Jaké máte Vánoce?

danahladnickova
1. lis 2017

Maminky chtěla jsem se zeptat jak s dětmi prozivate Mikuláše a Vánoce. Jestli dětem k Mikuláši davate jenom nějaké sladkosti nebo i hračky a pod. A jestli volate četrty i domu nebo jak dárky předáváte? A jak u vas probíhá štědrý den. Mate nějaké zvyky a tradice které dodržujete? Kdy davate dárky pod stromeček nebo kdy ho zdobite apod. Zajímalo by me jak probíhají vánoce v jiných rodinách. Z dětství totiz nemam na vánoce moc dobře vzpomínky tak bych chtěla aby naše děti měly. Děkuji za odpovědi a omluvte chyby v textu. Datluju to na mobilu a ten si tam někdy píše co chce.

maggi
1. lis 2017

Na Mikuláše dáváme sladkosti a třeba jen nějakou malou hračku, nebo časopis. Většinou je tam i nějaká ta brambora pro syna, protože ten občas zlobí. 🙂 Večer na Mikuláše dáme talíře na okno s lístečkem se jménem a ráno tam děti najdou sladkosti. Vím že když jsem byla malá, tak ostatní dostávali nadílku už večer na Mikuláše, ale my to vždycky se sestrou dostávaly až ráno a to se mi líbilo, takže to dělám stejně. Čerty jsme nevolali skoro nikdy, protože syn se jich hodně dlouho dost bál. Navíc teď mám i dcery a ty jsou hodně malé, takže čertovi se budeme letos vyhýbat. 🙂 Stromeček zdobíme už na konci listopadu 🙂 (vím, jsme blázni), protože si ho chceme užít co nejdéle. Dárky si dáváme 24.12. večer, to jedeme celá rodina k mým rodičům, kde se všichni sejdeme, i sestra a její rodina, takže to bývá hodně veselo. A druhou nadílku máme pak u nás doma 25.12., jelikož manžel je Angličan a tam se naděluje až ráno. Takže to máme takhle hezky rozdělené. Jinak žádné zvyky jako rozkrajovaní jablíček, nebo pouštění skořápek neděláme, po rozbalení dárků všichni sedíme zavalení hromadami balícího papíru, prohlížíme dárky a jíme studené rybí filé, to je taková naše tradice bych řekla. 🙂

nikyselen
1. lis 2017

K nam domu chodi Mikulas,certi a andel i presto,ze se dcerka certu boji(letos asi naposled/bude ji 7).Cert cte pergament a ona je vzdy hroozne hodna 😀😀 za hrichy musi preskocit metlu a dat ruku na to ze je hodna.Dostava sladke,ovoce apod..
Kdyz stihame casove jezdime na Mikulase do Opacna aj.
Na Vanoce kdyz byla mala tak jsme ji rikali,ze Jezisek nosi stromecek den predem jsme ho ozdobili vecer a ona rano mela oci na vrh hlavy.
Nyni zdobime spolu 23,jinak den u nas probiha bezne asi jako vsude pohadky,pohoda,cukrovi kdyz je hezky vychazka,snehulak.Vecer ja delam veceri cca na 6,kdy s tatinkem rozkroji jablicko,obcas pousti skorapky.Vecere dodrzujeme,ze se nevstava od stolu,pripitek a darky.Drive jsem je rozdavala ja,ted uz Eliska..
Letos tatka bude brat Elu asi na pulnocni ☺

Asi nic zvlastniho nedelame na zvyky si moc nepotrpime(nemame ani kapra nejime ho,zadny supiny pod talirem,liti olova aj.)

