Křest dítěte, jak, co, kdy a kde?

kcvrcekz
25. čer 2013

Zdravím všechny, zajímalo by mě, jak to chodí se křtem dětí. Ani jeden s přítelem nejsme pokřtění, ale malého bychom chtěli pokřtít, ale vůbec netuším co je potřeba a zda to vůbec jde. Děkuji za odpovědi..🙂

kupi
25. čer 2013

Tak u nás musela být, alespoň matka pokřtěná a museli jsme chodit na katechismus-asi tak deset hodin.

jenny.kay
25. čer 2013

@kcvrcekz Ano, pokud vím, tak aspoň jeden z vás by měl být pokřtěný. Známý to má opačně, manželka křtěná není, on se nechal na "stará kolena" pokřtít z vlastního přesvědčení - právě asi půl roku chodil na ony "kurzy" 🙂. Jen mi je trochu záhadou, proč chcete dítě křtít, když vy ani jeden křtění nejste. Pokud je to opravdu z víry, tak je to samozřejmě fajn. Ale už jsem se setkala u kamarádky s tím, že chtěla nechat dítě pokřtít, protože jí to přišlo děsně "cool", což mi přijde hodně mimo...Takže nejlépe se poradit s farářem, on vám už poví.

katyxq
25. čer 2013

Velmi pravděpodobně vám dítě kněz (alespoň tedy ten katolický) nepokřtí - a naprosto to chápu, vždyť byste při křtu slibovali něco, co nehodláte plnit. Nechápu, proč chcete dát dítě pokřít, když nejste ani jeden věřící.

jenny.kay
25. čer 2013

@katyxq Super článek!

katyxq
25. čer 2013

@jenny.kay Naše malá je pokřtěná, já jsem sice nevěřící, ale manžel je katolík, vím, že tenhle web sleduje, takže pokud něco ohledně víry potřebuju rychle zjistit, kouknu tam 😉.

dolda
25. čer 2013

@katyxq pokud dobře čtu, tak vidím, že nejsou pokřtěni o NE víře tu nepíše...

tvarohacek
25. čer 2013

možná u protestantů

ivkaj
25. čer 2013

@kcvrcekz u nás měl farář před křtem tyto požadavky: alespoň jeden z manželů je pokřtěný, svatba byla v kostele. Některý z farářů požaduje aby kmotr nebyl jen pokřtěn, ale byl i biřmován. Ono co farář, to jiné požadavky.

ivasad.
25. čer 2013

Tak my jsme měli nekřtěného jednoho kmotra, nekřtěného otce a svatbu na radnici, přesto nám děti pokřtili. Je to opravdu jen na požadavcích konkrétního faráře. Nám křtil jáhen.

vendullka
25. čer 2013

Tak u nás farář chtěla aby jsem byli oba pokřtění (to jsme byli) a svatba na úřadu mu nevadila, kmotr mu stačil též pokřtěný

kcvrcekz
autor
25. čer 2013

@jenny.kay
@katyxq
No jelikož naši rodiče nejsou věřící ani u jednoho, tak nás pokřtít nemohli nechat.. Tudíž neříkám, že věřící nejsme, ale také ani jeden nechodíme pravidelně do kostela,ale Neberu to jako "cool", ale jako přesvědčení o tom, že věřím. Nevím zda to píšu dost srozumitelně. A díky za odkaz katyxq.
Každopádně pokud to nepůjde. Jen maléhotak se prý mohu nechat pokřtít i já.

Všem díky 🙂

ivasad.
25. čer 2013

Ještě jsem zapomněla napsat, že můj manžel je dokonce podruhé ženatý, ani to nevadilo... Jak vidíš, musíš se zeptat přímo faráře tam u vás. 🙂

jenny.kay
26. čer 2013

@kcvrcekz Já to také nemyslela nijak špatně. Jak jsem psala, pokud je to otázka přesvědčení a víry, je křest naprosto v pořádku. Také ze zkušeností v okolí (my jsme s manželem křtění jako děti, ale naše potomky křtít nenecháme, ať se rozhodnou sami) vím, že záleží na konkrétním faráři, co bude požadovat. Obvyklým požadavkem bývá sezdanost páru a křest alespoň jednoho z nich a obvykle i kmotra. Nejlepší bude opravdu se domluvit přímo ve vaší farnosti.

