Lhaní dětem o Ježíškovi a Vánocích obecně

lemonela
12. lis 2013

Ahoj všem,
zajímalo by mě, jak jste se vypořádaly s lhaním dětem o Ježíškovi a Vánocích obecně?
Na jednu stranu je sice svým způsobem hezké, když děti na Jěžíška věří a mají takový ten pocit něčeho výjimečného a zázračného (tedy alespoň do doby, než jim tuto iluzi nemilosrdně seber první spolužák), ale na druhou stranu se lhaním obecně nesouhlasím, děti nevyjímaje, a proto mi připadá hloupé dětem v této věci věšet bulíky na nos.
Dodnes si vzpomínám na zklamání, které jsem cítila, když jsem zjistila, že mi rodiče o Ježíškovi lhali a že to všechno byla jen velká fraška, a proto jsem rozhodnutá dětem v pro ně přijatelné formě vysvětlit, jak se všechny ty věci kolem Vánoc mají a to i s ohledem na to, že nejsme věřící. Zkrátka aby Vánoce vnímaly jako já, tzn. období, kdy se tak nějak všichni zastavíme, ohlédneme se za uplynulým rokem a uděláme si čas pro ty, kteří za to stojí, strávíme s nimi pár hezkých chvil a případně je potěšíme malou pozorností.
Cítíte nebo udělaly jste to některé podobně? Jak to přijaly děti, co na to říkalo okolí?

fallingstars
25. pro 2013

@lemonela Mně to tedy přijde přehnané. Bohužel asi jako většina rádoby pokrokově-moderních přístupů k dětem a jejich výchově v poslední době 🙄
Já tedy svým dětem "lhát" budu, a v některých ohledech i více než ráda. Až se mě má čtyřletá dcera zeptá, jak přicházejí na svět děti, co jsou v bříšku, nehodlám jí, byť po pravdě, vysvětlit, že se musí protlačit pipinkou a že to trvá dlouho a děsně bolí, a ještě ji k tomu pustit realistický dokument o porodu s veškerou krví, mázkem a křikem, abych teda nemusela ani trochu "lhát", protože to je zkrátka realita, kterou by nemusela strávit a mohla by z toho mít solidní trauma. Vím, že je to jiné, než držet legendu o Ježíškovi, ale pokud nemáš v plánu absolutně odhodit jakékoliv ohýbání realit, i kdyby v zájmu svých dětí, neoháněla bych se tady alibisticky případem, který se pravdopodobně z nějakého důvodu hodí...buď a nebo... 😉

Jinak já na Ježíška věřila, stejně jako na čerty, anděly, Mikuláše a ježibaby...a taky jsem věřila, že mamka s taťkou tu jsou pro nás, že když to nestihne Ježíšek, mají pro nás i oni dárek, protože nás mají rádi a jsme jejich, a že čerti se k nám nikdy nedostanou dost blízko, protože taťka byl vždycky ten hrdina, co je včas vyhnal a zabouchnul dveře. Upřímně, jsou to ty nejkrásnější vzpomínky. Domov bylo pro mě opravdové útočiště, bez ohledu na to, v čem všem nám jako malým naši "lhali", a byl by za každých okolností, pohádky a ta vata, do které pro nás obalovali tu někdy příliš tvrdou nebo zbytečně nedětskou realitu, nebyla berlička po pokrytecké a neupřímné rodiče, ale způsob, jak nám prodloužit dětství a udržet jeho kouzlo. Někdy to není ani tak o slovech, ale o tom duchu a idee, které stojí za tím (a to teď nemyslím nijak křesťansky).

eficenka
25. pro 2013

@lemonela
chtěla bych to udělat jako naše mamka..
asi do 6ti let sem věřila na Ježíška, a když sem se mamky zeptala, jestli skutečně je, tak mi řekla, že Ježíšek se narodil tehdy a tehdy a dárky nenosí on, ale nosí je rodiče svým dětem, protože je mají rádi. Ale od Ježíška máme to, že jsme zdraví a že můžeme být spolu, že mám zdravou sestričku atd... a tohle bylo moc hezké slyšet 🙂

bublinka1980
25. pro 2013

@chris_n ...A proto že je nesnáší tak to bude přenášet dál na své děti, nebo co? Pokud měl někdo špatné dětství, neměl by to samé dělat i svým dětem. 😨

bublinka1980
25. pro 2013

Co se týče LHANÍ, našla jsem na internetu zajímavou interpretaci:
Celá problematika lži - pravdy, lhaní je totiž velice složitá. Určitě budete vnímat jinak tyto čtyři názorné situace:

