Jak na křtiny? Sama pokřtěná nejsem

mrsnikola
3. zář 2014

Ahoj dámy, vím že to sem asi moc nepatří, nevím, kam to vhodně zařídit, ale protože já sama jsem ve druhém trimestru, tak to píšu sem 🙂
Můj muž je pokřtěný, já ne, ale chtěla bych naše dítko nechat pokřtít. Jsou s tím určitě komplikace, když nejsem pokřtěná, tak ocením každou radu. Děkuji vám všem a přeji příjemný den

mrabbit
3. zář 2014

@mrsnikola Ahoj, já myslím, že by problém být neměl, jde spíš o faráře, na kterého narazíš 🙂 Já pokřtěná jsem, přítel ne, taky chceme nechat poktřtít. Mám ale zas pro změnu nepokřtěného bráchu, který chce jít za kmotra, tak taky nevím, jestli s tím nebude problém. Předloni byla nepokřtěná kamarádka svému synovcovi za kmotru a šlo to, silně věřící babička mi ale tvrdí, že kmotr musí být pokřtěný 🙂 A že se musí před křtem chodit na nějaké ty hodiny "kázání"... Ale teta zas říkala, že u nich v Brně mají lidi vytipované kostely, kde vědí, že jim dítě pokřtí, ať jsou oni sami pokřtění, nebo ne. A že se na žádné přípravy před tím chodit nemusí. Takže závěr je asi takový, že bude nejlepší zeptat se na podmínky přímo v tom kostele, kde byste to chtěli 🙂

loafeer
3. zář 2014

Chce to se opravdu zeptat konkrétního faráře, všude to maj jinak. My museli na dvě sezení, byla to nuda, ale dalo se to...Svatbu jsme meli kostele, oba jsme pokřtění ale s tím, že manžel do kostela životě nepáchl a je nevěřící. Na nepokřtěného kmotra jsem se ptala a to nám řekl, že by taky asi musel na nějakou přípravu

ninive211
3. zář 2014

@mrsnikola Záleží opravdu na tom, na koho narazíš, většina rozumných kněží s tím obvykle problém nemá, jen ten druhý nepokřtěný partner musí projít třeba jedním dvěma sezeními (jako při přípravě svatby v kostele, kdy je jeden nepokřtěný)
Ale jeden příběh přímo z rodiny - zrovna ségra se švagrem měli ten problém, že jejich farář (bohužel zároveň boskovický biskup a asi hodně bigotní katolík...no, spíš bych řekla prostě "debil") jim odmítl udělit povolení ke křtu mimo farnost (chtěli křtít v místě švagrova rodného bydliště), protože ségra není ani pokřtěná a neměli svatbu v kostele, měli civilní sňatek na zámku. Prý že pochybuje o tom, že by dítě bylo vychovávané řádně v katolické víře, když nejsou oba křtění :-/ I ten farář, co měl malou křtít (švagr u něj chodil ministrovat, je biřmovaný) kroutil hlavou, že se s tím ještě nesetkal, i měl dlouhou promluvu s tím boskovickým farářem, ale nehnul s ním, ten prý jedině by svolil, kdyby oba dva chodili min. půl roku přímo k němu na nějaké intenzivní přípravy a sezení a teprve potom on by se rozhodl, zda jsou tedy vhodní rodiče pro výchovu katolíka...no takže zkráceno, křtiny se tehdy rušily pár dní před termínem kvůli debilovi farářovi, ségra se vzpříčila, že šaška nikomu dělat nebude, že švagrovi by v katolické výchově samozřejmě nebránila, ale ona sama že nebude pokrytec a nebude prohlašovat něco, co nebude moct pak dodržet. A že pokud malá jednou dospěje k tomu, že bude věřit a bude se chtít nechat sama pokřtít, tak může. (jo a taky ten farář měl problém s tím, že kmotra malé je "pouze" pokřtěná, že není přímo biřmovaná!!!)