andelka
26. čer 2013

Nepokřtěný kmotr nemůže být kmotrem, maximálně svědkem křtu. Pokřtít dítě nepokřtěných rodičů (aspoň jednoho) je teda megaliberální 😕 Problém s civilním sňatkem se obvykle (pokud to je vůbec možné) řeší tak, že před křtem proběhne církevní sňatek rodičů. Křtem se pár zavazuje vychovávat dítě ve víře a předávat mu ji, také určité hodnoty..takže tyhle věci by měli mít rodiče vyřešené předtím. Aby nelhali.
My jsme s mužem pokřtění v dospělosti, děti křtíme dřív (staršího v 5m, mladšího za 3týdny). Před křtem prvního dítka jsme měli schůzku s farářem, u durhého nevím, to zařizuje manžel, ale asi taky něco bude.

kupi
26. čer 2013

Ono je to doopravdy všade jinak, dneska mně kamarádka zvala na křtiny jejich syna a to je pokřtěný jenom otec malého a nejsou ani manželé.

andelka
26. čer 2013

Ono to totiž není sjednocené, existují dva "tábory"..jedni to vidí tak, že pro křest je potřeba určitá záruka, kterou dávají rodiče a kmotr, po kterých je tudíž potřeba něco vyžadovat (minimálně pokřtění, církevní sňatek, určité znalosti, nejlépe živou víru..). A druzí míní že křest se má udělovat v podstatě komukoli, že dítku se to "neztratí". Pak záleží na koho člověk narazí.

naomi6
26. čer 2013

@kcvrcekz My jsme s manželem oba pokřtění, já věřící, manžel ne (ale to jsme nahlas neříkali 😉 ). Brali jsme se na radnici. Když jsme se byli ptát v kostele, farář se ptal, zda jsme měli svatbu v kostele. Moc se na to netvářil, ale nakonec souhlasil s křtinami. Byli jsme tam jednou na nějakou konzultaci a pak vyplnili jen dotazník. To bylo celé. Ale opravdu je to individuální a záleží na každém faráři. Někteří jsou dost přísní. Takže držím palce, ať vše klapne

jana.vichova
10. zář 2014

Maminky muzu se zeptat jestli jste nekdo krtili starsi,treba pulrocni dite? Vim ze u miminek je to lepsi protoze sebou moc nehazi. Tak si nejak nedovedu predstavit jak napr. udrzim rousku na synovi a ani polohu v leze na rukou nema rad :(. Mate s tim nektera zkusenost? Doufam ze jen zbytecne plasim 🙂

petrakol
11. říj 2014

@jana.vichova Synovi bylo při křtu 8 měsíců a 12 dní 🙂 A všechno proběhlo víc než dobře. Rozhlížel se po okolí a pozorně poslouchal 🙂

sedmiteckas
11. říj 2014

@kcvrcekz Jak tady už pár holek píše, asi záleží i na knězi té oné farnosti, ale pokud nejste pokřtění ani jeden, bude to docela oříšek si myslím 🙂

diamanta
11. říj 2014

nevím zda to "muselo" být, ale ptal se nás, zda jsme křtění, zda svatba byla v kostele, no a potom je potřeba aby i kmotr měl křestní list, protože křest je o tom, že dítě povedete v nějakém duchovním povědomí, a právě rodina a kmotr by dítě měli vést, tedy musí sami takové povědomí mít. Křest je začátek výchovy křesťana, symbolický start nového života ve víře. Má to smysl, pokud věříte a chcete to samé pro své dítě. A v tom případě se můžete i vy nechat pokřtít....

diamanta
11. říj 2014

@jana.vichova prvního jsme křtili v roce, a chudáka faráře nebylo skrz ten řev slyšet. A to jsme mysleli, že už to bude lepší, protož první půl rok řval nonstop. Druhou jsme chtěli křtít už ve čtvrtém, ale dopadlo to díky nemocnosti v rodině až v sedmém, a ta byla podstatně klidnější.

