Křtiny. Prosím o rady a zkušenosti :o)

vlastovka
16. srp 2007

Ahoj maminky,
protože bychom chtěli naši Elenku co nejdříve pokřtít, sháním informace ohledně toho, jak to na křtinách vůbec všechno probíhá. Na netu jsem toho moc nenašla 😒 .
Budu vám vděčná, když se podělíte se svými zkušenostmi. Jsem v tom úplný začátečník a vůbec nevím, co všechno se od nás rodičů, kmotra apod. očekává. Jak to bylo u vás? Kde jste měly oslavu a jak jste to zvládaly třeba s kojením atp. Jak staré děti jste křtily? Co na sebe? A co vůbec s sebou? Dotazů je spousta, tak snad mi pomůžete 🙂 😉 Děkuji! 🙂

mandala
26. črc 2015

@elana Třeba to tak je, ale já si myslím, že by měl každý jednat podle svého svědomí a lidem nepřísluší soudit, jestli ten má nárok na křest, nebo nemá. To, že rodiče nechodí na mši neznamená, že nechápou význam křtu. Znám lidi, co jsou na mši každý den, dělaj za sebe největší křestany, ale když dojde na věc, tak se chovají hůř než lidé bez víry, takže návštěvnost kostela není podle mně to nejdůležitější. Jak píšu, neznám církevní pravidla, ale je mi to hluboce proti srsti právě proto, že katolická církev hlásá mimo jiné toleranci, tak by měla vyjít vstříc všem, nejen těm hluboce věřícím.

elana
26. črc 2015

@mandala chápu co chceš říct a vím jak to myslíš. Nevím, jestli jsi byla někdy přítomná na křtu v ŘKC (já jen na tom, nevím jak vypadají křty v jiných církvích a hnutích), ale tam to prostě není o vylití vody na hlavičku, šup a z pohánka je křesťánek a navěky vystaráno. Rodiče a kmotři se před samotným křtem zavazují, že dítě k víře povedou a samozřejmě k víře v duchu učení ŘKC (tady pro zajímavost jsem našla přesně ty repliky, je z toho patrné, že ten slib rodičů a kmotrů je opravdu závazný http://www.liturgie.cz/krest/liturgie-krtu-deti...). Ano, neříká se tam konkrétně nic o chození do kostela, ale jsou tam zmínky o církvi a pokud tato má daná nějaká pravidla a povinnosti pro své členy, je logické, že jejich plnění vyžaduje.

mě se (nejen z této diskuze, ale třeba i u diskuzí o svatbách, kdy se lidi rozčilujou, že je farář nechce oddat v kostele) zdá, že se trošku zaměňuje tolerance s jakousi automatickou otevřeností. Farář musí být tolerantní a rozumný a férový, tak nám musí pokřtít dítě, ale my nemusíme nic, protože nás nikdo nebude omezovat a nařizovat, kde máme v neděli v 9:00 být.

samozřejmě, že jsou křesťani na prd, jsou to taky jen lidi, to, co dělají nebo naopak nedělají jim má sdělit jejich svědomí a pokud je pokřivené, tak bohužel, ale tohle není naše starost, tohle si budou muset vyříkat jednou s tím Soudcem nejvyšším, stejně jako my všichni ostatně. Co si s ním budou povídat rodiče, kteří svatosvatě slíbili, že dítě povedou ve víře v dané církvi a přitom jejich angažmá v onom společenství skončilo tím, že za sebou zavřeli dveře kostela po křtu dítěte, to nevím a opět-jejich věc. Já mám svýho másla na hlavě dost, tak se neodvažuju nikoho soudit, jen jsem chtěla reagovat na to, že se někdo diví, proč někteří faráři dělají se křtem dětí, jejichž rodiče nepraktikují, tzv. ofuky. Nevidím na tom prostě nic nelogického, křest není jen hezký zvyk, křtů je mnoho, v různých církvích a pokud někomu nevyhovuje to, co se na něj v ŘKC nabaluje, tak může jít jinam nebo nikam, dítě vychovávat ve víře jak uzná za vhodné a pokud se ono v dospělosti rozhodne, že chce do církve vstoupit, nikdo mu už bránit nebude, naopak.

elana
26. črc 2015

upřímně řečeno já vidím v tom "vlažno věření" nebo spíš "vlažno praktikování" ještě ten problém, že to hlavně celé není moc fér k tomu dítěti. Nechám ho pokřtít, dost závazně a natrvalo, v církvi, která na něj klade velké nároky a přitom pak ono ani doma neuvidí, jak to vlastně vypadá v praxi, nevyrůstá v tom, občas ho vytáhne někdo na půlnoční nebo o prázdninách babička do kostela, ale to je vše. A pak se třeba na intru nebo na vysoké seznámí s někým, s kým si skvěle rozumí, ale kdo je zrovna příslušník jiné církve a když jim to bude klapat, budou chtít třeba založit i rodinu a teď co...ono už je dávno, bez svého vědomí a souhlasu, vázáno v jiné církvi, neví o ní vlastně nic, je mu víceméně lhostejná, ale členství v ní zrušit nemůže, protože samozřejmě církev není strana, kde odevzdám legitimaci a nazdar.

i proto úplně chápu některé kněze, že jsou raději, když po nich chtějí křest mimina rodiče, které vidí pravidelně na mších, je tam prostě aspoň teoreticky vyšší pravděpodobnost, že to, co u obřadu slíbí, se budou snažit taky dodržet.

