2 děti, vysoká hypotéka, RD. Jak v dnešní době vyžijete?

neslusanka
15. únor 2013

Chtěla bych se zeptat, jak taková rodina s dvěma malýma dětma a poměrně vysokou hypotékou vyžije? Nám to jde celkem těžko. Syn chodí do školky, druhý má 11m,ale už musím kupovat UM, samozřejmě plíny a také více jídla. Mám necelých 6000Kč mateřskou, manžel nevydělává závratné sumy a hlavně máme celkem vysokou hypotéku. A to nám toho ještě na baráku straaašně moc chybí. Také máme 15let staré auto, které už dosluhuje a chtělo by to nové. Po stržení veškerých nutných poplatků z účtu (pojištění, hypo, školka, telefony, net, elektrika...) nám zbude na vše ostatní 8000Kč. Vůbec nevím, jak s takovu částkou mám vyjít, natož něco našetřit. Je potřeba koupit jídlo, benzín, oblečení, kosmetické, hygienické, čistící a prací prostředky, dárky a nečekané větší výdaje (daň z nemovitosti, pojistka na auto, zúčtování elektriky, vody, koupě dřeva na zimu....). Na nějakou večeři, kino, výlety, dovolené.... můžeme samozřejmě zapomenout. Je tu někdo s podobným problémem, jak to řešíte? Můžete mi poradit, na čem a jak by se dalo ušetřit? Oblečení s manželem si kupujeme jen opravdu potřebné a dáváme si to na narozeniny, Vánoce... dětem jejich malé věci prodám, za to zase koupím větší z bazárku. Hračky dostávají jen na narozeniny a Vánoce. Jídlo se snažím kupovat jen opravdu nutné, také koukám na akce a stejně měsíčně vyvalíme cca 6000Kč za jídlo a to nepočítám manželovi obědy v práci a jídlo ve školce. Už fakt nevím, kde mám ušetřit ☹

blahova_andrea
15. únor 2013

@jaya a ty jsi odkud? z prahy? tam by tak sedělo, to co popisuješ, ale není to realita pro všechny, stejně jak píše vendullka

neslusanka
autor
15. únor 2013

@blahova_andrea
@vendullka taky bych potřebovala oddech od dětí. Úplně vám rozumím a porozumí tomu opravdu jen matka, která má děti vesměs sama pořád na krku. Taky jsem nikde nebyla už ani nepamatuju. Ani nemám s kým a kam a ani na to nemám, že? 😀 Děti miluju, nemohla bych bez nich žít, ale opravdu je to někdy na palici. Také bych potřebovala aspon 1x týdně vypnout, mít čas jen na sebe, v klidu si uklidit, nebo někam zajít bez dětí

neslusanka
autor
15. únor 2013

@jaya to by mě také zajímalo, odkud jsi a co děláš přesně jak píše
@blahova_andrea u nás nejsou opravdu žádné možnosti přivýdělku, ani normální práce. A hlídání už vůbec ne. To jsem také zkoušela. Našla jsem pouze jedno, ale stejně to bylo 40km od nás

neslusanka
autor
15. únor 2013

@vendullka vidím, že jsi také ze Zlínska. Takže víš, jaké je to tady s tou prací. A jaktože se po MD nemůžeš kvůli dětem vrátit?

jaya
15. únor 2013

@blahova_andrea Ne nejsem z Prahy. Verim, ze kdyz se chce, vsechno jde. Uklid domacnosti hlidaji zeny vsude, stejne jako hlidani deti. Jinak ja z domu pracuju. Vecer, kdyz jde maly spat, ja se musim po celem dni dat dokupy a zacit makat.. Je to tezky, ale jde to.

blahova_andrea
15. únor 2013

@neslusanka já se po rodičovské taky asi do práce nebudu moct vrátit. vedení nemá pochopení pro matky a za původních podmínek nebudu stíhat školku a péči o dítě spolu s dojížděním do práce. bohužel je to dneska tak, že ti každý řekne, že ti úlevy a výjimky nedá, že místo tebe raději vezme někoho jinýho a hotovo ☹

blahova_andrea
15. únor 2013

@jaya a čím jsi? účetní? já třeba z domu pracovat nemůžu. u nás v práci to bylo pomalu jak v FBI, takže přístup do systému z domu nehrozí, což teda chápu. neumím nic, co bych mohla po večerech dělat (háčkovat, šít, péct). úklidy jsem dřív dělala, ale to ještě jako nezaměstnaná na přivýdělek. úklidy možná budu dělat až mi skončí rodičovská, teď mi nemá kdo hlídat malého a v noci budu nějaké důchodkyni těžko šůrovat koupelnu.

vendullka
15. únor 2013

@neslusanka je to tady opravdu veselé:( Manžel pracuje na 3 směny, já dělala 12ky, tak by jsme se u dětí ani nevystřídali...

vendullka
15. únor 2013

@jaya Nezlob se, ale tady u nás se hlídání dětí a úklid domácnosti opravdu téměř vůbec nehledá....:(

jaya
15. únor 2013

@blahova_andrea Nejsem ucetni. Na dalku ridim projekt. Po vecerech se treba uklizeji kancly. Zrovna tedka byla doba velikeho setreni po firmach, tak skoncily smlouvy s uklidovymi firmami a hledaji spis jednotlivce... Jinak prostredi ve firmach mi spis prijde vuci rodicum s detmi pratelstejsi. Az se vratim, rozhodne to nebude na plny uvazek jako driv, ale budu castecne pracovat s domu, aby deti matku nevidely jenom o vikendech... Kdyz jsem byla bezdetna, vysedavala jsem tam denne deset a vic hodin, takze po navratu to budu mit paradoxne mnohem lepsi.

