Lhaní dětem o Ježíškovi a Vánocích obecně

lemonela
12. lis 2013

Ahoj všem,
zajímalo by mě, jak jste se vypořádaly s lhaním dětem o Ježíškovi a Vánocích obecně?
Na jednu stranu je sice svým způsobem hezké, když děti na Jěžíška věří a mají takový ten pocit něčeho výjimečného a zázračného (tedy alespoň do doby, než jim tuto iluzi nemilosrdně seber první spolužák), ale na druhou stranu se lhaním obecně nesouhlasím, děti nevyjímaje, a proto mi připadá hloupé dětem v této věci věšet bulíky na nos.
Dodnes si vzpomínám na zklamání, které jsem cítila, když jsem zjistila, že mi rodiče o Ježíškovi lhali a že to všechno byla jen velká fraška, a proto jsem rozhodnutá dětem v pro ně přijatelné formě vysvětlit, jak se všechny ty věci kolem Vánoc mají a to i s ohledem na to, že nejsme věřící. Zkrátka aby Vánoce vnímaly jako já, tzn. období, kdy se tak nějak všichni zastavíme, ohlédneme se za uplynulým rokem a uděláme si čas pro ty, kteří za to stojí, strávíme s nimi pár hezkých chvil a případně je potěšíme malou pozorností.
Cítíte nebo udělaly jste to některé podobně? Jak to přijaly děti, co na to říkalo okolí?

blahova_andrea
12. lis 2013

@leni78 hele, nikdo mu hlavu nemotá, to se netýká jen vánoc, ale všech výmyslů. nemusí být prostě vše xkrát pro každého, nemusí být vše značkové apod. dáváme všem dětem stejně, je jedno, kdo je porodil. to, že je nevlastní nebylo myšleno tak, že je odstrčený a nedostává dárky, ale tak, že ta výchova není jen moje zásluha 😉

blahova_andrea
12. lis 2013

@leni78 tak to jste hodně dobře situovaná rodina, když můžeš za osobu utratit 5000

kamilka007
12. lis 2013

Naše dcerka je sice ještě docela malá, my přesto cíleně to ježíškovské kouzlo budujeme. Děti myslím potřebují tajemno a neznámo, těšit se na něco zázračného, čemu vlastně nerozumí ani máma s tátou. Sama si dobře pamatuju, jak to bylo s Ježíškem kouzelné, a pak když přišlo prohlédnutí, jak jsem našim pomáhala to kouzlo chystat mladšímu bráškovi. Ani mě nenapadlo cítit se podvedená, spíš najednou jako velká holka, co už tomu rozumí a Jéžu nechá malýmu. 🙂

anetka1701
12. lis 2013

Jednou jsem četla něco krásného.

Ježíšek je duch Vánoc, který navštěvuje rodiny a přináší do domů radost, krásu, světýlka, lásku a dárky. Totálně mně to uchvátilo!!! Je to přesně to, co člověk potřebuje - lež, co vlastně není lež :o) Dítě si může "ducha vánoc" přeci představit různě!!! Takže když se mně moje dcera zeptala, co to je ten Ježíšek, odpověděla jsem jí přesně takto. A odpovídat jí tak budu až do konce života - Ježíšek přeci je a může mít jakoukoliv podobu. Jestli nosí dárky nějakej mužíček, malé miminko nebo rodiče je přeci ve finále jedno - hlavní je, že naše činy jsou vedeny duchem vánoc...

leni78
13. lis 2013

@blahova_andrea Necítím se jako hodně dobře situována, nouzi netrpime, ani nemáme peněz na rozhazování. Ale co je to dnes 5000 ? Dva, tři pěkné dárky. Nevim no. Ale třeba pro babičky, dedy tety, tam se to pohybuje tak do dvou tisíc. Ale třeba syn měl minule jen playstation za 7000 a k tomu další dárky, tak ten nam vyšplhal na 10000 a ze by rozbaloval nějak dlouho, to ne. Radost ale měl, a to je hlavní. Vsude je to jiné, jen mi treba 4000 přijdou na dárky na osobu tak akorát, spíš stridme.

