Jaký je váš Štědrý den?

hojda
15. pro 2013

Už se nám to pomalu blíží, tak by mě zajímalo, jak se slaví v českých rodinách? Co celý den děláte, jaké máte zvyky, pověry (co se má a co se nemá dělat), co jíte, atd ?. Moc se těším na ty méně známé🙂.

blahova_andrea
15. pro 2013

já se teprve snažím to rodince nějak vymyslet, ale už máme sehnané oříšky na lodičky do umyvadla a také olovo na lití, chodíme krmit zvířátka nebo aspoň kačenky a nasypat do krmítka na stromě, klasika jsou pohádky a vyhýbáme se masu jako takovému, půst ale nedržíme. pohádky a cukroví ani nemá smysl zmiňovat 😀 já teda nejím kapra, takže jakákoliv jiná ryba a bramborový salát a polévka luštěninová - čočková nebo hrášková. loni jsme měli všechny děti, takže jsme šli na procházku a krmení a mezitím se u nás stavil ježíšek a tak se celá rodina (ano, i ti co bydlí pod námi) sešli u nás na jedno veliké rozbalování. letos budeme mít jen toho nejmladšího. uděláme si někdy dřív vánoce u nás a až si to užijeme a pohrajeme, tak teprve půjdeme rozbalovat a vánočnit se dolů. stromeček budeme zdobit ještě před vánoci, u nás se to tak dělalo. ale vím, že někdo zdobí až na štědrý den. víc mě toho zatím nenapadá. taky budu ráda za nějaké typy, co by šly okoukat 😉

veruunek
15. pro 2013

my ráno ozdobíme stromeček, potom vyjedeme na objížďku hřbitovů a rodičů, s těch mých manžel obědvá černého Kubu, já ho nejím, tak držím půst. Pak jdeme na procházku na větvičky a jedeme domů, kde uděláme večeři (kapr, salát, řízky kuřecí a vepřové), upravíme se a klasika- večeře, dárky, pohoda a pohádky 🙂

lenkazdenek
15. pro 2013

Tak u nás se stroměček zdob 23.12 večer,malá pomáhá ,ráno se nasnídáme-u nás nejede vánočka takže je buď štrůdl nebo medovník ,dopoledne se jede na hřbitovy a pak jedeme dát zvířátkům do lesa něco na zub ,odpoledne se vrátíme ,koukáme na pohádky,během dne máme na stole akorát chlebíčky . Večer je u nás polévka s játrovými knedlíčky,řízek a bramborový salát. Před večeří ještě pouští lodičky z oříšků a pak už klasika,večeře,po večeři jdeme s malou vyhlížet ježíška a tatínek tam mezitím nanosí dárky ......

romcovaklarka
15. pro 2013

Půst teda nedržíme, ráno snídáme vánočku s kakaem, pak ozdobíme stromeček, jdeme na procházku, na oběd máme kubu, koukáme na klasické pohádky, lijeme olovo, pouštíme oříškové lodičky; a večeříme brzo, tak v půl páté - hrachovou polévku a rybu/řízek (podle osobních preferencí) s bramborovým salátem. No a pak prskavky, koledy, dárečky. Teď jak jsou děti, tak já se s nimi "schovám" nahoře a tatínek dá dárky pod stromeček.

hojda
autor
15. pro 2013

A co pověry? Na Štědrý den nemá být povětšené prádlo? Taky je prý pověra, kdo z okolních domů večer první rozsvítí, tam v domě ten rok někdo zemře????

marcicek84
15. pro 2013

den předem máme nazdobený stromečeka zabelené dárky, udělaný bramborový salát, udělaný úklid, o štědrém dni vstaneme a začneme chystat po poledni večeři,přitom jsou puštěné pohádky nebo koledy - na večeři děláme hrachovou polévku, osmaženou housku, kapříka, ovoce, cukroví, chystáme také vánoční stůl...před večeří se všichni stihneme dát do gala (sprcha,sváteční oblečení atd.),ono se to nezdá, ale k večeři usedáme kolem půl šesté...Co se týče půstu,tak něco malého snídáme,ale pak už neobědváme,pouze večeříme...pak jdeme na dárečky...jinak po večeři kosti pálíme v ohni,aby neškodil,kdo chce loupe oříšky nebo krájí jablíčko,aby věděl jak na tom budev příštím roce zdravotně. Mí rodiče dělají rybí polévku a se vždy dátrochu kocourovi nebo psovi, aby mohl o půnoci promluvit lidskou řečí.Když celý den nejíme maso,tako půlnoci bysme měli vidět zlaté prasátko. Na večeři nemáme talíř pro hosta,věříme,žekdyž sedáo lžíci navíc, že nás příští rok přibude,nevstáváme od štědrovečerního stolu,abychom v dalším roce neodešli,usedáme a vstáváme společně...