monul88
11. říj 2014

Je to opravdu o faráři. Šla jsem za kmotru holčičce a kámoška jí má za svobodna a ještě žije s jiným než má dítě a holku jim pokřtil. Takže nejlépe si sednou s farářem co požaduje a nebo si najít v okolí někoho, komu tohle vadit nebude. Nevím jestli jí přilepšil i argument, že bude mít holka biřmovanou kmotru. A u sestřenky jsem šla za kmotru právě díky tomu, protože zase farář co jí křtil chtěl, aby i kmotra byla biřmovaná. Což už jsou docela velký nároky.

dolda
11. říj 2014

@jana.vichova první dcera měla rok a deset měsíců.

onka1
28. lis 2014

Holky, mám dotaz ke křtinám..jak je to s "odměnou" faráři..dává se a kolik a co a kdy? Děkuji moc..

lenicka07
28. lis 2014

@onka1 My jsme dávali tisícovku a pozvali p. faráře na hostinu. Ale je to na každém 🙂 U nás v příbuzenstvu se to většinou řešilo takto.

atinkaa
28. lis 2014

@kcvrcekz neviem ci ti to nejak dopadlo alebo nedopalo, my s manzelom sme pokrsteni obaja ale nemame ani prve svate prijimanie ani birmovku ani nic dalej vratane sobasa v kostole....chcela som aby bambulky mali rovnako ako my krstiny aby pripadne ak budu chciet mohli mat svadbu v kostole a musim povedat ze som mala s ohladom na nase ''povinne dochadzky'' dost obavy ako to dopadne a slo to absolutne vpohode, cirkev potrebuje vediet, kto bude vies deti k viere a u nas uplne stacili ze sa za to zarucili krstni rodicia...ti su tak nejak pre nich dolezitejsi a brane je to prisnejsie ako rodicia samotni, prekvapivo ale u nas - rimskokatolicka cirkev to tak je, teda sme presli uplne vpohode s ohladom na to ze krstni rodicia chodia do kostola, maju birmovku svadbu v kostole atd. takze oni su zarukou ze predaju vsetko bambuleckam🙂 v danom style by to mohlo stacit i u vas, teraz uz len najst spravnych krstnych a zdovodnenie preco je pre vas krst pre deti dolezity🙂 drzim palce nech sa to podari, viem ze niekedy zbytocnosti z pohladu inych su velmi dolezite ak na to pozerame vlastnym okom🙂

No a ked sa tu prebera vek - pre @jana.vichova tak u nas starsia mala tri rocky, mladsia rok a pol a prebehlo to uplne krasne, zvladli vsetko, pre knaza aspon tak to povedal je to vraj lepsie ak je to starsie dieta, tu v Nemecku kde zijeme dokonca velakrat este starsi, ktori sa rozhodnu uz tak nejak sami za seba, a to som ani nevedela (my sme krstiny mali doma v Kosiciach a skor som mala starost ake to bude ked tam budu same bejbicka, co aj boli), pre nas to bolo superske, najma starsia bambulka stale spomina na svoje krstiny, mame fotky, pozeraju na ne, oslava bola tymto este viac ich, zoznamili sa s rodinou a nasimi blizkymi kamaratmi uz tak ine, kedze to uz nie je perinkove bejby,zistili kolko maju ludi okolo co ich lubia a tesia sa na ne, teda za mna to do bodky splnilo moje ocakavanie z krstin - ze je to uplne ine prijatie do spolocenstva v zmysle rodina a blizky ludia nez vitanie obcankov na urade....presne preto som krstiny pre deculka chcela, co je i pre teba napoveda ako volit slova pre knaza, ked sa bude pytat na dovody, co bude, kedze sama ani ty ani manzel krsteny nie ste, tak by to malo byt o rodine, sudrznosti, spolocnych chvilach o vzajomnej pomoci ...fotky v albume som premazala ostali tam len prve tri ale tie moje ruzove a biele bejbicka su krstinove - boli krasne a bol to krasny den pre nas vsetkych myslim, po svadbe urcite druhy taky oslavny 😵 😵

andelka
28. lis 2014

@onka1 dávali jsme tisícovku "na farnost, na kostel". Je to jen dobrá vůle, není to povinnost. Záleží na tvém uvážení, možnostech..
Pak záleží jak blízcí si jste, někdo pozývá na oslavu někdo ne, někdo dává nějakou výslužku (jako při svatbě)..záleží na vás.