Křtiny. Prosím o rady a zkušenosti :o)

vlastovka
16. srp 2007

Ahoj maminky,
protože bychom chtěli naši Elenku co nejdříve pokřtít, sháním informace ohledně toho, jak to na křtinách vůbec všechno probíhá. Na netu jsem toho moc nenašla 😒 .
Budu vám vděčná, když se podělíte se svými zkušenostmi. Jsem v tom úplný začátečník a vůbec nevím, co všechno se od nás rodičů, kmotra apod. očekává. Jak to bylo u vás? Kde jste měly oslavu a jak jste to zvládaly třeba s kojením atp. Jak staré děti jste křtily? Co na sebe? A co vůbec s sebou? Dotazů je spousta, tak snad mi pomůžete 🙂 😉 Děkuji! 🙂

lucylucinka
10. srp 2011

Zdravím.. chtěla bych se zeptat na pár hloupých otázek 🙂 jedu na křest nevlastní sestře, která se teď narodila. Chtěla bych vědět, jak mám jít do toho kostela oblečena, a jestli se dává nějaký dárek pokřtěné.. ??? Děkuji za odpověď.. 🙂

qpal
30. bře 2013

ahoj, chci se zeptat - jdu na křtiny synovce, ale nejsem kmotra, nikdy sem na křtinách nebyla, tak nevím, jestli i ostatní pozvaní dávají dar dítěti... děkuji za odpovědi 🙂

mariekulis
10. kvě 2013

nevim jak je to u ostatních ale když se křtili děti sestře(katolící) tak dar dává jen kmotr nebo kmotra.to samotné když jsme křitli manželovu neteř tak jen kmotr a to jsme evangelící. 🙂 🙂 🙂 a oblečeni jsme byli já osobně jsem měla černý kalhoty a halenku a u sestry sukně a tunika 🙂

luzed
18. kvě 2014

Prosím,co všechno se má umět při křtu?? Přítel i já jsme pokřtění,ale ne vzatý.Strašně bych si přála,aby i náš syn byl pokřtěný,ale okolí nás mým rozhodnutím,moc nepovzbuzuje a přítel je na vážkách..co,jak,když... prosím a děkuji za radu..

jija
19. kvě 2014

@luzed no umet asi nemusis nic, alespon u nas🙂 manzel pokrteny neni, ja ano, pan farar nam poslal mailem vsechny informace i prubeh krtu, co se odpovida a co vsechno rika, my se naucili odpovedi, poslali jsme to i kmotrum at vi co a jak. A jeste co mame koupit - krestni rousku a svici.
Jo byl to krest v rimsko-katolicke cirkvi a strane se libil i manzelove rodine, ktera neni verici.

nikieda
19. kvě 2014

Ahoj, také by mě zajímalo, jaké se dávají dárky ke křtu?

pegynka
19. kvě 2014

@nikieda jako darek muzes dat de facto cokoliv....Treba ja i synek jsme dostali zlaty retizek a synek jeste s krizkem...Nebo muzes venovat (diteti) detskou bibli,nebo jakoukoliv knizku s tematikou...Nebo synek jeste dostal stribrnou minci...Ne pametni,ale jako se kupuje zlato (pripadne se s nim obchoduje),tak dostal stribrnou...

pegynka
19. kvě 2014

@lucylucinka vetsinou dary davaji kmotry/kmotri,ale pokud dotycny chce,muze dat take...Jinak priklady toho co jsem psala o prispevek vys,tak se kdyztak mrkni...A obleceni?Neresila bych nic vyjimecneho,proste nejake spolecenske gate,k tomu nejaky vrsek...Ja na sobe mela cerne gate,bilou delsi halenu a pres to cernou vestku... Rikam,neresila bych nic extra,jen nejit v dzinach a tricku 🙂

pegynka
19. kvě 2014

@luzed take ba nas nekteri z okoli koukali jako na tyrany,kteri chteji div ne utopit svoje dite...Nekoukala bch na.okoli,je to Vase vec a pokud s tim souhlasite oba,nechapu,proc koukat na okoli....S nami se ti dotycni prestali bavit....A co?Zivot jde dal,bylo to nase rozhodnuti...Navic nikde neni psano,ze musi byt ditko pokrteno v urcitem veku...my jsme nechali maleho na 7 mesicich....Nechala bych pritele,at si vse srovna v hkave,a kdyz nechate ditko pokrtit treba ve dvou letech, muze to kazdymu byt putna...

majvik
19. kvě 2014

@luzed budeme mít křtiny tento týden, tak jestli vydržíš, napíšu potom co to obnášelo. I když u nás to možná bude trochu jiný, protože nás ten samý farář vloni oddával a chodili jsme na jakousi přípravu už před svatbou. Když jsem mu teď zavolala že chceme křtít, tak řekl že to bude bez problémů, že jsme připravený...akorát si nás pozval na schůzku že domluvíme co a jak... ale je možné že v jiném kostele to funguje zase uplně jinak - záleží asi na faráři...

