Oslava - koronavirus. Jak se chovat?

podaji
14. srp 2020

Holky možná blbý dotaz. Ale já jsem fakt opatrná i kvůli dětem. Samozřejmě chodíme normálně ven, na nákup atd. Ale držíme si odstup od cizích. Teď jedem na sestřinu oslavu kde bude jednak rodina ale i spousta cizích a já prostě nevím co s tím? Nechci je objímat a líbat, podávat ruce atd. Jsem za exota co? Třeba mě tu někdo víc uklidní 😂 ale mýt se desinfekcí po každém podání ruky...jak to děláte vy? Řešíte to nějak? Děkuji za názory

klokanka31
14. srp 2020

@podaji Asi bych na žádnou větší oslavu nešla... Už jsem taky slyšela že se lidi nakazili na rodinné oslavě...

alcar
14. srp 2020

Neresim nic kolem covidu. Jen plnim rozkazy z vrchu - rousky nasadit/rousky sundat a tim to pro me konci. 🙂

marcicek84
14. srp 2020

Klid,my budeme poradat garden party pro par rodin s prespanim u nas a vubec to neresime,jedni se zrovna vratili z Chorvatska,nekteri jezdi MHD apod. Takze bych to asi neresila a spolehala na zdravy rozum,ze clovek,ktery se nebude citit fit proste nedojde...a nakonec ten virus slabne,takze bych se uklidnila tim tuplem a oslavu si uzila...

marcicek84
14. srp 2020

@alcar vsak uz nam nakazali zase sundat

mimco
14. srp 2020

@podaji nesleduju zprávy a covid zmizel....
Vůbec bych to neřešila, udělali z toho ebolu a lidi jsou úplně zmagoření😡

rencinka87
14. srp 2020

Ridila bych se tim, jestli jste vy nebo nekdo, s kym jste v kontaktu, rizikovi.
Ja mam babicku - 84, cukrovka a vysoky tlak - takze pokud bychom se chteli s nekym takhle videt, pak bych se ji dva tydny preventivne vyhybala. Pokud bychom s ni treba bydleli, nesla bych.
Kdyby melo byt jen o moji rodinu (ja, manzel a deti, bez nejaky zateze), tak bych sla. Pokud je ti neprijemny podavat si ruce a libat se, normalne bych to rekla, ze pardon, ale ze udrzujes odstup. Kazdopadne pokud ale budete ve spolecnym uzavrenym prostoru nekolik hodin, tak ruku klidne podat muzes, to uz na tom podle me nic nezmeni.

bonavoxa
14. srp 2020

@podaji No, já jsem docela za exota, že stále minimalizuju nějaká rizika nákazy, ale přece jenom žijeme celkem normálně. Oslav si jsme absolvovali už několik. Prostě si hodně myjeme ruce. Nejhorší je podle mě nějaké rizikové chování jako pití z jedné lahve, apod. Koronavirus si teď dovezl bratranec z jihu Čech, kde byla parta o jedenácti lidech...a je jich 100% nakažených. Mají jen mírný průběh. Ovšem ta karanténa je dost opruz, když na to přijde. Všechno čistit, chodit jinde na záchod a jiným vchodem,...Paradox je, že bratranec pracuje ve Švédsku...a chytne to doma. To známý, který byl v březnu v Itálii s partou...měl štěstí, ale tam se nákaza šířila hlavě mezi staršími a rodinnými příslušníky. Ale dva lidé zemřeli. Jeden padesátník ve výborné fyzické kondici. Prý ho to ,,rozežralo" zevnitř. Mám před tím respekt.

priefi
14. srp 2020

@podaji já jsem to vyřešila tak, že teda žádné objímání a pusování... Teď mám aspoň výmluvu proč ne 😂

michaela_2
14. srp 2020

@podaji my fungujeme normálně, ale pokud bych se z nějakého důvodu bála, tak bych oslavy asi vynechala (jestli se tedy nejedna o joo důležitou akci). Ale jak říkám, my na oslavy chodíme, ruce tam lidem podáme a neřeším to 🙂
Manžel pracuje, já taky (částečně), cestujeme, starší děti mají tábory, sportovní soustředění, tréninky ...... respektovali jsme nařízení, která byla vydána na jaře, ale po uvolnění zase žijeme jako předtím.

