Křtiny. Co všechno je zapotřebí?

vendulka
2. led 2009

Ahojky holky,
mám na vás velkou prosbu a žádost o radu a pomoc. S manželem přemýšlíme, že bysme nechali naše dítě pokřtít, ale nevíme, co je k tomu potřeba a co a jak se zařizuje, můžete mi některá poradit?
Vím, že je to v kostele, tak asi budeme muset zajít někam na farnost a tam se s nimi domluvit, ale chci vědět předem od vás, co je k tomu zapotřebí a jak se postupuje (zda musí být oba rodiče také pokřtěni, jestli se za to něco platí, jestli to mohu mít v kterémkoliv kostele v ČR, zda je k tomu stále potřeba "kmotr/a" ?)
Předem děkuji a pokud tu takové téma už je, tak se omlouvám za založení nového a když tak mě přehoďte tam......

zofinecka1
2. led 2009

Ahoj, tak toto budeme taky řešit s manželem. Chceme taky nechyt pokřtít naši Eli. Já pokřtěná jsem a manža ne a neměli jsme ani svatbu v kostele. Kmotru nebo kmotra mít musíš a buď oba a nebo jen jeden. Jinak to jde v jakémkoliv kostele, ale ne každý farář to chce udělat když jste neměli svatbu v kostele. A zbytek by ti měli říct oni na faře. 🙂

vendulka
autor
2. led 2009

zofi:děkuji moc, no my svatbu v kostele teda neměli, jinak já jsem pokřtěná a MM neví, to musíme ještě zjistit, no a asi sehnat i tu kmotru nebo kmotra....
napadlo nás, že by se to udělalo i bez obřadu, prostě nějakou rodinou sešlost v restauraci,ale s tím obřadem to bude asi lepší

vendulka
autor
2. led 2009

a v jakém věku dítěte se nechává pokřtít?To je jedno?

zofinecka1
2. led 2009

jo je to jedno. Já jsem už chtěla, ale jelikož můj taťka jezdé pracovně do německa tak budou křtiny až v březnu, teda doufám 😀

vendulka
autor
2. led 2009

tak děkuji, asi si zajdu někam na faru a optám se, jak postupovat.....

zofinecka1
2. led 2009

jo jo to bude nejlepší taky půjdem tak jsem zvědavá jak dopadnem 😉

vendulka
autor
2. led 2009

no já to asi nechám někdy z jara....na netu si asi najdu kdy tam jsou, pochybuji, že tam jsou celý den

zofinecka1
2. led 2009

no u nás mají dva dny úřední hodiny, tak tam zajdem tehdy jak tam budou 🙂 Ale ty na to máš ještě času dost. Ještě si užívej si těhulkování 😀

vendulka
autor
2. led 2009

jo to si užívám, zajdu tam až z jara, jak se malá narodí 😉

zofinecka1
2. led 2009

jojo to my si taky užíváme, ale už naší ratolesti 😀

micanek
2. led 2009

Ahojky Vendulko. tak náš Michálek měl křtiny 10 srpna. Pouze jsme odevzdali papír v naší farnosti. manžel je křtěný, já ne. Musíš si zvolit kmotra .. jednoho, nebo dva .. spíše se dává jeden , ale ten musí bejt křtěný.
Sebou na křest mít křestní roušku a křestní svíci.
nejsem si jistá, ale pokud chceš zažádat o křest v jiné farnosti, tak musíš o to zažádat .. u svateb to tak je .. u křtu nevím.
Já jsem nevěřící a neměli jsme problém s pokřtěním.
Mikymu při křtu bylo 2,5 měsíce, ale může se křtít v kterém koliv věku. nevím jak u vás, ale u nás si datum křtu nevybíráš .. u nás křtí jednou asi ja čtvrt roku ařekne termín kdy .. a musíš se přispůsobyt. možná u vás to je jinak .. každá farnost má sůj postup.

vendulka
autor
2. led 2009

teda, tak koukám, že je to docela složité 😢 a co to je ta křestní rouška? 😅

micanek
2. led 2009

To je takovej bílej kapesník .. objednala jsem si to tady někde přes net i s vyšitím datumu a jménem ... staálo to i ze svíčkou myslím kolem 450,-kč.
Složitý to není vůbec .. to se možná jen zdá .. já dostala od faráře papír ... ten jsem vyplnila a hodila do schránky na fače a 10.11 jsme prostě jen došli do kostela.

vendulka
autor
2. led 2009

jo takto jo,lae sehnat kmotra, kterej musí být pokřtěný a pak ty věci co jsi psala, to taky nevím, kde shánět 😀

vendulka
autor
2. led 2009

tak nevím, jestli nezůstaneme u téí druhé verze a to té, že se uděla jen rodinná oslava někde v restauraci 😅 😀

micanek
2. led 2009

Kmotr křtěnej bejt musí a tu roušku stou svíčko jsem koupila přes net ... jenže už jsi nepamatuju kde.. ale poradili mi tady holky na koníku ... je zde někde určitě ještě jedno, nebo dvě témata.

vendulka
autor
2. led 2009

tak to by mi snad i poradili na faře, kde to koupit...
u nás asi bude právě ten problém najít někoho ,kdo by nám šel za kmotra či kmotru a byl křtěnej 😅

micanek
2. led 2009

Hm.. tak to bude asi problém .. jelikož je to církenní obřad, tak kmotr musí bejt určo křtěnej.

vendulka
autor
2. led 2009

no asi to budeme muset probrat do detajlu kdo by přicházel v úvahu a pak zda je křtěný

micanek
2. led 2009

Já měla štěstí, že kmotrou byla moje nejlepší kamarádka, která je křtěná i biřmovaná.

vendulka
autor
2. led 2009

tak to je dobré, my zatím ani nevíme, koho by jsme chtěli, aby nám šel

micanek
2. led 2009

Já vybírala podle toho .. že kdyby se s náma něco stalo a nebyli žádné babičky a dědové, tak pokom bych chtěla, aby Michálka vychoval.

vendulka
autor
2. led 2009

jo to chci taky tak vybírat,ale nevím o nikom, ke komu bych měla takový vztah, že bych mu dalä do péče naše dítě, s nikým v rodině takový vztah nemám a u mažela už vůbec ne

zdenallicka
2. led 2009

vendulka: Ahoj, tady mas odkaz... http://www.bogi.cz/ DObre porizeni... 😉

vendulka
autor
2. led 2009

zdenalicka. děkuji moc 😵

vendulka
autor
2. led 2009

děkuji 😵 😵