempatická, že i přes pláči či křik děcka, který by nedokázala ihned uklidnit, nadále setrvávala v kostele (kde se takové zvuky navíc opravdu docela rozléhají), tak ano, jako nevěstu by mě to RUŠILO a ráda bych opravdu nebyla.

Tím neříkám, že zakazuji malé děti na svatbách, já je tam nakonec taky měla a byla jsem ráda, jsou-li hodné či dokážou-li je rodiče v pohodě zvládnout a zabavit, tak jsou vítaným zpestřením oslavy. Ale každý sám musí zhodnotit, jak živé má dítě a zda je schopen ho ukočírovat tak, aby nerušilo v tak závažné a slavnostní chvíli, a pokud není schopen ho ukočírovat, tak by měl být natolik soudný, že s dítětem odejde a nebude rušit ostatní.

romca05
2. led 2014

Já teda chápu proč je tam nechcete, nám celý obřad v kostele dítko probrečelo! Ale bylo to dítě naše, takže to je trochu něco jinýho, toho jsme nechtěli vykázat, i když řval 😉 Ale k dotazu, já bych respektovala přání snoubenců, ale docela by se mě to dotklo. Jsou to moje děti, které ke nám patří. Svatbu beru hlavně jako rodinnou záležitost, tak by mě prostě mrzelo, že nás někdo na takovou akci zve, ale s našimi dětmi nepočítá.... 😒

lucisuska
autor
2. led 2014

@ninive211 Přesně tak!!! Problém trošku vidím v tom, že jedno z těch batolat je synovec, kterého ale nevídáme, takže ho vnímáme podobně jako syna přítelova svědka - jsou nejlepší kamarádi. No a právě jde o tyto dvě malé děti. Synovec a syn svědka. Maminka jednoho z nich po mě vyžaduje dětskou židličku apod. na hostině, aby se mohl najíst. (Možná jsem hloupá, ale neumím si představit dvouleté dítě samo jíst polévku nebo druhé jídlo a aby ostatní svatebčané měli například díky němu nudle z polévky ve vlasech, to mi taky přijde blbé.) No a maminka toho druhého by ráda, abych tam udělala ten stoleček pro děti apod. Když jsme se bavily o tom obřadě, tak mi řekla, že nevidí nic špatného na tom, když bude s ním v první řadě v lavici a on bude žmoulat křupky a mít tam pitíčko na lavici a bude ukazovat na lidi a povídat....
Já jsem možná fakt divná, ale mě tohle normální nepřijde. 🙂 Já vím, že ty maminky svoje děti zbožňují, ale ostatní k nim zase tak vřelý vztah mít nemusí...☹

lucisuska
autor
2. led 2014

@romca05 Já chápu, že by se Tě to dotklo, ale přece nemusí být děti úplně všude a na hostině už po obědě být mohou. Teď dám možná trošku zvláštní příklad, ale v podstatě to má něco společného. Pohřeb je taky "rodinná událost" a nechodí tam malé děti, nejedí tam křupky apod... Jak napsala @ninive211, taky mě děsí, jak si některé maminky myslí, že jejich děti jsou středobodem vesmíru a všechno se jim bude podřizovat...

ninive211
2. led 2014

@lucisuska Tak zajistit dětskou židličku - to je vždy dotaz na obsluhu restaurace či hotelu, kde máte hostinu a v tom problém já nevidím, to já naopak beru automaticky a neměla jsem problém 1,5 leté dceři bratrance dětskou židličku zajistit (automaticky, ptát se mě na to ti dotyční nemuseli). Její maminka seděla vedle ní a s krmením jí pomáhala, nudle nikde na stole nebyly a vše proběhlo v klidu (ale jak jsem psala výše, jedná se o opravdu klidnou, hodnou holčičku).
Ale ten druhý požadavek - zábavní stoleček a to, že dítě (pokud není moje - viz příspěvek romca05, to je prostě něco jinýho) bude sedět v první řadě a u toho ŽMOULAT KŘUPKY - tak to ať se nezlobí, ale toto je vrchol drzosti i při civilním obřadu, natož v KOSTELE!!

