Změna příjmení, kam si máme zajít?

maruska2014
16. kvě 2018

Ahoj mam velkou prosbičku..
Přítel by chtěl abych po x letech nosila jeho příjmení .. Dohodli jsme se na tom, že bych se nechala jen přejmenovat.. Shodli jsme se na tom s celou rodinou a že by jsme pak udělali nejaké mecheche ,,, Ale prosim poraďte jestli někdo z vás jste to tak někdo taky udělam kam si mame zajít ??? A co říct nebo respektive co pro to mame udělat,,, Předem děkuju

tercasv
16. kvě 2018

A svatbu neplánujete? 🙂 Píšeš, že když jste spolu x let 🙂 Ale samozřejmě neznám vaši situaci, finance, bydlení a tak 🙂 Jinak si myslím, že normálně na matriku a tam vám řeknou podrobnější informace

kaneshiro
16. kvě 2018

Zajděte na matriku. Co svatební obřad ve dvou, bez prstýnků, bez květiny, za svědky matrikářku a oddávajícího, obřad v sobotu nic nestojí...

maruska2014
autor
16. kvě 2018

Holky je to náročný finančně... Ale ta sobota by byla dobrá.. A dekuji ... jeste to navrhnu mozna to i tak dopadne jak pises o te sobote ..

terry1512
16. kvě 2018

Kamarádka se nechala přejmenovat po partnetovy poté co se jim narodila společná dcera. Zašla na matriku,uvedli důvody proč to chce a myslím že platila 1000,- za to.
Ale teda chtěli po ní fakt pádné důvody. Dělala to v Praze.

jancabr
16. kvě 2018

záleží, jestli se nechat jen přejmenovat, nebo udělat jen formální obřad a skutečně se vzít.
Pokud se necháš jen přejmenovat, nebudete manželé. Nevzniká SJM, nebudeš mít nárok na nějaké dědictví po partnerovi a podobné.
Pokud se chcete skutečně vzít, je možné to udělat zdarma, ve dny k tomu určené matrikou. Jen si předem vyberete termín, kdy přijdete buď se svědky nebo bez nich a proběhne obřad.

kaneshiro
16. kvě 2018

@maruska2014 když to bude jen formální sňateční obřad v sobotu tak jsou náklady 0,- 🙂

sobist
16. kvě 2018

Svatba finančně náročná být nemusí, vlastně tě nemusí stát prakticky nic - jen být v daný čas na místě se dvěma svědky. Připadá mi to jako lepší řešení, než se nechávat přejmenovat, zvlášť, když pak stejně budete dělat oslavu.. :D Ta finančně náročná bude. 🙂

My se brali jen se svědky, Šaty jsem měla z Tally Weijl (1000,-), prstýnky vyrobené u zdejšího zlatníka (5500,- za oba), kytka (400,-), boty z Vinted (200,-), předmanželská smlouva (cca 5-6000,-), fotky ze sálu od fotografky zajištěné městem při obřadech (700,-), následný oběd se svědky stylem "dej si co chceš" (2000,-) - ale ten den bylo fakt horko, jinak by to bylo asi víc. Takže nás to něco stálo, nicméně pokud většinu těch věcí oželíš, vyjde tě to hrozně levně. 🙂
Kytka - byla to blbost, šaty - už se do nich stejně nevlezu, koupila bych obyčejnější nebo v sekáči, prstýnky - ani jeden ho už nenosíme, spousta lidí s drahou svatbou mají nakonec stejně z chirurgické oceli, boty - vzala bych si jen ty sandále, na podpatcích nechodím a bylo to utrpení :D (měla jsem ty sandále na přezutí po obřadu, taky bílé, běžně nošené), předmanželská smlouva - to většina lidí stejně nechce :D, fotky - dělali jsme si pak i sami v parku a jsou mnohem hezčí, upřímnější, než strojené od fotografky, které prostě za moc nestojí a dneska bych už za to nezaplatila. 🙂
Manžel měl nějaký starší oblek, co pořád vypadá jakž takž, kupoval si kravatu, i když ji měl akorát na obřad a stála ho asi 100,-.

