Dárky od příbuzných a jejich vhodnost

ammp
23. črc 2017

Milé maminky, je mi trochu ouzko z toho, jak se zopakovala situace - je po prvních narozeninách a objevilo se mi doma několik věcí, které bych sama nekoupila, protože se mi nelíbí. I když se nepovažuji za zcela biomatku, tak některé tendence, jako například vyhýbat se hrajícím hračkám mám. Stejně tak co se týče vkusu, tak se mi zkrátka líbí víc hračky z Agátina světa, nejlépe české výroby, stavebnice woody atd... dcerce se většinou líbí úplně cokoliv, včera si sama vymyslela, že přehází 10 kamínků ze zídky dolů, stačilo je potom zvednout a znova, vystačila si tak dobrou půlhodinu... k narozkám pak dostala třeba plyšového zajíce na usínání z Nextu a panenku Baby Born First love (https://www.prodeti.cz/panenky/my-little-baby-b...). Přitom jsme jí na spaní koupili už před Vánoci zajíce z Tchiba. Vím, že to myslí babičky dobře a jsem ráda, že vůbec malé něco koupí, ale... prosím, pochopte, že ty věci pak budu mít doma já a mně se prostě zdají navíc, ani jednu z těch dvou věcí bych nekoupila, i kdyby na spaní ještě nic neměla... vím také, že to jsou drahé věci. Kromě toho jsme dostali rovnou dvě látkové houpačky, jednu jsem si vybrala (přesně) a chtěla jsem jednu, nicméně jsem dostala dvě. Vzhledem k tomu, že jsem i já měla narozky, dostala jsem oblečení, které ale opět - bych si sama vůbec nevybrala. Čím víc věcí se takto nekupí, tím víc se cítím prostě taková moc zahlcená a... některé věci mohu zastrčit, nebo si třeba párkrát ze slušnosti vzít a pak vyřadit, ale.. s hračkami pro malou to bude za chvíli problém.

laurinka2016
24. črc 2017

Ahoj, promiň ale vůbec nechápu co řešis, jak jsi sama napsala ty dárky něco staly a babičky je vybírali s tím nejlepším vědomím a svědomím, jsou rodiny co by za to bůhví co dali že babičky koupi malé hračky... Já tedy osobně to beru tak že to jsou prostě hračky pro malou a že jsou její, je jedno jestli se mě líbí nebo nelíbí... Promiň ale tohle mi přijde opravdu ujeté a je mi vždy líto když se někdo snaží má fajn rodiče prarodiče, kteří utrácí aby udělali radost a pak jsou rodiče co se k tomu staví jako ty... Toť můj názor

hanulkaha
24. črc 2017

@ammp a rekla jsi jim to? Ja po rodine rozhlasila, ze se nebudou k narozeninam a vanocum kupovat zadne "blbiny", ale napisu seznam veci, ktere bychom pro maleho chteli a at si z neho kazdy vybere, co bude chtit koupit.
Jako samozrejme pocitam s tim, hlavne u moji mamci, ze se mi to sejde par veci, ktere budou jako " prekvapko", ale rozhodne ne veci za tisice korun 😉

shine2015
24. črc 2017

@ammp jsou to hračky pro malou.....víš kolik máme doma hraček my??? A cokoliv kdykoliv dostaly decka tak mají.....,i kdyby měly 3stejne.....
Promiň ale přijde mi ze se chovas jak rozmazlena holka- to nechci já chtěla to nebo ono tohle už mám....a napsat já chtěla pouze jednu a mam dvě.....tobě se asi nic a nikdo nezávdeci.....

monina1210
24. črc 2017

Ja te chapu, budu to mit podobne, plastove a hrajici a proste uplne debilni hracky doma nebudou. S obema babickama uz jsem o tom mluvila, chce to asi citlive naznacit, pokud to jde, poslat odkaz, doporuceni na vhodny darek, mluvit o tom, co by sis pro deti prala, ktere hracky jsou i vzdelavacky apod. Urcite to vykomunikujete 🙂

shine2015
24. črc 2017

@monina1210 jasné..... 😉 A je vyřešeno ......