cikitkapb
15. srp 2020

Přijď tam v roušce a nikdo ti ruku nepodá. 👍🏻😅 Každej normální člověk totiž ví, že roušky nechrání před nákazou, ale před roznášením bacilů. Takže si všichni budou myslet, že jsi nemocná a nikdo se k Tobě nepohrne.

podaji
autor
15. srp 2020

@cikitkapb 😂😂

zelenaesmolda
15. srp 2020

@podaji
ja bych to vubec neresila

klea81
15. srp 2020

Dcera teď byla na dvou táborech, takže nějaká rodinná oslava je nic 😉Ebola to není a rýma přejde. Neminim žít v izolaci až do smrti.

g_m
15. srp 2020

Fotím svatby a skoro každou sobotu jsem na nějaké svatbě a světe div se, ale ještě jsem celá 🙂 Byli jsme na začátku prázdnin v Chorvatsku a jezdíme na výlety apod. a odoláváme... Net je plný strašáků a bubaň, jak se to šíří a jak jsou všude nemocní, ale zároveň někde malým napíšou, že virus podle posledních zjištění slábne. 😀 Já bych šla, ale pokud z toho máš být nervózní, tak buď doma. Já bych nebyla, to bych posledního půl roku jen seděla na zadku 🙂

jaja01k
15. srp 2020

@podaji Já to nijak neřeším. Zítra jdeme na rodinnou oslavu, kde bude plno lidí, dospělých i dětí, s kterými se běžně nestýkáme. Sejdou se tam lidi z Čech, Slovenska, Rakouska, Chorvatska. A nemám v plánu chovat se nějak extra opatrně.

veru181
15. srp 2020

Taky jsme omezili fyzický kontakt a na stole máme dezinfekční gel 🙂. Asi se s tím budeme muset nějak vyrovnat i my exoti 😀, ale myslím, že na minimalizování rizik v určité míře není nic špatného 🙂

marcicek84
15. srp 2020

Exoti jsou vysledkem medialni masaze,donutit lidi dobrovolne sedet doma,to uz je kousek,navic kdyz se vi,ze na podzim to bude dost vachrlate

kometkak
15. srp 2020

@podaji Budete to tak dělat do konce života.. stranit se lidí? Ta nemoc už nezmizí, jako spouta dalších, co je okolo a co ještě přijdou.. Pokud nejste v rizikové skupině, není to pro vás nebezpečné.

alcar
15. srp 2020

@veru181 desinfekcni gel (ci rouska) budiz, ale omezeni fyzickeho kontaktu se svymi nejblizsimi, to uz je ujetarna a ne “minimalizovani rizik v urcite mire”. Co rikaji na to ti, se kterymi jste ten styk omezili? 😃

cikitkapb
15. srp 2020

@veru181 Když je každý rok na podzim chřipková epidemie, taky nechodíte za rodinou a myjete se v desinfekci? 🤔 Když je každý rok přes jaro/léto zvýšený výskyt klíšťat, nechodíte do přírody? Pořád ještě existuje spousta nebezpečnějších nemocí.

michaela_2
15. srp 2020

@bonavoxa Takový ten zdravý respekt, je potřeba mít vůči zdraví a nemocem obecně. Já zase znám dva lidi (tehdy 16 leta spoluzacka, naprosto zdravá, údajně bez skryte vnitřní vady a táty bratranec, taktéž s ničím neleceny), kteří umreli na pravou chřipku.
Covidem okolo nás par lidi prošlo zatím bez nějaké újmy.
Rozhodne to nijak nebagatelizuji, na druhou stranu to fakt není jediná ani nejvíc nebezpečná aktuální nemoc.

@cikitkapb Pokud by se zmíněné věci takto ve velkém řešily, pak by se společnost zase bála jich. Na psychiku to dělá hodně a úplně chápu, že se tolik lidi boji. Sama jsem si prošla všemi fázemi, nejdřív to člověk zlehcoval, pak v tom březnu jsem se začala bát. Teď už nad tím zase mám spis nadhled a říkám si právě, že se s tím lidi musí naucit žít, jako s ostatními nemocemi.
Ale je to na jednu stranu šílené, jak velkou moc nad námi ta media mají.
Covid je vlastně první epidemie (pandemie), která se řešila daleko dříve, než u nás vůbec byla. U všeho ostatního - Španělska chřipka třeba, se řešily až ty důsledky.

ariadna12
15. srp 2020

@podaji my ted na oslavy nechodime.