llluckaaa
13. lis 2013

@anetka1701 To je opravdu pěkně řečené 😵

blahova_andrea
13. lis 2013

@leni78 njn, je to o možnostech rodiny a v každé rodině je to jinak, někde je spousta dárků, někde jeden velký a pár menších, někde jsou dražší někde levnější...je fakt, že pár hraček pro mimi má rozhodně jinou hodnotu než playstation nebo moped 😀

apollo11
13. lis 2013

Když jsem o tom coby matka zvídavého dítěte začala přemýšlet, samozřejmě mě napadla interpretace, že jde o lež... jenže - lež by v tom případě byla jakákoli pohádka, příběh, báje, román, film, celé umění.. Lež většinou postrádá pozadí symbolického vyjádření, které je tím hlavním sdělením (tedy ne zastření pravdy, jako je tomu u lži), a to tady přítomné je, Ježíšek je konkrétní symbol určitých hodnot, tajemna a tradic (kromě toho i pro nás nevěřící -či věřící/pochybující- podepřený historickým příběhem, ať už bájným nebo skutečným, že jisté miminko mělo natolik vnitřní síly, že přimělo lidi donést mu dárky a teď jim to oplácí). V podstatě by se v téhle symbolické rovině měl Ježíšek obejít bez velkých hmotných darů, ale vysvětlujte to dětem 🙂 🙂 Spíš bych se přikláněla k tomu, aby děti nevnímaly Vánoce jen jako samotné dary, ale se vším tím kouzlem a atmosférou okolo..

jarkakr
13. lis 2013

Dítě pochopí, že vánoce jsou výjimečná doba, kdy se hlavně máme snažit být v klidu a pohodě. Žádné hloupé pobíhání po obchodech a nakupování ve svátky, ale zdobení posledního cukroví, stromečků a vůně jehličí a domova. A potom na nějakém ježíškovi, santa clausovi nebo třeba x-menovi nezáleží. Není přece nic hezčího, než když se ráno člověk podívá z okna a řekne si, že den voní jako vánoce. Vám se to nestává? To zvedne náladu a vykouzlí úsměv na celý den. Nejvíc si teda myslím, že dáme dětem, když je naučíme se zastavit aspoň na pár dnů, projít si seznam přátel v telefonu a ozvat se známým a udělat si dobrý jídlo a pomyslet na ty, kteří už s námi nemůžou být.

Lhaní o ježíškovi jsem si já brala osobně, protože jsem už od nějakých čtyř let věděla, jak se věci mají a pak jsem byla uražená, že mě rodiče tahají za nos... :D

pisisvori
13. lis 2013

@anetka1701 krásné a já si naopak myslím, že díky tomu, že dětem Ježíšek přinese dárky a oni se těší jim právě můžeme vše okolo toho vysvětlit, protože v tu chvíli je to opravdu zajímá, kdo to ten Ježíšek je a proč to tak je.

leni78
13. lis 2013

@blahova_andrea Přesně tak, souhlas. Vždy je to o možnostech rodiny. Kde nic není, ani smrt nebere, jak se říká. Já mam rok a půl kluka a při ceně hraček se na ty 4000 dostanu. Odrazedlo, houpaci konik, usinacek a je to tam 🙂

blahova_andrea
13. lis 2013

@leni78 abys nechala nějaké nápady i pro zbytek rodiny 😉

leni78
13. lis 2013

@blahova_andrea Neboj, už to máme rozdělené. 🙂 za nás má konika, odrazedlo, usinacka a pak nějaké hračky, u u babičky a dedy má velké auto, na kterém se dá i jezdit, a hračky. 🙂 To budou jiskricky v očích, uz se těším 🙂

