Křtiny. Prosím o rady a zkušenosti :o)

vlastovka
16. srp 2007

Ahoj maminky,
protože bychom chtěli naši Elenku co nejdříve pokřtít, sháním informace ohledně toho, jak to na křtinách vůbec všechno probíhá. Na netu jsem toho moc nenašla 😒 .
Budu vám vděčná, když se podělíte se svými zkušenostmi. Jsem v tom úplný začátečník a vůbec nevím, co všechno se od nás rodičů, kmotra apod. očekává. Jak to bylo u vás? Kde jste měly oslavu a jak jste to zvládaly třeba s kojením atp. Jak staré děti jste křtily? Co na sebe? A co vůbec s sebou? Dotazů je spousta, tak snad mi pomůžete 🙂 😉 Děkuji! 🙂

adelinka21
14. říj 2010

ahojky maminky .......chci se zeptat ...chci si nechat pokrtit nase male stesti . mam kmtra ale zajima me jestli kmotr musi byt pokrteny tez aby mohl byt kmotr meho ditete dekuji za odpoved adela

misalka
14. říj 2010

ahoj Adélko, ano, kmotr by měl být pokřtěný, ale zeptej se kněze, třeba je možná výjimka

andelka
15. říj 2010

@adelinka21 výjimka možná není, kmotr musí být rozhodně pokřtěný. Měl by být i biřmovaný, ale v našich končinách to není 100% nutné. My jsme křtili nedávno a během přípravy se ukázalo, že jedna rodina měla adepta na kmotra nepokřtěného, takže jim kněz kázal najít někoho jiného 😉 Kmotr má být dítěti průvodcem, rádcem ohledně víry, pomáhat rodičům v křesťanské výchově, být dítěti vzorem...takže musí být pokřtěný.

adelinka21
15. říj 2010

aha a proc teda nekde ctu ze musi byt nekde zase ctu ze nemusi ☹

kali.kal
24. lis 2010

@adelinka21 : opravdu záleží na knězi, který bude křtít. Některému to stačí, jinému ne. Nejlepší vždycky je, když si zajdeš na faru, kde chceš dítě křtít, a tam se zeptáš.

jajina.c
26. lis 2010

Ahoj holky, také jsme křtili malého. A jelikož nejsme oddaní, bála jsem se, že nám malého nepokřtí a na víc do kostela jdeme jen na Vánoce na jesličky. Jinak jsou v rodině pokřtění všichni a za kmotra nám byl můj bratr - malého strýc. Náš farář byl úžasný, vůbec mu to nevadilo, ani nechtěl žádné doklady o našem křtu, jen chtěl naše občanky a jednu hodinu jsme byli na faře a poslouchali jeho vyprávění, do kterých zapojil svoje vzpomínky z dětsví a docela jsme se zasmáli. Takže jde o to, jaký je farář a ten náš byl naprosto úžasný 🙂 .

hannah23
29. lis 2010

Ahoj holky a všechny jste asi křtili dítě v kostele v místě bydliště, že???My máme trochu problém, jsme z Brna, ale rodiče ode mě i od manžela žijí na severní moravě, tak jsme si řekli, že je nesmysl je sem do brna tahat, když můžeme přijet jen my tři, ale moc se faráři na křtění mimo místo bydliště netváří

aemmi
30. lis 2010

@hannah23 nevím jak jinde, ale u nás je celkem běžné, že rodiče křtí dítě v místě svého původního bydliště, tam kde mají rodiny, nebo v místě, kde mají známého kněze,apod... myslím, že by s tím neměl být problém...

marketnieuw
11. led 2011

chtela bych se zeptat nektere maminky, ktera krtila dite v zahranici
- meli jste kmotra/kmotru z CR? Museli jste dokladat krestni nebo birmovaci listy a pripadne preklady?
Meli jste tlumoceni pro cesky mluvici?

marketnieuw
11. led 2011

koukam, ze se muj dotaz v diskusich neobjevil, zkousim tedy znovu....

momo23
16. bře 2011

chtela bych se zeptat jestli by mi nekdo neporadil kde bych v Praze sehnala křestní roušku a svíčku. Vím že na internetu je spousta obchodů ale myslela jsem jestli nekdo nevi o nejakem kameném děkuji.

ajan
21. bře 2011

Ahoj, chci se zeptat, rodina manžela jsou věřící řiskokatolická církev, my ale do kostela nechodíme, ale pokřtít malou chceme, je možný ji pokřtít v evengelickým kostele, s tím že se to bere jako že je křtěná a tečka, nebo kdyby se třeba chtěla vdávat v římskokatolickým kostele, bralo by se to jako že je nepokřtěná? děkuju

melinda77
16. čer 2011

prosim o radu mam 8.mesicni holcicku a chceme ji s pritelem pokrtit ale nejsme svoji zijeme spolu jako druh a druzka a muj pritel je pokrteny a ja nejsem tak jsem se chtela zeptat jestli by pokrtil i me zaroven s moji dcerkou. dekuji za vase rady 😉