naomi6
3. zář 2014

@mrsnikola Ahoj, je to opravdu záležitost faráře. Oba jsme s manželem pokřtění (já jsem věřící, manžel ne), ale neměli jsme svatbu v kostele - to je jedna z podmínek ke křtu. Dceru nám pan farář i přesto pokřtil naprosto v pohodě, jen jsme museli na jedno jediné sezení. Syna jsme chtěli ale pokřtít v jiném kostele. Pan farář svolil, ale museli jsme chodit na katechismus - asi 5 sezení a navíc jsme spojili křtiny se svatbou, takže jsme si řekli to ANO ještě jednou v kostele - bez mše - tu jsme nechtěli a pak hned byli křtiny. Musím říct, že svatba v kostele byla nádherná, opravdu zážitek na celý život - teda aspon pro mě. Nelituju toho a i manžel byl dojatej a to není věřící. Kmotr musí být pokřtěný. Držím palce, abyste narazili na rozumného faráře a užijte si to. Je to opravdu krásný zážitek.

loafeer
3. zář 2014

tak to byl fakt mega debil...:o(.... a taky se divím, že mohl zakázat křtít jinde, je mu do toho vůbec něco? mazec

mrabbit
3. zář 2014

@ninive211 Tak to je síla. Ten člověk je očividně blázen a nejradši by pokračoval v upalování čarodějnic a vraždění nevěřících, ne? 🙂 Já bych nechala malou ráda pokřtít, ještě je teda čas, má se narodit v prosinci, ale za každou cenu co taky nepotřebuju, spíš kvůli babičce, že by měla radost, páč to taky dost prožívá. Já jinak do kostela nechodím, naposledy jsem tam byla jako malá, kdy jsme to měli od babičky povinné 🙂 Přítele bych tam nedostala a na přípravy žádné chodit nechceme 😀 Já těm jejich řečem stejně nevěřím, takže když tak nad tím přemýšlím, asi žádné křtiny nebudou 😀 Ségra to udělala dobře.

naomi6
3. zář 2014

@mrsnikola Ještě dodatek: kmotr by měl být dokonce biřmovaný, nejen pokřtěný, to jsem zapomněla napsat

ninive211
3. zář 2014

@mrabbit Hm, tak pokud ani ty nejsi aktivně věřící (tudíž předpokládám ani biřmovaná) a přítel není ani křtěný a zároveň nechcete chodit na přípravy, tak se obávám, že vám dítě stejně nepokřtí ani ten nejliberálnější kněz. Často je třeba podmínka, že jeden být křtěný nemusí, ale druhý tím pádem musí být i biřmovaný plus ta sezení s farářem. Švagr biřmovaný je, chodil ministrovat, se ségrou už i absolvovali právě nějaké to sezení u křtícího faráře a pak ten se zmínil (jen tak mimochodem), že by bylo asi dobré mít povolení od "jejich" místního faráře, když se jedná o křest mimo farnost...no a byl oheň na střeše. Povolení nedostali, příslušný farář v tomto případě přímo křest mimo svoji farnost zakázal.

denyzuza06
3. zář 2014

já nejsem křtěná muj manžel je pouze křtěný, rozhodně ne biřmovaný a máme obě dcery křtěné a to dokonce jako nemanželské, záleží jen a jen na faráři. Náš farář měl požadavek křtěnéh jednoho rodiče a křtěného kmotra nic víc nic mín....je to čistě na chuti a názoru faráře

mrabbit
3. zář 2014

@ninive211 No ono to je opravdu dle mě dost individuální. Jak jsem psala, kamarádka, co není pokřtěná, šla v pohodě za kmotru, nemusela nikam před tím chodit... A že by rodiče toho mimina chodili do kostela, o tom nic moc nevím 🙂 My teda o to budeme nejspíš "ochuzeni" 🙂 Snad to babička rozdýchá 🙂