1. Matka vypráví dítěti o pohádkových bytostech (například o Křemílkovi s Vochomůrkou)
2. Člověk se vydává za pracovníka elektráren a okrade důchodce v jeho bytu
3. Za války zapře člověk před gestapem pronásledovaného, a tak mu zachrání život
4. Dívka nepřizná před vrstevníky, že dosud neměla kluka.

Hodnocení každé z těchto uvedených situací je odlišné.

Lžeme totiž třeba proto :
a) abychom měli v situaci vlastní prospěch
b) abychom chránili sebe sama
c) abychom druhému pomohli
d) abychom druhému ublížili

Co se mě týče, tak lež týkající se např. pohádkových bytostí, nošení dárků atd. je pro mě a mé svědomí naprosto v pohodě.
Pokud chcete tak "čestně" vše dětem vyzvonit už v útlém věku, tak je to Vaše rozhodnutí, mějte ale na paměti, že dětské vnímání pohádkové říše atd. se zbortí jako domeček z karet... A to myslím, že je velká škoda.

chris_n
25. pro 2013

@bublinka1980 ale to jsem neřekla, jen se mi nelíbilo to, že se tu říká, že "je mi líto" těch, co nesnášejí vánoce. Jako by byli méněcenní. Prostě k tomu důvody mohou být. a tečka.

bublinka1980
25. pro 2013

@chris_n Jako méněcenné je určitě neberu. To však nemění nic na tom, že mi je jich líto. Tak jako těch dětí, kteří zrovna teď neprožívají krásné Vánoce.

"A tečka"?
Tady je diskuze, nečekala jsi snad, že bude s Tebou každý souhlasit a nebo že nenapíše odlišný názor. Za tím co jsem napsala v předchozích příspěvcích si stojím. (I bez tečky 🙂 )

chris_n
25. pro 2013

@bublinka1980 pro mě je za tím tečka. Nikdo nemůže znát důvody druhého, proč nemá něco rád nebo přímo nesnáší.

bublinka1980
25. pro 2013

@chris_n 🙂

bublinka1980
25. pro 2013

@chris_n Jen bych ještě chtěla dodat, že důvody jsem zde vůbec nerozebírala, nezlehčovala ani neposuzovala. Ano, každý si neseme v sobě zážitky, které mohou v budoucnu negativně ovlivnit naše chování. Psala jsem hlavně o svém postoji ke "lhaní" dětem o Vánocích.

Přeji krásné, pohodové Vánoce a PF 2014 Tobě i všem tady v diskuzi 🙂

amallie
25. pro 2013

@lemonela u nás se na Ježíška věří, ale neprehanim to s tím a rozhodne nevykládám detem, ze kdyz budou zlobit, tak jim Ježíšek nic nedonese, protože to lez je, i kdyz nás děti vytočí, pod stromečkem dárky najdou. Takže tohle ne-e. Mystiku Ježíška ale cítíme, betlém stavíme atd...
Co se ale čertu a Mikuláše tyče, tam je to jiné, co jsem řekla hned, ze jsou to převlečení lide. Řekla jsem to ale opatrně, neb jsem viděla, ze na to děti věřit chtějí. Žádné strašení ale!
Nemám ale rada lži dětem typu ze je nechám doma, jdu sama z hřiště atp, protože to skutečně neni pravda a neni to míněno v dobrém, na rozdíl od Ježíška, který je kouzelný 🙂

sirael4
25. pro 2013

@leniiis u nás to bylo stejné, věřila jsem dost dlouho 🙂

sirael4
25. pro 2013

@fallingstars naprosto perfektně napsané a úplně vě všem souhlasím.
@chris_n já tedy vnímám odlišně ty dvě věci, jestliže je někomu někoho líto a jestli ho bere jako méněcenného. Samozřejmě, každý kdo Vánoce rád nemá má jistě své pádné důvody, nejzávažněji třeba smrt, takže se dá chápat, že Vánoce prostě rád nemá. Ale když druhý napíše, že je mu líto, že to tak je, tak to přece neznamená nic urážlivého, naopak bych v tom hledala empatii a soucítění.