luzed
20. kvě 2014

@majvik to budu moc ráda. Budeme netrpělivě čekat

luzed
20. kvě 2014

@jija prosím,nemáte ten email ještě???

jija
21. kvě 2014

@luzed email jsem uz smazala, ale mam v pc ulozene dokumenty, jestli chcete poslete mi do ip vas mail

luzed
21. kvě 2014

a jak obléct miminko a sebe s partnerem??? Po porodu mi zůstalo 16kg ☹ hodily by se červené šaty??Ty jediné mi ještě jsou 😒 a nebo stačí kalhoty a triko?? Partnerovi sako??

majvik
25. kvě 2014

@luzed tak a jsme pokřtění🙂 v týdnu jsme byli jedno odpoledne na faře, kde nám bylo vysvětleno jak budou křtiny probíhat a zopakovali jsme si význam křtu, dozvěděli jsme se něco o sv. Heleně - patronce naší malé, trochu nás pan farář pokáral, že málo chodíme do kostela a že nyní se zavazujeme k tomu že budeme vychovávat dítě ve víře, takže bychom mu měli jít příkladem... koupili jsme si roušku a svíci. Dnes při křtinách bylo možná trochu trapné že jsme se moc nechytali při takovém tom chodu kostela (já do kostela chodívala jako dítě, manžel a oba svědci nechodili nikdy) takže nám pan farář po obřadu zopakoval, že by to opravdu chtělo do kostela občas zajít...

luzed
25. kvě 2014

@majvik Mooc gratuluji. Jak to myslíte,nechytali chod kostela?? co to obnáší?? A jak jste byli obléknuty vy a dětátko? Omlouvám se za takové otázky,ale nemůžu si pomoct. Jsme na tom s vírou asi jako vy...

majvik
25. kvě 2014

@luzed no takové to kdy se má vstát, kdy se pokřižovat a hlavně co se kdy říká... přeci jenom normálně při mši člověk kouká na ty okolo a opičí se, ale tady jsme seděli úplně vepředu před oltářem a byli jsme tak trochu "na ráně"... malá měla na sobě slavnostní šatičky, já takovou společenskou halenku a sukni a manžel košili a černé rifle...

luzed
25. kvě 2014

@majvik děkuju 🙂

eicul82
25. črc 2015

My chceme pokřtít syna a máme s tím velké trable, tak jestli nebyl někdo v podobné situaci? Bydlíme v městě A, svatbu jsme měli v městě B, odkud i pochází manžel a kam občas chodíme do kostela, chodí tam celá jeho rodina, on tam i ministroval. A pěkně jsme narazili.... Chtěli jsme křtít v místě B, kde jsme měli svatbu atd a narazili jsme, prý křest MUSÍ být v místě trvalého bydliště, tady nám ho ale odmítl pokřtít, že nás nezná, že nechodíme do kostela, když jsme řekli, že chodíme do B, tak chce potvrzení, že tam chodíme, no a to jsme se dozvěděli, že chodíme zase málo (chodíme tak 1x za měsíc). Tak nevím, je to normální přístup???

elana
25. črc 2015

@eicul82 není, je to úplná blbost, NEMUSÍ být vůbec nic, vše je na dobré vůli. My jsme z města A (já) a města C (manžel), žijeme v městě C, kde máme (tedy i naše děti) trvalé bydliště, brali jsme se v městě B (na půli cesty mezi A a C) a v městě B jsme taky pokřtili naše první dítě (dokonce nám ho ani nekřtil farář, který v místě B administruje, ale dovezli jsme si vlastního, který nás v místě B také oddával-ani tehdy tam nepatřil, vše bylo pouze o domluvě mezi námi, jím a B farářem, který "půjčil" kostel a dal interní svolení našemu knězi k obřadům ve "svém" kostele). Druhé dítě jsme křtili v městě A (tedy opět ani náhodou trvalé bydliště). Prostě vám z nějakého důvodu dělá jen problémy, proč, to nevím, ale každopádně normální to není.

eicul82
25. črc 2015

@elana No právě si říkáme, co to jako jeeee? Vůbec to nechápeme... Tak mě zajímá, jestli je to standartní..... Manžel je z toho úplně na nervy..... a žádné potvrzení jste nemuseli mít?????

elana
25. črc 2015

@eicul82 ne. Já jsem jen napsala farářovi z místa B, že bychom rádi měli v jeho kostele křtiny (protože jsme tam měli i svatbu, tehdy tam ještě nebyl), uvedla důvody (výhradně osobní, pochopitelný vztah k místu atd.) a jestli by nevadilo, kdybychom si přivezli i vlastního kněze (opět osobní důvody, zná mě odmalička, oddával nás) a on pouze odepsal, že vůbec nemá problém, jen mu máme napsat sms v kolik chcem otevřít kostel a přinesl s sebou pak nějaký papír, který si zpodpisovali s naším knězem (je to jakýsi dispens, že může "cizí" kněz udělit svátost v jiném než "svém" kostele a farnosti), podíval se na malého, pochválil vybrané rodné a křestní jméno a bylo. Vše bez problémů a v příjemné atmosféře, která by křest měla provázet.