blahova_andrea
13. lis 2013

@leni78 tak to my odrážedlo nekupovali, protože se nám o něj poprali prarodiče 😀

1luciferka1
13. lis 2013

Já píši Ježíškovi doteď a jinak vzhledem k tomu, že televize a i ve společnosti se kolem svátků všichni baví o nakupování dárků, tak jsem od kamarádky odkoukala pravidlo, že Ježíšek nosí ten hlavní dárek, ten co si člověk nejvíc přeje a ostatní si vyrábějí/kupují lidé navzájem 🙂 takže i spolu s holkama děláme dárek pro tatínka, ta starší už nám každému taky něco vyrobí,jako menší dávala obrázek nebo tak 🙂 prostě jde o tu atmosféru, ne o Ježíška nebo Santu 😉

leni78
13. lis 2013

@blahova_andrea To je hezký 🙂🙂

blahova_andrea
13. lis 2013

@leni78 no málem z toho byl průšvih. naši si to zamluvili, chtěli objednat FB a zvažovali jsme jestli objednat i redukci na snížení a nebo ji zadáme přítelovýmu tátovi, aby ji udělal. tak jsme toto téma na návštěvě otevřeli, jak to teda vypadá a jestli by to uměl a oni hned, že to jsme je tedy nepotěšili, že malému chtěli právě odrážedlo koupit a co tedy teď a tak...no bylo vidět rozladění z toho, že stačilo málo a měl odrážedla dvě 😀 ale máme doma divocha a na odrážedle se nedá jezdit pořád, tak jsem je požádala o tu velikou skluzavku, co může být přes zimu doma a pak může jít i ven a všichni jsme byli spokojení 🙂 a syn doufám bude úplně nejvíc! 😀

orangis
13. lis 2013

Ahoj, já tedy ještě děti nemám a nečetla jsem úplně všechny příspěvky, ale chtěla bych se k tématu také vyjádřit. Souhlasím s tebou do jisté míry a chápu, proč zvažuješ tuto cestu - vyhnout se "lhaní" dětem, naučit je, že Vánoce nejsou jen o dárcích atd. Ale na druhou stranu souhlasím s názory některých holek, že se na ty děti díváš moc jako na dospělé, že tak, jak to plánuješ/děláš to prostě pobrat nemůžou, k tomu musí dospět časem. Myslím, že by to chtělo nějakou střední cestu. Líbilo se mi, jak tu někdo psal, že říká dětem, že kdo v Ježíška věří, tomu dárky nosí a kdo nevěří, ten si dárky dává s ostatními "nevěřícími" sám. To bys jim nic lživého netvrdila a současně jim ponechala ten prostor pro fantazii. A přece nikde není psáno, že i když budou děti na Ježíška věřit, nemůžeš je současně učit, že Vánoce jsou především svátky míru, kdy bychom si měli udělat čas na ty nejbližší! 😉

benjik
13. lis 2013

Ahoj,
já to neberu jako lhaní,ale jako pohádku,která k vánocům a dětství patří.U nás Ježíšek nosí dárky,ale my rodiče a prarodiče mu pomáháme některé koupit,jinak by to nezvládl.Koupím je klidně před dětmi,ale Ježíšek si pro ně příjde a sám rozhodne,kdo a jestli vůbec je dostane. Stejně jako děti,hlavně dcera,ví,že v každé zemi je jiný Ježíšek.Alespon nemá zmatek,kdo je teda Santa atd.
Je jedno,kdo jak vánoce a předvánoční čas prožívá,hlavně,že si to užijeme.

petrasipkova1
13. lis 2013

@leni78 sorry že si dovoluji do toho zasáhnout, ale pokud se dárky na Vánoce vyšplhají na takové cifry, tak věřte, že jste dobře situovaná rodina, i když se tak necítíte a máte nejspíš pořád málo. my kupujeme dárky okolo 500, pro rodiče max 1000, pro děti samo víc, ale rozhodně ne za 10 000 🙂, a šetřím na to celý rok, při průměrném platu ve státní správě, to jen tak na upřesnění, myslím, že 4000 Kč(osobu je pro většinu lidí úplná scifi... a jinak k tématu, milujeme Vánoce a milujeme Ježíška za to, že nám nosí dárečky a stromeček 🙂

leni78
13. lis 2013

@petrasipkova1 Věř tomu, že dárky v hodnotě 500 kč na osobu, coz je dnes běžný nákup potravin, opravdu normou není. Aby rodina utratila víc za salát s kaprem plus pití, než za dárek na štědrý večer, to uz pak není o úctě, ale bídě. Ale samozřejmě je to každého věc. Já bych se stydela, obdarovat na štědrý večer za 500. Nechci se tu přít o cenách, ale uz jako dítě jsem dostávala panenky, lyže, nejakou parádu....dostat jedno tričko při dnešních cenách, asi bych to obrecela..

