Slavíme Vánoce bez Ježíška. Máte to někdo stejně?

lusynkova
20. říj 2017

Zdravím, maminky.
Slavíme Vánoce jako svátky rodiny. Syn je zatím malý, tak by Ježíška stejně nechápal, ale do budoucna ani nemáme v plánu o něm mluvit. Jsme ateisté, proto jsme se rozhodli slavit Vánoce jinak, přestože kvůli zbytku rodiny některým tradicím neunikneme 😀. Ale syn prostě bude vědět, od koho skutečně dárky má a až z toho bude mít rozum, může sám dárky věnovat...

Máte to některá podobně? Bez Ježíška a jiné víry?

Budu moc ráda za Vaše zkušenosti 🙂

fallingstars
22. říj 2017

@lusynkova Podle mě to mimo není a palec dolu opravdu přežiju 😉 Takže účel světí prostředky? Lež je lež, stejně jako záměrný zločin je zločin, bez ohledu na motiv.

lusynkova
autor
22. říj 2017

@fallingstars To jste mi připomněla debatu z VŠ o krádeži, kdy kradou dva - jeden, aby zboží dál zpeněžil a nemusel pracovat a druhá (matka), aby nakrmila dítě. Jeden můj známý dělá výrobky z marihuany. Legálně. Poslal ale malému chlapci do zahraničí několikrát balík s konopím na jeho léčbu, protože nic jiného mu nepomáhalo. Nevím, co mu bylo. Každopádně kamarádovi jeden balík vyčenichali psi na letišti. ZLOČIN. Po třetím výslechu stáhli obvinění. Uznali, že přestože se dle zákona stal zločin, šlo vlastně o dobročinnost. O to tu jde. Nic není černobílé.

bayt
22. říj 2017

@fallingstars Tak já jsem na to dětem řekla, že každý jednou umře a nikdo neví přesně kdy, ale že si myslím, že já umřu za dlouho. Neměla jsem pocit, že lžu :D

fallingstars
22. říj 2017

@lusynkova
@bayt Holky, však si to dělejte, jak uznáte za vhodný. Jestli chcete, aby u vás nosil dátky třeba vánoční pásovec, tak ať 😉 Takhle tu můžeme debatovat do aleluja, co technicky je a není zločin nebo charita, apod. Já jsem jen v mym prvním příspěvku napsala, že mi tenhle trend “nechceme lhát dětem” připadá zvláštní, když se jim stejně lže, což jste mi vlastně potvrdily, ať už se jedná o milosrdnou lež nebo si v tu chvíli myslíte, že nelžete...
Ono popravdě, já si myslím, že úplně hlavní je, jak to (ať už je to cokoliv) podají rodiče. Protože mě nikdy nenapadlo vyčítat našim, že mi lhali s Ježíškem nebo z toho být zklamaná. Prostě asi tam byla nastavená dobře ta primární důvěra, že naši dělají jen to, co je pro nás dobré, a taky to asi pak podali dobře (ale to si třeba vůbec nepamatuju, jak nám to řekli).

bayt
22. říj 2017

@fallingstars No já chci jen naposledy jasně napsat, že nemám pocit, že bych lhala. Asi se mi to někdy v životě stalo a nepovažuju to za dobrou věc. Úmyslně nelžu nikomu. Samozřejmě, ať si to každý dělá jak uzná za vhodné, jen nebudu potvrzovat nikomu, že u nás je normální lhát.

fallingstars
22. říj 2017

@bayt OK 😄

lusynkova
autor
22. říj 2017

@fallingstars vánoční pásovec 😀 👏 to je dobré.
Jasně, každý to má jinak a taky to každý chápe po svém. A tak to má být.

lusynkova
autor
23. říj 2017

Teď mi přišel náhodou na mail tento vtip :D:
Když tě rodiče přistihnou při lži, podívej se jim hluboko do očí a chladnokrevně řekni: Ježíšek, Mikuláš, čáp...
😅

klara.jas
23. říj 2017

Ahoj 🙂 my jsme věřící a o vánočních dárcích děti ví, že si je lidé dávají, aby si udělali radost a vyjádřili si, že se mají rádi. Tím si navzájem připomínají, že i Ježíš(ek) nás obdarovává a má rád. Taky nemám ráda to nenápadné předávání tašek s dárky za zády, aby děti neviděly (když se stejně koukají). Prostě dárky si dáváme, děti se zapojují a taky balí a vyrábí, všichni z toho máme radost. A malé tajemno s dárky od Ježíška pod stromkem taky zůstává. Z mého pohledu to není lež, protože malým dětem se ve zkratce říká, že je to od Ježíška a ony si myslí, že to osobně přinesl. A větším řeknu, že je to od Ježíška, i když jim to koupil někdo jiný. Je to od Ježíška, stejně jako všechno, co máme, protože od dal těm našim blízkým do srdcí lásku, kterou oni takto "zhmotnili" a šíří dál. Svědomí čísté, tradice podpořeny B-)

klara.jas
23. říj 2017

Chtěla jsem tím podpořit autorku diskuse v tom nelhaní dětem a zároveň ty, které tu tvrdily, že je to o přístupu rodičů ke svým dětem obecně, o jejich komunikaci.

tera87
26. říj 2017

Mě popravdě nikdy nenapadlo brát to jako lhaní. A popravdě by mě mrzelo kdybych o to tajemno byla ošizená.

lusynkova
autor
26. říj 2017

@tera87 Každý to má jinak, no 🙂

tera87
26. říj 2017

@lusynkova 😉