veroniquecz
4. zář 2015

@elana Lépe bych to nenapsala!! Je mi líto, ze v poslední době je křest a svatba v kostele "móda", ale lidé nepremysli o hlubším významu, hlavně tedy u toho křtu. My máme faráře vstřícného a někdy když vidím ty rodiče, co jdou křtít (u nas je křest součastí bohoslužby) a pak uz se v kostele neukáží, je mi to i líto.

vendy40
21. zář 2015

Dobry den ,poradi mi prosim nekdo kde zjistim zda jsem pokrtena dekuji moc

andelka
21. zář 2015

@vendy40 pokud nemáš doma křestní list,tak nejspíš v matrice křtů tam kde jste žili. Pokud to tam nenajdes tak ti tam poradí zda je něco centralnejsiho. Ale prvně bych šla tam,do farnosti.

ireniq
21. zář 2015

@vendy40 na matrice na farním úřadě. Takže je třeba vědět aspoň priblizne, kdy a jde jsi (možná) byla pokřtěná, např. ve farnosti, kde tvoje rodina bydlela, pár měsíců po tvém narození. Pak se tam jít zeptat a oni budou hledat v knihách za příslušné období. Žádný centrální registr není.

vendy40
22. zář 2015

@andelka dekuji jen kde jsme zili tak uz kostel funguje jen obcas zkusim zjistit cislo na farare a zavolat nebo mislite ze mi to muze najit osoba ktera kostel chodi uklizet po msi ? Dekuji

andelka
22. zář 2015

@vendy40 ne,to určitě ne. Musí farář. Pod nějakou farnost ten kostel patří a tam to bude,spíš na té faře,která se víc využívá.

malanikova
23. kvě 2016

Chtěla bych se zeptát.ja a manžel se rozvádime rok už spolu nejsme.deti máme ve střídave péči týden a týden.a já přemýšlím otom ze bych dala děti pokřtít ale můžu to udělat i bez byv.manzela.a nejhorší je ze on ma rodne listy děti u sebe a nechce my je dát..děkuji za rady...

hejsa
31. črc 2016

Mám pokřtěné děti-kluky, pan farář Ti všechno vysvětlí a řekne,vede křest po celou dobu.Ke křtinám ja na Moravě důležité,aby alespoň 1 z rodičů byl pokřtěný a věřící-praktikující. V Čechách netuším.Všechno se děje v pohodě,žádný stres.Oblečení je vhodné ,svátečnější, nežli jen dírované džíny,také je vhodné nemít výstřih k pupíku a šaty tak krátké,aby lezly spoďáry ven.Děťátko je v bílém,většinou se ,křtěcí,oblečky v rodinách dědí.Domluvte si i filmování tak,aby to nerušilo mši.Potom bývá oběd na faře,vše platí církev.My jsme ale po měsíci zaplatili panu faráři cestu do Říma na exercicie-ale není to vůbec nutné! Jinak na Moravě se dává zlatá mince děťátku do kolébky nebo zavinovačky,v Čechách nevím. Užijete si to, žádný strach!

hejsa
31. črc 2016

@malanikova Nenech to takhle,obrať se na sociálku - rodné listy musíš mít!Bez manžela to s křtinami bude těžké,pokud jsi praktikující věřící a chodíš do stejného kostela k 1 panu faráři,který tě zpovídá a dobře zná..možná v Čechách by to šlo./Na Moravě rozvedené ženy ani při mši nesmí přijímat./

hejsa
31. črc 2016

@vendy40 Obrať se výhradně na p.faráře,uklízet chodí kostelník nebo jeho žena či jiná osoba z farnosti-stejně Tě za p.farářem pošlou.

somalicats
31. črc 2016

@hejsa Proč by měla chodit na sociálku? Otec snad nemá k dětem žádná práva? Mají je ve střídavé péči.
@malanikova Máte děti ve střídavé péči, takže primární je začít se učit s exmanželem komunikovat a domlouvat se na všem okolo dětí, i když spolu nežijete. Tudíž i na tom křtu. Navíc pokud jsou děti už školní, není ten křest tak jednoduchý jako u kojenců, většinou je tam požadavek absolvovat výuku náboženství. Osobně bych to nechala v takovém případě na dětech, ať se rozhodnou samy. K víře je vést můžeš i bez křtu, absolvovat mši mohou i bez křtu, můžeš jim ve vaší farnosti domluvit docházku na náboženství, a pak se uvidí. U nás to bylo taky tak - nejstarší dcera pokřtěná zatím není, ale rozhodla se, že by chtěla, rok chodí na náboženství, zajímá ji to, ke křtu se postupně dopracuje.

hejsa
31. črc 2016

@somalicats Omluva se sociálkou,spletla jsem dotazy..jinak - hodně záleží na p.faráři jak to kde vede,někdy čtu, jak celebrity mají svatby v kostele s farářem,přitom nejsou věřící.Náš farář by to např. neudělal .

lili166
20. zář 2016

Zdravím. Chtěla bych se Vás zeptat jak je to s druhým křtícím jménem? Musí se teď používat i v běžném životě? Dřív se to nemuselo,ale nevím jak je to teď. Děkuji

mika251
20. zář 2016

@lili166 určite nemusí.

manisuja
17. kvě 2017

Dává se něco faráři za křest??

kolibricek36
17. kvě 2017

@manisuja nemusí se nic dávat, většinou ale lidi dají - třeba jako dar na kostel

kolibricek36
17. kvě 2017

@lili166 druhé křestní jméno, není podmínka - nemusí se dávat - kdysi se dávalo, jelikož ne každé jméno mělo nějakého nositele, který byl uznán za svatého ...