Křtiny. Co všechno je zapotřebí?

vendulka
2. led 2009

Ahojky holky,
mám na vás velkou prosbu a žádost o radu a pomoc. S manželem přemýšlíme, že bysme nechali naše dítě pokřtít, ale nevíme, co je k tomu potřeba a co a jak se zařizuje, můžete mi některá poradit?
Vím, že je to v kostele, tak asi budeme muset zajít někam na farnost a tam se s nimi domluvit, ale chci vědět předem od vás, co je k tomu zapotřebí a jak se postupuje (zda musí být oba rodiče také pokřtěni, jestli se za to něco platí, jestli to mohu mít v kterémkoliv kostele v ČR, zda je k tomu stále potřeba "kmotr/a" ?)
Předem děkuji a pokud tu takové téma už je, tak se omlouvám za založení nového a když tak mě přehoďte tam......

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Máš recht, je to těžké. Myslím, že nepokřtěné malé děti budou spaseny určitě, něco podobného bylo i s lidma, kteří nikdy Boha nepoznali (nějaký africký kmen, ne my tu, v civilizaci).
To o lidech, kteří věří, že je "něco" nevím.
Otázka je, jestli je to Bůh, nějaká moc přírody nebo jak to berou. K tomu, aby byl člověk spasen, samozřejmě nepotřebuje chodit do kostela. Já myslím, že mu na to stačí ta jedna jediná věc. aspoň tak to bereme v církvi a Bible se s tím ztotožňuje (nebo teda my s ní 😀 😀 )

No jo, ad setkání s Bohem po smrti. To už by ho snad přijal každý, když už ví, že umřel a že Bůh, navzdory všem jeho domněnkám existuje, ne?

andelka
15. kvě 2009

janey: ale i popelka věří v něco, v nějakou vyšší moc (tyhle lidi jsem myslela, ne ty co věří v osud, přírodu nebo nadpřirozeno).
No, chození do kostela asi člověk ke spáse nepotřebuje, ale myslím si, že pro posílení víry, utvrzení, posílení vědomí společenství, další duchovní vývoj a vůbec křesťanský život ano. Taky jsem jednu dobu kostelu moc nedala, ale řekla jsem si, je to církevní přikázání, asi na tom něco bude. A taky že jo. Ale to je jen moje osobní zkušenost.
No, já si myslím, že i takoví lidi by se našli.

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Myslím, že to stejně nevyřešíme, máš pěkné motto (bylo to ve filmu Medvídek? 🙂 )
Tak jsem to myslela, že ho ke spáse nepotřebuje, ale ke svému posílení, setkávání se s podobně smýšlejícími ano. My teď kostelu moc nedáme, protože s malou se to až tak nedá, ale jezdíme každý pátek na sejšn s mladýma a taky hraju v křesťanské kapele. A když to vynechám, třeba 14 dnů nic, tak mi z toho bylo tak divně...
No, zrovna dneska mám oboje, tak už se moc těším 😵 😵

andelka
15. kvě 2009

Janey: To určitě nevyřešíme. Je to fakt složité a nejsme ani jedna teolog. Ale myslím, že v milosrdenství se věřit může.
Jo jo, bylo to tam a pořád mi to nešlo z hlavy, protože se to přesně hodilo k tomu, co jsem řešila.
My to máme tak nahoru dolů. Oba jsme měli s mužem krizovku, jeho ještě trvá. Dřív jsem chodila já pravidelně (to jsme se neznali), pak oba i do spolča a tak, pak ani jeden a teď jenom já a můj k tomu směřuje zpět. S mimčem nevím jak to půjde, asi taky moc ne, ale vím, že ve čtvrtek je u nás mše pro děti a taky klub pro maminky s miminky a malými dětmi, tak aspoň něco bude.
Můj manžel taky hrál v křesťasnké kapele, ale už je to dávno, teď už spíš poslouchá jiné. A co ty tam? Hraješ na co?a kde? v Ostravě?