karotky
15. pro 2013

U nás dopoledne kluci ozdobí stromeček,já udělám bramb. salát,v poledne jdou spát do jiné místnosti,než je stromeček a já tam mezi tím naskládám dárky(oni stále věří tomu,že Ježíšek 😵 ),zamknu a když se kluci vyspí,jde se smažit kapr,večeřet a hurá ke stromečku.Při 2.dětech a nulových babičkách už není tolik času na rozjímání a nasávání atmosféry,ale časem budu na tyto svátky vzpomínat jako na ty nejkrásnější Vánoce v životě 😉

karotky
15. pro 2013

V poledne si dáváme k obědu rybí polévku 🙂

weweruschka
15. pro 2013

Holky a jak to udělat s dětmi když večeříte ve stejné místnosti, kde máte i stromeček viz společné místnosti kuchyně s obývákem??? V novém baráčku to tak budeme mít a tak budu ráda za každý typ. 🙂

karotky
15. pro 2013

@weweruschka ,.........................co takhle dát stromeček do dětského pokoje?

ia.
15. pro 2013

@weweruschka my to tak máme a po večeři se jdeme všichni podívat nahoru do pokojíčku z okna a vyhlížíme Ježíška. Manžel tiše odejde, když se děti ptají tak řeknu, že je na záchodě...dává dárky pod stromek, já rozptyluju děti a "jako" vidím světýlko atd...a on pak zazvoní a běží za námi...

lenkazdenek
15. pro 2013

@weweruschka my kvůli tomu máme stromeček v ložnici ,jinak bych to řešila tím,že bych se šla třeba s dětma podívat ven jestly už není ježíšek na cestě a mezitím by tam manžel dal dárky...

@hojda tak tu pověru s tím prvním světlem neznám ..,ale zdá se mi to divný,kdyby to měl dodržovat každý tak všichni sedí po tmě 😀 😀

imzadi
15. pro 2013

@weweruschka jako po kazdym jidle jdeme umyt ruce a nahodou jdeme do horni koupelny v patre😀 tam se zdrzime u vyhlizeni jeziska u oken a mezi tim muz vse nanosi a zazvoni,zapali prskavky a my schazime dolu

Jinak co se tyce jidla tak rano vanocka, obed zelnacka a vecer salat a ryba,rizek a klobaska...pred veceri poustime lodicky a krajime jablicko...

Dopoledne jdeme na prochazku za zviratky a vzdy jim neco neseme....odpo poharky a ja mezitim litam v kuchyni...

A stromek uz mame nazdobeny ted😀 😀

cenichmat
15. pro 2013

U nás se ta vánoční tradice teprve tvoří. Ozdobíme stromek večer před štědrým dnem, ráno ke snídani vánočka, pak procházka a případné krmení kachniček na rybníčku. K obědu kuba, pak ještě malá chodí spinkat. Odpoledne krátká procházka no a pak už chystání večeře, zkusím udělat rybí polévku, uvidím jaký bude mít úspěch. Pak kapr a salát, a pak půjdem s malou do pokojíčku a tatínek pustí oknem dovnitř Ježíška a zazvoní zvonečkem. Pak už dárky, mlsání cukroví, koledy. Pro nás pak pohádka (televizi malá ještě nebere). Večeře bude asi v pět, abychom to vše stihli vyřídit do pohádky, co začíná na ČT v sedm. No a jinak co se týče pověr, tak samo nevěším prádlo a snažím se, aby nebylo ani žádné nevyžehlené. Pak až bude malá starší, tak asi budem rozkrajovat jablíčko, pouštět lodičky a mooožná se pustíme i do lití olova.

hojda
autor
15. pro 2013

@weweruschka PO večeři jdu s dětmi do dětského pokoje a čekáme až dá tatínkovi Ježíšek pokyn, že nás může zavolat. Zvoneček zazvoní🙂 Stomek bych v pokojíčku nechtěla, tady si ho více užijeme všichni.

hojda
autor
15. pro 2013

@lenkazdenek To je pověra od mé tchýně 😀 tak má těkovýchto pověr mraky. Třeba, že dítě se nesmí do jednoho roku podívat do zrcadla, jinak nebude mluvit..... Tak by mě jen zajímalo, jestli to zná ještě i někdo jiný, nebo je to pověra jen její 😀

leni78
15. pro 2013

Rano strojime stromek, cukroví, postime se. Obalim řízky, kapra a klobasy a dám do lednice. Jdeme se projít a k rodičům. Večer jdeme domu, začnu smažit, strojit stůl, veškeré jidlo musi byt kolem stolu, nikdo nesmí počas večeře vstát od stolu, jinak uz se příští rok nesejdeme. Pritom běží v telce pohádky. Před večeří vzpomeneme na své nejbližší, kteří nejsou s námi. Pak už dárky, na večer mam jeste chlebíčky a zerem jak zjednany ze uz se nam ani na půlnoční nechce. 🙂