jarkalada
13. lis 2013

@leni78 možná je to spíš o prioritách 😎

zuzik24
13. lis 2013

Ahoj, z pár komentářů /včetně úvodního/ je mi velmi smutno ☹ Ze společnosti se vytrácí tradiční hodnoty, prostor pro fantazii je takřka nulový, všechno se vygoogluje, děti se berou jako dospělí a Vánoce? Všichni naběhnou do obchoďáků a kupují vše na poslední chvíli, hlavně, aby toho bylo hafo, ať se děti můžou chlubit, že dostaly tablety a další vymoženosti téhle doby - uspěchané, bezohledné. Pravda, dětem se lhát nemá, ale tohle není lež, proboha! Duch Vánoc je v tajemnu, v samotném Ježíškovi, kterého si každý může představovat jakkoliv, protože nikdo neví, jak přesně vypadá. Není to pupkatý stařík s bílým fousem a červeným oblečkem, kterého každý rok vidím ve větším počtu vylejzat z balkónů, z reklam a z kterého je mi šoufl. Ten k nám do republiky nepatří, ať si ho nechají tam, odkud přišel.
Pardon, teď jsem se nechala trochu víc unést. K tématu, nevím, jak velké děti máš, ale připravit je o to těšení, že dárky jim přinese Ježíšek, na kterého se těší každé dítě celý rok, mi přijde nefér. Jaké by Vánoce měly pro ně kouzlo? Předpokládám, že jim dárečky kupujete třeba i během roku jen tak (nemyslím jen narozeniny nebo svátky), takže ten úžasný Štědrý den by ztratil na efektu. Ano, je hezké myslet na ty, kteří jsou od vás daleko nebo už tu, bohužel, nejsou, ale budou to tak brát i děti? Nebrala bych jim tu iluzi. Přesně si pamatuji na den, kdy jsem se dozvěděla o tom, že není žádný Ježíšek. Bylo to ve třetí třídě (jj, až takhle pozdě, ale tenkrát nebyl internet, aby si to někdo už v první třídě našel na netu) ve frontě před jídelnou, když jsme čekali na obědy. Kamarádka (mimochodem, dodnes nejlepší) mi řekla, že viděla rodiče, jak schovávají dárky do skříní. Ten rok jsem naše pozorovala a uznala jsem, že je to pravda, ale nechtěla jsem jim kazit radost, tak jsem to řekla až následující rok. Pravda, bylo mi to na jednu stranu líto, ale na druhý rok jsem našim mohla koupit taky nějaký dáreček za kapesné, které jsme dostávali, tuším, že to byla dvacka na měsíc 😀 A dodneška si pamatuju, že jsem mamce koupila pytlík s plastovými barevnými kolíčky a tátovi štětku na holení 🙂 Měli z toho velkou radost a já taky. Jak jsem dospívala, pořád jsem chodila do pokojíčku vyhlížet Ježíška, i když jsem věděla, že dárky tam připravuje táta. Pak když jsme je slavili jen s přítelem, tak to bylo pěkné, ale s dětma... Když vidím, jak je Verunka každý rok nadšená, když vidí vánoční stromeček, jak jí jiskří očíčka a jak letos budou jiskřit i Filípkovi, nic, nic se tomu nevyrovná. To je pro mě duch Vánoc, vidět rozzářené oči mých krásných dětí, nikdy bych jim neřekla, jak to s Vánoci opravdu je, nechám je v sladké nevědomosti 😵

kachen
13. lis 2013

Lhani???? To snad ne. A pohadky taky nectes, protoze jezibaby, draci, certi, vily apod. prece neexistuji a je to jedna velka lez. Z detstvi si pamatuju, jak moc jsem se tesila na Vanoce, na Jeziska. Kdo mne rekl, ze Jezisek neexistuje si uz nepamatuju (tipuju to na nejakou moudrou kamosku) a rodicum rozhodne nezazlivam, ze mne par let v mym zivote lhali 😀 A zazvoneni zvoneckem, ohlasujici, ze Jezisek uz tam byl. O tenhle zazitek rozhodne nenecham svoje dite pripravit.