malinkaelinka
24. črc 2017

Já ti svým způsobem rozumím, asi nejde o jednu konkrétní hračku, že se ti nelíbí, ale prostě o to, že se ti doma kupi věci, které nepotřebujete a je to škoda peněz od těch, co je jistě s láskou vybirali... my jsme měli takový problém s manzelovou babičkou, k vánocům nám dávala drahé dárky do domácnosti, které ale absolutně nevyuzijeme... pomalý hrnec, druhá sada peřin... máme (zatím) malý byt a prostě tyhle věci, co nepotřebujeme není kam dát... my jsme jí to loni před svátky natvrdo řekli, že je moc hodná, ale jestli nám chce zase kupovat něco takhle praktického, ať se s námi poradí... nakonec nám dala peníze do obálky, my si za to koupili startovné na Gladiator race na celý rok a bylo to... kdyby to byly drobnosti a typu vyšívaný ubrus, tak milé podekuju, zastrcim ho a hotovo... ale spotřebič za pět tisíc? To je prostě škoda peněz a pro nás starost, co s tím...
Asi budeš muset blízkým příště říct, co by se vám hodilo...

bledulka84
24. črc 2017

Ja bych teda neodpirala male hracky od babicek, jen proto, ze se ti nelibi. Ok, mas rada prirodni hracky, ale to neznamena, ze si mala musi hrat jen s nimi, dostala panenku, znacka zarucuje, ze nebude plna ptalatu nebo jinych toxickych latek, tak malou nech, at ukaze, jestli se ji libi. Nase mala treba panenky miluje a nejlepe, pokud si jich nacpe do kocarku co nejvic (ma jen par novych, ale spoustu panenek zdedila vsude mozne po rodine).
Taky moc nechapu v cem je lepsi zajic z tchiba, nez ten z nextu.
Kazdopadne moje mamka je treba maniak pri nakupovani pro malou, tak ji musim celkem brzdit, protoze prece nestaci, ze uz nejaky kocarek pro panenky ma a kupovala by dalsi a pod. Tak jsem stanovila pravidla, ze nektere hracky proste zustavaji u babicek a kdyz si je mala odtam treba vezme, priste, kdyz tam jede je poslu zpatky. Takze doma máme jen 1 kocarek pro panenky, jen 1 odrázedlo a pod. A kdyz malá prijede k babickam, je nadsena, ze tam ma "neokoukane" hracky. A moje mamka zjistila, ze ani ona by to nemela kam davat, tak se s nakupy kroti 🙂 Takze pokud mas problem i s tim, ze ti nevhodne hracky zabiraji misto, nechej je u babicek, ktere je koupily.

terezs2716
24. črc 2017

Myslím,že můžeš být ráda,,že tvoje rodina má ještě vkus a koupí nové věci.Já co nesnáším a stává se mi to na můj vkus často-sice z dobrého úmyslu ale malá dostává hračky po někom! A rozhodně to není spinkáček z Nextu.Nebylo to naštěstí ještě k žádným narozkám,ale některé návštěvy,když se přišli podívat po narození malé,donesli starého plyšáka,který byl očividně hraný,od kamošky dokonce krabici po jejím synovi,že si s tím rád hrál (a že je to vidět),prostě smetí polorozpadlých hraček.To je pak neštěstí když se ti toto sejde v bytě 2+1. Já naopak malé kupuji NUK,Playgro,Lamaze atd...

mr_falko
24. črc 2017

neni jednodussi rict babickam PRESNE co bys TY chtela pro dceru k narozeninam, at se vyhnes takovymu trapnymu stezovani si???