dosjan
1. lis 2017

@danahladnickova Dobrý večer, k Mikuláši dáváme ovoce, nějakou sladkost i nějakou drobnost - třeba něco na tvoření - modelína, omalovánky apod. Čerty domů nezveme - chodíme se dívat na akce pořádané městem, balíček doma dáme za dveře, že je tam nechali a pospíchali na mnohem zlobivější děti - kupodivu to budí respekt🙂 Stromek zdobíme 23. večer, když děti usnou, takže ráno mají překvapení, až budou starší, tak už budou pomáhat, zatím je to pro ně takové krásné napětí, zda tam ráno stromek bude či nebude. Na Štědrý den už pouze dopoledne obalím řízky, dám do ledničky, vše ostatní si připravíme den předem tak, aby na Štědrý den už nebyl žádný shon - dopoledne koukáme na pohádky, hrajeme si, po lehkém obědě (půst nedržíme, ale máme jen polévku) rovnou slavnostně prostřu na večer, abych pak už nemusela a jdeme na procházku na Kampu (s sebou bereme krabičku cukroví, pro děti čaj), my si na místě koupíme svařák, s ostatními zazpíváme koledy a pomalu se vracíme domů, doma začnu smažit kapra, převlékáme se do slavnostního, po večeři rozkrajujeme jablíčko, najdeme pod talířem šupiny z kapra, ochutnáváme chléb a vánočku, během večeře posloucháme koledy, máme i zvyk nevstávat během večeře od stolu - s malými dětmi dočasně pro náš pocit zrušený - ale snažíme se je u stolu udržet i tak, po večeři jdou děti s manželem do pokojíku a já jako uklízím nádobí ze stolu a u toho kmitám, nosím dárečky pod stromek (máme spojenou kuchyň s obývákem, tak nelze nachystat dopředu), v pokojíku si zatím pouští koledy a hlučně zpívají, aby neslyšeli, jak dupu a lítám sem a tam🙂, pak se s manželem vyměníme (ten jde jako na WC) a zatímco s klukama koukám z okna a vyhlížíme Ježíška, manžel zapaluje prskavky a zvoní - sejdeme se s ním v chodbičce a už běžíme ke stromku. Rozdáme dárečky - každý má svou hromádku a pak postupně rozbalujeme - každý po jednom a ostatní se dívají, rozbalování dárků si užíváme dlouho - rovnou si hrajeme, zkoušíme oblečení, nechvátáme. Pohádku v televizi si nahráváme a pouštíme mnohem později, nebo vůbec🙂 Po rozbalení dárků a vlastně ještě před večeří si voláme s prarodiči, ty pak navštěvujeme během svátků (bydlí v různých koutech ČR).

jitka0a
1. lis 2017

@danahladnickova Na Mikuláše dáváme dětem ovoce, už tak mají těch sladkostí přes rok docela hodně 🙂. Bud máme čerta přímo doma. Skupinka sousedů se vždycky domluví a příjdou 🙂, ti jim předají balíčky. Na Vánoce se díváme na pohádky, jdeme na procházku, pak si nachystáme stůl na večeři a rybu, salát mám vždy den dopředu udělaný. Navečeříme se a všichni umýváme nádobí, pak se jeden z nás vytratí a donese dárky pod stromeček a někde na netu chlap stáhl zvuk zvonečku, tak zazvoní a jdeme se podívat co je pod stromečkem 🙂