michaelka83
15. únor 2013

@neslusanka Já bych si také barák v dnešní době za každou cenu nepořizovala. Spousta lidí v dnešní době si žije v baráku, ale nemá na něj, nebo jak píšeš, špatně si to dopředu spočítají a pak koukají. Berou si hypotéky na 30let a pak celý život šetří, nikam nechodí a necestují. My jsme s manželem také oba z baráku, oba jsme měli vysoké příjmy, takže bychom na hypotéku bez problémů dosáhli, já mám dvě VŠ, ale to neznamená, že za 10 let se nic nestane (zdrav.problémy, ztráta zaměstnání, atd) a my bychom se pořád stresovali co a jak. Proto žijeme v bytě v OV. A můžu říct, že teď když jsme na MD, tak také máme co dělat.☹ Všechno je drahé. ☹

jirijavu
15. únor 2013

@jaya Pravděpodobně jsi ta šťastná, která má tuhle možnost, ale věř mi, že existuje opravdu malé množství firem a profesí, kde nechají ženu pracovat alespoň napůl z domu. Většina z nás to štěstí fakt nemá. Bohužel.

vendullka
15. únor 2013

@jaya Taková práce se dá dělat opravdu i z domu, to u mě ale bohužel nehrozí.

blahova_andrea
15. únor 2013

@jaya tak jsou pozice, které z domu dělat jde, bohužel většina nelze. přátelské jsou tak možná nadnárodní firmy (protože v zahraničí je mentalita jiná). naši malí soukromníci mají lidi pomalu za otroky. když k nám nastupovala paní po mateřské, kterou vypekl původní zaměstnavatel, tak jí bylo jasně řečeno, že částečný úvazek nehrozí, jedině celý a jestli hodlá být věčně na očr, tak rovnou poletí ☹ naštěstí ona má manžela s fajn prací a x babiček a tetiček, tak to vždy nějak zpytlíkují, ale takové štěstí každá z nás nemá.

michaelka83
15. únor 2013

@jaya Opravdu máš štěstí. Já taky z domu pracovat nemůžu, dělala jsem v oblasti veřejných zakázek a tam je taky vše "tajné" a nikdo tě s informacema, které víš, nenechá dělat z domova ☹ A až se budu vracet, tak jedině v plném nasazení (tzn.přesčasy, víkendy, večery), jinak mám smůlu☹

elgereta
15. únor 2013

@neslusanka ještě mě napadlo, zkus se zaregistrovat a vyplnovat dotazníky, sice nevyděláš závratný sumy, ale když je každá koruna dobra...já jsem zaregistrovana s manželem, mně jich ted chodí dost málo, jakož to nepracujicí, ale manželovi měsíčně zhruba tak za 300...jsme registrovany u tns aisa.

blahova_andrea
15. únor 2013

@michaelka83 u mě teda ne ty víkendy, ale jinak jak píšeš. pro exekutora se z domu taky dělat nedá. sice s tím zbytkem by mohli být tolerantnější (po mateřské), ale bohužel. doba je jaká je a když nedělám pro zahraničního zaměstnavatele, kde jsou podmínky jiné a často už prý i firemní školky apod...tak mám smůlu.

blahova_andrea
15. únor 2013

@elgereta mě občas taky dojde nějaký dotazník, ale nikdy mi nepřišlo nic o tom, jak si ty údajné peníze z tama mám vybrat ☹

michaelka83
15. únor 2013

@blahova_andrea JJ, je to děsný, ale v jiných státech je to třeba i horší 😀 Manža dělá v zahraniční firmě a můžu říct, že taky nic moc. Nikdo na tebe ohledy nebere. ☹

neslusanka
autor
15. únor 2013

@elgereta jj, na dotazníky jsem také zaregistrovaná, plus klikačky na maily. Ale to je pár korun měsíčně, to mě z bídy nevytrhne

elgereta
15. únor 2013

@blahova_andrea při registraci jsem zadávala číslo účtu a tam mi je pravidelně posílaj 🙂

blahova_andrea
15. únor 2013

@michaelka83 já vím. myslím, že ty firmy, kde je to jinak jsou spíš světlé výjimky a určitě ne kvůli řadovému zaměstnanci, ale spíš těm výš postaveným, o které se jim nevyplatí přijít

blahova_andrea
15. únor 2013

@elgereta no já si právě nejsem vědoma, že bych se na ty dotazníky někdy někde vyplňovala, tak si říkám, že se možná někdo někdy uklepl a teď to omylem chodí mě nebo fakt nevím. a kde se tam mám zaregistrovat? nějak mi ty stránky přijdou zmatený, když nevím o co jde ☹ už asi fakt dementním 😀

michaelka83
15. únor 2013

@neslusanka A staršího prcka máš ve školce?

blahova_andrea
15. únor 2013

@elgereta moc díky, tak my to zkusíme, lepší jak nic 😉

elgereta
15. únor 2013

není zač 🙂

michaelka83
15. únor 2013

@neslusanka Koukám, že máš. A co ho tam zatím nedávat? Ušetřili byjste aspoň nějakou kačku.

neslusanka
autor
15. únor 2013

@michaelka83 ano, chodí do školky, i když teď už druhý měsíc je víc doma, než tam - nemoci

neslusanka
autor
15. únor 2013

@michaelka83 já vím. Před rokem, když byl zápis, tak jsme na tom ještě nebyli tak bídně a také jsme to chtěli jen zkusit, mysleli jsme, že nám ho stejně nevezmou. On potřebuje jiné prostředí a společnost, on totiž nikam nechce, jen být doma. Nedotáhnu ho ani k doktorovi, do obchodu, na návštěvu, k moji mamce... tak jsem myslela, že mu v tom ta školka pomůže