melinda77
16. čer 2011

@jajina.c no..my mame uplne to stejny to co ty 😉

jajina.c
17. čer 2011

Melinda77 - domluvte se s farářem, fakt je to na domluvě, já se toho taky bála a nakonec to bylo O.K. Ten náš je toho názoru - že mezi sebe přijme kohokoliv, kdo projeví zájem a razí heslo, že všichni jsou si rovni, takže všichni mají mít stejná práva - tudíž nevidí problém v tom, pokud je nebo není někdo vdaný atd...Dnes je holt jiná doba a náš farář jde naštěstí s ní🙂. Přeji hodně štěstí🙂. A připrav se na na rýpání od známých - že jako pokud se jde do kostela, bude tam rodina, že byste se jako mohli vzít taky a udělat to vše při jednom, my to slyšeli pořád dokola, je tedy pravda, že kdyby se přítel konečně vyjádřil, že bych možná nebyla proti, ale musí chtít oba, a já ho nutit nechci a navíc je mi to nějak jedno, klape nám to a to je důležité. To jsem se nějak rozepsala 😅 . Hezký den. J.

werumka
17. čer 2011

@melinda77 Možné to samozřejmě je, ale u dospělých je většinou delší příprava (u nás ve farnosti 2 roky). Záleží, odkud jsi, ale možná narazíš na to, že kněz bude chtít, abyste nejprve byli oddáni (před křtem jde totiž dospělá osoba ke zpovědi a pokud žije z hlediska církve v trvalém hříchu (společný život bez svatby), tak nemůže k dalším svátostem přistoupit.

nasekuratko
24. čer 2011

Ahoj holky, moc bych potrebovala poradit. Je mozne pokrtit miminko, kdyz jsem rozvedena a s pritelem nejsme manzele? navic ja nejsem krtena. ☹
A musime si vybrat kmotra/kmotru,ktery je pokrteny? Nebo to neni podminka? Rada bych moji sestru, ale ta pokrtena neni. ☹

aemmi
24. čer 2011

@nasekuratko Tak kmotr křtěný musí být určitě, u rodičů teda nevím, jak to je, přítel křtěný je? Když je jeden z rodičů, tak by to asi mělo stačit, jestli nejste ani jeden, tak nevím, asi taky záleží na faráři...ono by tam měla být nějaká záruka, že dítě bude vychováváno ve víře 😉

katy.m
29. čer 2011

Ahoj holky
prosím o radu,já nejsem křtěná,manžel ano,svatba v kostele nebyla.Je možno nechat pokřtít našeho syna Eliáška?Je to velké přání babiček a prababiček z manželovy strany a já nevím,co s tím ☹ Případný kmotr křtěný a biřmovaný je.A je nutná nějaká příprava?
Opravdu se v tom vůbec neorientuju,tak bych byla ráda za Vaší radu a zkušenost

aemmi
4. črc 2011

@katy.m Ahoj, možný to je. Příprava asi jak kde, u nás se teda nedělá. Dojdi za farářem v místě, kde byste chtěli křtít...

lordone
19. črc 2011

Hezký večer všem,chci se zeptat ohledně křtin.Nejsme manželé a přesto by jsme chtěli malou pokřtít.Je to možné?A musí být křtěná i kmotra s kmotrem?Děkuji za radu a odpověď.Vašek.

j.stoupova
19. črc 2011

@lordone Dobrý večer, toto byl také náš případ. Manželé nemusíte být, ale kmotři být pokřtěný musí. Třikrát jsme byli u faráře na faře, kde jsme si povídali a to bylo jediné, co po nás chtěl.

lordone
24. črc 2011

Přesto bych měl ještě jeden dotaz.Dá se kmotra dodatečně pokřtít?Děkuji Vašek.

andelka
24. črc 2011

@lordone dá, ale vzhledem k tomu že je dospělá bude muset projít katechumenátem, který trvá jak kdy. U mě 6 měsíců, u někoho rok, záleží na faráři. A musí to opravdu chtít a vědět proč. Často se spíš těsně před křtinama nechávají církevně oddat rodiče, protože někdy se faráři cukají, když jde o nesezdané rodiče. Přece jen, církev křtí na zodpovědnost rodičů a oni slibují, že dítě vychovají ve víře, a kmotr že jim v tom pomůže a bude příkladem. No a pokud nejsou ani manželé, tak... 😅

power700
25. črc 2011

Ahoj, měla bych dotaz-
dává se nějaký (a popř. jaký) dárek křtěnému miminku, když NEJDU na křest jako kmotra, ale jen jako pozvaná osoba z rodiny?
Díky.

gabcos
25. črc 2011

@power700 ano dává....nebo alespon my jsme od všech pozvaných dáreček dostali....🙂

power700
25. črc 2011

@gabcos díky.. a prosím tě, co například? Nikdy jsem nebyla na křtinách, tak nevím..

gabcos
25. črc 2011

@power700 tak různě, hračky, řetízek, peníze...za 14 dní máme křtiny druhé dcery...🙂

power700
25. črc 2011

@gabcos tak ať se vám to povede! 🙂

power700
29. črc 2011

@gabcos prosím tě, ahoj,ještě mám jednu prosbu.. Co se píše za text do blahopřání? A dává se vůbec? Já ho tedy koupila, ale jaksi nevím, jak to formulovat.. Díky moc. 🙂