Křtiny. Prosím o rady a zkušenosti :o)

vlastovka
16. srp 2007

Ahoj maminky,
protože bychom chtěli naši Elenku co nejdříve pokřtít, sháním informace ohledně toho, jak to na křtinách vůbec všechno probíhá. Na netu jsem toho moc nenašla 😒 .
Budu vám vděčná, když se podělíte se svými zkušenostmi. Jsem v tom úplný začátečník a vůbec nevím, co všechno se od nás rodičů, kmotra apod. očekává. Jak to bylo u vás? Kde jste měly oslavu a jak jste to zvládaly třeba s kojením atp. Jak staré děti jste křtily? Co na sebe? A co vůbec s sebou? Dotazů je spousta, tak snad mi pomůžete 🙂 😉 Děkuji! 🙂

kajjinka
17. srp 2007

křest dítěte žádají zásadně jeho rodiče, kteří nejen musí být při křtu přítomni, ale kteří jediní mohou přijmout plnou zodpovědnost za to, že jejich dítě bude vychováno ve víře v Krista a v prostoru života a víry církve. Kmotr nebo kmotra v tom mají rodičům pomáhat a tuto ochotu také před ostatními účastníky křtu deklarují.

Křest se uděluje buď při nedělní bohoslužbě nebo mimo ní, podle dohody s místím farářem. Je třeba ho sjednávat s dostatečným časovým předstihem zpravidla několika týdnů, aby byl čas pro potřebná setkání křtícího kněze s rodiči. Jeho povinností totiž je nejen rodiče informovat o náplni a průběhu křtu a vyřídit nutné administrativní věci, ale také je připravit k plnění těch úkolů, které do budoucna na sebe křtem dítěte berou.

Před křtem se vyhotoví na faře křestní zápis. K němu je třeba donést rodný list dítěte, oddací list rodičů, případně jejich křestní listy a jména a adresy kmotrů, případně jejich křestní listy.

Pro vlastní obřad křtu je dobré opatřit si křestní roušku a křestní svíčku pro dítě (může to být úkolem kmotrů). Křtu se za normálních okolností musí zúčastnit oba rodiče dítěte a kmotr (kmotři).

Je samozřejmě možné pokřtít i dítě svobodné, ovdovělé nebo rozvedené matky, jsou-li ostatní podmínky křtu splněny.

Je-li dítě starší než cca 4 roky musí být už samo na křest přiměřeně připraveno, podle věku a vyspělosti.

Převzato ze stránek Arcibiskupství pražského.

kajjinka
17. srp 2007

Před udělením křtu záleží hodně na tom, aby se rodiče vědomě připravovali na udělení této svátosti, vedeni vlastní vírou i s pomocí svých přátel a ostatních členů společenství. Rodiče dítěte mají totiž při udělování křtu opravdu důležité poslání. Především mají slyšet vážná připomenutí kněze a podílet se na společné modlitbě ostatních přítomných věřících. Kromě toho však sami vykonávají při udílení křtu tyto služby:

1. veřejně žádají o křest dítěte
2. po knězi i oni žehnají dítě na čele znamením kříže
3. zříkají se satana a vyznávají víru
4. přinášejí dítě ke křestnímu prameni (především matka)
5. drží rozžatou svíci
6. dostávají požehnání, které je zvlášť určeno matce a otci

Nemůže-li některý z nich učinit vyznání víry (např. nekatolík), může mlčet. Žádá se však, aby při žádosti o křest dítěte dal záruku nebo alespoň souhlas, aby dítě bylo vychováno ve víře, kterou přijalo při křtu. Po křtu jsou rodiče vázáni z vděčnosti Bohu i z věrnosti k úkolu, který přijali, přivádět dítě k poznání Boha, jehož adoptivním synem se stalo. Rovněž mají dítě připravovat k biřmování a k přijímání. V tomto poslání jim má opět farář přiměřeně pomáhat.

