Uvítanie do života. Kto to organizuje? Platí sa za to?

aniska
28. črc 2008

Ahojte baby, pytala som sa to uz onehda, ale neviem najst odpoved, chcela by som ist s mojim matyskom na toto uvitanie do zivota, neviete, kam sa mam pytat? na nejaky urad? na matriku? alebo kto to organizuje? nieco dostaneme? 😀 plati sa za to? atd.. ako ste to vybavovali? diki za odpoved

sonoga
28. črc 2008

neviem teraz ci som dobre pochopila to uvitanie do zivota, ale nam prisla pozvanka z Mestskeho uradu ked mali deti priblizne 4 mesiace. konalo sa to v obradnej sieni na mestskom urade, deti zapisali do knihy a dostali darceky a fotili sme si ich v tych koliskach. bolo nas tam cca 10 mamiciek ktorym sa deti narodili v rovnakom case, rozdiel medzi najmladsim a najstarsim bol asi 7-10 dni.
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...
https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

martina.d.
29. črc 2008

aniska, aj u nás to prebiehalo na mestskom úrade, dostali sme 2500 Skk v poukážkach na nákup detských potrieb, poukážky boli platné len v Priore a 2 mesiace od obdržania. Potom sme dostali hrkálku a knížku a maminy kvetiny. Bolo nás tam 10 párov, detičky sa fotili v kolíske. Bolo to milé. 😉

lucxy
29. črc 2008

posielaju urcite poznamky vacsinou okolo 3 mesiacoch...ja som na tom nebola 🙂

sonoga
29. črc 2008

a my sme dostali len hrkalku a tu medailu ci co to je 😠

angua27
29. črc 2008

ahoj aniska, neviem odkiaľ si, ale podľa mojich info je to všade ináč. u nás v mestskej časti BA - Nové Mesto je treba sa prihlásiť u takej pani na mestskom úrade, že máš o to záujem. treba sa opýtať, najlepšie je opýtať sa na matrike, nám to tiež tam povedali. vypísala som, že mám o uvítanie záujem, že mám záujem aj o peniažky od úrady 😉 a cca. za mesiac nám prišla pozvánka. deti dostali 5.000,- na vkladnej knižke od mestskej časti a spriaznenej banky, hrkálku a pamätný list. mamičky nedostali nič, nevadí. bolo nás tam asi 50 detí (rôzne vekové kategórie - od novorodencov až po myslím ročné deti) s rodičmi a starými rodičmi (prísť môže ktokoľvek), bolo to v takej spoločenskej miestnosti v jednom kultúrnom stredisku.
no a ešte, keď som vyplňovala, že chceme uvítanie, tak sa ma pýtali, či chceme také hromadné, alebo také iba pre naše bábo. ale vtedy sa peniažky od mestskej časti nedávajú. 😉

krista
29. črc 2008

Ahojky,
tak u nás ve městě vítání občánků už bylo, pozvánku dostala známá, která má dceru narozenou 29.2. a my jsme 8.3. a nedostali jsme nic ☹ prý to chodí ve dvou termínech, ale stejně to udělali tak "blbě" že vítaji v úterý ve 13h - to asi stejně neklapne 🙄 manžel už nemá tolik dovolené, aby si bral na tohle a odskočit z práce si nemůže, je řidič 😒

titkovamiriam
29. črc 2008

u nas to robi obecny urad a dostali sme 2000sk,ja kyticu a este pamatnu knizku a zapisali sme sa do knihy obce 😀 bolo to poobede v nedelu,kratky program aby deticky vydrzali-robia to 2 krat do roka 😀

aniska
autor
29. črc 2008

ahojte baby, cez skolsky rok sme v hradci kralove, kde studujem a cez leto sme v rickach v orlickych horach, v rickach mam aj trvaly pobyt, lebo ked som si ho nahlasovala, este sme v HK nebyvali
matysek ma uz 10 mesiacov, a ziadne pozvanie nam neprislo, neviete kam sa mam obratit, votriet? zelala si to moja tchyna a myslim, ze by to bola skutocne skoda keby sme nesli ☹

aniska
autor
29. črc 2008

pardon, az teraz som si vsimla spravu od angui, tak to skusim, prihlasim sa na mestskom urade a na matrike, a pisnem sem, ci to vyslo 😉

veronica1
29. črc 2008

ahoj aniska, ja som sa bola osobne opytat na matrike a tam sme sa hned dohodli na termine, u nas to bolo tak, ze sme tam boli sami, mohli sme si kohokolvek pozvat, dostali sme vkladnu knizku s 5OOSK a ja kyticu. No a tiez sme sa fotili v koliske.

aniska
autor
29. črc 2008

veronica, aj ja chceeem!!! 🙂 zajtra volam na matriku

anamor
30. črc 2008

v kazdom pripade to robia na matrike, ale co ja viem, nerobi to kazda obec. Tam kde je viac deti je to hromadne na ktore ti pride pozvanka, ale da sa vybavit aj individualne privitanie - napriklad pre deticky ktore nebudu mat krst, lebo su aj rodicia ktori nie su zosobaseni v kostole, tak to je akoby "civilny krst" ako je aj civilny sobas.

veronica1
30. črc 2008

anamor- moja je pokrstena v kostole a aj napriek tomu mala individualne privitanie na matrike, zalezi od toho ako to robi ktora obec ci mesto. u nas vitaju vsetkych osobitne. bolo sice troska v takom komunistickom duchu ale pekne.
precitali nam tam par versikov, az mi slzicka isla 😢 samozrejme od dojatia

marselina
30. črc 2008

máme také syna pokřtěného v kostele,ale vítání občánků je snad něco jiného a vůbec to s křtem nemá noc společného.křest si každý rodič zařídí sám,zatím co vítání občánků zprostředkovává obec nebo město.my dostali taky pozvánku,byli tam tři rodinky,děti dostali hračky a maminky kytky.