prostejina
24. črc 2017

Proc se ospravedlňujes tady? Normálně jim to řekni a bud rada, ze o tebe maji zájem a maji te rádi a ze investují nemalé částky do kvalitních věci pro tvoji holčičku 🙂 a jestli to byly první narozky, tak je přece jasný, ze chtěli udělat radost... Jestli ty hračky fakt nemůžeš prenyst pres srdce, tak je daruj třeba do DD, nebo nemocnice 🙂
Na moje narozky si vloni vzpomněl jen manžel, jinak nikdo ☹ a letos to nebude jiný... :-/

japona
24. črc 2017

@ammp Moc to resite🙂. Dárky vybrali babičky kvalitní, dcerce neublíží, a pokud se ji libi, v cem je problém? Hračkami budete za chvíli zahlceni tak jako tak🙂 Je sice pěkné, že preferujete hračky dřevěné a vzdělávací, ale děti většinou preferují co nejbarevnější nejplastovejsi hrající hrůzu🙂.

fallingstars
24. črc 2017

Teda, z čeho lidi taky dokážou udělat problém ...😅 Doporučuju se smířit s tím, že hračky nebudou asi vždy podle Tvého gusta. Švagrová to taky děsně řešila a bylo jí to prd platné, jak neteř rostla a viděla, co nosí děti do školky, apod., tak taky chtěla ty nejbarevnější, nejkřiklavější a nejhlučnější hračky. Možná i tím spíš, že to doma neměla? Kdo ví. Takže můžeš hádat, jestli teď mají doma spíš dřevěné hračky nebo ty barevné z plastu 😉 Je to jako s oblečením, mně se taky nelíbí ty podle mě příšerné tyrkysové Frozen šatičky s tutu sukní a flitry, nechápala jsem, jak to můžou mámy svým dcerám navlíct, dokud jsem to na oslavě neviděla na třech dcerách mých třech velmi vlusných kamarádek, které mě ujistily, že bez Frozen šatiček to teď zkrátka nejde. Prý mi je taky objednají do foroty 🙄😄 Takže být Tebou, přestanu to tak řešit, nech na malé, jestli si s těmi věcmi chce hrát nebo ne, skodlivé nebudou, tak je to jen otázka vkusu. Za pár let bude hůř.

shine2015
24. črc 2017

@japona přesně příklad dceri Mamka koupila rvouci vrtulník co jezdil sem tam a hrál a blikal kousek šílené písničky.....fakt nahlas a pro decka top hračka !! A paradoxně pro všechny co k nám přišli - všichni ji chtěli 😄

panickatlamicka
24. črc 2017

Napisu ti svou zkusenost. Nesnasim hracky z cinskyho plastu a blikajici blbosti. Babicka z exmanzelovy strany ale vnoucatkum sem tam nejakou takovou debilitu koupi. Ale prevazuji knihy. Podekuju, neschovavam, neposilam zpet zaoceanskou lodi. Ex dal k vanocum dceri plastovy domecek. Vetsi hnus jsem nevidela, ale mlcim. Kvuli dcerce, mezi ctyrma ocima jsem ex rekla, at priste koupi bud dreveny a nebo neco jinyho. Dodnes jsem nepochopila, proc to kupoval, vi, ze plastovy hracky ne, bud je mu u prkele, s cim si hraji jeho deti nebo zpusob jeho revolty 😀. A vis co? Deti si s tim skoro nehraji. Radsi si dcerka hraje s neblikajici a ,,obycejnou" panenkou od hamira a s drevenou stavebnici a syn si cte. Nebudu ti psat, ze mas byt vdecna za hodne prarodice a prijimat dary s pokorou, to opravdu nemusis. Ale fer by bylo to pribuznym rict, promluvit si o tom.

westie
24. črc 2017

@ammp Nejlepsi je to s dotycnymi probrat otevrene a rict, co by sis prala. Je taky fajn jim pomoct nastavit nejaka pravidla, jak to tedy budete delat. U nas nikdo nemel problem s tim, ze si chci predem odsouhlasit darky pro syna a funguje to paradne🙂