kajjinka
17. srp 2007

ahojky, treba tu najdes nejake odpovedi 🙂 jinak u nas se krti vetsinou v nedeli o hlavni msi svate a po obradu nasleduje male pohosteni a posezeni na fare, ktere vesmes pro pribuzne a kamarady zajistuji rodice ditete v pomoc s kmotrou ci kmotrem

akcul
17. srp 2007

Ahoj vlastovko,
my jsme malou křtili, když jí byly 2 měsíce. S farářem to domluvili moji rodiče, protože jsme malou chtěli křtít v mém původním místě bydliště. Farář řekl, že potřebuje jen rodný list a to je všechno. Žádná průprava dopředu, nic. Naši to domlouvali ve středu a on nám chtěl malou pokřtít ještě tu sobotu. To jsme ale odmítli, protože jsme potřebovali pozvat rodinu a bylo by to moc nahonem, takže to nakonec bylo v sobotu následující. Přinesli jsme si jen svíčku a roušku. Můžu říct, že to bylo pěkný, ale zároveň stručný a rychlý. Ale to záleží na každém faráři, jaký si to udělá. Po křtu jsme měli v restauraci objednaný salonek, kam jsme všichni zašli na oběd a kafe.
Takže to je tak asi ve stručnosti všechno. 😉 🙂

jusnina
20. srp 2007

Tak tohle je teď taky aktuální téma. BUdeme muset ale křtít ještě před koncem šestinedělí, protože kmotr nám odjíždí v září studovat do Francie do kněžského semináře, tak abysme to stihli než zmizne. Jsem na to zvědavá,jestli se v průběhu křtu vzbudí a začne řvát hlady, tak bude hysterický 😀
Taky by mi zajímalo, jak to kdo dělal, jestli by bylo nejlepší dítě vzbudit těsně před odjezdem do kostela, nakrmit a doufat že vydrží spát?

verisek01
20. srp 2007

ahojky děvčata,i já bych měla jeden dotaz,v září čekáme přírůstek a chtěli bychom uspořádat křtiny,já jsem křtěná a manžel není,pokřtí nám dítě?
😕 díky za odpověd

akcul
20. srp 2007

verisku:
Záleží určitě na faráři, jak je benevolentní. Ten co křtil naši malou, tak křtil i kamoščinýho chlapečka. Nejsou s přítelem manželé a on není ani pokřtěný a malýho jim bez problémů pokřtil. Ve vedlejší vesnici prý ale farář v takových případech nekřtí. Takže se to chce pozeptat, popř. obrátit na jiného faráře. 😉

hankah
20. srp 2007

ahojky holky, tak u nás to proběhlo obdobně jako u akcul. domluvili jsme to v místě kde jsem byla pokřtěná i já, jednou jsme se sešli s farářem, on nám řekl jak to probíhá a bylo, celý obřad trval cca 45 minut (křtili se tři děti). malá tak půlku probrečela, chtěla spát - ale jinak v poho. nakojila jsem jí,než jsme jeli do kostela. kupovali jsme pouze křestní roušku a svíci. po obřadu jsme jeli do restaurace na oběd, kafe a dort, večer jsme se sešli u našich na zahradě a upekli si buřty-takže jsme dál nic velkého nedělali.......

hankah
20. srp 2007

jo, a křtili jsme,když byly Marušce 4měsíce a jeden týden............

verisek01
20. srp 2007

děkuji za odpověď akcul 🙂
já jen,že u mého syna z prvního manželství to byl problém a manžel se musel nechat dodatečně pokřtít,teď jsem vdaná podruhé a řešíme tu samou situaci,tak uvidíme. 😕

akcul
20. srp 2007

jusnino:
My jsme malou předtím nakrmili a ona pak ale stejně nespala. Celý křest byla vzhůru, ale byla hodňoučká, jen ležela a pokukovala. Dokonce i když jí farář políval vodou hlavičku, tak ani nebrekla. On byl totiž perfektní a tu vodu jí i ohřál. 🙂

verisku:
Není zač. Ono je to fakt případ od případu, teda spíš farář od faráře. 😀

bera
9. zář 2007

My máme taky naplánované křtiny, jen bych se chtěla zeptat, je povinností, aby byl kmotr biřmován?? Farář nám to říkal, ale on bohužel není, jen pokřtěn, stačí to? A taky bych se chtěla zeptat co se dělá s tou rouškou??