chris_n
26. pro 2013

@sirael4 ja nevím, jestli si ten příspěvek na začátku četla, ve kterém to bylo napsané... ale tam to fakt vyznělo vůči těmto lidem fakt nepříjemně...

kopeckovi
26. pro 2013

@marcelka287 Tak ja jsem kuprikladu vanoce neslavila nikdy a neprijde mi, že bych nejakou ujmu mela. Ono asi vzdycky jde o to jak to proste funguje v rodine. Kouzelnych okamziku jsem zazila mnoho, dosnes si pamatuji kdyz jsem dostala darek po kterem jsem hodne touzila. Nasi i ostatní mi davali darky behem roku, nikdy jsem v tomhle ohledu urcite nestradala a nestradam dodnes. Fantazii jsem jako dite mela hodne bujnou, i kdyz jsem vedela jaka je skutecnost. Me prani je vytvorit pro sve deti klidny a utulny domov, kam se budou radi vracet at uz se stane cokoliv a to bez ohledu na to jestli budeme vanoce slavit nebo ne. Ja na sve detstvi vzpominam jako na neco krásného, sve rodice miluji a porad k nim rada jezdim a stejne tak bych si prala, abych to jednou mela se svymi detmi. Takze at si kazdy dela a rika svym detem ohledne vanoc co uzná za vhodne. Dulezite preci je, aby se deti citili milovane a to cely zivot. 🙂

bublinka1980
26. pro 2013

@sirael4 V mém úvodním příspěvku to bylo takto: "A nechápu, když někdo prohlásí, že nesnáší Vánoce, takových lidí mi je opravdu líto." ...ale je to vytaženo z kontextu celého mého úvodního příspěvku, kde v předchozí větě píšu o shonu, dárcích na půjčky atd.
Takhle jsem to napsala ve svém prvním příspěvku a na tohle @chris_n takhle negativně zareagovala.

Samozřejmě tuto větu rozvedu dál aby bylo zřejmé, jak to bylo myšleno. Je jistě část lidí, kteří mají Vánoce spojené s určitým velkým smutkem, jako je např. smrt ale i v tomto případě, ty "Vánoce" za to nemohou.
Mě osobně zemřel na Mikuláše dědeček, před x lety, ale kvůli tomu jsem nezanevřela na Mikuláše a slavíme ho dodnes, teď už i s mým dítětem.

Je ale další -mnohem početnější skupina lidí, kteří Vánoce nemají právě rádi kvůli naprostým banalitám: spěchu, shonu, kvůli frontám u pokladen v supermarketech atd. a to právě i proto, že se jaksi vytratilo to mystické kouzlo Vánoc a hlavně tyto lidi jsem měla na mysli v té (tady tak propírané) větě.
K tomu bych chtěla ještě dodat, že Vánoce - si děláme každý sám, a jaké si je uděláme, takové je máme. A pokud se od toho zmatku atd někteří neumí oprostit, tak pak mi je těchto lidí skutečně líto... a to už jsem už tady v diskuzi taky napsala. Více se nijak obhajovat před @chris_n nebudu a ani nemusím 🙂

killi
27. pro 2013

@leni78 nechápu proč bych tady měla psát za kolik dětem kupuju dárky. Právě naopak, čím více si můžu dovolit tím víc zjišťuju, že už to ztrácí to kouzlo těch pravých vánoc a je to jen o tom, co a za kolik kdo dostal.. Mělo by to být o tom, že si užijeme společně svátky, sejde se rodina a ne o tom jestli dcera dostane dárky za 10000. Jsou lidé co si to prostě nemůžou dovolit kupovat dárky za 4000 na osobu a mají radost i z dárku do 500 kč nebo je potěší i obyčejná kniha. My právě kvůli množství dárků z celé rodiny se dohodli, že dárky dostane jen od nás a prarodičů. 😉