denyzuza06
3. zář 2014

@mrabbit záleží taky na druhu náboženství, moje dcery jsou tedy křtěné v římskokatolické církvy. ale loni jsem chtěla stvrdit manželský slib na úřadě i v kostele a řimskokatolická by to neudělala, šli jsem k evangelikum a tam nebyl problém. takže pokud nejde přímo o tu nebo konkrétní církev,, pokud stačí tak jako nám prostě víra protože buh je přeci stejně jen jeden tak bych zkusila jinou církev, pokud nejste praktikujici tak je to jedno

andelka
3. zář 2014

@denyzuza06 u ŘKC přece není problém mít svatbu v kostele po úřední svatbě. I když státu stačí jedna, klidně můžete mít dvě, ale napřed civilní a pak církevní.

Nevím jak je to u jiných církví, ale u ŘKC je nutnost mít pokřtěného kmotra. Když není může být jen svědek křtu, ale kmotr jako takový musí být pokřtěný. Měl by být i biřmovaný, ale od toho se ustoupilo, protože biřmovaných je dost málo.
@mrabbit by mě zajímalo co to je za církev kde kmotr nemusí být k té cíkrvi nějak příslušný.

denyzuza06
3. zář 2014

@andelka není problem mit svatbu v kostele za normalnich okolnosti, ale když jsou dvě nemanželské děti a nepokřtěná nevěsta tak toto už pro ně probllém byl 🙂 ale zase to bude asi farář od faráře 🙂

andelka
3. zář 2014

@denyzuza06 to asi jo..svatbou se ty nemanželské děti vyřeší a pokřtěný stačí aby byl jeden ze snoubenců.

denyzuza06
3. zář 2014

@andelka no prostě nas odmitli a evangelikum to nevadilo, nejsme praktikujici krestani a neuznavame rozdili mezi cirkvemi, pro nas je nad námi rikejme tomu treba buh a ten je jeden jediny pro vsechny, povazujeme desatero za kodex slušného chování a věříme že vše co člověk udělá se mu stejným dílem vrátí...křestani, katolici, evangelici, baptisti.....vsechno je to nesmysl

andelka
3. zář 2014

@denyzuza06 ono je to kus od kusu..kamarádka měla problém se svatbou (pokřtění sice v ŘKC oba byli, ale prakticky odmalinka patřili k jiné církvi) a jeden kněz je odmítl, a druhý ne. Je pak na každém jak si to ve svědomí zhodnotí. Je to podobné jako se křty, není platně daný jeden úzus. Někdo trvá na jasně daných podmínkách, někdo by křtil klidně plošně, že se to neztratí a už jen zájem rodičů o křest je plus a důvod pokřtít.

denyzuza06
3. zář 2014

@andelka taky si myslim že by ty cirkve měly být rády, že v naší postkomunistické zemi kde bylo náboženství co nejvice utlumeno a většina mé generace k němu vůbec nebyla vedena, chceme vest sve děti k víře a vracet je do církví místo toho aby nám házeli klacky pod nohy

mrsnikola
autor
4. zář 2014

@ninive211 muzu ti rict, ze ten pribeh je sila. Ale moc dekuju za zkusenost.

vsem moc dekuju, na netu skoro nic neni, ceho bych se mohla chytit a byt je muj muz pokrteny, nic o tom nevi, takze jeste ze vas holky mam 🙂