eicul82
25. črc 2015

@elana Tak to je něco....můžu se zeptat, z jakého okresu jsi?

elana
25. črc 2015

@eicul82 písnu do ip.

mandala
25. črc 2015

Nechápu - švagrová nechali pokřtít děti úplně někde jinde, než odkud pochází, dokonce ani nejsou věřící a žádný problém v tom nebyl. 😒

eicul82
25. črc 2015

@mandala ach joo....můžu prosím taky, odkud jste

zo_ja
25. črc 2015

@eicul82 Špatně je jen ta informace, že musíte mít křtiny v místě trvalého bydliště - tak to není. Ale po právní stránce spadáte do farnosti, která tomuto místu přísluší. Pakliže se svátost uděluje jinde, je potřeba výpis z farnosti. Nelze si jen tak kdekoli dělat cokoli.
Pokud chcete pokřtít dítě, zavazujete se k jeho výchově v katolické víře, a tam mj. patří každou neděli účast na mši svaté. Pokud tam do kostela nechodíte, farář vás nezná, netuší, jak žijete atp., tak je v pořádku, že chce potvrzení od faráře z farnosti, kam příslušíte. Nebo kam chodíte a kde vás znají.
Pokud chodíte do kostela na návštěvu jednou za měsíc, pak je otázka, jak chcete vychovávat dítě ve víře, když to sami nesplňujete?

Není povinnost žádného faráře nechat křít ve "svém" kostele někoho jiného, je to na domluvě, ale nelze mu to vytýkat jako že nedělá něco, co má. Je to jen nadstandardní dobrá vůle dotyčného. Navíc, pro by vám tam nechal křtít dítě, když vy vlastně do kostela ani tak moc nechodíte... A ono to taky není jen o chození do kostela.

Případy jako ten, který uvádí @mandala se dějí, ale je to špatně, takhle to být nemá. Kdo zopodvíád za výchovu toho pokřtěného dítěte? Proč tak moc chtějí křtít rodiče, kteří ani nevěří?

Jsou prostě určité právní podmínky, kterými se církevní právo řídí. To, že ho někdo nedodržuje, je jedna věc, většinou to stejně dobrý konec nemá.

eicul82
25. črc 2015

@zo_ja No tak nevím....kážeš jak často se musí chodit do kostela a pak vzápětí napíšeš "A ono to taky není jen o chození do kostela" Takže jak to je? 😉 Výchova k víře není o chození do kostela a že jsi vypíchla z mého příspěvku jen tu četnost (je to opravdu tak důležité????) a ostatní jsi nečetla? Takže z nás laskavě nedělej něco co nejsme... A nemám zájem, aby si faráři půjčovali kostel, to si pleteš příspěvky.
A s tebou se o tom asi nemá ani cenu bavit, jsi těžce ortodoxní

mandala
26. črc 2015

@zo_ja No já neznám církevní předpisy, ale dle mě je v zájmu dítěte, aby bylo pokřtěno a kněz by měl být rád, že ho rodiče chtějí dát pokřtít. Jako jo, když se u nás stalo, že na otázku - proč chcete nechat pokřtít své dítě - odpověd zněla, protože to chce babička, tak chápu, že jim odmítl. Ale to, že nenavštěvují mši sv. každou neděli ještě neznamená, že to nemyslí upřímně a nepovedou dítě k víře. Můj manžel taky nechodí každou neděli, a se křtem jsme problém neměli. Víra podle mě není o nějakých pravidlech, ale mimo jiné i o lásce k lidem a odmítnutí křtu u novorozeněte mě napadá, že ten kněz má rád jen ty, kteří dodržují výše uvedená pravidla, ale tak by to fungovat nemělo. 😒

elana
26. črc 2015

@mandala no, tohle je pravda jen do určité míry...jedna věc je víra jako taková a druhá věc je příslušnost k církvi, od které žádám křest (nikdo neříká, že to musí být katolická církev, když mi tam nevyhovujou "pravidla", církví je mnoho, někde se člověk třeba najde). V katechismu ŘKC je prostě ukotveno mj. to, že křesťan (římský katolík) má povinnost navštěvovat v neděli a v zasvěcené svátky mši. Samozřejmě jsou důvody, kdy nejde (nemoc, nemoc dítěte atd.), ale obecně by měl udělat opravdu vše pro to, aby si tu jednu, jedinou hodinu týdně, na to vyhradil, komu to nevychází v neděli dopo, lze navštívit třeba v sobotu večer mši s nedělní platností.

já jsem žádný velký ortodoxní praktikant, ale tohle prostě mi je rozumem jasně dané, jestliže chci do nějakého spolku, tak musím dodržovat jeho pravidla a pokud mi nevyhovujou nebo si o nich dokonce myslím vyloženě svý, tak hledám jiný spolek, případně se rozhodnu že budu věřit jen pro sebe a je to. Příslušnost k církvi je dobrovolná, církev z ní (upřímně řečeno) nic nemá, nevím proč by měl farář jásat, že někomu, kdo do kostela nepáchne jak je rok dlouhý, pokřtí dítě.