leni78
14. lis 2013

@jarkalada Mydlis, jako co je důležitější, než dárek ? Tak to je jasný ne ? 🙂🙂

tvarohacek
14. lis 2013

@leni78 tak tohle, co popisuješ bych se například já styděla svým dětem předávat..

petrasipkova1
14. lis 2013

@leni78 to je mazec, pravda je, že ve skříni u mě žádné tričko za 500 Kč nenajdeš 🙂, ano, 500 Kč je dnes hodně malý nákup, ale jíst se musí, nevím, ale co je špatného dát někomu třeba poukaz na masáž, na kosmetiku, domácí dobrůtky, apod 🙂 nikdo z rodiny nebrečí. 🙂 Asi spíš prožíváme tu atmosféru, než kolik stál dárek 🙂, Lyže, počítače apod. se u nás kupují jako spotřební věc když jsou potřeba, pod stromkem nemají co dělat, rozhodně ne k Vánocům proto, aby to vypadalo, že je toho pod stromkem hodně, salát s kaprem za 500 Kč, tak to fakt ne, kapříka kupujeme u výlovu rybníku, do salátu jen tatarku a pití voda z vodovodu a vínko z moravy, tj max 300 Kč pro celou rodinu. Nic proti tobě, je fajn, že se máte dobře, ale věř tomu, že to není standart, při průměrném platu v ČR snad umíš počítat, jen my vadí lidi co mají málo, věř tomu, že pokud obdarováváš celou rodinu, tj. cca 12 lidí, tak při platu 12- 14 000 Kč čistého si nemůžeš dovolit dát každému za 5000 Kč, zvlášť pokud chceš jet v létě na dovču a v zimě na víkend na hory. a to neberu, když je mamka na RD za 7 000 Kč 🙂

leni78
14. lis 2013

@tvarohacek No vidíš, ja si myslím, ze máme hodnoty srovnane, peníze nejsou na prvním místě, ani nevim, proč mi to tu někdo podsouva. 🙂

leni78
14. lis 2013

@petrasipkova1 Pardon, prijde mi normální, ze dárky od ježíška maji pro jednoho člověka vyšší hodnotu, nez jeden menší nákup v potravinách. Tak to bylo, je a bude, ja nevím nad čím tu polemizujeme. 🙂 neznám nikoho, kdo dává k vánocům tak chudé dárky, o vánocích víme cely rok. 🙂

saaralota
14. lis 2013

@lemonela Ahoj, já myslím, že hezké vánoce mohou být i bez Ježíška coby nositele dárků. Já jsem na něj jako dítě věřila, pravdu jsem pak asi v 5-ti letech "vytloukla" z mámy, protože mi bylo divné, jak to Ježíšek všechno v jednom člověku oběhá, jak se dostane do bytu atd. 🙂 Takže mě vysvětlení, že dárky nosí rodiče spíš uklidnilo a vysvětlilo nejasnosti 🙂. Vánoce jsem měla a mám dodnes moc ráda a nikdy jsem si jejich kouzlo asi nespojovala přímo s Ježíškem. Spíš celkově to pro mě bylo a je krásné období, trochu tajemné, čas pro setkávání, zastavení... takže na Ježíškovi nijak nelpím, ani se mu nechci za každou cenu vyhnout...uvidíme, až syn trochu pobere rozum, jak to bude mít s Vánoci on 🙂. A osobně strašně nesnáším lhaní, neumím to..ani dětem, takové to " v dobrém". Třeba říct, že je televize rozbitá, když jí nechci zapínat...prostě řeknu, že jí zapínat nebudem, ale neuměla bych ani takovouhle "malou" lež.