rory_g
15. pro 2013

@hojda tak ty pověry Tvé tchyně jsou zvláštní 😅 Naopak se doporučuje zrcadlo i miminkům pro dobrý rozvoj 😉 Já znám jen s tím prádlem, co se týká Vánoc, a jinak, že se dítě nemá do roka stříhat, nebo se mu tím zkrátí život.
Jinak zatím nemáme Štědrý den udělaný nijak, plánuju do budoucna nějak skloubit různé tipy, třeba co tady dává @lita (žije v USA) s Elfem, to se mi moc líbí..a pak klasiku naši, stromek jsme zdobily se ségrou a s mámou (táta u nás nebydlel) 23.večer nebo 24. ráno, dávaly jsme si záležet, aby se Ježíškovi líbil a nechal nám tak pod ním dárečky 🙂 Po večeři nás máma vyhnala do pokojíčku, abychom Ježíška nevyplašily, bo ho přeci nikdo nesmí vidět. No a pak zazvonil zvoneček, tak jsme běžely do obýváku a už tam byly dárečky 🙂 Tak uvidíme, jak to bude v budoucnu vypadat. Jo a pak jsme ještě z okna volaly Ježíšku děkujeme 😀

hojda
autor
15. pro 2013

Ještě jsem našla toto:

Kouzelný ořech
Večer před Štědrým dnem si nachystáte k posteli vlašský ořech. Ráno, ihned po probuzení ho rozlousknete a nalačno sníte. Účinek je ohromující - celý rok vám dají pokoj blechy a štěnice!

Sníh pro krásu
Jestliže napadne čerstvá sněhová pokrývka, dívky a ženy neváhejte! Bosky vyběhněte ven - chodidly do vás vnikne síla a zdraví. Nezapomeňte se také sněhem pořádně umýt! Tato pohanská kosmetická procedura zaručí skvostný vzhled všech partií vašeho těla, kterých se sníh dotkl.

Mazání medem
Chcete být po celý rok oblíbení? Namažte si po ranním obřadném mytí skráně medem. Jak dlouho se má nechat med působit? To už lidové praktiky neříkají. Nezbývá, než vyzkoušet.

Kapří šupiny
Šupiny z vánočního kapra ukryté v peněžence vám zajistí dostatek peněz (dokud je neztratíte). Stejnou službu vykoná drobná mince ukrytá pod talířem (nebo ještě lépe držená v levé dlani) při štědrovečerní hostině. Účinek kouzla lze posílit, sníte-li mísu čočky. Do roka zbohatnete.

Pro vdavekchtivé
Déle přinášíme několik kouzel pro všechny, kteří usilovně touží po manželském svazku.

Vdavekchtivým dívkám např. dobře poslouží, když během večera tajně seberou devět patek od vánoček. Do roka se objeví ženich.

Třesení bezem
Obřad je vhodný pro osamělé dívky i chlapce a je nutno ho vykonat tajně! Po večeři se nepozorovaně vykradete k nejbližšímu bezu, pořádně s ním třesete a současně pronášíte zaklínadlo čili orakulum: "Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý (milá) dnes."

Budete-li mít štěstí, z rasy a povahy štěkotu lze usuzovat na kvality příštího partnera. Odpoví-li vám jezevčík nebo podvraťák, díru do světa s ženichem asi neuděláte. Bernardýn může znamenat řezníka, kulturistu, ale také muže holdujícího alkoholu, pudlík nafintěnou nebo a ufňukanou ženušku. Fantazii ve výkladu se meze nekladou, naopak, nechte se unést svou intuicí. Také bedlivě naslouchejte odkud štěkot, kňučení či zoufalé vytí přichází. V tu stranu se pak můžete vydat partnera hledat.

Házení pantoflem
Dobře známé házení pantoflem prozradí budoucnost se zárukou pouze dívkám, které už mají známost. Dá se provádět dvojím způsobem. Začátečnice hází rukou, pokročilejší a odvážnější ho vykopnou přímo z nohy, jedno zda pravou nebo levou. Zásadou je ale stát vždy zády ke dveřím. Špička směřující ze dveří znamená do roka svatbu. V opačném případě máte zaručenou volnost a svobodu přinejmenším do dalších Vánoc.