pmikesova
2. lis 2017

Tak u nás budou letos Vánoce poprvé, loni měl malý rok, tak jsme to ještě moc neřešili. Bohužel to nelze udělat, jako u nás, když jsem byla malá. Kdy se obývák zamknul, aby to tam mohl Ježíšek připravit a cca od 12 se tam nesmělo. A pak večer, to bylo překvapení, kde se tam vzal stromeček a dárky, do teď na to ráda vzpomínám. Nicméně, u nás to tak nelze. Obývák je spojený s jídelním koutem. Takže to plánují asi takto. Dopoledne pohádky, procházka. Pak lehký oběd. Potom příprava stolu na večer, pohádky, okolo 5 večeře a pak večerní procházka. Kousek od nás se x let schází dva hráči na trumpetu a zahrají si u lesa jen tak pár koled, takže to si poslechneme a pak domu na dárky. Já nebo manžel se trochu udržíme než odejděte a nandame připravené dárečky pod stromeček, který ozdobíme 23 v noci. Až přijdeme s procházky tak zazvoní Ježíšek. Pak rozbalování dárků a jestli stihneme tak pohádka. Čerty domů ještě zvát nebudeme. Půjdeme na mimimikulasskou do MC, a pak já poradám Mikulášskou v Sokole, tak ho vezmu asi tam. A později čerti přijdou, ale nikdy ho větraná neštěstím a strašit nebudu, nemám to ráda. Takže čert bude vždy spíš, takový hodný čertík, který bude chtít podrbat záda a za uchem a tak.

babanci
2. lis 2017

Na Mikuláše dáme vnoučatům nějaké zdravější mlsání, té malé se ještě cukr zakazuje, tak moc nevím, co vymyslím. Přidáme asi nějakou hadrovou panenku. Na Vánoce se moc těším, už vymýšlím, do jaké barvy letos vyladím a jak zabalím, co upeču, chtěla jsem dát dárky každému do látkového obalu, tak to už abych začala šít. 🙂 Řekli jsme si letos, protože každý rok to šíleně přeháníme, že to už nebudeme dělat. Dospělí 1, 2 dárky a dětem 3, 4. Dospělí si dáme spíš zážitkové dárky, půjdeme spolu za kulturou nebo pojedeme na welness. Máme to tak rádi, hlavně se užít a spolu něco zažít. Když byly děti malé, poslala jsem je vždycky před večeří na procházku s taťkou a mezitím dala dárky pod stromek. Ten jsem zdobila vždy večer před Štědrým dnem, strašně si na tom zakládám, ladím dokonale, zdobím strom i 5 hodin. U toho upíjím domácí vaječný koňak a užívám si to. 😀 Jeden rok, to si pamatuji obzvlášť, jsem koupila živý stromek v květníku, ten nastříkala metalickou barvou do bronzova a pak vyladila do stejného odstínu vše ostatní. I karamelky jsem si vyrobila na stromeček sama , zabalila do celofánu, napsala na ně jména všech z rodiny... ráno nejmladší dcera, co ještě pořádně nemluvila, říká... teda, maminko, ten je jak z čaposisu. 😀 Taky peču 27 druhů cukroví. Jsem prostě vánoční nadšenec. Vařit nemusím, to dělá na Štědrý den a každý další den v roce můj muž. Ten se stará. aby bylo, co do hrnce a já, aby bylo doma hezky. 🙂

zdendula82
2. lis 2017

K nám Mikuláš s čerty taky nechodí. Jako malá jsem z toho měla docela trauma. Takže dceři nechává Mikuláš punčochu se sladkostmi, ovocem a drobnými dárečky (třeba takové ty pytlíčky s překvapením) na okně 5.12. večer. A samozřejmě dostane 1.12. adventní kalendář, aby mohla počítat, kdy přijde Ježíšek 🙂 Letos jí kalendář vyrábím. Pár dní před Štědrým dnem si dojedeme pro čerstvé pstruhy, co tady u nás chovají. Stromeček zdobíme s manželem 23.12., když jde dcera spát, takže ráno už stojí stromek v pokoji 🙂 Pak snídáme vánočku, k obědu máme kyselo a houbového Kubu a k večeři dělám rybí polévku a vídeňský bramborový salát (víc nám chutná a není po něm tak těžko) s pečenými pstruhy. Po večeři jde manžel s dcerou venčit psa a já lítám a nosím dárky, protože máme kuchyň s jídelnou a obývákem dohromady, tak tam nemůžou být dárky dřív. Žádné zvláštní zvyky neprovozujeme. Letos budeme mít miminko, takže ty vánoce budou asi trochu hektičtější, ale těším se. Miluju vánoce. Vždycky s dcerou postavíme betlém a doma to zdobíme. Manžel každý rok brblá, že je toho moc, ale stejně se nakonec nechá strhnout a zdobí okna žárovičkami 🙂

