Příprava na Vánoce - tipy, jak si ji zjednodušit

bmichelle
30. lis 2014

Prosím o nějaké tipy, jak něco zvládnout rychleji nebo třeba co vůbec neřešíte.
Moje známá třeba zavedla ve své košaté rodině, že každá žena po dohodě napeče jeden druh cukroví a pak si je mezi sebou vymění, takže každá z nich má nakonec na vánočním stole hodně druhů.
Co se osvědčilo při přípravě Vánoc vám?

barborka09
30. lis 2014

@bmichelle Mě se nejvíc osvědčilo nestresovat a nemít pocit, že když nebudu mít vše perfektně uklizeno tak se zbořil svět. Myslím že uklízím průběžně celý rok a abych si předvánoční čas zabila šíleným úklidem všech skříni, mytim oken v mrazu a pod. tak to raději chodím s malou na vánoční trhy, chodíme bruslit a pod. Co se cukroví týče tak doma pečeme s malou jenom perníčky. Jeden den jedeme k babičce a pomáháme ji s pečením a pak si z toho trochu cukroví vezeme domů. Prostě mám ráda předvánoční pohodový čas, který se snažím užít v klidu av ppohodě abych si jednou mohla říct že jsem dceři vždy připravila krásný advent a pohodove vánoce.

kvakuska
30. lis 2014

@bmichelle nejvíc se mi osvědčilo ujasnit si priority ... teď je pro mne nejdůležitější dcera a rodinná pohoda 😎
... takže za mne objednat si hotové cukroví je velká pomoc ... poprve jsem to udělala, když jsem byla těhotná, potom vloni (to měla malá necelých 5 měsíců) a letos už mám také objednáno ... celé roky jsem pekla několik druhů cukroví, pekla jsem pro všechny známé marcipánové dorty, takže opravdu nikomu nemusím dokazovat, že péct umím ... ráda dám někomu vydělat, ospoň ochutnáme doma nové druhy a jiné chutě ... navíc když si představím nákup všech surovin na pečení (určitě bych za suroviny dala to co dám za hotové cukroví) + čas který bych pečení musela věnovat, to raději jdeme s malou ven, poslouchat koncerty na vánočních trzích, scházíme se s ostatními dětmi, chodíme plavat nebo si jen tak doma hrajeme ... takže já příští týden upeču jen vánoční štóly ... a příští rok už určitě budeme něco péct spolu 😅
... další pomoc vidím v tom, že si napíšu dva seznamy, jeden je seznam dárků a postupně na vycházkách nakupuji a odškrtávám 😀
... druhý je seznam všeho na vánoční vaření, to co může být už doma pomalu nakupuji, aby mi na závěr zbylo nakoupit opravdu jen ty věci, které musí být čerstvé 😉
... nakoupit už teď vánoční papíry a mašle + izolepu 😵
... úklid neřeším, okna jsem umyla minulý týden, záclony a závěsy vyprané, jinak uklízím běžně, takže žádné zvláštní piglování neplánuji 😝
... no a jelikož dnes začíná advent, tak výzdobu už máme hotovou 🙂

vyměˇmnovat si s rodinou cukroví bych nechtěla, to bych potom jedla u našich, u ségry i u babičky pořád to samé, to stejné co bych měla doma ... to raději 5 druhů, ale vlastních ... tu výměnu cukroví bych si uměla spíš představit s kamarádkama 😎

killi
1. pro 2014

Každej rok pečeme se ségrou spolu. Úklid dělám průběžně celý rok a okna taky, pak aspoň nemusím šílet před svátkama a gruntovat dům.. Výzdobu a adventní věnec jsem měla za chvilku hotovej. 😉 dárky nakupuju hodně dopředu, takže už mám vše nachystané a zabalené v taškách. Před vánoci jen nakoupím podle seznamu a upeču vánočku. 🙂

mignona
4. pro 2014

Mně u všeho pomáhá mít detailní seznam 🙂 Mám takhle například seznam na cesty, dle kterého vždy velmi rychle zabalím, když někam jedeme 🙂 Vánoční ještě nemám, tak kdyby někdo byl seznamový typ a chtěl ho vypsat, sem s ním 🙂