ninive211
4. zář 2014

@denyzuza06 Přesně to si říkám taky, místo toho, aby byli rádi, že mají nové ovečky, tak dělají problémy. Já tedy věřící ani křtěná nejsem, manžel se sám prohlašuje za "fanatického ateistu", takže toto naštěstí řešit nemusíme. Já jsem možná tak "něcista", věřím v "něco", říkejme tomu energie, příroda, duchové, něco, co nás z vnějšku ovlivňuje a působí na nás, něco takového možná kolem nás je; nevadí mi náboženství jako takové a víra v Boha, v tomhle jsem tolerantní (na rozdíl od spousty netolerantních katolíků), spíš mi vadí institut církve jako takový, právě třeba i kvůli podobným přístupům k věřícím - můžeš být věřící, modlit se třeba 5 krát denně doma, dodržovat desatero, ale když aktivně nechodíš do kostela, nechodíš každou chvíli ke zpovědi a nedrmolíš modlitby s ostatníma katolíkama, tak nejsi ten správný křesťan! :-/

denyzuza06
4. zář 2014

@ninive211 já ty "správný křestany" přimo nesnáším...dost často je to banda pokrytců...znám spousty těch správných co chodí do kostela každou neděli a ve stylu "bylo nas pet" se vyzpovidaji a tim je to smazany, za desatek a par odpustku muzou všechno...nesnasim fanatismus jakehokoliv nabozenstvi, lidi sami nemyslej jsou ovce a toho se možná současná církev bojí když se brání našim dětem, že už budou přiliš informovaní, že nebudou "poslušní".......jinak mi to žádnou logiku nedává

susanne88
4. zář 2014

@ninive211 no to je děs teda....kolikrát z toho dělají...a pak se diví, že neni moc věřících ...bodeť by jo...🙂 tak mě tak napadlo...co když ani jeden z rodičů neni pokřtěný a pak najde cestu k Bohovi během života v dospělosti a chce pokřít své dítě...?...🙂 tak tedy u takovéhoto faráře by něměli šanci...🙂

denyzuza06
4. zář 2014

@susanne88 může se nechat pokřtít i dospěli ale musí chodit na katecizmus. ditě nekřtěných rodičů si myslím nemá šanci

susanne88
4. zář 2014

@denyzuza06 děkuji za odpověď, myslela jsme si to...jen mě to zajímalo...🙂

pavlinar
5. zář 2014

Ja bych to nechala, at se dite rozhodne v dospelosti. Tim, ze bude pokrtene, se z nej nestane krestan, A i kdyby ano, tak krestan se u me fakt nerovna dobry clovek. A vubec nechapu pripady typu.. mama nepokrtena, tata ano, ale tim to konci.. a dite musi mit krtiny "za kazdou cenu". Pochybuju, ze v takove rodine ho budou vychovavat k vire, takze o novych oveckach neni rec. Chapu, kdyz jsou oba pokrteni, birmovani, vychovani ve vire.. ze tedy toto chteji i pro svoje dite. Jinak mi to kolikrat prijde jako divadylko pro pribuzensto a jako hezkej obrad v kostele&oslava...

terebo
3. led 2017

@mrabbit Nemate nahodou tip na nejaky ten Brnensky kostel nebo farare? Premyslim koho oslovit ohledne krtin na duben nebo kveten.

petuliee
3. led 2017

@mrabbit s těma kostelama v brně by me to zajimalo přítel chce pokřtít děti. ale já pokrtena nejsem a nechci byt 🙂

mrabbit
4. led 2017

@terebo @petuliee Holky, přesně nevím, nejsem z Brna, jen tam mám tetu 🙂 A ta mi kdysi říkala, že v Brně už mají lidi vyhlídnuté kostely, kde je to takové benevolentnější. Bydlí v Králově Poli, tak možná ten kostel tam kousek od nádraží.
My nakonec pokřtít nenechali. Museli bychom docházet asi na 10 sezení, což manžel odmítnul. Pak mě velice zarazila reakce toho kněze, když jsem mu oznámila, že nakonec nebudeme nechávat křtít. Napsal mi docela hnusnou odpověď, že jak teda chceme, ale ať se zamyslím nad tím, co bude s dítětem, když nám zemře. Tohle napsat čerstvé matce... Takže jsem se jen utvrdila v názoru na církev. Nechci s nimi mít nic společného.