ejmate
2. lis 2017

Ahoj 🙂 Tak u nás to vždy bylo tak, že k Mikuláši se dostávalo hlavně ovoce a sladkosti. Čerti, anděl a Mikuláš přišli až domů do obýváku, dítě řeklo básničku a dostalo odměnu (tašky s ovocem/čokoládou připravené přede dveřmi pro Mikuláše).
Na Vánoce zdobíme stromeček buď 23. večer nebo 24. ráno. 24. večer se šli děti s babičkou projít po vesnici a mrknout na výzdobu a jestli už neuvidí Ježíška - rodiče během toho nanosili dárky ke stromečku v obýváku a zavřeli dveře, abychom pak Ježíška nevyplašili. Dali jsme si večeři, u které hrály koledy a když všichni dojedly, táta šel přiložit do kotle, což obnášelo zazvonit zvonečkem a ohlásit tak, že Ježíšek už tu byl. Potom děti rozdali všem dárky a po rozdávání dárků jíme studenou mísu, což je z piškot, šlehačky a konzervovaného ovoce, posypané kakaem. Těším se na to celý rok 😀
Nějak mi nedošlo, že už je listopad 😀 asi bych měla začít shánět dárky 😀

danahladnickova
autor
2. lis 2017

Maminky děkuji všem za vaše příspěvky a směle pište dal, krasne se to čte😉

drzticka81
2. lis 2017

Tak my si uzivame cely advent-zacneme rozsvecenym stromkem na namest, vytvorime adventni venec, kamoska mi usije adventni kalendar-do ktereho davavm drbne darecky a sladkosti,na mikulase pujdem do loutkace (mikulase dela nas tatinek), pak doma dostanou za okno-sladkosti,ovoce a nejakou drbnost (letos male lego)plus balicky od babicek,pujdem se na certy podivat do mesta na trhy-tam svaracek,trdelnik,bramboraky, urcite o adventu zajdem k babickam, do divadla-chtela jsem nejake predstaveni pro deti-uvidime. ....urcite upeceme nejake cukrovi.....navstivime vanocni dilny ve skolce-proste si to budem uzivat-ja uz chci mit v listopadu vse tak nejak uklizeno,darky uz mam-jen zabalit,udelat kalendare........rada bych sla na vanocni koncert,ale letos to nevyjde-mame male miminko.....23. nazdobime stromecek, pripravim salat,24.chdime dopo na prochazku na hrbitov a pak uz se tesime-na snidani vanocka, na obed lehci polivku, udelame svicen z jablicka, pak uz vecere-zvyky dodrzujeme, supiny pod talire, krajime jablicko, minule jsme lili olovo-urco zopakujeme, mame hrachovku a salat deti brambory, rizek,muz kapra 🙂)) cukrovi mnam....ja uklidim, poslu deti s tatinkem na balkon vyhlizet jeziska-zapaluji prskavky,at nas vidi, ja prupravim darky a jdu se vymenit s muzem,ten zazvoni a uz je ten krasny cas........jsme spolu,koukame na darky,zkousime,hrajeme si,ulozime deti a kouknem se na neco se sklenkou vina 🙂)) na druhy den jdeme k jedne babicce,dalsi den k druhe 🙂)) mezi svatky pozvem prarodice k nam-mame to proste prorodinne 🙂))))

janawaes
2. lis 2017

@danahladnickova Tohle budou nase prvni spolecne Vanoce co si s Kubikem uzijeme poradne 🙂, na mikulase asi dame ovoce, na cokoladu a sladkosti ma jeste cas. Na Vanoce mame pro nej par darku, jako vlackodrahu a knizky, proste co ho bavi 🙂