smirda
4. pro 2014

- společné pečení - naše mámy zavedly systém, kdy se o prvním adventním víkendu nebo týden předtím sejdou, každá si přiveze více dávek těsta na jeden druh cukroví, společně upečou a pak to dělí. Teď už se aktivně přidáváme i my, dcery, letos to bylo 7 druhů, loni myslím klidně i 9. Je to krásný den, jsme rok od roku dokonalejší a den zakončujeme posezením u stolu a povídáním 🙂.
- dárky - udělat si seznam a postupně nakupovat (i když já jsem takový zmatkář, že i přesto jsem schopná občas koupit někomu dárky dva 🙂)
- netrápit se úklidem - buď se na to vykašlat a uklidit jen většinově/povrchově, páč na to, že Jéžíšek nosí dárky jen do uklizenýho bytu už myslím nevěříme 🙂 nebo se mi líbí tzv. systém flying lady, u nás přeložen na Pojďte dál (http://www.pojdte-dal.cz/), založený na rozdělení úkolů do jednotlivých dní (takový domácí time-management
- Brýdová měla na stránkách návod jak na cukroví - udělat všechna těsta najednou, v jednom robotu (od nejsvětlejších po nejtmavší), pak uložit do lednice a péct postupně
- mamky přítel jí vyrobil chytrou tabulku v excelu, kde má databázi cukroví a ingrediencí a pak jen nakliká kolik dávek čeho bude dělat a ono jí to spočítá, kolik má koupit mouky, másla, hery, vajec....
- věci na Štědrý den nakupovat s předstihem a vyhnout se tak těm největším návalům nebo, pokud k vám vozí, zkusit třeba itesco, nákup po netu. A všechno, co jde, si připravit 23., ať k večeři jen usmažíš řízek a ohřeješ polívku 🙂.

bmichelle
autor
9. pro 2014

@mignona Myslela jsem si, že jsem jediný "seznamový" typ člověka. Seznam na dovolenou taky mám a ten vánoční už roky plánuju 🙂 s tím dovolenkovým se mě všichni smáli, ale teď už o něj škemrají, aby si mohli odškrtávat 🙂

bmichelle
autor
9. pro 2014

@smirda Moc dobré nápady. Ukládám do hlavy, na stránky Brýdové chodím taky ráda. A obdivuju přítele mamky, tohle dokáže jen muž. Zatímco já to sepisuju ručně nebo kupuju od oka - ono se to stejně (dřív nebo později) použije, ještě se mi nestalo, aby se něco nesnědlo nebo nespotřebovalo.
Na Flying lady se určitě musím podívat!!!

veverun
12. pro 2014

Ahoj, od té doby, co mám děti, se řídím hesly "bordel v bytě, šťastné dítě" a "Ježíšek se taky narodil ve chlívě" 😀 s mými náročnými potomky to ani jinak nejde.... Ale vážně, ne že bych neuklízela, akorát to dělám většinou až děti spí, takže dělám to co je nutně třeba. Na leštění poliček si počkám, až vyrostou. Dřív jsem dárky a podobné věci pořizovala také s předstihem, teď to řeším většinou přes internet. Před týdnem jsme se navíc stěhovali, takže hlavním úkolem je rychle to tady dodělat, aby Vánoce byly co nejvíc v pohodě. Výzdoba je zatím minimální, na cukroví mi absolutně nezbývá čas, takže mi pár kousků poslala mamka a se synem jsme si napekli perníčky na kroužku "šikovné ručičky". Ale rybí polívku, pečeného kapra a salát, to neošidím ani v tomhle pressu! 😀 A příští rok se inspiruju tady z vašich rad. To už zapojím do příprav i obě děti 🙂 Krásné a pohodové Vánoce všem. Hlavně s těmi, které máte rády!

karinav
15. zář 2021

Ráda bych vám nabídla své poctivé cukroví..dělám to opravdu ráda a zakládám si kvalitě ...dělám 10 druhů např. Linecké, vosí hnízda 2 druhy, rohlíčky, atd. a také makronky....část receptu mám ještě od babičky a jsou boží...cena za 1kg je 600kc v případě zájmu mne kontaktujte 723075090 vyzvednutí Praha. Dekuji