podaji
autor
15. srp 2020

Holky máte pravdu, ta média. Člověk by to neměl číst aby z toho nehrablo. Dokud jsem neměla děti vůbec jsem tohle neřešila. Všem děkuji za komentáře

editah222
15. srp 2020

Chodíme na oslavy, na srazy, na koncerty, do prace, cestujeme... žijeme normálním životem.

bonavoxa
15. srp 2020

@michaela_2 Právě, že mám takový přístup, trochu jako epidemiolog...ke všem nemocem. Všechno to kolem koronaviru mi přineslo nové informace, nové návyky..i když třeba desinfekci, roušku,..jsem používala dávno předtím, abych minimalizovala nákazu v rodině. Ale pro okolí je to pořád jenom trochu šáhnuté. Na podzim jsem měla kašel trvající 4 měsíce, příšernou angínu.

veru181
15. srp 2020

@alcar Asi si pod tím představuješ kdovíco 😀. Ne že bychom se vůbec nedotkli, ale omezili jsme třeba pusu na uvítanou/rozloučenou. Ale vyplynulo to samo oboustranně, ne že bychom řekli "nesahej na mě" 😀 Byla jsem tou dobou těhotná, tak jsme byli všichni tak nějak opatrnější. Pochopitelně už se to postupně vrací do starých kolejí.

@cikitkapb Jistě, jsou tu horší nemoci. Podle mého názoru, který nikomu nevnucuju, je na této nejhorší ta nakažlivost, která je větší než u chřipky, proto větší opatrnost. Takže se chráním, jak nejlépe dokážu. Při chřipkové epidemii doplňováním vitamínů, proti klíšťatům repelentem, proti koronaviru takhle.

ekulka
16. srp 2020

@cikitkapb představ si, ze kdyz je chripkova epidemie, tak se opravdu v ramci rodiny nenavstevujeme a kdyz je vysoké riziko klíšťat, tak do přírody nelezeme a nebo jen s kvalitním a funkčním repelentem. Myjeme si často ruce a desinfekcni gel zná nase dítě uz od miminka. A nejsme přehnaně cistotni, doma dítě ji klidne jidlo ze země a na zahradě sbírá ovoce rovnou do pusy, uklizim jednou tydne a přesto dcera vi, ze treba po návštěvě dětského hřiště je treba si zdesinfikovat ruce. Děláme to tak dlouho a corona na tom nic nezměnila 🙂
@podaji Pokud z mas z oslavy špatný pocit, neuzila by sis ji, tak tak nechod. Odsedět si to tam a pak se ještě 14dni nervovat, jestli jste neco nechytli, to ti zdravi podlomi ještě víc. To běžte radši někam na hory 🙂 pokud jste vsichni zdravi a nerizikovi, s dobrou imunitou, tak to ani chytit nemusíte. Ruce si podejte, s nikým se nelibejte a pak si na záchodě poradně umyjte ruce 🙂 proste dej na svůj pocit... a na kecy o hysterii se vykašli, nekdo se boji pavouka, nekdo výšek a nekdo corony. A vzdy bude někomu tvuj strach propadat irelevantní a tobě ten jeho. Byt mezi lidmi víc empatie, lip by se nam žilo, at uz s coronou nebo bez...

podaji
autor
16. srp 2020

@ekulka máš pravdu je to o tom že se obávám že si to moc neuziju. Teď jsme na horách a já si držím tedy odstup. Manžel to moc neřeší. Jsou to sestry narozeniny, moc se nevidíme a tento rok je to o to horší. Všichni narozeniny únor březen Duben takže nic se neslavilo..no uvidím

babanci
18. srp 2020

My slavíme všechno jako normálně, všechny narozeniny a to jich bylo. Jsme velká rodina. Mezi rodinnými příslušníky se olíbáváme pořád. Jezdíme na dovolené a žijeme na plné pecky. Jsme všichni zdraví jako řípy. Jsme přesvědčeni o tom,že má-li přijít nemoc,přijde, i když budeme chodit ve skafandru.

martiniquest
18. srp 2020

Chovam se naprosto normalne. Tj. pri prichodu domu si umyjeme ruce, nedavame jinym lidem pit z nasich lahvi, neolizujeme madla v tramvaji 😄 S lidmi se setkavam v normalnim rezimu - pokud jsme na obou stranach bez priznaku nejakych infekcnich chorob. Svete div se, stale zijeme