partyzanka91
30. pro 2013

Já jsem moc ráda že jsem věřila na Ježíška, bylo to moc krásné. Věřila jsem až do 2. třídy. Vždycky to těšení, ten strach že nepříjde. Například jsme mívali na obývákové stěně čokoládovou kolekci tak abychom tu krabici viděli (rozdělávala se až na štědrý den). Vždycky když jsme zlobili tak rodiče kolekci schovali a říkali že ježíšek se zlobí a nepřinese nám dárky, tak jsme byli hodní dokud se kolekce neobjevila zpátky 😀 a my věděli že dárky už zase budou 😀. Ten Štědrý den měl moc krásnou atmosféru a to věření velké kouzlo. Jako školačka jsem začínala sama tušit že je to nějaké divné. Začala jsem přemejšlet a strašně pochybovat (jak ježíšek stihne objet celý svět za tak krátkou dobu, jak se protáhne oknem do bytu apod...) tak mi babička řekla jak to je. Sice jsem cítila zklamání, ale jen malinké protože Vánoce jsou i tak moc hezké. Takže to zklamání bylo rozhodně mizivé oproti těm krásným létům co jsem věřila a měla nádherné a tajenmné Vánoce. Svému dítěti (či dětem) rozhodně hodlám Vánoce s Ježíškem také udělat a pevně doufám že jim to někdo neprozradí už ve školce jako se to stalo dceři mé švagrové (bude jí teprve 5 let a už nevěří ve školce jí z toho vyvedli).

radulka57
30. pro 2013

@partyzanka91 děti jsou různé a pokud vážně chtějí věřit tak je ani nikdo ve škole nepřesvědčí, moje 10letá sestra věřila ají když ji ve škole řekli, že to tam dávají rodiče, měla svoji hlavu a řekla si prostě že to není pravda a dál žila v tom krásným světě nevědomosti 🙂 Mě se to strašně líbí když děti věří, taky doufám že moje dcerka bude věřit dlouho. Já si sama ani nepamatuji, kdy jsem věřit přestala, nějak to vyšumělo samo, takže sem z toho asi trauma neměla, pamatuju si jen to hezké 🙂 ale taky mě bylo divné, že to ježíšek stíhá 😀

ivonapop
31. kvě 2014

Ahoj, ráda se přidám do této diskuze. Řekla bych, že v dnešní době věří děti na Ježíška déle, než tomu bylo za nás, ale vždycky se najde některé, které to těm druhým vykecá. Na to jsem měla jednoduchou odpověď, že je pravda, že dárky si dávají i lidé mezi sebou, jelikož Ježíšek nemá tolik peněz, aby mohl všem koupit všechno, co si přejí.

spirulina
1. čer 2014

u nás jsou vánoce oslavou, ke které patří různé tradice. docela mi vyhovuje teorie Zimního slunovratu. že to je původní pohanský princip, na který pak křesťanství narubovalo legendu o ježíšovi. slavíme tedy reálnou věc - slunovrat a k ní patří legenda o ježíšovi a také ježíškovi. máme své vlkastní tradice, některé jsou inspirovány klasickými českými vánocemi, jaké tady prožila většina z nás - pečení cukroví, perníčky, vánoční výzdoba, psaní přání (nemusí to být dárky), návštěva lidí které máme rádi, povídání o slunovratu, ročním koloběhu a narození ježíše, zdobení stromečku, štědrovečerní večeře a nakonec tajupná chvíle, kdy koukáme na nebe a čekáme na ten zázrak - nadílku 🙂
taky nerada říkám nepravdu 🙂 moje pětiletá dcera hodně řešila všechny podrobnosti, jak to ten ježíšek dělá atd. snažila jsem se to různě mlžit, případně vysvětlovala (ježíšek se pohybuje jinak než lidi, lítá, všecho stihne atd 🙂 nakonec ke mně jednou přišla" maminko, řekni mi OPRAVDU, jestli dárky nosí ježíšek?" chtěla vědět pravdu 🙂 tak jsem jí řekla, že ježíšek je krásný příběh a že opravdu dárečky si chystají lidé mezi sebou z lásky atd.