janeyzelvicka
15. kvě 2009

U nás bývají během bohoslužeb nedělní besídky, ale ted je na to Kristýnka ještě malá, ale tak za rok už by to myslím bylo. My máme spíš dilema kam chodit - tady v Ostravě je sbor naší církve, ale nikoho tam neznáme a je to takové neosobní... Já jsem z Těšína, muž tam taky jezdil do sboru, tam by to bylo moc fajn, jenže je to daleko, to samé Komorní Lhotka, kde máme taky spoustu přátel.
A s těmi sbory to máme takové rozházené - já jsem z Těšína, chodila jsem tam i na mládež, muž je ze Střiteže, do sboru chodil do Těšína, ale na mládež tam. Já jsem tam na mládež přišla za ním. Ale v kapele jsem hrála, ještě když jsem byla v Těšíně, tak se pak rozpadla a ted mě pozvali do nové, takže v praxi to vypadá tak, že v pátek balíme kufry a jedem prvně do Stříteže na mládež, pak do Těšína na zkoušku 😀 cvoci prostě 😀
Jinak hraju na baskytaru, jestli chceš, mrkni: www.3plus1.wz.cz

andelka
15. kvě 2009

janey: No, u nás se to nějak rozrodilo, takže doufám, že někoho napadne něco vymyslet pro děti. Zatím je to tak, že na mši v 10.30 chodí hodně mládež a děti (i v kočárku), ale někdy mám pocit, že ti rodiče nejsou soudní.
Tak to se nenudíte přes víkend, co? Ale je to fajn.
Mrknu. Můj hraje taky na to samý.

janeyzelvicka
15. kvě 2009

To je pak blbé, když rodiče nejsou soudní, Kristýnka s námi taky byla na bohoslužbách, ale to jen spala... pokud by dělala nějaký rámus, beru ji a odcházím, nemám právo rušit ostatní...
Ne, to se rozhodně nenudíme 😅

andelka
15. kvě 2009

No, ono je blbé, když děcko řve tak, že není slyšet kněze (a to má mikrofon). Dětem se líbí, jak se to rozléhá, ale fakt někdy čeho je moc...Nejlepší byly teď velikonoce a hlavně bílá sobota, to je večer a dýl, takže dětí minimum. 😅 To jsem si užila. Kéž by všichni rodiče brali ohled i na druhé.

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Jojo, děti mají hlasový potenciál, že se člověk diví... ale to pak trochu nemá smysl, když ani chudák kněz nejde slyšet...

andelka
15. kvě 2009

No, to nemá, ale bohužel - vše pro dítě a rodiče se ohánějí tím, že na to taky mají právo. Ale když vzadu děcko běhá a vykřikuje nebo déle brečí, to teda by se asi mělo přehodnotit.

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Hmm, to jsou fakt výborné radši ty nedělní besídky. Děti jsou s vrstevníky ve své místnosti a mají program přizpůsobený sobě a rodiče jsou na mši /bohoslužbách...

andelka
15. kvě 2009

janey: No já to asi brzo navrhnu. Proti dětem na bohoslužbách nic nemám, co se v mládí naučíš...že? Ale pokud pokaždé všechny ruší a hlavně to jedno, tak to fakt nechápu. Asi zkusím promluvit s naším knězem, ať je trochu usměrní. Dělat na něho pořád ššš fakt nestačí, očividně.

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Já myslím, že pak z toho nemají nic ani ti rodiče, ani ty děti, pač tomu nerozumí a je to nanic...
To radši mši pro všecky, kteří si v klidu poslechnou, co chtějí, a maminka nebo tatík at jde s dítkem na besídku, jak budou děti starší, můžou tam chodit i samy.

andelka
15. kvě 2009

No, pravda je, že nějak komplexně by se to vyřešit mělo. Dětí tam bude čím dál víc, jak to tak sleduju. 😅

janeyzelvicka
15. kvě 2009

To jo, u nás je tolik dětí, že jak někdy vystupujou v kostele, tak jsem ráda, že je předek u oltáře velký, že se tam směstnají a naše hudební nástroje, co tam v takových dnech taky jsou, to přežijou bez úhony 😀

andelka
15. kvě 2009

Tak to u nás není problém. Schola hraje na boku a děti během mše bývají jen při Otčenáši vepředu, drží se za ruce, akorát je to kolečko čím dál větší 😀 S malýma se jezdí v kočárku vzadu a většinou i s těma co jsou hlučnější bývají rodiče aspoň vzadu, jenže jaksi to nemá žádný efekt. Teď máme i dětskou scholu jednou za měsíc, sice jim to moc nejde ještě, ale snaží se a je to milý. A jedna holčička má moc hezký hlas, to je fajn, že ji "odchytli" takhle z kraje.

janeyzelvicka
15. kvě 2009

Jé, co je to schola? My máme akorát pěvecký sbor (tam jsou většinou důchodci) a pak dvě kapely (my jsme složení klávesy, basa, bicí a zpěvy, a pak je ještě jedna kapela...)