vanea
24. črc 2017

Já si trošku myslím, že děláš z komára velblouda=) buď ráda, že bude mít malá větší škálu hraček, bude mít ty dle tvého vkusu a pak bude mít i nějaké jiné od babiček a podobně...sama píšeš, že dcerce se líbí všechno možné, tak bych neviděla až takový zádrhel v tom, že jí koupí prostě něco jiného🙂 Samozřejmě bych jim to připomínala, že byste byli rádi za jiný typ hraček, ale jako nutit je k tomu úplně nemůžeš a ani to není úplně vhodné, pokud fakt malá nemá s hračkami nějaký zásadní problém. Pokud ti to až tak strašně vadí, tak se s nimi domluv na konkrétních seznamech dárků jak pro tebe, tak pro malou.. Prostě konkrétně - kde co koupí, kolik to stojí. Ale pokud máš babičky jako jsem měla já, stejně k tomu vždycky přistane i nějaká jiná krávovina;) U nás to mamka řešila tak, že ty hračky nám vecpala, ať si je uložíme do hraček co máme u babiček a budeme si s tím hrát tam, doma už máme spoustu jiných :D a bylo vystaráno=)

normalnimatka
24. črc 2017

no já mám podobnej problém..... ale spíš třeba s množstvím.... a příbuzný eposlouchaj a i dkyž se snažim se s nima domluvit dopředu na tom, co koupěj - (děláš to? dáváš konkrétní tipy?), tak stejně daj ještě něco navíc a pak mám tady byt plnej bordelu....no dokud je dítě malý, tak e to poměrně jednoduchý. co se nám nelíbí, pošlem dál, hodíme na bazar... ale až bude dítě starší, asi se budu muset s nima pořádně pohádat, aby pochopili....:/
já i když řeknu konkrétní tip, tak to stejně nedodržej třeba.... to mě vážně hodně sere... ale zatím sem neměla sílu to výrazně řešit. ale dojde na to bohužel jednou určitě...:/ nejde ani tak o moje rodiče, ale spíš manželovy..to je samozřejmě ta horší varianta:D

normalnimatka
24. črc 2017

ženy, co se tady obouváte do autorky, že je nevděčná atd...celkem nechápu...
vždyť je to úplně stejný, jako kdybyste přišli na návštěvu a ta skvělá babička, aby udělala radost vašemu dítěti, mu dala kolu, nebo cokoliv, dosaďte, co byste sami dítěti prostě nedali...taky si řeknete, že jednou za rok to to dítě nezabije a necháte to bejt? nebo když třeba přijde někdo a mluví před dítětem vulgárně? to byste se asi posrali, že jo? v obou případech.... ale autorka má určitý důvody pro to, jaký hračky chce pro svý dítě....
nechci děti vychovávat v přebytku věcí, v materialismu a přehlcennosti, a ideálně taky chci, aby ta hračka to dítě nejen bavila, ale taky občas i rozvíjela. co je na to k nepochopení? a lidi, který obdarovávaj dítě věcma, s kterejma rodiče nesouhlasej, se chovaj bezohledně vůči těm rodičům. každej máme nějakou představu o tom, v čem by naše dítě mělo vyrůstat. když na ty prosby kašlu, jdu naschvál proti nim, dávám najevo, že jejich představu rodičovství nerespektuju...

mr_falko
24. črc 2017

@normalnimatka jasne, a presne proto si to ma s babickama vyrikat, doporucit, nejlepe koupit sama a nechat proplatit,a by se vyhla tomu, ze si bude stezovat...

panickatlamicka
24. črc 2017

@normalnimatka taky moc nechapu to schazovani pocitu autorky. ☹

panickatlamicka
24. črc 2017

Jezis shazovani samozrejme!

novamamina
24. črc 2017

@ammp Buď ráda, že to jsou aspoň nové věci. Mně tchýně přivezla obr pytel plný plyšáků po jejích synech, čili minimálně 25 let staré. Prý aby malá měla nějaké plyšáčky (ta se v září teprve narodí). Je to s babičkama těžké...