Takže se to fakt dá, pokud ti nezáleží na tom mít krásnou svatbu a být za princeznu a kdesi cosi. 🙂

vita_
16. kvě 2018

@jancabr Na dědictví samozřejmě nárok má, ne na tak velké jakoby byli manželé, ale nárok tu je ;)

cuuza
16. kvě 2018

Opravdu je jednodušší a levnější se vzít. Potřebuješ jenom vyplnit formulář, dojít na matriku a pak na 15minutovy obřad. Op atd bys měnila i tak, takže když už, tak bych do toho prastila být vámi. Nepotřebujete ani ohoz ani prstýnky, takže opravdu náklady nula.

jancabr
16. kvě 2018

@vita_ a jaký nárok, když by se nechala jen přejmenovat bez svatby a nebyla uvedená v závěti? Pardon, že řeším takovéhle katastrofické scénáře, ale stát se může cokoliv.

jancabr
16. kvě 2018

@vita_ už to vidím - druhá dědická třída - osoby žijící ve společné domácnosti, pokud nejsou děti a rodiče již nejsou na živu

vita_
16. kvě 2018

@jancabr Jistě může, předpokládám tedy, že žijí ve společné domácnosti, pak nezáleží na jméně ani na tom, jestli jsou manželé a nárok má. Dědí partner, společně s jeho rodiči. Pokud mají děti, tak dědí děti, v tomto má výhodu manžel, který by dědil společně s nimi.

vita_
16. kvě 2018

@vita_ I když jsou naživu.

snahnah
16. kvě 2018

@sobist Ono ani ty prstýnky být nemusí, stačí třeba nějaké půjčené symbolické jen na obřad 🙂 Ale zas pro mě to je určitý symbol a budu je chtít na památku 🙂

vineta
16. kvě 2018

@vita_ Pokud má ale zůstavitel děti, tak osoba ve spol. domácnosti nedědí.

vineta
16. kvě 2018

@vita_ promiň už to čtu. Jen mi ta informace přišla dost zavádějící.

vita_
16. kvě 2018

@vineta jen jsem to spojila dohromady ;), pro mě je jedno, jestli budu dědit já nebo naše děti

kaneshiro
16. kvě 2018

@snahnah my měli komorní svatbu pouze se svědky (šly nám maminky), kytičku z gerber, krajkové šaty z katalogu, jediné, na čem jsme šetřit nechtěli byly prsteny, v obřadní síni nás vyfotila matrikářka, potom jsme šli na oběd, kávu s dortem a šampaňským jsme měli v bytě 🙂

vineta
16. kvě 2018

@vita_ To jo, ale dneska má často kdekdo děti jinde, a třeba i manželku (to nebude tenhle případ)

karolly
16. kvě 2018

Nás vyšla svatba na 1500Kč. U nás ve městě první pátek a sobotu v měsíci mají oficiálně stanový oddací den a za oddání se nic neplatí. Měli jsme obřad jen se svědky a ani ne ročním synem tenkrát. Neměla jsem ani kytku, jen prstýnky z chirurgické oceli. Ještě jsme měli zkrácenou verzi obřadu, oddávající se jen zeptal, jestli se dobrovolně bereme a bylo. Za půl hodiny jsme byli se vším všudy odbytí 🙂

mku
16. kvě 2018

Me svatba vysla jen na cenu kytky, prstynky a obeda pro nas a svedky... sli jsme v riflich a trickach normalne na radnici 🙂 rodice to vedeli a respektovali, ze nic nedelame... oslavu jsme pak usporadali pro rodice pozdeji u nas doma formou grilovani

janawaes
16. kvě 2018

@maruska2014 Když jsem se na to ptala, tak se za to platí 1000kč a chtějí opravdu pádné důvody, to že se vám na rodila společná dcera není pádný důvod, protože chtějí aby se lidi spíše brali, než si jen měnili příjmení a taky mysli na to že si změníš úplně všechno, i v rodném liste budeš mít to nové jméno jako že ses s ním narodila.