karla6
9. zář 2007

Holky, a není lepší počkat, až dítka vyrostou a sami si vyberou, jestli chtějí být členy Římskokatolické církve nebo ne? Není tenhle křest zbytečný?

pejty
9. zář 2007

ahoj bera,já jsem kmotra mému bratránkovi,jsem taky jen křtěná a do kostela vůbec nechodím.Našemu faráři to vůbec nevadilo.Ale může se stát,že ten váš to bude brát jinak 😒 Musíš se ho zeptat..

bera
9. zář 2007

pejty díky, no právě, že on říkal, že by měl být pokřtěn i biřmován... 😒 akorát nevím, kde sehnat někoho z našeho okolí kdo je biřmovanej, všichni jsou jen pokřtění...

pejty
10. zář 2007

bero zkus se poptat třeba někde v okolí,na jiné faře,každý farář to určitě nevyžaduje.

bera
10. zář 2007

Pejty bohužel na to už je pozdě, už to u něho máme domluvený 😒 tak snad nebude po kmotrách vyžadovat žádný doklad o biřmování, o tom nic neříkal, takže to snad projde 😉

pejty
10. zář 2007

Bera,snad nic chtít nebude,po mě nechtěl vůbec nic.Tak ať vám to vyjde,budu držet pěstičky.Hlavně ať Radanka neplače a vy si to pěkně užijete. 😉

bera
11. zář 2007

pejty díky 😉

akcul
11. zář 2007

bera:
Naší Natálce byla za kmotru moje sestra, která je pokřtěná, ale biřmovaná není. Vůbec to po nás ani nikdo nechtěl. Je to opravdu případ od případu, záleží na faráři. Každej si tyhle "pravidla" stanovuje sám.
Tak ať vám křtiny vyjdou a Radance přeju hlavně hodně zdravíčka. 🙂

bera
11. zář 2007

Akcul díky 😉 asi blbá otázka, ale na co je ta rouška?

akcul
11. zář 2007

bero:
Já bych řekla, že jen na památku. Po tom co malou pokřtili, tak jsme ji na ni měli jen položit. Teda jako přes zavinovačku, v které byla. 😕

zonja
11. zář 2007

ahoj, u Míši to po nás také nikdo nechtěl,
ale vždycky se nás ptali na dost věcí z víry a poněvač do kostela moc nechodíme, byl to trochu trapas. a tak jsme z toho měli trochu strach a chtěli jsme pokřtít radši jinde, ale k tomu musíme mít souhlas našeho faráře, tak to asi vyjde na stejno.
Lukáška chceme nechat pokřtít, ale nějak nám to zatím nevyšlo i když to máme domluvený, jen se tu teď střídali faráři, tak musíme jít za tím novým

kajjinka
12. zář 2007

Ahoj holky, kmotr ci kmotra by meli mit svatost birmovani zejmena proto, ze nesou po krtu zodpovednost za duchovni rust ditete a budeou se z toho jednou zodpovidat...takze opravdu nechapu, proc nektere z vas vlastne ten krest pro dite pozadujete? je to jen, ze je to zvyk v rodine? nebo proc? nechci nikoho napadat nebo rozcilovat, jen prosim o vysvetleni

jinak krestni rouska symbolizuje cistotu ditete po krtu, proto byva bila a je i vhodne ci pekne miminko obleknout do bile barvy, po krtu slouzi jako pamatka pro dite a rodice, stejne jako krestni svice, ktera se pak zapaluje o velikonocich na pamatku krtu, byva na rousce vysito jmeno a datum krtu