Zdvihání štěstí
Připravte si sedm hrnečků a sedm symbolů. Například minci = bohatství, uhlí = problémy, prsten = svatba, kus hřebínku = nedostatek, šáteček = cesta, chléb = štěstí, figurka dítěte = dítě. Potom symboly přiklopíte hrnečky. Hadač musí mít zavázané oči a před hádáním mu hrnečky promícháte. Z jednoho naslepo vybraného hrnečku potom v okamžiku zjistí, co ho čeká napřesrok.

hojda
autor
15. pro 2013

@rory_g No nejlepší rada od ní je k dítěti, nech ho křičet ať si posílí plíce.........

rory_g
15. pro 2013

@hojda no...tak to je super tchyně...jo, moje mi ještě povídala, že se nesmí na hřbitov s kočárkem, ale to už nevím proč

rozzaarka
15. pro 2013

@hojda 😀 nekde jsem cetla cely vycet podobnych skvelych rad 🙂

chris_n
15. pro 2013

@hojda nedelame v podstatě nic... jen se připravuje jídlo na večeři a balí dárky 🙂

zereta
15. pro 2013

U nás Štědrý den probíhá následovně. Ráno k snídani vánočka od babičky. Poté se zdobí stromeček, když jsme se segrou byly ještě hodně malé, tak nám stromeček nosil Ježíšek až večer - to jsme s mamkou šly na procházku a taťka čekal na Ježíka doma, aby mu pomohl, protože stromeček je moc těžký - no a stromek zdobil v tu dobu tatka, když už jsme byly ve věku, kdy jsme měly zájem, tak mamka řekla, že Ježíšek toho má moc a že mu teda ulehčíme a stromeček si ustrojíme už ráno sami. K obědu máme vždy vinnou klobásu se zelím a bramborem. Po obědě se obalí kapr, br. salát máme už z předešlého dne, aby se rozležel. Pak buď se jde na procházku nebo se koukáme na pohádky nebo hrajeme deskové hry. Kolem páté se začínáme chystat na večeři. Když jsme byly malé, tak nás se segrou mamka poslala se koupat společně a mezi tím nanosili s tatkou ke stromečku dárky, pak už se do pokoje nesmělo. Ke štědrovečernímu stolu zasedáme zásadně pěkně oblečení. Jakmile zasedneme, tak už od stolu nikdo nesmí, dokud všichni nedojí. Pod talířkem na nás vždy čeká šupinka. Rozkrajujeme jablíčko. Pak už přichází na řadu dárky a cukroví - to během dne nejíme. No a letos to bude takto naposledy, protože příští rok už budu mít holčičky, ale budu se snažit o podobné schéma 🙂

beruska1989
15. pro 2013

@hojda tu pověru o světle říká i moje babička, a měsíc po vánocích 2008 nám umřel táta. ona nám to do teď vyčítá že jsme první rozsvítili☹, ale to s tím nemělo nic společného, srazilo ho auto, prostě blbá náhoda, ale jí už to nikdo nevymluví.

janii
15. pro 2013

@rory_g Me zase uz vice lidi reklo, ze tehotna a zenska do roku ditete by nemela na hrbitov.. Proc a jestli je to opravdu povera nevim... 🙂

rory_g
15. pro 2013

@janii no já jsem byla za dědou i mu pak malýho ukázat, tak snad jsou pověry jen pověry 😎

hojda
autor
15. pro 2013

@janii Já byla na hřbitově těsně před porodem. Procházka na hřibitov, pak zastávka v obchodě a pak se jelo do porodnice 😀

hojda
autor
15. pro 2013

@beruska1989 Vidím krajovou souvislost, do Votic to k nim není dalelo.

petrajurinova
15. pro 2013

@janii s tím hřbitovem je to pověra,s dítětem do roka se nemá chodit na hřbitov, protože prý nemluvně vnímá duchy a ti by si mohli neviňátko zavolat na onen svět.

K průběhu Štědrého dne - u nás to máme tak, že ráno posnídáme vánočku a kakao, pak manžel s dětma nastrojí stromeček a já mezi tím nychystám a obalím řízky, které budou na večeři. Potom jdeme na procházku, zaneseme zvířátkům a ptáčkům do lesa nadrobené suché pečivo. Po návratu si dáme teplý punč (děti čaj) a koukneme na nějaké ty pohádky. Potom nachystáme stůl a dáme se "do gala" - než se osprchujou a obléknou děti a manžel já smažím řízky, a chystám ostatní jídlo k večeři, a když se jdu nachystat já, tak manžel mezi tím řízky dosmaží a nachystá na mísu. Pak jdeme večeřet - na večeři je hrachová polévka s osmaženou houskou, řízky (kuřecí a vepřové - kapra nemáme rádi) a salát (pro nejmladší vařený brambor, protože salát nejí), ovoce, ořechy s medem a cukroví.
Po večeři odnesu nádobí a jdu ho umýt a (tip pro @weweruschka) tatínek jde s dětma před barák rozvěsit a zapálit prskavky - já mezi tím nastrkám dárky pod stromek a vrátím se do kuchyně, kde v době návratu dětí předstírám, že ještě uklízím poslední talíře. Děti objeví dárky a jdeme rozbalovat.
V noci pak ještě jdeme na půlnoční mši.