normalnimatka
24. črc 2017

@mr_falko tak třeba se autorka snažila..ještě se k tomu nevyjádřila...
jak jsem psala, já se o to snažila..dát bud seznam a vyberte si, no to byly kecy, at radši zadám konkrétně, tak jsem zadala konkrétně, třeba to dodrželi, ale jen částečně. pak stejně přistála nějaká kravina a vadí mi to hodně i množstevně. proč nemůže dostat jen jeden velkej a jeden menší dárek a musí k tomu bejt další dvě kraviny? to dítě dostává dárky od nějakejch min. 7 lidí..kdyby mu každej dal 4 dárky, je to docela hrůza. navíc děti nerozlišujou, že je něco drobnost a stojí to pade a něco je věc za x tisíc....

vanea
24. črc 2017

@novamamina zlatí plyšáci, u nás (jak jsme čekali :D :D) už prababička stihla koupit pozlacenou bibli se jménem a vítězoslavně vytáhla ze stodoly orvaný kočár, ve kterém vozila mého tátu. před mýma očima z něj vyndala nějaké hnusné hnízdo bůhví jakého hlodavce a s dojetím konstatovala, že se tam bude vnoučkovi tuze líbit :D smích jsem neudržela, bohužel:D

denny27
24. črc 2017

Nevím,zda si to tady babičky přečtou 😁

novamamina
24. črc 2017

@vanea No ty vado... OK, zlatí plyšáci 😀. Teda to je hrůza. Mě by někdy strašně zajímalo, co se jim honí hlavou, když nechává dělat bibli. A kočár s hnízdem... no, to bych se asi hodně smála!

vanea
24. črc 2017

@novamamina dostala jsem ji k narození já i bratr, táta ji (znovu) dostal k 50tinám, takže mně to nijak nepřekvapilo, manžel to taky čekal :D já teda dostávám lžičky a ubrusy furt, takže kdyby se někdo stěhoval, můžu poskytnout bezednou studnici látky a nádobí 😂 osobně nemám sílu to komentovat, takže jsem jí pouze s politováním oznámila, že kočárek už jsme si "bohužel" koupili :D teď jí vnoučka do roka nepůjčím na samostatné ježdění, aby ho do té hrůzy nepoložila - dost pochybuju, že s jejíma očima a uklízecí dovedností ten kočár byť jen zdánlivě vypucuje...ale co už no:D

novamamina
24. črc 2017

@vanea Jo, no tak to se asi dalo čekat. Ale tak to není ještě taková hrůza, je to kniha, tak jí prostě založíš a hotovo. S tím kočárem je to horší 😀. A to je tvoje babi, nebo manželova? Asi manželova viď? Měl by jí říct, ať ten kočár vrátí tam, kde byl a nevytahuje ho... Vážně by to mohlo být zdraví ohrožující.
Aspoň zakladatelka vidí, že v každé rodině je něco 🙂

shine2015
24. črc 2017

@vanea 😄😄😄tak teď jsem se zasmala 😄😄😄

Holky já dostávám odjakživa pyžama co XL někdy i XXL..teď jsem teda oplacana ale dostávala jsem je i když jsem měla vel s/m 😄

vanea
24. črc 2017

@novamamina je to jedna z mých babiček (ta od táty) 🙂 máme totiž ještě obě budoucí "prababičky" ode mně i od manžela, ty od něj nám naštěstí nic nenabízí a od nás je obdarovávací tato jedna, ta druhá nám dala peníze a koupila polární fusak od značky od které máme kočár, takže ta je nejvíc nejlepší, přitom je jí 80:D no a budoucí babičky (moje máma a manželova) jsou docela v pohodě, moje máma je přísnější a poslouchá nás, manželova šíleně rozmazluje už jednoho vnoučka a dělá si vše po svém, ale mám pocit, že k nám si to nedovolí, protože bychom tam s manželem dítě nedávali na hlídání, kdyby dělala něco vyloženě proti nám a my to zjistili🙂 (teď neberu hračky a dárky, to prostě kdyžtak bude skladovat u nich, ne u nás) on stojí v tomto za mnou a má stejný názor naštěstí, takže tam snad problém nebude🙂 ale člověk míní....:D psa nám rozmazluje, tak uvidíme=)