zuz11
19. bře 2008

papacka • 16. říjen 2007 v 19:01
Prosím o radu, mám připravit křtiny, vůbec nevím co a jak. Může mi nějaká dobrá bytost poradit, jak to vyřídit a kam zajít a co připravit. Děkuji

reruna • 1d • 17. říjen 2007 v 11:10
Ahoj, musíš zajít za farářem, zajistit hospodu, cukroví, dort a koláče. budeš potřebovat křtící košilku a svíčku, něco hezkého a teplého na oblečení do kostela a pěknou zavinovačku. Dále si rozmysli, kdo půjde za kmotra a kdo bude celou akci fotit nebo kamerovat.

bera • 1d • 17. říjen 2007 ve 12:16
No zajišťovat hospoda se nemusí, záleží jen na vás, zda budete dělat pohoštění nebo ne, a to se dá udělat i doma 😉 No asi jak kde, ale křticí košilka se taky nemusí jen rouška a pokud je už mimčo větší tak ani zavinovačka není zapotřebí.

martam • 2d • 17. říjen 2007 ve 14:47
Ahoj taky je zapotřebí vymyslet křtící jména.My jsme měli křtiny minulý týden.
Byla to docela honička vše sehnat.Když se nás farář v kostele zeptal na jména
my koukali.Honem manžel vymyslel jména,která se mi ovšem moc nelíbí. Malá se jmenuje Anna Pavla Jana.A protože jsem v tu chvíli nevěděla lepší tak jsem mu to odsouhlasila. 😀

anka. • 38tt • 17. říjen 2007 v 17:24
papacka_připravuješ křtiny pro kamarády nebo svoje dítě? Někde je to tak, že rodiče musí jít na takovou jakoby přípravu (třeba hodinové povídání). Co se týče roušky a svíčky je to taky různé, někde je dají v kostele, jnde si je musíš sehnat sama. Takže asi se nejdřív rozhodnout kde by to mělo být a s knězem domluvit pak termín a na všecko se ho pozeptat... (kdyžtak napiš, mám v tomto směru už celkem velkou praxi 😉 )

jusnina • 1d • 18. říjen 2007 ve 12:38
My malýho křtili teď v neděli. V kostle kde jsme se brali, oba tam chodíme, manžel ministruje, já tam byla křtěná i biřmovaná, tak nás dobře znají. jen jsme domluvili termín, v pátek předtím pozvali kněze na večeři a dohodli zbytek 😉 Roušku i svíčku zajistila kmotra. My nezamlouvali hospodu, ale dělali pohoštění v sále kláštera. Pro cca třicet lidí. Malej měl teplou kombinézku, do žádný slavnostní zavinovačky jsem ho nechtěla hastrošit. A bylo to super. Ale normální je asi domluvit se s knězem a chodit na přípravu. Vy byste měli být církevně oddáni, nejlépe aktivně věřící a kmotr by měl být taky. Vlastně se zaručujete, že dítě budete vychovávat ve víře.

senja • 18. říjen 2007 ve 13:26
Dodám další informaci, ztěžující výběr kmotra: Musí být nejen křtěný a praktikující, ale hlavně BIŘMOVANÝ katolik. To jsem zvědavá kde někoho takového mezi svými přáteli najdu 😖

akcul • 1d • 18. říjen 2007 ve 14:36
senjo:
To biřmování není vždy podmínkou. Třeba po nás to farář vůbec nechtěl. Ani jsem nevěděla, že někde se to vyžaduje. Všechno je jen a jen na faráři, jak on je zvyklý to dělat a co k tomu vyžaduje. My jsme nechodili ani na žádnou přípravu. Prostě jsme si dohodli termín, pak nám malou pokřtil a bylo.