ina.b
30. črc 2008

Většinou výtání občánků bývá 4x do roka. Obecní úřad (městský úřad nebo magistrát) obešle pozvánky dětem narozeným během posledního 1/4 roku a napíše i datum, čas a místo, kde se to koná, pak záleží jen na Vás, jestli tam půjdete 😉

ina.b
30. črc 2008

prava: vítání 😅

kaluha
30. črc 2008

ahoj nečítala som to celé ale u nás to je tiež tak ako písala ina.b volakedy to bolo aj cez týžden ale už to presunuli na soboty. a dostávame mackov pre deti a kvet pre matku.niektoré mestá dávajú poukážky alebo peniaze.inak je to pekné vystupujú školkári a pekný príhovor starostu a tých žien čo to organizujú.tiež sa fotí v kolíske.ale zvyknú robit aj uvítanie do života /volakedy to bolo bežnejšie/ na štýl krstu teda miesto krstu a vtedy tam je len rodina.no to si musíš vybavit sama tak ako napríklad svadbu ked robíš na úrade a nie v kostole.

titkovamiriam
30. črc 2008

u nas je to vtedy ked sa prihlasuje na pobyt v obci 😀

vojtisek2007
30. črc 2008

Ahoj všichni,
tak u nás taky přijde pozvánka a to vždy,když se sejde dost narozených dětí...nejsme tak velké město - na pozvánce je čas,datum - bývá to v sobotu aby mohli i příbuzní - babičky,dědové a tak - koná se to v obřadní síni městského úřadu, mluví starosta, zpívají a přednáší děti ze školky, pak se novorozeňátka fotí ve starobylé kolébce, dostávají 4tisíce, maminy kytku a dětičky ještě nějaké dárky. Taky se rodiče podepisují do nějaké památeční knihy.

horajda
28. led 2009

cafte baby neviete mi poradit ako prebieha uvitanie do zivota v starom meste Bratislavy?ze ci sa nieco dostava atd...a ake mate zazitky a skusenosti

mikalove
28. led 2009

ja nie som z BA,ale u nas sme na urade dostali hrnček,plyšaka a ja hrebíček 😅 ,mm naliali,starosta mal príhovor,deti z materskej školy zarecitovali sa zaspievali,inak celkom pekné to bolo...

pajmis
8. bře 2009

Ahojte maminky, chtěla bych se zeptat, když ted v březnu máme vítání občanků a já bych chtěla, aby sme tam byli jen já, přítel a naš prcek... každý říká, že se zve rodina... ale já tam nechci nikoho ☹ je to špatné?? Přítel se kvůli tomu zlobí, že by tam chtěl rodiče, ale já zrovna jeho rodiče tam nechci a kvůli tomu tak nezvu ani mé příbuzné... mě to nevadí... je blbé, když tam nebudeme nikoho mít?? Nebudou se na nás dívat jak " na socky" bez rodiny?? Máme početnou rodinu, ale já je tam prostě nechci... je to špatné??? Děkuji všem za rady 🙂

aponchie
8. bře 2009

pajmis ja teda nevim,ale podle me tam rodina bejt nemusi ne?co ja sem videla tak jen rodice s miminem 😎

beruska2x
8. bře 2009

my tam byli s mym brachou a jeho pritelkyni a moji rodice.. i oni jako babi s dedou se tam podepisovali do knihy, meme krasne fotky a peknou vzpominku... 😉

gabka32
8. bře 2009

Pajmis je to na vás, tak jako svatba - pozvi koho chceš 😉 ale je to veřejná událost, tak jim asi nezabráníš aby přišli... 😖 nejdůležitejší je malý občánek a rodiče 😵

nás bylo hodně - my, naši, brácha s rodinou, teta, sestřenka s rodinou, tchýně + přítel, tchán. a protože to bylo v 11h tak jsem je zvala ještě k nám na oběd.

jinak u nás se zapisovali jen rodiče a "kmotři" - teda kdo chtě, my neměli...

aponchie
8. bře 2009

ty brdo tolik lidi to musela bejt ta mistnost nafukovaci kdyz si tam kazdej veme tolik lidi ne? 😀

gabka32
8. bře 2009

aponchie u nás se vítají max.4-5 dětí najednou a je to v místnosti kde jsou i svatby takže se všichni v poho vešli - sice stáli, ale byli tam 😀 to na vítání synovce vítali snad 10dětí a vpředu mohly sedět jen maminky s dětmi, tatínkové stáli různě jinde 😖 takové divné.... a třeba ve FRýdku vítají i 15dětí naráz, to bychom se fakt nevešli 😀 😀 horší to bylo doma v obýváku a oběd na 3x, ale o tom už by byla jiná diskuze 😝 😵

beruska2x
8. bře 2009

vetsinou se to dela v obradni mistnosti a je na to zarizena, my sedeli vsichni... myslim ze je to pekna a dulezita pamatka jak pro prcka tak pro celou rodinu, bylo by mi hloupe z toho nekoho vyloucit, na nas se prisli podivat i nejaci kamaradi 😉

aponchie
8. bře 2009

aha tak to jo ja na to nejak nejsem ,ale mozna pujdeme kdyz bude mit manzel volno jinak kvuli tomu nebudu menit smeny 😀 spis se tesime na krest 😎

beruska2x
8. bře 2009

a neni to o vikendu?? my to meli v sobotu dopo..