Tak jo, my nastupujem na náš pravidelný maraton. Dík za pokec, zas se ozvi 🙂

andelka
15. kvě 2009

No, schola je kapela + zpěv. u nás se nástroje mění, podle toho jaké je zrovna složení. Ale většinou bývají kytary, bubny, klávesy, někdy harmonika, nějaký žesť (nejsem si jistá co přesně), nebo flétna a zpěv.
No jo vlastně, je pátek 🙂 Tak si to užijte, pa. 🙂

janeyzelvicka
16. kvě 2009

Tak včera jsme zkoušeli od osmi večer do půl jedné v noci. Maras 😀 ale bylo to fajn 😎

andelka
16. kvě 2009

No teda, vy flamendři 😉 😀 A malá byla s váma? Je muzikální? Můj muž už teď plánuje a těší se, až bude mimčo v bříšku poslouchat s náma a pak taky. Tak doufám, že ho děťátko nezklame a bude mít hudbu rádo tak jako my. 😅

janeyzelvicka
16. kvě 2009

Jo, malá byla s náma, ale s mužem spala vedle v místnosti, tam je zázemí... Muž je nemuzikální, já teda asi jo, u malé těžko říct, pohupuje se do rytmu a má ráda, když se jí zpívá nebo s ní tančí, ale to asi všecka miminka... tak uvidíme 🙂 No, i když dělat hudbu aktivně a poslouchat je rozdíl, tak doufám, že i kdyby ji nedělala aktivně, bude jí ráda poslouchat a bude jí povzbuzením tak jako mě 🙂

andelka
16. kvě 2009

janey: My jsme kdysi dělali hudbu aktivně, teď spíš posloucháme a u dětí se uvidí. Hudba je fajn. 🙂

janeyzelvicka
16. kvě 2009

Jj 🙂

pog
27. kvě 2009

Ahoj holky, kdyby jste potřebovaly vyšít na křtiny křtící roušku, tak se podívejte na inzeráty v sekci služby. Moje maminka je velmi šikovná, taky nám vyšívala roušku pro našeho Jáchyma, jsou tam i fotky. Všem přeju ať vám křtiny vyjdou. My máme pokřtěné oba kluky - Matěj 2 roky a Jáchym 10 týdnú. Svatbu jsme měli v kostele, manžel je křtěný, já ne - taky to hodně záleží na farářovi.

lukik
14. črc 2009

Ahoj holky, kamarádka mě požádala, ať jdu za kmotru její dceři, tak by mě zajímalo jak ten obřad probíhá. Budeme mít sezení s farářem, ale jsem hrozně zvědavá co a jak. 🙂

pavluska28
5. kvě 2019

Ahoj, chtěla jsem se zeptat v kolika měsících nechat křtít mimčo?🙂

gracinka7
5. kvě 2019

@pavluska28 to záleží na tobě. Prvního jsme křtili v půl roce, druhému bude 9 měsíců. Chceme to i s oslavou venku, takže jsme to plánovali na dobu, kdy je teplo. Ale co vím, tak většina lidí křtí co nejdřív po narození.

lenatko91
6. kvě 2019

@pavluska28 Římskokatolická církev pokřtí dítě v jakémkoli věku, i dospělé. Naopak evangelická církev děti nekřtí, aspoň co mi říkal kolega z práce.

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
sudylichozrout
6. kvě 2019

Holky, s dovolenim se vetru s dotazem. Nase pulrocni neter bude mit na konci kvetna krtiny. Jak je to s dary? Vubec nemam tucha, jaka je etiketa krtu. Komu se co dava, jak mame byt obleceni a tak. Mate zkusenost? Moc diky.