texetka
18. srp 2014

Já Vánoce miluji ikdyž ne vždycky byly u nás veselé - táta mě třeba nutil jíst rybí polívku ikdyž jsem zvracela , ale trauma z toho nemám. Postupně jsem to brala jako nějakou tradici a táta přestal trvat na celém talíři, ale spokojil se s lžičkou 🙂
Vzpomínám jak nám táta dával kabátky a chodili jsme dávat ptáčkům dárky do krmítka ( máma mezitím nachystala dárky ) , nebo jak jsme čekávaly se sestrou u okna a vyhlíželi Ježíška . Jak zvonil zvoneček, my zpívaly koledy a pak jsme rozbalovaly dárky.
Mám 30 let a ted dělám Vánoce pro celou rodinu. Naklidím, napeču, uvaříme a sejdeme se u nás doma . Pouštíme lodičky, hážeme střevícem a vykládáme si. Dárky jsou až poslední .
Moc se těším až budeme jednou dělat Vánoce i pro naše děti . Taky budou věřit na Ježíška, vyhlížet ho z okan a čekat na zvoneček . Proč je o to ochudit ? Proč jim brát naivitu a dětství , kouzlo, tajemství .

rulfici4
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
barulina
11. lis 2014

Tak ja na Jeziska verila rada, ani nevim kdo mi rekl, ze to tak neni. Ono by to tem detem ktere na Jeziska veri,nemusel rikat prvni spoluzak,kdyby je rodice neokradali o neco tak krasneho. Nejsem verici,ale rada si o tom prectu,podivam nawdokument, a ten nadech,nadej toho dobreho to vse k tomu patri. Nevimje to tva vec,ja sve dceri rada budu "lhat" a vykladat ji pribehy jen at si uzije detske radosti. Jindy uz to mit nebude

marketa233
12. lis 2014

@lemonela Řekla bys malému dítěti, že Země je kulatá, nebo pravdu?

partyzanka91
13. lis 2014

@marketa233: ahoj, tak já si myslím, že Ježíšek se s ostatními nepravdami nedá srovnávat. Je to něco jiného, Vánoční zvyk který ke kouzlu Vánoc jistě patří. I my si přeci říkáme - tohle si koupíme k Ježíšku. A proč to dítěti nespestřit ještě tím že bude věřit? Víc si tak Vánoce užije, bude mit jednou na co vzpomínat a taky je to způsob jak docílit aby bylo hodné. Naše mamka nám dávala na skříň do obýváku čokoládovou kolekci a když jsme zlobily tak jí uklidila a řekla nám že si jí Ježíšek odnesl protože zlobíme a tak nebudeme mít ani kolekci ani dárky. A jak jsme pak z bráchou sekali latinu. Bylo to takové kouzelné a tajuplné, jsem ráda že nás naši nechali věřit a stejně tak to budu dělat i u své dceři (dětí).
Na čápi jsme třeba nikdy nevěřili, prostě jsme věděli že děti se rodí maminkám a že jsou v bříšku a babička říkala že je to z velké lásky. Nic víc, žádné detaily.
A co k té kulaté zemi. To že je placaté si lidé myslely dříve, ale věda prokázala že tomu tak není. Takže už se automaticky každý učí že je kulatá a je třeba vysvětlovat to odmala. Není žádný účel lhát a dělat dětem zbytečný guláš. Věci vysvětlovat tak jak jsou, ale Ježíšek je prostě z jiného soudku a pokud na něj budou děti jako malé věřit jen jim to prospěje a až dospějí tak samy pochopí jak to vlastně je

marketa233
13. lis 2014

@partyzanka91 Naprosto s tebou souhlasím. Já chtěla právě ukázat, že říkání nepravd má leckdy své opodstatnění.

tarra27
13. lis 2014

věřit a nechat děti snít....a není to lhaní....já bych nebo budeme přecházet postupně...Ježíšek, pak když se dozví od decek ze školy nebo to praskne, řekneme, že část dárků kupuje Ježíšek a že my jako rodiče mu pmáháme, protože má na světe hodně dětí...ale to až by bylo dítě větší....

pravda ohledne Ježíška dítěti pode mě moc neprospěje...

to, že jste upřímní k sobě i mezi sebou dítě vidí během roku...a že ho necháte věřit, že Ježíšek existuje, to je krásná dětská záležitost....kouzlo, naděje a něha...láska....
tohle jakoby tajemství - nemyslím si, že by dítěti ublížilo, nebo že by to dítě bralo jako zradu, že jste neřekli pravdu....