lucisuska
autor
2. led 2014

@ninive211 Přesně tak, ale podle maminky, když bude žmoulat křupky, tak bude v klidu a bude to tak super... 😠 No, k těm židličkám, pokud bychom se s nima ohledně těch dětí nedomluvili a opravdu tam byly, tak bychom museli sehnat dvě, což nevím, jestli v jídelně SŠ, kde ta hostina bude, mají k dispozici.
Já jsem přemýšlela, jak se tyto problémy řešily, když jsem byla malá a když jsem se ptala rodičů, tak mi řekli, že takové děti nikdy na svatby nechodily. Když už, tak je měli rodiče na klíně a nikdo neměl žádné speciální požadavky. Doba se asi hodně změnila za těch 25 let...☹

consti
2. led 2014

Ahoj. My jsme to měli stejně před x lety, jednalo se tedy jen o jedno dítko, ale naše přání bylo mít taky obřad nerušený. Co se týká hostiny, tak tam už jsme to neřešili a ve finále dítko bylo i na obřadu a jen jsme byly s maminkou domluvené, že když bude plakat, tak s mimčem odejde ven, aby obřad nerušilo. Zaplakalo jen jednou, takže dobrý. Nebylo nám blbé o to maminku dítěte požádat, byla to naše svatba...a to děti máme také rádi a plánovali jsme je. 😉 Tento rok jsme v opačné situaci, půjdeme na svatbu a náš syn bude mít deset měsíců. Rovnou jsem ale nevěstě řekla, že manžel bude se synkem při obřadu venku a vím, že to uvítala 😉 .

doko
2. led 2014

@lucisuska jsem ráda za Tvou jízlivou poznámku, to něco vypovídá. nějak jsem v úvodním příspěvku přehlédla poznámku, že mají psát názor jen Ti co s Tebou souhlasí 🙂 maminka nejsem, ale svatbu mám za sebou víš? 😉 takže vím, o čem píšu. a máte teda asi nějak jinak zavedený kostel.....obřad beze mše trvá 20 min a obřad se mší trvá hodinu...teda většinou.
@ninive211 proč by dítě mělo být automaticky ječící a jeho matka by měla chtít za každou cenu setrvávat v kostele?? nějak jsem nepochopila Tvou reakci na můj příspěvek 🙂

kvakuska
2. led 2014

@lucisuska já bych se neurazila, ale odmítla bych bez dítěte přijít ... jsme rodina a nikdo mi nebude říkat, kam můžeme jít všichni a kam dítě ne ... beru to tak, že svatba patří k životu a k životu patří i děti ... snad se umím o své dítě postarat a pokud mi nedůvěřuješ že nedopustím aby dítě svatbu nerušilo, nemám na tvé svatbě co dělat ... a pokud bych se třeba s dítětem musela vzdálit a prošvihla bych to nejdůležitější z obřadu, tak je to snad moje věc ...a vy budete mít kostel uzavřený jen pro vás? ... protože pokud ne, tak na mši tam může přijít kdokoli, třeba i úplně cizí rodina s úplně cizím dítětem a težko je z tama asi vyhodíš ... co uděláš, když nějakého strýčka při obřadu chytne záchvat kašle? ... co když někdo kýchne? nenaruší ti to obřad? ... mně příjde tvoje uvažování zvláštní, to bys také mohla strýčkovi zakázat aby na svatbě pil, protože by se mohl ožrat a zkazit ti tak dokonale plánovanou svatbu ... nebo řekneš tetičce, aby si nebrala zelené šaty, protože zelená se nehodí k barvě vaší svatební tabule?

ninive211
2. led 2014

@lucisuska Naši na svojí svatbě v roce 1981 jasně řekli - svatba je bez dětí! a nikdo se neurazil. Všichni respektovali přání snoubenců. To jen dneska se děti považují za polobohy a jakékoliv lehce negativní vymezení vůči nim je bráno jako útok na vlastní osobu. Nechápu. Ano, vlastní dítě ještě nemám, ale to, co tady prezentuji, jsou moje dlouhodobé názory, které se jen tak nezmění tím, že porodím dítě. A pokud ano, tak potěš pánbůh!

Asi bych SLUŠNĚ požádala, aby s dětmi na obřadu prostě byli vzadu (u bratrance problém nevidím, není nejbližší rodina, nevidím důvod, proč by měli sedět hned v první lavici) u svědka - holt svědek bude stejně stát (či sedět) celou dobu za zády ženicha, tak jeho partnerka může klidně být někde vzadu a dítě hlídat. Křupky a pitíčka zakázat, ty do kostela opravdu nepatří, za žádných okolností; ač nejsem sama věřící, tak svatební obřad v kostele beru jako vysoce intimní a slavnostní záležitost a některé věci by se tomu prostě měly přizpůsobit. Hádám, že rodiče toho dítěte věřící nejsou a do kostela běžně nechodí, že? Jinak by takové nesmyslné požadavky vůbec nevypustili z úst!
Dám příklad: teď o adventu jsem si na trzích koupila svařák do kelímku (byl krytý, nehrozilo, že by se mi vylil nebo něco podobného. Zároveň jsem pak šla kolem kostela chtěla jsem se podívat na jesličky...u dveří jsem si uvědomila, že s jídlem a pitím se do kostela prostě nechodí, že je to krajně nevhodné, tak samozřejmě nejdřív jsem ten svařák vypila pak teprve do kostela vstoupila. Podotýkám, nejsem ani pokřtěná.