kar.la • 1d • 18. říjen 2007 v 16:26
Kmotr by MĚL být biřmovaný, ale ne vždy na tom farář trvá... My měli svatbu v kostele, chodili tam dost dlouho (manžel není křtěný) a když jsme po roce a něco přišli za farářem, tak se smál a říkal, že už nás nebude trápit 😀 Takže nám dal knížečku, ve které je celý obřad popsaný, dohodli jsme datum a bylo vše vyřízeno. Jo, ještě jsme museli vyplnit formulář. Ale co mě zaráží jsou ta jména. Naše Adélka žádné druhé nemá 😕 Prostě se farář ptá, jaké jsme vybrali jméno, my řekli Adéla a bylo 🙂

jankar • 1d • 18. říjen 2007 v 16:31
ahoj,my máme křtiny příští týden.
Stačí zajít na faru a říct že máte zájem o křest,sehnat kmotra(biřmonaný není podmínkou)asi zi vás zavolají aspoň na jeden pohovor na faru,nemusíš mět strach jsou to jen organizační věci.Svíčka a rouška se dá pořídit na faře...toť vše,jestli chceš dělat oslavu to je věc druhá,my děláme jen oběd 🙂

tiki • 1d • 18. říjen 2007 v 17:19
My jsme na tom byli podobne jako Jusnina. Krtili jsme v tom samem kostele, kam oba chodime a kde jsme se brali, je tam stale ten samy farar, tak to bylo bez pripravy. Zadnou zavinovacku ani extra svatecni kosilku jsme nemeli, rousku a svicku nam zajistila kmotra...A pohosteni jsme udelali vedle ve farnim sale...

pomfrita • 1d • Dnes ve 12:40
ahojky, chystáme se také malého pokřtít a to společně s mou sestřenicí, která rodila před týdnem. ale máme dva problémy:
1. můj manžel není pokřtěný
2. sestřenice není vdaná, ale pokřtěni jsou oba
myslíte, že je to velký problém??nebo to záleží na faráři, zda křest i přes to vykoná?a ještě jedna otázečka - nevadí, že místo křtu jsme zvolili na Moravě (tam bydlí sestřenice, ale my to máme 100km daleko) a ne v našem městě? předem díky za případné odpovědi

sarrinn
19. bře 2008

Ahojky, to nechapu proc to vse potrebuji. My krtili naseho prdolku asi pred mesicem, v Irsku, oted je Ir- krtenej a ja krtena nejsem, kmotr je krtenej a kmotra neni, ale stejne se nas na to nikdo neptal a to je hodne verici a snad nejvic katolicka zeme.
Je to strasne pekny, dela se to pro ocisteni dusicky kdyz prichazime na svet a potom i kdyz odchazime.
Hlavne se musis domluvit s fararem, pak mit svicku, my meli takovej krasnej oblecek na maleho, ale to je asi na kazdym a pak ten sal do ktereho se miminko zabali. Hostina neni dulezita, ale my ji meli jen s rodinou teda a v restauraci- je to bez starosti 🙂
Mam v albu fotky z krtin tak muzes mrknout.

binki
19. bře 2008

to pomftrita: manžel souhlasí se křtem? může být jen svědkem křtu a na to nemusí být pokřtěný a i svědek křtu může odpovídat na křestní otázky
podle mne hodně záleží na osobě (tedy spíš duši) faráře 🙂 máme skvělou farářku, která mi hodně vychází vstříc, protože naše "okolnosti" jsou také nestandardní

frog
21. bře 2008

Pomfrita-my jsme dávali malou křtít před týdnem.Nejsme manželé,přítelk je navíc rozvedený a pokřtěný byl jen on a jen jeden ze svědků a v poho..

pomfrita
21. bře 2008

zuz - díky moc, já jsem tohle téma nenašla 🙂
jinak holky moc díky, já jsem si myslela, že to záleží na faráři...tak uvidíme
frog:sestřenky manžel je též rozvedený...